Bij den vijftigsten sterfdag van Johannes Brahms ÉflüWiïïiiTni Nederlandsch kapitaal droeg veel bij tot Je ontwikkeling der Vereenigde Staten Hooftherdenking Ook zonder het visum vele formaliteiten Het drank-gebruik toegenomen, het misbruik niet jy-ivnFRDAG 3 APRIL 1947 Ten aanzien van de financieele betrek kingen tusschen beide landen op dit oogen- blik, gewaagde de heer Wilkinson van de groote bedragen aan Amerikaansche effec ten en andere deelnemingen in Amerikaan sche ondernemingen van Nederlandsche beleggers. Volgens officieele cijfers bezaten in Juni 1941 5179 Nederlandsche ingeze tenen activa in Amerika, van wie vierdui zend particulieren waren. Volgens de koer sen van dien tijd vertegenwoordigden deze activa een waarde van ongeveer een mil liard dollar inclusief ongeveer 300 millioen dollar in effecten. Onze schuld aan dc V. S. Ter illustratie van de schuld van den Nederlandschen staat aan de Amerikaan sche regeering, haalde de heer Wilkinson cijfers aan uit een Memorie van Antwoord van minister Lieftinck aan de Tweede Kamer van November 1946, volgens welke per 31 October van dat jaar deze schuld circa 337 millioen dollar bedroeg of 893 millioen gulden. Hij was er zeker van, dat dezelfde verhouding van wederzijdsch be grip en onderling vertrouwen, een verhou ding die reeds meer dan 150 jaar bestaat, zou voortduren. Het Nederlandsche crediet staat in de Vereenigde Staten altijd hoog aangeschre ven, hetgeen een natuurlijke weerspiege ling is van den goeden naam der Neder- edurende en na den afgeloopen landsche regeering en het Nederlandsche Onze schuld aan de V.S. thans bijna f900 millioen sedert hel bestaan van dc Vereeniirde "ten als natie heeft er tusschen de Ver- eeni'de Staten en Nederland op financieel «bied een nauwe en hartelijke samenwer- bestaan welke voor heide landen vele bliirende voordeden heeft opgeleverd." Vit verklaarde dc heer E. C. Wilkinson, attaché van de Amerikaansche ambassade |e 's-Gravenhage, In een te Amsterdam „houden rede over de financieele betrek- ti„gen tusschen Nederland en de Vcr- eeniïde Staten- n heer Wilkinson nette uiteen, hoe de Aaoinpmin" van Nederlandsch kapitaal Sds een belangrijke rol heeft gespeeld h het vestigen van ondernemingen, die inmiddels ertoe hebben bijgedragen om de Vereenigde Staten te maken tot de groote landbouw- en industrienatie van heden. Aan den anderen kant heeft de stroom van Saai uit de Vereenigde Staten naar Nederland na den eersten wereldoorlog en éveneens gedurende en Hon afpolnnnpn oorlog een nuttig effect •pe financieele betrekkingen tusschen Nederland en de Vereenigde Staten ont stonden reeds zes jaar na de onderteeke- éin" van de Onafhankelijkheidsverklaring, waarmede de Vereenigde Staten als natie het levenslicht aanschouwden. In 1782 „laatste de Amerikaansche regeering een j-gning van 5.000.000 in Nederland, met een looptijd van tien jaar en een rente van 1 nrocent en hetzelfde herhaalde zich in 1784 1787, 17 88, en van 1790 tot 1794. Al deze' leeningen waren kort na het begin van de negentiende eeuw volledig afgelost. Vooral bij de ontwikkeling van het Ame rikaansche transportwezen heeft Neder landsch kapitaal de helpende hand gereikt. In 1792 werd het eerste groote kanaalpro ject in de Vereenigde Staten door Neder land gefinancierd. De sluizen in dit kanaal werden gebouwd volgens plannen van Ne derlandsche waterbouwkundigen. Omstreeks het midden van de negen tiende eeuw en in latere jaren droeg Ne derlandsch kapitaal er in aanzienlijke mate toe bij om. den aanleg mogelijk te maken van de groote Amerikaansche spoorweg netten in het Midden-Westen, het Zuid- Westen en de spoorlijnen uit Chicago, St.