sanatoceh J Dood aan een rea liteit Een kans voor Hollandsclie boeren in Frankrijk De nieuwe bonnen Ceneesmiddelenpositie niet rooskleurig Sport in het kort Oogst 1946 van akkerbouwproducten over het algemeen zeer gunstig Wereldnieuws Fanda en WOENSDAG 2 APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 centreercn op de productie en de vredes economie, en niet op het streven naar een militaire positie. Misschien vergeten zij, dat de %reiligheid van Engeland temidden van naar macht strevende volken, dit ideaal niet gedoogt., doch dan vergeten zij dat, omdat zij daarin een voorbeeld willen ;even. In de omstandigheden van vandaag. „komenden oorlog" te spreken zonder nog opzien te verwekken, begint het absurd te lijken, een op volledigen vredestoestand gebaseerd streven te huldigen. Churchill spot met de „goedbedoelde doch nutie- looze pogingen om de realiteit te verber gen" en Amerikaansche volksvertegen woordigers zijn al zoo vertrouwd met die realiteit, dat zij hun regeering durven vragen, Rusland onder bedreiging met de atoombom een regeeringswijziging en ont wapening af te dwingen. Ook deze laatsten kan men „dissidenten" noemen, want zij zijn het niet eens met hun regeering. Maar ais hun voorstel op de realiteit gebaseerd is, dan is hel een realiteit die beter verborgen kan blijven, in het streven en de hoop dat. zij een een zamen dood zal sterven, voordat de wereld haar accepteert. J. L. In het Britsche Lagerhuis is een merk waardige situatie ontstaan, die teekenend is voor de verschillende stroomingen in de Engelsche politiek op een tijdstip, dat er tengevolge van samenloop der omstandig heden gevaar bestaat voor schipbreuk van een of meer politieke dogma's. Die situatie is daarom zoo merkwaardig, omdat de ge- heele conventioneele procedure van oppo sitie tegen regeeringsbcleid thans in be paalde gevallen ondersteboven wordt ge keerd, zoodat er soms sprake is van een oppositie in den boezem der regeeringspar- lij en een instemming van de officieele op positie der Conservatieven met de voorne mens der Labour-regeering. Zulk een geval deed zich dezer dagen voor bij de behandeling van het wetsont werp voor invoering van dienstplicht in vredestijd. De rcgcering wil met ingang van 1 Januari 1949 van dit ontwerp wet maken en een groote reserve aan soldaten op de been brengen, die het land op groo te kosten zal jagen doch in het belang der Britsche veiligheid noodzakelijk wordt ge acht. De conservatieve oppositie, die onder leiding van Churchill strijdt tegen „zwakte en afbraak", welke verschijnselen zij her haaldelijk in de Labour-politiek meent te kunnen eonstateeren, is het geheel met dit kostbare plan eens en de regeering zou dus theoretisch weinig moeite moeten hebben om het wetsontwerp „er door" te krijgen. Doch er zijn nog zoogenaamde „dissidente Labourleden" zij vormen Labour's par ticuliere oppositie en, als de teekenen niet bedriegen, winnen zij voortdurend aan hang. Disciplinaire maatregelen der partij leiding tegen deze interne splitsing blijven achterwege, waarin het bewijs zou kunnen liggen dat de invloed van deze recalcitran te partijgangers over een bepaald gevaar loos minimum heen is. Deze dissidenten verzetten zich sterk tegen het wetsontwerp voor dienstplicht zij motiveeren hun op positie met hun verlangen naar besparing op 's lands uitgaven en versterking van het arbeidsleger, maar tenslotte draait deze kwestie weer, zooals alles op de wereld momenteel blijkbaar, om Rusland. Dat bleek duidelijk bij de heftige debat ten, die rond deze aangelegenheid in het Lagerhuis zijn gevoerd. Een der dissiden ten, Rhys Davies, gaf zich bloot door de regeering de vraag te stellen, of „er soms een oorlog met de Sovjet-Unie voor de deur staat" en voegde daaraan toe: „Wan neer wij Rusland op basis van menschen- materiaal willen bevechten, zijn wij ver slagen voordat wij kunnen beginnen". Churchill, dit maal bij uitzondering niet Sn de contramine, maakte de regeering een compliment voor haar moed de muren van het Lagexiiuis zullen hun