Een Nederlandsche vliegster beleefde avonturen in de rimboe Behandeling van de zaak tegen vrouwen arts-ex-wethouder vergt vijf en half uur Noodregelmg ouderdomsvoorziening De A.N.W.B. pleit voor bandenloos Nederland Buitenlandsche jeugdploegen spelen in Haarlemmermeer Sport in het kort VRIJDAG 28 MAART 1947 Mej. Ida van Zanten na zeven jaren weer thuis Mej. Ida van Zanten uit Bennebrock, tot 10 Mei 1940 stewardess bü de K.L.M., thans Nederlandsch vliegster, die met een tweemotoriffe „Aerovan" zeven personen van Londen naar Johannesburg: bracht, dezer dagen weer thuisgekomen. Mej. van Zanten wist na 10 Mei 1940 Via België en Frankrijk naar Zwitserland te komen. Vandaar ging zü door het toen nog onbezette deel van Frankrijk naar Spanje en Portugal. Zij slaagde er in naar Londen te komen en nam dienst bij de Air Transport Auxiliary. Zij bracht vlieg tuigen van de fabrieken naar de vliegvel den over. Over haar vlucht van Londen naar Jo hannesburg vertelde mej. Van Zanten, dat de .Aerovan" waarmede de tocht ge maakt werd, met een kruissnelheid van 100 km. per uur betrekkelijk langzaam was. De eigenaar van de machine maakte de vlucht naar Zuid-Afrika mede in een éénmotorige „Auster". Dit toestel vloog steeds naast de twee-motorige, daar de Nederlandsche pilote de zorg voor de na vigatie droeg. Op de heenreis had men in Cairo tien dagen oponthoud, omdat de „Auster" een nieuwe carburator noodig had, welke uit Engeland moest komen. Daar ontmoette Ida van Zanten haar vroegeren directeur, dr. A. Pies man, die haar de hulp van den gronddienst aanbood. Van Cairo ging het verder. Bij M'bula maakte de pilote een noodlanding, omdat de begeleidende „Auster" het doel van de vlucht van dien dag, Dodona, door sterken tegenwind niet kon bereiken. De landing werd uitgevoerd op een noodlandingsterrein, dat sinds ze ven jaar niet gebruikt was. Dat bleek la ter. Het veld was geheel verwaarloosd. Er liepen scheuren door en er torenden meters hooge mierenhoopen. Beide vlieg tuigen kwamen juist op het eenig bruik bare stuk aan den grond. Een moeilijkheid vormde het aanvullen van den benzine voorraad. Het districtshoofd, de eenige blanke in die streek, kon echter benzine ter beschikking stellen, al was het slechts benzine geschikt voor automotoren. Daar mee waren de tanks spoedig gevuld. De inheemsche bevolking zette met be hulp van speren, waaraan halsdoeken waren gebonden, een startbaan uit, nadat de gevaarlijke kuilen en scheuren waren gedicht. De vliegtuigen kwamen weer in de lucht en de verdere tocht naar Trans vaal verliep vlot. Met de „Aerovan" heeft mej. van Zan ten daarna geruimen tijd verschillende pasagiers- en chartervluchten gemaakt, onder andere van Umtali in Zuid-Rhode- sia uit. Zij maakte een vlucht van fort Victoria naar de in de jungle gelegen Zymbabwe-ruïnes, waarbij twee Ameri- kaansche foto-verslaggevers haar verge zelden. Ook vervoerde zij twee zieken. De eene werd op een brancard van Umtali naar Kaapstad overgevlogen en de andere reisde met een dokier en een verpleegster van Umtali naar Bulawayo. In Februari ondernam zij met den eige- Mej. Ida van Zanten. naar van de „Aerovan" de terugreis naar Engeland. De „Auster" was in Zuid-Afri ka verkocht. De vlucht verliep goed, al moesten enkele noodlandingen gemaakt worden. Een van die landingen werd uit gevoerd op één motor. Bij Kosti slaagde zij er in, met het vliegtuig vlak voor het invallen van de duisternis op den grooten verkeersweg te landen. Het vliegveld, waar zij moest landen, stond namelijk niet op de kaart. Mej. van Zanten legde op haar vlucht naar en van Zuid-Afrika en op haar toch ten over dat werelddeel rond 40.000 km. Haar indruk is, dat de verkeerstoe- standen in Afrika nog zeer primitief zijn. Juist daardoor zou naar haar meening een goed gefinancierde luchtvaartonderneming met een goede grondorganisatie goed werk kunnen verrichten. De Tooneelgroep „Comedia" geeft Zater dag 29 Maart in den Stadsschouwburg te Haar