Paaschtournooi van V.S.V. brengt twee overwinningen Wederopbouw van Veisen kostte reeds ruim b/4 millioen gulden Beverwijk De snuifdoos van den Keizer r)i\'SPAG_ APRIL 1947 TJMUIDER COURANT krf eerst heeft VSV m Bevel-wijk 'tinnaal voetbal gebracht. Het ge- internshon® Bevcrwijk had de at- ffietniebest tegenpartij, het elltal uit f"1", In een offieieele ontvangst ten ia aan te bieden bij welke ge- ^"Sa S <fe consul-generaal van jegeiiieiti o Woutcrs aanwezig was laxerbnin. - Harmoniekapel speelde in het Gemeentehuis en later bij KrS 0,-riiden de volksliederen. ie eër-te wedstrijd was tegen het elftal Dudehnge11 op Zaterdagmiddag. VSV J lèidhut door Bouwens. die een van voorzetten van Van der Lugt fi T an» duurde het niet of de gas- inschoot. ui,,. al was hot dan, nadat ten t"! Jje voor 'den gelijkmaker zorgde, K i dm bal met de hand had bewerkt, /invallend was het spel van den spil, den 0pV3""' o oen 7ppr knan voethal- 0pJwiMi Feller 2, een zeer knap voetbal- uffwas overal en verdeelde het spel „«sierlijke wijze. Bij een aanval van °P Luxemburgers weifelden zoowel De Voet en middenvoor Kettel be- Sde zijn elftal een niet onverdienden WBi VSVêv.-as het vooral Van der Lugt, die "oeden wedstrijd speelde. Nadat Bou- nrvomaals een van diens voorzetten Th ingeschoten, welk schot evenwel op Sierende wijze door Michaux werd ge- t ót kreeg Van Onselen den bal fraai van Van der Lugt aangegeven en het was 2—2. wederom forceerden do gasten eemge aan- Sen en uit een hierbij ontstanen hoelê- „M welke fraai door Feller 1 werd ge- Zmert kopte Libar den bal onhoudbaar in, j óh «;'naan$ die vooral in de tweede helft if prima wedstrijd speelde, bracht nog rife de Lust den stand in evenwicht met pp,-. vliegend schot. Ke*i= Li de eerste minuten na de hervat- titicr was net 43 na een snelle doorbraak van Van Onselen en vrij spoedig daarop gaf Schaaper van de middenlijn den bal voor voeten van den Velsenschen middenvoor die den stand op 53 bracht. De Luxemburgers hielden evenwel dap- 0er vol. Toch vergrootte VSV den voor drong na prima samenspel tusschen Spaans en Van der Lugt, doch zij gunden hun gaste» ook nog iets door hen op vrij simpele wijze een vierde doelpunt te laten maken. De invaller scheidsrechter Oldenburg leidde den wedstrijd op zeer goede wijze. VSVF. C. Nordstern (Basel) Onder groote belangstelling werd Zon dagmiddag de strijd aangebonden tegen het in de Zwitsersche hoofdklasse spelende F. C. Nordstern. De verwachtingen waren hooger gesteld dan voor het Luxemburg- fche elftal. Inderdaad is dit een wedstrijd van buitengewone kwaliteit geworden. Het begon met een overwicht voor de Zwitsers, dat uitgedrukt werd in twee hoekschoppen. Kort daarop volgde een prima doelpunt door Mariani, den actieven linksbinnen van de gasten. VSV zag het gevaar in en de kracht van 3e tegenpartij en verhoogde het tempo. Diverse aanvallen werden ondernomen en een van deze besloot Van Onselen met eeri vliegend schot, dat onhoudbaar voor doel man Schenk in het net verdween. Het spel der Zwitsers was een lust voor de oogen en VSV had er de handen vol aan. Ook de IJmuidenaren spoelden een prima wedstrijd en deden eigenlijk niets voor hun gaston onder, maar zij hielden de aanval len beter open. Toen Bouwens uit een van deze doelpuntte, appelleerden de Zwitsers hevig voor buitenspel, doch scheidsrechter Van der Kooy kende het doelpunt terecht fee. Opvallend was 'het spel van den Zwitser- Kcnncmerland nog stevig aan den kop De Zaterdagmiddagcompetitie Kennemerland heeft den voorsprong van vier punten op JOHEZ behouden door een spreken de overwinning op de reserves van IJmuiden, r.l. 6-1. Voor de rust hadden de Haarlemmers den wind mee. Zij waren geregeld sterker doch de achterhoede van IJmuiden.waarin enkele geroutineerd krachten speelden, beperkte het aartal doelpunten tot één. In de tweede helft echter waren de bezoekers zooveel sterker, dat, het eene na het andere doelpunt volgde met het bovenvermelde resultaat. JOHEZ kreeg slechts 10 VVRA'ers tegenover zich. Dit tiental bedwong de bezoekers tot de rust, doch daarna maakte JOHEZ, dank zij het goede werk van den rechtsbuiten twee doelpunten (0—2). Twee de Jeugd was op bezoek bij Kennemerland 2. Kort na het begin had Tweede Jeugd een voorsprong van 2—1, doch daarna was het spel der reserves veel beter, hetgeen uit den eind stand (8—2) blijkt. Gebrek aan tempo werd den veteranen noodlottig. De onlmoeüng ET O -Telefonia werd uitgesteld. Voor de KNVB competitie maakte IJmuiden de verre reis naar Ermelo, waar Hoek c.s. de gasten waren van DVS 1933. 