ooren niet hebben durven gelooven, ten minste, wan- I neer zij, als alle muren, ooren hebben!enj de vroegere oorlogsleider voegde erbü. dat j vensgewoonten vertoont de kosten van het leger zouden kunnen verwantschap met het onze dan een land Negen Spaansche kinderen ter dood veroordeeld? Anti-doodstraf comité dringt aan op onderzoek Het landelijk comité van „actie tegen de doodstraf" heeft zich met een adres ge wend tot den minister van Buitcnlandsche Zaken. Er wordt in herinnering gebracht, dat bekend is geworden, hoe het speciale militaire gerechtshof te Madrid negen die het helaas mogelijk maken van een cn meisjes beneden de 18 jaar, -ndPr no* JweJens activiteit tegen de Franco-regee- ring, ter dood heeft veroordeeld. Vervol gens spreekt het comité als zijn meening uit, dat het „de zedelijke plicht heeft zich tot den minister te wenden met het drin gend verzoek onverwijld te willen onder zoeken, of de vermelde feiten waarheid bevatten, en, indien dit het geval mocht blijken te zijn, te willen overwegen welke stappen hij zou kunnen doen teneinde de levens dezer negen Spaansche kinderen te redden". Een afschrift van dit adres werd onder meer gezonden aan den minister-president, den zaakgelastigde der Spaansche regee ring in Den Haag, den minister-president der voorloopige Spaansche regeering te Pa rijs en de voorzitters der beide Kamers der Sta ten-generaal. 'Als zij weten door te bijten en tegen een stootje kunnen (Van onzen Parijschen correspondent) Het vraagstuk van de emigratie, hoewel geenszins een specifiek Nederlandsch pro bleem, heeft op het oogenblik voor Neder land actualiteit en zelfs urgentie. De re geering zelf heeft het al eenige malen aan de orde gesteld en de R.-K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond kwam reeds tot de opi'ichting van een emigratiediénst! Volgens rapporten van het Nederlandsch Bureau voor statistiek wachten er mo menteel in Holland niet minder dan 40.000 jonge liedenmen hoort ook hoogere cij fers, tot 50.000 noemen op een boerderij. Zij willen naar Canada, Amerika, Zuid- Afrika, Zuid-Amerïka in het bijzonder Brazilië Australië, Frankrijk. In Europa is Frankrijk momenteel het eenige land dat voor emigratie van IIol-. landsche boeren in aanmerking komt. Het is tamelijk dichtbij zoodat een even- tueele mislukking minder gevaren oplevert dan in een ander werelddeel en in le- worden bestreden door vele millioenen van de begrooting te schrappen, waarmede hij zich, aldus Churchill, gaarne eens zou wil len belasten.... Ook de liberalen waren echter van meening, dat Engeland zijn ver plichtingen in het buitenland niet moest overdrijven en rekening moest houden met zijn beperkte nationale hulpbronnen. Tusschen deze stroomingen staat thans de rots der Labourregeering, die ondanks het dreigend gerommel in haar eigen bin nenste, waarschijnlijk pal zal blijven voor wat betreft het onderhavige wetsontwerp, doch wellicht een volgende poging om Engelands traditioneele macht in militair opzicht nog eenigen uiterlijken glans te verleenen, vooi-loopig zal uitstellen. Het is geen gunstig teeken, dat bij een zoo be langrijke aangelegenheid als de defensie, de meeningen in de regeeringspar tij zelve bot sen. Dat duidt öp eeri essentieele verwar ring in zaken, die het voortbestaan van een natie raken. De dissidente Labourleden zijn geen defaitisten zij zijn pacifisten, die den vrede begeeren en wars zijn van uit dagingen en sabelgezwaai. Zij willen vriendschap en overleg, vooral met Rus land en onafhankelijkheid, vooral van Ame rika. Zij willen de machten der natie con- dat aan gindsche zijde van den evenaar gelegen is- Verder is het land dun bevolkt een bevolking, die bovendien in tegen stelling met ons land, afneemt in plaats van toe en heeft de trek naar de steden er vooral na den vorigen oorlog een on gekende vlucht genomen. Dit zijn alle posten, die men op de creditzijde van een Nederlandsch-Fransche immigratie boeken kan. Voorjaarsmoeheid ïn het voorjaar zijn velen niet opgewassen tegen de moeite en zorgen van dagelijksche beslom meringen De winter heeft de reserves verbruikt en de zomer zon komt nog niet te hulp. Maar Sanalogen kan U helpen. Reeds ca een kort maar regelmatig ge bruik van Sanalogen verdwijnen Uw moeheid en dat lusteloos gevoel Ze maken plaats voor geestelijke frischheid en licha melijk welzijn. