HU Vischha!van180 meterlengte Een gedenk-plaquette van den stichter der papierfabriek onthuld Feest van licht, kleur en gratie in het Frans Hals-museu Hockeyploegen uit Derby op bezoek De snuifdoos van den Keizer w0£NSDAGJ> APRIL 1947 TJMUIDER COURANT Groote werken in voorbereiding voortvarendheid wordt er ge- j[et groot j,opstellen van de schade. *'e;k' f8oohouwen van het Staatsvisschers l*S tijdens den oorlog hebben op- MvenBeo™ schade was, zooals men weet •■L' r-.- v. -.11 A P>T-I R luaroB geiü^v.-- De Mailen A en B waren 2eer, aafioorhet oorlogsgeweld getroffen, toodamg worden algebroken. Maar dat ze Kjsj, c en D hebben het moeten ook f -aar ongeveer op de scheiding W gatVhaIlen. bij een poging der Duit- van ae£C de yisschershaven onbruikbaar SChS°n, een groote verwoesting was te weeg gebra^n van deze schade was een nu een «'Swèïk,' daar niet alleen de ge. omvang j ook de fUndeeringen totaal bouwen- ,en De werkzaamheden wer- ^natuurlijk *°°r langdurige vorst- ■!„Xniet weinig opgehouden, maar zij periode met voltooiing Qm in de ?>S,° aan atslagruimte te voorzien werd n uwe\al (hal E) gebouwd, die iets aeiner t dan de andere tot dusver ge- bouwde hallen. Eén hal voor de hallen A en B. nraar eens de hallen A en B stonden is croote vlakte, maar ook hier zal weer gebouwd worden. Op een j.êl van de ruimte, die vroeger door hal A u,rd ingenomen, is inmiddels reeds een vrinehal gebouwd. Over een dergelijke h heeft het Staatsvisschershavenibedrijf u nu toe niet beschikt, zoodat de ver nielingen niet alleen verlies, maar ook Must hebben opgeleverd En nu is de ruimte aan de beurt, die ge wen is tusschen de nieuwe haringhal en het havenstation. Hier zal in de toekomst Pen hal verrijzen, die een lengte krijgt van 180 meter, dat is 35 m langer dan de oude hal B Er zal begonnen worden met den bouw 'van de pakhuizen, waarvan de aan besteding reeds plaats vond, de gunning echter nog niiet. Later zal vóór de pakhui zen de afslagruimte gebouwd worden. Dit „ebouw reikt met zijn 180 m lengte bijna tot de haringhal. Er komen vijftien groote en drie kleine pakhuizen (twee-spanters en cen-spanters), waarvan de grootste ruim oi/: m breed zijn. Boven komen de kantoor ruimten, echter niet met een binnengalerij, zooals in de oude hal B. Wanneer ook deze nieuwe hal gereed is, beschikt het Staatsvisschershavenbedrijf zoo ongeveer weer over de oude afslag ruimte en daarmee zal het visscherij'bedrijf het voorloopig wel kunnen doen. Nog een groot werk. Ook een ander groot werk zal spoedig tot Uitvoering komen, namelijk het maken van een stalen damwand over de geheele lengte van de kade van den hoek bij het haven station af tot aan het Westelijke uiteinde. Dit werk is reeds gegund. De lengte van den damwand bedraagt 363 m. Eerst wan neer dit werk gereed is, zal met het bou wen van de hal vóór de pakhuizen begon nen kunnen worden. Zoo herstelt het Staatsvisschershaven- Het perceel, Amsterdamstraat 26 te Haar lem, waar in den nacht van Paaschmaandag op Dinsdag een roof-overval gepleegd werd Snelle reizen van de „Oranje" bedrijf zich langzaam maar zeker van de schade, die het tijdens den oorlog opge- loopen heeft. Er waren natuurlijk veel moeilijkheden te overwinnen, moeilijk heden die vooral het gevolg waren van materiaalschaarschte, maar desondanks gaat het werk gestadig voort en zal IJmui den over eenige jaren weer de beschikking krijgen over een schakel tusschen aanvoer en distributie, die een waarborg is voor een vlot verwerken van den aanvoer, al is die ook nog zoo groot. Geen visch naar Fransche bezettingszones Uit Den Haag vernemen wij, dat in Baden-Baden door drs. D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor Vis- scherij-producten en een tweetal bestuurs leden met het militair