Licht in de duisternis van roofoverval in de hoofdstad in Snellere verspreiding mogelijk gemaakt van internationale weerberichten Reddingswerk in de „Hendrik ten einde Uitholling Jlex JJieatet SCHOPPENVROUW De snuifdoos van den Keizer pnNDERDAG 3 APRIL 1947 ÏJMUIDER COURANT Eén <lcr daders is er op een coaster vandoor no 5 Februari van dll jaar werd een be- "aardeii banklooper van de Kasvereenigine Amsterdam in de hal van een perceel de Keizersgracht een soni van f 25.000 arhandig gemaakt. Sindsdien heeft de hoofdstedelijke recherche naarstig naar de •laders van dezen laf f en overval gezocht en zij slaagde er reeds in één hunner te ar mwee anderen, onder wie de „chef" van het complot, zijn voortvluchtig maar in- óiddels is komen vast te staan, dat de hoofdman een oud SS'er is en dat de ander rich op een van de zes coasters, die naar Indonesië onderweg zijn om copra te ver- i-osren als machinist heeft laten aanmon- steren.' zooals de Volkskrant meldt. Het bewuste bootje, de „Erna" is nog niet in Port Said aangekomen de laatste berichten melden, dat het Al giers heeft verlaten en het zou dus mogelijk moeten zijn, een rechercheur naar deze havenplaats te sturen, om den vogel daar te vangen. Er schijnt echter bezwaar te bestaan tegen een dergelijke reis van een politie man: de kosten en de noodzakelijke for maliteiten met Engelsche autoriteiten zou den hier de voornaamste hinderpalen vor- mAfgezien daarvan is de mogelijkheid zeer groot, dat de machinist door zijn fa milie op de hoogte is gebracht van de Spaansche monarchisten niet ingenomen met Franco's stap Don Juan, de Spaansche troonpreten dent, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat Franco zijn mededeeling over de Spaansche monarchie had gedaan zonder voorafgaande toestem ming van Don Juan. De troonpretendent zeide, dat hij in de nabije toekomst, op het meest geschikte tijdstip, een verkla ring over zijn standpunt ten aanzien van de nieuwe wet zou afleggen. Volgens de monarchisten is Franco's op treden eigenmachtig en gelijkwaardig aan een oorlogsverklaring. Men beschouwt het nieuwe wetsontwerp van Franco als een directen aanval op Don Juan's politiek, die een impasse veroorzaakt, welke elke mogelijkheid van een compromis in de toe komst uitsluit. Volgens deze zegsUeden wil Don Juan in Spanje een democratisch bestuur gevestigd zien, dat niets gemeen mag hebben met France's totalitair sys teem. Een Spaansch monarchistisch woord voerder verklaarde te Parijs, dat Franco's stap een laatste poging is om het regiem te" redden. In Spaansch-republikeinsche kringen zeide men, dat de stap bewijst, dat het regiem niet lang meer kan voort duren, Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken zeide, dat Engeland het decreet van Franco toe juicht als het beteekent, dat het huidige regiem gaat verdwijnen. Hij voegde er aan toe, dat Franco's voorstel inzake de op volging de Britsche houding ten aanzien van het regiem' niet wijzigt en niet van invloed is op de betrekkingen met Spanje. De internationale Bank beeft veel klanten De president varmde Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw, McCloy, heeft medegedeeld, dat bij de bank van acht landen een leening-aanvraag is bin nengekomen tot een totaalbedrag van 2.310.000.000 dollars. De acht landen zijn Chili, Ts.iecho-Slo- wakije, Denemarken, Frankrijk, Perzië, Luxemburg, Nederland en Polen. De aan vragen worden bestudeerd en zoo snel mogelijk en met de meest mogelijke zorg behandeld. De Nederlandsche aanvraag betrof een totaalbedrag van 500 millioen dollars, doch er zijn geen formeele bijzon derheden ingediend. Luxemburg heeft 20 millioen dollars aangevraagd als steun bij het herstel van de verwoeste gebieden en van het nationale economische leven. De Grieksche regeering heeft de Wereldbank in kennis gesteld, dat het in haar bedoe ling ligt een formeele leening-aanvrage in te dienen, wanneer de plannen voor het herstel voltooid