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken en voor jaarsmoeheid zal voor U niet De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8,00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30, 8.15, 8,45 Gr.pl. 9,15 lOchtendwiJding. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Vrouwenhoekje. 10.35 Gr.pl. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Plaatje met praatje. 11.30 Gr.pl, 31.45 Familieberichten. 12,00 Zang en piano. 12.30 Spionnetje. 128.35 Virtuoso-sexlet. 13.15 Metro- pole-orkest. 13.45 Gr.pl. 14.00 Voor de vrouw. 34.20 Reprises. 15.00 Verzoekprogramma. 16.00 Voordracht. 16.20 Gr.pl. 17.00 Kaleldoscoop. 17.20 Dr, Portielje. 17,30 Skymasters. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 En nunaar bed. 19.05 Hadiostrip II. 19.15 Muziekschool. 19.45 RVD. £20.05 Weerpraalje en echo. 20.15 Phiiharmonisch orkest. 21.45 Hoorspel. 22.00 Melodieën van den dag. 22.45 Indlë spreekt. 23.15 Rumba's en Taco's. HrLVERSUM II, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Gr.pl. 8.15 Hoogmis. 9.30 Politienieuws. 9.50 Gr.pl. 10.00 Leger des Heils. 10.45 Morgendienst. 10.45 A.O.V. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Gr.pl. 12.00 Angelus. 12.03 Zonnewijzer. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Orgel, 34.40 Causerie. 15.00 Concertgebouw-trio. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Zang en piano. 17.15 Amati- Irio. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Omroeporkest. 33.45 Paasehgebruiken. 19.15 Kerkkoor. 1940 Vaart der Volken. 20.05 Leger des Heils. 20.15 ,.De Kruisbergh". 20.45 Lijdensmeditatie. 21.05 Orgel. 21.30 Met band en plaat. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gr.pl. 21.43 Avondoverdenking. P3.00 Avondconcert. Daar tegenover moet men dan noteeren dat het gebrek aan landarbeiders, dagloo- ners dus, in Frankrijk dramatische propor ties aan heeft genomen, vooral nu de Duit- sche krijgsgevangenen tot een getal van 800.000 terug zulien keeren naar hun woon steden; dat de levensvoorwaarden op het platteland laag zijn zelfs onder den rook van Parüs mankeert op de boerderijen vaak nog electrisch licht en waterleiding, om van gas niet eens te spreken en dat, tenslotte, de vestiging van boeren er door verschillende Fransche instanties eer tegen wordt gewerkt dan bevorderd. Dc C.C.A., de Fransche Boerenbond, toont bijvoor beeld weinig neiging de komst van vreem de ondernemers te animeeren, omdat hij de zaken liever in eigen hand lioudt- Bezoek aan Meridon. Nu heeft de Nederlandsche Vereenigirig ter oprichting van Volkshoogescholen in Nederland een jaar geleden op ongeveer 40 km. van Parijs, vlak bij de vermaarde vallei de Chevrense, in het kasteel Meri don een kolonie gesticht van jonge boe ren, die zich metterwoon in Frankrijk wil len vestigen en wij hebben daar dezer da gen een kijkje genomen. Meridon is een van die vele oude kasteelen, die in alle provincies van Frank rijk van vervallen grootheid getuigen en van vergane glorie. Hetgeen geen wonder is als«men weet dat hier in den loop der jaren Duitsche, Amerikaansche, Fransche en Hollandsche militairen en evacués heb ben vertoefd, die dit chateau lichtelijk hebben uitgemoord! Het zijn dra. E. A. Oosterlee en ir. Miedema, die hier gezamenlijk den scepter zwaaien over de boerengemeenschap, welke tusschen de 30 en 50 leden telt. „Welke zijn de kansen van de jonge Hol landsche boeren?" zoo hebben wij ge vraagd. En wij hebben er geen vastomlijnd antwoord op gekregen, omdat het pro bleem vele kanten heeft. „Brillant, zonder meer, mag men hun perspectieven in Frankrijk niet noemen", zei mevr. Oosterlee- „Wij hebben te kam pen met tegenwerking en wij zijn geen officieel