bestuur van de Fran sche bezettingszone besprekingen zijn ge houden over de levering van zeevisch. De besprekingen hebben niet tot resultaat ge leid. Van de zijde der Fransche autoriteiten werd aangedrongen op de levering niet alleen van visch, maar ook van andere levensmiddelen, zooals aardappelen. Weer ruim 10.000 kisten visch aangevoerd De eerste werkdag na de Paaschdagen heeft zich gekenmerkt door een buitenge wone drukte in den Rijksvischafslag. Traw lers en loggers kwamen met groote vang sten, waaronder een tweetal Noordbooten zelfs met zeer groote vangsten. De totale aanvoer bedroeg ruim 10.000 kisten, waar van ongeveer 6500 kisten verwerkt konden worden. Dientengevolge was het ook heden weer een bijzonder drukke dag. Mutaties bij de Scheepvaart inspectie De heer M. Th. J. Berlage, expert bij de Scheepvaartinspectie, is overgeplaatst naar Amsterdam. Tot adjunct-inspecteur bij de Scheep vaartinspectie alhier is benoemd de expert de heer C. M. Tuntler te Amsterdam. Jubilaris bij Van Gelder Zonen Maandag was de heer P. J. Stam vijf-en- twintig jaar in dienst bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen, welk feit gisteren werd herdacht. De jubilaris, die vele jaren in de papierfabriek werkzaam was en de laatste jaren in de afdeeling Loogerij van de Cel- lulosefabrieken, werd op 't directiekantoor ontvangen en toegesproken door ir. A, J. Allan. Deze overhandigde een enveloppe alsmede een schriftelijken gelukwensch van de hoofddirectie. Bij de viering van het vijftigjarig be staan van de Velser papierfabriek in Sep tember 1946 heeft de „cadeau-commissie" een bronzen gedenkplaquette van den stichter, wijlen den heer P. Smidt van Gelder, in het vooruitzicht gesteld. Dins dagmiddag heeft de aanbieding daarvan in de hal van de gang naar de kantoren plaats gehad. De plechtigheid geschiedde onder groote belangstelling. Aanwezig waren afgevaar digden en chefs van de verschillende af- deelingen en ingenieurs, de 86-jarige weduwe van den stichter, mevr. M. C. Smidt van GelderKaars Sijpesteijn, die speciaal was overgekomen, de heeren Joan H. A. Kruimel, gedelegeerd commissaris, H. Smidt van Gelder, president-commis saris, N. F. Allan, W. C. Smidt van Gelder, J. M. B. Beuker en rnr. F. H. A. de Graaff, directeuren der vennootschap en de heeren J. Smit en ir. A. J. Allan van de plaatse lijke directie. De heer Van Wijngaarden, beeldhouwer te Zaandam, die de bronzen plaquette met de beeltenis van wijlen den heer P. Smidt van Gelder in reliëf had vervaardigd was, vergezeld van zijn echt- genoote, eveneens aanwezig. Namens de cadeau-commissie en het ge heele personeel herinnerde de heer P. Mooy tijdens het gouden feest oudste arbei der, thans na 53 jaren oud-gediende aan het September-feest waar men zich toen met de aanbieding van een foto der plaquette tevreden moest stellen. „Wij vroegen toen om uw tegenwoordig heid bij de officieele aanbieding. Dit mo ment is thans gekomen. Aanvaardt dit be wijs van sympathie van het personeel; deze plaquette, voorstellende den stichter van het bedrijf, voor velen den oud patroon", aldus spr. Mevrouw Smidt van Gelder begaf zich daarop naar de plaquette en ontroerd zeide zij: „Wat zou hij dat geapprecieerd hebben, wanneer hij dit zelf had kunnen aanvaar den". Vervolgens dankte namens de directeu ren de oudste van hen, de heer N. F. Allan het personeel voor het initiatief tot aanbieding van de plaquette, waarbij hij hoopte dat deze beeltenis ter herinnering aan den stichter van het Velser bedrijf lange jaren een plaats zal blijven innemen. „De heer Smidt van Gelder was een voor beeld voor ons allen en heeft getoond dat hij een vooruitzienden blik had. Het bedrijf heeft aan he.m zijn bloei en groot heid te danken". Op 11 April zal de „Oranje" wederom uit Amsterdam naar Batavia vertrekken. Omstreeks 24 Mei wordt het schip daarna in Amsterdam terug verwacht. Het schip heeft dari drie snelle reizen achter den rug. Lading werd niet vervoerd. Zoowel in Amsterdam als in Batavia bleef de „Oranje" slechts enkele dagen lig gen voor het in- en ontschepen der passa giers en het innemen van proviand en brandstof. Alles werd er op gezet om in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk passagiers te vervoeren. Dit vervoer zal bij velen herinneringen wakker roepen aan de „slingerreizen", die voor den oorlog van Genua naar Indië v.v. werden gemaakt. Ook thans heeft de maat- senappij „Nederland" pogingen in het werk gesteld dezen dienst te hervatten, doch daar net bagagevervoer met vrachtschepen in gelen is, zijn deze pogingen niet met suc ces bekroond. Na de aankomst op 24 Mei za' bet noodig zijn het schip te dokken en enkele reparaties te verrichten. Voorts zul len twee ziekenzalen weer tot hutten wor sen verbouwd: het begin van het terug brengen van het schip in den vooroorlog- schen toestand, hetgeen waarschijnlijk in net voorjaar van 1948 zal geschieden. Men noopt tijdig gereed te zijn om met ingang 'an 24 Juni weer een drietal record-reizen ™nsterdam-Batavia te maken, welke thans slechts negentien dagen duren. Zoinerplannen van „Kindervreugd" De Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" Welke thans weer de beschikking heeft over een behoorlijk met hoog di^adgaas ingeven speeltuin, waarin de verschillende fPfewerktuigen eveneens een goede beurt nebben ondergaan, beschikt sinds eenigen ijd over een ontspanningscommissie. _Fez® beeft voor de jeugdige bezoekers tsters) plannen voor den zomer ontwor- vnü' w,aarbiï bet voornemen bestaat om JvJ de kinderen van 8 tot 14 jaar een n^arSchiphol te organiseeren en stani kleinen van 4 tot 7 jaar een uit stapje naar Wijk aan Zee. De heer A. J. van Leusen sprak voor de Partij van den Arbeid De afdeeling Velsen-Noord van de „Par tij van den Arbeid" kwam Dinsdagavond bijeen in het clubgebouw van „Kinder vreugd" aan den Doodweg, waar arts A. J. van Leusen sprak over het ontwerp- program van de Partij. Na de opening dooi den heer K. Marks, voorzitter, schetste de heer Van Leusen de gedachten, welke in het beginselprogram zijn opgenomen. Al lereerst wordt een democratisch socialis me nagestreefd, waarin stelling wordt ge nomen tegen de maatschappelijke structuur van vóór den oorlog. De belangen van de samenleving zijn het meest gediend met eerbiediging van den persoon, waarbij des noods individueele offers gebracht moeten worden. Onze tijd vraagt „koorzang"; het eigen geluid moet dienstbaar worden ge maakt aan het geheel ter verkrijging van een economische eenheid. De klassenstrijd is niet te ontloopen. Het partijprogram streeft naar socialisatie van de productie middelen en spr. acht een toenemende so cialisatie niet onmogelijk, waarbij even tueel de Staat kan ingrijpen om het be schikkingsrecht aan bedrijfsdirecties te ont nemen. Dit recht is door dwang van de omstandigheden reeds aan banden gelegd. Voorbeelden van gesocialiseerde bedrijven zag spr. in de Spoorwegen en de Posterijen. Ongemerkt ook ziet spr. het Hoogovenbe- drijf den weg naai- socialisatie gaan. Ook in de verkeersmiddelen moet naar socia lisatie worden gestreefd. Persoonlijk winst bejag mag geen invloed uitoefenen. Bezit en recht op voortbrengingsmiddelen wor den in het program gebrandmerkt. Spr. zeide, dat er een groei is naar het socia lisme, die niet besnoeid, niet belemmerd mag worden. Het groot-kapitalisme, aldus spreker heeft waarschijnlijk wel afgedaan. Daarvoor zal een andere structuur komen. Ook beperking van het erfrecht zal wor den bepleit. Strijd tegen het kapitalisme beteekent strijd