De munitie in de duinen zal met meer spoed worden opgeruimd Santpoort De Vereemging voor Nijverheidsonderwijs m Kennemerland behandelde de jaarverslagen Indië's scliukl aan Nederland De Bloemendaalsche „pension-affaire" blijkt tal van feiten te omvatten IJmuiden De snuifdoos van den Keizer ^;(-vFMSDAG 2 APRIL 1947 IJ M UI DERCOURANT n, temeeifteraad vergaderde Er zal alsnog worden getracht invasievoorschot voor de luchtbeschermers te krijgen. Hel wederopbouwplan oogst waardeering t fio disteravond gehouden ï1 int fs de agenda, die oenige belang- ''fmnten behelsde, vlot afgehandeld, rijke Pu io.e voorstellen van het col a. eisteravond gehouden raadsver- 111 de 6 .1rlïa aaiiiirp hplanff. f 1 «/tTeenige discussie uitlokten. ,eur "elan met een sneltreinvaartje door ,W" !!?vier agendapunten, waaronder 4e visrijke punten: vaststelling nieuwe °eS£en voor het brandweerperso- Sfen aanleg van wegen in het industne- ^SfiheTvVie P™»: eredictaanvrage voor Mkarteerlng van terreinen ten behoe- luchlkarteer g yan een nj(.nwe begraaf- VfVl, hetgeen geschiedt in verband met E t'nóg aSweiEe mijnengevaar vraagt jftewD. den Hollander (C.P. de Waarheid) wat er gedaan wordt voor de Siging der arbeiders die er later aan E werk gesteld zullen worden. Dat is Jat de «ai van den hoer A.trn— t.'fCH) die zegt. dat we hier op een Ei. ik a an leven. Hij meent, dat het aan te ïS is. deze zaak met het gemeente- totuur van Bloemendasl te bespreken, St ook daar zit men er mee. De heer S Homburg (A.R.) wil aanhouding van het voorstel en wachten met uitvoe- ,Z van het werk tot het terrein vrij van mijnen is. Ook vindt de spreker de kosten ^Detféer Aschoff vraagt of B. en W. fcimnen mededeelen, of cy nog veel muni- K de duinen ligt. In Bloemendaal wordt op aandringen van B. en W een betere bewaking ingesteld. Wil het college zich hierover met den minister van Oorlog in verbinding stellen? De voorzitter noemt het overdre ven te zeggen dat we hier op een vulkaan leven. Na de ontploffing in 1945 was er een betere bewaking gekomen, maar nu beschikte de commandant niet meer over voldoende personeel. Spreker heeft con tact gehad met Bloemendaal en de mili tairen hebben thans erkend, dat het een militair object is. Reeds enkele dagen na de ontploffing zijn weer permanente pos ten geplaatst. De afvoer zal nu in een sneller tempo geschieden, heeft men spre ker toegezegd. De voorzitter wijst er nog op, dat ook het publiek schuld heeft. Spre ker meent, dat het departement van Oor- lo° de schade op zich zal nemen. Wethouder Visser, terugkeerende tot het voorstel, zegt dat de gemeente de ge vraagde groote oppervlakte niet zal krij gen. We moeten weten welke grond be schikbaar is en daarvoor is de karteering door de K.L.M. noodig. Bij het bewerken kaarten te verschaffen, opdat allen van den groei van het plan op de hoogte wor den gesteld. De heer TenBroeke (C.H.) spreekt eveneens woorden van waardeering voor het plan, maar hij betreurt het, dat de Raad niet in de gelegenheid is geweest, in ruime mate daarvan kennis te kunnen nemen. Spreker vond het jammer, dat het overleg over de Julianaschool niet tot zijn recht is gekomen. Die school is daar aan het eind van de Willebrordstraat niet op haar plaats. Deze school heeft gestaan in het hart van IJmuiden-Oost, waar de Her vormde Gemeente een eigen centrum heeft. Sprekers fractie verzoekt B. en W., de Commissarissen voor den Wederopbouw te vragen om een betere plaats voor de Julianaschool. De heer J. van Leeuwen (K.V.P.) heeft eveneens waardeering, maar ook een zékere restrictie en wel wat betreft het winkelcentrum. De middenstand van IJmuiden is het met de ontwerpers niet heelemaal eens met de plaats van het win kelcentrum. (Wij schreven hierover reeds in ons blad van gisteren. Red.) Wethouder Visser meent, dat de ge sproken woorden van waardeering prettig zijn voor de ontwerpers. De aanmerkingen vallen nog al mee. De heer Visser is van meening, dat de Raad een goed inzicht van het plan heeft kunnen nemen. Het is de bedoeling van het college, de