VOOR UW TUIN P. MAKKELIE H.B.C. boekte eerste overwinning Economische controle bij metaalhandel „Het psychologisch verschil tusschen Noord en Zuid" JuBianaschool Luidsprekers J.AMEPOOL MAANDAG 31 MAART 1947 TJMUIDER COURANT Tweede en derde klassers HBC heeft blijkbaar goed overwinterd en is na de. ijsperiode met de eerste overwinnin; start op het toch heusch niet zwakke TOG. De Heemsïedenaren speelden met veel élan en waren na een aanvankelijk overwicht der Am sterdammers. wier aanvallen meestal geleid werden door den actieven Strieker, steeds ster ker. Vooral de vleugelspelers Genemans en No- let waren in goede conditie. Uit twee fraaie voorzetten van Genemans gaven Drayer Spaan HBC een voorsprong van 20. maar de hierna volgende inzinking bij de thuisclub dreigde fatale gevolgen te hebben. TOG maakte hiervan gebruik en bracht door Heins en Sluis nog voor de rust de balans in evenwicht (2—2). HBC pakte na de pauze de zaken weer ener giek aan. De Amsterdammers werden op eigen helft teruggedrongen en nadat Juffermans HBC opnieuw de leiding had bezorgd, bracht Drayer uit een goed genomen hoekschop van Nolet zijn club in veilige haven (42). Wel konden de be zoekers door Balk. dank zij een foutje van den overigens uitstekend spelenden HBC-doelman Willemse den stand op 4—3 brengen, maar HBC gaf de zege niet meer uit handen. A.F.C.—R.C-H. 6—3 RCH heeft van het uitstapje naar Amsterdam niet veel pleizier beleefd. AFC was direct in den aanval en v. d. Vliet moest uit den eerste aanval al een zeer hard schol verwer ken. Mulder, die Bartels wegens ziekte verving verzette bergen werk, evenals Vos die weer een uitstekend partijtje spil speelde. De kanthalls waren echter niet sterk, zoodat AFC gevaarlijk bleef. Het was dan ook geen wonder, dat de Amsterdammers een voorsprong van 3—0 ver overden alvorens RCH kans zag een tegenpunt te maken (3—1). AFC vergrootte na de hervat ting spoedig den voorsprong, waarna RCH den achterstand tot 4—2 verkleinde. AFC bleef ech ter sterker en doelpuntte voor de vijfde maal. Hierna kogelde Hanse een vrijen schop in, waarna AFC nogmaals kans zag om het Racing- doel te doorboren (6—3). Ripperda won van R.K.V.V.A. Na de nederlaag van de vorige week heeft Ripperda zich hersteld en behaalde een over- winnig van 42 op RKVVA. De strijd om de leiding in de derde klas C wordt spannend. IVV won met 3—1 en slaat nu gelijk met Schoten. Beide ploegen hebben 20 punten behaald met een gelijk aantal wedstrijden. Daarna volgt Aalsmeer met één punt minder. De overige wedstrijden in deze klas gingen niet door. Bioemendaal maakte de reis naar Den Helder en leed een nederlaag van 21. In de derde klas A in district 2 werd de ont moeting TYBB—SJC uitgesteld. De kans, welke „INorköpiiig" in Heemstede De Zweedsehe voetbalploeg Norköping, flie een bezoek aan ons land brengt en Woensdag eerst tegen Blauw Wit uit komt, speelt Zaterdagmiddag een wed strijd tegen het Ilaarlemsch elftal in het Hcemsteedsche Sportpark. Vliegende Vogels wint van V.V.B. Wat niet was voorzien, stond in dezen wedstrijd te Bioemendaal reeds met de rust vast, dat de Breesapers groote moeite hadden. Want na den aftrap was het den Vogels tegen den wind mogelijk om direct te doelpunten. (10). Hierna ging het spel gelijk op, met een wat betere Vogels- ploeg, waar V.V.B. eenige goede aanvallen, echter zonder succes, tegenover stelde. Na een half uur forceerde de Vogels-rechts buiten een mooie doorbraak, zette voor en de middenvoor maakte er fraai 2—0 van. Dit was V.V.B. te machtig. Hoen plaatste hoog voor het doel en de bal verdween in den uitersten hoek. (21). Na de rust was V.V.B. er veel beter in met goede verdee- ling van het spel over de vleugels. Het doel der thuisclub doorstond het gevaar goed. Na 15 minuten spelen sloeg de Vogels-man Boos den bal, die den doelman al was ge passeerd uit het doel, maar de tot twee maal toe genomen strafschop werd naast geschoten. Verdere doelpunten bleven uit. Hillineii nog op het kampioenschap heeft, be hield de ploeg door een goede overwinning van 4—2 op Blauw Zwart. HFC heeft opnieuw ver loren, thans met 2—1 van Wassenaar. Terras vogels behaalde een gelijk spel tegen Kinheim Het kwam ons voor, dat de lange ge dwongen rust den Terrasvogels minder kwaad gedaan had dan den Kinheimers, al thans in den eersten