Fiscus komt belastingplichtigen met lage inkomens tegemoet Bevlieging Brandweerkorps krijgt nieuwe rangen Opbrengst der belastingen in Februari Santpoort De snuifdoos van den Keizer MAANDAG 31 MAART 1947 TJMÜI&ER courant Gunstiger betalingsregeling voor 1944, '45 en '46 „Mr achterstand, die in den !aat- oorlossrvinter en daarna bu den be- .inrdienst is onlstaan. arm de inspecties larti"*".ml,( hc, 0„|cïgcn van dc de Inkomsten- 1944 en 1945 nog niet ver m het algemeen dètinitieve aanslagen bf!mrd"rd. Velen zullen voor die jaren SCI°een min of meer belangrijk bedrag 1.0 tan onbrengen boven hetgeen zij reeds f°den vorm van Loon- of Dividendbelas- 1.1 0 een voorloopigen aanslag, of bij kerheidstelling hebben vol- voor de belastingplichtigen i'vo'rm van Loon- of Dividendbelas nr» pen voorloopit van zekerheidstelling hebben vol- n Vooral voor de belastingplichtigen l lagere inkomens kan het zeer be- .«.rliik zijn thans over genoemde jaren n"r bekisting te moeten voldoen. De mi- •ter van Financiën heeft nu een regeling troffen waardoor aan deze moeilijkheid flovecl mogelijk ivordt tegemoetgekomen, in deze regeling is ook de inkomstenbe lasting over 1916 betrokken. Tin regeling houdt in de eerste plaats in, dat over de in 1944, 1945 en 1946 genoten ziekengelden, kinderbijslagen en derge lijke uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten,, waarop geen belas ting wordt ingehouden, geen aanslagen „ar zullen worden opgelegd. Definitieve aanslagen over 1944 en/of 1945, die reeds lm opgelegd zullen op verzoek van den belastingplichtige worden herzien. Hetgeen rdinfini'fr i»v/»n asnglao rPAHa derd met den over het loontijdvak nog te ontvangen kinderbijslag. Dientengevolge zou van 1 Juli af op het loon meer be lasting moeten worden ingehouden. Op dien datum zal echter, indien het thans bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp- belastingherziening 1947 wet wordt, voor de lagere loonen tevens een verlaging van het belastingtarief ingaan. Naar het zich laat aanzien, zal deze verlaging in cle meeste gevallen tot gevolg hebben dat van de lagere loonen na 1 Juli vrij wat minder zal worden ingehouden dan op het oogenblik het geval is. Aanslagen in de Inkomstenbelasting behoeven dan niet te worden opgelegd. Bij het ministerie van Financiën is nog in overweging om in het vervolg ook op ziekengelden en dergelijke zooveel "moge- iijk de belasting te doen inhouden. Jhr. J. van Reigersberg Versluys overleden Op ruim 75-jarigen leeftijd is, nog vrij onverwacht, overleden Jhr. J. van Reigers berg Versluys, de gewaardeerde en hoog geschatte voorzitter van „Weldadigheid naar Vermogen" te Haarlem. De heer van Reigersberg Versluys was een zulk een definitieven aanslag reeds bekende persoonlijkheid in de kringen dié mocht zij" betaald zal eventueel worden teruggegeven. Voor werknemers en ge- Den^onneerden. die in 1944. 1945 of 1946 naast hun loon (pensioen) nog een bedrag aan rente, huur of dergelijke neveninkom sten hebben genoten geldt, dat indien de neveninkomsten per jaar niet meer dan f 500 hebben bedragen en het geheele in komen per jaar niet meer dan f 4500 be liep, in het algemeen een bedrag van f 100 of f 200 inkomen buiten aanmerking wordt gelaten. Ook hier is herziening van reeds opgelegde definitieve aanslagen over 1944 en°1945 mogelijk. Belastingplichtigen, die niet werknemer of gepensionneerde zijn, bijvoorbeeld klei ne renteniers, worden op de gebruikelijke wijze aangeslagen. Indien het voor hen buitengewoon bezwaar oplevert een defini tieven aanslag te voldoen, kunnen zij zich met een verzoek om afschrijving (kwijt schelding) wenden tot den directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen. Anderen in soortgelijke positie zullen ook eenigszins worden tegemoetgekomen. Over voorloopige aanslagen voor 1946 dient men zich eventueel voor uitstel met den ontvaDger te verstaan. De minister heeft bepaald, dat het voor schrift, dat een definitieve aanslag binnen een maand moet worden betaald, voor de aanslagen over 1944, 1945 en 1946 niet zal gelden. Deze zullen in het algemeen in vijf gelijke maandelijksche termijnen kun nen worden voldaan. zich wijden aan de armenverzorging in Haar lem en omgeving. Vooral het