1-Iet was een fraaie, eerlijke kamp, die door een zeer groot aantal toeschouwers werd bijgewoond. IJmuiden was in ouden vorm, hetgeen veel zegt. Ondanks «terken tegenstand werd met 3—0 gewonnen. Debutant Vooys, die middenvoor Wielinga ver ving, maakte twee mooie doelpunten. Guyt lorgde voor nummer drie. Stormvogels-junioren A bijna kampioen In Stormvogels-kringen is men trotsch ket A-elftal der junioren, dat uit 10 wedstrijden het maximum aantal winst punten heeft behaald en dat uit de 4 nog resterende wedstrijden hoogstens slechts punten behoeft te hoeken om zich kam pioen te kunnen noemen, daar nummer 2 üer afdeeling VSV a met nog 4 wed strijden voor den boeg 6 verliespu-nten feeer heeft. Stormvogels a behaalde in de 10 wedstrij- •n een doelgemiddelde van 629. Het ooie resultaat is hoofdzakelijk te danken an net feit, dat het elftal week aan week »p1m ®roo\e ambitie der jongelui in de- opstelling kan uitkomen. De opstel- o is dan: Rademakers: v. d. Oever. Hem- Tb vu Riedeman. Smit: Venus, Glas, V Admiraal> K- Effern. da'we moe* nog worden aangeteekend sdppH jï0eks.' d'e thans in het eerste elftal rWi li seizoen ook nog van de ploeg 1 "eeft uitgemaakt. Suomi naar de Silverrush ifS de Zondag a.s. door de N.A.V. „De iaarriL te Den Haag georganiseerde !pÏÏ !*e SR ver rush van Duindigt op de van /nTr Assenaar zullen eenige leden iw AüV: »Su°mi" deelnemen. "Kon r 's een handicap-race over hii JU' y.°°r A' C en D-klassers, waar- w\ !jdverschil W0I"dt gestart. *,eenrnk. Han de Roode, Jaap van risnnr rn' S'eSGv de Boer, Rudi Hoff- kleiir'n en Schols zullen de Suomi- weuren verdedigen. den schen rechtshalf en aanvoerder Keiler. Hij schakelde Sterk vrijwel geheel uit en als steun voor zijn eigen aanval weerde hij zich ook dapper. De voorhoede speelde kort, maar zuiver en Akkerman kreeg een moei lijk te houden schot van den rechtsbuiten Stalter ie verwerken. Hij stopte den bal goed, doch het wegwerken liet te wenschen over. De voor het doel komende bal schoot Wirth in (2—2). Na de rust gaf Bouwens VSV opnieuw de leiding. Van de Gevel kopte een zuiver ingeschoten bal nog juist uit het doel en bij een vrijen trap deed Voet dit eveneens. De gasten raakten wat vermoeid en wer den even overspeeld. Toen Sterk een prima voorzet gaf, doelpuntte Van Onselen hier uit onhoudbaar (42). De partijen bleven zich ten volle geven. Het was een fraaie strijd met spannende oogenblikken. Een scherpe voorzet van den snellen Stalter belandde op de doellat. Een kopbal van Spaans trof den paal en nadien veroorzaakte De Vries, die zich geleidelijk goed herstelde een strafschop, welke even wel juist over werd geschoten. Toch maak ten de Zwitsers nog een doelpunt (43) en daarna werd het VSV-doel voortdurend belaagd, zonder resultaat evenwel, zoodat ook deze wedstrijd in een overwinning voor VSV eindigde. Sclioolvoetbalwcclstrijden in IJmuiden begonnen Zaterdag zijn de schoolvoetbalwedstrij- den begonnen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling ze, evenals het vorige jaar, wat de afdeelingcn D en E betreft, op het „Velsen"-terrein te Santpoort te houden, doch toen Vrijdag den leider bleek, dat het „Velsen"-terrein op vele plaatsen blank stond, besloot hij de wedstrijden op de terreinen van Stormvogels en VSV te IJmuiden te houden. Van de deelnemende elftallen was het zesde der Nijverheidsschool niet opgeko men, zoodat HBS 4 al zeer gemakkelijk in de volgende ronde kwam. In de E-afdeeling boekten de elftallen van de Julianaschool en de Ossendorp- school stevige 60 overwinningen resp, op de Adolf v.Nassauschool en de P.Vermeulen school. De spannendste wedstrijd was die tusschen de Moerberg- en de Thijssen- school. Laatstgenoemde wist een aanvan- •kelijken achterstand van 20 om te zetten in een gelijk spel, doch een nieuwen ach terstand vermocht zij niet in te loopen. Wij vermoeden, dat de