tusschen beide clubs gespeelden wedstrijd waren de Velsenaren heel wat beter op dreef. De Terrasvogels misten Kraak en hadden op de rechtsbinnenplaats den jeugdigen Meyer opgesteld, wiens dejjuut ongetwij feld wel iets voor de toekomst belooft. Spoedig bleek, dat de Vogels zich aller minst lieten intimideeren door het feit," dat zij tegenover de leiders hunner afdee- ling stonden. De Jong Jr. zette bij herha ling zijn voorhoede aan het werk en vorm de met De Ruyter en vooral Röbken groote struikelblokken voor de Velsensche voor hoede. Een kwartier voor de rust zag De Jong Sr. zijn kans schoon en gaf zijn ver eniging de leiding. Ondanks verwoede pogingen van de zijde van Kinheim bleef de stand tot de rust gehandhaafd. In de tweede helft waren de bezoekers over het geheel het meest in den aanval maar de verdediging der thuisclub speelde voor wat zij waard was, zoodat den voor- waartsen van Kinheim slechts zelden ge legenheid geboden werd tot het lossen van een schot in vrije positie. Bovendien hield Douma wat te houden was. Tenslotte ech ter werd hij onhoudbaar gepasseerd (11). De gelijke stand gaf goed de verhouding weer, maar als we nog denken aan de „dot van een kans" welke Schoon kreeg om zijn club aan een tweede doelpunt te hel pen, dan zeggen we: Terrasvogels had kun nen winnen! V.S.V. ontvangt Zwitsers en Luxemburgers Wedstrijden in het Bever- wijksche Sportpark A.s. Zaterdag en op den eersten- Paasch- dag ontmoet V.S V. in het Beverwijksche Sportpark gasten uit het buitenland. Za terdagmiddag 5 uur treedt V.S.V. in het veld tegen het Luxemburgsche elftal uit Dudelange. Uit deze stad komen de sterk ste Luxemburgsche spelers en het elftal telt niet minder dan zeven internationals. Zondag wordt gespeeld tegen F. C. Nord- stem uit Basel. Ook dit elftal telt eenige internationale spelers. Het komt uit in de Zwitsersche hoofdklasse, waarin Nordstern op het oogenblik een leidende rol vervult. De Luxemburgers vertrekken reeds Za terdag. Op den eersten Paaschdag spelen zij tegen D.W.S. De Zwitsers blijven van Zondag tot Woensdagmorgen, waarna zij naar Enschedé vertrekken voor een door bemiddeling van V.S.V. tot stand gekomen wedstrijd tegen Enschedesche Boys. Terreinen van „Velsen" waren opnieuw onbespeelbaar Dat sommige velden het in de vorst- en sneeuwperiode hard te verantwoorden hebben gehad, bleek ons o.a. uit den toe stand, waarin Zondagmorgen de drie „Velsen"-terreinen verkeerden. Voor een aanzienlijk deel was de groene grasvlakte bedekt met groote waterplassen. Daardoor konden o.a. Velsen IOSV I en Velsen II OSV III niet doorgaan. Biljarten Sengers kampioen driebanden In Utrecht is een tournool gehouden om het kampioenschap van Nederland driebanden ihoofdklas. De laatste partij tusschen Sengers en De Leeuw moest de beslissing brengen. Na een spannend verloop eindigde de strijd gelijk, waardoor Sengers met een punt voorsprong den titel won met 15 punten, 400 caramboles, aan tal beurten 609, gemiddelde 0.656 en de hoogste serie van 7. Het gemiddelde van De Leeuw was 0.616 en de hoogste serie 6. Baart kampioen in lb Het uitstekend geslaagde tournool om den kamipoenstitel van de eerste klasse B van den Haarlemschen Biljart Kring is geëindigd in een overwinning voor Baart van de B. C. Haarlem, die daarmede het recht verkreeg om binnen kort deel te nemen aan het kampioenschap in 1 A. In de laatste partij van het tournool, dat uitstekend georganiseerd was door de Biljarl- vereeniging 't Centrum, kreeg Baart, wiens kampioenschap toen reeds een felt was. een nederlaag te incasseeren van Van Rongen, die de fraaie partij in 17 beurten eindigde en daar mee zijn algemeen gemiddelde op 9.21 bracht. Door deze prestatie promoveerde hl] naar l A. Baart en Groenendijk eindigden met een gelijk aantal punten maar het gemiddelde van Baart gaf tenslotte den doorslag. De eindstand luidt: 1. Baart 14 pnt.: 2. Groe nendijk 14 p.: 3. v. Rongen 12 p.; 4. Hoek 12 p.; 5. v. d. Broek 10 p.; 6. Corver 8 p7. Noortman 6 p.; 8, Willemse 6 p.; 9. Peru kei 4 p.; 10. v. Hoort 4 p. Dammen Om het damkampioenschap van Kennemerland Suijk wint van Draaijer De uitgestelde partij Suyk-Draayer van de hoofdklasse van het tournooi om het kampioenschap van Kennemerland, die te Heemstede werd gespeeld, is in een over winning voor Suyk geëindigd. Door