flinke meisjes Scholieren toonen hun artistieke aspiraties Verhalen, die de „Nacella" meebracht Landwachters sleepten arrestanten achter een auto aan IJmuiden J.ANEPOOL B0UCKAERT Tel. 19 992 Luidsprekers DINSDAG 8 APRIL 1947 ÏJMUIDER COURANT In Frans Halsmuseum en Concertgebouw te Haarlem Op den zolder van het Frans Halsmuseum an Haarlem kwam een groote en jeugdige schare bijeen om getuige te zijn van de opening van de tentoonstelling van teekeningen, foto's en handenarbeid, die de leerlingen van Ulo- en middelbare scholen in het raam van het door de Haarlemsche Interscholaire Commissie georganiseerde Cultureel Jeugdtournooi hadden ingezon den. De voorzitter van de commissie, loco- bux-gemeester D. J. A. Geluk, leidde met een kort welkomstwoord Herman Moerkerk in, die op zijn beurt de meisjes en jongens geluk wenschte met de toewijding en ener gie, waarmee zij zich aan deze manifestatie gegeven hadden en die alle goeds voor de toekomst belooft. Spr. wees erop dat de jongelui een slechter onderkomen hadden kunnen kiezen, dan dit huis, dat de mees terwerken van Frans Hals in zich bergt en dat ook eens Jacobus van Looy tot onder dak diende. Herman Moerkerk sprak de hoop uit, dat dit eerste naar voren treden voor velen het begin zou beteekenen van een tijd waarin zij veel knappe dingen zou den tot stand brengen en een groote levens durf zouden veroveren. De tentoonstelling Een rondgang over de expositie, die tot en met Zaterdag 12 Apri-l geopend zal blij ven, overtuigt den toeschouwer al spoedig, dat de tegenwoordige schooljeugd in groo te mate naar cultureele en artistieke ver dieping en verfijning streeft. Dit geldt na tuurlijk in de eerste plaats voor de ten toongestelde foto's en teekeningen, die dik wijls voor de vervaardigers een vlucht uit het materiëele naar het rijk van de fanta sie beteekend hebben. Er zijn een paar met een nog zuiver en teer oog gefotografeerde meisjeskoppen; in een geteekend Marktplein vindt men een groot gevoel voor humor en in een Loge ment treft men zelfs een felle sociale be wogenheid aan. Een „Aftocht en Bevrij ding" verraadt een grooten eerbied voor den stijl van Herman Moerkerk, die dan ook op frappante wijze geïmiteerd werd. Groot is het aantal op Haarlem ge- inspireerde teekeningen en een paar ont werpen voor affiches „Haarlem-Bloemen stad" verdienen zeker vermelding. In de afdeeling „Handenarbeid" blijkt dat de verschillende vervoermiddelen nog steeds lust tot nabootsen geven. Er is een fraai model van een tramwagen en ook een N.Z.H.-autobus maar helaas zijn er ook twee tot in onderdeelen nauwkeurige oor logsschepen te zien. Oorlogstuig schijnt de jeugd geen natuurlijken afkeer in te boezemen. Voor ouders en opvoeders is hier nog een taak weggelegd. De rauziekdemonstratie Wij maakten van de gelegenheid gebruik een praatje te maken met dr. J. R. H. de Smidt, die een groot aandeel heeft in de organisatie van het muzikale gedeelte van het Woensdagmiddag in de Gemeentelijke Concertzaal door de jeugdige kunstenaars te verzorgen programma. De voorschifting van de niet minder dan 43 solisten, die 15 scholen vertegenwoor digden, had te zijnen huize plaats, waar bij als deskundige en onpartijdige juryleden mevr. M. van Luin-Riemersma, Tineke de Smidt, dr. Th. de Crauw en Jan Hesmerg optraden. Na drie uur proefspelen bleven er 10 uitverkorenen over, die 9 scholen vertegenwoordigen. J Eén uur en 50 minuten zijn Woensdag middag voor de muziek gereserveerd en in dien tijd zullen drie orkesten,, vijf .koren, vier pianisten, drie vocalisten, een fluitist, een violist en een celliste hun klanken la ten hooren. Niet minder dan 1350 scholieren zullen de prestaties van hun 250 collega's op het podium het koor van de Rijkskweek school alleen telt al 50 zangers en zange ressen komen bewonderen. Als ordebewaarders heeft dr. De Smidt een paar „pootelingen" gecharterd, die hun taak met geestdrift vervullen zullen. Wij vroegen dr. De Smidt nog