Moerberg- en de Juliana school de ernstigste candidaten voor den kampioenstitel zijn, hoewel ook de St. Li- duinaschool een ernstig woordje zal mee spreken. De gedetailleerde uitslagen waren: Afdeeling D: Creutzbergschool 2Nij verheidsschool 5 10; Nijverheidsschool 6 Rijks HBS 4 (Nijv.school niet opgek.). Afdeeling E: St. LiduinaschoolR.K. School 3-1; JulianaschoolAdolf v. Nassau school 60; P. VermeulensdhoolOssen- dorpschool 06; Moerbergschool—1Thijssen school 32; Jan Ligtlhartschool 2Velser beekschool 11; (Velserbeekschool wint). Het nieuwe programma, dat hedenmiddag wordt gespeeld, luidt als volgt: Afdeeling D: U.L.O. 3—Creutzbergschool 2; HBS 4Nijverheidsschool 5. Afdeeling E: Jan Ligthartschool 1St. Liduinaschool: JulianaschoolOssendorp- school: MoerbergschoolVelserbeekschool; R.K. SchoolAdolf v. Nassauschool: P. VermeulenschoolTheo Thijssensehool;Jan Ligthartschool 2 vrijgeloot. Om het damkampioenschap van Noordholland Dukel en Laros gelijk aan den kop De wedstrijd om het hoofdklassekampi oenschap van Kennemerland verloopt dit jaar wel bijzonder spannend. Doordat de achterstallige partij van Laros tegen Abe de Jong in remise eindigde, staan Dukel en Laros met drie verliespu-nten aan den kop. De stand van het toumooi luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. B. Dukel 7 4 3 0 11 Laros 7 4 3 0 11 C. Suyk 7 3 3 1 9 Abe de Jong 8 2 5 1 9 Th. Tolenaars ..7 1 4 2 6 T. Postma 6 0 5 1 5 A. P. Wassenaar 7 0 5 2 5 J. A. Dixhoorn 6 0 3 3 3 P. J. Draayer 7 1 1 5 3 Heden avond wordt in het clubgebouw van D.C.IJ. de laatste ronde gespeeld. Du kel moet spelen tegen zijn clubgenoot Postma en Laros tegen Tolenaars. Zijn kansen staan beter, omdat Tolenaars to taal uit vorm is. Vast staat, dat Dukel en Laros, beiden D.C.IJ.-ers, Kennemerland zullen vertegenwoordigen in den strijd om het kampioenschap van Noordholland. Door zijn laatste partij remise te maken tegen Wassenaar heeft Suyk als derde D. C. IJ.-er de beste kans, met Dukel en Laros aan dezen strijd deel te nemen. Het programma voor hedenavond luidt: Dukel Postma, LarosTolenaars, SuykWas senaar, DraayerDixhoorn. Amsterdamsch tiental tegen Rest van Noordholland. Op 4 Mei a.s. zal in Haarlem een wed strijd gespeeld worden tusschen een Am sterdamsch tiental dammers en een tiental der sterkste spelers van de rest van Noordholland. Gespeeld wordt om een wisselprijs. De Avond-Vierdaagsclie In Beverwijk wordt, evenals vorig jaar, een Avond-vierdaagsche gehouden en wel van 18 tot 21 Juni a.s., gelijktijdig met die in vele andere plaatsen in ons land. Vorig jaar slaagde dit wandelfestijn, on danks veel regen, volkomen en verwacht wordt nu een nog grootere deelneming. De afstanden vormen geen bezwaar, want er wordt geloopen 3 maal 15 km. en 1 maal 20 km., zoodat voor verëenigingen een mooie gelegenheid bestaat gezamenlijk van de natuur te genieten langs van te vo ren uitgestippelde wegen. Het uitvoerend comité, bestaande uit den heer G. Krom, Creutzberglaan 27A, en mej. M. Vellekoop, Zeestraat 209, verstrekt in lichtingen. DE „SANTHAES" KOMT WEER IN ACTIE. De zomervoetbalclub van winkeliers, de „Santhaes". heeft voor de komende zo mermaanden weer groote plannen. Voor tal van interessante wedstrijden zijn reeds „contracten afgesloten". De openingswed strijd van het seizoen wordt op 19 Mei gespeeld en wel tegen het bekende „Trom pen-elftal". Twintig Zwecdsche spoorwagons zijn Donderdag in Nederland gearriveerd, om ons geschonden wagenpark tijdelijk aan te vullen. De roodbruin gekleurde tuinhuis jeszooals de mannen der N.S. ze reeds gedoopt hebbenzijn via de Centrale Werkplaats te Haarlem inmiddels in dienst gesteld. Met het oog op de mentaliteit van zekere toekomstige klanten hebben de Spoorwegen aschbakjes en andere „be geerlijkheden" uit de wagens gesloopt. Bovendien zijn de Zweedsche opschriften in de rijtuigen door Nederlandsche vervangen. Verder wordt er gehoopt, dat te zijner tijd twintig complete wagens aan Zweden teruggegeven kunnen worden. De bijzondere jeugdzorg Hef oude raadhuis is secretarie-af In hun nota bij de gemeentebegrooting 1947 hebben burgemeester en wethouders een en ander medegedeeld omtrent de be dragen, die tot 1 Januari 1947 zijn uitge geven