lem de première van een nieuw blijspel van Rose Franken „Claudia", waarin onder regie van Joan Remmelts, de hoofdrollen worden ver vuld door Mimi Boesnach, Ellen Vogel. Joan Remmelts, Ko van Dijk, Bob de Lange, Elisa beth Andersen, Emmy van Swoll. Riek Schagen. Coba Ritscma en twaalf Nederlandsche schilders hebben het Stedelijk van Abbe-mu- seum te Eindhoven uitgekozen, om er een expositie van hun werk te houden. Het: vtff-en-twintig-jarlg beslaan van den Bond van Nederlandsche Amateurfotografcn- vercenigingen is aanleiding genoeg om een na tionale salon van fotografische kunst te organï- seeren. Dat gebeurt dan ook in de zalen van „Arti et Amicitiae" aan het Amsterdamsche Rokin, en wel van 29 Maart tot en met 7 April. Prins Bernhard heeft het eere-voorzitterschap van het daartoe gevormde comité aanvaard en de minister van O., K. en W. is de gewone president. Zaterdag wordt de „salon", die 200 Neder landsche en bovendien 100 buitenlandsche foto werken omvat door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk officieel geopend. De Centrale Eereraad voor de kunstenaars heeft den tooneelspeler en voordrachtskunste naar mr. Philippe la Chapelle. die van 1941 tot September 1944 aan de hoorspel-afdeeling van den Nederlandschen Omroep verbonden was, voor vier jaar de beroepsuitoefening als too neelspeler (optreden voor radio en film inbe grepen) en als voordrachtskunstenaar verbo den. Hiermee is de uitspraak van een Eereraad voor het tooneel, die hem voor 10 jaar had uit gesloten, vernietigd. Nederlandsche dokter op Corsica vermist Op 18 Maart arriveerde dr. W. J. Zieck uit Oegstgeest op Corsica voor een verblijf van veertien dagen op het eiland. Sedert 21 Maart wordt hij vermist; men vreest dat hij in een ravijn gevallen is. De ver miste is 32 jaar oud en ongehuwd. Bemanning van vermiste Dakota De marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat de namen der inzittenden van het in Australië vermiste Dakota vlieg tuig zijn: luitenant ter zee le klasse F. Eyzendoorn, officier-vlieger der 2e klasse L. J. Nifterik, sergeant-vlieger J. M. Ron den, sergeant-vliegtuigmaker C. J. Brard, sergeant-machinist J. W. Houniet, vlieg- tuigtelegrafistenmaat E. E. van Rhoon en matroos le klasse zee-milicien B. C. Bar- naart. Werkloosheidscijfers Het centraal bureau voor de statistiek heeft indexcijfers gepubliceerd over de werkloosheid in ons land van een maand geleden, vergeleken bij die van het einde van 1945 en 1946. Het totaal aantal bedroeg, volgens deze gegevens, ultimo Februari van dit jaar 55.700, hetgeen sinds 31 Januari een ver meerdering van ongeveer 4.000 beteekent, Eind 1946 waren er 47.000 geregistreerde werkloozen en een jaar daarvoor 90.400. Van de 55.700 werkloozen akn het eind dei- vorige maand ontvingen 6.200 wachtgeld. Haarlemsch Tribunaal TWEEDE KAMER Einde van den strijd in Indo-Chma in zicht Een hooggeplaatste Fransche politieke functionaris heeft te Saigon verklaard,- dat, te oordcelen naar de militaire situa tie In Noord-Indo-Chiria, die zeer gunstig is, de strijd einde Juni zal geëindigd zijn. Volgens dezen woordvoerder zullen de Fransche autoriteiten, zoodra er vrede is, met de Annamïetische leiders een verdrag sluiten, volgens hetwelk een federatie van Cochin-China, Annam en Ton-king wordt opgericht, maar dat niet inhoudt, dat de Franschen Indo-China geheel zullen ver laten. Deze woordvoerder verwachtte, dat Bollaert, de nieuwe Fransche Hooge Commissaris, een politiek van afwachten zal volgen. Een vooraanstaand leider van het ver zet heeft verklaard, dat de Vietnameezen den strijd onmiddellijk zullen staken, in dien de Fransche regeering. naar het voor beeld van Engeland in Voor-Indië, het initiatief neemt en door tusschenkomst van Bollaert de ware vrijheid voor de Annamieten afkondigt. Deze verzetsleider verwachtte wel, dat de verzetsgroepen spoedig verslagen zullen worden, maan- deelde mee, dat zij vastbesloten zijn de guerilla voort te