lichaam. Gelukkig hebben wij, na een bezoek van minister Mansholt, wèl een subsidie gekre gen voor het eerste jaar, dat nu juist is afgesloten en de regeering heeft dus be langstelling voor onze kolonie. Materieel staan we niet heel sterk, mede omdat we niet over een eigen be drijf beschikken dat de exploitatiekosten van de kolonie zou kunnen dekken. Hier op het kasteel volgen namelijk de jongens gedurende zes weken een theoretischen cursus, bestaande uit lessen in het Fransch, practijkkennis en de beginselen der Fransche pachtwetgeving, waarna z< in boerderijen worden uitbesteed om ken nis te maken met het leven, zooals de Fransdie boer dat leidt". „En dat", zoo voegt mevr. Oosterlee er aan toe, „aanmerkelijk zwaarder is dan in Holland. Ik geloof dat onze jongens dat le ven moeilijk langer dan één jaar vol zullen houden. Bovendien dienen ze in die twee de helft van hun voorbereiding, die drie maanden duurt, „bij te eten" want bij ons is de pot niet vet; we moeten leven op onze bonnen". Ik vraag wie er in aanmerking komen om in Meridon te worden opgenomen. Ir. Miedema antwoordt me: „In Neder land wordt in Bakkeveen een voorcursus georganiseerd waar een zekere selectie wordt toegepast. De beste leeftijd is on geveer 24 jaar en de adspirant-emigrant moet de kennis en capaciteiten bezitten om een bedrijfsleiding te voeren. Ze mo gen hun vrouw meenemen, wanneer die althans bereid is in het huis mee te wer ken. Op kinderen zijn we echter niet inge richt". Advies aan onze boeren. Er rest me nog één vraag over de con crete resultaten, die tot nu toe zijn -be reikt. Kan men, vraag ik dus, in eer en ge weten een jongen Hollandschen boer aanraden op het oogenblik naar Frankrijk te komen? Ir. Miedema zegt: „De Nederlandsche boeren hebben na den vorigen oorlog al -bewezen dat ze den harden strijd om het bestaan in Frankrijk aan duiven. Hun re putatie is.hier zeer goed. Maar we mogen niet vergeten, dat ongeveer 80% van de boeren die hier oorspronkelijk heen kwa- i men, is mislukt. Dit percentage is hoog, tè hoog. Mislukkingen zijn nooit te voorko men en wij betrekken ze dus in onze be rekening. Maar ik geloof dat wij dit cijfer aanmerkelijk zullen kunnen drukken. Wij bereiden ze voor op een zware taak en we voorkomen dat ze in handen vallen van ongure elementen, zooals die man waar over onze landbouw-attaché in Parijs, ir. Van Meel, pas heeft geschreven, die één derde van het stamkapitaal van een emi grant, zijnde f 2500, opeischte als vergoe ding voor zijn bemiddeling; een bemidde ling die natuurlijk op een mislukking uit is geloopen. Zulke gevallen zijn te voorko men en daar ligt onze taak. Die taak wordt door ons opgevat met veel verantwoorde- j lijkheidsbesef, maar óók met opgewekt heid. We besteden bijvoorbeeld royalen tijd aan tooneel, koorzang en volksdansen. We willen dat Meridon een centrum wordt voor alle Hollandsche boeren in Frankrijk. Mijn conclusie is dus, zoo besluit de heer Miedema. dat ik tegenover jongens die in Nederland geen kansen zien, die weten door te bijten, die tegen een stootje kunnen en die niet te lui zijn als doodge woon arbeider op een boerderij te begin nen, de verantwoording durf te nemen om den sprong naar Frankrijk te adviseeren. Zij kunnen er daarbij verzekerd van zijn, dat wij alles in het werk stellen om hen te helpen hier een nieuwe toekomst op te bouwen. Vier jaar voor kindermoord De Arrondissementsrechtbank te Almelo deed uitspraak tegen een 19-jarigen landbouwers knecht uit Ambt-Delden, die op 26 Juli 1946 het 3-jarig zoontje van' de familie S. waarbij hij werkzaam was, heeft weggelokt naar een na burig bosch en daar het jongetje heeft ver moord om zich op de moeder van het kind te wreken. Het vonnis luidde 4 jaar gevangenis straf met aftrek; de eisch was 6 jaar. Van 6 tot en met 19 April zijn geldig: Bonkaarten KA, KB. KC 703 (strook no. 4) 67-6 Algemeen 750 gr suiker, boterh.