voor het geluk voor de bezittende klasse, want menschengeluk heeft niets te maken met bezit. Het militaire vraagstuk achtte de heer Van Leusen, nationaal gezien, inderdaad een moeilijkheid. Hij sprak zijn vertrou wen uit in de geestelijke kracht van ons volk. De laatste paragraaf van het begin selprogramma is gericht op een internatio nale samenwerking. Ten slotte beantwoordde de heer Van Leusen eenige hem gestelde vragen. Mede namens zijn moeder uitte de heer H. Smidt van Gelder eveneens dank. Hij zag in de aanbieding van de beeltenis van zijn vader een bewijs van saamhoorigheid in de Velser fabriek. „Als ieder zijn krachten geeft tot heil van de onderne ming, dan zal, naar wij hopen, dat gevoel van saamhoorigheid vooral in deze moei lijke tijden worden bestendigd en zullen wij de moei-lijkheden te boven komen", aldus besloot hij. Tot den heer Van Wijn gaarden zeide hij: „Ik zeg u gaarne dank voor deze zeer geslaagde beeltenis. U hebt, gezien het feit, dat u mijn vader niet kende, van uw talenten een goed gebruik :emaakt en geen gemakkelijke taak ge had". Voor de aanbieding van de plaquette, die den stichter van de Velser fabriek in de kracht van zijn leven toont en waar onder de data 17 IX 1851—28 VIII 1934 voorkomen, ontvingen mevrouw Smidt van Gelder en mevrouw Van Wijngaarden bloemen. De oude dame toonde zich voor deze geste zeer erkentelijk. Schoolvoetbal te IJmuitlen Dinsdag werden de schoolvoetbalwed- strijden te IJmuiden voortgezet. Door den hevigen wind was het verblijf op het VSV- en Stormvogels-terrein niet bepaald aange naam, zoodat de belangstelling niet groot was. Veel verrassende uitslagen vielen niet te noteeren. De eenige was feitelijk de over winning van 31 van de Ossendorpschool op de Julianaschool, welke laatste school we nog al tot de kampioensgegadigden had den gerekend. We gelooven nu, dat het tus schen de St. Liduina-school uit Santpoort en de Moerbergschool uit IJmuiden zal worden uitgevochten. Merkwaardig is het feit, dat zoo weinig wedstrijden in een gelijk spel eindigen en dus door middel van het nemen van straf schoppen de beslissing moet vallen. Dit beteekent ongetwijfeld een attractie min der. Als vergoeding daarvoor kreeg het publiek een strafschoppenwedstrijd om één plaats in de volgende ronde tusschen de drie verliezers in de winnaarsronde, t.w. de Jan Ligthartschool, de Julianaschool en de Velserbeekschool. De Jan Ligthartschool bleek deze kunst het best te verstaan. In de verliezersronde vond zulk een straf schoppenwedstrijd plaats tusschen de Adolf van Nassauschool en de P. Vermeulen- school, welke door laatstgenoemde school werd gewonnen. In de afdeeling D behaalde het 3e elftal van de Openbare ULO-school een éclatante overwinning van 80 op de Creutzberg- school. De uitslagen waren: Afd. E, Winnaarsronde: Jan Ligthart schoolSt. Liduinaschool 13; Juliana schoolVelserbeekschool 80. Afd. E, Verliezersronde: R.K. Lagere SchoolAdolf van Nasauschool 80, P. VermeulenschoolTheo Thijssenschool 0-4. Afd. D: ULO 3Creutzbergschool 2 80 HBS 4Nijverheidsschool 5 03. Hedenmiddag worden gespeeld: Afd. D: ULO 3Nijverheidsschool 5 (finale). Afd. E, Winnaarsronde: St. Liduinaschool Ossendorpschool; MoerbergschoolJan Ligthartschool. Afd. E. Verliezersronde: R.K. Lagere SchoolTheo Thijssenschool; Jan Ligthart school 2P. Vermeulenschool. Verplichte aanstelling van minder valide arbeidskrachten Naar het ANP verneemt zal binnenkort de Tweede Kamer een wetsontwerp be reiken, dat een regeling inhoudt, waarbij de werkgevers overheid zoowel als par ticulieren worden verplicht bij aanstel ling van nieuw personeel een zeker aantal minder-valide arbeidskrachten in dienst te nemen. Cruys Voorbergh toont Talrijke aanwezigen onder wie loco- burgemeester