stukken aan de leden toe te zenden. De genoemde tien milLioen zullen met één millioen ver hoogd worden door eenige memorie-pos ten. De wethouder acht de plaats, bedoeld voor de Julianaschool niet ongunstig, maar hij gaat niet accoord met de motie. Hij maakt daartegen ernstig bezwaar. Een be spreking wil de heer Visser wel. Over het winkelcentrum is al heel wat te doen ge weest. De winkeliers wilden zelfs een an dere plaats voor het raadhuis. Verdere be spreking hierover acht de wethouder over bodig. De ontwerpers hebben ernstige be zwaren tegen een wijziging, zooals de winkeliers dit wenschen. De voorzitter zegt toe, de kwestie van de Julianaschool opnieuw met de ont werpers te bespreken, waarop de heer TenBroeke zijn motie intrekt. Bij de rondvraag wordt gesproken over een ratten plaag in de Kortenaerstraat, over het feit, dat vele ingezetenen door juridische slimmigheidjes aan een dubbele bewoning trachten te ontkomen, over verborgen brandweerputten enz. en wanneer deze opmerkingen beantwoord zijn, zijn we aan het eind der agenda. Maar we mogen niet vergeten te ver melden, dat daaraan te elfder ure nog een punt was toegevoegd: Aankoop van grond- strooken voor verbreeding van den Zeeweg De „Titanian" in behouden haven Het Noorsche m.s. „Titanian" is, hoewel zwaar slagzij makend, Dinsdag om kwart over een den Nieuwen Waterweg binnen gesleept. Omstreeks tien uur was het schip, begeleid door de „Katwijk 5" en gesleept door de sleepbooten „Volharding", „Blan kenburg", „Maas" en „Phoenix" reeds voor de monding aangekomen, doch wegens den mist moest voorgaats worden gewacht tot er beter zicht zou zijn en het getij gun stig. Omstreeks een uur werd het oogenblik gunstig geacht en een kwartier later was Hoek van Holland bereikt. Voorzichtig ging de sleep in de richting van Rotterdam, waar de „Titanian" in de Waalhaven kwam te liggen. DE REIS DER NOTEDOPPEN. De „Taboelan" en de drie begeleidende K.P.M.-ers bevonden zich Maandag in de Golf van Biscaye. Wat het reeds eerder vertrokken con- vooi coasters betreft: de „Erna" is in haar eentje te Algiers aangekomen en Maandag nog doorgevaren. Veel belangstelling voor dokter de Groot's jubileum Het 45-jarig jubileum van dokter de Groot is niet onopgemerkt voorbij gegaan, al werd het dan niet op zulk een grootsche wijze gevierd als in 1927 het zilveren ju bileum. Vele bewoners van de Hoofdstraat hadden de vlag uitgestoken en 's avonds hadden de winkeliers hun etalages verlicht. Den geheelen dag was 'net een komen en gaan van hen, die persoonlijk hun gelukwen- schen kwamen aanbieden. Velen gaven schriftelijk blijken van belangstelling. Doordat op daartoe aangeboden lijsten druk geteekend was, kon de dokter ook op duidelijk tastbare wijze ervaren, welk een ruime plaats hij in veler harten inneemt- Dat ook mevrouw De Groot in de hulde deelde, behoeft geen nader betoog- Zij nog vermeld, dat in de avonduren het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" den jubilaris een serenade bracht. In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam zijn twee bruine beertjes geboren. Onder zorgvuldige bewaking van moeder beer verschijnen ze voor 't eerst voor het publiek. Voorzitter en secretaris traden af, na dertig jaar in functie te zijn geweest -al'de grootst mogelijke voorzichtigheid I to Driehuis en doortrekking van de Narcis. u -I.i -oi„„ SPnRt.rnat. te, Cnntnnnvt <)in Ar, „trrr.,- worden betracht. Er worden geen men- schenlevens aan gewaagd. Het opmeten ter plaatse biedt geen voordeel, integen deel, dat is nog duurder. Spreker raadt om verschillende redenen sterk af, de zaak uit te stellen. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Ook met den aankoop van het gebouw van de voormalige centrale keuken gaat de raad accoord. Invasievoorschot der ex -1 uchtb eschenners. De heer J. Visser (A.R.) acht het on billijk, dat de ex-luchtbeschermers, die op 15 October 1945 niet meer in dienst waren, geen imvasiegeld krijgen en ook de heer Schilling (C.P. de Waarheid) denkt er zoo over. Het zijn weer de minst- bevoordeelden die gedupeerd worden. In een motie wordt voorgesteld, bij de regee ring er op aan te -dringen, alsnog tot uit betaling over te gaan. In Rotterdam en Amsterdam is het ook uitbetaald, zegt de heer Schilling nog. Het vraagstuk is voor het geheele land belangrijk, meent de heer R, Verbeek (P. v. d. A.). Er is bij de gedupeerden een groot gevoel van onrechtvaardig'd behan deld te zijn. Spreker zal voor de motie stemmen. Nadat ook nog de heer Hom burg (A.R.) zich voor de motie had uit gesproken en de heer Nuyens (K.V.P.) een lans had gebroken voor een aantal arbeiders bij de Centrale Keuken, die ook het voorschot niet hebben gehad, verheugt wethouder Kruisman zich over de in gediende motie. We moeten al het moge lijke doen om deze menschen te bevredi gen. De motie, aangevuld door den heer Nuy ens (arbeiders C.K.), wordt aangenomen. Crediet voor het Kleuteronderwijs. De heer A. ten Broeke (C.H.) noo- digt B. en W. uit, een bespreking te hou den met de besturen der bijzondere schooltjes, want deze zitten ook in grooten nood. Spreker hoopt, dat ook die scholen op gang geholpen kunnen worden. Wethouder A. J. v a n L e u s e n twijfelt er aan, of het bedrag van f 1000 noodig zal zijn. Misschien zal er zelfs geen steun noodig zijn. Er moet eenige speling zijn om dezen moeilijken tijd te overbruggen en er moet een debacle voorkomen wor den. Alleen dan wanneer accountants onderzoek uitwijst dat de een of andere school ten ondèr zal gaan, zal de gemeente bijspringen. Het voorstel wordt goedgekeurd even als het voorstel inzake toestaan van een crediet voor het volgen van een zwem- cursus door het onderwijzend personeel en dan wordt besloten tot toelating van den heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei tot lid van den Raad. Benoemingen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de hee ren A. J. Allan en P. Krabbendam. Tot leeraren aan de Gemeentelijke Vis- scherijschool worden benoemd de heeren ■w -^er' D- J- Boosman, J. van Altena, W. G. Groenink, T. van Os en J. Grave- maker en tot portier-schoolknecht J. Gra- vemaker. Het plan van den Wederopbouw. De heer R. Ve r b e e k (P. v. d. A.) heeft groot respect voor het plan. Hij hoopt, dat het onaangetast mag blijven en dat het mag worden uitgevoerd in den zin zooals de ontwerpers die hebben bedoeld. De heer Verbeek bespreekt dan de finan cieele zijde van het plan en vraagt waarop de meening van het college berust, dat van de resteerende 10% ook nog een deel door het Rijk zal worden vergoed. Spreker vraagt daarna te overwegen aan Wie raadsleden de toelichting met eenige sen straat te Santpoort, die de eigenaren willen afstaan voor de somma van één kwartje. Accoord, zei de Raad. Sfrawberries-nieuws Na een lange rustperiode verschenen de eerste elftallen van Strawberries Zondag weer in het veld. Zoowel de dames als de heeren bonden den strijd aan tegen Rap uit Leeuwarden. De heeren hadden nog het geluk om althans de eerste helft op een goecl veld te spelen. Daarna leed het tempo wel zeer door het zware terrein. Dank zij doelpunten van J. Brunink en C. Maters behaalden de Velsenaren een voorsprong van 2-0. Een kwartier voor het einde doelpuntte de linksbinnen van de Noordelijke eerste klassers tegen (1-2). Strawberries plaatste zich in de tweede ronde van den Amsterdam-beker. Door technisch beter spel behaalden de dames een overwinning van 4-0 op de Friezinnen voor den Dr. Exalto-beker. Mej. G. Müller bleek op de linksbuitenplaats nog het min ste last van het veld te hebben en doel puntte tweemaal. De andere buitenspeel ster mej. G. Nijssen smaakte het genoegen met een pracht sohot het derde doelpunt, te scoren, waarna mej. W. v. Overeem het viertal vol maakte. De traditie getrouw zullen de Paaschda- gen een unieke gelegenheid bieden om aan toumooien deel te nemen. Het zal voor de Strawberries een druk bezet programma worden. Nu de reis naar Hamburg voor het Engelsche legertournooi niet door kon gaan, zullen de dames en heeren van het eerste elftal op Goeden Vrijdag in het mixed- tournooi van H.O.C. uit den Haag uitko men. Het tweede en dei'de heeren-elftal komen Zaterdag in het jaarlijksche S.O.S.