IJmuider Courant Grieksche koning overleden Plotseling einde van een veelbewogen leven Paul de Eerste Onrust in Frankrijk over Duitsche plannen in Franco-Spanje Mr. Joekes zal interpelleeren over smokkelzaken en bonnenzwendelarijen Belastingvoorstellen aangenomen Vier vliegers in Australië's wildernis Vier schepen met repatrieerenclen Weerbericht 61e Jaargang No. 18390 Bureaux: Kennemcrlaaii 154, Tel. Redactie en Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Administratie 5437 f 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. SIXri! sa SP"™ 12' Tel' 12713 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 2 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Knnin- George van Griekenland is gisle- halt drie plaatselijke!! tijd aan een rH>irte overleden. De koning is. toen hij ™n bespreking met den minister van nJerivijs in het paleb ,vas teruggekeerd, „„el geworden. Hij gu.g naar zijn slaap- er waar hij om een glas water en een 'P'ajiek vroeg. Door een duizeling bevan- dn- hij op bed liggen. Slechts een S hoffunctionarissen waren aanwezig. S„ de adjudant des komnp de slaapka merbinnenkwam, was de koning reeds Strmeraal "C,3S' adjudant des konings, t„f den koning stervende in zijn slaap- ,.ifPk Een ijlings ontboden arts kon deefhts den dood tengevolge van hartver- animing constatceren De koning was lij dende aan angina pectoris. Onmiddellijk na het bekend wonden van dal dood van den koning werd het Griek- the kernkabinet naar het koninklijk pa- S ontboden. Koning George heeft den leeftijd van 56 jaar bereikt. Eerst 1 na het overlijden werd de doodstijding door middel van bulletins aan Je bureaux der dagbladen aan de bevol king bekend gemaakt. Onmiddellijk ver zamelde een groote menigte zich bij het paleis, dat voortdurend door officieele personen werd bezocht. Koning George van Griekenland was m September 1946 na 5# jaar ballingschap weer op den troon gekomen. Dit was de tweede maal, dat hij na een ballingschap de kroon terug kreeg. De overleden koning, die een achter kleinzoon van koningin Victoria van En geland was, volgde in 1922 zijn vader ko- ntn* Constantijn op. In 1917 had hij op arond van een ultimatum der Entente het fand met zijn vader moeten verlaten. De regeering werd aan zijn jongeren broer Alexander overgedragen- Na den dood van Alexander in 1920 en na het af treden van koning Constantijn in 1922 re geerde koning George een jaar lang een periode van onrust, gekenmerkt door een mislukten opstand van den rechtervleugel onder generaal Metaxas. Toen de republi keinen zich in 1924 te Athene van de macht meester maakten, verliet hij het land. Zijn ballingschap bracht hij grootendeels in Engeland door, totdat hij in November 1935, nadat het Grieksche volle voor de monarchie had gestemd, den troon weer besteeg. Zijn regeering duurde 5J4 jaar tot April 1941, toen hij door de invasie der Duitschers gedwongen werd zijn land we derom te verlaten. Drie dagen voordat de Duitschers Athe ne bereikten, wist hij naar Kreta te ont komen. Na 3 dagen zwerven door de ber gen, achtervolgd door Duitsche paracliu- tisten en overnachtend in holen en schaap- herdershutten, slaagde koning George er in Egypte te bereiken. Later ging hij weer naar Engeland. In September 1946 stemde het Grieksche volk weer voor de monarchie, ditmaal met een meerderheid van 69%, zoodat koning George weer naar zijn land terugkeerde. Koning George werd 20 Juli 1890 ge boren. In 1921 huwde hij Elizabeth, de oudste dochter van koning Ferdinand en kóningin Marie van Roemenië, welk huwe lijk in 1935 werd ontbonden. Het huwelijk bleef kinderloos. President Truman heeft een verklaring afgelegd waarin hij uiting geeft aan zijn