ten behoeve van den wederopbouw. Deze bedragen hebben uiteraard alleen be trekking op de algemeene onkosten en dus niet op het herstellen van de schade aan particuliere woningen. Volgens het korte, maar veelzeggende staatje bedraagt het totaal dezer uitgaven f 1.752.600, te specificeeren als volgt: puin ruimen enz. f 1.580.000, bezettingsschade, herstellingskosten aan straten en pleinen rond f 32.200, egaliseeren grond voor nood woningen rond f 14.100, herstel van plant soenen rond f 14.100, ontwerpen weder- opbouwplan rond f 25.500, aanleggen van wegen in verband met den bouw van nood woningen rond f 74.100. dubbel bewoon baar maken van perceelen rond f 12.600. Voor de bedragen van f 1.580.000 voor puinruimen enz. en van f 12.600 voor het dubbel bewoonbaar maken van perceelen verleent het rijk een bijdrage van 100 pro cent, voor de overige kosten is een rijks bijdrage gevraagd. Bij het lezen van deze millioenennota krijgt men eenigen indruk van de enorme kosten van den wederopbouw, die thans feitelijk nog moet beginnen. Meer dan lJ/2 millioen is er nu al alleen voor het ruimen van het puin uitgegeven, dat is 1/3 van het totaal der uitgaven van de geheele gemeen telijke huishouding; en 25 V2 mille alleen voor het ontwerpen van het wederopbouw- plan is ook geep peuleschilletje. Ongetwij feld zal het Rijk al deze kosten voor zijn rekening nemen en zal men van deze be dragen dus niets in de begrooting der ge meente terug vinden. Diplomazwemmen in het Velserbad De strenge winter heeft wel eenigen in vloed gehad op de zwemprestaties in het algemeen en zeer zeker op de training, die er noodig is om een diploma te behalen. De directie van het „Velserbad" heeft echter besloten thans de gelegenheid tot het afleggen van „proeven van bekwaamheid' weer open te stellen en zoo kon een dezer dagen de examencommissie het eerste di ploma uitreiken aan: Henny Panjer, Tilly van Wijk, Tiny Snoek, Andrea Opbergen, Willemijntje Veldman, Johan Nordholt, Jan Verhorst, Cornells van Wijk, Salomon Cohen, Piet van Staveren, Wim Huygens, Cornells van der Bijl. Het diploma „geoefend zwemmer", waar bij een der eischen is gekleed zwemmen, kwam in het bezit van Wilhelmina Krijger, Johanna Raams, Tineke Raams, Gerrit van Hemert, Hans Martens, Job de Groot. Dukel wint twee keer van den kampioen van Nijkerk Tijdens de Paaschdagen speelde onze plaatsgenoot B. Dukel tegen den kampioen van Nijkerk, den heer Van Drie te IJmui den twee partijen, welke beide door den D. C. IJ'er gewonnen werden. In de eerste partij gaf Van Drie zeer goed partij. Het duurde lang in het middenspel, voordat Dukel eenig voordeel kreeg. In een stelling, waarin Van Drie het steeds moeilijker kreeg, plaatste Dukel een han dige valstrik, waarvan de Nijkei'lcer het slachtoffer werd en opgaf. De tweede partij was er één van de oude Hollandsche opening. Hier kreeg de kampioen van Nijkerk „geen voet aan den grond" en voordat het eindspel genaderd was, gaf hij op. Bij de volgnummers 739 en 745 der ge meentebegrooting, die betrekking hebben op den wederopbouw, merkt het college op, dat op deze posten geen bedragen zijn ge raamd. Hoewel vast staat, zeggen burge meester en wethouders, dat in 1947 belang rijke bedragen zullen worden verantwoord (en hoe grooter deze zijn hoe beter), heeft raming geen zin, omdat tevoren bezwaar lijk kan worden uitgemaakt, wat zal wor den onder-nomen en een van de voorwaar den voor noodlijdende gemeenten is deze, dat tot het doen van uitgaven, op den lcapi- laaldienst voorkomende, niet mag worden overgegaan zelfs niet na goedkeuring van de begrooting dan nadat die uitga ven, van een volledige toelichting voorzien, aan Gedeputeerde Staten zijn voorgedragen en van deze bericht is ontvangen, dat tegen die uitgaven bij den minister van Binnen- landsche Zaken geen bezwaar bestaat. Pogingen worden gedaan, om het besluit van 7 Mei 1945, den Wederopbouw rege lende, gewijzigd te krijgen, ten einde ge meentelijke werkzaamheid qp dit gebied mogelijk te maken, meer dan onder het vi- geerende besluit, dat een te centralistisch karakter draagt. Vlaardingsche stoomlogger ter beugvisscherij Naar „De Visscherijwereld" meldt, zijn vier Vlaardingsche stoomloggers uitgeva ren