- toumooi uit. Voor de dames-jeugd is er op Donderdag een meisjes-hockeydag in het hockey-sta- dion georganiseerd. De thuisblijvers spelen Tweeden Paaschdag onderlinge wedstrij den. Mej. H. Graper zal als linksbinnen een trip naar Southend on Sea meemaken, om met een vertegenwoordigend elftal tegen Engelsche dameselftallen te spelen. Het jeugd-lid W. Otte speelde Zondag reeds in een selectie-wedstrijd voor het Neder- landsch Jeugdelftal. Vele Strawberries zijn voornemens de Paaschdagen op Klem-Zwitserland in de residentie het grootste internationaal tour- nooi bij te wenen, dat ooit in ons land is gespeeld. Voor de volgende weken staan dan nog in de eerste plaats de wedstrijden om den Kennemer Hockeybeker op het programma, die op de velden van Alliance en Rood- Wit gespeeld zullen worden. Het initiatief hiervoor werd door Straw berries genomen. Zoo zal er de laatste weken van het sei zoen dus nog volop van de hockeysport ge noten kunnen worden. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: R. A. Zonneveld—van der Veldt, d„ Hyacinthenstraat 56, Santpoort; G. W. Geij- teman—Rop, z.. Hagelingerweg 163, Santpoort; Ch. J. GoebertPlatei, z„ Zijkanaal C weg 2. Velsen; C. A. RolvinkMulder, d., Alex. Bell- siraat 17, IJmuiden; A. ZwanenburgVendel, d.. Kennemerlaan 101. IJmuiden; A. C. Zwaan Lammerse, z., Lijsterlaan 21. IJmuiden-O.; J. de Raaf—Roffel, d., Hoflaan 31, Velsen-N.; C. B. de GraafWensveen, z., Narcissenstraat 36, Santpoort; C. den HeijerZwart, d., Plan- ciusstraat 48. IJmuiden-O.; A. Leloux— Scheve, z., Zeeweg 225, IJmuiden-O.; C. G. van der Zon Hulscher, d.. Zijweg N. Schulpweg 318, Vel sen-N.; G, Koops—Oosting. d., Litslaan 45, Santpoort. Sluiting gemeentelijke diensten Alle gemeentelijke diensten, ook de dis- tributiedienst, zullen op 4 en 5 April ge- sloten zijn. De gistermiddag gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging voor Nij-1 verheidsonderwijs in Kennemerland was hoofdzakelijk gewijd aan het behandelen der jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, die onveranderd goedgekeurd werden. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in twee vacatures werden gekozen de heeren G. S. K. Blaauw en J. P. Rijken. De heeren D. Bais en J. D. B. Olie, res pectievelijk voorzitter en secretaris heb ben, na deze functie ongeveer 30 jaren te hebben waargenomen, bedankt. Zij blijven echter in het bestuur. Het dagelijksch be stuur werd samengesteld als volgt: Ir. M. van der Lee, voorzitter; D. Bais, vice-voor- zitter; Ir. G. van Hemert, secretaris en J. P. Rijken, penningmeester. De voorzitter richtte eenige waardee- rende woorden tot den scheidenden se cretaris, den heer Olie, waarna deze den heer Bais dank zegde voor de bezielende wijze, waarop hij zijn functie heeft be kleed. In de kascommissie wei-den gekozen de heeren D- Bus en Ph. M. Pattes. Er werd nog besloten den heer F. J Heijkoop, die tijdens de ziekte van den directeur den heer H. J. Zeeman, het di recteurschap heeft waargenomen, schrifte lijk te bedanken voor de wijze waarop hij onder moeilijke omstandigheden de school heeft geleid. Jaarverslag dagschool. Uit het jaarverslag van de school notee- ren we het volgende: De school werd op 31 December 1946 be zocht door 356 leerlingen, waarvan 212 in de eerste en 144 in de tweede klas, het to taal verdeeld over de volgende vakken: machinebankwerkers 85, motorrijtuig- en rijwielherstellers 120, electrotechnlek 90. timmeren 61. Voor den nieuwen cursus werden 252 leerlingen ingeschreven, waarvan 8 niet zijn opgekomen. Een typisch ver schijnsel mag het worden genoemd, dat 74 van de candidaten wegens onvol doende vorderingen op de lagere school werden afgewezen. Hetgeen wel nie mand zal verwonderen, gezien den gang van zaken bij het onderwijs in deze gemeente, waar vele scholen ge sloopt en eenige gedurende langen tijd voor het onderwijs niet beschikbaar