D. J. A. Geluk, wethouder A. J. M. Angenent, de directeuren van de Stadsbibliotheek en -leeszaal en van den Stadsschouwburg P. V. de Wit en H. Dei- num en de voordrachtkunstenaresse mevr. M. van Hengel-Couperus waren in de door kaarsen verlichte Renaissance-zaal van het Frans Hals-museum te Haarlem getuige van het feest van kleur en gratie, hen door den heer Cruys Voorbergh met een show uit zijn costuumverzameling be reid. De dames Kitty en Bets Nederkoorn ver leenden door zang en clavesimbelspel me dewerking aan deze nieuw daad van den directeur van het museum, den heer H. P. Baard, om het huis waarover hij gesteld is, centrum van de cultureele activiteit in de Spaarnestad te doen worden. De heer Cruys Voorbergh gaf zijn gehoor in een beknopte inleiding een beeld van de vele en soms schier onoverkomelijke moeilijkheden, die hij bij het volledig ma ken van zijn collectie moest overwinnen. Hij vertelde hoe hij bij toeval tot deze lief hebberij was gekomen de ontdekking van een romantische geschiedenis achter een fascineerend-saaie japon. Maar deze „Japon van Tante Georgine" werd de Genesis van een ongebreideld zoe ken naar de positieve waarden in de Ne- derlandsche costuums en kleederdrachten en dat bleken er vele te zijn. De spreker had als geboren conférencier en tooneelspeler geen moeite zijn audito rium geheel in den ban te brengen van de vaak grillige geschiedenis van de totstand koming van de verschillende modes en drachten. Niet het minst werd hij daarbij geholpen door de jeugdige mannequins, zoowel vrouwelijke als mannelijke, die zwierig en geestig niet minder dan 15 cos tuums en drachten toonden - een nog maar klein deel uit het geheele bezit overigens. De „Japon van Tante Georgine" ging1 natuurlijk voorop, maar was al spoedig vergeten voor het prachtige toilet, dat de schoonen aan het hof der Friesche stad houders droegen en voor de kleurenweelde der „sits" van de gegoede burgerij. Diepen indruk maakte de Friezin in haar tradi tioneel begrafenisgewaad, maar het door haar opgeroepen beeld van sereen gedi'a- gen leed werd vervaagd door de verschij ning van het charmante Camera Obscura- figuurtje in het zomertoiletje met „Gigot de mouton"-mouwen en „canezou"; een realistisch beeld van een tijd, waarin de zedigheid den vorm van preutschheid aan nam. De heer Voorbergh toonde tenslotte een viertal boeren-drachten uit het laatste van de 19e en het begin van de twintigste eeuw, die meer nog dan al het voorafgaan de demonstreerden welk een onverganke lijke waarden te loor dreigen te gaan, in dien het initiatief en de activiteit van Cruys Voorbergh niet in grooter verband worden overgenomen. Om de lust daartoe aan te wakkeren was deze show dan ook bedoeld. Mode-museum te Haarlem? De gemeente Haarlem heeft het belang van dit streven erkend en voelt in principe veel voor de stichting van een mode museum binnen haar grenzen, doch alleen wanneer het particulier initiatief ook niet in gebreke blijft. Loco-burgemeester Geluk vertolkte dit standpunt na afloop van de bijeenkomst in een slotwoord, waarin hij de aanwezigen aanspoorde den heer Voor bergh bij zijn werk te steunen. Dit kan al gebeuren door zich als belangstellende op te geven bij de stichting „Haarlems Bloei' die de op dit terrein levende verlangens en mogelijkheden zal bundelen tot een te ver werkelijken geheel. Reeds was er sprake van het „Huis met Cruys Voorbergh toont zijn gehoor de kostelijke en kostbare details van een 18e eeuwsch toilet met „grande parure". de Beelden" voor dit doel in te richten; de aankoop van het landgoed ten bate van het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" heeft dit onmogelijk gemaakt. Op het oogenblik heeft men een pand in de binnenstad op het oog, dat eerst door de tegenwoordige