eenige bijzonderheden over de uit te voeren wer ken en tot onze verbazing bleek, dat de jeugd vrijwel geen contact met de moder- Met gerechtvaardigden trots toonen twee scholieren loco-burgemeester Geluk en Herman Moerkerk hun werk nen bleek te hebben. De dichtstbijzijnde prestatie was Debussy. Helaas viel deze pianist bij de voorschifting af. Dit moet, zoo zeide dr. De Sxnidt, een vinger-wijzing voor de muziekpaedagogen zijn. Overigens is het accent van de uitvoe ring in het Concex-gebouw van „wedstrijd" naar „demonstratie" verlegd. Men wil vooral laten zien, tot welke verheugende resultaten de kunstbeoefening in school verband kan leiden. Wij vex-namen tenslotte, dat dit alles mogelijk is door de geweldige geestdrift van alle betrokkenen en ook door eenigen financiëelen steun van de vereeniging voor de muzikale ontwikkeling der schooljeugd. „Deze dingen, zoo besloot dr. De Smidt, bestaan alleen door enorm enthousiasme en niet door geld". Duilschers willen graauiniporl via Rotterdam Het hoofdcomité van den landdag van Nooi'd-Rijn-Westfalen heeft, volgens den Duitschen Persdienst, in een resolutie aan de regeering onder andere de volgende maatregelen ter verbetering van de voed selpositie in Duitschland naar voren ge- bx-acht: Import van broodgraan via Rot terdam, teneinde den aanvoersweg te be korten; vrijgeven van buitenlandsche va luta voor den aankoop van vetten; sche pen voor voedseltransport en walvisch- vaart; stopzetting van voedseluitvoer uit de Russische en Fransche zones; genade- looze bestraffing van zwarte handelaren en een centraal bestuur voor voedselaan- gelegenheden. Limpers' „Eva" gereed Een jaar geleden hebben een aantal Haar lemsche burgers het plan opgevat een fonds te vormen, waaruit het in brons gegoten beeld ..Eva" van den in den verzetsstrijd gevallen Jongen Haarlemschen kunstenaar Johan Lim pers zou kunnen worden bekostigd. Dit beeld zou dan aan de gemeente Haarlem die voor een passende plaats zou zorg dragen, worden aangeboden. Het brons is al gerulmen tijd ge reed en de dienst van Openbare Werken heeft voor een passend voetstuk gezorgd. Als meest geschikte plaats werd het Kenau park aangewezen. Men verwacht, dat de officieele overdracht dezen zomer zal plaats hebben. Crematie U. J. klaren Op Goeden Vrijdag werd op Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van „Vader" Klaren, den grondlegger van het speeltuinwerk in Nederland, die kort na zijn 95sten verjaardag in Bennekom is overleden. Van heinde cn ver waren besturen van speeltuinvereenigingen naar Westerveld gekomen om de laatste eer te bewijzen aan den man, die ondanks zïjxx hoogen leef tijd nog vol belangstelling voor de vrucht van zijn jarenlangen arbeid was. Van de Haarlemsche vereenigingen waren verte genwoordigd de Speeltuinvereenigingen „Weltevreden" door den heer P. J. Monné, „Vondelkwartier" door den heer A. de Groot en „Te Zaanen" door mevrouw G. van Eijkelen-Bestebreur. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam sprak de heer B. G. Pal land, in specteur van het Ondex-wijs, die er aan herinnerde, dat het over eenige weken 45 jaar geleden zou zijn. dat de eenvoudige arbeider Klaren waarschijnlijk den schoon- sten dag van zijn leven beleefde, toen in Amsterdam de Oosterspeeltuin van de op zijn initiatief opgerichte speeltuinvereni ging werd geopend. De gemeente heeft zijn verdiensten erkend door hem de zilveren medaille van de stad Amsterdam te ver- leenen. De heer J. Dubois, sprekende namens de Nederlandsche Unie van Speeltuinorgani saties deelde mede, dat de minister van Onderwijs telegrafisch had medegedeeld, dat hij verhinderd was de crematie bij te wonen. Vex-der is nog gesproken namens de speeltuinvereniging „'Oosterkwartier" te Amsterdam. Een zoon sprak eenige woorden van af scheid en dankte daai-na voor de belang stelling. Voor-oorlogsche spionnagezaak voor het Amsterdamsche Hof Nauwelijks hadden de Duitschers ons land overrompeld of