IJmuider Courant Franco s Spanje De Russische ambassadeur vertrekt uit Athene met zijn geheelen staf Alle Ruhr-mijnwerkers staken vandaag Trumans hulpprogram krijgt een beperking Treinverkeer ontwricht door ontsporing Achtste leerjaar tot 1950 uitgesteld Weerbericht 61e Jaargang No. 18600 Bureaux: Kcnnemerlaan 154, administratie 5437 Tel. Redactie en Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Druldcerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 3 April 1917 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem I E sp^MSCHE DICTATOR FRANCO 1) 7iin onzeker bewijid. welks voort- - 7'n, den Tweeden Wereldoorlog tot f'btmicc merkwaardigheden van de ie ™1 blijven behooren, versteviging 6 7. te «even door het koninkrijk zon- tracbteit I steilen. Voor den oorlog dcro Firopa ook zulk een koninkrijk go- hc J Hei was Hongarije, waarin admiraal 1* regent optrad en waar de tra- I H Ln het°koningschap op deze wijze d,1,4 «eëerd Haar daar betrof het een "'«telling. In Spanje doet Franco den hel koningschap herleven nadat """„Vds vele jaren geleden, eerst door de en daarna door zijn militaire dic- S2r S ven angen. Hij doet nu een poging san monarchisten den wind uit de zei- r te nemen en hen voor een moeilijke "Je te plaatsen. Want hij heelt de voor- 31e ItSïeld dat zijn koninklijke op- 3 <ie heerschende wetten m Spanje, W légbhe van de dictatuur, den tot»- staat, zal erkennen. De troonpre- Kni Don Juan. jongste zoon van wijlen l„L Alfonso XIII, IS voorstander van fmnstituiiooeele koningschap, dus van h democratisehen bewindsvorm zooals ?,nden als Groot-Brittannië. Nederland, België, Denemarken, Noorwegen en Zwe gen dien kennen. Hij is derhalve, evenals zijn dictatuur. medestanders, tegenstander van de Zou er, met dit aanbod voor „op,,, verdeeldheid onder de monarchisten ien ontstaan? Men dient het te betwij felen want de tegenstellingen m het veel- Ltredën' Spanje zijn zoo scherp toege- Lt dat de monarchisten zich door zulk pen doorzichtige manoeuvre wel niet zullen laten verzwakken. Misschien zou Franco Ir iaren geleden succes mee hebben kun- behalen: nu schijnt het een verlate Ling De generaal is ongetwijfeld £n slimme man met eén sterk ontwikkelde flair voor kansen en verhoudingen. Men lean hem ook zien als een politieken koord danser met een buitengemeene behendig heid Maar blijkbaar is hij nu toch wel in een erg labiele positie gekomen. Een indruk van zekerheid maakt deze manoeuvre niet. Misschien zal het menigeen verwonderen dat de monarchie in Spanje opnieuw aan de orde komt, na haar stormachtig bestaan ^durende de negentiende eeuw en het «rste deel van de twintigste, dat eindigde met den aftocht van Koning Alfonso XIII en zijn gezin. De drang naar de monarchie is bij de Zuidelijke volken van Europa juist altijd bijzonder sterk geweest. Bij de Latijnsche volken staat in de politiek im mer de strijd om personen op den voor grond. Bij de Noordelijken zijn de zaken, de programpunten, de beginselen in het algemeen de inzet van den strijd. Hun monarchale tradities gronden zich op de gansche loopbaan van het Koninklijk Huis en de diensten, die dit aan land en volk heeft bewezen. In het Zuiden is het anders gesteld: be- wegelijker. bewogener, met meer verbeel dingskracht en meer wisseling in de heer schende gevoelens, ook met veel meer hang naar kleurigheid en praal. Een Latijnsche republiek is altijd een zeer onzekere en wisselvallige bewindsvorm, zqoals Zuid- Amerika overvloedig heeft bewezen en zelfs Frankrijk, dat zoo hoogen staat van ontwikkeling