- Louis en andere plaatsen naar de kust van den Stillen Oceaan. Aandeelen van Ame rikaansche spoorwegen werden bij Neder landsche beleggers in toenemende mate populair 'en in 1873 waven een zestigtal spoorweguitgiften op de Amsterdamsche markt geplaatst of werden onder Neder landsche beleggers verhandeld. Een andere bijdrage in de ontwikkeling der Vereenigde Staten, waarin Nederland sche beleggers een rol speelden, was het 'verschaffen van geld op hypotheek ter verbetering der landbouwgebieden in de streken van het Midden-Westen.en in de Westelijke staten. Deze wijze van belegging door Nederland begon belangrijken om vang aan te nemen omstreeks het jaar 1880 en bedroeg bij het uitbreken van den eer sten wereldoorlog meer-dan 50 millioen dollar. Vóór 1909 vormden spoorwegfondsen het grootste deel van Nederlands beleggingen ui de Vereenigde Staten. In de jaren daar na evenwel kregen de Nederlandsche be leggingen steeds meer een gevarieerd ka rakter en breidden zich uit tot practisch alle terreinen der industrieele activiteit. Vooral de Amerikaansche staalindustrie deed een beroep op de Nederlandsche be leggers en naar schatting bedroegen alleen de' beleggingen in de staalindustrie om- streeks_1907 meer dan 50 millioen dollar. Bij het uitbreken van den eersten we reldoorlog werden aan de Amsterdamsche Effectenbeurs 250 Amerikaansche fondsen verhandeld, bestaande uit 47 aandeelen van verschillende spoorwegen en 59 van industrieele ondernemingen, alsmede 123 verschillende soorten spoorwegobligaties en 21 obligaties van industrieën en andere ondernemingen. Men schat, dat toen de waarde van het Nederlandsche bezit in Amerika ongeveer 600 tot 800 millioen dol lars groot was, de goudvoorraad uiteraard niet meegerekend. Toen na den eersten wereldoorlog Ne. derland tijdelijk ophield een kapitaal- exporteerende natie te zijn volgde de stroom van beleggingen tijdelijk een om gekeerde richting. Bovendien werden om streeks het midden van de twintiger jaren voor circa 150 millioen dollar aan Neder- landsch-Indische obligaties, gegarandeerd door het Koninkrijk der Nederlanden, aan Amerikaansche beleggers aangeboden. Dezè en andere Nederlandsche emissies werden op de Amerikaansche effecten- markten verhandeld tegen koersen, die voor de oorspronkelijke koopers bevredigend waren. publiek wat betreft het nakomen van con- tractueele verplichtingen. Mede dragen hiertoe bij de energie, het overleg en de onwrikbare vastberadenheid die het Ne derlandsche volk in den loop der jaren aan den dag heeft gelegd bij de ontwikke ling van de commeröieele, industrieele en financieele hulpbronnen, des lands, weerwil van zijn geringe grootte en de schaarschte aan gevarieerde delfstoffen. Schoonheidssalon voor koeien Een koe, die dezer dagen een Amster damsche schoonheidssalon van binnen mocht bewonderen4 heeft niet lang over de voor haar vreemde belevenissen kun nen nadenkenwant in plaats van poeder op den neus werd haar het mes. op den keel gezet, zoodra zij via den salon in den kelder er onder ivas aangeland. De C.C.D. stelde veel belang in de schoon- heidsfabriek en ontdekte spoedig een loopplank naar lagere regionen, waar de koe in uitgebeenden toestand werd aan getroffen. Het misleide rund zal ver moedelijk door den economischen rech ter gewroken worden. Vorstschac'e aan tarwe 40 a 50 procent Uit de tot dusver bij de directie van den Landbouw ingekomen rapporten van de rijks- landbouwconsulenten blijkt, dat de aanvanke lijk zeer sombere verwachtingen ten aanzien van de vorstsehade in den akker- en weidebouw thans iets optimistischer zijn geworden, hoewel er nog geen definitieve gegevens bekend 2ijn. Hoe moeilijk hot is om de vorstsehade te be palen, moge blijken int het feit. dat het voor komt. dat een gewas aanvankelijk begint uit te