zijn. Alle aanvragen be troffen tot dusverre leeningen in Ameri kaansche dollars, doch* McCloy sprak de hoop uit, dat ten slotte sommige leeningen althans gedeeltelijk in andere valuta ver strekt kunnen voorden. De Deensche leening-aanvrage, groot vijftig millioen dollars werd .gedaan voor de financiering van den aankoop van zwaar materiaal en grondstoffen in hét kader van het regeeringsprogramma voor herstel en moderniseering van industrie en landbouw. Perzië vroeg 250 millioen dollars voor ontwikkeling en moderniseer in g van land bouw, industrie en transportwezen. De leening zou verdeeld moeten worden over een periode van 5 tot 7 jaar. Polen heeft 000 millioen dollars aangevraagd, voor de financiering va-n den invoer in het kader van het regeerings-vierjaren plan voor Avn en on^wikkeling van het land. AFP meldt nog, dat het kapitaal van de bank 720.392.000 dollars zal bedragen, wanneer alle aangesloten landen de laat- s™ë van 5 procent van hun aandeel van 20 procent zullen hebben voldaan. Paaschbooten in de Amstcrdamsche haven ^Pjw^den Paaschdag, dié tevens Hol* «M-België-dag is, zullen onder auspiciën van de vereeniging „De Amsterdamsche avent' ruim 10.000 deelnemers en deel- eemsters aan den dag der „Jonge Kerk", gaande van de commisie van den Her doen Jeugdraad te A'dam, in den och- na van dezen 7den April een rondvaart oor de grachten en havens van Amster- niaken. De buitenlandsche deelnemers dezen tocht op uitnoodiging van het feemeentebestuur. Voor dezen massatocht orden 5 groote schepen gebruikt: de T 'ur,op' Alkmaar, de V. d. Wijck, de p/- °0m en de Hontestroom, benepens rondvaartbooten. De groote booten f °.J} voorzien van geluidsinstallaties neinde de explicaties hoorbaar te maken, et havengebied zal pavoiseeren. De aan- •ozigheid van het vlaggeschip der Amster- haven, de „Oranje", zal onge- strikken, die voor hem worden gespannen. De kapitein, op het oogenblik de eenige, die de verdachte kan arresteeren, zal dit niet licht doen, omdat hij dan zijn machi nist kwijt is. Om al deze complicaties te omzeilen, wordt een arrestatie op Indischen bodem overwogen maar dit heeft weer het nadeel, dat de man in den tusschentïjd gelegen heid te over heeft, om te ontsnappen. Hoe de overval beraamd was.. Thans zijn ook nadere bijzonderheden over de toedracht cn de voorbereidingen van den roofoverval bekend gemaakt. De plannen werden ten huize van de moeder van den voortvluchtigen machinist ge smeed en voor haar aandeel ontving zij f 1000.van de opbrengst. De recherche heeft zich inmiddels over haar ontfermd, maar de chauffeur, van wiens vrachtwagen de daders gebruik zou den hebben gemaakt is, omdat hij volko men te goeder trouw zou hebben gehan deld, weer op vrije voeten gesteld. Het geld, dat den banklooper ontstolen werd, kan vermoedelijk niet meer achter haald worden. Het vaarplan van de Oranje Het m.s. „Oranje", dat 5 April a.s. van Batavia te Amsterdam zal arriveeren, zal Vrijdag 11 April a.s. reeds weer van Am sterdam naar Indië vertrekken. Het vertrek van Batavia is vastgesteld op 5 Mei. Op 24 Mei kan het schip dan weer in Amsterdam worden verwacht. Zooals wij reeds vroeger hebben mede gedeeld. zal de „Oranje" dan ongeveer vier weken te Amsterdam verblijven ten einde de benoocligde vertimmeringen en reparaties te ondergaan. Hierna zal het schip wederom'dnc rondreizen in den sneldienst tusschen Amsterdam en Batavia v.v. maken, waar van de vertrek- en aankomst-data zijn als volgt: Reis I: van Amsterdam 24 Juni, te Batavia 14 Juli, van Batavia 17 Juli, te Amsterdam 6 Augustus; reis II: van Am sterdam 12 Augustus, te Batavia 1 Sep tember, van Batavia 4 September, te Am sterdam 24 September; reis III: van Am sterdam 30 September, te Batavia 20 Oc tober, van Batavia 23 October, te Am sterdam 11 November. Verder vernemen wij nog, dat de „Oran je" alleen op de thuisreizen Colombo (Ceylon) zal aanloopen. Het was Dinsdag 375 jaar geleden dat Den Briel