waren. Van de 356 leerlingen woonden 214 ii Velsen, 114 in Beverwijk, de overigen in Uitgeest, Heemskerk, Haarlem, Zandvoort en Castricum. De avondschool telde op 31 December 1946 177 leerlingen, verdeeld over 5 klas sen, waarvan 51 voor machinebankwerken, 44 voor motorrijtuig- en rijwielherstellen, 31 voor electrotechniek, 37 voor timmeren en 14 voor schilderen. De rekening en verantwoording van de dagschool vermeldt een totaal van inkom' sten en uitgaven van f 145.347.07. Van de avondschool was dit bedrag f 16.995.36. Onder de ontvangsten staan vermeld: schoolgelden dagschool en avondschool respectievelijk f 7872.36 en f 1939.77, Rijks subsidie resp. f 89-839.25 en f 10.185.53, ge meente-subsidie respectievelijk f 38.562.53 en f 4365.23. Uitgaven: bezoldigingen resp. f 85.878.48 en f 8652.36, algemeene kosten resp. f 24.041.16 en f 4233.89. Een kwart eeuw „De Gieteling" De bekende vereeniging van Hoogoven- imbtenaren „De Gieteling", welke de vol gende maand haar vijf-en-twintigjarig be staan zal herdenken, heeft in veilingge bouw „rt Centrum" te Beverwijk een al gemeene ledenvergadering gehouden. De heer R. J. Vos, voorzitter, opende deze bijeenkomst, waarbij hij zijn leed wezen ta kennen gaf over de geringe op komst van de leden. Aan de hand van het jaarverslag en het financieele verslag werd vastgesteld, dat „De Gieteling" in leven en werken nog steeds^ een opgaande lijn volgt en ook fi nancieel op een goede basis rust- Het be stuur hoopt in het seizoen 1947-1948 op Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter voorziening van de be hoefte aan kasgeld voor den Indischen dienst hier te lande voor de jaren 1945, 1946 en 1947. Uit de toelichting blijkt, dat de in Neder land bij de schatkist ten behoeve van den Indischen dienst aangegane vlottende schuld over de jaren 1940 tot en met 1945 f 411 millioen bedraagt, na aftrek van f 52 millioen, welk bedrag in 1940/1942 door Batavia aan de Nederlandsche regee ring te Londen is terugbetaald. In 1946 is uitgegeven f 211 millioen; voor 1947 wordt f 326 millioen geraamd, waarvan f 133 millioen voor repatrieering en daar mee verband houdende uitgaven, zooals voor onderwijsvoorziening en sociale zorg. Over de geheele betalingsregeling wor den tot nu toe gevolgden weg voort te den thans besprekingen gevoerd. Opge gaan en den leden een belangwekkend merkt wordt, dat Nederlandsch-Indië programma aan te bieden. Te oordeeien naar de jaarverslagen van de onderafdeelingen gaat het ook deze voor den wind. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren Vos. Mijs en Gigengack bij hun periodieke aftreding werden herbe noemd en een tweetal vacatures werd aangevuld door de heeren ir. Rijkeboer en Burger. De benoeming van den voorzitter, den heer R. J. Vos tot gasdirecteur van Be verwijk hield in, dat deze reglementair per 1 Mei a.s. op welken dag hij deze nieu we functie aanvaardt, zou moeten aftre den. De vergadering ging echter accoord met het- voorstel den heer Vos als voorzit ter te doen aanblijven tot na de herden king van het zilveren bestaansjubileum der vereeniging, eind Mei a.s., waartoe reeds voorbereidingen worden getroffen. Fonds voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen De districts-commissie te Haarlem van het fonds voor oud-militairen en nagelaten betrek kingen hield haar jaarvergadering. Dit fonds, In 1815 door Koning Willem I op gericht, beoogt aanvullenden geldelijken steun Xe verleenen aan daarvoor in aanmerking komende oud-militairen en nabestaanden van gesneuvelden. De districls-commissie te Haar lem, welke haar bemoeiingen ook uitstrekt over 17 omliggende gemeenten, heeft in 1946 f 1234 besteed ten behoeve van oud-gedienden en f 1738 ten behoeve van weduwen en weezen binnen haar ressort. Zij beschikte over f295 aan jaarlijksche contributies en f 490 aan gif ten; voor over f 195 aan Inkomsten uit collecten. De ontbrekende middelen moesten uit dé algemeene kas van het fonds beschikbaar wor den gesteld. Zij die met het doel van het fonds instemmen, kunnen een