loopen, doch na verloop van eenigen tijd plotseling sterft. Het is dan ook zeer goed mo gelijk. dat gewassen, welke er momenteel goed voorstaan, achteraf nog kunnen tegenvallen. Voor de tarwe, waar aanvankelijk de schade werd geraamd op ongeveer 80 procent, laat de situatie zich iets gunstiger aanzien. Voor zoover gegevens bekend zijn, is een schade van onge veer 40 a 50 procent te verwachten. Uit den aard der zaak is de winterharde tarwe de vorst periode beter doorgekomen dan de minder wintex-harde. Voorts heeft de vroeg (in Septem berOctober) uitgezaaide tarwe het beter ge daan dan de laat (in November) uitgezaaide. Voor wintergerst zijn nog geen cijfers vast te stellen. Wel zijn ook voor dit gewas de voor uitzichten niet meer zoo somber als eenlge weken geleden. Rogge heeft de vorstperiode over het alge meen vrij goed doorstaan. Ook bij de rogge ls de vi-oeg ingezaaide vrucht de koude beter door gekomen dan de laat gezaaide. Het blijvend grasland staat er vrij goed voor, behalve op die perceelen, waar het water niet vlug kon weg vloeien en op het gewas is blijven staan. Met het pas ingezaaide grasland staat het er minder goed voor, waarbij vooral de perceelen. die in den nazomer zijn Ingezaaid, geen hooge ver wachtingen wekken. Beter is het gesteld met de perceelen, die reeds in Juni zijn Ingezaaid. Gemeenschap der Woodbrookers In de maand April organiseert de Ar beiders Gemeenschap der Woodbrookers te Bentveld tweemaal een weekend-confe rentie. Voor mannen en vrouwen, werk zaam in het bank- en effectenbedrijf wordt een conferentie gehouden op 12 en 13 April. Sprekers zijn de heeren Ed. van Cleeff en J. Paardekooper. De leiding be rust bij mr. dr. J. F. de Jongh. Op 19 en 20 April zal de Joodsche reli- gieus socialist Martin Buber, vroeger een der geestelijke leiders van het Duitsche Jodendom, thans hoogleeraar in Jeruzalem, een bezoek aan Bentveld brengen. Hij zal twee inleidingen houden. Over Martin Buber en zijn werk zal mejuffrouw dr. Juliette Binger spreken. REIZEN NAAR ENGELAND Autorace onder de palmen. - Hier is een voorproefje, van wat wij te zien zullen krij gen als het circuit in Zandvoort op tijd klaar komt en de Grand Prix van Nederland er aan het eind van dezen zomer zal worden verreden. Wij zullen ons hart kunnen ophalen aan het machtige ronken van de open uitlaten, van de Alfa's, de Maserati's, de Delahayes en Bugatti's, misschien zelfs de nieuwe Engelsche V/2-liters van Ray mond Mays. Wij zullen de bittere, prikkelende reuk van renwagen-ólie opsnuiven. Wij zullen een heelen langen, lieven dag kunnen genieten van het schouwspeldat de coureurs ons bieden, wanneer zij met tachtig kilometer door een scherpe bocht gieren, of met honderdtachtig over de rechte stukken flitsen. Op 21 Mei 1947 zal het 300 jaar geleden zijn, dat een der groote figuren uit onze gouden eeuw, Pieter Corneliszoon Hooft, overleed. Ter herdenking van dit feit zullen in de tweede helft van Mei overal in het land herdenkingsbijeenkomsten worden georganiseerd, waartoe een groot aantal autoriteiten hun medewerking heeft toe gezegd. Tevens zal vanwege het „Amster damsche comité voor de..herdenking van P. 0. Hooft (16471947)" en onder auspiciën van het „Nationale P. C. Hooft-Comité" een beschrijving van Hooft's leven en werk verschijnen met een bloemlezing uit zijn oeuvre. De tekst van deze kroniek is ge schreven door mevrouw dr. A. H. M. Ro- mem-Versthoor, het illustratieve gedeelte werd verzorgd door drs. H. van der Bij 11, secretaris van het Vondelmuseum en de typografische verzorging is in handen van van Krimpen. Het plan is opgevat om alle leerlingen >an inrichtingen voor hooger, middelbaar 011 lager onderwijs en de in de jeugdver enigingen georganiseerde jongeren in het zit te stellen van deze kroniek tegen een prijs331 V°°r deze groepen vastgestelden Het. comité hoopt op deze wijze te be- tüa dat de Nederlandsche jeugd ten J van Herdenking niet vreemd staat genovër dezen grooten vert-egenwoordi- rie ?nze g0l,den eeuw. De tekst van k Ju?" en de keuze van de bloemlezing 8€steld.