zij gaven op 16 Mei 1940 den procux-eur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam opdracht vijf niet» name genoemde door Nederlandsche recht banken veroordeelde en in gevangenissen verblijvende personen onmiddellijk in vrij heid te stellen. Het betx-of hier uitsluitend veroordeelden, aan wie wegens het ver strekken van militaire inlichtingen over Nederlandsche verdedigingswerken aan de Duitschers zware straffen waren opgelegd. Een van hen was de thans 51-jarige Am sterdamsche kellner C. V., werkzaam in een der Amsterdamsche studenten-socië teiten. De man was op 27 Maart 1940 we gens spionnage tot vijf jaar veroordeeld, waarvan hij anderhalve maand had uitge zeten toen hij door den Duitschen overval op ons land, zijn vrijheid plotseling her kreeg. Zes jaren gingen voorbij en met hen de Duitsche overheersching. Een jaar na de bevrijding liep de kellner, die tijdens de bezetting in Duitschland zijn beroep had uitgeoefend, op den Amsteldijk te Am stex-dam den marechaussee in de armen, die hem op 10 Januari 1940 in Arnhem had geaxresteerd. Deze herkende zijn vroegeren arrestant en arresteerde den verbluften kellner voor den tweeden keer. Het gevolg was, dat V. thans in hooger beroep voor het gex-echtshof te Amstex-dam terechtstond. De marechaussee, die als getuige optrad, verklaarde dat V. in Januari herhaaldelijk naar Duitschland ging. De Duitsche grens beambten lieten hem steeds door, zonder dat hij over de vereischte papieren beschik te. Dit wekte argwaan en op 10 Januari werd V., die dien dag in gezelschap van een N.S.B.-er uit Duitschland terugkeerde, gearresteerd. Hij had een zakatlas bij zich, doch ontkende zich aan spionnage schuldig gemaakt te hebben. De N.S.B.'er deelde evenwel mede, dat V. met een bekende Duitsche spion gesproken had en aanwij zingen gegeven had op landkaarten. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het zeven jaren geleden gewezen vonnis: vijf jaar gevangexxisstraf. Op 17 April volgt de uitspraak. Ziekenfondsen en arfsenhonoraria Verzet der artsen berust niet op financieele motieven Onlangs zijn in een te Utrecht gehouden vergadering van den Centralen en den R.K. Bond van Ziekenfondsen mededeelingen ge daan over de artsenhonoraria. De Nederland sche artsen, die vereenlgd zijn in de Neder landsche Maatschappij tot bevordering der Ge- neeskunst, hebben thans stelling genomen tegen hetgeen door dc voorzitters der ziekenfondsen bonden is medegedeeld. Zij verklaren, dat hui- verzet niet op financieele motieven berust, doch legen het tijdens de bezetting ingevoerde Zle- kenfondsenbesluit, dat tal van medisch- ethische en medisch-professioneele misstanden heeft „bevroren". Los van deze principieele bezwaren staat de kwestie der honoraria. Het ziekenfondsinkomen der artsen is met iets minder dan 50 pet verhoogd, niet op het honorarium van 1940. maar op honoraria, welke tusschen 1915 en 1925 zijn vastgesteld, in een tijd dus toen de maatschappelijke verhoudingen geheel anders waren en de beteekenis der zie kenfondspraktijk veel kleiner dan thans. Het medische werk is door het Ziekenfondsbesluit aanzienlijk uitgebreid, vooral ook doordat zeer vele personen, die vroeger tot de particuliere praktijk behooren, in het ziekenfonds zijn op genomen. Dit veroorzaakte veelal meer werk. doch vermindering van inkomsten. Door de sterke uitbreiding der curatieve geneeskunde en het belangrijke hoogere ziektecijfer zijn dc prestaties der artsen zeker met meer dan 50 pet. verhoogd. De honoraria zijn met iets min der dan 50 pet verhoogd, doch door de groote stijging der beroepsonkosten voor vervoer en apotheek blijft de verhooging in feite ver be neden 50 pet. Tijdens de ondei-handelingen met de zieken fondsen hebben de artsen aan het door hen ge vraagde honorarium tevens een beperking van het aantal ingeschrevenen per arts verbonden, waardoor dus het ziekenfondsinkomen geen belangrijke verhooging zou ondergaan maar wel aan een