bevrijd werd van de Spaansche overheerselling. Een hoogtepunt der feestelijkheden was de vertooning van een his torisch openluchtspel. Een scène uit dit stuk. In het midden de timmerman Rochus Meeuw sen,' die met zijn bijl de sluizen vernielt, waardoor 't stadje onder water loopt en de Spanjaarden op de vlucht slaan. De internationale meteorologische orga nisatie verzocht eenige maanden geleden aan het KNMI te De Bilt in dit voorjaar een vergadering bijeen te roepen van West- Europeesche experts op het gebied van teletype. Deze conferentie heeft van 24 tot 28 Maart onder leiding van dr. J. H. Heierman, adjunct-directeur bij het KNMI, te Utrecht plaats gehad. De volgen de landen waren vertegenwoordigd: Groot Brittannië, Eire, België, Frankrijk. Noor wegen, Denemarken en Nederland. Voorts waren geallieerde militaire autoriteiten aanwezig als vertegenwoordigers van de Engelsche en Amerikaansche bezettings zones in Wesl-Duitschland en van het ge allieerde bestuur in Berlijn. Verder waren er de vertegenwoordigers van het Ameri kaansche „weather-bureau" in Europa, experts van Amerikaansche luchtlijnen en directeur Hof van den Rijksluchtvaart dienst behartigde de belangen van de in ternationale burgerlijke luchtvaartorgani satie, de PICAO. De Nederlandsche PTT diende de conferentie eenige malen van advies. De opdracht aan de vergadering was twee ledig. Als eerste taak was haar opgelegd, maatregelen aan te geven, die zouden lei den tot een betere verspreiding van Amerik. weerrapporten en verwachtingen over de Europeesche metereologische diensten. De PICAO heeft namelijk gead viseerd, dat ter beveiliging van het lucht verkeer over den noordelijken Atlantischen Oceaan dagelijks 30.000 cijfergroepen met gecodeerde meteorologische gegevens van de Vereenigde Staten naar Europa zouden worden overgeseind. Hoe zullen deze ge gevens Europa bereiken en hoe zullen zij verder worden doorgegeven? De conferentie besliste dat het meteo rologische centrum te Dunstable onmid dellijk maatregelen zou nemen om de gegevens, die thans langs radiotelegrafi- schen weg op de groote luchthaven Prestwick worden ontvangen, per teletype naar het continent door te geven. Voor Nederland zal de uitvoering van dit" plan een onmiddellijke verbetering beteekenen, Aangezien het KNMI te De Bilt en de meteorologische dienst te Schiphol recht streeks met Dunstable zijn verbonden. Amerika verzendt op het oogenblik ook gegevens per radio-teletype naar Europa. Zoodra Prestwick deze gegevens per radio- teletype kan ontvangen, 'zal het ook die via Dunstable naar het continent doorseinen. Parijs kan dan als "aanvullend centrum optreden. De tweede, veel moeilijker taak, welke aande conferentie was opgedragen, be stond uit het beramen van maatregelen, om het bestaande teletype-netwerk over Europa zoodanig samen -te stellen, dat de algemeene berichtgeving versneld wordt en dat herhalingen zouden vervallen. Men heeft thans in Europa vier groote meteorologische teletvpecentra: het reeds genoemde Dunstable bij Londen, Parijs, Bad Eilsen bij Hannover (in Engelsche handen) en Rhein-Main bij Frankfurt (Amerikaansch). De samen werking dezer centra liet te wenschen over, zoodat de berichtgeving niet zoo snel was als zij be hoorde te zijn. In een lange zitting, die tot drie uur in den nacht duurde, slaagde een der sub-commissies erin, een fraaie op lossing vooF een ideale samenwerking te vinden. Er werd een ringsysteem ontwik keld, dat bij een goede verdeeling van het te verzenden materiaal, een uiterst snelle twijfeld ttUeneii. hog extra luister aan dien dag Hooge Frausclie officieren iii Indo-China verongelukt Kolonel Debes, waarnemend bevelhebber der Fransche strijdkrachten in Noord-Indo- China, en kolonel Gufflet, stafchef der Fransche strijdkrachten in het Verre Oos ten, zijn tengevolge van het neerstorten van hun vliegtuig in Kebao in Noord- Oost Indo-China gedood. De officieren wa ren op een inspectietocht