- strooisel enz. of 1500 gr jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk 67-7 Algemeen 1 ei 67-8 Algemeen 2 liter petroleum 67-E 67-L Reserve 100 gram gedroogde zuidvruchten Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4) 68-3 68-4 68-5 Alg. 250 gr suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 68-6 Algemeen 1 ei 68-7 Algemeen 2 liter petroleum 68-T Reserve 100 gram gedroogde zuidvruchten Bonkaarten MA, MD 704 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (strook no. 4) 67-4 Suiker250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaartcn enz. QA, QB, QC 704 67-1 Tabak 3 rants, tabaksartikelen 67-2 67-3 Tabak.. 2 rants, tabaksartikelen 67-1 Versnaper. 200 gr chocolade en/of suikerwerk of 200 gr suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gr jam, stroop enz. 67-3 Versnaper. L00 gr chocolade en/of suikerwerk of 100 gr suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gr jam, stroop enz. Op deze bonnen mag reeds Donderdag worden gekocht. De eieren op de bonnen 67-7 en 68-6 zullen in den loop van het tijdvak van 3 tot en met 19 April worden afgeleverd. Men kan niet 'rekenen op af levering gedurende de eerste dagen van den geldigheidsduur. De bonnen 67-8 en 68-7 Algemeen voor 2 liter petroleum zijn geldig t.m. 17 Mei. Voor eigen industrie groote offers noodzakelijk De geneesmiddelenvoorziening- van ons land is nog steeds onvoldoende. Men kan zelfs zeggen, dat zij eerder achter- dan vooruitgaat, als men bedenkt, dat op 15 Februari j.l. een scherp distributiesysteem voor apothekers is ingevoerd. De oorzaken van dezen precairen toe stand liggen voor de hand: zes jaar oorlog hebben den wereldvoorraad volledig uitge put en Nederland is voor het dekken van zijn behoeften aan geneesmiddelen vrijwel geheel op het buitenland aangewezen. Vóór den oorlog was buitenland vrijwel identiek met Duitschland. Een reden te meer, waar om wij thans de grootste moeite hebben de noodige pharmaceutische producten te importeeren. Amerika, dat op het oogenblik de plaats van Duitschland inneemt, toont weinig be langstelling voor het Nederlandsche afzet gebied. Het. is naar de overtuiging van de Amerikaansche exporteurs toch voorbe stemd om vroeger of later weer van Duitschland te betrekken. In de Vereenigde Staten activeert men voorloopig den export naar het Verre Oosten en naar Zuid-Ame- rika. Bovendien reserveeren de Amerika nen de grondstoffen natuurlijk bij voor keur voor de eigen industrie en Nederland heeft te weinig deviezen om verpakte ge neesmiddelen te kunnen aankoopen. Ten slotte belemmeren ook de vele en lang durige stakingen de Amerikaansche pro ductie. Levenslang voor roofmoordenaar De rechtbank te Amsterdam heeft den 23-jarigen Hilversummer C. K. M., die op 12 September van het vorig jaar zijn 33-jarigen plaatsgenoot C. v. W. had vermoord, teneinde zich van diens geld te kunnen meester maken, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Er was twintig jaar geëischt. Ook Frankrijk is als leverancier vr" -1 uitgeschakeld en de Engelschen hebben* 4 nadeel, dat zij tegen hoogere prijzen fe. 4 ren dan voor de Nederlandsche dpi-i.i positie goed is. Met Zwitserland, dat een aanzien'.- I pharmaceutische nijverheid bezit Nederland een handelsverdrag, dat «ril nadrukkelijk bepaalt, dat twee denJe--^'I de uit Zwitserland te betrekken geneesniu I delen in verpakten vorm afgenomen al! worden. Men zou de vraag kunnen stellen of Nederlandsche industrie zélf dan geen'-, sen heeft om in de binnenlandschelu hoeften te voorzien. 6t' De pharmaceutische bedrijven, die bezitten, legden zich vóór den oorlog VW namelijk toe op het „confectionneeren" v- voorbeeld het slaan van aspirine-tab]e'u. uit daartoe geïmporteerde poeder. Maar voor een werkelijk groote'pharm- chemische industrie, zooals wij die buitenland kennen is in de eerste plaats! basis-industrie noodig en daarnaast enorm! laboratoria, waar het research-werk w' richt wordt. Juist deze research-werkplast' sen kosten millioenen en milMöenen en hei risico, dat de hieraan besteede gelden nl rendabel worden, is zeer groot. Immers hè kan voorkomen, dat men zich juist on d' fabricage van een bepaalde