° speciaa* voor ^it doel samen- Het geboortehuis van Brahms in Hamburg. Een ademlooze Indiër 24- uur begraven en levend opgedolven Zaterdagavond om zes uur werd de ,.Yogi" Remanand Swami, die beweert dat hij zonder ademen kan leven en zijn hart slag kan beheerschen, voor 24 uur begra ven op de terreinen van de Khalsa uni versiteit bij Bombay, bij wijze van expe riment. Na een korte toespraak tot de groote menigte die was opgekomen om hem te zien begraven, daalde hij af in een cemen ten graf van 6 bij 5 bij 4 voet. Hij hurkte met gekruiste armen en beenen op een plank, terwijl werklieden zijn graf met planken afdekten en dit toen met cement dicht maakten. Swami wil met deze proef de macht van den geest over het lichaam demonstreeren. Zondagavond werd hij weer levend opge graven. Toen de planken verwijderd waren, kreeg de United Press-correspondent toe stemming om in het graf te kijken en hij zag hoe Swami bewegingloos nog in de zelfde houding zat die hij voor zijn begra fenis had aangenomen. Zijn beenen waren gekruist; zijn armen rustten op zijn knieën en zijn oogen waren gesloten. Swami bevond zich nog altijd kennelijk in trance toen hij op een podium werd ge plaatst ten aanschouwe van een menigte van tienduizend personen. Na volle vijf minuten klopte een discipel Swami zaoht tegen het hoofd; toen toonde Swami tee kenen van terugkeerend leven. De begrafenis schijnt voor Swami geen nadeelige gevolgen gehad te hebben. Een bekende hartspecialist uit Bombay, die de opening van het graf bijwoonde, zeide dat de medische wetenschap de ver richting niet kan verklaren, welke een normaal persoon binnen twee of zeker binnen drie uurxgedood zou hebben. Swami heeft beloofd om binnenkort zijn krachten te demonstreeren aan de medici van Bombay. NEDERL. MODERNE MIDDENSTANDSBOND Dezer dagen is een vergadering van den Ned. Mod. Middenstandsbond gehouden. Na een in leiding van een lid van het hoofdbestuur, den heer Neuteboom, werd besloten tot her-oprich ting van de afdeeling Haarlem, die zich in 1940 uit de openbaarheid terugtrok.. Het bestuur bestaat uit de heeren Wesselius, voorz.; W. Laatseh. secr., Ternatestraat 21; B. Hartman, penningm.; Allessie en te Nuyl be stuurders. r\ IE drie concerten van Richard Wagner in Weenen in den winter van 1862, die hem zooveel bijval en zoo weinig geld in brachten, dat hij niet eens zijn hotelreke ning betalen kon, waren ook door Brahms bezocht, destijds een dertiger, zoo juist di rigent van de „Wiener Singakademie" worden en omgeven door het prille licht van zijn eerste successen. De kroniekschrij ver bericht, dat Brahms zich afwijzend be toonde en den geestdriftigen Weisheimer uitlachte, toen deze zóó heftig applaudis seerde, dat zijn witte handschoenen barst ten. Toen een goede tien jaar later, Nietz sche Wagner in Bayreuth bezocht, legde hij Brahms' „Triumphlied" op den vleugel. De uitwerking was natuurlijk explosief: Reeds de roode band werkte op Wagner als de roode lap op een stier. „Handel, Mendelssohn en Schumann in leer gebon den" schreeuwde hij. Neen, ze waren tegenstanders, moesten tegenstanders zijn, als mensch, als man, als kunstenaar. Wagn'er, de 20 jaar oudere, klein, bewegelijk, oneindig vitaal, Wagner, die niemand naast zich dulden wilde, de politicus, de polemicus, door Europa ja gend, vandaag revolutionnair, morgen vriend des konings, schuldenmaker, man Johannes Brahms. van het