dit resultaat heeft Suyk zijn positie op de ranglijst aanmerkelijk verbeterd. Door deze nederlaag degradeert Draaijer naar de eerste klasse. De stand luidt thans: Dukel 7 gesp. 11 pnt.; Laros 6 gesp. 10 pnt.; Suyk 6 gesp. 7 pnt.; Abe de Jong 6 gesp. 6 pnt.; Tole- naars 6 gesp. 6 pnt.; Wassenaar 6 gesp. 5 pnt.; Postma 6 gesp. 5 pnt.; Draaijer 7 gesp. 3 pnt.; Dixhoorn 6 gesp. 3 pnt. A-s. Dinsdag wordt in het clubgebouw D.C.IJ. de inhaalronde gespeeld. Laatste ronde op 2 April bij D.C.IJ. Internationaal damtournooi in Luik gaat niet door Er is bericht ontvangen, dat het inter nationale damtournooi, dat tijdens de Paaschdagen in Luik gehouden 'zou wor den en waartoe ook de heer B. Dukel van D. C. „IJmuiden" was uitgenoodigd, we gens deviezen-moeilijkheden niet kan doorgaan. Haarlemsche oogst: 21 wagons Ambtenaren van den Centralen Dienst voor de Economische Controle hebben m de week van 17 tot 22 Maart een algemee- ne controle gehouden op de naleving van de distributie- en loon voorschriften bij de metaalindustrie en metaalhandel te Haar lem. In een communiqué deelt deze dienst daarover mede: Bij de 672 gecontroleerde groot- en kleinbedrijven en handelaren werd een groot aantal overtredingen der voorschrif ten geconstateerd. Tegen 42 overtreders werd proces-verbaal opgemaakt. Er kwam vast te staan, dat in totaal 417 ton diverse non-ferro metalen dit is een hoeveel heid voor het vervoer waarvan een goe derentrein van 21 twintigtons wagons r.oo- dig is zonder de vereischte vergunning verhandeld of verwerkt waren. Tot de ergste overtreders behoorden een firma, welke circa 45 ton oude non-ferro metalen zonder vergunning had verkocht, een andere firma die ruim 50 ton non-ferro metalen had verkocht en ruim 160 ton had gekocht. Voorts werd een clandestiene gieterij ontdekt; dit bedrijf werd gesloten en de aanwezige voorraad inbeslaggeno- men. Verbetering Hoogovenpensioenen Omtrent de storting van een bedrag van f 1.366.000 in de pensioenfondsen van het personeel, deelt de Hoogoven-directie ons nog het volgende mede: In een bijeenkomst met de personeel- kernen, de Raden van Beheer der Pensi oenfondsen en de hoogere beambten, be trokken bij de bedrijfsleiding, heeft de directie medegedeeld, dat zij een extra storting in de pensioenfondsen heeft ge daan van f 1.150.000. Tengevolge van de stijging van het prijs niveau en de daarop gevolgde stijging van loonen en salarissen, doet zich ook bij Hoogovens het verschijnsel voor, dat de .•oor en tijdens den oorlog verworven pen sioenaanspraken in een ongunstige ver houding zijn gekomen tot het huidige loon en salaris niveau. Hierin zal met behulp van de extra storting, door een verhooging dezer pensioenaanspraken worden voor zien. Door de nevenbedrijven Mekog en Cemij zal een soortgelijke maatregel worden ge nomen, ten gevolge waarvan het extra ter beschikking der pensioenfondsen komende bedrag zal stijgen tot f 1.366.000. Grensdelict. De C.C.D. en de Rijkspolitie hebben nabij de Belgische grens een clandestie- nen graanverkoop ontward. Het bleek, dat een Bredasche graanhandelaar ip Brabant groote partijen liet opkoopen en deze aan gene zijde van de grens van de hand deed. Anton van Duinkerken sprak in Brussel Wanneer huurverhooging? Maatstaven die daarbij gelden Het is bekend dat het in het algemeen niet is toegestaan de huren van huizen te verhoogen. Tenzij er bijzondere omstan digheden zijn (onderverhuur, inwoning en uitgaven die de waarde van het perceel verhoogen) gelden dus nog de huren van 1940. Verhooging van huur, met toestem ming van de daarvoor aangewezen instantie (in Haarlem en omstreken het Prijzen- bureau, zetelend in het gebouw van Bouw en Woningtoezicht in de Kruisstraat) wordt billijk geacht, omdat een huis als er meer personen in wonen, ook meer te lijden heeft. Bovendien krijgt de hoofd bewoner in den regel ook een vergoeding van degenen die bij hem inwonen. Het aantal dubbelbewoningen te Haar lem neemt, dat zal ieder begrijpen, nog ge durig toe. Trouwens in alle gemeenten wordt dit verschijnsel geconstateerd. Het prijzenbureau te Haarlem behandelt elke maand 100 of meer aanvragen tot huurverhooging. Uit den Haag zijn eenige maanden ge leden, ten dienste van de Prijzenbureaux, bindende richtlijnen gekomen. Als een ge zin wordt opgenomen, dat een zelfstandige