en besohaving bezit, heeft getoond. Bestaat geen monarchie, dan ziet men toch telkens den strijd om een per soon zich ontwikkelen en de Zuid-Ameri- kaansche republieken verkeeren veelvuldig in gevaar voor een dictatuur. In Frankrijk, ofschoon het zijn yierde Republiek heeft aanvaard en zoo hevigen partijstrijd toont, is de belangstelling der menigte niet wer kelijk gericht op de regeering en het par lement, maar op den generaal de Gaulle. Hij heeft de huidige Grondwet niet willen aanvaarden en wacht zijn tijd af. Kij is ambteloos, maar de populairste man in Frankrijk. Naar een dictatuur streeft hij volgens zijn uitlatingen en beschouwingen niet, maar ook als hij in de toekomst onder een herziene Grondwet president der Re publiek mocht worden, zal men in Frank rijk vooral kijken naar hem, meer dan naar het regeeringsprogram. Men hecht in het Zuiden sterker aan den mensch dan aan de formules, sterker aan de persoon dan aan zijn program. Wellicht is het eenvoudig de overweging, dat Spanje het koningschap terug wil heb ben, die Franco tot zijn manoeuvre ge bracht heeft en heeft hij, zelfs zonder de hoop de monarchisten te kunnen verdeelen, van zijn nood een deugd willen maken en met dezen zet tijd willen winnen. Dan zou het evenwel ook bewijzen, dat hij het einde van zijn dictatuur ziet naderen. De per soonlijke beteelceniis en de mate van popu lariteit van den troonpretendent Don Juan zullen nu invloed op den loop van zaken kunnen hebben. II. P. Bevin acht den toestand in Moskou geenszins hopeloos De vergadering van gisteren der minis ters van Buitenlandsche Zaken der groote vier duurde bijna vier en een half uur. Bidault zette het Fxansche standpunt ten aanzien van de voorloopige politieke or ganisatie van Duitschland uiteen. Hij deed zijn rede vergezeld gaan van een schrifte lijk memorandum. De ministers besloten de geheele kwes tie der toekomstige politieke ontwikkeling van Duitschland voor te leggen aan een speciale coördinatie-commissie, die zal uit maken, waar reeds overeenstemming be staat en waar zij eventueel kan worden bereikt. Bevm zeide, dat het hem zeer zou ver ontrusten, indien men niet tot een accoord kwam. Hij voegde er aan toe, dat de toe stand geenszins hopeloos is. Bevin gaf een overzicht van de punten, waarop met betrekking tot de politieke organisatie van Duitschland al of niet overeenstemming is bereikt. Hij werd lerna door Molotof en Marshall gefelici- leerdmeldt Reuter, zonder erbij te voe gen om welke reden. Dp „Meteor" komt boven Valkenburg Oe 'd April om 10.3D v.m. zal op het •egveld Valkenburg een demonstratie i\w ge°even met het nieuwe Gloster tin ve°r"vlie2tuig. Dit nieuwe type geldt P net oogenblik als het snelste ter wereld. HÓSS TER DOOD VEROORDEELD. Rudolf A§ence France Press meldt, dat van b jS' v°ormalige commandant ren '•dodenkamp" Auschwitz, giste- n Warschau ter dood veroordeeld is- De Sovjet-Russische ambassadeur te Athene, schout-bij-nacht Alexander Rodia- nof, zal Vrijdag: met zün geheelen staf Griekenland verlaten. Op de Sovjet-Rus sische ambassade werd bevestigd, dat de ambassadeur ging vertrekken. i\Ien wei gerde echter te zeggen of hij Griekenland voor goed zou verlaten. Rodianof vloog op 31 Augustus j.l. van Athene naar Moskou, na den Griekschen minister van Buitenlandsche Zaken mede gedeeld te hebben, dat hij ..een zending ging vervullen". In September werd be richt, dat hij vertrokken was „wegens ge schillen met de Grieksche regeering". Op- 28 Januari keerde hij weer terug. De ambassadeur heeft paspoorten aan