preparaat w! toegelegd, als na korten tijd blijkt, dat me elders een beter middel of een doeltreffen der werkwijze heeft gevonden. Op het oogenblik maakt in ons land de gist- en spiritusfabriek peaniciline. Reed in den oorlog is men met de productie van dit wondermiddel, die overigens de Neder landsche behoefte lang niet dekt, begon! nen. De hoeveelheid deviezen, die de re- geering ter beschikking stelt, is alleen toe. reikend om die gevallen te helpen, waar geen ander geneesmiddel meer baat.' Een praeparaal, dat penniciline evenaart is strephtomycine, dat onder meer tegentij. berculose gebruikt wordt. Op het oogenalil" wordt dit middel in het militair hospitaal te Nijmegen en in het sanatorium te Hel- lendoom toegepast. Ook hier vormt de prijs 10.- per gram! een beletsel vooreen ongelimiteerden invoer. En een enkele be. handeling vergt reeds 150 gram. I-ntusschen: de huidige schaarschte zal met een of twee jaar wel ingehaald zij;, vooral wanneer de Duitsche producten, die thans het Russische tekort aanvullen, weer aan de markt komen. En de wetenschap heeft nog groote vond sten in petto, die in de wereld der phar» machemie revolutionnair zullen werken. Hel Noorden krijgt niet meer kolir Indertijd zijn den minister van Econo- sche Zaken eenige vragen gesteld over de wenschelijfcheid van verhooging der huis- brandrantsoenen voor de Noordelijke pro vincies, zulks wegens de lagere tempera turen, die zich 's winters in het Noorden voordoen, vergeleken bij Zuidelijker stre ken van ons land. De minister heeft thans geantwoord, dat deze tempera tuursver- schillen in den regel geen verhoogd kolen- rantsoen wettigen en bovendien, dat per 1 April de turf distributie is opgeheven, wat vooral voor de Noordelijke provincies voordeelen zal opleveren. Voetbal Huddersfield Town als sparringparlner I-Iet voorloopig Nederlandsch elftal zal op 5} April op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd spelen tégen de Engelsche 1« divisieclub Huddersfield Town, wegens.de -I Mei te Antwerpen te spelen ontmoeting België —Nederland. GEORGE READER LEIDT DE MATCH TB GLASGOW. George Reader uit Southampton, die tal van internationale wedstrijden op het vaste land heeft geleid, is als scheidsrechter aangewezen voor den wedstrijd Groot Brittan- nië—Rest van Europa op 10 Met te Glasgow, Reader is onderwijzer van beroep en speelde eerst als Amateur voor Exeter City, daarna ah beroepspeler voor Southampton, Veertien jaar lang is hij eerste klasse scheidsrechter. Be halve de wedstrijd te Glasgow leidt hij ook nog Ierland—Wales te Belfast op 16 April, en Zwit serland—Frankrijk te Lausanne op 8 Juni. De grensrechters voor 10 Mei zullen Schotten zijn. NEDERLAND—ZUID AFRIKA VOOR DES DAVISBEKER. De Zuid Afrikaansche Da- visbekerploeg, die in de tweede ronde tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: enkel- en dubbelspel Eric Sturgess en Eustace Fannin; Norman Farquharson, die niet mee speelt, treedt als aanvoerder op. De Zuid Afrikaansche ploeg vertrekt deier dagen naar Engeland waar zij te Bournemouth wil deelnemen aan de Engelsche kampioen» schappen harde banen. Veel graan moest echter afgekeurd worden De uitkomsten van de in December 1946 gehouden definitieve raming Van dèn oogst 1946 vertoonden over het algemeen een be langrijken vooruitgang van de opbrengsten per ha in vergelijking met 1945, blijkens de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerde cijfers. Een uitzon dering vormen veldboonen en lijnzaad, welke gemiddeld een lagere opbrengst ga ven. Voor het meerendeel der gewassen bleef de opbrengst per ha beneden het tien- jaarlijksche gemiddelde van 1930-1939. Bij verschillende belangrijke gewassen zooals de granen en de fabrieksaardappe len was het verschil met het vooroorlog- sche peil echter zeer gering in vergelijking met den achteruitgang, welke de oogst 1945 ten opzichte van het genoemde tienjaar- lijksche gemiddelde vertoonde. In 1945 bedroeg de gemiddelde opbrengst per ha voor wintertarwe 64,6 procent van het gemiddelde der jaren 