belangrijk kleiner aantal patiënten meer zorg en toewijding kunnen worden gege ven, hetgeen door de artsen als een dringende eisch wordt beschouwd. De artsen hebben de voorstellen der zieken fondsen noodgedwongen en onder protest aan vaard, nadat hun was toegezegd, dat nog dit jaar een principieele wijziging van het zieken- fondswezen tot stand zal komen, waarbij reke ning zal worden gehouden met de ethische en ideëele motieven der artsen. De oud-IJmuidenaar Ds. G. Toornvliet, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Gro- ningne, heeft het beroep als studenten-predi kant te Leiden aangenomen. Russisch pleidooi voor iiiet-inmengiug ill China De Russische minister van Buitenland sche Zaken, Molotof, heeft geantwooi-d op een schriftelijke mededeelingvan zijn Amerikaanschen collega van 31 Maart, waarin deze mededeelde, dat G.180 man aan Amerïkaansche troepen op verzoek van de Chineesche regeering in China zul len blijven. Hieronder zijn 3.499 mariniers. Molotof zeide in den brief aan Marshall, dat de deelneming van buitenlandsche troepen aan den Chineeschen burgeroorlog slechts kan leiden tot een uitbreiding van dien oorlog en nieuwe moeilijkheden bij het herstel van China's nationale eenheid. Molotof herinnei'de er aan, dat in 1945 is overeengekomen de Russische en Ame rïkaansche ti'oepen uit China te evacuee- ren en wees er op, dat Rusland reeds aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Hij verklaarde, dat het wenschelijk was, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou van gedachten wisselen met be trekking tot het nakomen der overeen komst inzake China. Verleende hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben bij besluit van 1 April 1947 ingevolge de Hinderwet ver gunning onder voorwaarden verleend aan A. H. Eeken, Kennemerlaan no. 15 te IJmuiden tot het oprichten van een in richting voor het bewerken van vleesch- waren in het perceel Kennemerlaan no. 15 te IJmuiden. VERGADERING PARTIJ VAN DEN ARBEID. De afdeeling Velsen-Noord van de Partij van den Arbeid houdt hedenavond in het clubgebouw aan den Doodweg een leden vergadering. In deze bijeenkomst worden mededeelingen gedaan over het congres. De heer dr. A. J. van Leusen, wethouder van Onderwijs zal een inleiding houden over het partijprogramma. Vlieglixstige tijgers. Als teeken van ver wildering in het vroegere cultuurge- bied van Deli. noemt het te Medan verschijnende blad „Medan-bulletin" het feit, dat aan den stadsrand van Medan bij het vliegveld een dezer da gen tijgers zijn waargenomen. KSSlsu - een lijmen is in vlammen opge°aan b"Ct te vnjmen is in vlammen opgegaan raad hout. welke aan zeveniig =arbe'd maanden arbeid moest verschaffen al= partij fruitmanden, gingen verloren De CCD heeft te Deventer een 26.000 eieren in beslag genomen, die h" V;" was om in Amsterdam op de zwarte ma bracht te worden. De rayonvcrzamel!*l«- het Bedrijfschap Pluimvee, gewest Two de eieren tegen 18 a 2.8 cent bij de bo i[( kocht had, vervoerde de breekbare i !!- valsch geleldebiljet. Een motorrijder3--- den weg te reed achtwagen nen, maar heeft blijkbaar niet opgemer De Koningin heeft Zaterdag een h*, bracht aan de tentoonstelling r.. rechercheurs bij trkt. 1 ac Hofj& wereldregeering welke super-nationaal steld. is met een vergadering in AmsterdL propaganda-actie begonnen. in Arnhem is het openluchtmuseum opend. - Een inwoner van bClluuscll eigenmachtig ontslag had genomen ,i. houder bij De toedracht van het. ongeluk met een der verkenningsvliegtuigen Haarlemsch wethouder in Derby op dievenjaclit Wij nemen uit de Derby Evening Tele graph van 29 Maart het volgende over: „Wethouder D. J. A. Geluk, de actieve, jonge waarnemend-burgemeester van Haarlem, rende gisterennacht even over twaalf ademloos het politie-hoofdbureau van Derby binnen en rapporteerde, dat hij twee mannen achterna had gezeten door de stad, nadat hij gezien had, dat zij zich op verdachte wijze bij een winkelingang