om op kabeljauw te beugen en deze als zoutevisoh aan te voeren. Het plan is, een reis van vier tot vijf weken te maken. Zoo is deze oude Vlaardingsche vissche rij, wellicht door de gunstige omstandig heden wat de prijzen betreft, weer op een eenigszins ruime schaal ter hand genomen. En kunnen we eind Mei of begin Juni weel de echte, levend gesneden Hollandsche zoutevisch verwachten. Moderne rookerij in Grimsby Dat men in Engeland druk bezig is, het vischbedrijf te moderniseeren, blijkt uit een bericht uit Grimsby, dat voor Byron S. Bellamy een rookerij is gebouwd, waarin volgens een nieuw systeem wordt gewerkt. De hang wordt namelijk machinaal van rook voorzien. De speten worden in een wagen gehangen, schelvisch, kippers, filets enz., alles zoo dicht mogelijk op elkaar geregen. De wagen wordt in den hang gereden, waarin dan een rookmengsel. ge blazen wordt. De wagen wordt dan ver reden naar een tweeden hang, waarin de rook in tegengestelde richting geblazen wordt. Elke wagen kan 250 tot 500 kg visch laden, al naar het soort. Het voordeel is, dat vlugger gewerkt kan worden, zoo dat de dagproductie grooter is. De firma Bellamy produceert ongeveer 8000 kg per dag. De rook voor de hangen wordt door twaalf brandhokken geleverd, die onaf hankelijk van elkaar kunnen worden in geschakeld. In een mengkamer wordt lucht bijgevoegd, die door stoompijpen verhit is. Een ventilator kan 20.000 vierkante voet per minuut verzetten. Als het meng sel den eersten hang is gepasseerd, wordt het opnieuw op temperatuur en vochtig heid gebracht, voor de reis in tegenover gestelde richting. EEN GROOT CIRCUS KOMT. Het gemeentebestuur heeft aan het cir cus Mikkenie-Strassburger vergunning verleend zijn tenten te Beverwijk op te slaan van 24 tot en met 27 Juni a.s. Voor het opnemen van pleegkinderen is in Veisen een vergunning noodig In ons blad van Dinsdag 1 April j.l. vindt men een artikel, waarin de moeilijkheden der bijzondere jeugdzorg besproken wor den. O.a. wordt in dat artikel de meening geuit, dat er behoefte is aan een wet die verbiedt, dat pleegkinderen zonder vergun ning in een of ander gezin of tehuis worden opgenomen. „Voor een kind aan een be paald pleeggezin wordt toegewezen, dient een ernstig onderzoek te worden ingesteld naar den aard van het kind en naar de competentie van het pleeggezin", aldus ge noemd artikel. Naar aanleiding hiervan werd ons er van de zijde van de politie op gewezen, dat in onze gemeente reeds sedert April 1942 be palingen betreffende het opnemen van pleegkinderen bestaan, gebaseerd op de „Verordening op het oprichten en het heb ben van Kinderbewaarplaatsen en het op nemen van pleegkinderen". Volgens deze verordening is het verbo den een pleegkind op te nemen, tenzij hier van bij den commissaris van Politie schrif telijk aangifte is gedaan, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum, geslacht jodsdienst van het kind, benevens naam, voornamen, geboortedatum, geboorteplaats, woonplaats, godsdienst en beroep van zijn ouders. Het is verboden aan hen, die naar het oordeel van den burgemeester ongeschikt zijn, één of meer pleegkinderen te hebben en meer of andere pleegkinderen te hebben dan de burgemeester in verband met de in een woning of inrichting aanwezige om standigheden, welke op de verzorging dier kinderen invloed kunnen uitoefenen, aan geeft. Indien uit een onderzoek, ingesteld door de afdeeling Kinderpolitie blijkt, dat de pleegouders de hun toevertrouwde kinde ren niet op de juiste wijze verzorgen en opvoeden, moeten de kinderen uit het pleeggezin verwijderd worden. Op overtreding van deze verordening zijn straffen gesteld. Het is voor de pleeg ouders dus zaak, te voldoen aan de bepa lingen van deze verordening, daar anders met zekerheid maatregelen van de zijde der politie verwacht kunnen worden. De C.H.-kiesvereeniging liield een jaarvergadering In het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kanaalstraat hield de Chr. Histori- he Kiesvereeniging haar jaarvergadering. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer F. Wolthuis, werden de jaar verslagen van secretaris en penningmees ter voorgelezen en goedgekeurd. Nadat vervolgens nog de agenda van de Algemeene Vergadering te Amsterdam was besproken, besprak de heer J. C. Aschoff uit Santpoort, lid van den gemeenteraad, de houding, welke door de C. H. afgevaardig den in den raad bij de behandeling van diverse vraagstukken was aangenomen. De „Neeltje Jaeoba" redt een kustvaarder Tijdens den storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag ook langs de Neder landsche kust woedde, geraakte de Gro ninger kustvaarder „Mado" met een be manning van zeven koppen op de Noordzee niet ver uit de kust bij IJmuiden in moei lijkheden. De krachtige Zuid-Westelijke wind joeg het vaartuig, dat met een lading legergoe- deren uit Huil kwam, naar de kust, zonder dat het in staat was zich hier voldoende te gen te verzetten. Langzaam maar zeker dreef de Mado benoorden de pier van IJmuiden naar het strand af en het gevaar van stranding nam met de minuut toe. Om half zes in den ochtend riep het daarop radiografisch de hulp van een sleepboot in. De kustwacht te IJmuiden gaf het nood sein door. maar geen enkele der in IJmui den aanwezige kapiteins achtte het met dit noodweer verantwoord er met een van de kleine sleepbooten op uit te gaan. Tenslotte besloot men de hulp in te roe pen van de Noord-Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij. De plaatselijke commis sie waarschuwde kapitein Jaap van der Meulen, die kort daarop met zijn mannen in de motor-reddingboot „Neeltje Jacoba" de woelige zee op trok. Zij slaagden er in verbinding met de kustvaarder tot stand te brengen en sleepten het schip tot voor de pier, waarna de Mado op eigen kracht de haven binnen voer. MARKTBERICHT VAN ZATERDAG Aangevoerd werden 500 kisten schelvisch. 500 kisten wijting. 400 kisten kabeljauw, 750 kisten schnl, 75 kisten schar. 50 kisten tarbot en tong, 75 kisten diversen, totaal 2350 kisten. Prijzen: groote schol f26—f21, middelschol f31— f23. zetschol f31—f25. kleine schol II f25 f19. kleine schol III f 11—f7,50, bot f 13—f 7, wijting dicht f8.70—f8, wijting gestript f 14 f U. Besommingen. Stoomtrawlers: KW 134 Kat wijk 2 f2550, IJM 45 Perseus f134. Motorloggers: KW 28 f 3385, KW 59 f2185, KW 83 f 5540, Zweedsche kotters: GG 121 f 6170, GG 316 f 5660. Kustvlsschers: KW 77 f 1740, KW 53 f 1330, KW 92 f 1008. IJM 213 f 1190. IJM 23 f 1200, IJM 81 f1179, TJM 248 f 1740, IJM 80 f 1330, IJM 224 f3700, IJM 215 f400, IJM 249 f810, IJM 230 f730. TX 29 f 1800, UK 172 f 930, IJM 207 f 220, IJM 318 f37. De afdeelingen burgerlijke stand, be volking en militaire zaken zullen, naar wij vernemen, Woensdag worden onderge bracht in de gerestaureerde en voor deze diensten geschikt gemaakte voormalige orangerie van huize „Scheybeeck". waar door het oude raadhuis aan de Breestraat uitsluitend den dienst van Openbare Wer ken zal blijven huisvesten. Voorts staat uitbreiding van het politie bureau door bijvoeging van een beambte woning binnenkort te wachten, waardoor dit in de Breestraat een beter aanzien zal krijgen. HET WITTE KRUIS HOUDT EEN LEDENVERGADERING. De afdeeling Veisen houdt Zaterdagmid dag 19 April een ledenvergadering in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemer- laan. In deze vergadering zullen worden behandeld de jaarverslagen van secreta ris en penningmeester en zal verder o.m. een bestuursverkiezing gehouden worden wegens periodieke aftreding van mevrouw Suwerink en de heeren Th. Moleman en D. J. Scholten. GESTRAND EN WEER VLOT GEKOMEN. Maandag is het Amerikaansehe stoom schip „Augustana Victory" in de Schelde bij Vlïssingen gestrand. Het schip is eenigen tijd later zonder sleepboothulp vlot ge komen. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Wilt. 2 April te Batavia. Hugo de Groot. 30 Mrt. van Singapore naar Batavia. Bengkalis, 2 April te Batavia. Poelau Laut, 3 April Gibraltar gepasseerd. OCEAAN. Neleus, 29 Mrt van Colombo n. Amsterdam. HOLL, AFRIKA LIJN. Singkep. 4 April Teneriffe gepasseerd. K. N. S. M- Orestes. 4 April van Esbjerg n. Amsterdam. Delft. 4 April van Madeira naar Trinidad. Cottica, 4 April van Antwerpen naar Dover. Winsum, 5 April van Antwerpen naar Aruba. Juno, 4 April van Oran naar Piraeus. Venus, 5 April te Amsterdam. Orpheus. 5 April te Amsterdam. Bessa. 5 April te Amsterdam. Ary Scheffer, 4 April te Rotterdam. Berkcl. 