boven de ge vechtszone, toen het toestel in slecht weer neerstortte. verspreiding van alle weerkundige infor maties mogelijk maakt. In het centrum van den Ring DunstableParijsFrank furtHannover nemen bovendien Brussel en De Bilt een -bijzondere positie in. Zij kunnen alst reserve optreden, indien zich in den ring wegens kabelstoring eens een breuk mocht voordoen Men verwacht, dat de versnelling van de berichtgeving een nieuwe verbetering in de kwaliteit der weersverwachtingen van het KNMI ten gevolge zal hebben. Verfproducten geleverd aan de weermacht Drie jaar interneering voor Heemstedenaar Voor de eerste kamer van het Hahrlem- sche Tribunaal had zich te verantwoorden de Heemstedenaar H. W. P. E. S.. wien een achttal punten ten laste was gelegd, waar van eenige betrekking hadden op zijn lid maatschap van de NSB en wat daaruit voortvloeide. Voorts heeft hij als eigenaar van een handels- en industriemaatschap pij producten aan de weermacht geleverd, huizen gekocht, welke aan Joden waren ontnomen en hij is als liquida teur opgetre den van drie kleine firma's uit Rotterdam, Uit getuigenverklaringen was gebleken, dat hij in 1943 en 1944 een omzet in zijn zaak had van f 64.000, waarvan 51% aan den vijand was geleverd, dat hij als liqui dateur in twee jaar tijds een salaris van f 7.200 had ontvangen en dat hij bij den verkoop der gekochte huizen uit Joodsch bezit eenige honderden guldens had ver diend. In September 1944 is S. naar Duitschland getrokken met zijn eehtge- noote en twee kinderen met medeneming van een bedrag van f 30.000. 27 Mei 1945 is hij in Roozendaal aangehouden. De ver dediger mr. J. H. van Wijk merkte op, dat beschuldigde als een Duitscher be schouwd moet worden door zijn afkomst. Hij voelde zich verbonden met Duitschland en dreef daarom met dat land handel. Het tribunaal bepaalde den tijd van in terneering op drie jaar met aftrek van den tijd in voor-detentie doorgebracht. Drie kwart van het vermogen van S. zal ver beurd worden verklaard en bovendien werd hij gedurende tien jaar uit de beide kiesrtechten ontzet. Naar de twee vermisten wordt nog gezocht Na het uitbreken van den brand op staatsmijn „Hendrik", zijn elf van de dertien slachtoffers geborgen. Er is zeer hard gewerkt door allen, die bij het reddingswerk betrokken waren en wel in het bijzonder door de reddings brigade van de „Hendrik", 'die in de eerste dagen geassisteerd werd door de reddingsbrigade der staatsmijn „Emma". Deze week werd gewerkt onder leiding van den Inspecteur-Generaal der mijnen in samenwerking met den bedrijfsleider van de „Hendrik" en diens assistenten. De galerij, waarin de transportband is verbrand en waarvan ook de bekleeding door het vuur werd aangetast, is thans on der water gezet en daardoor afgesloten. Deze afsluiting zal geruimen tijd gehand haafd moeten blijven. De berging van de laaste slachtoffers in de steile gang aansluitend aan de nu afgesloten „band galerij'y, zal daardoor geruimen tijd in beslag moeten nemen. De bedrijfsleiding der staatsmijn „Hendrik'' zal echter niets ongedaan laten, om de berging zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Met het on der water zetten en afsluiten van- de galerij, waarin de brand heeft gewoed, zijn de reddingswerkzaamheden geëindigd, zoo- dat de thans nog te nemen maatregelen, hoewel uit den aard der zaak in overleg met het staatstoezicht op de mijnen, door de bedrijfsleiding der staatsmijn „Hen drik" zelf verder ten uitvoer zullen moeten worden gelegd. Dezer dagen werd het stoffelijk over schot van de houwers W. H. Heugen, C. Tentoonstelling over kerken van de toekomst Op Vrijdag 7 November zal in het Ste delijk Museum te Amsterdam een tentoon stelling onder nen naam „Nederlands nieu we kerken'' worden geopend, waar een aantal ontwerpen van nieuw te bouwen kerken zal worden geëxposeerd. Deze tentoonstelling, welke onder auspiciën zal staan van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Weder