ophielden in St. Petersstreet. De wethouder, die samen met den heer van Gink, directeur van de Stichting „Haarlems Bloei" naar zijn hotel wandel de, na een tweedaagsch bezoek aan Derby, zag bij den hoek van East-street en St. Pe tersstreet, twee mannen wegrennen van een winkel-ingang. De Hollanders volgden hen, maar verloren hen uit het oog in de duisternis van Albion Street. Wethouder Geluk rende onmiddellijk naar het politie-bureau, legde daar een verklaring af en gaf een beschrijving van de twee mannen. Naderhand ging hij vergezeld van een politic-officier terug naar St. Petersstreet, waar zij bemerkten, dat de etalage-ruit van den winkel kapotgeslagen was. Ver- Toen in de bollenstreek bekend werd, dat een aantal Limburgsche mijnwerkers begin Mei de bloemetjes buiten willen zetten en dat zij daarvoor de streken rond Lissen, Sassen- heim en Hlllegom hadden uitgekozen, werd besloten, dezen werkers een waardige ontvangst te bereiden. Er worden op het oogenblik door comités In de drie betrokken gemeenten plan nen uitgewerkt, om de „kompels", die onge veer 3 Mei vei'wacht worden, by -diverse gezin nen in de bollenstreek onder te brengen, en om den delvers van bet zwarte goud te toonen, scheidene paren schoenen uit den winkel I hoezeer bun werk door de rest van Nederland werden in de buurt teruggevonden." wordt gewaardeerd. Tegen twee hunner de doodstraf geëischt Voor het Amsterdamsche Bijzonder Ge rechtshof, dat in Utrecht zitting hield, heb ben vijf ex-landwachters terechtgestaan, die in September 1944 te Maarssen vijf leden van de verzetsbeweging hebben ge arresteerd en deze inïi een beestachtige wijze van overbrengen, namelijk door de slacht offers achter hun auto aan te sleepen, aan de. Duitschers te Utrecht hebben overge leverd. Nog denzelfden dag zijn de vijf slachtoffers in het fort aan de Biltstraat gefusilleerd. Het betrof de landwachters B. H., een 40-jarige Utrechtenaar, vroeger betonwerker; den 37-jarigen D. F. M„ tot 1940 als hofmeester varende op de Holland- Amerikalijn; F. den O., een 26-jarigen Utrechtschen chauffeur; G. J. H., een 37- jarigen W. A.-xnan die in den tijd, dat hij niet als zoodanig dienst deed, boekhouder was en een 42-jarigen oud-Haarlemmer G. A. de R., een autohandelaar uit Amersfoort die het tot officier bij de landwacht had gebracht. H. en M. stonden eerst terecht voor het doodschieten van een vluchtenden onder duiker, die in het water langs den Jut- faasscheweg te Utrecht een schuilplaats voor de op hem schietende landwachters had gezocht. Hij werd ontdekt door H„ die hem van nog geen meter afstand in den hals schoot. Hij overleed den volgenden dag in het ziekenhuis, bewaakt door H. Deze •had gezegd: „Laat mij maar bij hem blij ven. Als hij zich nog beweegt, kan ik hem alsnog doodschieten". Dit heeft zich in Juli 1944, op een Zaterdagmiddag in een druk bevolkte buitenwijk van Utrecht afgespeeld. Eenige maanden daarna, in September, ai-resteerden eenige landwachters onder commando van H. in de omgeving van Maarssen een viertal illegale werkers, daar- Mijnwerkers gaan de bollen zien toe in staat gesteld c' ïr De R„ die zijn auto voor de achtervolging ter beschikking stel de. De vier aangehouden ondei-grondsche strijders zijn door H. en M. om beurten achter de auto gebonden en langs den weg gesleept. Onderweg is nog een vijfde slacht offer gemaakt. De S.D. nam de slachtoffers over en schoot hen denzelfden dag dood. De procureur-fiscaal, mr, L. W. M. M. Drabbe eischte tegen H. en M. de doodstraf. F. den O., die bij de mishandeling als chauffeur was opgetreden, hoorde 20 jaar tegen zich eischen. Tegen G. A. de R. die zijn auto voor de achtervolging uitleende, er aan deelnam en ook de ai-x-estatie en de mishandeling meemaakte, werd 12 jaar geëischt. De W.A.