werk van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" had zijn volle sympathie. Hij zat 30 jaar in het bestuur, waarvan zeer langen tijd voorzitter. Zijn gevoelig hart was be wogen met het leed der nooddruftigen en alles wat in zijn vermogen was deed hij om hun leed te verzachten. Door huisbe zoek stelde hij zich persoonlijk op de hoog te van de omstandigheden en velen von den in hem een vriend en een raadsman. Ook de actie die elk jaar werd ingezet om een Kerstinzameling voor de Stille Ar men te houden had zijn steun. Jarenlang maakte hij ook deel uit van het bestuur der Haarlemsche Hulpbank. Ook had hij zitting in den Armenraad. Hij was plaatsvervangend bestuurslid en ijverig lid der contactcommissie voor huis bezoek. Nauwelijks is de eerste schrik over de plotseling ingevallen lente bekoeld tot lichte vreugde, of het huis dat de En- gelschman zijn „kasteel" durft te noemen raakt in rep en roer. Een houwitser van een stofzuiger beukt langs tapijt en meu bilair of het geen oorlogsspullen zijn die via veel bloed en tranen zijn ingebracht en een V-2 plumeau stoot de kalk uit het plafond. De krijgszang van een amazone, die in een broek van haar echtgenoot door het huis dwarrelt, onherkenbaar gemaakt door een bonten doek om het eertijds zoo vriendelijke hoofd, begeleidt dit alles met gezang. In elk geval: het leven is verder onmogelijk- Overal doemen potten met boenwas uit de vloeren op hoe heeft ze die een oorlog lang weten te bewaren en keukentrap pen versperren nooduitgangen. Elke kast staat open en de inhoud staat op zijn kop, het water tiert door de kraan en het huis is wel een kasteel, maar niet het mijne. Tot overmaat van groote ramp worden zelfs mannelijke hulptroepen gerequireerd, wanneer de marketentsters van dezen krijg het niet af kunnen. „Waarom sta je nou te lachen onder aan die trap, ik kan toch ook niet helpen, dat ik last van hoog tevrees heb?" Aldus ik. En zoo moddert de man deze duïst're dagen door. Buiten is het nieuwe leven bezig een epos te dichten en binnen zit hij, het hoofd hl de stoffige handen, zin nend op een mogelijkheid, aan eten te ko men en vooral: om rust te vinden voor het geplaagde zenuwstelsel. Op de drempel, want ergens anders zitten mag hij niet. Eten. want de aardappels zijn nog niet eens geschild en het wordt ook niks meer vandaag. Wanneer hij dan ten einde raad een af spraak poogt te maken voor een dinertje bij kennissen, blijkt, dat ook daar de schoonmaak woedt. Wanneer hij zich ter hei-berge wendt, smaakt de jus naar af- waschwater. En wanneer hij thuis komt, is er een heelemaal normaal en niet meer vermomd vrouwtje, dat trotsch verklaart: „Vind-je het niet heerlijk, dat ik ons huisje zoo hee lemaal ongemerkt heb schoon gekregen?' Och en dan ben je edelmoedig, nietwaar en je prijst de blinkende ramen en je snuift de lucht van wrijfwas. Want het is weer voor een jaar geleden en het oor logstuig staat weer onschadelijk in de gangkast. J. F. Heffing' op kinderbijslag. Nu de regeling van den Kinderbijslag onlangs belangrijk verruimd is, zouden volgens de bestaande wettelijke voor schriften voor 1947 en volgende jaren aan zeer vele werknemers (onder andere aan allen met bijslag voor twee of meer kin deren) aanslagen in de Inkomstenbelas ting moeten worden opgelegd. Het is beter, dat de belasting over de kinderbijslagen door middel van inhouding wordt geheven. De inhouding zal door de werkgevers moeten geschieden. Met ingang van 1 Juli zullen deze de in te houden belasting moeten berekenen over het loon, vermeer- Bollenkweekers ageeren tegen het Bedrijfschap Li de op Maandag 21 April te houden algemeene vergadering van „Bloembollen cultuur" zullen onder meer de grieven, die eenige afdeelingen tegen het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten koesteren, te berde worden gebracht. De afdeeling Voorhout maakt eenige eischen kenbaar en wil daarin door mid del van een voorstel aan de vergadering het Bedrijfschap dwingen, alvorens een verhooging van de voorloopige areaalhef- fing op te leggen, over te gaan tot gedetail leerde publicatie van de hoeveelheden A-Ombollen, welke in 1946 werden uitge teerd. Verder behelst het voorstel een •istfh aan Sierteelt om de uitbetaling van