zetten, totdat verster kingen zijn ontvangen voor een nieuwen en uiteindelijken strijd voor vrijheid. Voor het eerst na drie maanden heeft de postboot Urk bereikt Urk is thans zoowel van de land- als van de zeezijde weer bereikbaar. Woens dag klonk over Urk de stoomfluit der postboot „Jhr. van Geusau". Vrijwel de geheele bevolking stroomde naar de ha ven om de boot juichend binnen te halen. In ruim drie maanden is geen enkel schip binnengekomen of uitgevaren. Op 18 De cember 1946 is de boot van Urk vertrok ken en sindsdien is er geen vaart meer over het IJsselmeer geweest. Kapitein J. •Hakvoort vertelde, dat het ijs nog wel dik, maar niet sterk meer was. De overtocht was dan ook vrij vlot verloopen. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Pluk den dag. 9.00 Muziekkalender. .9.05 Ochtendconcert. 9.45 Vergeten Russen. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Fam.ber. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest.. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Ned. Strijdkr. 13.30 Klaas van Beeck. 13.45 Tooneel en film. 14.00 Klaas van Beeck. 14.15 Engelsche les. 14.45 Dansmuziek. 15.00 Voor de jongeren. 15.15 Jonge kunstenaars. 15.45 Louis Lutz. 16.00 Componisten-portretten. 16,20 Hulpactie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaansch. 17.00 De wigwam. 18.00 Piano en orgel. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Muzi kale Tombola. 19.45 Nederl. in Dultschland. 20.05 Weeroverzicht. 20.03 De gewone man. 20.15 Wie weet. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Morgen is het Zon dag. 22.00 Cabaret-programma. 22.40 Passiege dichten. 22.45 Avondgebed. 23.15 Kath. nieuws. 23.20 Tripleconcert. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Gram.muz. 9.30 Pol.ber. 9.50 Debussy. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Het portret. 10.35 Piano-recital. 11.00 Continubedrijven. 12.00 Platen. 12.30 Ka lender. 12.35 Geraldo. 13.15 Jan Hagel. 13.45 At- Tentia. 14.15 Sportpraatje. 14.30 Radio Phllh. Orkest. 15.30 Boek tot boek. 15.45 Huismuziek. 36.10 Walvischvaart. 16.25 Ramblers. 17.00 Staal kaart. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Atten- <ia. 18.45 Is de aarde overbevolkt? 19.00 Viool en piano. 19.30 Jong is ons harte. 19.45 Bijbel vertelling. 20.05 Dingen v. d. dag. 20.15 Politie- muziekcorps. 20.45 Doodenhuis. 21.15 Oké. 22.30 Socialistisch commentaar, 21,45 Marion Ander son en Paul Robeson. 23.15 Hobby-hoek. 23,30 Nachtvoorstelling, Een persmededeeling, dat de Nederlandsche productie van rijwielbinnen- en buiten banden in Januari 300.000 stuks voor beide categorieën zou hebben bedragen en de mededeeling van het C.D.K., dat, om voor banden in aanmerking te komen, de af stand tot het werk voortaan drie in plaats van vijf kilometer moet bedragen, zijn voor den ANIVB aanleiding geweest zich opnieuw tot den minister van Economische Zaken te wenden. In dit adres wijst de ANWB op de zorg wekkende schaarschte aan rijwielbanden en rijwielen, die de moeilijkheden in de Nederlandsche gezinnen aanzienlijk ver groot. Deze moeilijkheden gelden uiteraard vooral voor de huisvrouwen, schoolgaands kinderen, ambtenaren en werknemers, die niet voor banden in aanmerking komen, Rekening houdende met de huidige pro ductie van rijwielbanden meent de ANWB, ook in aanmerking genomen de verbeterde kwaliteit en den langeren levensduur dei- banden. dat thans aan een uitbreiding en wijziging van de bandendistributie moet worden gedacht. De bond wil den minister voorstellen in bijvoorbeeld de komende periode van tien maanden, aan elk gezin, waarin sinds het vorig jaar nog geen distributie-toewijzing voor banden werd ontvangen, één bin nen- en buitenband ter beschikking te stellen. Een en ander zou kunnen geschie den volgens het bij de schoenen-distributie gevolgde systeem. Op deze wijze zal, aldus dit adres, eenigermate aan de dringende behoeften van de bevolking worden tege moet gekomen. Hoogst onbevredigend