theater, met een hofstaat om zich heen van een bijna vorstelijke praal. En Brahms, de zware man, musicus en niets dan musicus, blij, ontheven te zijn van alle paedagogische en officieele verplichtingen, om in goeden welstand te kunnen werken, gelukkig, Noord-Duitschland achter zich gelaten en in Weenen die sfeer, dien kring te hebben gevonden, die hij, de ongetrouw de man, noodig had; bij het ouder worden steeds kuriger, steeds onbehouwener, een „vrouwenhater", hij, die jaren lang met Klara Schumann, zijn Wertherliefde, de diepste brieven gewisseld had. Wagner, schepper van het „Universalkunstwerk", zijn eigen dichter, zijn eigen décox-ontwer per, geheel naar de toekomst gekeerd, en Brahms steeds dieper, steeds verder terug gaand, steeds liefdevoller zich in het ver leden vex-diepend, om het te vervullen, levend te maken, te versterken, te vol tooien. En toch, beiden gezichten van een enkelen Januskop, Wagner naar 't morgen, Brahms naar het gisteren gewend. Deze strijdperiode hier „Brah'maan", hier Wagneriaan is al lang voorbij. Ge lukkige tijden, toen men zich nog heesch brulde om een symphonie en blauwe plek ken opliep ter wille van een opera. Reeds lang tronen Wagner en Brahms eendrach tig op de hoogten van de Parnassus en ver bazen er zich over wat er van Europa ge worden is, Sinds zij de oogen sloten. Bij Brahms is dat, vandaag op den dag af, 50 jaar geleden. schilderachtige, hooge huur-kazerne in de armeluiswijk. De kleine Johannes, zoon van den contrabassist aan den stads- schouwburg, speelde zoo nu en dan ook in St. Pauli voor de matrozen. Met een Hon gaar, een avonturier en vioolspeler, ging de jongeling al heel gauw op zijn eerste „concertreizen". Tot Joachim den jongen Brahms bij Robert Schumann aanbeveelt, deze beiden elkaar in Düsseldorf vinden, en Schumann vol vreugde den nieuwen meester profetisch aankondigt: „Hij moest komen!" Slechts kort in Detmold, slechts kort in Hamburg, dan gaat het naar Weenen. Brahms voelt hier zooals menig ander uit het Noorden, het eeuwige vader land, voelt Beethoven en Schubert, (in wier nabijheid hij tenslotte ook op de Wie ner Zentralfriedhof rusten mocht) diri. geert eerst de Singakademie, dan de phil- hai'monïsche concerten en vestigt zich in 1878 definitief in Weenen. En zie, de Ham burger, de Noordduitscher, de protestant, zit spoedig ook buiten „beim Heurigen", (gelegenheid, waar jonge wijn geschonken wordt), waar men zoo verstandig drinkt en zoo zalig musiceert, wordt eerst als pianist vol liefde, vol vereering opge nomen, schiet wortel en bloeit in zijn strenge schoonheid als een van de koste lijkste bloemen in den toovertuin der Oos. tenrijksche muziek. Het was meer dan een verblijf, meer dan vriendschappelijk opgenomen worden, dat bewijzen de „Walzer" en de „Liebeslieder- walzer", die met hun Weensche „Leid- freude", vol goede Oostem-ijksche zonnig heid in ieder huis en hart binnen gedrongen zijn. Afgezien van concertreizen door de monarchie, door Duitschland, naar Holland en naar Zwitserland, afgezien ook van de in scheppend opzicht gezegende vacantïe in het Oostenrijksche Alpenland, bleef Brahms in Weenen, maar al te spoedig, vooral door Hanslick, Öen gezworen Wag- nervijand, tot muziekpaus verheven, maar al te fel bestreden als tegenpool van Wag ner, Bruckner, Wolf, en de geheele „toe komst". En zooals Wagner een wereld schiep, die leerlingen en volgelingen be vruchtte, zoo ook Brahms; Staal uit Amerika voor De heer W. J. van der Wal, opzichter bij den dienst van den Rijkswaterstaat, direc tie bruggen, die sinds Januax-i op inspectie tocht in de Amerikaansche staalfabrieken is geweest, heeft voor zijn vertrek naar Nederland verklaard, dat Nederland ver scheidene duizenden tonnen staal