gevraagd voor zich en zijn gezin, alsmede voor den geheelen staf van de ambassade. Het.aangekondigde vertrek wordt in som mige kringen beschouwd als een voorspel op het afbreken van de diplomatieke be trekkingen tusschen de Sovjet Unie en Griekenland. Een dergelijke stap, aldus meent men, zou gedaan worden in het ka der van een diplomatieke tegen-actie van Vertegenwoordigers van alle mijnwer kers in Het Ruhrgebied hebben besloten heden een algemeene staking van een dag te houden als protest tegen het voedsel tekort. Men verwacht, dat 250.000 mijn werkers hieraan gehoor zullen geven, het welk een verlies van meer dan 200.000 ton steenkool zou beteekenen. Het besluit tot staking werd met een overweldigende' meerderheid genomen ondanks het tegen overgestelde advies van d;\ August Schmidt, voorzitter van den 'bond van mijnwerkers in het Ruhrgebied. Te Gelsenkirchen in de Britsche zóne hebben heden 21.000 Duitsche mijnwerkers het werk neergelegd en 8000 van hen mar cheerden door de stad in protest tegen de voedselcrisis. Te Remscheid hebben 20.000 arbeiders een staking van een dag op touw gezet: te Keulen had een algemeene staking plaats. Ook te Bochum, Buer, Heme en Neuss werden demonstraties gehouden en te Wesel en Bielefeld werden kleine stakin gen georganiseerd. Te Braunschweig, waar eergisteren Britsche auto's werden omver gegooid en ruiteai van Britsche kantoren werden vernield, was het weer rustig. Het mijnwerkersvakverbond heeft te Keulen bekend gemaakt, dat 19.000 mijn werkers van het Rijnlandsche bruinkool- gebied .,de eischen van de mijnwerkers in het Ruhrgebied steunen"'. Een hooge Britsche officier van de con trole-commissie heeft verklaard, dat „de Britsche autoriteiten tegenover de ern stigste crisis sinds de Duitsche nederlaag staan". „Indien wij niet met de mijnwer kers kunnen samenwerken, wordt geheel onze positie in Duitschland bedreigd". Deze officier verklaarde tevens, dat het besluit om de extra-rantsoenen van de stakende mijnwerkers geheel in te trek ken, niet zal worden uitgevoerd en dat slechts over den tijd, dat niet gewerkt is, de rantsoenen zullen worden ingetrokken. Te Aerdenhout liet een dame in de tram haar portemonnaie liggen. Een andere dame raapte deze op en zeide haar te zullen thuis bezorgen. Zij heeft de portemonnaie echter be houden, waarom de politie proces-verbaal tegen haar heeft opgemaakt. Regelmatig vertrekken jhans uit Rotterdam kustvaartuigen naar Indië, welke daar in dienst van de K.P.M. gebruikt zullen wor den voor het aanvoeren van copra, naar de groote havenplaatsen. De Helvetia" zal de lange reis naar Batavia alleen ondernemen. Sovjet-Russische zijde tegen de Ameri kaansche politiek in het Middellandsche Zeegebied, zooals die onlangs aangekon digd werd in Trumans boodschap omtrent hulpverleening aan Griekenland en Tur kije. De Russische ambassade te Athene heeft bekend gemaakt, dat na het vertrek van den Russischen ambassadeur een Russisch zaakgelastigde te Athene zal blijven. Kleine Amerikaansche troepen macht blijft in China achter De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Marshall, heeft zijn Rus sischen ambtgenoot, Molotof, schriftelijk doen weten, dat, wanneer de Amerikaan sche troepen omtreeks 1. Juni China zullen hebben verlaten, er op verzoek van de Chineesche regeering een contingent van ongeveer 6000 man Amerikaansch leger en marinepersoneel zal achterblijven. Zooals bekend, zijn de drie ministers van Buitenlandsche Zaken overeengeko men schriftelijk inlichtingen over China uit te wisselen. Bidault