immers moet het worden geacht, indien voortge gaan zal worden met steeds opnieuw banden ter beschikking te stellen aan dezelfde groepen ambtenaren en werknemers. De voorgestelde maatregelen, waarbij 1.5 a 1.7 millioen gezinnen geholpen zouden kunnen worden, zouden beteekenen, dat maandelijks 150 a 170.000 binnen- en bui tenbanden beschikbaar zouden moeten worden gesteld. Met eenigen goeden wil zal, naar de meening van den bond, de resteerende productie voldoende kunnen zijn, om toch voor de reeds zoolang be voorrechte categorieën een regelmatige aanvulling van banden te verzekeren. Op zes meter naar Kaapstad De radio-zendamateur A. Bles uit Rot terdam heeft Woensdag tusschen half twee en half drie op een golflengte van zes meter (roepletters PA 0 UM) verbinding gehad met Kaapstad in Zuid-Afrika. De uitzending werd in Kaapstad met overgroote sterkte ontvangen. Dit is de grootste afstand, welke tot dusver op deze golflengte werd overbrugd. (Van onzen parlementairen redacteur) Groote gebeurtenissen werpen haar scha duwen vooruit. Straks moet de Kanjer de belasting-ontwerpen nog behandelen, maar nu reeds maakte minister Drees bij de ver dediging van het ontwerp „Noodvoorzie ning voor ouden van dagen" de opmerking dat het Kabinet de verantwoordelijkheid voor dit ontwerp alleen kan dragen op voorwaarde, dat de Kamer aanstonds, als de belastingvoorstellen aan de orde zijn. daarin geen wijziging aanbrengt, die ver mindering van de opbrengst veroorzaken, tenzij men tegelijkertijd voor volkomen compensatie zou zorgen. Minister Drees deed deze mededeeling namens en op ver zoek van zijn, naast hem gezeten, ambtge noot Lieftinck. Een ervaren parlementaire rot als de heer Schouten voelde onmiddel lijk de aperte fout van een dergelijken gang van zaken. Vandaar zijn interruptie: „on der deze omstandigheden had het kabinet behandeling van de belastingvoorstellen vóór moeten laten gaan!" Minister Drees schraapte lachend min of meer als een boer die kiespijn heeft de keel en trachtte zich zoo goed en zoo kwaad als het ging uit de benarde situatie te redden door te zeggen, dat de minister van Finan ciën hierover later wel het zijne zou zeg gen. Wat overigens het aanhangige wetsvoor stel aangaat, verschillende critici, zooals de heeren Stapelkamp (a.r.) en Krol (c.h.), betreurden dat daarin het verzeke- rings-beginsel geheel was losgelaten. Een kundig pleiter voor het ontwerp was de heer Suurhoff (P. v. d. A.), die tegen over de bewering van den heer S t e i n- metz (K.V.P.), dat de ouden van dagen reeds rijkelijk lang op een dergelijke voor ziening hadden moeten wachten, aanvoerde dat er waarlijk geen reden bestond om minister Drees hiervan een verwijt te ma ken. Naar zijn meening hadden vooral de rechtsche kabinetten, welke ongeveer twintig jaar lang aan het bewind waren geweest en zulks in Nederlands rijken tijd, toen men de situatie duldde, althans hand haafde, dat de ouden van dagen bij de par ticuliere en gemeentelijke armenzorg moes ten aankloppen, boter op het hoofd. De minister van Sociale Zaken zette uit een waarom zijn stelsel de voorkeur ver diende billijker en minder bezwarend voor de schatkist boven het destijds door de Stichting van den Arbeid uitgebrachte advies. Een groot voordeel was ook, dat nu tevens de kleine zelfstandigen van de re geling zullen kunnen profiteeren. De be windsman maakte kenbaar, dat amende menten, welke bedenkelijk zwaardere eischen aan de schatkist zouden stellen, onaanvaardbaar waren daarom kan er niets komen van het laten vallen van den aftrek van inkomsten uit bedrijfspensioen fondsen. Voorts onderstreepte hij het tij delijk karakter van het ontwerp nog eens, Vliegtuigbeniannrag beleefde spannende oogenblikken De bemanning van een Amerikaanschen bommenwerper, het grootste type ter we reld, namelijk een zes-motorige B-36 met een actie-radius van twaalfduizend kilo meter, heeft benauwde oogenblikken door gemaakt, en het publiek op den grond