in de Vereenigde Staten heeft besteld. De kwali teit van het Amerikaansche staal vond hij zeer bevredigend, maar hij was teleurge steld over de ter beschikking gestelde hoe veelheid. Hij zeide dat het grootste' deel van het Amerikaansche staal gebruikt zal worden voor het herstel van de Moerdijk- brug en de bruggen bij Arnhem en Kei- zersveer. Voor de meer dan 600 bruggen, welke tijdens den oorlog beschadigd werden, zal meer dan 40.000 ton constructiestaai noo dig zijn. Uit Londen is thans officieel bericht ont vangen van de opheffing der visa voor Nederlandsche reizen naar Engeland per 15 April. Er wordt echter nadrukkelijk op gewezen, dat dit geenszins een onbelemmerd verkeer naar Groot qrlttannlë inhoudt; een immigratie- officier in de plaats van aankomst aan de over zijde van het Kanaal zal moeten uitmaken, of de reis wel of niet gemotiveerd is. In het laat ste geval wordt de Nederlandsche bezoeker onverbiddelijk afgewezen. Om in Engeland een betrekking te aanvaarden, moet de adspirarxt- werknemer een desbetreffende vergunning van het Engelsche ministerie van arbeid overleg gen. Familiebezoeken dienen gedekt te zijn, behalve dooi- een geldig paspoort (welk docu ment natuurlijk als nummer ccn op het lijstje van de bcnoodigde papleren staat) door een uitnoodlging van familie of vrienden en wan neer men langer dan twee maanden In Engeland blijft, zal men zich na deze periode bij de plaat selijke politie moeten melden, onder overleg ging van twee pasfoto's. Zakenlieden zullen er verder goed aan doen. bij het betreden van Engelschen bodem bewijsstukken van te bezoe ken relaties bij de hand te houden. Bovendien blijven de wederzijdsche devlezenbcpalingen onverminderd van kracht en tenslotte zullen zoogenaamde „statenloozen", dus degenen, die een vreemdcllngenpas bezitten, aan de oude visum-bepalingen gebonden blijven. Het reizen door of naar Britsche kotonlen blijft voor Nederlanders onmogelijk, tenzij zij een visum kunnen toonen. Binnenlandsche formaliteiten. Wie naar het buitenland wil. vraagt bij de secretarie zyner gemeente een paspoort aan, waarbij een eventueel oud paspoort moet wor den ingeleverd. Na verloop van®eenigen tijd, (meestal zes weken doch in spoedgevallen eer der) krijgt men zijn pas. Om aan liet noodige buitenlandsche geld te komen, waartoe dc Ne derlandsche Bank een toewijzing moet ver schaffen, dient echter het nut of de noodzaak van de reis vast te staan, tn het algemeen ge sproken worden de „ordres de mission" door drie departerrtenten verstrekt: voor zakenreizen door het ministerie van Economische Zaken, voor wetenschappelijke, eultureele (artistieke) en onderwljs-aangelegenheden door het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en voor de overige gevallen door het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Zakenlieden kunnen hun aanvragen het best via hun vakgroep in dienen. Het toerisme geschiedt op basis van uitwisseling en de financiering daarvan door clearing.. Aan Nederlandsch geld mag men niet meer dan dertig gulden op reis meenemen; voorts krijgt men naar gelang van de behoeften een zeker bediag aan reis-chèques en een kleine som voor de onmiddellijke uitgaven in het vreemde land toegewezen. Deze bedragen wor den In het paspoort aangeteekend. Slechts wie over familie of andere relaties in den vreemde beschikt, die bereid zijn' de uitgaven aldaar te bekostigen, kan het wagen, zonder deviezen de grens te overschrijden.. Het medenemen van ..zwart" geld wordt natuurlijk bij ontdekking zwaar gestraft. EEN CENTRALE SCHOENMAKERIJ TE LEIDEN? Sinds korten tijd is er onder de schoen» hei-stellers van Leiden een actie gaande, welke er op is gericht, om alle bestaande reparatie-inrichtingen in de stad