bijdrage overmaken op de postrekening 189793 van den penning meester der districts-commissie te Overveen; desgewenseht kan daarvoor geblokkeerd tegoed worden aangesproken. Oud-militairen en na gelaten betrekkingen, die op een uitkeering uit het fonds aanspraak maken, gelieven zich te wenden tot den heer D. Kool. secretaris der districts-commissie, Mauricialaan 2 te Overveen. JUBILEUM BOUWBEDRIJF BERGHUIS. De heer Berghuis mocht bij de viering van het zilveren jubileum van zijn bedrijf veel belangstelling ondervinden. Vele za kenrelaties zonden bloemen en ook het personeel liet zijn geluk wenschen van bloemen vergezeld gaan. Een tragedie van hebzucht en winstbe jag zou men het schandaal van den Bloe-1 mendaalschen pensionhouder E. en den voormaligen met de controle op de pen sions belasten ambtenaar van het D.B.V.O, te Haarlem, B., die zich niet ontzagen ge zamenlijk van alles berooide gerepatrieer- den uit te buiten en te bedriegen, kunnen noemen. Het onderzoek is nog in vollen gang, maai de rol van de twee hoofdfiguren teekent zich reeds duidelijk af. De pensionhouder berekende te hooge prijzen hij beroept zich er op, dat deze door het D.B.V.O- waren goedgekeurd en gaf zijn huurders daarvoor een verzor ging, die niet beter was dan die in een volkslogement wordt gegeven. Van de ingeleverde bonnen hield hij over. Hij gebruikte deze ten eigen bate door ze tegen jenever, sigaren en boter te ruilen. Behalve deze overtreding van de distributiemaatregelen wordt hem valsch- heid in geschrifte ten laste gelegd, daar hij bij het D.B.V.O. kosten declareerde voor gasten, die redds lang vertrokken waren. Tenslotte wordt hij er van verdacht in een Haagsch pension, dat hij geëxploiteerd heeft, de juweelen van een overleden dame verduisterd te hebben. De recherché te Den Haag zal deze zaak tot klaarheid trachten te brengen. De misstanden werden door den ambte naar van het D.B.V.O. B., die zich even eens in arrest bevindt, gedekt. In ruil voor zijn soepelheid kon hij een goed le ventje leiden. Het is trouwens gebleken, dat niet alleen E-, maar ook andere pen sionhouders van zijn oogluikend „toezicht" geprofiteerd hebben, zij het dan niet dezelfde mate. Op welke wijze B. de belangen van de gerepatrieerden behartigde bleek wel in de zaak van den voorganger van E-, een ze kere W., die het pension in October November korten tijd gedreven heeft. Deze „gastheer" had zich niet ontzien een van zijn huurders, die over de slechte behande ling klaagde, te beleedigen,voor welk feit hij zich verleden week voor den politierechter te verantwoorden had. Daar bleek, dat de controleur van het D.B.V.O. een verklaring had afgegeven, dat W. zijn gasten steeds meer verstrekte dan waarop zij volgens de bonnen recht hadden en altijd tot volle tevredenheid van alle gerepatrieerden op trad. De beleedigde schetste hij als een „lastig mensch, die steeds ongenoegen zocht". Thans is uitgekomen dat deze verklaring den pensionhouder f 300.gekost heeft. Van de zijde van het D.B.V.O. deelde men ons mede, dat reeds voor dat deze affaire aan het rollen was, de heer B. we gens ongeschiktheid ontslagen was- Men betreurde dezen gang van zaken ten zeer ste, doch was anderzijds van meening, dat het hier eenige individueele misstap pen betrof. Van een groot complot is geen sprake. Wel zijn sommige ambtenaren voor de verleiding van enkele pensionhouders, die hen „steekbonnen" aanboden, bezwe ken, doch het betreft hier slechts kleine hoeveelheden. Ook deze functionarissen zijn ontslagen £>f geschorst. Men maakte ons er opmerkzaam op, dat, wil het D.B.V.O. zijn werk goed verrich ten, het de beschikking moet hebben over volkomen betrouwbare personen, die amb telijk gevoel aan zakelijk inzicht paren en bovendien bereid zijn bij een tijdelijk in stituut tegen een laag'salaris te werken. Bovendien is het onderbrengen van en kele duizenden oorlogsslachtoffers geen sinecure, zoodat al gauw aanmerking op de „legering" te maken viel. Wanneer men tegen de huisvesting der gerepatrieerden bezwaren heeft, moet