-man G. J. H. hoorde vrijspraak tegen zich eischen, omdat hij als passagier met de landwacht-auto toevallig was meegereden en geen actieve rol bij de arrestaties en de mishandeling heeft ge speeld. De procureur-fiscaal verwachtte echter dat voor eenige andere zaken het tribunaal een langdurige interneeringsstraf tegen hem zal adviseeren. FEESTAVOND VAN MANNENKOOR „DE EENDRACHT" Feestavond van mannenkoor „De Het mannenkoor „De Eendracht", diri gent de heer Frits Üyttenbogaard, houdt voor zijn leden en donateurs Zaterdag, 19 April een feestavond in gebouw Concordia. Medewerking is verkregen van mej. Bets Slotboom, sopraan, die begeleid door mej. Ali v. d. Star, Latijnsche zangwerken ten gehoore brengt alsmede een drietal oud- Nederlandsche liederen van Manna de Wijs Mouton. Voorts zijn de „Krontjongs" te beluiste ren. Een bal met attracties besluit dit feestelijk samenzijn. In een onderhoud, dat het A.N.P. met den gezagvoerder van de „Nacella", de tanker, die Donderdag de eerste traan van de „Willem Barandsz" in Vlaai-dingen afleverde. Captin Robson, had, verklaar de deze, dat hij een zeer voorspoedige reis maakte. De tanker heeft driemaal de x-eis naar de „Willem Bax-endsz" in het Zuidpoolgebied ondernuomen van Kaap stad uit: de eerste maal werd een lading van 3000 ton traan ingenomen, waarna het schip naar Kaapstad terugkeerde, om goederen bestemd voor de drijvende traankokerij te halen. Nadat men nog enkele tanks had schoongemaakt, konden bij de tweede en derde reis tezamen nog 2700 ton ingeno men worden, waarna de „Nacella" op '28 Februari via Kaapstad en Londen naar Nederland vertrok. Bevredigende vangst goede verwachtingen. De heer A. Warnderink Vinke, direc teur van de Nederlandsche Maatschap pij voor de Walvischvaart verklaarde te kunnen mededeelen, dat de vangstresul taten voor een eerste seizoen als zeer be vredigend mochten woi*den beschouwd. Over het volgende seizoen zeide hij goede verwachtingen te koesteren. Voorts vertelde de vlieger J. van Don kelaar, die enkele maanden geleden met een verkenningsvliegtuig van de „Wil lem Bai-endsz" in de baai van Kaapstad neerstortte, naar aanleiding van een vraag, hoe het ongeluk gebeurd was, dat het kort na den start mis liep. Van Don kelaar steeg bij vrij woelige zee op. Een van de mede-inzittenden heeft hem toen een telegram willen aanreiken, doch de ïnan verloor daai-bij het evenwicht en viel over de handen van v. Donkelaar, heen, die juist de machine wilde op trekken. a voor DINSDAG 8 APRIL Luxor: ..De zeehavik", toeg. 14 j., 1,45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Door dik en dun", alle leeft., 2.00, 4.30, 7.00 en. 9.15 uur. City: .Layla", toeg. 14 j.. 2.00. 4.30. 7.00 en 915 uur. Spaarne: „Mickey, de straatjongen", 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Wat weet je van iiefde". toeg. bov. 14 j.. 2.00, 4-15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Een wildzang maakt carrière", toeg. bov. 14 J., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 APRIL. Stadsschouwburg: „Per luchtpost". 8 uur. Gem. Concertgebouw: Chopin-avond Theo van der Pas. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- vorstellingen. Groote Kerk: „Youth voor Christ" rally. 8 uur. Geil. Oude Gracht 4: zendingsbijeenkomst, 7.30 uur. „Maak standaard-fietsen" adviseert de A.N.W.B. De A.N.W.B. heeft zich tot den minister van Economische Zaken gewend met. eenige opmerkingen over het Nederlandsche rij wielen-probleem. Na er op gewezen te hebben, dat het aan tal fietsen in ons land sinds 1940 met on geveer de helft verminderd is, komt de Bond tot de conclusie, dat de fabricage van een standaardrijwiel de eenige oplossing is, om spoedig in het nijpende tekort aan fiet sen te voorzien. Dit zou dan een normali satie van onderdeelen als gevolg moeten hebben. De A.N.W.B. meent, dat, wanneer er op den huidigen voet verder wordt ge fabriceerd, er in geen jaren voorzien zal zijn in de behoefte aan rijwielen. Ex-burgemeester Voute van Amsterdam staat 25 April terecht Ex-burgemeester E. J. Voute van Am sterdam zal op Vrijdag 25 April voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te recht staan. Hem is ten laste gelegd, dat hij uit handen van den vijand zijn benoeming als burgemeester van Amsterdam heeft aanvaard en dat hij deze functie is blijven uitoefenen ook nadat aan het gemeente bestuur van Amsterdam zijn bevoegdheden waren ontnomen en deze in handen waren gelegd van den burgemeester. De heer Voute was een zakenman, ver bonden aan een Amsterdamsche firma en in Bergen (N.