aan het surplusfonds geleverde bollen onverwijld te doen plaats hebben. De af deeling Noordwijkerhout is het, blijkens een in te dienen motie, niet eens met het beleid van het Bedrijfschap en roept alle afdeelingen op om door gezamenlijk verzet aan het volgens haar onjuiste beleid en de onrechtvaardigheid van „Sierteelt" een einde te maken. Het hoofdbestuur is het in principe eens met het voorstel van Voor hout, zonder de moeilijkheden uit het oog te willen verliezen, maar meent in een praf"ijdvies-de door Noordwijkerhout voor gestelde actie ten stelligste te moeten ont laden. Het voorzitterschap van „Bloembollencultuur" In de algemeene vergadering van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur op 21 April wordt voorzien in de vacature van voorzitter, wegens het aftre den van Dr. A. J. Verhage. Het hoofdbestuur heeft afgezien van zijn voornemen om een nieuwe bespreking te nouden met de voorzitters der afdeelingen, Qaar verscheidene afdeelingen hun candi- oaten al gesteld hebben en geen nieuwe gezichtspunten van afdeelingen over deze aangelegenheid zijn ontvangen. fot heden werden candidaat gesteld T?r' I-)r- O- F- A. H. van Nispen tot Pan eerden te Hillegom en Ir. R. A. L. Linck- laen-Arriëns te Bennekom. Scheepsontploffing tc Rotterdam Dezer dagen ontstond in het ruim van flen lichter „Vitalis" geladen met balen cacaoboonen-afval, gelegen aan de Lloyd- Racie te Rotterdam, een ontploffing die •n *a£S?- n?'Jk te wÜten was aan gasont- wiiïkehng in de lading. Het schip lag naast e ..Farmsum", een stoomschip dat de voor merika bestemde lading zou overnemen, e arbeiders die in het ruim werkten, ona.en naar-boven worden gebracht, doch e 4°-Jarige l. b. overleed na aankomst het ziekenhuis Coolsingel aan de opge- ai-vPvt verwon<Hngen. Voorts werden vijf ei?e5? ZWaar en zeven licht gewond. De die op ontploffing volgde kon goedig worden gebluscht. Volgens artikel 2 van het Koninklijk Be sluit van 7 September 1944 „Tijdelijk Brandweerbesluit" is in elke gemeente de burgemeester belast met de zorg voor de aanwezigheid, de doeltreffende verdeeling en den goeden staat van voldoende brand- bluschmiddelen, alsmede voor de deugde lijke voorbereiding van hun onmiddellijk gebruik in geval van brand, benevens met het toezicht op al hetgeen brandgevaar zou kunnen opleveren. De burgemeester benoemt, schorst en ontslaat het personeel van de brandweer. Aan den minister van Binnenlandsche Zaken is bij dit besluit een toezichthou dende functie voorbehouden; voorts kan de minister voorschriften geven. o.a. ten aanzien van de organisatie, de aanvulling van het personeel en de eenheid van de uitrusting en de normalisatie van het ma teriaal. Op grond van deze bevoegdheid heeft de minister vastgesteld de „Rangenbeschik king Brandweer" van 15 Augustus 1945 en de „Beschikking toekenning rangen brandweer" van 3 December 1945. De hoofdinspecteur voor het brandweerwezen heeft voorschriften gegeven met betrek king tot de sterkte van de brandweer korpsen. Ingevolge het een en ander is het brand weerkorps in deze gemeente als volgt sa mengesteld: Brandweerafdeeling IJmuiden: 1 brand meester le klas, 1 brandmeester, 1 onder brandmeester, 3 hoofdbrandwachten, 5 eenige brandwachten le klas, 9 brandwachten 2e klas, totaal 20 man. Brandweerafd. Velsen-Noord: 1 brand meester le klas, 1 brandmeester, 1 onder brandmeester, 2 hoofdbrandwachten, 4 brandwachten le klas, 6 brandwachten 2e klas, totaal 15 man. Brandweerafdeeling Santpoort: 1 brand meester le klas, 1 brandmeester. 1 onder brandmeester, 2 hoofdbrandwachten, 4 brandwachten le klas, 6 brandwachten 2e klas, totaal 15 man. Voor de geheele gemeente is er een com mandant van de brandweer in den rang Politierechter berecht fabrieksdief stallen In het begin van de maand Februari had een fabrieksarbeider uit Beverwijk, te Wormerveer uit de fabriek der firma B., waar hij werkte twaalf tabletten choco lade gestolen. Hij had ze in zijn laarzen verborgen en had gedacht zóó zonder dat de diefstal werd ontdekt de fabriek te kunnen verlaten. Maar de portier snapte hem en ontdekte het. Vrijdag stond de man voor den Politierechter terecht. Hij werd tot drie weken gevangenisstraf ver oordeeld. Diefachtig meisje. Een