huishouding heeft, wordt 20 huurver hooging toegestaan. Leeft het met het gezin van den hoofdbewoner samen, dan is het 10 ,'c. Een hoofdbewoner, die twee zelf standige gezinnen laat inwonen, moet zelfs 30 huur meer betalen. Het opnemen van één familielid leidt niet tot huurverhooging. Komen er meer familieleden dan moet 5 huurtoeslag per persoon betaald worden, met een maximum van 20 Van de huurverhooging wordt men vrij gesteld als de inwoning al - dateert van 9 Mei 1940. Evenzoo als een huis verhuurd is met de bestemming dat daarin een pen sion gehouden zou worden. Notedopjes onderweg Het laatste bericht van de vier KPM-ers die van Rotterdam naar Indonesië op weg zijn voor de copravaart, dateert van Vrij dag. Zij bevonden zich toen ter hoogte van Cherbourg. Wat het convooi coesters betreft, dat ai eerder vertrok: de „Unitas" is van St. Nazaire vertrokken, op weg naar Gibral tar, de „Wilda" vertrok van Vigo, even eens met Gibraltar als bestemming. Dit laatste scheepje zal vermoedelijk van daal de reis voortzetten, de „Erna" achterna, die Woensdag al van Gibraltar vertrok. Men heeft er dus vermoedelijk de voor keur aan gegeven voorloopig het convooi- verband te verbreken. Walserij-West gaat morgen proefdraaien Het is de directie van het Hoogoven- bedrijf te Velsen gelukt, binnen een jaar nadat met den wederopbouw werd begon nen, de Walserij-West in zooverre te vol tooien. dat deze morgen als proefbedrijf in dienst kan worden gesteld. De officieele indicnststelling zal later geschieden. Onder auspiciën van de PEN-club en in samenwerking met het Comité voor de Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche sa menwerking heeft de Nederlandsche schrijver prof. dr. W. L. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) te Brussel een lezing gehouden over het onderwerp: „Het psychologisch verschil tusschen Noord en Zuid". Prof. Asselberg betoogde, dat er een psychologische scheiding bestaat tus schen den nuchteren en koel-zakelijken Nederlander van boven den Moerdijk en den Brabanter en Belg van beneden de groote rivieren, die minder gewetensvol, doch daarentegen veel romantischer en verbeeldingsrijker is aangelegd. Volgens prof. Asselbergs is dit verschil in menta liteit niet een gevolg van het verschil in godsdiensten, zooals dikwijls wordt be weerd. Uit de geschiedenis blijkt namelijk, dat reeds in de middeleeuwen een duide lijk onderscheid bestond in de opvattingen omtrent het leven in het Noorden en het Zuiden. Dit psychologisch verschil tus schen Noord en Zuid blijkt ook thans nog uit de kunst, den voklshumor, de rechts pleging en het dagelijksch leven. Het Noorden is in het algemeen nauwkeuriger en heeft meer zin voor verantwoordelijk heid. Alle dingen die den Noorderling om ringen doen een beroep op zijn plichtsge voel. Werkelijke grootheid beteekent voor hem het voortdurende onderhouden van en beantwoorden aan deze roeping tot het vervullen van den plicht. Het Zuiden houdt daarentegen minder rekening met de nuch tere wei-kelijkheid en men laat meer ruim te aan de verbeelding. Men beschouwt er het leven niet als een plicht maar als een feest en men tracht in harmonie te leven met de menschen en de zaken, waardoor men wordt omringd. Bij den Hollander staat verder het rea lisme op den voorgrond van al zijn daden. De Zuiderling laat zich leiden door een voorstelling van zaken, die dikwijls niets met de werkelijheid uitstaande heeft, doch die zijn aesthetische gevoelens bevredigt. Juist deze differentiatie in de opvattingen omtrent het leven kunnen den grondslag Kleuterschoolvereenigmg kan het niet langer bolwerken B. en W. willen financieelen steun verleenen De Kleuterschoolvereeniging „Velsen" te IJmuiden-Oost, heeft B. en W. medege deeld, dat zij de door haar geëxploiteerde Kleuterschool, gelegen aan de Casembroot- straat te IJmuiden-Oost, zal moeten slui ten, indien haar niet de noodige financieele hulp wordt verleend. Om nu te voorkomen, dat deze Kleu terschool, welke in een groote behoefte in dit kinderrijke deel der gemeente voor ziet, wordt gesloten, meent het college, dat het gewenscht is, om den Raad voor te stellen, een crediet toe te staan van f 1000 voor het verleenen van financieelen steun aan die Kleuterscholen, welke op grond van hun financieele positie dreigen ge sloten