Muziek voor „Myrthe en de demonen" Jitterbug Een nazi-bende onschadelijk gemaakt in de Amerikaansche zone Jlex JJheate? De snuifdoos van den Keizer yprpAr, 28 MAART 1947 Filmwerk op Huize Manpad wordt voorbereid IJMUIDER COURANT maanden in de ongerepte win- F (Sie stilte van een oud, Hollandsch »iin voor den dirigent-componist buiten voldoende geweest om een Mariansschrijven, dat straks or J hionen- en buitenlandsche bioscoop- f,al klinken, wanneer de film „Myrthe z Z Demonen" het sprookje van licht S duisternis er bij zal vertellen. Ot moe- de zaak omdraaien en zeggen, dat demuziek bij het sprookje werd gecompo- "en»e vraag dringt zich telkens weer wanneer men met de menschen van a Film'tudio Amsterdam" op Huize „mui te Heemstede spreekt over de SS die er dezen zomer onder de sta- beuken zuilen gebeuren. Warinös Adam laat de diepzinnige ver- neen. die m zun onmiddellijke na theid over de moderne filmkunst ten beste Trden gegeven, min of meer langs zich gliiden en grijpt telkens weer naar af eerste partituur, die thans van zijn mite bii de straks te verfilmen fantasie trreed is gekomen. En even later komen 5f eerste tonen van het „Myrthe-motief" uit de oude bruine piano, met een veront- Onder de keurende blikken van Mevrouw A. Bigot, die de poppen voor „Myrthe" vervaardigde, wordt „de nar" binnengedra gen. Nu nog een verfje en een kleedje en dit heerschap kan zijn aandeel leveren in de filmOp het eerste gezicht schijnt hij niet veel voor zijn debuut te voelen. schuldigend gebaar van den componist over zijn solistische kwaliteiten. Vroolijk is dat thema, vroolijk en naïef als het meisje Myrthe, dat er de aanlei ding toe was. Donker en dreigend wordt het, wanneer de demonen, die Myrthe ko men trekken uit haar leventje van zon en licht en humoristisch, als de dikke ko ning met zijn hofnar spreekt. Laten we echter niet het geheele sce nario van de film verklappen. „Hoe bent u er eigenlijk toe gekomen, om filmmuziek te gaan schrijven?" Dg heer Adam kijkt een beetje beden kelijk bij het woord „filmmuziek"; het herinnert hem te zeer aan de soms la waaiige producten van Hollywood en de suite voor jyiyrthe" is waarlijk niet be doeld voor „achtergrondsgeruisch" maar als een integreerende factor van het ver filmde sprookje. Dan vertelt hij, hoe een krantenreportage over de plannen van de Filmstudio „Amsterdam" hem contact de den zoeken met den regisseur, den heer P. Schreiber. De twee artisten voelden over eenstemming en de musicus toog aan het werk, volgens de lijnen van het Myrthe- scenario. Wanneer het eens niet vlotten wilde, danste de regisseur een narrendans, zoo als hij zich deze had voorgesteld en de bruine piano zong direct een nieuwe vondst In twee jaar 300 nieuwe woningen te Haarlem Maar dit is niet voldoende om den aanwas der bevol king op te vangen Op dit oogenblik zijn in aanbouw of wor den aanbesteed ongeveer 90 woningen, die voor de gemeente Haarlem gebouwd wor den. Voor een groot deel waren die begre pen in het schema van den Wederopbouw voor 1946. Naar wij vernemen is bovendien in een vergevorderd stadium van voorbe reiding de bouw van 210 arbeiderswoningen in Haarlem-Noord, begrepen in het schema voor 1947, dat daarmee dan ook afgewerkt zal zijn. Hét betreft hier een deel van het indertijd reeds opgestelde urgentieplan voor het zetten van 600 huizen in de om geving van den Vóndelweg ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Deze perceelen zullen dit jaar nog wel niet klaar komen, maar de verwachting is, dat met den bouw toch een flink stuk gevorderd zal zijn vóór 1948 in het land komt. Dit wil dan zeggen, dat in twee jaar tijds te Haarlem 300 woningen gebouwd worden. Dit is natuurlijk wel van groot belang, maar de woningnood wordt daardoor niet verminderd. Haarlem moet per jaar 600 a '00 woningen bouwen om den aanwas der bevolking op te vangen. Als er dus niet meer gebouwd