-H.) woonachtig. Vele jaren was hij in Bergen lid van den gemeente raad voor de met-politieke partij „Ber gens Belang". Na de bevrijding werd de heer Voute ge arresteerd en naar een intemeeringskamp overgebracht. Hij is reeds geruimen tijd geleden op vrije voeten gesteld. Gevraagd naar de beweegredenen daarvan, ant woordde de procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. N. J. G. Sikkel, die in deze zaak requisitoir zal houden, dat hij deze niet bekend wenschte te maken. Hierdoor verloor de vlieger de controle over zijn stuur en de ma chine stortte in zee, waarbij zij over den kop sloeg. „Ik werd door de glazen koepel ge slingerd, doch kon mij er verder niet veel van herinneren", vertelde de vlieger. Later vernam hij. dat een der inzittenden omgekomen was en dat de twee anderen er vrijwel ongedeerd afgekomen waren. De heer Van Donkelaar liep door den val zware verwondingen op. Zeven weken bracht hij in een der ziekenhuizen van Kaapstad door. VISCHOMZET IN MAART. Gedurende de maand Maart bedroeg de omzet in den Rijksvischafslag f 1.269.178, tegen f 1.975-342 in dezelfde maand van het vorig jaar. VIS SCHERIJ BERICHT SCHEVENINGEN Besommingen trawlloggers: SCH 200 f 1700, SCH 20 f 3950, SCH 19 f 3130, SCH 140 f 5400, SCH 23 f4100. SCH 235 f2440, SCH 246 f 2000. Besommingen kustvisschers: SCH 71 f320, SCH 67 f 475, SCH 70 f 220, SCH 62 f 120, SCH 183 f130, ZA 21 f 250, KW 215 f30 Noteering wijting gestript f 6,50—f 8.80. wij ting ongestript f 5—f 6. groote schol f 10f 15. kleine schol f 19—f 20, schol 3 f 10, alles per kist van 40 kg. HertoKntas,h had genomen als geding vè:ü£ hij in gebreke blijft f 50 boete betale'f0^'C Tc Amsterdam is de landelijke veren*. Nederland-U.S.S.R." opgericht, welke lendschappel ij ke verhoudingen met de s hij weigert. N.V. is m kort betr t hij jet-Unie wil bevorderen. HAARLEM EN OfttGEVlNQ Voor het examen boordtelegrafist bij <i L. M. is geslaagd de heer A, O, Bóïsll.' 5; Haarlem. In dc gemeente Bloementlaal is een af<i ling van het comité ..I-Iandhavoing Rijk,!!!" heid" opgericht. Men kan adhaesiebeluieirJ' zenden aan mr. J. C. C. w. Hijszeler, Bloem» daal, mej. A. C, Hissink, Overveen en mr j W. de Jong Schouwenburg, Aerdenhout. Het afscheid van Ds. J. c. van Dijk de Ned Herv. gemeente te Bloemendaai zijn op Zondag VI Mei. Den middag tevoren in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een -f scheidssamenkomst piaats hebben. De gala-voorstelling van „Een maand opia land" voor de vereeniging Maatschappen,), zorg voor Zieken, welke op 15 Februari moe? worden uitgesteld, zal nu op Zaterdag 12 a--j gegeven worden in den Stadsschouwburg. Santpoort Godsdienstoefeningen te Santpoort-station Naar we vernemen, is de kerkeraad de; Ned. Herv. Gemeente voornemens, als het kan op korten termijn, een begin te maken met het houden van godsdienstoefeningen te Santpoort-station. JAARVERGADERING A.-R. KIESVEREENIGING. A.s. Donderdagavond wordt in de gym nastiekzaal van de bijzondere school aan de Frans Netscherlaan de jaarvergadering gehouden van de A.