geeft Molotof een vuurtje tijdens de pauze van een balletvoorstelling in Mos kou, die door de vier ministers en talrijke diplomaten werd bijgewoond. Senaatscommissie regelt de zeggenschap der U.N.O. De Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen heeft gisteren unaniem het principe aanvaard van een amendement op den hulpverlee- ningsmaatregel aan Griekenland en Tur kije bij welk- amendement de UNO in staat wordt gesteld de jurisdictie over het .pro gram te aanvaarden, doch verhinderd wordt een veto uit te spreken over de uni laterale actie der V. S., tenzij de UNO de verantwoordelijkheid overneemt. Naar een der leden van de commissie naderhand verklaarde, werd dit besluit genomen na revisie van het amendement van den" voorzitter, Vandenberg. waarbij het de meerderheid van den Veiligheids raad of de algemeene vergadering der UNO werd toegestaan de Amerikaansche hulp verleening te doen intrekken. Naar verluidt kan ingevolge het herzie ne amendement de president verplicht worden de hulp in te trekken, wanneer de UNO beslist, dat haar eigen handelingen of hulp verdere hulpverleening onnoodig maken. Turksche voorzorg. De Turksche eerste minister, Recep Peker, heeft volgens radio Ankara te Smyrna verklaard, dat het Turksche bond genootschap met Engeland even sterk als ooit is. Hij betuigde zijn dank voor het feit, dat Amerika een deel van de last, die te zwaar voor Engeland werd, heeft willen overnemen. Naar aanleiding, van de te Moskou geuite beschuldiging, dat de Turk sche politiek' steeds tegen de Sovjet-Unie Russen zondigen tegen bestuursovereenkomst Op Zondag 23 Maart werd Josef Mayer, lid van het Oostenrijksche parlement, op de brug over den Donau bij Lintz op de greps van de Amerikaansche en de Sovjet- Russische zóne gearresteerd door Sovjet- Russische politie. Ondanks schriftelijke en mondelinge verzoeken om inlichtingen van den bonds kanselier heeft de Sovjet-Russische ge delegeerde in de geallieerde bestuurscom missie voor Oostenrijk geen antwoord ge geven. Sinds zijn arrestatie heeft men niets meer van Mayer gehoord. Volgens de bepalingen van dè bestuurs overeenkomst mag een lid van het parle ment niet gearresteerd worden. GOEDE VRIJDAG Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. Ons volgend nummer komt dus uit op Zaterdag 5 April. Een fabriek in Wychen N.Bheeft een belangrijke order gekregen uitAbessinië voor de levering van schoolbanken. gericht is geweest, zeide Peker, dat de sterke troepenmacht, die Turkije tijdens den slag om Stalingrad in Anatolië op de been hield, niet bestemd was om Rusland in den rug aan te vallen, doch om een Duitschen aanval op de Russische achter hoede te voorkomen. De electrische trein, die Woensdagmorgen om 8.20 uur van het Centraalstation te Amsterdam naar Haarlem vertrok, is even buiten het station ontspoord en tegen een n ast van de bovenleiding gebotst. Het was noodzakelijk, den stroomtoevoer van het electrische onderstation te Amsterdam C.S. uit te schakelen,- waardoor de boven leiding' zoowel aan de Westzijde als aan de Oostzijde van het station stroomloos werd. Het verkeer met electrische treinen tus schen Amsterdam en Haarlem, Zaandam en Muiderpoortstation moest worden ge staakt. Reizigers naar en van Haarlem werden zooveel mogelijk met trams van de N.Z.H. V.M. vervoerd. Forensen uit het Gooi moesten op het Muiderpoortstation uitstappen. Stoomlocomotieven brachten de electrische treinen naar Zaandam- Hoewel de door de ontsporing aange richte schade betrekkelijk gering was, duurde het eenige