wordt, stijgt het tekort ge durig. Deze 300 zijn gemeente- of vereenigings- woningen. Dezer dagen zijn de voorwaarden gepu bliceerd voor den steun van den particulie ren woningbouw. Een deskundige verze kerde ons, dat de vooruitzichten toch nog met zóó zijn, dat particuliere bouw op een ^enigszins beteckenende schaal te ver wachten is, omdat er nog te weinig uitzicht is op een rendabele exploitatie. Te Haarlem worden evenwel op dit oogenblik door een combinatie pogingen aangewend om particulieren, die zelf in een te bouwen huis willen gaan wonen, voor een plan te interesseeren om tot samenwer king te komen. Gratieverzoek afgewezen De minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Koningin afwijzend is oeschikt op het gratieverzoek van F. H. Meyer, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof Amsterdam. In den herfst van het afgeloopen jaar werd Heemstede gealarmeerd door een bericht, dat er in zijn rustige gemeen schap een tweede Hollywood zou ver rijzen. Wij hoorden destijds reeds mededeelen, dat de filmstudio op het. buiten „Manpad" ivat dit betreft geen gevaar oplevert. Enkele maanden zijn sindsdien verstreken en de berichten van de Heemsteedsche filmerij waren schaarsch. Toch hebben de bewoners van het oude huis aan den Rijksioeg allerminst stilgezeten: het eerste pro duct Myrthe en de demonen" heeft zijn muzikale lijst gekregenvoor het zelf nog geschilderd is. Behalve de film is er bovendien een boek over deze mysterieuze Myrthe in voorbereiding. de kleine werkkamer door. Zoo werd de muziek geboren, in enkele maanden, met veel en lang uitwisselen van ideeën. Ze ventig minuten zal de film duren, drie maal dertig dagen kostte het schrijven der muziek. Wanneer straks de geheele partituur ge- copieerd is wat nog zoo'n 400 schrijf uren gaat kosten moet worden omgezien naar een orkest, dat de vertolking op zich neemt, moet omgezien worden naar een sopraan, die de prinses, die natuurlijk ook dit sprookje met zijn demonen en zijn heks, zijn spel van licht en donker en zijn overwinning van het eeuwig-goede bevat, kan uitbeelden. Zoo is er nog een berg van voorberei dend werk te doorgraven, voor aan het Manpad met filmen kan worden begonnen: het bosch moet met de afgewerkte en dezer dagen gearriveerde poppen-demonen „aan gekleed" worden en de omvangrijke film apparatuur zal er doorheen gereden moeten worden om alle geheimen van 't dan betoo- verde woud op de gevoelige strook vast te leggen. Om nog niet eens te spreken van de zangkoren, die voor. diverse onder- deelen noodig zijn. Niet geheel Nederlandsch fabrikaat? „Denkt u de heele afwerking in Neder land te kunnen houden?" De heer Schrei ber aarzelt even, voor hij met een ant woord komt. Dan blijkt, dat er jammer ge noeg in ons land geen studio beschikbaar is voor geluidsopnemingen met koor-en- orkest. „Dus daarvoor naar het buiten land?" Onze gastheer denkt van wel; als er tenminste niets anders op gevonden kan worden. Steeds weer dwaalt het gesprek naar Myrthe. Myrthe, die in het dagelijksche leven op huize Manpad nu al de ongehoor de eerste viool speelt, Myrthe, die over enkele maanden met een kaarsje in haar hand door het betooverde woud zal dwalen en aan het einde der film de duistere machten van deze wereld zal hebben be keerd door haar eenvoud. Wanneer we hooren vertellen over de prinses Tuuk en haar sterven, bekruipt ons even een bange gedachte aan het gril lige theaterpubliek, dat misschien een profanatie zoekt achter een mysterie, maar met een lach werkt de regisseur-schrijver onze bezwaren weg. „Het is maar, hoe je het zegt", meent hij. En dat is een waar woord. Myrthe en de demonen. Een reusachtige taak voor een handjevol enthousiaste menschen, gesteund door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, met groote moeilijkheden nog voor den boeg maar vol vertrouwen. Wielrijder na aanrijding overleden Op den Koudenhorn