men wel bedenken, dat uit Den Haag vaak een telegram kwam: „Voer de capaciteit zoo hoog mo gelijk op!" Intusschen gaf men ons op het D.B.V.O. de verzekering, dat al het mogelijke ge daan wordt om fraudes als zich thans heb ben voorgedaan, tot een minimum te be perken. Een witte raaf onde> de gemeenten is Warmond. De gemeentebegrootlng sluit met een batig saldo van f5000! groote financieele verplichtingen aan Ne derland heeft. Eind 1946 bedroeg de ge consolideerde schuld van Nederlandsch- Indië uit hoofde van aandeelen in Neder landsche staatsleeningen en van door Ne derland gegarandeerde leeningen f 983 millioen. De Nederlandsche regeering heeft bovendien garanties verstrekt voor de door de Nederlandsch-Indische regeering in het buitenland aangegane verplichtingen tot een gezamenlijk bedrag van f 593 millioen. Volgens de huidige afspraken kan Ne derlandsch-Indië de schuld, aangegaan bij of gegarandeerd door de Nederlandsche regeering, tot een bedrag van f 2.536 mil lioen laten oploopen. Het herstel op financieel en economisch gebied in Nederlandsch-Indië zal van Nederland groote offers eischen. Evenwel zal er mede rekening moeten worden gehouden, dat ook Nederland zwaar te lijden heeft gehad van de bezetting. Dit legt derhalve beperkingen op ten aanzien van den omvang en het tempo, waarin hulp kan worden geboden. Bovendien zal er naar moeten worden gestreefd, dat de verplichtingen, welke Nederlandsch-Indië uit hoofde van de door Nederland geboden hulp op zich neemt, ook behoorlijk zullen worden nagekomen. Over de wijze waar op de verleende faciliteiten haar tegen wicht in dekking en aflossing zullen kun nen vinden, worden eveneens besprekingen gehouden. Kerkelijke grenswijziging Bloemenrlaal—Zandvoort De betrokken kerkelijke besturen hén- ben thans de grensscheiding tusschen de Ned. Herv. gemeenten van Bloemendaal en Zandvoort goedgekeurd. De Ned. Herv. gemeente van Bloemendaal krijgt er een deel van Zandvoort bij met ongeveer 300 gezinnen en 1000 leden. De grens der ker kelijke gemeente Bloemendaal loopt nu in 't Zuiden tot de Amsterdamsche waterlei ding en in 't Westen tot het viaduct over de Zanderijvaart. Eén-riclitingsverkeer voor den Willemsbeekweg Bij wijze van verrassing is op 1 April voor den Willemsbeekweg één-richtingver- keer ingevoerd. Het is thans verboden, de zen weg in te rijden van den Velserduin- weg af. Ongetwijfeld een goede maatregel, maar een kennisgeving van te voren zou niet misplaatst zijn. Er waren natuurlijk arge- looze overtreders, maar vermoedelijk zal het voor hen wel bij een waarschuwing zijn gebleven. marktbericht van dinsdag Aangevoerd werden 400 kisten schol, 2000 kis ten kabeljauw, 2000 kisten wijting, 550 kisten schelvisch, 100 kisten schar, totaal 5050 kisten. Prijzen: groote schol f27—f23, middelschol ^32f24, zetschol f34. bot f 15, wijting gestript f 14—f9, wijting -dicht f 11,50—f4,70, kabeljauw II gestript f 15, kabeljauw II dicht f 12—f5. kabeljauw III gestript f 12—f5,50. kabeljauw III dicht f9—f3,90. Besommingen: Trawlers f42,969, Zweedsche kotter: gg 389 f9530. Motorloggers: KW 20 f 2590, KW 39 f 4050, KW 56 f 5120, KW 168 f 8010. Kustvissehers: WR 116 f116, KW 190 f190, IJM 210 f300. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 35 „Om een voorbeeld te noemen: zoudt u gelooven, dat een fatsoenlijke, welopge voede vrouw uit een harmonisch gezin eerst haar stiefmoeder en dan haar eigen vader kan dooden met verscheidene bijl slagen, om geen enkele andere reden dan onbelangrijke onderlinge wrijvingen? Ge looft u, dat een verzekeringsagent van middelbaren leeftijd, die nooit een kwaad woord tegen zijn vrouw heeft gezegd, haar op een goeden dag den schedel inslaat met een pook? Begrijpt u waarom een rustig „Ha, wat hooren we nu?" „Mrs. Neill", antwoordde Dermot, ter wijl hij zijn blikken star op zijn metgezel gericht hield, „heeft iets gezien. Vraag mij niet wat! Zij wéét, dat het een van de huisgenooten is!" „Maar waarom voor den duivel zegt zij dat dan niet?" „Omdat zij misschien niet weet, wie