twintig jarige fabrieksarbeidster uit Beverwijk had 13 Februari uit de choco ladefabriek van de firma B. te Wormer veer tabletten chocolade gestolen om ze te geven aan een medearbeidster uit Velsen, die er haar om had gevraagd. Toen het O.M. tegen haar twee weken vroeg, zeide ze heel verontwaardigd: „Ik begrijp niet dat ik daarvoor gevangenisstraf krijg. Ik deed het voor een ander. Anders was ik gehaat geworden door de andere meisjes". De Politierechter mr. Ferwerda beet haar toen toe: „Dus je steelt liever dan dat je gehaat wordt door de meisjes". Vervolgens veroordeelde hij haar tot 10 dagen gevan genisstraf. Heling. Een 24-jarigè bewoner uit Velsen-Noord die zeep had gekocht, welk een fabrieks arbeidster uit de zeepfabriek van de firma Dekker uit Wormerveer had weggenomen, zal daarvoor met zes weken gevangenis straf moeten boeten. Motorlogger moest zijn reis afbreken De motorlogger KW 24 moest, wegens familie-omstandigheden van één der opva renden de reis afbreken. De logger was Zaterdag aan de markt met slechts 70 manden visch. Ook nieuwe vergoedingen van hoofdbrandmeester en een plaatsver vangend commandant in den rang van adjunct-hoofdbrandmeester. Burgemeester en wethouders zijn van meening. dat de thans geldende beloonin gen naar de tegenwoordige maatstaven on voldoende zijn en geen redelijke vergoeding inhouden voor de door het brandweerper soneel te presteeren diensten en de aan hen te stellen eischen. Het college stelt voor, deze belooningen te herzien en gerekend ingaande 1 Januari 1947 vast te stellen als volgt: Commandant f 600 per jaar (was f 350), plaatsvervangend commandant f 450 (was f 250), brandmeester le klas f 325 (was: opper-brandmeester f 125), brandmeester f 300 (was f 100), onder-brandmeester f 275 (was: assistent brandmeester f 75), brandwacht le klas f 225, brandwacht 2e klas f 200 (was: brandweerman f 50). Buurlvereenigiiig „Varia" vierde feest in Santpoort Door zalennood daartoe gedwongen, wa ren de leden van de buurtvereenigïng „Va ria" van 'IJmuiden naar hotel „De Wey- man" te Santpoort getrokken, om daar ge zellig „onder elkaar" te zijn. Het pleit on getwijfeld voor de saamhoorigheid onder de buurtbewoners, dat zij ondanks den af stand toch in zoo grooten getale naar „De Weyman" waren getrokken, zoodat de zaal goed gevuld was. Na een openingswoord van den voorzit ter was het woord aan de onderafdeeling van de buurtvereeniging, de tooneelver- eeniging „Kunst en Vriendschap", die een blijspel van Mossinkhoff opvoerde, „Tot wederdienst bereid" getiteld. „Kunst en Vriendschap" zal allerminst de pretentie willen hebben er als tooneelvereeniging reeds te zijn, maar dit neemt niet weg, dat de aanwezigen zich bijster goed geamuseerd hebben en dit was toch tenslotte de bedoe ling van dezen ontspanningsavond. En dit gevoegd bij het feit, dat op het bal ook de gezelligheid hoogtij vierde, wettigt de slot conclusie, dat „Varia" op een geslaagden avond kan terugzien. Benoemingen aan de Gemeente lijke Visscherijschool Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan de Gemeentelijke Visscherij school te benoemen tot leeraren in vasten dienst (avondschool) de heeren J- H. Beijer en D. J. Boosman, tot leeraren in tijdelij- ken dienst (avondschool) de heeren J. van Altena, W. G. Groenink, T. van Os en J. Gravemaker en tot portier-schoolknecht in vasten dienst den heer J. Gravemaker. Momenteel wordt op „de Schelde" te Vlissingen de laatste hand gelegd aan het 8000 ton metende passagiersschip „Willem Ruysgenoemd naar den door de Dnitschers gefusilleerden Directeur van den „Rotterdamsche Lloyd" en welke gebouwd is voor rekening van den Rotterdamsche Lloyd". - Dit is het grootste schip, dat ooit van stapel liep bij „de Schelde" te Vlissingen. Joegoslavië klopl aan gesloten deur Naar uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, is het niet waarschijnlijk, dat En geland Joegoslavië's verzoek om hulp van de UNRRA, teneinde het in den zomer te verwachten voedseltekort aan te vullen, zal steunen. Naar verluidt, heeft de Britsche regee ring onlangs twee nota's van de Joego slavische regeering ontvangen. In een er van werd om Britschen steun gevraagd voor een verzoek om onmiddellijke ver scheping van 200.000 