opbouw en Volkshuis vesting zal na Am sterdam in een tiental andere steden van ons land worden gehouden. Het doel der tentoonstelling is be langhebbenden en belangstellenden een inzicht te geven in de vraagstukken van den hedendaagschen kerkbouw en oplossingen hiervoor aan te wijzen in den vorm van een aantal ontwerpen en afbeeldingen van uitgevoerde werken. Om de belangrijkheid der tentoonstel ling te verhoogen zullen, als vergelijkings-' en studiemateriaal, afbeeldingen van uit gevoerd werk van buitenlandsche ker- kenbouwers aanwezig zijn en om het vraa^tuk van den kerkbouw van ver schillende zijden te doen belichten, zal, bij genoegzame belangstelling, aan de tentoonstelling een tweedaagsch congres worden verbonden (op 7 en 8 November), waarop een aantal binnen- en buitenland sche sprekers inleidingen over dit onder werp zal houden. Dit congres staat onder leiding van prof. dr. G. v. d. Leeuw, den voorzitter van het comité, dat zich met de organisatie en de uitvoering van tentoonstelling en congres heeft belast. Het comité bestaat uit per sonen uit het kerkelijk leven en uit enkele architecten. Het ontwerpen en inrichten van de tentoonstelling is opgedragen aan den architect G. H. Holt te Haarlem. WAT ER GESPAARD WORDT. Volgens de mededeelingen van den Ne- derlandschen Spaarbankbond werd in Fe bruari van dit jaar bij de algemeene spaar banken in totaal ingelegd f 22.768.848 en terugbetaald f 18.330.359, tegen in Januari respectievelijk f 31.146.441 en f 24.204.961. In de eerste twee maanden van 1947 werd aldus f 11.379.969 meer ingelegd dan te rugbetaald. Bij de bankspaarbanken belie pen inleg en terugbetaling in Februari respectievelijk f 1.211.304 en f 883.668 en in de eerste twee maanden van 1947 in tonaal f 2.085.549 en f 1.647.416. NIEUW VEllLÏCIITINGSSYSTEEM. Lee Garmes, een der Hollywoodsche camera- lieden heeft een nieuwe verlichting bedacht. Hij laat het licht der schijnwerpers in de studio's namelijk reflecteeren tegen glanzend wil geverf de bogen vaiï canvas. Op die manier wordt een rliehting zonder schaduwen bereikt. Het effect, dal voor het eerst in de film „Liefdes brieven" is toegepasi wordt erg geroemd. Maar zou de uilvinder niet vergeten, dat het voor naamste effect van allé iicht juist is dat het schaduw Veroorzaakt? Te leven in een wereld zonder schaduwen zal toch op den duur niet aantrekkelijk zijn. van Roosmalen en van den hulphouwer N. J. Quaedvlieg, te Brunssum onder groote belangstelling der bevolking ter aarde be steld. Om kwart over negen verliet de lijkstoet het terrein der mijnen te Rumpen. Op de gebouwen en de schacht van de „Hendrik" en van de huizen en de open bare gebouwen hing de vlag halfstok. Mijnwerkers- en arbeiders-organisaties gingen met omfloerste vaandel mede in de stoet. Na de plechtigheid in de kerk waar tal- looze hooge autoriteiten aanwezig waren, vond op de R.K. begraafplaats de ter aardebéstelling plaats. Op verzoek van fa milieleden en directie der staatsmijnen werd aan het graf niet gesproken. Over eenigen tijd zal op het terrein der Staats mijn Hendrik een groote herdenkings plechtigheid worden gehouden ter nage dachtenis van de dertien, mijnwerkers, die bij de mijnramp het leven verloren. Eenvoudige menu's voor den schoonmaaktijd Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Nu - de winter is ge weken voor de lente, ontwaakt in iedere huisvrouw een onweerstaanbare drang om de winterschebedomptheid uit huis te jagen en alles frisch te boenen en blinkend te poetsen, tot het weer nieuw lijkt. Maar wie heel het huis met bezemen keert, komt tijd te kort om de pap te roeren en zoo verschijnt in menig gezin, in schoon maaktijd, een haastig gewarmd kliekje met een paar sneden blood, als avondmaal op den disch. Moet dat nu zoo? Om over de gezellig heid voor man en kinderen nog maar niet te spreken: heeft zoo'n extra hard wer kende huisvrouw niet nog méér dan ge woonlijk goed voedsel noodig om frisch en werklustig te blijven?, Natuurlijk en het kan anders, wanneer met overleg de maaltijden eenvoudig worden gemaakt en de voorbereidingen tot een minimum be perkt. Als hulp en handleiding geven we u onderstaande wenken. 