te doen verdwijnen en te vervangen door een in onderlinge samenwei-king op te richten en te drijven centraal bedrijf op moderne leest geschoeid. Dit betreft ruim honderd particuliere ondernemingen. Uiteraard be staan er in de kringen van de schoenher stellers tegen deze zeer ingrijpende plan- nen ook wel eenige bedenkingen. Tegen standers zien er een sterke beknotting van het persoonlijk initiatief in. Een ongeivenscht verschijnsel is echter dat onder jongelui méér gedronken wordt dan vroeger. Duitschers zijn het, die hem volgen, zooals men bij het eigen karakter en de gesloten heid van den meester geneigd zou zijn te denken, Georg Schumann, Wilhelm Ber ger, Hans Kössler, in zekeren zin ook Ri chard Strauss, om slechts enkelen te noe men, maar ook Martucci, de Italiaan, Juon, de Rus, Dohnanyi, de Hongaar, Dvorak, de Tsjech, voor wien Brahms zoo veel gedaan heeft; vooral echter is het Max Reger, die zich naar den vorm, maar voor al ook in de polyphonie van zijn wijze voor de piano te schrijven, op Brahms baseert. Zooals dan ook het zich neerbuigen tot de bronnen van het dichtbije en verdere ver leden, het luisteren naar de 18de, naar de 16de eeuw, het verdiepen, verhoogen en verlevendigen van wat voorbij is, het on vergelijkelijk karakteristieke van Brahms uitmaakt. Daar zijn de oude kerktonen, de dorische en de phrygische melodieën, daar is de basso ostinato, daar zijn de vor men van de variatie, van den klassieken tijd, daar is de kostelijke „durchbróchene Arbeit", van de laatste strijkkwartetten van Beethoven, crvei'gebracht op de symphonie, de hooge kunst van de symphonische door werking, die sedert Beetlioven niemand meer in gelijke mate beheerscht had.En alles, met technisch virtuoos meester schap, bekronend ovei-koepeld door de wijd gespannen melodie, doortrokken door het adernet van een edele polyphonie, geadeld door den grooten ernst, in een klank- ascese, die dikwijls tot een anticoloristische houding (het gebruik van terzen- en sextenparallellen) leidt, wars van alle gladheid, vooral wax's van iedere program matisch gesteunde poëzie en van ieder effect. Er was een tijd, waarin men de instru mentale composities van Brahms bóven zijn vocale muziek stelde. Zooals men tegenwoordig niet Brahms of Wagner, maar Brahms e n Wagner zegt, zoo komt De Nationale commissie tegen het Alco holisme heeft dezer dagen een vergadering gehouden, waarin verschillende sprekers wezen op een sterk toegenomen dx-ankge- bruik in ons land en de gevaren die daar- aan verbonden zijn. Aangedrongen werd op maatregelen daartegen, waarbij men zich uitsprak voor het stelsel van plaat selijke keuze en op handhaving van de rantsoeneering. We hebben bij de politie geïnformeerd hoe het met het drankmisbruik in Haarlem staat. Natuurlijk wordt er zoo werd ons gezegd wel meer gedronken dan in de oorlogsjaren, omdat er toen immers heel weinig Schiedammer te krijgen was. Het gebruik, althans het misbruik is Evenwel veel minder dan voor den oorlog. De statistieken wijzen dit uit. In 1939 wei-den in Haarlem 214 processen-verbaal en niet alleen opgemaakt wegens openbare dronken schap en in 1946 slechts 106. In Januari en Februai'i van 1947 waren het er 27, tegen 10 in dezelfde maanden van 1946. Aangenomen wordt dat die verminde ring ongetwijfeld een gevolg is van het feit, dat de px-ijs van den alcohol in den loop der jaren sterk naar boven gegaan is, waardoor velen, die vroeger vaak dronken, nu wel gedwongen zijn tot meer matig heid. Bovendien is alcohol nog steeds niet onbeperkt te koop. Wij weten niet, of de bommen het huis men tegenwoordig evenzeer voor de door- Hamburg gespaard hebben, waar j gloeide c-moll symphonie, als voor het Brahms in 1833 geboren werd. Het was een