in Haarlem is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een wiel rijder het leven lieeft gekost. Omstreeks kwart over vier reed een huisvuilauto van de Gemeente-Reiniging op den Koudenhorn in de richting van de Catharijnebrug. De wielrijder, de 47-jarige bakker A. J. A. van K„ wonende Korte Begijnestraat 25, kwam uit de Kokstraat. Hij had twee benzineblikken in de linker hand en probeerde nog vóór de auto langs den Koudenhorn op te rijden. Deze ma noeuvre mislukte echter. K. werd aange reden en zoo ernstig gewond, dat hij een kwartier later overleed. Nederland koopt mais in Argentinië Nederland heeft in Argentinië 25000 ton tarwe en 200.000 ton mais gekocht. De mais, van den nieuwen oogst afkomstig, okmt over eenige maanden beschikbaar. Rechtbank verklaart zich onbevoegd Uitspraak doende in de zaak tegen den 51- jarigen agent van poltie uit Bloemendaal P. S., die zich veertien dagen geleden voor de Haarlemsche Arrondissementsrechtbank ver antwoorden moest, daar hij er van beschuldigd wordt door een valsche aanklacht een collega in een intemeeringskamp te hebben doen be landen, verklaarde het college zich hedenmor gen onbevoegd kennis te nemen van deze zaak, aangezien verdachte na de bevrijding lid van de B. S. was en als zoodanig onder de militaire tuchtwetten valt. Reeds ter zitting kwam in hét pleidooi van den advocaat twijfel naar vo ren, of de agent wel voor een burgerlijke recht bank gedaagd kon worden. De eisch luidde 6 maanden. Zestig zieken op de „Boissevain" Met eenige vertraging is Dinsdagavond het m.s. „Boissevain", dat repatrieerenden uit Indië naar ons land vervoerde, in de Amsterdamsche haven gearriveerd. Woens dag is met de ontscheping een be gin gemaakt. Aan boord bevonden zich 1149 repatrieerenden alsmede drie verste kelingen van de „Stad Schiedam". Onder de bijna 1200 opvarenden waren 61 zieken, van wie vier ernstige gevallen, meest lij dende aan de gevolgen van uitputting in de kampen. Een der passagiers is onderweg bezweken. Eerste werkvergadering in Batavia Donderdag hebben de Nederlandsche en Indonesische delegaties ten huize van Sjahrir hun eerste werkvergadering ge houden. Een aantal punten, thans na de onderteekening aan de orde, werd be sproken. Naar verluidt, zullen deze verga deringen in grooter of kleiner comité thans vaker worden gehouden. Naar Antara meldt, zal Soekarno 30 Maart een reis naar West-Java maken en mogelijk Batavia bezoeken. Hef geestelijk gelaat van het Bolsjewisme De Carmeliet dr. P. A. van der Weij, be kend door zijn gedegen en onversaagde be strijding der nationaal-socialistische dwaalleerstellingen in de vooroorlogsche jaren, waardoor het ware gelaat van de Duitsche levensbeschouwing voor velen verduidelijkt werd en een juist begrip van het gevaar, dat zich binnen de grenzen van het Reich gereedmaakte voor den sprong, belangrijk werd bevorderd, heeft zijn strijdbaren geest door de jaren van ge vangenschap onder de bezetting niet ver loren en zet zijn werk de analyse en belichting der dwalingen in de wereld ten behoeve van een juiste geesteshouding van den Christenmensch onvermoeid voort. De vereeniging „Geloof en Weten schap" had dr. Van der Weij uitgenoodigd voor een lezing over het communisme, die in den Haarlemschen schouwburg tal rijke belangstellenden bijeenbracht. In een helder en rustig betoog ont vouwde pater Van der Weij het wezen van de communistische levensbeschouwing tegen een achtergrond der sociale geschie denis en ging hij de ontwikkeling van de communistische praktijk in Rusland na, om tenslotte een definitie te geven van de houding die de Christenmensch heeft aan te nemen tegen het dreigend gevaar van het materialisme, dat in de communisti sche levensbeschouwing essentieel is. Bij zijn uiteenzetting van de historische gronden, waarop het communisme een voedingsbodem vond. wees de spreker op de erbarmelijke sociale