niet minder, toen het landingsgestel van de ma chine tijdens een proefvlucht niet meer werkte. Twaalf van de veertien leden der bemanning verlieten per parachute het vliegtuig, in de meening dat een noodlan ding gemaakt zou moeten worden. Het toe stel bleef nog rondcirkelen om benzine op te gebruiken, alvorens pogingen tot een noodlanding te gaan doen. Op het laatste oogenblik slaagde men er echter in het landingsgestel weer in orde te krijgen, zoodat de machine toch op normale wijze en behouden te land kon komen. zoodat het zijns inziens zeer kortzichtig zou zijn, nu uit deze fondsen weg te loopen. Overigens bleek hij, wat een definitieve regeling van de sociale verzekering aan gaat, te overwegen aan bedrijfstakken de verplichting van bedrijfspensioenfondsen op te leggen, waarin dan ook de zelfstandi gen in zulk een bedrijfstak opgenomen kunnen worden. Tenslotte zij nog vermeld, dat de minis ter de voorgestelde regeling zoo spoedig mogelijk in werking wil stellen. In de zeer slecht bezochte avondverga dering regende het amendementen. Minis ter Drees nam er enkele over, die geen verdere financieele lasten, althans geen lasten van eenige beteekenis met zich mee brachten. Overigens wees hij alles van de hand, zoodra er weer nieuwe offers van de schatkist in het spel dreigden te koynen. Men hield de stemmingen tot vandaag aan, hetgeen maar goed was, aangezien er een groote kans bestond, dat het quorum (51 leden) niet aanwezig zou blijken te zijn. Om half elf 's avonds begon het alge meen debat over de „Wet Belastingherzie ning 1946" alsmede over het ontwerp, dal voortaan landbouwbedrijven niet meer vrijstelt van de Ondernemingsbelasting. Vandaag voortzetting van deze beraadsla gingen, die met een critisch geluid van den heer Van den Heuvel (a.r.) begonnen. „Tante Bertha" hield er een arsenaal op ua Onlangs heeft de Rotterdamsche P.R.A. mevrouw B. M. van der H.-K-, in de ille gal! teit bekend als „tante Bertlia" gear resteerd. Zij was presidente van de ver- eeniging „Holland-Canada" welke zich ten doel stelt contact te onderhouden met de Nederlandsche meisjes, die met Canadee- sche militairen getrouwd zijn. De rechercheurs, die met het onderzoek in deze zaak zijn belast, hebben bij een huiszoeking in de woning van „tante Bertha" een geheime bergplaats ontdekt, waarin explosieve stoffen, stenguns, ka rabijnen, een loopgraafmortier en een in- Donderdagmorgen stond de 66-jarige vrouwenarts Ch. A. G. voor de derde Ka mer van het Haarlemsche Tribunaal te recht. Hem was ten laste gelegd tijdens de bezetting lid van de N.S.B. gebleven te zijn, waarbij hij reeds in 1933 was aange sloten, zich aangesloten te hebben bij de W.A., waarvan hij onderbanleider en heer banarts geweest was, en bij het Medisch Front, waarvan hij leider was. Voorts werd dr. G. van het lidmaatschap van den N.V.D. en van begunstigend lidmaatschap van de S.S. beschuldigd. Hij had toegela ten, dat zijn minderjarige dochter lid van de N.J.S. was geworden en een artikel over nationaal-socialistische medische zorg in „Volk en Vaderland" geschreven. De dagvaarding bevatte voorts de be schuldiging, dat G. een ambtenaar van het gemeentelijk bureau voor Sociale Zalven met strenge maatregelen gedreigd had, „wanneer hij weer eens een Jodin in zijn bureau zou toelaten". Deze afdeelingschef had n.l. de vrouw van den gefusilleerden opperrabbijn Frank op het kantoor ont vangen. In April 1941 had hij uit handen van burgemeester Plekker een wethouderschap van Volksgezondheid en Sociale Zaken aanvaard, dat hij tot Augustus 1943 had waargenomen. Na Dollen Dinsdag was hij als geneesheer van de Deutsche Kranken- kasse te Groningen opgetreden. Bovendien zou hij in 1944 vijfentwintig personen voor de Landwacht hebben gekeurd. De beschuldigde wilde te kennen geven, dat hij „de zaak in 1940 als al'geloopen be schouwde", maar de president, mr. C. E. Muller, sneed hem de pas af met een „dat kunt u als intellectueel niet