te moeten worden. Het ligt in de bedoeling van B. en W. binnenkort bij den Raad een voorstel in te dienen, om per 1 September a.s. weer gelegenheid te geven tot het volgen van openbaar voorbereidend lager onderwijs en een subsidieregeling te treffen voor het bijzonder voorbereidend lager onderwijs. Het gevraagde crediet moet worden be schouwd als een overbruggingsmaatregel in noodzakelijke gevallen tot het tijdstip, waarop door den Raad een definitieve regeling inzake de subsidieering is getrof fen. Alvorens B. en W, zullen overgaan tot het beschikbaarstellen'van gelden zal dooi den gemeentelijken verificatiedienst een onderzoek worden ingesteld naar den fi nancieelen toestand der om hulp verzoe kende vereeniging. Het college behoudt de bevoegdheid voor, naar aanleiding van het door den Verificateur uitgebrachte rapport te be slissen al dan niet steun te verleenen. B. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet tot bovengenoemd bedrag te willen verleenen. MINISTER WEET NIETS VAN ONGERUSTHEID OVER POOLSCHE MIJNWERKERS. Het Eerste Kamerlid de heer Hermans heeft den minister van Economische Za ken eenige vragen gesteld over de tewerk stelling van 5000 Polen uit het voormalige leger van Generaal Anders in de Neder landsche mijnen. In zijn antwoord ontkende de minister, dat onder de mijnwerkers van Limburg groote ongerustheid zou bestaan over deze plannen. Verder werd medegedeeld, dat het aanbod van vrijwilligers in de mijnen tot nog toe niet voldoende is geweest. leggen voor een goede verstandhouding en een nauwe samenwerking. Het is niet te verwachten dat Amsterdam en Brussel of Leuven en Leiden elkaar ooit geheel zullen begrijpen. Dit is echter niet noodig, aldus prof. Asselbergs, want ook man en vrouw kunnen in de grootste liefde en toegene genheid naast elkaar voortleven zonder elkaar geheel te kunnen doorgronden of te begrijpen. Politierechter Wegens meineed in arrest Voor den politierechter voor economi sche zaken had zich te verantwoorden een Haarlemsche caféhouder, die op 2 Septem ber sterken drank tegen te hoogen prijs verkocht zou hebben. Als getuige werd een rechercheur verhoord, die meedeelde, dat hij aan N. uit Amersfoort, toen deze het café verliet, gevraagd had, hoeveel hij voor een borrel betaald had. Het antwoord was: f 1.50. Als getuige herriep N. deze verkla ring. Hij zeide niet betaald te hebben, omdat een ander hem trakteerde. Als ver dacht van meineed werd de man in arrest genomen. Voorts beval de officier van justitie gevangenneming van den caféhou der, hetgeen de politierechter weigerde. De zaak werd aangehouden voor nader onderzoek, in te stellen door den rechter- commissiaris. Knoeierij van een melkinrichting. De politierechter zette de behandeling voort van de zaak tegen een vroegeren directeur van een melkinrichting, wden ten laste was gelegd overtreding van de zui- velverordening door water bij de melk te doen, het verkoopen zonder bon van boter en een groote hoeveelheid melk en het doen aanleggen van een valsche admini stratie. Uit verklaringen van getuigen was gebleken, dat de man melk afleverde zon der bon; om een bonnentekort in te halen, knoeide hij in de administratie. Ook liet hij water bij de melk doen. Van de zijde der verdediging werden getuigen décharge gehoord, die verklaarden, dat de president-commissaris ook aan de knoeie rijen medewerkte, hetgeen deze ontkende. De officier van justitie was van meening dat verdachte praktijken heeft uitge oefend, welke niet door den beugel kun nen. Er is moeilijk na te gaan, welk voor deel verdachte er persoonlijk van genoten heeft, maar wel heeft hij er van gepro fiteerd. De officier eischte een gevangenis straf van vier maanden. De verdediger mr. F. W. van der Goot merkte op, dat tijdens controle steeds ge bleken is, dat de consumptie-artikelen in orde waren. Voor de waardeering van de zaak is het van belang te weten, in welke mate verdachte geprofiteerd heeft en plei ter vroeg bij de bepaling der straf daarmee rekening te houden. De politierechter besliste, dat naar dit laatste een onderzoek moet worden gesteld en schorste de behandeling der zaak voor onbepaalden tijd. SCHEEPVAART K. N. S. M. Omen, 27 Mrl Azoren gepass. Orestes, 27 Mrt te Esbjerg. Hallingdal, 28 Mrt v. Aruba naar Curacao. Aruba, 28 Mrt van Curacao naar Punta Gorda. Socrates, 28 Mrt van Rio de Janeiro naar West Indië. Dundee, 28 Mrt van Algiers naar Cadiz. MIJ, NEDERLAND. Joh. van Oldenbarne- velt, 27 Mrt van Port Said naar Amsterdam. Philip Wouwerman, 23 Mrt te Port Elisabeth. Salawati, 22 Mrt te San Francisco. Van der Waal. 22 Mrt van Lake Charles naar Ned Or leans. Tabian, 25 Mrt van Rangoon naar Batavia. Java. 12 Mrt van Bamagang naar Toly Toly. OCEAAN. Melampus, 26 Mrt Gibraltar ge passeerd. KON. HOLL. LLOYD. Salland, 27 Mrt te Buenos Aires (uitreis). Van der Velde. 