uren voor men de sto ring had opgeheven. Bij Utrecht ontspoorden Woensdagmorgen tw^e wagons van een goederentrein, waar door een der hoofdsporen van het baanvak Ütrecht-Culemborg werd versperd. Het treinverkeer kon met eenige vertraging over enkel spoor worden onderhouden. Amerikaansch beheer in den Pacil'ic goedgekeurd De Veiligheidsraad der UNO heeft een stemmig het Amerikaansche ontwerp voorstel voor hét beheer over do vroegere Japahsche mandaat-eilanden in den Stil len Oceaan goedgekeurd. Het ontwerp zal nu nog door het Amerikaansche Congres moeten worden bekrachtigd. De eerste traan der Willem Barendsz binnen Tanker brengt 5700 ton voor de margarinelndustrie Strak wapperden de vlaggen heden ochtend van de „Nieuwe Matex" te Vlaar- dingen en dit had wel een zeer bijzondere reden. Omstreeks half tien arriveerde hier namelijk, getrokken door drie sleepbooten liet tankschip „Nacella" van de Koninklijke Shell, dat de eerste traan, een hoeveelheid van 5700 ton van de Willem Barendsz naar ons land brengt, voornamelijk be stemd voor de margarine industrie. De „Nacella" is, zooals men zich herin nert, gecharterd door de Nederlandsche maatschappij voor de walvischvaart, eenerzijds om de „Willem Barendsz" in het Zuidpoolgebied van brahdstof te voorzien en anderzijds om de eerste lading traan naar het vaderland te brengen. Aan boord van den tanker bevond zich tevens de vlieger Van Donkelaar, die eenige maanden geleden in de baai van Kaapstad met het verkennings vliegtuig van de „Willem Barendsz" is neergestort. Onmiddellijk nadat het schip gemeerd was, begaven zich eenige officials van de genoemde maatschappij aan boord. Het personeel van de „Nieuwe Matex" trof in middels reeds voorbereidingen om het schip te lossen. Een gedeelte van de traan zal op de terreinen van de Nieuwe Matex worden opgeslagen en een ander gedeelte wordt direct met lichters naar de verwerkende industrie afgevoerd. Geen patrouille voor de vermiste Dakota De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft het volgende mede gedeeld: Zooals gemeld zou op 1 April een ge meenschappelijke Nederiandsch-republi- keinsche patrouille de bergen van de Preanger intrekken om naar de vermiste Dakota te zoeken. Helaas moest op het laatste oogenblik dit plan verlaten wor den. omdat het hoofdkwartier van de TRI te Perwakavta geheel andere denkbeelden over deze gezamenlijke patrouille had, dan de Nederlanders. De TRI wenschte de pa trouille samengesteld te zien uit een ge wapende TRI-afdeeling, aangevuld met eenig ongewapend Nederlandsch Roode Kruis- en radiopersoneel. Aan Nederlandsche zijde is men van meening, dat het uitzenden van een der gelijke patrouille weinug nut heeft. Daar men het noodzakelijk acht dat de patrouille aan beide kanten uit per soneel met ervaring bestaat. Ten op zichte van deze ervaring zijn het radio- en Roode Kruispersoneel, die uit geheel an deren hoofde aan de patrouille zouden worden toegevoegd, geheel ongeschikt. Sjahrir in Voor-Indië. Pandit Nehroe. vice-president van df voorloopige Voor-Indische regeering, en Soetan Sjahrir, eerste minister en mi nister van Buitenlandsche Zaken van de Indonesische republiek, zullen heden in leidende besprekingen voeren over de uit wisseling van diplomatieke vertegenwoor digers, aldus zegslieden van de Indonesi sche delegatie op de pan-Aziatische con ferentie te New-Dehli. Voor-Indië zal dus waarschijnlijk het eerste land zijn, waarmee de Indonesische republiek in directe diplomatieke relatie treedt. Labour-oppositie op zwarte lijst De