4 April van Rotterdam naar Genua. Ardea, 4 April Malta gepasseerd, GROOTE VAART, Berkel, 4 April van Rot terdam naar Napels. Congostroom, 3 April van Freetown te Dakar, Douro, 3 April van Catlao naar Cristobal. Esso Den Haag, 4 April van Rot terdam naar Aruba. Farmsum. 3 April van Rot terdam naar New York, pass. 4 April Dunge- ness. Ganymedes. 3 April van Barranquilla te Valparaiso. Japara, Coosbay—Durban. 3 April te Kaapstad. Klipfontein, 3 April van Port Eliza beth naar Kaapstad. Luna, 3 April van Parama ribo te New York. Mapia. 3 April van Bombay te Calcutta. Nicolaas Witsen. 2 April van Buenos Aires naar Amsterdam. Nlgerslroom. Amster dam—Duala. 2 April van Lagos. Overijssel. 3 April van Vancouver naar Bombay en Perzische Golf. Waterland, AmsterdamBuenos Aires, 3 April te Las Palmas. Westerdam. 4 April van New York te Rotterdam. Alclnous. 29 Mrt van Ballkpapan te Makassar. Algorab, Buenos Aires —Rotterdam, 4 April van St. Vincent. Alkaid. RotterdamZd. Amerika, pass. 4 April Fernan do Noranha. Antonla, 31 Mrt v. Poeloe Samboe naar Saigon, Anthony Leeuwenhoek, 4 April v. Genua naar Port Said. Lorentz, Rotterdam Shanghai, 4 April te Port Said. Milo, Rotter dam—Batavia. 2 April van Singapore, Rotti, 4 April van Basra naar Karachi. Ruys, 2 April van Singapore te Port Swettenham. Tarakan, Batavia—Amsterdam, 1 April te Singapore. Tjigkampek. Londen—Batavia, pass. 2 April Dungeness. Tjisadane. 1 April van Batavia n. Semarang. Tjitjalenka, 1 April van Batavia n. Soerabaja. Utrecht. New York—Java. I April v. Singapore. Zonnewijk, 5 April van Rotterdam naar Britsch Indië. Delfshaven. 4 April van Rot terdam te Casablanca. Stad Maassluis, wordt 8 April van Barry te Philadelphia verwacht. Zaan, 4 April van Rouen te Casablanca. KLEINE VAART. Birmingham, van Goole te Harlingen. Borneo, 4 April van Rotterdam te Dublin, bestemd voor Falmouth. Democraat, vertrekt 5 April van Antwerpen naar Queens- boro. Depa, 4 April van Teignmouth te Rouen, gaat 5 April naar Vlïssingen. Glashaven, 5 April van Antwerpen te Kopenhagen. Hada. 5 April van Antwerpen tc Gothenburg. Hellevoetsluis, 4 April van Wisbech te Montrose, Hoogland, 4 April van Londen naar Blyth. Ida, 5 April van Mlddlesbro naar Rotterdam. Leuvehaven. 5 April van Antwerpen naar Kopenhagen. Ma- rletje Bohmer, 4 April van Vlïssingen te Go thenburg. Nettie. 4 April van Emden te Grange mouth. Sambre, 5 April van Rouen naar Parijs. Wim, 4 April van Goole naar Jersey. Arak. 1 April van Las Palmas naar Tanger. Bree helle, 3 April van Rouen te Gothenburg. Larix, 29 April van Konakri naar Casablanca. Strljpe, 3 April van Goole naar Par. Willem Barendsz, 1 April van Ferrol naar Antwerpen. Aangekomen te IJmuiden. 6 April. Aangekomen: Romea van Huil. Hol land Garden van Hampton Roads. Orestes van Esbjerg. Tivo van Fowey. Oranje van Tandjong Priok. Eemstroom van Londen. Ado van Hull. Bornrif van Plymouth. Ysra van Trinidad. Jo han van Oldenbarnevelt van Batavia. Alanso Boughtas van San Francisco. Tabinta van St. John. Surte van Londen. Nacella van R'dam. 6 April. Vertrokken: Donal naar R'dam. 7 April. Aangekomen: British Piper van Aba- dan. Greenfinch van Londen. A. E. Oles van R'dam. Freecape van Antwerpen. Harry Headly van Baltimore. 7 April. Vertrokken: Zaanstroom naar Hull. Hedel naar Bilbao. Agenda voor Veisen en Umiuiidee DINSDAG 8 APRIL. Thalia. 8 uur: „Het boek der Wildernis". Rex. 8 uur: „Schoppenvrouw". De Pont. 8 uur: „De vroolijke Vagebon den". WOENSDAG 9 APRIL. Bioscopen als Dinsdag. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 38 Op straat was het juist donker gewor den, het was zoo'n zoele, milde September- avond, die soms nog opwindender kunnen zijn dan een lentenacht. Het bleeke licht van de lantaarns was zachter door de groote, donkere kastanjeboomen. Het was Eve, alsof zij op eens in een vrije wereld kwam, na de verstikkende atmosfeer van Villa Bonheur. Maar het zag er niet naar uit, dat die wereld voor haar lang „vrij" zou blijven. Bruine handschoenen. Bruine handschoe nen. Bruine handschoenen! Zij ging het hek uit en bleef staan in de schaduw van den muur. Zij wilde nu hee- lemaal alleen zijn, als gesloten in een stolp van rust en eenzaamheid. Weg van