27 Mrt Malta gepasseerd (thuisreis). GROOTE VAART. Aardenburg. Alexan driaAntwerpen, pass. 26 Mrt Gibraltar, Abbe- kerk. Rotterdam—Australië, 28 Mrt van Suez. Adinda, 21 Mrt van Singapore te Saigon. Agatha, 20 Mrt van Tarakan naar Singapore. Aldegonda (tanker), 26 Mrt van Singapore naai Poeloe Sam- boe. Amerskerk, 28 Mrt van Karachi naar Bom bay. Atlantic Wind (charter), 27 Mrt van Adelaide naar Melbourne. Bredero, Rotterdam— Australië, 27 Mrt te Aden. Calchas, Rotterdam —Hongkong, 27 Mrt v, Singapore. Corilla, Cairns Bahrein, 19 Mrt van Singapore. Doros, 23 Mrt van La Guaira naar Carupano. Rouro, 25 Mrt te Guayaquil. Erna (coaster), RotterdamTand jong Prlok, 26 Mrt van Gibraltar naar Port Said. Ganymedes, 25 Mrt van Callao naar Valparaiso. Grebbest.-.--jjg •*- Als tütlelük lceraar Duitsch aan de B bevelen B. en W. van Haarlem aan p* ning te Amsterdam. Ir. K. Volkcrsz zal op Mei zjjn neerleggen van directeur der Tuinbouwsch Llsse. no°- Het tribunaal te Middelburg, zjj,, dende te Goes, heeft geadviseerd öm ho"' burgemeester van West-Kapelle en Kin!" zeven - veroordeelen interneering, loopende tot 30 Apriï 1^ Het Ilaagsche tribunaal adviseerde jaren interneering met aftrek tegen p p bezettingstijd plaatsvervangend presidêr- verbeurd verki*. apotheek wordt. l April is voor den Briel vanouds heuglijke dag. want op dien datum «en Alva zijn bril. De Aprilfeesten krijgen d"'c een grootsch karakter en ter inleidin= j=J!Jr In het versierde stadje de beurs der° landsche eilanden geopend. Minister H5 Zuldio,. bij de opening aanwezig. ^anshol: De Rijkswaterstaat is voornemens Rotterdam—Reykjavik. 26'Mrt te nieuw gedeelte van den grooten verbinding^ Huil, Hedel. Rotterdam—Bilbao, pass. 27 Mrt Den Haag—Utrecht—Arnhem van een C~ 1 Dover. Hellenic. I-Iongkong—Rotterdam, 28 Mrt ie Manilla. Johan de Witt, SydneyAmsterdam, 28 Mrt van Fremantle. Juno, Rotterdam—Gibral tar, 27 Mrt van Bartry. Laomedon, Makassar Amsterdam, 25 Mrt te Genua. Luna, 26 Mrt van Curacao (ParamariboNew York). Manoeran, Seattle—Calcutta, 21 Mrt te Los Angeles. Myrto, (charter), 26 Mrt van New York te Batavia. Orpheus, Barcelona—Amsterdam, pass, 28 Mrt Gibraltar. Overijssel, Bombay—Vancouver, 26 Mrt te San Francisco. Poelau Laut, Batavia Amsterdam, 28 Mrt van Port Said. Prins Bern- hard, 24 Mrt van Guadaloupe naar Puerto Rico. Saidja, 22 Mi l van Tarakan naar?. Saroena, 25 Mrt van Poeloe Samboe naar Pladoe. Straat Malakka, 27 Mrt van Beira naai Durban. Suma- 25 Mrt van Batavia naar Soerabaja. Tabian, 25 Mrt van Rangoon naar?. Tabinta, 27 Mrt van John (NB) naar Amsterdam. Tjisadane, 23 van Miri te Batavia. Aldabi, 27 Mrt van Santos naar Montevideo. Aletta, SuezSinga pore, 1 April te Bahrein verwacht. Bonaventure (charter). 29 Mil van Bahia te Rotterdam, Capsa (Eng. tanker), 19 Mrt van Las Piedras naar Rot terdam. Castor, 25 Mrt van New York naar Ma- acaibo. Clavella, 31 Mrt van Singapore te Abadan verw. Clio, 24 Mil van Vera Cruz te Tampico. Corylla, 26 Mrt. van Singapore te Abadan. Coryda, 25 Mrt van Antwerpen te Curagao. KLEINE VAART. Abro, 25 Mrt van Inver ness naar Dundee. Depa, 28 Mrt van New Castle te Tetgnmouth. Hast 3, 28 Mrt van Shoreham teae Treport, voor Huil. Heemskerk, 29 Mrl van Rotterdam te Delfzijl. Hoogland, 28 Mrt van Londen naar Blyth. Houtman. 28 Mrt van Port land Dorset naar Grangemouth. Ida, 29 Mrt van Middlesbro naar Rotterdam. Jo, 26 Mrt van Huil te Immingham. Kemphaan, Goole—Penzance, 27 Mrt te Great Yarmouth. Libelle, 27 Mrt van Goole naar Middlesbro. Liberty, 27 Mrt van Rot terdam op de Tyne. Mizar, 26 Mrt van Weston Point naar Kilkeel. Nettie, 29 Mrt van Emden naar Grangemouth. Noord Stad. Dundee—Cork. 27 Mrt van Great Yarmouth. Oleum. 27 Mrt van Rotterdam op de Tyne. Ponto, 26 Mrt van Ant werpen te Maryport. Sambre, 28 Mrt van Rouen naar Rotterdam. Tempo. 