leedwezen over het plotselinge overlijden van den Griekschen koning. „Het schenkt mij voldoening", aldus Truman, „dat ik Zijne Majesteit slechts enkele weken voor zijn dood de verzekering heb gegeven dat de Vereenigde Staten belang zullen blij ven stellen in het welzijn van Griekenland, onzen dapperen bondgenoot". Op het hoofdkwartier der UNO in Lake Success zijn de vlaggen van alle vereeniig- De troonopvolger: De broeder van den overleden koning, prins Paul, zal als koning Paul de Eer ste den Griekschen troon bestijgen. Reeds gistermiddag is hij tot koning uitgeroepen- Prins Paul werd geboren in 1901 en is gehuwd met prinses Fre- derika Louise, dochter van den hertog van Brunswijk. Gisteren is de nieuwe koning ten pa- leize door den hoogsten gezagsdrager van de Orthodoxe Kerk beëedigd. De eerste minister Maximos bood daarop het ontslag van zijn kabinet aan. Hij ontving de opdracht, een nieuwe regee ring te vormen. In een boodschap aan het Grieksche volk zeide koning Paul: „Wij zien ons voor een strijd geplaatst, waarbij het gaat om ons bestaan, onze onafhankelijkheid en onze vrijheden. Eensgezind zullen wij dien strijd tot een goed einde brengen". De nieuwe koning Paul van Grieken land heeft uit zijn huwelijk met prin ses Frederika Louise drie kinderen: prins Konstantijn, geboren Juni 1940, die thans kroonprins wordt, prinses Sophia, geboren in 1938, en prinses Irene, in 1942 te Kaapstad geboren. Vat met kokende teer ontploft Op het terrein van de gemeentelijke wa terleiding te Rotterdam waren twee man nen bezig met het verhitten van een ijze ren vat met teer. Men verzuimde het dek sel van het vat te verwijderen, waardoor de spanning van de gassen uit de kokende teer tenslotte zoo hoog werd dat het vat uit'elkaar sprong. De beide mannen kre gen de kokende teer over het lichaam. Van den 42-jarigen K. vlogen bovendien de kleeren in brand. Beiden werden met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht- Door de ontploffing geraak te ook een houten loods in brand- Met twee stralen kon het vuur spoedig ge- biuscht worden. Eensgezinde Fransche invitatie voor Wallace De leiders van de vier Fransche regee- ringspartijen hebben telegrafisch een uit- uoodiging gezonden aan den vroegeren Amerikaanschen minister van Handel, Hen ry Wallace, om gedurende zijn voorgeno men reis naar Europa ook Frankrijk te ko men bezoeken. Volgens A.F.P. heeft Wallace officieel medegedeeld, dat hij van 21 tot 23 April m Frankrijk zal vertoeven. Wallace beves- hgde de ontvangst van een telegram ge- teekend door Herriot, Blum, Schumann, Pierre Cot, Leon Jouhaux en Jacques Du- elos, waarin hij wordt uitgenoodigd voor een bezoek aan Frankrijk. Oud-minister Logemann over Linggadjati In een vergadering van de Partij van ,en Arbeid in het Concertgebouw te Am sterdam heeft de oud-minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logemann, gesproken over het accoord van Lmggadjati, dat hij een acte van pa cificatie noemde. Het lange, moeilijke pro ces is thans geëindigd. Prof. Logemann zeide, dat het wantrouwen, in Indonesië ontstaan door de felle actie, welke van be- a f *n Nederland js gevoerd en at hinderlijk was voor de onderhandelin gen, niet gemakkelijk weg te krijgen zal ijn Sprekende over ir. Soekarno zeide P oi. Logemann, dat dit de persoon is, -ens wijs beleid het tenslotte mogelijk Nw?31 ^eeft, een verzoening tusschen .J/ anc* en Indonesië tot stand te bren- De troonopvolger, Koning Paul I. cle volken halfstok geheschen. De Britsche premier Attlee heeft aan de Grieksche re geering de deelneming van het Britsche kabinet betuigd. Donderdag zal het lichaam van Koning George naar de Metropolitaansche kerk worden overgebracht, waar