officieele lijsten van de stemming over de dienstplichtwet in het Lagerhuis wijzen uit, dat 73 Labourleden tegen de regeering en de wet op den dienstplicht stemden. Ongeveer 20 onthielden zich van stemming. In het algemeen wordt er op gewezen, dat een verrassend groot aantal leden te gen stemde, in aanmerking genomen, dat de .wet den gemeenschappelijken steun had van de grootste partijen in het Huis. Labour en Conservatieven. Op het oogenblik zullen er nog geen dis ciplinaire maatregelen tegen de 73 La- bour-leden worden genomen, maar men overweegt een lijst op te stellen van die leden, die, hoewel zij zich tot Labour re kenen, gewoonlijk tegen de regeering stemmen, wanneer er maar kans toe is. Het woord is aan. Confucius: Hij helpt mij niet. Hij is zoo bijzonder ingenomen met alles wat ik zeg. Een zonderlinge ontmoeting in een Londen- sche club: Een van de langste mannen van Engeland en een van de kleiiiste hadden een blijkbaar gezellig onderonsje zonder eenige rivaliteit of jalouzie. Zij zijn het er wellicht over eens dat beide records hun speciale voor- en nadeelen hebben. De Oranje Zaterdag in Amsterdam De „Oranje" van de Mij. „Nederland" wordt Zaterdagochtend omstreeks 6 uur voor de sluizen van IJmuiden ver wacht en zal te 9 a 10 uur aan den steiger van de maatschappij in de Am- sterdamsche Haven aanleggen. Speciale U.N.O.-vergadcring over Palestina De regeeringen der vijf groote mogend heden hebben besloten een speciale zitting van de Algemeene Vergadering der UNO te beleggen om het Palestijnsche vraag stuk te bespreken. De Britsche delegatie heeft het desbe treffende verzoek gisteravond officieel bij het secretariaat der UNO ingediend. Alle 55 leden "der UNO hebben een telegram ontvangen, waarop binnen een maand ant woord moet zijn ontvangen. Slechts een eenvoudige meerderheid is vereischt. Binnen 15 dagen na ontvangst van de antwooi'den moet een algemeene vergade ring worden bijeengeroepen. Het is moge lijk, dat de speciale zitting eind April of begin Mei aanvangt. Nog koffie tot September? Onze Haagsche correspondent verneemt van deskundige zijde, dat de voorraad kof fie toereikend is om tot September het huidige rantsoen te handhaven. Over het geen daarna zal geschieden, staat nog niets vast. Het zal echter aanbeveling verdienen, zuinig te zijn met de koffie waarover men nog beschikt. Gevangenisstraf bij tweede overtreding Leerplichtwet Op den gisteren te Leiden gehouden Ou- denvijsdag, waar speciaal dc organisatie van liet voortgezet gewoon lager onderwijs u'erd besproken, deelde de heer P. van Nes, hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs, mede, dat het in het voornemen der regeering ligt. het achtste leerjaar op te schorten tot 1950 wegens het tekort aan personeel, schoollokalen en leermiddelen. Voorts deelde de hoofdinspecteur mede, dat het in de bedoeling ligt, in de nieuwe Leerplichtwet een bepaling op te nemen waarbij het voor de tweede maal ontdui ken van de Leerplichtwet gestraft zal wor den met gevangenisstraf en niet meer met het opleggen van een geldboete, gelijk thans het geval is. Amerikaansch senator wil atoomcontróle-plaii intrekken De Amerikaansche senator Robert Taft, vooraanstaand republikein, heeft er bij den Senaat op aangedrongen het plan- Baruch voor een internationale controle op de atoomenergie in te trekken met het oog op den huidigen toestand in de wereld. Gevraagd een nadere toelichting te geven, zeide Taft, dat hij de kwestie van de atoomenergie van hetzelfde standpunt be schouwt als de ontwapening. Zoolang