ton graan en in de tweede werd verklaard, dat Joegoslavië voedsel en andere goederen ter waarde van 60.800.000 dollar moet importeeren; gevraagd werd welke stappen Engeland kan ondernemen om Joegoslavië in deze behoefte tegemoet te komen. Het standpunt van het Britsche mi nisterie van Bultenlandsche Zaken is, dat de ontwikkelingen in Joegoslavië den in druk hebben gegeven, dat er tot voor kort voldoende voorraad was; zeer onlangs wa ren de broodrantsoenen er beslist hooger dan in Engeland. Tevens wordt er op ge wezen. dat Joegoslavië zeer kort geleden nog voedsel van hoogc calorische waarde, zooals boter en varkens, op de wereldmarkt aanbood. Minister Gielen bespreekt zijn cultuur-politiek „Vrijheid in gebondenheid" Voor het Vlaamsch Studentencongres, dat ie Gent gehouden wordt, heeft de Nederlandsche minister van Onderwijl. Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gie len, het woord gevoerd over de zorg van onze regeering voor wetenschap en kunst sinds de bevrijding. De minister zeide onder meer, dat de ontwikkeling van den smaak voor het schoone langs stelselmatige wegen het doel is. dat hij zich voorgesteld heeft te be- rieken door een wijziging in het program ma van de Middelbare Meisjesschool, een schooltype, dat nog eenigszins leed aan overschatting van de waarde van het intellectualistisch onderwijs voor meisjes. Verder wees de minister op het research- werk in Nederland door de „Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek". Voor het fundamenteel weten schappelijk onderzoek zullen nieuwe insti tuten noodig zijn. Er is een soort vijfjaren plan ontworpen voor de financiering van dit werk, dat, eenmaal op gang, rond vijf millioen per jaar zal kosten. De geestes wetenschappen worden daarnaast niet verwaarloosd. Minister Gielen weidde vervolgens uit over de werkzaamheid in Nederland met betrekking tot de monumentenzorg. Het herstel van de oorlogsschade aan de monu menten zal op zijn minst 115 millioen gul den kosten en men hoopt 75 pCt. in 20 jaar in ouden luister te herstellen. Verder wordt een monumentenwet ontworpen. Evenwijdig hiermee loopt de zorg voor de musea en pok de filmindustrie wordt be scheiden gesteund. De steeds groeiende overheidsbemoeiing met de kunst heeft den minister doen uit zien naar de mogelijkheid om een centraal orgaan te vormen, dat in den ruimsten zin de regeering in kunstaangelegenheden van advies zou kunnen dienen. Hij meent die mogelijkheid gevonden te hebben in de conceptie van een „Voorloopigen Raad voor de Kunst", die een coördineerende en adviseerende taak zal hebben op alle ge bieden van de staatsbemoeiing met de kunst. Gunning bouw Arbeiderskamp Eenigen tijd geleden heeft de aanbeste ding plaats gehad van een Arbeiderskamp tusschen den Koningsweg en de Roos wij- kerlaan, welk kamp zal bestaan uit vijf woonbarakken, een keuken-ziekenbarak, een recreatie- en een badgebouw en een beheerderswoning. De laagste inschrijf ster was de firma P. Rings te Santpoort met f 226.900 aan wie het werk thans is gegund. Vijf en twintig jaar bouwer De heer W. Berghuis zal 1 April den dag herdenken, waarop hij een kwart eeuw geleden zijn bedrijf als bouwondernemer in een kleine werkplaats achter zijn toen malige woning aan den Wijkerstraatweg is begonnen. Bij de evacuatie en de slooperij verloor hij zijn eigendommen en moest hij zich noodgedwongen in Beverwijk vestigen. Daar zijn machines door onderduiken voor roof werden beveiligd kon de heer Berg huis spoedig zijn bezigheden weer ter hand nemen en kon hij aan den Wijkerstraatweg opnieuw beginnen. PAASCHWIJDING IN GEREFORMEERDE KERK. Op Donderdag 3 April zal in de Gerefor meerde kerk aan den Koningsweg een li turgische Paaschwijding worden gehouden. Medewerking verleenen het Gerefor meerde Evangelisatie Zangkoor en het Chr. Kinderkoor „De Zangvogels" onder leiding van den heer Huib Slings; het programma bestaat verder uit declamatie en orgelspel. Ds. A. C. van Noord zal mediteeren. Fiscus is niet ontevreden Het ministerie van Financiën geeft het vol gende overzicht van den stand der rijksmidde len over Februari 1947. De kohierbedragen van de Inkomstenbelasting en Vermogensbelasting, boekingstijdvak 1946/1947, zijn in Februari niet