het zal worden opgebaard. De begrafenis zal Zondag plaats vinden te Tatoi. Op een Grieksche kabinetsvergadering is besloten,dat heden voor geheel Grie kenland een rouwdag zal zijn. Voor het hof geldt drie maanden zware en drie maanden halve rouw. Wijlen koning George van Griekenland. Ernstig verkeersongeluk te Haarlem Dinsdagmiddag omstreeks één uur had op het Plein een ernstig verkeersongeluk plaats. Een uit de stad komende militaire vracht wagen moest uitwijken voor een groep voetgangers, die zich tusschen de beide vluchtheuvels bevond en kwam daarbij op het linker gedeelte van den rijweg terecht. Hierbij werd een uit de richting Heemstede komende wielrijder aangereden. De man werd met een hersenschudding in het St. Elisabeths-gasthuis opgenomen. N.V.V.-VOORZITTER NAAR CONGRES VAN INDONESISCHE VAKBEWEGING? De heer B. Blokzijl, voorzitter van de E.V-C- heeft bij het uitvoerend bureau van het Wereldvakverbond te Parijs de wenschelijkheid bepleit, dat de Neder- landsche vertegenwoordiger in het uitvoe rend comité, de heer E. Kup^rs, voorzitter van het N.V.V. het Wereld vak verbond zal vertegenwoordigen op het in Mei te hou den congres van de Sobsi (De Indonesi sche vakbeweging). Het verbondsbestuur van het N.V.V. be sloot den secretaris, den heer C. van deT Lende, af te vaardigen naar dit congres dat te Malang zal worden gehouden. „Organisation Tod oder Spanien' (Van enzen Parijschen correspondent) De opzienbarende verklaringen, die de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken voor enkele weken aan de pers heeft gedaan naar aanleiding der vele ge ruchten, welke in Frankrijk de ronde deden, hebben niet de uitwerking gehad, die de minister ermede beoogde. In plaats van het volk gerust te stellen, hebben deze woorden namelijk algemeen het vermoe den gesterkt, dat er in en buiten Frankrijk t-hans krachten werkzaam zijn, die de vei ligheid van de jonge Vierde Repbliek en de betrekkelijke rust des lands bedreigen. Verre van de publieke gemoederen tot rust te brengen, hebben zij voedsel ge geven aan de reeks verhitte fantasieën, waardoor er een atmosfeer is ontstaan, die het zeer moeilijk maakt realiteit van verbeelding te onderscheiden. Samedi- Soir, het meest gelezen weekblad van Frankrijk, verontrust zich thans over het geen er in Spanje gebeurt. Men zou mis schien niet geneigd zijn aan dit sensatio- neele artikel bijzondere aandacht te be steden, wanneer de omstandigheden er niet toe bijdroegen verband te zoeken tus schen deze publicatie en de diverse ont- VVJ, hullingen over samenzweringen, complot- I 1940 is ten en geheime organisaties, die de laat ste maanden door de hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten in Frankrijk zoo wel" als in Duitschland zijn gedaan. Wat schrijft de Samedi-Soir? Duizenden Duitschers naar Spanje. In een brief verzekert een speciale cor respondent aan de Zwitsersch-Duitsche grens, dat duizenden Duitschers thans trachten Spanje te bereiken. Zij worden in verschillende steden, vooral in Hamburg en München, gerecruteerd, waarna een uitgebreide organisatie „Tod oder Spanien" geheeten, zich belast met hun transport. Die organisatie houdt tevens de verbindin gen in stand tusschen de Spaansche consu laten, in het bijzonder dat te Zürich, en de Spaansche grens, via tusschenstations in Toulouse, Tarbes en andere Fransche steden. In Spanje aangekomen, nemen deze vluchtelingen dan dienst in het Spaansche vreemdelingen-legioen, dat verschillende Duitsche eenheden bevat, welke door nazi- officieren worden gedrild. Bovendien zijn er, volgens Samedi-Soir, in Spanje ver scheidene specialisten en geleerden werk zaam ter perfectionneering der „nieuwe wapens", waarmee