1930-1939, doch in 1946 is dit percentage gestegen tot 99,4 procent. Voor zomertarwe waren deze per centages rasp. 61,3 en 94,2, v-oor rog-ge 42,2 en 89,6, voor wintergerst 64,7 en 91,5, voor zomergerst 65,7 en 96,8 en voor haver 71,3 en 99,9 procent. De consumptie-aardappelen, suikerbie ten, mangelwortels en uien kwamen zelfs boven de gemiddelde opbrengsten van 1930- 1939 uit met respectievelijk 115,9, 101,6, 101 en 102,5 procent. Hoewel ook in 1946 nog gebrek bestond aan verschillende soorten kunstmest en de grond tengevolge van de uitputting gedurende de oorlogsjaren eer der meer dan minder mest behoefde, kan de oogst over 1946 over het geheel genomen zeer gunstig worden genoemd. Wel moet er rekening mee worden gehouden, dat de uitkomsten betrekking hebben op de totale opbrengst, ongeacht de kwaliteit. Als ge volg van abnormale weersomstandigheden tijdens de oogstwerkzaamheden werd de kwaliteit der granen ongunstig beïnvloed Door het optreden van schot en schimmel moesten aanzienlijke hoeveelheden graan voor menschelijke consumptie worden af gekeurd en bestemd voor veevoeder. Bij de handelsgewassen waren de op brengsten van karwijzaad gunstig. Zij ble ven gemiddeld 22 procent boven die in 1930-1939. De overige handelsgewassen bleven 12-25 procent onder het vooroorlog- Wat ver gaai, moet goed zijn Dezer dagen is opgericht een Neder landsch bureau voor kwaliteitscontrole op en export-propaganda voor granen, zaden en peulvruchten. Het bureau is opgericht, omdat de Nederlandsche landbouw zijn exportpositie slechts kan handhaven en versterken, wanneer uit sluitend kwaliteitsproducten worden geëxporteerd en wanneer voorkomen wordt, dat inférieure kwaliteit in het buitenland ten verkoop wordt aange beden als prima Nederlandsche pro ducten. Wanneer men een goede algemeene propaganda voor de daarvoor in aan merking komende akkerbouwproducten wil invoeren, zal dan ook de nadruk moeten worden gelegd op de kwaliteit van het Nederlandsche product. Amerikaansche communisten uit officieele functies Naar United Press uit Washington ver neemt, zijn de autoriteiten van het Ameri kaansche departement van Oorlog met een grootscheepsche campagne begonnen om de communisten te verwijderen uit de militaire en burgerlijke departementen, die voor het leger werken. Deze campagne is reeds kort na de demobilisatie van het Amerikaansche leger begonnen en zij on derging een aanzienlijke uitbreiding, nadat president Truman bevolen had, dat revolu tion na i-re elementen op de regeerin-gsbu- reaux ontslagen moesten worden. sche gemiddelde per ha, met uitzondering van koolzaad, dat 41 procent hieronder bleef. De opbrengsten aan hooi van der groen- voedergewassen bleven vrij aanzienlijk be neden het tienjaarlijksche gemiddelde van voor den oorlog. Opmerkelijk is echter, dat de hooi-opbrengsten per ha van kunstwei den hierop een gunstige uitzondering maak ten en 14 procent boven het vooroorlogsche peil lagen. De opbrengst van hooi van blij vend grasland bleef daarentegen 22 procent beneden dit gemiddelde. Hieronder volgen eeiiige vergelijkende opbrengstcijfers in tonnen: 1939 1945 1946 Granen 1.615.060 769.094 1.415.727 Peulvruchten 185.890 105.590 79.451 Handelsgewassen 162.236 71.353 78.520 Knol-, bol- en Wortelgewassen Stroo Amsterdamsche schilder verried illegale werkers Tegen den 39-jarigen Amsterdamschen schilder J. A. B., die voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht stond is de doodstraf geëischt, omdat hij illegale werkers aan de Duitschers had verraden. Toen hij voor een Duitsch gerecht tegen zijn slachtoffers moest getuigen, maakte hij het zoo bont, dat het zelfs den Duit- schen president te erg werd. Deze president wierp hem voor de voeten, dat hij zich schamen moest over de manier waarop hij zich tegenover zijn landgenooten had ge dragen. B. die eerst in Amsterdam en later in Den Haag hulp verleende aan de Duit schers, zou door een illegale groep in de •esidentie uit den weg geruimd zijn, als niet een aantal hunner kort tevoren ge arresteerd