be woonster vi'ijgemaakt moet kunnen worden. Herplaatsing gedemobiliseerd marine-personeel Het grootste deel van de dienst- ei reserveplichtigen van de Koninklijke Ma rine, die den tweeden wereldoorlog mee maakten, is thans gedemobiliseerd. Van de 2600 gedemobi liseerden waren op Januari 1947 nog 103 personen als werk zoekenden bij het secretariaat der com missie tot herplaatsing van gedemobili seerd marinepersoneel ingeschreven. In de tweede helft van dit jaar worden de eerste contingenten oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen uit Indië terugver wacht. Hun aantal wordt geschat op on geveer 6000, waarvan de helft door oor logsvrijwilligers wordt gevormd. Evenals dit geschiedde met de gedemobiliseerden uit de periode van den oorlog, zal de com missie ook hen, die uit Indië terugkeeren, behulpzaam zijn een plaats in de maat schappij te verwerven. Dit zal geschieden naast de eigenlijke bemiddeling, die dooi de gewestelijke arbeidsbureaux geschiedt en met welke wordt samenwerkt. De Koninklijke Marine heeft maatrege len getroffen, dat de wenschen en capa citeiten van hen, die naar Nederland te rugkeeren. reeds in Nederlandsoh-Indië worden geregistreerd. Aandacht zal worden besteed aan de scholing of herscholing van deze personen, wier leeftijd varieert van 2025 jaar. De commissie dringt er bij het Neder- landsche bedrijfsleven op aan haar te steunen in haar streven om de plaatsing van de gedemobiliseerden in de burger maatschappij te bevorderen. Het secreta riaat der commissie is gevestigd Kneuter dijk 8, Den Haag, tel. 116203/04/05. Jhr. de Geer op 9 Mei voor het Bijzonder Hof Op 9 en 10 Mei a.s. zal de Eerste Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam onder presidium van prof. dr. J. A. van Hamel de zaak van oud-minister jhr. D. J. de Geer behandelen. De procureur fiscaal is mr. W. P. Bakhoven. De getuigen- verhooren zullen den eersten dag in beslag nemen; op 10 Mei volgen het requisitoir en de verdediging. De tenlastelegging vermeldt in hoofdzaak het vertrek van jhr. De Geer uit Engeland naar bezet gebied en het laten uitgeven van de brochure „De synthese van den oorlog". Vele oud-ministers en andere vooraan staande personen uit de Londensche regee ring zullen getuigen. Duitschers konden het stelen niet laten Winkel in Venlo geplunderd Enkele Duitschers hebben 's nachts kans gezien de grens bij Venlo over te steken. Na eerst nog op een andere plaats gepro beerd te hebben een etalageruit te for- ceeren, hebben zij in een winkel van een coöperatie kans gezien hun slag te slaan. Zij verzamelden lakens, koffie, snoep en allerlei waren, die maar voor het grijpen lagen en verdwenen. Toen zij den grensweg naar Herungenen een eindweegs hadden afgelegd hebben de dieven stilgestaan om de buit wat beter in de lakens te wikkelen. Zij werden op merkt door een dochter van een der om wonenden, die hen in het Duitsch hoorde praten. Het meisje verzuimde de politie op te bellen. Een pensiongast van het nabij het winkelpand gelegen Gezellen-huis ont dekte den diefstal eenigen tijd later en waarschuwde de politie. Deze vond eenige bonbons op de plaats, waar de dieven hun buit hadden ingepakt. Alle Nederlandsche grensposten werden terstond gewaar schuwd, maar van de dieven is nog geen spoor gevonden. De „Kompels" komen op 3 Mei Thans Is het bezoek van ongeveer 100 mijn werkers aan cle Bollenstreek officieel vastge steld op Zaterdag 3 Mei. De gasten worden te ongeveer twee uur verwacht, waarna de offi cieele ontvangst plaats zal hebben. Om 5 uur volgt een muzikale rondgang door het cen trum van de gemeente Des avonds heeft ln het veilinggebouw van HoBaho aan de v. Tets- straat een feestavond plaats, waarbij, dank zy de medewerking van het Centraal Comité Na