vooral tegen het einde van den oorlog Göbbels de Duitsche mo raal nog wat trachtte op te vijzelen. Deze militaire herbewapening van geëmigreerde Duitschers zou worden gefinancierd met de miliioenen, die in 1945 naar Spanje zijn gesmokkeld en welke thans vooral in een dertigtal verzekeringsmaatschappijen zou den zijn geïnvesteerd. De correspondent, die voor de absolute betrouwbaarheid zij ner berichten verklaart in te staan, ver zekert, dat duizenden „vrije Duitschers" er in Spanje vandaag van overtuigd zijn, dat zij bij den volgenden oorlog, dien zij op korten termijn wenschen en verwachten, Frankrijk even snel en gemakkelijk .onder den voet zullen loopen als Hitier dat in ielukt. Jonge Duitschers molesteeren Britten en Duitsche politie Hongerdemonstraties ook buiten het Ruhrgebied Een groote menigte jonge Duitschers heeft, in Brunswijk een demonstratie gc houden, die ontaardde in een gewelddadige actie tegen de militaire overheid. Auto's werden omver geworpen en ruiten van mi litaire gebouwen vernield. In Hamburg werden Duitsche politie-agentcn en Brit sche voorbijgangers met steenen bekogeld. Hier kon de orde pas worden hersteld toen Britsche pantserwagens te hulp waren ge komen. De fabrieksarbeiders in Brunswijk legden gistermiddag het werk neer en voeg den zich bij de demonstranten. Tusschen 10.000 en 12.000 Duitschers hebben gistermorgen voor het opera gebouw in den motregen gedemonstreerd tegen de voedselschaarsehte. In de stad is tevens een algemeene staking uitgebroken. Trams reden niet meer en winkels en fa brieken bleven gesloten, doch essentieele diensten en bedrijven, als waterleiding en gas- en electriciteitsbedrijven bleven func- tioneeren. De demonstranten werden toe gesproken door een communist en een so- c i a a 1-democraat Te Hannover demonstreerden 10.000 personen in den stroomenden regen. Naar verluidt, is deze demonstratie georgani seerd door een der politieke partijen. Zij verliep zonder incidenten. Politicele fusie Krachtens een gisteren te Berlijn getee- kencle Anglo-Amerikaansche overeenkomst zal de bevoegdheid van de Duitsche politie in de Engelsche en Amerikaanschc zóne van Duitschland zich thans over de beide zones gezamenlijk uitstrekken. De over eenkomst geldt niet voor Berlijn en even min voor Britsche en Amerikaansche staats burgers. Het woord is aan Emile Faguet: Men moet langzaam lezen overhaast lezen is een vorm van luiheid. (Uit: l'Art de lire). Labour-delegatie naar Roemenië Volgende week Maandag zal een delega tie van de Britsche Labourpartij naar Roe menië vertrekken, waar zij een onderzoek naar de omstandigheden van het Roe- meensche politieke leven zal instellen. De leider der delegatie, de secretaris-generaal der Labourpartij, Morgan Phillips, ver klaarde, dat zoowel de pro-communisti sche en regeeringsgezinde als de anti-com munistische en niet in de regeering ver tegenwoordigde Roemeensche socialisti sche partij de Britsche Labourpartij heb ben verzocht een onafhankelijke commis sie van onderzoek te zenden. De 35-jarige importeur Joseph Stern uil New York, die voor een zakenreis in Nederland ver toeft. was in Rotterdam op het station op een rijdenden trein gesprongen, welke naar Dor drecht ging. Tijdens den sprong verloor- hij echter zijn valies, dat op het perron terecht kwam. S. wilde daarna weer uit den trein springen. Deze had op dat moment reeds een aanzienlijke vaart. De man waagde het ar echter op, doch sloeg met. het hoofd tegen een seinpaal. Hij viel bewusteloos neer en werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij gisteravond nog niet bij bewustzijn was gekomen. De firma G. A. Goldschmcding, piano- en orgelhandel te Amsterdam, die