onbelangrijk toegenomen, onderscheidenlijk met f77.4 millioen en f 10 millioen, hetgeen hooger is dan de toeneming in Januari. Hoofd zakelijk is dit het gevolg van het opleggen van voorloopige aanslagen in deze belastingen over het belastingjaar 1946. De aanslagregeling Ven nootschapsbelasting en Vermogensbelasting voor lichamen vorderde in Februari met resp. f 3 millioen en f 0.4 millioen. Het kohierbedrag van de aanslagen in dc Fersoneele Belasting 1946 1947 steeg In Februari met f2.6 millioen; dat van de Ondernemings belasting met f7 millioen. Wat betreft den achterstand in de Inkomsten-, Vennootschaps-, ondernemingsbelasting en in beide vermogensbelastingen wordt er aan her innerd. dat vooruitbetalingen op deze aansla gen in 's rijks schatkist zijn gevloeid in den vorm van zekerheidstellingen. Aan zekerheid stellingen werd In Februari ontvangen ongeveer f 45 millioen, zoodat thans in totaal uit dezen hoofde is geïnd ruim f 1645 millioen. Aan zeker heidstellingen moest per 28 Februari nog worden ingevorderd ongeveer f 643 millioen. In Februari werd uit zekerheidstellingen op achterstallige aanslagen afgeboekt f 8.6 millioen. Aan het einde van Februari was in totaal uil zekerheidstellingen op achterstallige bedragen verrekend ongeveer 145 millioen. Ten aanzien van de overige belastingen wordt opgemerkt, dat de jaarramingen voor 1947 zijn opgesteld in Juli 1946, zoodat daarbij met de ont wikkeling in het tweede halfjaar van 1946 geen rekening kon worden gehouden. Dientengevolge zijn verscheidene ramingen aan den lagen kant. De in Februari ontvangen Loon- en Omzet belasting en Verevening; heffing, welke per kwartaal worden afgedragen, wordt daarom vergeleken met de tweede maand van het laatste kwartaal van 1946, derhalve met de opbrengsten van deze belastingen in November 1946. Daarbij blijkt dat in Februari voor elk der drie mid delen meer werd ontvangen dan in November het geval was. In Januari was echter op elk van deze heffingen een eenigszins lager bedrag geind dan in October. In Januari en Februari tezamen is voor elk van deze belastingen meer ontvangen dan in de eerste twee maanden van het vierde kwartaal van 1946. Voor de Loonbelasting bedraagt dit overschot f 2.8 millioen, voor de Vereveningsheffing f 0.3 millioen en voor de Omzetbelasting f2.7 millioen, zoodat er vergeleken bij het vierde kwartaal 1946, eenige vooruitgang aanwezig is. De suikeraccijns gaf in Februari een buiten gewoon hooge opbrengst van f8.5 millioen. bij een jaarraming van f23 millioen. welk bedrag echter eigenlijk moet zijn f53 millioen. omdat bij de raming rekening is gehouden met een nog niet wettelijk tot stand gekomen vermin dering van den accijns, welke echter in den prijs van de suiker niet tot uiting zal komen, omdat daar tegenover staat hei vervallen van een subsidie dat uit het Landbouwcrisisfonds wordt verstrekt. Doch ook indien men uitgaat van een jaarraming van f53 millioen, is de maandopbrengst zeer hoog. De oorzaak hiervan ligt in de herbevoorrading aanstonds na het begin van de campagne 1946/1947. Van de accijnzen vertoont verder de gedistil- leerdaccijns tengevolge van de verhoogde rant soenen een hooge ontvangst (f4.9 millioen). De bieraccijns die in Januari zeer weinig had opgeleverd bracht het nu tot de gemiddelde maandopbrengst van het vierde kwartaal 1946 (f2.2 millioen). Tabaksaccijns lager. De tabaksaccijns (f8.3 millioen) geeft een iets lagere opbrengst dan in Januari (f 11.5 millioen) welk bedrag echter vrij hoog was. De zoutaccijns wijst een zeer lage ontvangst aan, omdat in December belangrijke crediet- termijnen, welke in Januari en Februari 1947 vervielen, reeds zijn betaald. Bovendien werd in Februari veel op de verschuldigde crediet- termijnen afgeschreven tengevolge van export. Van de overige middelen valt het lage bedrag aan invoerrechten op (f3 millioen). Na Januari 1946 is dit de laagste opbrengst welke is voor gekomen (in vorige maanden werd gemiddeld ruim f5 millioen ontvangen). Zij moet worden toegeschreven aan een stagnatie in de afleve ring van benzine tengevolge van de vorst periode. Met betrekking tot de raming wordt verklaard, dat deze is gebaseerd op de invoer rechten. welke zullen vloeien zoodra de