-R. Kiesvereenigin». De agenda vermeldt o.a. het houden van een bestuursverkiezing. Aan de beurt aftreding zijn de heeren H. Meijer en A. Eikelenboom, en er moet worden voor zien in de vacature van den heer J, Hoo- gendonk. De heer J. van Andel uit Haar lem zal spreken over „Een vaste lijn' KAN MEN CHRISTEN ZIJN ZONDER IN DE KERK TE KOMEN? Op Dinsdag 15 April zal Ds. A. A. Wild schut in de Ned- Herv. Kerk de vraag be handelen: „Kan men Christen zijn zonden in de kerk te komen?" MEISJESCLUB „DORKAS". Onlangs kon de feestavond van de meis jesclub „Dorkas" niet doorgaan, doordat de zaal van het Jeugdhuis niet verwarmd kon worden. Thans deelt men ons mede, dat de feestavond Woensdag a.s. zal den gehouden. In plaats van kaarten, ndertrouwd: Dinsdag ff April II. O. HAKKER Hiermede vervullen wij den di'oevlgen plicht U in ken nis te stellen met het over lijden van onzen innig ge liefden en zorgzamen Vader den Heer SJOERD DE HAAN' Weduwnaar van Mevr. Johanna Westerveld. Hij overleed na een kort stondige ziekte, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, in het Anto- niusziekenhuis te IJmui- den-Oost in den ouderdom van 55 jaren. Rie en Verloofde Annie en Verloofde Rina. Bets, Sjoerd, Gerard. Clemensje. IJmuiden, 5 April 1947. Reinier Claeszenstr. 22. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Donder dag 10 April a.s. te 9.30 u. in de Parochiekerk van den H. Gregorius te IJmuiden, waarna begrafenis in het Familiegraf. Vertrek Antoniuszieken- huls 9 uui'. GEVRAAGD voor verschillende afdeelingen. reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring, Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemendaalsche Straatweg 17, Santpoort-Station. Heden overleed plotseling te Winterswijk, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer CORXELIS VAN VREDE, in den ouderdom van 67 Jaren. Winterswijk: T. van Vrede-Koningstein IJmuiden: Corn, van Vrede. J. van Vrede-De Niet Riena. Amsterdam Gé Bimmel-Van Vrede. D. Bimmel Winterswijk, 4 April 1947. Kreilstraat 6. De overledene staat opge baard vanaf Dinsd. 8 April des n.m. 7 uur aan onder staand adres. De begrafenis zal plaats vinden te IJmuiden Woens dag 9 April a,s. om 3 uur. Vertrek vanaf Jacob van Heemskerkstraat 18r. Liever geen bloemen. PSYCHOLOGISCH INSTITUUT Florastraat 13 (bij Florapark) Haarlem - Telefoon 19953 A. Individueele en gezinsmoeilijkheden. B. Beroepskeuze voor particulieren. C. Personeelsselectie voor bedrijven. Het onderzoek geschiedt door psychologen en artsen, Spreekuren dag. behalve 's Zaterdags l'/2-3 en na tel afspr. DUI VENLIEFHEBBERS voor prima duivenvoer kunt U bij ons terecht. Kalk en steen, Oestergrit, Klipzout, Krachtkalk, Levertraan, Broedpannen, Ontsmettingspoeder. VOOR UW DUIVENKLOK Inktdoekjes voor „Benzing" en „Plasschaert" III. Blikken doosjes en koperen hulzen (ringkokers). Diverse papierrollen (cadrans voor constateur). GEBR. VEENINGA NATURALISTEN Jacobijnestraat 1018, Haarlem - Telefoon 13265 Wij geven U gratis alle gewenschte inlichtingen omtrent ae Duivensport. Tulndcrsstraat 63, Tel. 4565 IJin uiden-Óost Sluit alle Verzekeringen ROZENSTRAAT 7—9 Gevr. nette alleenst. JUFFR. lft. 40 tot 50 jaar bij bej. men- schen voor hulp in de huish. voor kost en inwoning. Brie ven L 1337 bur. v. d. blad. Wie wil ruilen MIDDEN STANDS WONING te Koog a, d. Zaan voor dito woning in IJrn. Oost of omgeving. Huur tot f 35. Brieven L 1338 bur. van dit blad. VERLOREN: Donderdagmid dag 3 April een damespolshor loge (aandenken). Gaarne te rugbezorgen Velserdulnweg 266, IJmuiden-Oost, WONING RUIL. Flink huls 19 IJm.-O. voor dito woning Drie huis of omg. met fllnken ach tertuin op bet Zuiden. Brie ven L 1334 bur. v. d. blad. Te huur gevr. ZIT-Sf,AAPKA MER, voor dame-alleen met W zonder pension. Brieven L 1335 bur. v. d. blad. REILEN: 1 mud anthraclet voor 2 crapauds of 4 gewone stoelen in goeden staat. Brie ven L 1336 bur. v. d. blad. Ik heb een mooi NEST POES JES. Wie wil een poesje hes- ben? Lijsterlaan 6. IJm.-O KOOP: 2 korte d jasjes. 1 d. mantel. 1 japonnetje en 1P- sch. kl. m. Cederstr. 2. Te koop 3 WITTE LEGHORNS f 7.50 p. st, Cederstr. 51, W®-' Oost. Te koop: gereviseerde FORD T MOTOR, compleet met keer* koppeling, geschikt voor boo of ruilen voor motorrijwiel. L 1333 bur. v. d. blad. Te koop: een SAI.ONWIHG dito commode, prijs f 150. wai* ravenstr 44, Velsen-N.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4