ook te Haarlem een filiaal bezit aan de Groote Markt, vierde haar 75-jarig bestaan. TWEEDE KAMER (Van onzen parlementairen redacteur) De vergadering begon met een interpel latie-aanvraag van mr. Joekes (P.v.d.A.) die de ministers van Economische Zaken, van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor- Barre tocht na noodlanding van Dakota Vier leden der bemanning van het Nc- derlandsche Dakota-toestel, dat in Austra lië een noodlanding moest maken, zijn thans na een barren tocht in de bewoonde wereld teruggekeerd, terwijl hun drie ka meraden, die bij het toestel achterbleven, nog wachten op de aankomst van de red dingsbrigade, die intusschen het toestel wel zal hebben bereikt. Zoo is dit avon tuur van zeven mannen, die doodgewaand werden, zonder betreurenswaardige gevol gen gebleven, in tegenstelling met de bange verwachtingen, die aan het ontdekken van het gelande vliegtuig vooral' gingen. Het verhaal van de vier die er op uit trokken om contact te zoeken met de bewoonde wereld, nadat zij hadden ingezien dat het lang kon duren, voordat vliegtuigen hen op hun eenzame noodlandingsplaats zou den ontdekken, volgt hier aan de hand van een interview, dat luitenant van Nif- terik, de gezagvoerder van het toestel, toe stond aan een Aneta-verslaggever. „Dinsdagmiddag 25 Maart kort na drie uur in den middag weigerde de electrische inrichting van het toestel. Op dat moment werd de laatste radio-boodschap uitgezon den. We wisten, dat we Darwin niet kon den halen en de machine ergens aan den grond moesten zetten. Ik slaagde er in voor donker te landen. Onder ons was dicht geboomte. Plotseling zag ik heuvelruggen voor mij oprijzen. Ik maakte een buiklanding, terwijl ik zelf alleen in de cockpit zat en de anderen, op alles voorbereid, in den staart- Bij het lan den raakten we enkele boomtoppen, waar door een vleugel afbrak. Donderdagochtend om half zeven zijn wij vertrokken, op twee vlotten de rivier afzakkend, op elk vlot twee man. Aan le vensmiddelen hadden wij veertig sinaas appelen en twee blikken gecondenseerde melk aan boord, We waren gewapend met twee stenguns en drie pistolen. Honden hief. Toen een van de vele krokodillen, die we in de rivier zagen, het voorste vlot na derde, schoot ik hem dood met een sten- gun. Wij hadden twee honden, Bataan en Sikkie. Bataan was een pointer, die ik bij mijn vertrek uit Sydney gekocht had. Zon dag was Bataan, doordat hij aan de pooten gewond was, heel zwak en daar we bijna niets meer te eten hadden, heb ik den hond maar doodgeschoten. Wij hebben hem ge stroopt en half geroosterd en wij hadden er een kostelijken maaltijd aan. De andere hond, Sikkie, hield 's nachts de wacht. In den middag van den tweeden dag ar riveerden we in het Katherine-ravijn. Doordat ik dikwijls boven de streek gevlo gen heb, kende ik het terrein hier. Den tweeden nacht kampeerden we bij het ra vijn. Ons moreel bleef goed en wanneer we in den zonneschijn stroomafwaarts dreven, was 'het soms grappig om te be denken, dat we waarschijnlijk dood ge waand werden. Een van de vlotten is in een stroomversnelling omgeslagen en ver loren gegaan, waarbij collega Houniet bij na verdronk: hij kon door Barnaart nog gered worden. We verdeelden onzen voor raad sinaasappelen zoodanig, dat wij er drie per dag aten. Op 29 Maart was alle gecondenseerde melk gebruikt. We zetten de reis voort op één vlot, dat we, toen we te voet verder gingen aan zijn lot over lieten. Met mijn vulpen schreef ik de positie van ons vliegtuig op den rand en de me- dedeeling, dat we allen ongedeerd waren. Langs den Westelijken oever van de rivier gingen we in de richting van Kathe- rine. We wierpen het meeste van onze uit rusting weg