27 Mrt van Ramsey. Verba. 26 Mrt van Berwick te Warkworth. Weltevreden 7, 24 Mrt van Cork naar Ballina- curra. Westland, Londen—Middlesbro, pass. 27 Mrt Flamboro Head. Wilja, 26 Mrt van Ar- drossan te Maryport. Ali, 27 Mrt van Teign- mouth naar Ronne. Amstelstroom, 27 Mrt van Bristol te Newport Mon. Arbo, 25 Mrt van Grimsby te Strood. voorzien en vooi hel verkeer onen*!' Het betreft hei gedeelte Öiinnlk—Drie ''tl den ding 1 stellen. bergen. Hierdoor behoeft HaagArnhem niet meer UtrechtDe Bilt. Restanten appelmoes zonder bon. Er nu de aflevering van appelmoes op de desiiu' ingeleverde bonnen is beëindigd, ino« anri hoeveelheden bij den handel aanwezig T astgestalde „'„„.J thans zonder bon legen mogen worden verkocht. Het nieuwe bestuur van den Nederland schen Boekverkoopersbond bestaat thans heeren M, J. Visser (voorzitter), p. j. l, 'creyah ton, J. de Jonge, J. J. Ata, L. Haringa en Li eerelid den heer H. H. Kok. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den bond zal in September een gedenkboek het licht zien. Heemstetlenaar liad een af» eer-systeem uitgevonden De 43-jarige Heemstedenaar H. j. a. b hafl in de oorlogsjaren verscheidene functies bij de N.S.B, bekleed en had zijn medewerking ve-. leend aan nationaal socialistische organisatie* Bovendien maakte hii een plan voor een weer-systeem bij luchtaanvallen en schreef êèa brief aan het departement van Economistüe Zaken, om inlichtingen te verstrekken over houding, welke ambtenaren op een rijksbureau waar htj chef was, tegen Duitschland aann. men. Deze feiten waren B. ten laste geie«d toen hij zich voor de derde kamer van hei Haarlemsche Tribunaal had te verantwoorde:. Voor deze zaak was een uitvoerig dossier samengesteld Het bevatte vele brieven, waar- van verscheidene gericht waren aan Dultschers, die denzelfden naam hadden als de beschuldlt. de ,,U schreef walgelijke en misselijke brieven" merkte de voorzitter op. ,.en u vergat, da; j Nederlander was, want het volk wordt in c> brieven omlaag gehaald" Aan een ministerie in Berlijn schreef h. een afweersysteem, dat naar hij meende de Nederlandsche burgerbevolking ten goede 201 komen. „U was zeker zoo naief. om te denken, dat als de Duitschers in Berlijn uw systeem goed vonden, zij zich onmiddellijk naar Haar lem zouden begeven, om de beveiliging aan brengen". Nadat de inhoud van het dossier behandeld was. voerde mr. Hellema jr. als verdediger het woord. Het tribunaal zal op 3 April uitspraak doen. Januari-oogst van Tuchtrechtspraak de Bij de parketten van de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening werden in de maand Januari 5999 processen-verbaal ontvangen. De tuchtrechters deden 2794 uitspraken, waarbij totaal voor f 284.564.50 aan boete werd opge legd. In 2881 gevallen werd een schikking ge troffen voor een totaal schikkingsbedrag van f 150.884,50. Bij 27 uitspraken werd het storten een waarborgsom opgelegd voor totaal f13.190. Elf bedrijven werden gesloten, 7 ver gunningen ingetrokken en in 5 gevallen werd een handelaar van een toewijzing uitgesloten. Herziening van het Britsch- Russische verdrag in behandeling De besprekingen tusschen Britsche en Russische deskundigen over een herziening van het Britsch-Russische verdrag zijn te Moskou begonnen. De Russische vertegen woordigers zijn Visjinski en Goloenski, de Engelsche sir Maurice Peterson, ambassa deur te Moskou, en sir Oliver Harvey van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De eerste bijeenkomst heeft Donderdag en de tweede Vrijdag op het Russische minis terie van Buitenlandsche Zaken plaats ge had. Naar verluidt, zullen de besprekingen regelmatig worden gehouden als de andere conferenties het toelaten. Men gelooft, dat de kwestie deze week tusschen Bevin en Stalin is besproken. De voornaamste bekende voorstellen ter herziening zijn de volgende: van de Sovjet- Russische zijde: herziening van het artikel over wederzijdschen bijstand tegen Duit- sche agressie, namelijk het onafhankelijk maken van deze bepaling van verplich tingen in het kader der UNO. Van Britsche zijde: een voorstel tot verlenging van den duur van de alliantie van twintig tot vijf tig jaren. Heden ontsliep ln volle rust in den leeftijd van 89 jaar onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoe der Mevrouw I1ERMINA BARENDINA KLANDEKMANS, Weduwe van den heer Jan Johannes Tjaden Jesaja 25:8a: Hij zal den dood verslinden. Johannesburg: G. J. Tjaden M. L, TJadert-Blerman Leiden: H. H. Rozemond-Tjaden Dr. S. Rozemond. Klein- en Achterklein kinderen. Leiden, 29 Maart 1947. Witte Singel 105. De teraardebestelling zal plaats hebben a s. Woens dag 2 April te 2 uur op de Begraafplaats Rijnhof bij Leiden. De Heer en Mevrouw Den Her tog-de Weerdt geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon JOHANNES JUSTUS PAUL, Velsen, 30 Maart 1947. 