zeggen". Dr. G. zei, dat hij voor den oorlog altijd zeer koningsgezind geweest was, doch mr. Muller merkte op: Maar toen Mussert het had over „de internationale der konings huizen", die bij moeilijkheden altijd het eerst de vlucht namen, gingen ook de han den van dr. G. op elkaar. De beschuldigde beweerde, dat hij het met de Jodenvervolgingen niet eens was geweest en daartegen had geprotesteerd, doch in een in Vova gepubliceerd artikel had hij gesproken over „instellingen als het Aletta Jacobshuis, waar het Joden dom bedriegelijk om den hoek keek". De voorzitter constateerde hier eerder een om den hoek gluren van anti-semietisme. In dit artikel, waarvan dr. G. overigens be weerde, dat het niet voor publicatie be stemd was, werd de sterilisatie van a-socia- len en geestelijk minderwaardigen aange prezen, De ex-wethouder betwistte het actieve lidmaatschap van de W.A., doch een port van het Algemeen Toezicht Leden van de beweging bracht de juistheid van de dagvaarding aan het licht en tevens, dat dr. G. „de beginselen van de beweging steeds had uitgedragen, waardoor zijn ge heele praktijk was verloopen". Beschuldigde bestreed pertinent, dat hij een ambtenaar over het ontvangen van mevr. Frank had onderhouden. Gecolporteerd met propaganda-lectuur had hij nooit, „want dat kon je als medicus moeilijk doen". Het wethouderschap had hij aanvaard om kameraad Plekker een pleizier te doen. Bo vendien had hij dit niet als een volledige betrekking beschouwd. In die functie was hij tevens blijkens de correspondentie van Plekker aan commissaris Backer loco-burgemeester geweest. De beschul digde zelf zeide, hiervan nooit iets geweten te hebben. Tenslotte kwam een briefje, dat dr. G. geschreven had, toen hij de lucht ervan ge kregen had, dat de ziekenfondsen van de Maatschappij voor Geneeskunde zich aan de N.S.B.-heerschappij wilden onttrekken, in bespreking. Daarin opperde hij: „Zou je dit niet eens aan Miiller-Lehning zeggen?" Ook op dit punt liet bet geheugen van den beschuldigde verstek gaan, hetgeen opvallend was, dat dit telkens op voor den verdachte pijnlijke momenten het g5Vai was. Overigens sprak dit briefje volgen den president duidelijke taal. Als getuigen a décharge traden dr c Spoelder en dr. Smit op, die verklaarden dait de delinquent als curator resp. als wet houder niet getracht heeft het gymnasium of den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst nationaal-socialistische denkbeel 1 beelden op te leggen. Anderzijds was er nog een verklaring van den directeur van het St. Elisabethsgashuis, dat dr' G hem wegens den anti-Duitschen geest in zijn inrichting, met vier maanden eoncen. tratiekamp bedreigd had. Ook dit werd door den beschuldigde ten stelligste onU kend. De verdediger, mr. Simons, legde er m zijn pleidooi den nadruk op, dat hij dr G niet tot bedreiging en verraad staat strument, dat gebruikt wordt bij het op blazen van gebouwen waren verborgen. mr. Muller deed opmerken, dat het nogal Voetbal De voetbalvereeniging „Lijnden" uit Badhoe vedorp organiseert van 5 tot. en met 12 April een internationaal jeugd-voetballournooi, dat in zijn opzet wel uniek in Nederland genoemd mag worden. Jeugdelftallen van Beerschot (België). Boldklubben '93 (Denemarken), de Seacadets (een elftal van de opleidingsschool van de Engqjsche marine, dat o.a. in de finale om het Engelsche jeugdkampioenschap uit komt), Ajax en een combinatie van voetbal clubs uit de Haarlemmermeer, zullen in de Paaschweek een halve competitie spelen. Op 12 April zal het hoogstgeplaatste buiten landsche jeugdelftal uit het tournooi op het Volewijckersterrein te Amsterdam een wed strijd spelen tegen een Amsterdamsch jeugd elftal, waarbij burgemeester d' Ailly aanwezig zal zijn. De buitenlandsche deelnemers aan het tour nooi zullen ondergebracht worden bij burgers in Badhoevedorp. De gasten zullen op de tijden, dat zij niei spelen, excursies maken. Het programma luidt: 5 April: 15.00 uur, Bsdhoevedorp, Beerschot— Ajax, 16.30 uur: Boldklubben '93—Seacadets. 