omstandigheden, die, vooral in Engeland, om een reactie van het „Proletariaat" schreeuwden. Het feit, dat de Christenheid in die jaren na liet, een woord van troost en hoop te spre ken tot die ellendigen, laadt een groote schuld op de schouders dier Christenen, die hun eigen schoone theorie niet in praktijk brachten. Het was Marx, die zijn stem verhief tegen de sociale gruwelen, doch helaas in volkomen miskenning van het bovennatuurlijke en louter geïnspi reerd door het materieele. De mythe van het communisme, de „droom met reali satie-mogelijkheid", begeesterde talloozen met een rotsvaste overtuiging; die mythe, die in wezen niets anders is dan het ver langen naar gerechtigheid en geluk, naar het aardsche paradijs, inspireerde duizen den tot de opvatting, dat het materieele communisme de verwerkelijking van het Bijbelwoord aan de proletariërs bracht. De praktijk in Rusland, gescheiden in de praktijken van Lenin en Stalin, toont aan hoe het radicale marxisme is dood- geloopen en de internationale revolutie is mislukt, waardoor een omtrekkende be weging noodig werd, door Lenin ingeluid met een nieuwe economische politiek, door Stalin na de liquidatie van Trotski, den ouden redicalen extrmist omgezet m een zuiver nationalistische Rusland-poli tiek, die een herstel der standen en onge lijkheid bracht, tegelijk met een herleving der bureaucratie en kastemaatschappij. De Russische realiteit heeft de commu nistische leerstellingen grootendeels krach teloos gemaakt. De oorlog bracht een to tale nationale inspanning en daarmede een ontwaken der Russische ziel, dat een zwenking naar de religie en verdwijning van de godloozenbeweging noodzakelijk maakte. Zoo is het beeld der Sovjet-Unie op dit moment: Een Rusland dat de oude nationale Russische aspiraties weer heeft opgevat en daarbij enkel Ruslands welzijn op het oog heeft. Wat deze aspiraties in den weg staat, schept voor de Russische leiders een gevoel van bedreiging en in sluiting, dat reactie wekt. De infiltratie van het Amerikaansche kapitalisme is voor hen verontrustend en de wrijving 'tusschen deze twee machten maakt een botsing op den duur misschien onvermij delijk. Het groote gevaar voor de Christen wereld zal zijn de ontwikkeling na Stalins dood. Wanneer de radicale Trotskiïsten er in slagen de leiding in Rusland te her overen. zal de idee van de internationale revolutie heropleven en steun vinden in de groepen der buitenlandsche communis ten, die in Frankrijk, Italië en Duitschland en elders vasten voet hebben. De houding der Christenen moet niet worden geken merkt door een negatieve bestrijding, doch door een positieve realisatie van de Chris telijke leer, die het Ryk van Christus ook op aarde dient te verwezenlijken en het menschelijk geluk, gewekt door de idealistische toepassing der Christelijke deugden, evenzeer dient na te streven. HENRI DE GREEVE BENADEELD DOOR P.T.T.-BEAMBTE. Donderdag veroordeelde de rechtbank te Haarlem een beambte van de P.T.T., die zich schuldig had gemaakt aan het openmaken van brieven voor den heer Henri de Greeve, om de ingesloten gelden te ontvreemden, tot 5 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Agenda voor Velsem en IJmuidem VRIJDAG 28 MAART Thalia: 7 en 3.15 uur. Eerste liefde. Rex: 8 uur, Moord in de Studio. De Pont: 8 uur, Ridder zonder Vrees en De schrik van Texas. Rex: 8 uur, bovenzaal. Vergadering Bellamy. Concordia: 7.30 uur, Tooneel- en Dansavond Rijks H.B.S. Een delegatie uit den Oppersten Sovjet, bestaande uil 20 afgevaardigden is op het oogenblik in Engeland, op uitnoodiging van de Britsche regeering; zij bracht ook een bezoek aan verschillende leg er onderdeelen. waar zij door Britsche officieren werd rondgeleid. Het hoofdkwartier van het Amerikaan sche bezettingsleger te Frankfort heeft be kend gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een ondergrondsche nazi- organisatie is