1. Maak de menu's voor enkele dagen tegelijk, van te voren op. 2. Kies gerechten, die weinig toezicht vragen en niet veel afwasch geven, bij voorbeeld erwtensoep en gort met bruine suiker, een kop bouillon, stamppot zuur kool of stamppot met rauwe fijngesneden spinazie. U hebt dan meteen weinig spina zie noodig. 3. Zorg van te voren alles in huis te hebben, zoodat u tijdens de schoonmaak alleen de allernoodzakelijkste boodschap pen behoeft te halen. 4. Maak alles zoover mogelijk klaar, alvorens met het schoonmaakwerk te be ginnen. Aardappelen geschild, vleesch pan klaar, soepgroenten schoongemaakt, brood van te voren gesneden, belegging klaar. 5. Dien de gerechten, al zijn ze een voudig, toch keurig verzorgd op, dat is heusch van belang. Tot slot een -recept van een gemakke lijk te bereiden stamppot, die bovendien gezond is (rauwe groente) en voordeelig, want van rauwe groente heeft u veel minder noodig. Stamppot rauwe groente (4 personen). 2 kg aardappelen, 400 gr. spinazie of Russische postelein, 35 gr. (2 eetlepels) margarine of vet, scheutje melk, zout, peper. De aardappelen schillen, wasschen en in vieren snijden, water met zout aan de kook brengen en hierin de aardappelen gaar koken. Zoo noodig het kookvocht in een kom gieten en de aardappelen stam pen. Met kookvocht, melk, margarine of vet een smeuige purée maken en de fijn gesneden groente toevoegen. Alles nog even goed -warm laten worden en op smaak maken met peper en zout. Hoekey-spelers uit Derby in Haarlem Zaterdag en gedurende de Paaschdagen zul len hockeyspeelsters en spelers uit Derby eenige wedstrijden spelen tegen vereenlglngen uit Haarlem en omgeving. De Engelsche dames worden Vrijdagochtend om ongeveer elf uur na aankomst van den boottrein op het Haarlem- sche station verwacht. De heeren komen per dagboot en arriveeren des avonds om kwart over zes - te Amsterdam. Voor Maandagavond staat een feestavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond op het programma. De bordjes staan er voor de goeden cn de boozen, dus ook voor den schillenboer, die bij nadering van „uitholling over dwars" de voetrem van zijn ééne melan cholieke paardenkracht indrukt en daar door met hebben, houden en schillenlast tot stilstand komt. Het probleem is even groot als de over- dwarsche uitholling, waar nijvere straten makers in rondkruipen om er weer een normalen rijweg van te vervaardigen. Want wie heeft ooit een schillenboer in hoogsteigen persoon met een paard-en- wagen op den rug aanschouwd, klimmende over de obstakels, welke in uithollingen- overdwars plegen voor te komen? Dus draait de onze een mistroostig sigaretje en peinst op middelen, om aan den over kant te komen. Omrijden gaat niet, want dan mist de man een heele wijk, met alle daaraan verbonden voordeelen, welke reeds te lang in de aardappelbakjes dei- onderscheidene huisvrouwen hebben staan wachten. Het droef mediteeren op den bok wordt blij verstoord door remmengekreun op den achtergrond. Een kolos van een auto be hoedt zich op het laatste nippertje voor een gevaarlijken overtocht, daarin ge steund door het bordje en het sohiilen- voertuig, welks trekkracht de ooren in den nek heeft gevouwen en schichtig langs de ooglappen tracht te overschouwen, wat hij aan zijn staart heeft hooren kreunen. De werklieden in de uitholling storen zich niet aan internationale of locale transportmiddelen en hameren ijverig de steenen in de daarvoor bestemde zand- kuiltjes. Zij zijn noch goed, noch boos, want zij werken in gemeentedienst en er wacht hen geen bakje schillen of een vrachtje deviezen. De situatie lijkt stabiel, maar houdt mogelijkheden van een revolutie in. De eerste voorboden vermengen zich reeds in c-en vreemde