i waarlijk Protestantsche „Deutsche Re- bestrijdt hardnekkige kou van iwee kanten iegelijk Verkrijgbaar bij Apotb. en Alteenverkoop voor Nederland N.V. Rowntree HaadelsmlJ. AmUerdam (Adv.) quiem", voor de „Ernste Gesange", de Ma- gelloneliederen, als voor de prachtige varia ties op een thema van Handel en voor het klarinetquipfot op (het weer invoeren van de klarinet Ir. de kamermuziek is eveneens een eigenaardigheid van Brahms), om uit iederen hoek van zijn wex-k willekeurig iets te grijpen. Brahms componeerde niet gemakkelijk. Weken-, maandenlang liep hij met een idee rond, doox-dacht en doorwerkte het tot in de laatste bijzonderheden, om het dan pas zonder onderbreking neer ie schrijven. Vooral in de vrije natuur kwam de genius over hem, op wandelingen, in de bergen, aan een meer. Ook aan dat heeft de vriend, Max Klinger, in de bladen van de „Brahmsphantasie" vorm gegeven, in die onvergetelijke „Evokation", waaruit het klinkt als uit die „Meermuschel", die Brahms ontroerd en ontroex'end aan ons oor houdt. H. St. De burgemeester van een stad in het Zuiden des lands heeft ook juist dezer dagexx gewezen op het toegenomen alco hol-misbruik. Dit wekt den indruk, dat het in andere deelen van ons land erger is dan onze omgeving. De recherche te Haarlem kon tot heden nog niet consta- teeren, dat in den laatsten tijd het alco hol-gebruik de achtergrond vormt van meer misdiTjven dan voorheen. De minister van Justitie, die dc ver gadering van de Nationale Commissie be zocht, verklaarde, dat de drankbestrijding zijn steun had, daar zij medewerkt aan de bestrijding van de misdaad. De meening van de reclassccrlng De reclasseeringsambtenaar in het ar rondissement Haarlem deelde ons mede, dat hij van oordeel is, dat men niet te veel waarde moet hechten aan statistieken. Het feit kan natuurlijk niet ontkend wor den, dat er minder processen-verbaal zijn opgemaakt wegens openbare dronkenschap, maar niet ieder die onbekwaam is krijgt een bekeuring. Bovendien misbruik en ge bruik zijn twee. Het aantal gevallen waar in misdrijven onder den invloed van al cohol gepleegd worden is betrekkelijk ge- i-ing. Daartegenover staat evenwel, dat in verscheidene gevallen toch wel degelijk van een ongunstigen invloed van drank gebruik gesproken moet worden. De erva ring is dat, mede tengevolge van de toe standen die zich in de bezettingsjaren ont wikkeld hebben, onder de jongelui, zoowel meisjes als jongens, meer drank gebruikt wordt dan voor den oorlog. Zij komen meer in cafés, dancings en andere gelegen heden. Zeer velen zijn er vaste bezoekers. Dit leidt in verscheidene gevallen tot on- gewenschte toestanden, zoo zelfs óat van funeste gevolgen gesproken kan worden. De zwarte handel en de omstandigheid dat er in vele van die gelegenheden handel gedreven wordt in goederen die op de zwarte markt geliefd zijn, werkten dit ook in de hand. Er komen thans verscheidene personen in aanraking met de justitie die uit kringen komen die voorhoen slechts in. sporadische gevallen met de rechtbank in aanraking kwamen. De directeur van het Consultatiebureau voor het Alcoholisme verklaarde het met deze opvattingen eens te zijn. Al is het misbruik van alcohol te Haarlem niet toe genomen, het gebruik wel. Helaas moet gevreesd worden dat dat op den duur ook tot misbruik moet leiden. Te Amsterdam wordt dat reeds en-aren. Gemeend werd dat de rantsoeneering bij verschillende menschen het gebruik in de hand werkt, want een algemeen verschijnsel is, dat men zijn bonnen niet wil laten verloopen. Bo vendien wordt in restaurants vaak alcohol aangeboden voor den maaltijd, hoewel de bezoeker daarom niet gevraagd heeft. Vroeger gebeurde dit niet.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 5