7 April: Badhoevedorp, 12,00 uur, Beerschot— Seacadets: Aalsmeer, 12 uur: Haarlemmermeer elftalBoldklubben '93. 8 April: Hoofddorp, 18.30 uur, Haarlemmer meer-elftal—Seacadets; Halfweg: 18.30 uur, AjaxBoldklubben '93. 9 April: Aalsmeer, 18,30 uur, Ajax—Seacadets; Badhoevedorp: 18.30 uur, Beerschot—Haarlem- mermeer-elftal. 10 April: Hoofddorp. 18.30 uur, Beerschot— Boldklubben '93. 11 April: Badhoevedorp, 18.30 uur, Ajax— Haarlemmermeer-elftal. 12 April: Amsterdam, 17.00 uur. Amsterdam sche Jeugdelftal—Best geplaatste buitenlandsche ploeg. Zwemmen Zwemfeest „De Watervrienden" 80. De beul legde Joris de strop om de nek en vroeg hem of hij nog een wens had. Zeker!" sprak Joris. „Geef mij een siga ret, goede man! Mijn sierlijk pijpje zult ge in mijn jaszak vinden. Mijn kostelijke cylinderhoed vermaak ik in eerbied aan Zijne Majesteit en het kapitaal van zeven stuivers in mijn andere zak bestem ik voor de stichting van een Stichting voor Volksstichting! Het slot Maupertuus ten slotte laat ik na als een monument voor mezelf en schenk ik aan de Staat. Dat is alles! Doe Uw plicht, eenvoudige man!" „Stop!" riep Panda, die zich met geweld cïoor de soldaten heen drong en naar naar een ziekenhuis te Voorburg overge- voren rende. „Stop! Wacht even!" bracht, waar hij kort na aankomst over 1 leed. De Haarlemsche Zwemvereeniging „De Wa tervrienden" organiseert Zondag een zwemfeest in het Sportfondsenbad, waaraan 150 leden van de A'damsche zustervereeniging zullen deelne men. De hoofdstedelingen komen Zaterdagmid dag in Haarlem aan en begeven zich dan naar „Het Baken". Tijdens de zwemwedstrijden wordt een tweekamp gehouden. Op het pro gramma staan figuurzwemmen, zwemmend red den, springen, popduiken, touwtrekken en waterpolo. HET GLIP-TOURNOOI. Ook in de tweede ronde van het Glip-tournooi schaken ging W. Burger (Het Oosten) op den goeden weg voort thans door een fraaie overwinning op J. Bon- kenburg (Heemslede), waardoor hij zich in de finale plaatste. De tweede finalist werd J. J. v. Kampen (eveneens Het Oosten) na een over winning op zijn clubgenoot A. Herfst. De laatste had geen geluk, dat hij in een door v. Kampen voorbereide variant van de Spaansche partij belandde. In de le ronde werd gespeeld de partij G. Prahl (VAS, Amsterdam)—G. B, v. d. Velde (Rochade), welke door zwart, na de Prui sische verdediging, gewonnen werd. WATEKPOLOWEDSTRIJDEN. Het program ma van de waterpolowedstrljden, te spelen Zondag a.s in het Sportfondsenbad, luidt als volgt: Dames: DWR 2—HPC 1. Heeren. Afd. I: HPC 2—DWR 2; DWT 1— HVGB 2. Afd. II: DWR 3—HVGB 3. „THE DUTCH CLUB". Opgericht is de Sport- en ontspanningsvereniging „The Dutch Club". Onder leiding van de heeren G. Brug- glnk en B. Huis zal boksen en jlu-jitsy beoefend den. Aansluiting bij den Nederlandschen Boksbond is verzocht. Het bestuur bestaal uit de heeren G. Bruggink, voorzitter, G. Brug- gink jr., secretaris en B. Huis, penningmeester. Doodelijke propellerslag Op het vliegveld „Ypenburg" werd de 19-jarige J. A. uit Voorburg door eert draaienden propeller van een vliegtuig geraakt, tengevolge waarvan hij ernstig aan het hoofd werd gewond. In zorgwek- kenden toestand werd hij per ziekenauto achtte. Pleiter las een verklaring van de directie der Beatrixkliniek voor, waarin gezegd werd, dat dr. G. aldaar JoodsChe patiënten had geholpen en gewaarschuwd voor razzia's. Verder betwistte hij dat het wethouderschap hulp en steun aan den vijand beteekende. Ambtenaren van hét I stadhuis hadden verklaard, dat dr. G. on geen enkele wijze propaganda voor dé N S. B. gemaakt had. Ook van den voorzitter van den Armenraad, waarvan de beschul digde lid was geweest, was een gunstige verklaring aanwezig. Relaties met de Duit- i schers had deze delinquent niet onderhol den. Mr. Simons zag in zijn cliënt vooral den medischen specialist, die politiek ge. sproken een dilettant was. Barmhartigheid was hier volgens hem