't Berenhokje, Stationsweg 5. JAN VAN LEEUWEN en JOHANNA VAN LEEUWEN STRUYS den dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in den echt wer den verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dank bare kinderen. H. van Leeuwen A. van Leeuwen-Olyrhook A. de Graaf-van Leeuwen J. de Graaf J. van Leeuwen C. van Leeuwen-Kof man M. Bosman-van Leeuwen A. Bosman J C. Kors-van Leeuwen H. Kors Kleinkinderen en Verloofden. IJmuiden-Oost, Eschdoornstraat 37. (tijdelijk Zeeweg 132) Voor den cursus, die op 1 April begint, bestaat gelegen heid tot aangifte van nieuwe leerlingen Vereischte leeftijd 6 jaren voor 1 April. Schoolgeld volgens gemeenteregeling. Cursus in 2 moderne talen. Aansluiting op alle voortgezet onderwijs Voorloopig aanmelden ten huize van het H d. s. Kievit laan 16 of bij den secretaris P. Luit, Willebrordstraat 1. HET BESTUUR U heeft keus uit meer dan 100.000 stuks in soorten, zooals vruchtboomen vanaf 3.50, roode, witte en zwarte bessen 35 ct., frambozen 15 ct., aardbeiplanten 4 ct., 100 stuks 350, klimrozen 65 ct., struikrozen 45 'ct., iigustrum voor heggen en randpaimpjes voor afzetting van randen en perken 8 ct, 7 50 per 100 stuks, bloemheesters, zooals lasmijn. balrozen, roode ribus enz. enz 65 ct. Klimplanten in soorten vanaf 75 ct. Tuinazalea's en Rhododendrons, rijk bezet met bloem knoppen 1.00. Pracht collectie van 25 stuks vaste snij- bloemplanten in diverse soorten voor slechts 4 50 enz. ent Ja, te véél om op te noemen. Even kijken verplicht tot niets. Ook voorradig een pracht keus van diverse groene en bloeiende kamerplanten Alles franco thuis. Burgwal 16, Haarlem.Oost, tel. 12584 Kweekerij Santpoort, Rijksstraatweg hoek Slaperdijk. M. D. A. Arends Spreekuur vervallen. rouwenarts a.s. Dinsrïuj Ruilen spoed: MOD. WONING in den Helder voor mod. wo ning in IJmuiden Brieven IJ 330 bur. v. d. blad. Kippenhouders Wij kunnen U leveren: Och- tendvoer, Opfokvoer. Kracht- kalk. Levertraan. Gebrande Schelpen. Norit (onmisbaar) tegen maag- en darmstorin gen, Virusol tegen snot en diphterie. Snavelrlngen tegen verenplukken, Pootringen in diverse kleuren. Drink- en Voederbakken en Steenen eieren voor Legnesten. Houdt uw nachthok en legnes ten lulsvrij. Speciaal ontsmet tingspoeder voor uw pluimvee, stallen, schuren en hokken. Gebr. Vcenlnga, Naturalisten, JacobUncstr. 10-18. Tel. 13265 PSYCHOLOGISCH INSTITUUT Florastraat 13 (bij Florapark) Haarlem - Telefoon 19953 A. Individueele en gezinsmoeilijkheden, B Beroepskeuze voor particulieren. C Personeelsselectie voor bedrijven. Het onderzoek geschiedt door psychologen en artsen. Spreekuren dag. behalve 's Zaterdags l'/a-3 en na tel afspr. H.H. KAPPERS Gevraagd EERSTE BEDIENDE HEERENKAPPER prima kracht. MAISON ANNY, Dames- en Heerenkapper, Zeeweg 283, IJmuiden-Oost, telefoon 5672. Moeder en dochter (b. b. h. h.) zoeken ZITKAMER en SLAAPKAMER met geh. of ged. pension, omgeving Sant poort of Driehuis. Br, L 1312 bur. van dit blad. INCASSEERDER heeft nog eenige uren per week beschik baar voor incasso omg. IJm., Driehuis. Santpoort Brieven L 1310 bur. van dit blad. Gevraagd: NET DAGMEISJE Kennemerlaan 121. Wie wil WONING RUILEN in Emmen v. woning in IJmui den of omtr Meidoornstr. 15. IJmuiden-O Te koop gevr. driewielig KIN DERFIETSJE. Koster. Zeeweg 339, IJmuiden-O. Te koop: DIVAN met pluc|ie kleed f 75. Lit.slaan 22, Sunt- Te koop aangeb MANDEI' f25 Deutekom, Stationsweg 109. Velsen. Te koop: WERK JASJE, kl Planclusstraat 29, IJm.-O. TE KOOP: padvindersjurï, fluit en koord f 20, 3 postH"1- ven (krasse). Vliersir. 3,1« Oost. TE KOOP: 2 p cl. sch. m 35 3 /4 h. en 37-38. samen f Lindenstraat 28. 63. Tel. 4365 i-Oost Sluit alle Verzekeringen

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4