er geen wijziging komt in de Russische regee ring, aldus Taft, is het niet verantwoord de Russen de beschikking over de atoom bom te geven. Een Amerikaansch woordvoerder ver klaarde te Lake Success, dat het voorstel van senator Taft slechts het standpunt van een minderheid vertegenwoordigt en gee® aanduiding is van eenige verandering in de officieele Amerikaansche houding. De woordvoerder voegde eraan toe, dat de intrekking van het plan-Baruch ook practisch onrpogelijk is. Afscheid van zendings. arbeiders in de Groote Kerk Op Tweeden Paaschdag wordt een afscheidsdienst gehouden in de Groote Kerk te Haarlem, des morgens om 10 uur. In dezen dienst wordt afscheid genomen van hen, die voor de eerste maal als ver pleegster of arts in dienst der zending naar Indonesië vertrekken en van hen, die weer naar het zendingsveld terugkeeren. Het zijn de zusters M. Glastra, A. v. d. Meer, M. Valk, C. P.. de Vries, II. J. Roorda v. Eysinga èn H. Hazewïndus en de artsen: J: Lodder, J. S. de Vries, Th. L. W. van Ravesteyn en mevr. M. Jansen-van Enge len. De afscheidsdienst wordt geleid door Ds. A. J. van Khijn, predikant der Neder landsch Hervormde gemeente te Haarlem en dr. W. F. Dankbaar namens de Zen dingsdirectie te Oegstgeest. Regeling van het Perswezen Minister Gieien installeert adviescommissie In tegenwoordigheid van den minister van Justitie heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. Gieien de interdepartementale adviescom missie voor het ontwerpen van een Pers wet geïnstalleerd (Commissie-Pompe)'. Minister Gieien gaf in zijn instailalie- rede een korte historische beschouwing en een overzicht van het voorbereidende werk, dat met betrekking tot de regeling van het perswezen is verricht en sprak de ver wachting uit, dat de commissie zal zoeken naar een oplossing van het netelige pro bleem in de richting van het stimuleeren van de verantwoordelijkheid en de zelf werkzaamheid der bedrijfsgenooten. De minister wees erop, dat de taak en de be voegdheid der commissie reeds bekend zijn. Hij kon zich zeer goed indenken, dat de commissie er behoefte aan zou hebben na te gaan of en in hoever aan het uitoefenen van het beroep, van journalist wettelijke vereischten kunnen en moeten worden ge steld. Uiteraard moet vaststaan wie als journalist kan worden aangemerkt. Na ge wezen te hebben op het belang van een be hoorlijke rechtspositie van den journalist, zeide de minister nog, dat de persvrijheid een kostelijk goed en onschatbaar voor recht in een democratisch bestel zich oogenschijnlijk niet verdraagt met wette lijke beperkingen. „Worde het u vergund zoo zeide hij ten deze schijn en wezen te onderscheiden en te ontdekken, in hoe verre juist de gebondenheid waarborg is voor rie ware vrijheid. Prof. mr. W. P. J. Pompe, voorzitter der commissie, heeft deze rede beantwoord. PRINS BERNHARD NAAR GRIEKENLAND? Tot degenen, die op de begrafenis van koning George van Griekenland worden verwacht, behooren Prins Bernhard der Nederlanden, kroonprins Olaf van Noor wegen en kroonprins Frederik van Dene marken. DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Tijdelijk toenemende wind. Aanvanke lijk uit Oostelijke richtingen', later ver anderlijk Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. In de Noordelijke pro vincies op sommige plaatsen tijdelijk overgaande in of vermengd met sneeuw. Koud voor den tijd van het jaar. 4 April: Zon op6.11 uur. onder 19.17 uur Maan op 17.35 uur. onder 6.16 uur (5 April volle maan)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1