behalve onze spiegels, waar mee we signalen konden geven en de ge weren. De bergen waren verschrikkelijk. We moesten zeer veel klimmen en elke berg kwam uit op een diep ravijn. Tegen den avond van den 29sten Maart waren we door gebrek aan slaap en voedsel vol komen uitgeput en werden bij tijden door duizelingen overvallen. De rotsen waren heet en Barnaarts voe ten bloedden, maar we konden niet rusten. Zondag bleven we doorloopen, door struik gewas. Maandagnacht sliepen we aan den rivieroever, slechts 12 k.m. van Katherine. Vanochtend (1 April) vonden we de sporen van een vrachtauto, We volgden de sporen en toen we de rivier waren overgestoken, vonden we den politie-ser- geant Smyth". Labourdissidenten lijden nederlaag Het wetsontwerp, volgens hetwelk de regeling voor den militairen dienstplicht met vijf jaar wordt verlengd, is gister avond in het Britsche Lagerhuis in tweede lezing gegaan, nadat het amendement van een aantal Labourleden, om het ontwerp te verwerpen, met 368 tegen 85 stemmen was afgewezen. SOVJET-UNIE HEEFT GEEN BEZWAAR Gromyko, de Sovjet-Russische vertegen woordiger in de UNO, heeft aan het secre tariaat der UNO meegedeeld, dat de Sovjet Unie geen bezwaar heeft tegen het Brit sche voorstel om het Palestijnsehe vraag stuk in een algemeene vergadering der UNO te bespreken. Prinses Juliana is met prinses Margriet per vliegtuig in Zwitserland aangekomen, waar zij door Prins Bemhard hartelijk werd begroet. Tijdens de Paaschdagen kan de aan komst van niet minder dan vier schepen met repatrieerenden uit Indië in Neder land worden tegemoetgezien. Het eerste schip, dat binnenloopt is de „Oranje", welke Vrijdagavond in Amsterdam wordt verwacht. De ontscheping zal den volgen den dag geschieden. Op Eersten Paaschdag volgt de ontsche- priii'g van de „Johan van Oldenbameveldt" welke Zaterdagavond in Amsterdam wordt verwacht. Het derde te Amsterdam aankomende schip de „Poeloe Laut" arriveert den Tweeden Paaschdag. De „Tosari" zal als vierde schip in Rotterdam binnenloopen. Vermoedelijk zal de ontscheping Dinsdag geschieden. In den regel worden alle gerepatrieer- den met een of ander vervoermiddel naar de plaats van bestemming gebracht. De organisatie van dit vervoer berust bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat het noodige materiaal beschikbaar stelt. De te verwachten groote Paaschdrukte en de voetbalwedstrijd HollandBelgië zullen in deze dagen echter bijzondere eischen stellen aan het vervoerswezen. Daarom moet het niet uitgesloten worden geacht, dat particuliere belangen zullen moeten wijken voor algemeene belangen. Er wordt nogmaals nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat het afhalen van familieleden en vrienden niet kan worden toegestaan. Het m.s. „Poelau Laut" vertrok op 18 September 1939 uit Amsterdam en is dus meer dan zeven en een half jaar afwezig geweest. Gedurende de oorlogsjaren is de „Poelau Laut" ingericht geweest voor het vervoe- ziening, van Financiën en van Justitie wil de interpelleeren naar aanleiding van de groote smokkelzaken en bonnenzwendela rijen van den laatslen tijd. Het werd des avonds halfacht, eer voorzitter Van Schaik kon voorstellen haar toe te staan en te doen houden op een nader te bepalen dag. Aldus werd besloten. Voordien waren de belastingvoorstellen van minister Liei'tinck uitvoerig besproken. De vorige week had mr. T e u 1 i n g s (K. V. P.) „treintje gespeeld", toen hij naging welke stations men op de lijn van de be- lastingpolitiek kan passeeren. Dit bleek uit Zijn opmerking, dat hij den nidruk had ge kregen, dat de heer Van den Heuvel (A.R.), die maar een heel klein stukje met den bewindsman wilde meereizen, het be scheiden torentje