verijdeld. Vier leiders, vroe gere hooge officieren van de SS zijn gear resteerd. De aanvoerder van het viertal, dat voor een militair tribunaal te München zal ver schijnen, was brigadier-generaal Albert Wiczonke. Zijn programma bleek een bijna woordelijke copie te zijn van het pro gramma der nazipartij. Zijn doel was on der meer „terug werven van alle aan Duitschland ontnomen gebieden, genade- looze vernietiging van verraders in de voormalige Wehrmacht en Luftwaffe, die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van Duitschland". De organisatie „SS-Deutsche Freiheits- und Friedensbewegung" geheeten, werkte, naar verluidt, zoowel in de Britsche als in de Amerikaansche zóne. Zij wilde het hui dig bestuur der burgerlijke autoriteiten in Duitschland omver werpen en tegen de bezettingsmacht sabotagedaden verrichten. Oproepen tot het Duitsche volk door mid del van geheime radiozenders, gebouwd uit gestolen onderdeelen, waren in het pro gramma opgenomen. Het noodige geld werd uit een uifagebreiden zwarten handel betrokken. Medeplichtigen in de Britsche en Fransche zone zorgden voor valsche persoonbewijzen, andere valsche papieren en rubberstempels. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Amerikaansche le- Weer een nieuwe trawler voor de IJmuider vloot Van Edinburgh is hier aangekomen de stoomtrawler Lord Inchcape. aldaar aan- jekocht door de N.V. Visscherij-Maat schappij „Petten" alhier. Deze trawler, die pas is verbouwd en op de .visohkeeën na gereed is voor de vis scherij, heeft de volgende afmetingen: lengte 138.8 voet, (over alles ongeveer 150 voet), breedte 23.8 voet, diepte 14 voet. De inhoud is 338 bruto en 138 netto i ton. Hij werd gebouwd bij Cochrane en Sons te Selby als een zusterschip van de Norma Maria. Het vischruim is niet ge schilderd maar bedekt met rubberlak en i: zeer geschikt voor reizen naar de verre vischgronden. In de „Scottish Daily Express" van Maandag 3 Februari jl. wordt in een be schrijving van dezen trawler gezegd: .,De kajuit-achter is voorzien van mahonie houten bekleedingen, waarvoor een luxe- jacht zich niet zou behoeven te schamen". Het belangrijke van deze vlootuitbrei- ding is, dat de trawler reeds spoedig in bedrijf kan worden gesteld en geen lang durige reparatie meer behoeft te onder gaan. De trawler werd gehaald door schipper van der Leek, die verklaarde dat het een goed zeeschip is. Houden zijn niet veilig Den laatsten tijd ontvangt de politie tal rijke klachten over het verdwijnen van honden. Dezer dagen zag een bewoonster van het oude dorp Velsen, dat een onbe kende man haar hond, die ze juist tevoren had uitgelaten, onder zijn arm meenam. Toen zij den man toeriep, dat de hond haar eigendom was, zette deze het dier neer en verdween hij ijlings in de richting Haai-lem. De onbekende, een ongeveer 55-jarige man van flink postuur en gekleed in een grijze tweedjas, had een transportrijwiel bij zich, waarop een zoogenaamde kippen- mand bevestigd was, waarin nog twee honden zaten. ger waren de bendeleiders reeds eerder gearresteerd. Dit was echter niet bekend gemaakt om de opsporing van andere le den dezer organisatie te vergemakkelijken. Naar de Britsche nieuwsdienst meld't, was een der eerste voorvallen, die wezen op het- bestaan van een dergelijke organi satie, de ontdekking, dat een vrouwelijk lid der beweging, gekleed als Roodekruis- zuster, bij de vlucht van een aantal hooge Wehrmacht-officieren geholpen had. Ministerieelé conferentie der Lage Landen De conferentie der Nederlandsche. Bel gische en Luxemburgsche ministers, die uitgesteld werd tengevolge van de Belgi sche ministerieele crisis, zal op 15 April plaats hebben. Op dien datum zullen de Nederlandsche en Luxemburgsche mi nister een onderhoud hebben met hun Belgische ambtgenooten betreffende het inwerking treden van de tolunie. Erbarmelijke bestrating in de Kalverstraat Straten worden