insi- nueerende stemmen; weg van verwijtende, onderzoekende oogen. Weg, alleen in het donker. „Malloot, die je bent", zei ze tegen zich zelf. „Waarom heb je ze niet gewoon ver teld, wat je gezien hebt? Waarom heb je niet gezegd, dat er iemand in dat huis, die bruine handschoenen aan had, een ellen dige huichelaar is geweest? Je kon niet spreken, hè, je kon de woorden niet door je keel krijgen! Maar waarom niet? Uit eerlijkheid en loyauteit tegenover hen? Uit angst, dat ze zich nog meer van je zou den terugtrekken na een dergelijke be schuldiging? Of alleen uit loyauteit tegen over Toby, die tenminste eerlijk en op recht geweest is, wat zijn fouten dan ook mogen zijn? Je bent geen van die menschen verschul digd om loyaal te zijn, Eve Neill. Geen grein, en zeker niet nu". De krokodillentranen waren hetgeen Eve het meest hadden geërgerd en misse lijk gemaakt. Je kon moeilijk de heele fa milie gaan verdenken. Ze waren allemaal precies zoo ontsteld en geschokt als zij, allemaal.... behalve één. Maar een van die menschen die haar met verwijtende oogen had aangekeken, was'in staat ge weest om in koelen bloede een moord te begaan. En allemaal waren ze als ze tot op den bodem van de zaak doordrong, was dat eigenlijk de reden, waarom zij het woe- dendst was! allemaal waren ze maar al te bereid geweest om aan te nemen, dat ze bij tijden een min of meer lichtzinnige vrouw was. die zij in hun arrogantie, hun z.g. breede opvattingen grootmoe dig wilden vergeven! Misschien was het ook niet zoo erg als zij dacht. Ze waren van streek. Dat kon tenslotte niemand kun kwalijk nemen. Maar dat beschermende air was iets wat Eve haatte! En wat bleef er intusschen voor haar over? De gevangenis blijkbaar. Maar dat was niet mogelijk! Het zou niet gebeuren! Er waren maar twee personen, die zich tot dusver behoorlijk tegenover haar had den gedragen en dat verwarmde haar hart tegenover hen. De een was de door iedereen verdachte losbol Ned Atwood, die zich nooit uitsloof de om „netjes" te zijn. maar die zijn be wustzijn verloren had, terwijl hij een leu gen vertelde, die haar zou beschermen, zooals hij dacht. En de ander was die doc tor in de psychologie. Ze kon zich zijn naam niet herinneren. Ze kon zich zelfs niet herinneren hoe hij er uitzag. Toch herinnerde zij zich de uitdrukking van zijn gezicht; de heldere, donkere oogen, waar in haat tegen al wat schijnheilig was flik kerde; de scherpte van zijn intelligentie, die was als een snijdend zwaard; het was alsof er een ballon knapte, alsof er iets kostbaars van zijn voetstuk viel, wanneer zijn sarcastische stem in den salon van de familie Lawes weerklonk. Het was nu maar de kwestie, of de po litie Ned Atwood zou gelooven, zelfs als hij de waarheid vertelde? New was ziek. hij was gewond, hij was bewusteloos. „Men verwachtte niet, dat hij herstellen zou". Door het gevaar waarin zij zelf verkeerde, vergat zij het zijne. Zou het eenig nut hebben, als zij nu de heele familie Lawes uitdaagde en naar hem toe ging? Op net oogenblik kon zij hem niet eens telefoneeren of hem een brief schrij ven. Brief. Terwijl zy in de koele schaduw van de Rue des Anges stond, sloten Eve's vingers zich om haar taschje. Zij opende het en keek naar de wat verfomfaaide enveloppe, die er in zat- Zij liep met flinke, veerkrachtige stap pen naar den overkant van de Rue des Anges en bleef onder een lantaarn staan, niet ver van haar eigen tuinhek. Zij bekeek de grijze enveloppe, die ver zegeld was en waarop in klein, Fransch schrift haar naam stond geschre ven- Die brief was door den afzender zelf afgeleverd, Ln de bus gegooid van een huis, waar zij niet woonde. Tenslotte kon er niets ergs of vreesaanjagends zijn aan een ge wone enveloppe. Toch voelde Eve duidelijk de langzame, zware slagen van haar hart en de warmte, die naar haar keel kroop, toen zij de enveloppe open scheurde. De brief was in het Fransch gesteld en niet onderteekend: „Als madame iets wil weten, dat haar van nut kan zijn in den toestand, waarin zij op het oogenblik verkeert, moet zii in de Rue de la Harpe komen op nummer 17, vanavond na tien uur. De deur is open. madame kan gewoon naar binnen gaan". .(Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3