tionale Peesten voor de gasten een plaats op het programma ls ingeruimd. Den volgenden Zondagmorgen te ongeveer half elf wordt aan de mijnwerkers een rondvaart langs de bol lenvelden aangeboden, waarna zij naar Llsse zullen vertrekken. De hulsvesting van de Limburgsche gasten veroorzaakt heel wat hoofdbrekens ln Hille- kom. De bevolking zal moeten bijspringen en één nacht gastvrijheid moeten verleenen aan de 100 mannen en jongens, die dezen winter ook voor haar welzijn in de mijnen werkten. Men kan zich, wanneer men bereid Is één of meer „kompels" onderdak te verleenen, opge ven bij wethouder van Dam. De hockeyploegen uit Derby hebben in|De dames van Derby (links) en van Rood Bloemendaal en Heemstede eenige wed strijden gespeeld en met succes. In het bijzonder speelden de heeren technisch goed, doch zij konden Zaterdag niet op tegen BMHC, dat een overwinning van 62 boekte. Tegen HBS hadden zij het gemakkelijker en wonnen met 70. Maan dag was Alliance de tegenpartij. In een op goed peil staanden strijd wonnen de gasten met 42. De dames uit Derby waren niet zoo sterk. Tegen Rood Wit leden zij een neder laag van 31. Zondag ging het tegen HBS Wit (rechts) ontmoetten elkaar Zaterdag middag op het terrein van BMHC te Bloemendaal. beter en het resultaat was een 33 spel. De gasten hebben eenige prettige dagen in deze omgeving gehad. Bij de hockey- vereenigingen werden zij hartelijk ontvan gen en Maandagavond namen zij deel aan een feestelijke bijeenkomst, welke in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond Tenslotte wonnen de Engelschen van de dames van Alliance met 42. Bende jeugdige inbrekers aangehouden Dezer dagen ontdekte een dame te Bloemen daal dat ccnlge jongens uit haar huls weg slopen. Toen ze in huls kwam, bleek dat er ingebroken was. Zij waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde en in een naburlgen tuin een deel van de gestolen goederen vond, welkë de jongens bij hun aftocht daar hadden moeten achterlaten. In verhand met deze Inbraak heeft de politie een viertal Haarlemsche Jongens van 1418 Jaar aangehouden. Zij bleek daarmede een goede vangst te hebben gedaan, daar de jon gens bekenden een heele reeks van Inbraken in deze omgeving op hun geweten te hebben. Het onderzoek is nog ln vollen gang. „Bloemlust" heeft al weer groote plannen De stichting „Bloemlust" te Llsse, onder wier auspiciën den afgeloopen winter een aantal geslaagde bloemententoonstellingen ln het Habegé-gebouw werden georganiseerd, maakt reeds plannen voor het komende winterseizoen Voorloopig zijn er vier exposities van bloelende bolgewassen beraamd: een tentoonstelling van 23 t/m. 27 December en drie shows ln Januari en Februari. Het gebouw zal voordien nog worden verbeterd. Mutatie bij „Kareol" Dezer dagen heeft de heer H. van der Wiele, directeur van de stichting herstellings oorden voor illegale werkers ln het herstel lingsoord „Kareol" te Aerdenhout afscheid ge nomen van verpleegden en personeel. De heer Van der Wiele is uit de stichting getreden we gens zijn vertrek naar Indonesië. Tijdens een besloten bijeenkomst werd door vele sprekers dank gebracht aan den schel denden directeur. Als voorloopig directrice van .•Kareol" ls aangewezen mej. Mr. Cosqulno de Bussy. Doodstraf voor agent De 49-jarige G. R. M. uit Amsterdam, een vroegere agent van de bereden politie, die als overtuigd NSB-er in dienst was getreden bij de Sicherheitspolizei als re chercheur, is door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Het Hof achtte bewezen, dat M. tallooze Joodsche Nederlanders tijdens de bezetting heeft gearresteerd. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 39 Boven haar hoofd ruischten de bladeren van de boomen. Zij wierpen wonderlijke schaduwen over het grijze papier. Eve keek op. Vlak bij haar was haar eigen huis, waar Yvette Latour op haar wachtte met haar avondmaaltijd, die zij zelf verzorgde, omdat de keukenmeid weg was. Eve vouw de het briefje op en stopte het in haar tasch. Ze had de bel ternauwernood aange raakt, toen Yvette, dienstvaardig en uit drukkingloos als altijd, de deur reeds opende. „Madame, het diner is al klaar", zei Yvette. „Het staat al een half uur te wach ten". „Ik eet niet vandaag". „Maar madame moet toch iets eten. U hebt uw krachten nu meer dan ooit noo dig". „Waarom?" zei Eve. Ze was op weg naar de trap, Yvette voorbij loopend in de kleine, keurige hall met haar klokken en spiegels. Nu draaide zij zich plotseling om en beet Yvette de vraag toe. Nog nooit was zij er zich zoo sterk van bewust geweest, dat zij en Yvette alleen in huis waren. „Waarom, vraag ik?" herhaalde Eve. „Maar madame, gewoon.antwoord de Yvette met een grimas, die op een lach moest! lijken en waarmee zij de uitdaging wilde ontgaan. Yvette zette groote oogen op. Zij legde haar handen, die zoo groot en sterk waren als van een bokser, op haar heupen. „Het is voor ons allemaal noodig om zuinig te zijn op onze krachten. Niet waar, madame?" „Waarom heb je mij buiten het huis ge sloten in dien nacht, toen Sir Maurice Lawes vermoord werd?" Nu was het tikken van de klokken zeer duidelijk. „Je hebt toch gehoord, wat ik zei?" „Ja, madame, dat heb ik, maar ik be grijp u niet". „Wat heb je de politie over mij ver teld?" vroeg Eve. Ze voelde haar hart sa mentrekken en haar wangen begonnen te branden. „Madame!" „Waarom is mijn witte négligé nog niet terug van de stoomerij?" „Maar madame, dat weet ik toch niet! I-Iet duurt soms vreeselijk lang, dat weet madame zelf wel. Hoe laat wil madame het eten opgediend hebben?" De uitdaging was niet aangenomen. Ze was kapot geslagen, aan gruizelementen, als een van de porceleinen schotels van Sir Maurice. „Ik heb je gezegd, dat ik heelemaal niet wil eten", zei Eve, terwijl zij haar voet op de onderste traptrede zette. „Ik ga naar mijn kamer". „Zal ik madame dan een paar sandwi ches brengen?" „Dat kun je doen. En koffie". „Bien, madame. Gaat madame vanavond weer uit?" „Misschien. Ik weet het nog niet". Toen vloog zij de trappen op. In haar slaapkamer waren de damasten gordijnen dicht getrokken en de lamp bo ven de kaptafel brandde. Eve sloot de deur. Ze was buiten adem. Het was alsof er een groote holte binnen in haar borst was, waar een dun adertje nog klopte. Haar knieën knikten en zij voelde het bloed in haar hoofd bonzen. Zij viel in een leunstoel neer en deed haar best om zich te ontspannen. Nummer 17, Rue de la Harpe, nummer 17, Rue de la Harpe, nummer 17, Rue dé la Harpe. Er was geen klok in de slaapkamer. Eve sloop over het portaal, naar een kamer, die niet werd gebruikt en waar zij een wekker vond. Het ding tikte met dreigen de slagen, als een bom. Zij zette den wek ker op de ladenkast en ging toen naar de badkamer om haar handen en gezicht te wasschen. Toen zij terugkeerde, was er een schotel met sandwiches en een potje gefiltreerde koffie zorgzaam op een zij tafel gezet. Hoewel zij niets kon eten, dronk zij een kop koffie en rookte vele si garetten, terwijl de wijzers van de klok van half negen naar negen kropen en van half tien naar tien uur. Zij was eens in Parijs bij een mooi'd- proces tegenwoordig geweest. Ned had er haar mee heengenomen. Wat haar het meest had verbaasd, was dat iedereen zoo schreeuwde. De rechters er waren er een stuk of wat met witte beffen voor en platte baretten op gingen tekeer tegen den verdachte, evenals de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die hem er toe trachtte te brengen om te bekennen. .(Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3