hersteld, nieuwe worden aangelegd waar de klinkers verdwenen waren. Er zijn heel wat vierkante meters weer keurig in orde gemaakt. Er was ook heel wat te herstellen, want in vele jaren was ook het gewone onderhoud achterwege gebleven. We zijn er natuurlijk nog lang niet en dat wordt ook niet verlangd. Maar onge twijfeld zal iedere automobilist, wielrijder en voetganger, die wel eens door wat eens de Kalverstraat was gereden of geloopen heeft, het met ons eens zijn, wanneer we den toestand van het wegdek in deze oud ste straal van het oude Velseroord als er barmelijk kwalifïceeren. Van bestrating kan feitelijk niet meer gesproken worden; het is alles kuilen en gaten en de argelooze automobilist, die er met een behoorlijk vaartje overheen rijdt, zal heel gauw min der gas geven. Degenen, die met het weg dek bekend zijn, rijden liever een straatje om. Deze drukke verkeersweg vraagt dringend om een nieuw dek. Velen zullen Openbare Werken dankbaar zijn, wanneer er spoedig verbetering komt. Weer Zweedsche kotters De laatste dagen zijn er weer eenige Zweedsche kotters aan de markt geweest, Dinsdag was er één, Donderdag waren er twee Zweden aan de markt. Wanneer de Zweedsche havens weer ijs vrij zijn, kunnen er meer Zweedsche kot ters worden verwacht, vermoedelijk een tiental per week. „TOT WEDERDIENST BEREID!" De buurtvereeniging „Varia" van IJmui- den-Oost heeft een tooneelavond belegd op Zaterdag 29 Maart in de zaal van „De Weyman" te Santpoort. De tooneelvereeni- gi-ng „Kunst en Vriendschap" voert een blijspel in drie bedrijven op: Tot weder dienst. bereid, Regie is in handen van den heer J. L. van Elmpt, de grime wordt ver zorgd door den heer F. Hunsche. Van 28 Maart t/m 2 April ERICH VON STROHEIM in een van de meest sensationeels films Moord in de Studio Een spannende detectivefilm, die U niet moogt verzuimen te gaan zien. Toegang 14 j. City Film. Opnieuw vraagt ons jongste redactielid uw aandacht. Hij schrijft ditmaal: Wij zijn naar een swingfestijn geweest, als u weet wat wij bedoelen. Niet dat wij speciaal meesters van de Jitterbug zijn,_ want op ons best dansen wij „zoo-zoo-la-la", tenminste als iemand ons vraagt: „Dans eens zoo-zoo-la-la als jeblieft". Niets om over naar huis te schrijven dus. De werkelijke reden is, dat de ernst van het leven zich van ons meester begint te maken en dat wij onverpoosd zoeken naar de gevaren, die de opgroeiende jeugd be dreigen. Wij begaven ons derhalve naar een gelegenheid, waar, naar men zei, het peil van de moderne danskunst op zijn hoogst is. Om niet op te vallen, hadden wij een opvallende das om gedaan. Tenminste dat dachten wij. Toen wij namelijk het dans paleis binnentraden en bedeesd poolshoog te namen, bespeurden wij alras, dat zelfs deze das, die wij in een overmoedige bui gekocht hadden, zachte, pastel-tinten ver toonde, vergeleken bij die van onzen buur man. De zijne namelijk was zoo fel rood, dat Troelstra waarschijnlijk geaarzeld zou hebben om haar op den eersten Mei om te doen. Het werd een heel gedoe en een heel geluid ook, toen het orkest „Hey ba-ba-re- boys" inzette. (Niet Hé Babariba zooals wij vroeger in onze onwetendheid eens schreven, maar het echte „Hey ba-ba-re- boys". Dat maakt de zaak direct ook veel duidelijker. Ach, ach wat trok men daar van leer. De jongens duwden de meisjes weg onder het dansen niet omdat zij plotseling een hekel aan de meisjes hadden gekregen, want ze „derwish-den" onmiddellijk weer terug, stootten verrukte kreetjes uit en schudden spasmodisch het hoofd. Kortom, ze gedroegen zich alsof ze voortdurend door wilde mieren gestoken werden. Wij werden onmiddellijk bevangen dooi den onzaligen wensch om ook mee te gaan doen en begaven ons naar een tafeltje, alwaar een eenzame schoone met eenigs- zins jaloersche belangstelling de bokke- sprongen van de anderen gadesloeg. „Mo gen wij dezeneh, dans van u?" vroe gen wij hoffelijk