meer dan straf op zijn plaats. Om kwart over vier besloot het Tribu naal, na een behandeling die vijf en een halt' uur duurde, de uitspraak op 10 April te bepalen. Ruim een millioen textielpunten tekori Controle bij Amsterdamsche confectiebedrijven De Centrale Dienst voor de Economische Controle heeft een onderzoek ingesteld bij I 46 Amsterdamsche confectiebedrijven. Van 40 der 46 gecontroleerde bedrijven zijn de volledige cijfers over alle bekende trans acties tusschen 15 November 1945 en 3! Januari 1947 berekend. Deze bedrijven hebben producten afgeleverd ter waarde van 45.683.592 textielpunten. Van deze hoeveelheid punten bleek 1.753.074 niet aanwezig te zijn. Vastgesteld kon worden, dat 635.170 punten waren ontvangen. Het ontbreken van het overige deel was te wij ten aan onvoldoende administratie, zoodat niet kon worden vastgesteld, of aflevering zonder inneming van punten plaats had gehad; herbevoorrading op ingenomen pun ten. welke daartoe niet bestemd waren en diefstal. Eenige honderdduizenden punten ver dwenen door diefstal, of op zoodanige wij ze, dat zij vermoedelijk op de zwarte markt zijn gekomen. Aan herbevoorrading door middel van ingenomen punten, welke daartoe niet bestemd waren, maakten zich 16 bedrijven schuldig. Hoewel aflevering zonder voorafgaande of gelijktijdige inle vering van punten verboden is en dit ver bod op 10 October 1946 door het rijksbu reau nog eens uitdrukkelijk onder de aan dacht der fabrikanten werd gebracht, had den 12 hunner ook na dien datum zich daaraan weinig gelegen laten liggen. Te gen de bepaling, dat na 1 November 1946 niet meer geleverd mocht worden aan af nemers, die op dat oogenblik hun punten- achterstand nog niet hadden ingehaald, zondigden 18 bedrijven. In totaal werden 30 processen-verbaal opgemaakt. Slechts bij 5 confectiebedrijven kon worden ge constateerd, dat zij de distributievoor schriften waren nagekomen. Voor gas- en stroomloozen De "onderstaande bonnen van de kaar* ten voor petroleum voor kookdoeleinden en verlichting geven gedurende de maand April 1947 elk recht op het koopen van vier liter petroleum: Kaarten UA 611: bon A 21 tot en met A 24, kaarten UB 611: bon B 11 en B 12, kaarten UC 611: bon C 06, kaarten UD 611: bon D 11. Niet z|jn bedoeling. Majoor Cesar Aguirre, de leider van de Paragueesche opstan delingen, die Dinsdag in Rio de Ja neiro is aangekomen om propaganda te maken, is gisteren door de Brazi* liaansche autoriteiten geïnterneerd. Te schilderachtig. André Letroquer, de Fransche, éénarmige ex-minister van Defensie, heeft de uitdaging tot een duel van Prof. Philomenko van de hand gewezen. De bedoeling was, dat de heeren pistolen op elkaar zouden afschieten op een afstand van zestig meter. In zijn antwoord zei Letroquer, dat het geheel hem „te schilderach* tig" zou worden. (U. P.) De eerste slap. In een advertentie van een volle pagina in de „New York Times zei de Amerikaansche communistische partij dat het onwettig verklaren van deze partij beteekent, dat Amerika den eersten stap heeft gedaan op den weg naar het fascisme. (U. P.) Het oude liedje. Het Amerikaansche bu* reau voor volkstellingen deelt mede, dat er thans 2.490.000 werkloozen zijn in de V. S. Dit is een toeneming van 560.000 sinds November jongstleden, en van 90.000 sinds de vorige maand. Lentewind. In het Noord-Oosten der V. S. heeft een lentestorm gisteren voor mil* lioenen dollars schade aangericht. Te vens viel er een dik pak sneeuw. werden temperaturen genoteerd van 12 graden Celsius onder nul. (U. P.) Martin Bormann. Het Amerikaansche mi* nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat aan alle Ame rikaansche ambassades en consulaten foto's en gedetailleerde beschrijvingen zijn gezonden van Martin Bormann, den bij verstek ter dood veroordeelden opvolger van Hitler. Deze mededee ling volgt na vele onbevestigde berich ten, dat Bormann nog in leven zoU zijn. (U. P.)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2