douane- overeenlfomst met België tot stand is gekomen, tengevolge waarvan van tal van goederen dus niet uitsluitend meer van benzine en enkele accijnsgoederen afkomstig uit andere landen dan België en Luxemburg, weer invoerrechten zullen worden geheven. Ook het statistiekrecht gaf een lage maand opbrengst f 170.000). In de tweede helft van 1946 werd gemiddeld per maand ontvangen f 400.000. De geringe ontvangst is vooral een gevolg van de vorstperiode. Zij is ten dcele ook beïnvloed door de omstandigheid, dat dc P.T.T. tot dusver de aan de postkantoren geïnde sta tistiekrechten noch over Januari noch over Februari van <lit jaar heeft afgedragen. Ook de rechten van het zegel vertoonen een zeer lage maandopbrengst (f 600.000). welk bedrag even eens eenigszins kan zijn beïnvloed door de omstandigheid dat de P.T.T. de ln 1947 aan de postkantoren ontvangen bedragen nog niet afgedragen. Doch ook zonder deze omstandig heid is de ontvangst zeer gering. Men moet teruggaan tot Mei 1946 om een dergelijke lage opbrengst te const? «eren. De ontvangst vso m registratierecht (f 1 mil lioen) is eveneens la»/ #inds Juni van het vorig jaar waren dc opbr<r.y*ten steeds hooger. Het successierecht bltjto met een opbrengst van f 6'.(! millioen in dc ltjy van de verwachtin gen. Dat ln Februari 1946 «-«fd meer werd ont vangen, moet voor een grocif Aeel worden toe geschreven aan cle vele sterrge«a>ien ln 1945. De motorrijtuigenbelasting h«r* met een maandopbrengst van ruim f 1.6 mlli^w »an de verwachtingen meer dan beantwoord In totaal gaf de maand Februari eer. OjAwBr^st van f 130 Vu millioen, welk bedrag voor de de maand van een kwartaal zeer behoorlijk 1« Weliswaar werd ln November f 141.3 millioen ontvangen, doch daarin waren twee uitzonder lijk hooge posten begrepen aan dividendbe lasting en aan tabaksaccijns. Na eliminatie van deze posten zou November hebben Opgebracht plus minus f115 millioen. Februari heeft de verwachtingen met betrek king tot de ontwikkeling van de rijksinkomsten niet beschaamd. LuclilvaarUenlooubtelliug in Haarlem Onder auspiciën van de Kennemer Zweefvliegclub en de Haarlemsche Lueht- vaartclub wordt op 4 t.m. 7 April een luchtvaarttentoonstelling gehouden in de Ford-showroom op het Houtplein. Aan deze tentoonstelling zullen onder andere de N.V. Vereenigde Nederlandsche Vliegtuigfabrieken Fokker en Frits Diepen Vliegtuigen N.V. hun medewerking verlee nen mèt een gedeelte van hun Parijsche stand en een model van het straalvliegtuig F 26 „Phantom". Het doel van de tentoonstelling is de aandacht te vestigen op de zweef vliegsport. Katwijker logger ving duizend manden visch Na een reis van slechts zes dagen kwam hier van de visscherij terug de motorlog ger KW 129. Het schip had een vangst van meer dan 1000 manden (ongeveer 40.000 kg) visch, waarvan 600 manden wijting; de rest bestond hoofdzakelijk uit kabel jauw en gul. De vangst was zoo groot, dat deze niet in haar geheel in het vischruim geborgen kon worden en een deel op het dek moest blijven liggen. MARKTBERICHT VAN ZATERDAG Aangevoerd werden 500 kisten schol. Söö kisten kabeljauw en gul, 800 kisten wijting, 70 kisten schar, 10 kisten tarbot en tong, totaal 2180 kisten. Prijzen: Groote schol 29—24. middelschol 34—28. zetschol 34, bot 25—19, schar II 12. Besommingen: Trawlers 9982. Motorloegers: Ï.TM 204 6733. KW 84 2154, KW 28 3316, KW 24 7915.' Kustvlsschers: ÏJM 213 1149, KW 94 2958, KW 77 2226, UK 16 809, UK 172 799. UK 60 3064, TX 29 1172, UK 262 132, IJM 262 11. PAASCHWIJDING NED. CHRISTEN- VROUWENBOND. De afdeeling Santpoort van den Ned. Christen Vrouwenbond houdt Woensdag avond 2 April een Paaschwijding in de verwarmde Ned. Hervormde Kapel. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 33 Dermot keek naar de blocnotes, waarnaast een gouden vulpen lag, die den eigenaar blijkbaar uit de hand gevallen was. Het schrift op de blocnotes was sierlijk en bij zonder regelmatig en keurig. „Snuifdoos, in den vorm van een horloge, vroeger het eigendom van Keizer Napoleon I". Toen las hij verder in kleiner, peuterig-fijn schrift, dat als gegraveerd leek: „Deze snuifdoos was een geschenk aan Bonaparte van zijn schoonvader, den keizer van Oos tenrijk, bij de geboorte van Napoleons zoon, den Koning van Rome, op 20 Maart 1811. De doos heeft een middellijn van ruim 5y2 c.m. Zij is met goud gemonteerd; de looze horlogeknop is van goud; de cij fers op de wijzerplaat en de wijzers zijn vervaardigd van kleine diamanten, met het teeken van Napoleon, de letter „N", in het midden van Hier eindigde het handschrift in twee bloedspatten. Dermot floot. „Dat ding moet een enor me waarde hebben", zei hij. „Waarde?" De prefect gilde het bijna uit. „Heb ik het u niet verteld?" „En toch is het kapot geslagen". „Zooals u ziet, waarde heer". Monsieur Goron wees naar den lessenaar. „Ik heb u ook verteld, dat het zulk een eigenaar- digen vorm had. Zooals u op dit papier kunt lezen, had het den vorm van een horloge". „Wat voor horloge?" „Een gewoon horloge!" Monsieur Goron haalde zijn eigen uurwerk te voorschijn en hield het in de hoogte. „Nu ik mij goed herinner, hebben de diverse leden van de familie Lawes mij verteld, dat toen Sir Maurice hun het kleinood voor het eerst liet zien, zij dachten "dat het werkelijk een horloge was- Het ging zóó openkijk! En wilt u ook eens naar de deuken in het bureau kijken, waar de pook van den moordenaar blijkbaar ook terecht geko men is?" Dermot legde de bloc-notes neer. Terwijl de prefect weifelend naar hem keek, keerde hij zich om en speurde de kamer rond naar den standaard met tan gen en poken bij den marmeren, schoor steenmantel. Daarboven hing een bronzen medaillon met het profiel van Keizer Na poleon. De pook, waarmede de misdaad was begaan, ontbrak nu in den standaard. Dermot schatte met zijn blikken eenige afstanden- In zijn brein draaiden half ge vormde denkbeelden dooreen, waaruit er, tenslotte één te voorschijn kwam, dat in het geheel niet klopte met de zoogenaam de feiten en bewijzen van Monsieur Goron. „Zeg eens", zei hij, „heeft er iemand van de familie Lawes slechte oogen?" „Maar mijn hemel!" schreeuwde Mon sieur Goron bijna, terwijl hij zijn handen boven zijn hoofd hief. „De familie Lawes. altijd weer de familie Lawes! Hoor eens!" Hij werd wat kalmer. „We zijn hier nu al leen. Niemand kan ons hooren. Wilt u me nu eens vertellen, waarom u er zoo posi tief van overtuigd bent, dat een van zijn familieleden den ouden heer vermoord heeft?" „Ik herhaal mijn vraag. Is er iemand bijziende in de familie?" „Het spijt me, beste doctor, maar dat kan ik u niet zeggen". „Maar denkt u, dat we er makkelijk achter kunnen komen?" „Ongetwijfeld!" Monsieur Goron aarzel de. Zijn oogen vernauwden zich. „U dacht waarschijnlijk", veronderstelde hij, terwijl hij een beweging maakte als van iemand, die met een pook slaat, „dat de moorde naar slecht van gezicht moet zijn geweest omdat hij zoo'n duidelijk doel als het hoofd van een mensch een paar keer gemist heeft?" „Misschien". Dermot liep langzaam de geheele kamer rond, onderwijl in de vitrines kijkend. Sommige van de uitgestalde stukken ston den afzonderlijk te pronk; bij andere wa ren keurige, kleine kaartjes gelegd of er aan vast gemaakt, die alle bedekt waren met datzelfde fijne, als gecalligreerde schrift. Hoewel hij in het geheel geen ver stand had van verzamelen, behalve dat hij iets afwist van kostbare steenen, werd het hem al spoedig duidelijk, dat dit alle gaartje een groote hoeveelheid dingen be vatte, die alleen maar interessant waren, en er slechts enkele werkelije echte, uitermate kostbare stukken bij waren. Hij zag porcelein, waaiers, reliquieën, een paar eigenaardige klokken, een rek met Toledaansche rapieren en een kistje (dat bijzonder griezelig en somber afstak tusschen al deze fijne en sierlijke snuiste rijen) met allerlei oude overblijfselen van de Newgate-gevangenis, die inmiddels af gebroken was. Dermot had al spoedig op gemerkt, dat het grootste deel van de boe ken in de boekenkast technische werken waren over de beoordeeling van edel- steenen. „Gaat u verder?" hield Monsieur Goron vol- „Er was nog een of ander bewijs, waar over u sprak", zei Dermot. „U heeft mij verteld, dat er, hoewel er niets gestolen is, een halssnoer van diamanten en turkooi zen uit een van de kasten is gehaald. U heeft het, lichtelijk bevlekt met bloed, onder de vitrine op den vloer gevonden". (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3