cacafonie: gehinnik en ge toeter. Dan rijdt de bestuurder zijn kolos vastbesloten langszij den schillen-chauf- feur. „Komterin" beveelt hij kort; met een sprong staat hij onderaan dp majestueuze motorkap en dribbelt langs de flanken van den oplegger naar den achtervleugel. Een klap wordt neergelaten, de verbaasde hit voelt zich bij den teugel gevat en klappert even later het meest hellende vlak van haar leven op, om te verdwijnen, met schillenlast en al, in de donkere oneindig heid van het moderne vervoermiddel. Met veel gescheur aan stuurrad, gekraak van versnellingen en gezucht van hydraulische remmen draait de trailer op het wak in de straat aan, waarschuwt met veel geraas de ijlings vluchtende plaveienaars, zwoegt zich door een zandwoestenij, waar straten makers-knielappen onder het aardopper vlak gedrukt worden en klimt tenslotte de pasgelegde steenen ampel molesteerend, tegen den anderen oever van de uitholling op. De verkeersbordjes staan er voor de goeden en de boózen, maar hoe het ook zij de huis vrouwelijke schillenbakken zijn op tijd geleegd. j. F. Exportmaatregelen voor papier in Zweden De Zweedsche regeering heeft alle voor raden papier en daarvan vervaardigde ar tikelen in het bezit van fabrikanten en handelaren opgevorderd. Een woordvoer der der Zweedsohe regeering heeft mede gedeeld, dat de opvordering een tijdelijke maatregel was, die tén doel had, de voor ziening van de binnenlandsche markt van papier en aanverwante producten te redu- ceeron tot het-verbruikspeil van 1944-'45 en het surplus voor den export te bestem men. Hallo, met de Ford van mijnheer Jansen? De oorlogsjaren hebben vooral ln het buiten land groote mogelijkheden geschapen voor de ultra-kortegolftelefonie. De KNAC heeft zich thans afgevraagd of de verkregen resultaten ook niet in ons land gebruikt zouden kunnen wor den, bijvoorbeeld om het onrustbarend toe nemen van het aantal auto- en motordiefstallen tegen te gaan, om het wegverkeer te beveiligen en om snelle hulp bij weg-origevallen tg kunnen vequireeren. Bovendien zou het wellicht moge lijk zijn een civiel telefonisch verkeer met en tusschen rijdende auto's, zooals dit buiten onze grenzen reeds wordt toegepast, In te stellen. Om deze voor ons land nieuwe mogelijk heden te onderzoeken ls een commissie in het leven geroepen, waarin zoowel PTT-dcskundi- gen, polltle-autoriteiten, verkeersmenschcn als radio-technici zitting hebben. Van 4 t/m 9 April Naar de wereldvermaarde nov®lle van Rüsland's grootsten dichter Alexander Poesjkin. Melior Film. Toegang 18 jaar. Zaterdag 5 April, le en 2c Paaschdag 3 uur. Groot Familie Matinee met LOU BANDY in de Hollandsche film „HET LEVEN IS NOC NIET ZOO KWAAD". FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 36 Dermot moest eerlijk toegeven, dat dit waar was. Hij glimlachte opnieuw tegen haar. Het leek, alsof dit haar aanmoedigde. „Dat is de reden", vervolgde Janice, „waarom ik u iets wou vragen. In strikt vertrouwen natuurlijk. Dat belooft u mij toch, nietwaar?" „Natuurlijk", kwam monsieur Goron be minnelijk tusschenbeide, nog voordat Der mot had kunnen antwoorden. ,.Eh.... waar is Mrs. Neill op het oogenblik?" Janice's gezichtje betrok. „Zij is het met Toby aan het uitpraten. Moeder en Oom Ben hebben zich beschei den teruggetrokken. Maar om terug te ko men op mijn vraag". Zij aarzelde. Toen haalde zij diep adem en keek Dermot vol aan. „Herinnert u zich, dat moeder en u het er zooeven over hadden, dat vader zooveel belangstelling had voor het ge vangeniswezen?" Om een of andere reden had dat woord een zeer onaangename, huiveringwekken- den klank. „Ja?" zei Dermot- „Daarom kwam ik op die gedachte. U herinnert u ook, dat er gesproken is ovér het feit, dat vader er zoo wonderlijk uit zag op dien middag voordat hij gedood werd? Hij kwam terug van zijn wandeling en wilde beslist niet mee naar den schouw burg dien avond. Hij zag zoo wit als een geest en zijn handen "beefden. Terwijl daarover vanmiddag gesproken werd, her innerde ik mij plotseling den eenigen keer, dat ik hem nog eens zoo heb gezien". „Ja, en?" „Het is ongeveer acht jaar geleden", zei Janice, „toen Q/as er zoo'n gladde, over dreven vriendelijke vent, die FinisteiTe heette. Hij zag kans vader op een of an dere manier in een zaak te interesseeren en bezwendelde hem schandelijk. Ik weet niets van de bijzonderheden af. Ik was nog te jong en ik begreep niets van die dingen. Maar ik herinner me nog wel, wat voor vreeselijke herrie er het gevolg van is geweest". Monsieur Goron. die het verhaal, met zijn hand om zijn oorschelp, had gevolgd, keek verbluft. „Het is misschien heej interessant", zei de prefect, „maar ik zie niet in „Wacht even!" Janice wendde zich tot Dermot. „Vader heeft altijd een slecht ge heugen voor gezichten -gehad. Maar soms, opeens/ als je het 't minst verwachtte, herinnerde hij zich iemand wel. Terwijl ..Finisterre" met hem praatte ziet u, er was geen enkele wettelijke mogelijkheid om de zaak in hiseine te brengen her innerde hij zich plotseling, wie die man was. „Finisterre" was een veroordeelde, die McConldin heette, en die voorwaar delijk in vrijheid was gesteld. Maar hij had zijn woordfniet gehouden en was spoorloos verdwenen. Vader had zich voor dit geval erg geïnteresseerd, hoewel McCortklin hem nooit had gezien. Ten minste hij wist niet wie vader was. En dan komt die McConklin op eens uit de lucht vallen. Toen McConklin, of Finister re, ontdekte, dat hij herkend was, begon hij te huilen en smeekte vader, hem niet over te leveren aan de politie. En hij bood aan het geld terug te betalen. Hij baalde zijn vrouw en zijn kinderen er bij. Hij wilde alles, maar dan ook ftlles doen, als vader hem maar niet terug stuurde naai de gevangenis. Moeder zegt, dat vader zoo wit zag als een geest en dat hij naar boven ging en in de bodkamer overgegeven heeft. Want hij vond het ellendig hij haatte het om een misdadiger te laten opslui ten. Maar dat wil niet zeggen, dat hij het niet zou doen. Ik geloof, dat vader zelfs iemand van zijn eigen familie zou hebben laten opsluiten, als hij van oordeel was geweest, dat die iets had gedaan, dat niet te* verdedigen was". Janice zweeg. Zij had gesproken op vluggen, klank- loozen toon. Haar lippen waren droog. Zij bleef de kamer rondkijken, alsof zij er nog iets van haar vaders aanwezigheid kon te rug vinden tusschen de vitrines.met zijn schatten. „Hij zei tegen Finisterre: „Ik zal je vier- en-twint-ig uur geven om te verdwijnen. Daarna, of je verdwenen bent oi niet, gaat er een volledig verslag van jou en de ma nier, waarop je nu leeft cn met opgave van de plaats waar je in dat „nieuwe le ven" te vinden bent naar Scotland Yard". En dat heeft hij gedaan! Finisterre is in de gevangenis gestorven. Moeder zegt, dat vader dagenlang niet heeft gegeten. Ziet u, hij mocht dien man!" Janice legde den nadruk op die laatste woorden;,ze klonken overtuigd en ze sche nen een diepere beteekenis te hebben. „Ik wil niet, dat u denkt, dat ik gemeen ben. Dat ben ik niet. hoort u? Dat ben ik niet! Het is niet mijn bedoeling om gemeen te zijn. Maar het heeft geen zin om te doen, alsof ik daar niet aan gedacht had". Ze keek Dermot opnieuw recht in de oogen. „Gelooft u, dat Eve Neill wel eens in de gevangenis heeft gezeten?" HOOFDSTUK XII. Eve en Toby hadden beneden den gehee- len salon voor hen beiden- Er brandde al leen een schemerlamp met een goudgele kap in een verren hoek van de kamer.- Ze hadden geen van tweeën verlangen om eikaars gezicht erg duidelijk te zien. Eve zocht naar haar handtaschje, dat zij in den verwarden toestand, waarin zij thans verkeerde, niet kon vinden. Zij bleef doelloos door de kamer loopen, telkens weer op dezelfde plaatsen kijkend en zoe kend. Maar toen zij in de buurt van de deur kwam. vloog Toby er heen en ging er voor staan, .OVordt vervolgd). -

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3