het is!" Monsieur Goron schudde zijn hoofd met een ironisch glimlachje. „Doctor, het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar ik vind dat niet erg steekhou dend. En ik kan ook niet veel ten gunste van uw psychologie zeggen". Dermot haalde een pakje gele Maryland- sigaretten te voorschijn. Hij stak er een aan met zijn aansteker, knipte die met een beslist gebaar dicht en keek Monsieur Goron aan, met oogen die de prefect, op zijn zachtst gesproken, niet geruststellend vond. Dermot glimlachte, maar het was hem aan te zien, dat hij geen pret had. Het was alleen de voldoening van iemand, die tot de ontdekking komt, dat zijn ver meisje van zestien jaar haar kleine broer- tje de keel afsnijdt, alleen omdat zij een moedens bewaarheid zijn. Hij inhaleerde dadelijk. denken, als ik u zeg, waar deze leugen in bestaat?" Monsieur Goron bevochtigde zijn lippen. Maar hij had geen tijd om te antwoorden. De deur van de kamer Dermot wees er juist naar, als om duidelijker temaken, wat hij bedoelde ging open- Janice die haar hand boven haar oogen hield tegen het licht, tuurde naar binnen. Blijkbaar was zij een beetje bang van deze kamer. Zij keek snel, als een ver schrikt kind, naar den leegen draaistoel; het was alsof haar lichaam verstijfde toen zij den scherpen geur rook van het ont smettingsmiddel; maar toen kwam hij rus tig binnen en sloot de deür. Zij giug er met haar rug tegen staan, zoodat haar donkere jurk scherp afgeteekend werd te gen het witte deurvlak en sprak in het Engelsch tegen Dermot. „Ik begreep al niet, waar u heengegaan was", zei ze min of meer beschuldigend. „U bent naar buiten gegaan, naar de hall en toen pfft!" Zij maakte een gebaar om aan te duiden, dat iets verdwenen was. ,Ja, mademoiselle?" zei Monsieur Goron hekel heeft aan haar stiefmoeder? Gelooft u het niet? Denkt u, dat er geen afdoende reden voor is? En toch zijn er zulke din gen gebeurd". „Nu ja, dat zijn dan ook monsters van menschen", vond Monsieur Goron. „Integendeel, het zijn doodgewone men schen, zooals u en ik. Wat Mrs. Neill be treft den rook en blies een groote wolk tegen de lichtkroon. „Er is gebleken uit iets, wat u mij zelf verteld heeft", zei hij met die diepe, rus tige stem, waarvan bijna een hypnotische kracht scheen uit te gaan, „dat een dei- leden van de familie Lawes een pertinen- ten, groven leugen heeft verteld"- Hij zweeg even. „Wilt u cv eens goed over na-, Janice negeerde hem en wendde zich op nieuw tot Dermot. Het was alsof zij al haar moed bijeen raapte om een uitbar sting voor te bereiden. Maar pas na een lange stilte, daar haar rustelo'oze oogen zijn gelaat steeds vasthielden, kwam die uitbarsting direct en met jeugdige spon taneïteit- „U denkt natuurlijk, dat we ons misse lijk gedragen tegen Eve, nietwaar?" Dermot glimlachte tegen haar. „Ik vond, dat u heel flink haar partij koos, miss Lawes". Hoewel hij zijn best deed om het te vermijden, kon hij er niets aan doen, dat zijn kaken zich op elkaar klemden en er een somber vuur in zijn oogen begon te gloeien toen hij aan een bepaalde uitdrukking dacht. „Dat zelfde kan ik helaas van uw broer niet zeggen. „U begrijpt Toby niet", riep Janice stampvoetend uit. „Misschien niet". „Toby houdt van haar. Toby is nu een maal een ongecompliceerd karakter en hij houdt er een strenge moraal op na". „Sancta simplicitas!" „Dat beteekent immers: „Heilige on schuld" is het niet?" vroeg Janice oogen- blikkelijk. Zij keek hem recht aan en poogde dap per om precies zoo gevat en vlot te zijn als anders, maar het lukte haar niet. „Het maakt niets uit- Maar ik wou, dat u ook eens probeerde de zaak van onzen kant te bekijken. TenslotteZij wees naar den draaistoel. „Hij is dood", vervolgde Janice. „Dat is het eenige, waar wij aan kunnen denken. Als er dan een dergelijke beschuldiging plotseling wordt uitgespro ken, zeg je maar niet dadelijk: „Ik geloof er niets van, dus je hoeft het verder niet uit te leggen". Dat zou ternauwernood meer menschelijk zijn". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3