van Voorburg reeds aan zag voor de indrukwekkende contouren van het Kremlin. De minister, die begon met een princi- piëele uiteenzetting over de belastingpoli- tiek en zich aldus voegde hij den heer Van den Heuvel toe allerminst in ne velen hult wat zijn opvattingen aangaat, verklaarde dat hem tot reisgidsen dienen: sociale rechtvaardigheid en economische doelmatigheid. Op elegante wijze ging Excellentie Lieftinck in tegen het de vorige week door den heer Hofstra (P.v.d.A.) tot de ondernemers gerichte requisitoir. Hij zeide dat men voldoende oog moet hebben, voor de groote risico's waaraan het be drijfsleven bloot staat. Deze factor behoort, bij het afwegen van wat wel en niet als verantwoorde belastingdruk op het be drijfsleven beschouwd moet worden, het noodige gewicht in de schaal te leggen. Overigens kon de minister terecht opmer ken, dat eenige in de ontwerpen opgeno men fiscale verlichtingen niet zoozeer aan de ondernemers ten goede komen die grijpt de fiscus immers duchtig aan hun jasje door middel van de inkomstenbelas ting maar aan de ondernemingen. Deze moeten nu eenmaal een ruimere mogelijk heid krijgen voor interne investeering. Na nog uiteengezet te hebben waarom er ook gelegenheid moet blijven om tot een rede lijk winstpercentage te kunnen komen, on derstreepte de minister, dat hoofdzaak is en blijft en van dit gezichtspunt uit dient men de aanhangige ontwerpen te zien, die ongewenschte Duitsche insluipsels over boord werpen de economische verster king van het nationale productie-apparaat. De rest van 's ministers betoog was vrij wel uitsluitend bestemd om tweeërlei soort wenschen van de hand te wijzen: die, wel ke verhooging en die welke verlaging van de voorgestelde tarieven beoogden. Zoo doende kregen ook de pleiters voor af schaffing van de omzetbelasting op kran ten, tijdschriften en boeken nul op het request. Daardoor zou de schatkist onge veer 10 millioen per jaar minder ontvangen en dat bedrag kan zij niet missen. Wat de amendeeringspogingen betreft, zij nog vermeld, dat deze gedaan werden respectievelijk door den heer Hofstra (P.v.d.A.) tot verhooging en door mr. van der Feltz (C.H.) tot verlaging van het door minister Lieftinck voorgestane, toch al bij de huidige regeling vergeleken heel wat hoogere tarief van de successie rechten. Mr. van der Feltz nam het spe ciaal op voor de erfgenamen in rechte lijn en deed zulks in een principieele uiteen zetting. Tenslotte werden de belastingontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat nog eenige naturalisatie-ontwerpen onder den hamer waren doorgegaan, ging de Kamer op Paaschrecès. ren van troepen en ze heeft vele transpor ten veilig overgebracht- De „Poelau Laut" behoort tot de „Poe- lau-klasse" van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" waartoe eveneens behoorden de m.s. „Poelau Bras", „Poelau Tello" en de „Poelau Roebiah", welke schepen ge durende den oorlog verloren zijn gegaan. De „Poelau Laut", welk schip 9272 br. ton meet en behalve voor lading eveneens is ingericht voor het vervoeren van pas sagiers, staat momenteel onder bevel van kapitein A. Schaafsma, die naar wij ver nemen, na binnenkomst te Amsterdam, wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, den dienst der Neder land zal verlaten. VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen. In den nacht en vroegen ochtend hier en daar nevel of mist. Nog enkele verspreide buitjes, voornamelijk in het Zuidoosten van het land. Vrij koud. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tusschen Noord en Oost. 3 April: Zon op 6.13 uur; onder 19-15 uur Maan op 16.32 uur; onder 6.00 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1