als immer. ..Altijd", zei zij, kneep één oog dicht en klakte met haar tong. Door dit enthousiasme eenigs- zins overstelpt legden wij voorzichtig een arm om haar ranke leest en schuifelden weg in het quick-quick-slow motief, dat den ervaren danseur kenmerkt. „Lekker rhythme hebben die jongens hè", informeerde zij, doelend op de ver richtingen van het, om het zeerst toete rend, orkest. Wij konden weinig anders doen dan dit beamen. „Je moezé hooren, als ze „Nancy" van Frank Sinatra spelen. Dan krijg je gewoon de fiebels van binne", vertrouwde zij ons toe. Hoewel wij van fiebels in het algemeen en die „van binne" in het bijzonder, weinig kaas gegeten heb ben, verklaarde wij, dat wij ons dat best voor konden stellen. Het eerste nummer liep af. Wij applau disseerden en wischten tersluiks het zweet van het moede hoofd. Het respijt was echter kort. Met een donderenden trom melslag zette het orkest „Knock 'em down" oftewel „Sla ze neer" in. Nu, dat lieten de jongelui zich geen twee keer zeggen. „Zet 'em op", siste een jongmensch dat, naar wij reeds eerder bemerkten, zijn flinkheid demonstreerde, door net als Clark Gabe in een wrevelige bui, van zijn uitersten mondhoek uit te praten. „Aan het werk" beval hij zijn partner. En aan het werk gingen we. ;,De Sjit- terbuk", kreet onze dame en reeds wer velde zij weg, haar hakken zoover optil lend, aLs het aard-magnetisme dat maar toeliet. Zij schudde haar vinger in de lucht en jodelde vroolijk „Hadsi-dadsi-slddeldi- bideldi-badsi", als wij het wèl verstaan hebben. Daar kwam zij al weer terug en riep ons toe „Ajjet niet kan, blijf je maar zoo'n beetje staan. Ik swing wel". En zij swingde en wij bleven maar zoo'n beetje staan. Af en toe hieven ook wij den vinger en zeiden verheugd „hadsi-dadsi". Het tempo werd wilder en wilder en daar wij niet de vereischte ervaring be zaten, kwamen wij soms niet meer uit den weg. Eén swing-magnaat sloeg ons met den speelsch opgeheven vinger in het ge laat. weliswaar per ongeluk, maar toch pijnlijk. Een ander schopte ons in zijn en thousiasme tegen den knie en successie velijk werden onze voeten wij geven het toe, ze zijn wat groot tot een speel terrein voor de swinglustige jeugd. Wij hebben toen gebruik gemaakt van een moment, dat onze partner tijdens een van haar solo's zich een eind weg bevond en zijn heen gestrompeld. Geradbraakt mo gen wij wel zeggen. Terwijl wij amechtig in het voorportaal tegen een deur leunden, hoorden wij de laatste noten van „Knock 'em down". De slag was voorbij. Alsof er niets gebeurd was. bliezen de muzikanten hun trompet ten leeg en vervolgden met „Waarom zin gen de roodborstjes in September?" Het is ons wèl. Als wij in September genoegzaam van de opgeloopen kneuzin gen hersteld zullen zijn, zullen wij aan dat probleem onze onverdeelde aandacht wij den. W. L. B. PAASCHWIJDING VAN DEN NEDERL. CHRISTENVROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den N.C.V.B. hoopt Dinsdag 1 April haar Paaschwijding te houden in het Oud-Katholiek Vereni gingsgebouw aan de Wilhelminakade. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 31 Dermot trok zijn wenkbrauwen op. „Dat zegt niet veel, hè? Het is de normaalste bloedgroep van allemaal. Een-en-veertig procent Europeanen behooren daartoe. Hebt u Atwoods bloed ook laten onderzoe ken?" „Natuurlijk niet! Waarom zouden we dat doen? Dit is de eerste maal, dat ik Madame Neills verhaal heb gehoord". „Laat het dan nog doen. Als het bloed tot een andere groep behoort, is de ge schiedenis, die zij ons verteld heeft, van zelf onjuist gebleken". „Aha!" „Maar als het, aan den anderen kant, óók tot Groep Vier behoort, dan is het op zijn minst een negatieve bevestiging van hetgeen Mrs. Neill zegt- In ieder geval, bent u het niet met mij eens. dat u in het belang van de rechtvaardigheid, eerst dat onderzoek moet toepassen, voordat u die vrouw in de gevangenis laat