was. Het Hof zal over B., die voor den oor log herhaaldelijk wegens oplichting en diefstal veroordeeld was, op 14 April von nis wijzen. Panda liep over de landweg, die naar de stad voerde. Het 1veer was slecht: de gure wind blies hem koude regendruppels in het gezicht, zijn voeten sopten over de natte weg en hij voelde zich eenzaam en verlaten. „Ik krijg honger!" dacht hij ,Brrr! En koud heb ik het ook En de stad is nog nergens te zient zelfs geen to rentje! En als ik in de stad ben heb ik nog niets! Geen onderdak voor van nacht en geen etenBrrr! Het valt niet mee voor een goed bedoelende Panda om een betrek king te vinden vandaag de dag! En zon der betrekking kan ik geen geld verdienen en zonder geld kan ik geen eten krijgen en bah!'. Wat een leven!" Op dat moment werd hij plotseling in zijn droe vige gedachten gestoord doordat er iets met een klets tegen hem opvloog en aan hem vastplakte! Panda keek verschrikt om en ontdekte, dat het een oude krant was, die, net als hij, last van de wind had. Een krant is beter dan niets!" dacht Panda en hij hing hem als een mantel om zijn schou ders. Drie jaar voor „Kovacs Lajos Het Goolsche tribunaal deed uitspraak in de zaak tegen den Hilversumschen musicus, L. s., beter bekend als „Kovacs Lajos". In zijn uit spraak qualificeerde het Tibunaal liem als een rasechten NSB'er. Hem werd ernstig aangere kend. dat hij destijds in een rapport verschillen de collega's musici, werkzaam bij de Neder landsche Omroep, als ongewensehte elementen had aangemerkt. Gezien echter het rapport, dat thans over hem is uitgebracht en zijn houding ter zitting, waar inkeer tot uiting kwam. werd de straf beperkt tot een interneering van 3 jaar- met aftrek, zoodat verdachte op l Juli 1948 in vrijheid zal worden gesteld, Hij zal nooit meer een leidende functie in het radiobedrijf mogen vervullen. Weer troepen naar Indië Met het s.s. „Nieuw Holland", dat reeds ■geruimen tijd in Amsterdam ligt, en om- het eind van April van Amsterdam naar Batavia zullen vertrekken, eveneens groo- transport militairen naar Indië worden vervoerd. Verder zullen met de m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Boissevain", die respectievelijk omstreeks 26 April en aan het eind van April, van Amsterdam naar Batavia, zullen vertrekken, eveneens groo te transporten troepen naar Indië worden overgebracht. Naar wij vernamen behooren deze troe pen grootendeels tot de tweede divisie. Uitstekend Paaschrapport. De voormalige Amerikaansche ambassadeur in Ne derland Stanley K. Hornfoeck heeft aan President Truman verslag uitge bracht over den toestand in Neder land. Daarna verklaarde hij tegen over een journalist: „Nederland levert uitstekend werk, hoewel het gebrek aan grondstoffen (belemmerend werkt Gezworen kameraden. Tijdens een receptie welke door de Opperste-Sovjet-dele- gatie op de Russische ambassade in Londen gegeven werd, is Winston Churchill door de Russische parle mentsleden met de grootste hartelijk* held ontvangen. Zij verdrongen ziek om den Engelschen oorlogsleider, om hem de hand te schudden. Churchill bracht toen een wodka-toast op de goede vriendschap uit. „Hongerstratcgie". Petrovitsj, de Joego slavische minister van BuitenlandsclF- Handel, heeft de Amerikaansche re geering er van beschuldigd, een „hon- gerstrategie" tegen Joego-Slavië te gebruiken. Dit naar aanleiding van Amerika's weigering om 100.000 ton graan aan Joego-Slavië te leveren. Waarom niet? Een zekere Jean Lussier heeft te Ottawa medegedeeld, dat hij van plan is om zich de Niagara-wa- terval af te laten zakken in een groo* ten rubberbal. Eventueel zou hij zich uit een vliegtuig in de rivier laten gooien, daar de autoriteiten hebben medegedeeld, dat zij hem niet van den oever willen laten vertrekken. Vrije meeningsuiting. De Fransche com munistische partij zal aan minister president Ramadier vragen, waarom de Gaulle voor de Fransche radio een rede kon houden, „die gericht was te gen de republikeinsche instellingen'»

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2