zetten en haar al de verfijnde kwellingen van zoo iets laat ondergaan?" Monsieur Goron begon weer snel in de hall heen en weer te loopen. „Wat mij betreft", schreeuwde hij bijna, „ik geef er de voorkeur aan te denken, dat Madame Neill heeft gehoord van het ongeluk, dat monsieur Atwood met die auto heeft gehad en dat het haar uitste kend te pas kwam in haar verhaal. Zij was er immers absoluut zeker van let op mijn woorden dat Monsieur Atwood, die óók verliefd op haar is, alles zal be vestigen wat zij zegt, als hij eenmaal tot bewustzijn komt". In het diepst van zijn hart moest Dermot toegeven, dat dit niet geheel onmogelijk was; maar dan zou het getuigen van een bijna duivelschen opzet. En hoe kon dat? Hij was er heilig van overtuigd, dat hij gelijk had, maar wat bleef er over, als hij ongelijk had? De verwarrende invloed, dien Eve Neill ongewild op hem had uitge oefend, werkte nog na. Het was alsof zij nu vlak bij hem was. Toch wist hij met hardnekkige zeker heid, dat zijn oordeel, zijn instinct, ge heel zijn menschelijk gevoel van logica het tegendeel van de zoogenaamde logica der feiten niet onjuist waren geweest. En er was geen twijfel aan dat wanneer hij niet met al zijn vertrouwen, zijn over tuiging en al zijn slimheid vocht en van zich afsloeg deze vrouw in de gevan genis zou komen wegens moord. „En het motief?" opperde hij- „Hebt u. al iets gevonden, dat als zoodanig steek houdend zou kunnen zijn?" „De duivel hale dat motief!" „Kom nu, Monsieur Goron! Dat is niets voor u. Waarom heeft zij Sir Maurice Lawes vermoord?" „Dat heb ik u vanmiddag verteld", ant woordde Monsieur Goron. „Ja, ik weet, dat het niet meer dan een theorie is, maar zij is steekhoudend. Het klopt, nietwaar? Op den middag voordat hij vermoord werd, hoort Sir Maurice schandelijke, monstrueuze dingen over Madame Neill". „Wat heeft hij dan gehoord?" „Maar mijn hemel, hoe zou ik dat moe ten weten?" „Waarom komt u dan met die theorie naar voren?" „Doctor, wees nu eens kalm en luister naar mij. De oude heer is thuis gekomen in een eigenaardige, vreemde gemoedsge steldheid, zooals zij ons verteld hebben. Hij spreekt er over met Monsieur Horatio, hoe heet hijdie Toby. Ze zijn alle twee opgewonden. Om één uur des mor gens belt Monsieur Horatio Madame Neill op en deelt haar mede, wat zij hebben ge hoord. Madame Neill gaat naar den over kant, natuurlijk ook in de hevigste opwin ding, om Sir Maurice te spreken en dat zaakje met hem te klaren ..Aha! Dus u ook al", viel Dermot in de rede. „U wilt het ook van. twee kanten verklaard hebben?" Monsieur Goron keek hem nijdig aan. „Pardon?" „U zult opmerken", vervolgde Dermot, „dat dit nu juist niet gebeurd is! Er is heelemaal geen sprake van ruzie geweest. Er is geen kwaad woord gevallen. Er is zelfs geen sprake van geweest, dat moor denaar en slachtoffer tegenover elkaar zjjn komen te staan. Volgens uw eigen theorie, is de moordenaar zachtjes binnengekomen, daarop achter den dooven man geslopen en heeft hem zonder eenige waarschuwing doodgeslagen, terwijl hij volkomen ver diept was in het bestudeeren van zijn snuifdoos. Klopt dat- of niet?" Monsieur Goron aarzelde. „Inderdaad.." begon hij. „Mooi, u beweert, dat Mrs. Neill dit al les heeft gedaan. Waarom heeft zij het gedaan? Omdat Sir Maurice lets van haar wist, dat Toby Lawes ook wist, aangezien deze het haar een paar minuten tevoren door de telefoon had verteld?" „In zekeren zin is het waar „Stelt u zich dit nu eens goed voor: Ik bel u midden in den nacht op en zeg: „Monsieur Goron, de rechter van instruc tie heeft mij zoo juist verteld, dat u een Duitsche spion bent en dat u doodgescho ten zult worden. Wandelt u dan oogen- blikkelijk naar buiten om den rechter van instructie te vermoorden en daardoor te voorkomen, dat er een geheim uitlekt, dat mij reeds bekend is? Zoo is het nu precies. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3