IJmuider Courant Ford Onrust in Fransche gebiedsdeelen noopt tot oproepen van lichting '47 Deel van ondergedoken goudschat opgehaald Minister Lief tincks nota is nog niet gereed Thans de netelige grenzenkwestie in Moskou op het tapijt Krakatau rommelt 6le Jaargang No. 18604 x: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Tlefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD ÏJonïïer'dag 10 April 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r mide Henry Ford is gestorven en dat Dr,l bil menigeen herinneringen hebben Jt,1 aan zijn eersten „wagen", dien °-S het begin der eeuw lanceerde, later hlJ .^tprde en die het automobilisme over r/pheele wereld onder het bereik van 1 hracht Mooi was de oorspronkelijke ford-auto niet' 3oedko?P en ^rk was zij „1 Zij stond hoog op haar wie en en was „.reen voorbeeld van ideale „ligging ten weg" zooals fabrikanten en auto- die later zijn gaan verstaan. Maar I motor was sterk en deugdelijk; dat is l.hnes nog bewezen, doordat in den »mten tüd na de bevrijding verscheidene molaren van het dierbare oude model .met opgewektheid over onze bescha afde wezen hupten. De oude Fords heb- !E altiid iets vroolijks en zorgeloos over h „had Waarschijnlijk rijden er ten nttplande nog steeds. Het model had maar .fee v r" hellingen met een heel eenvoudige Sbediening- Dat lijkt nu onbelangrijk, r in de dagen voor de moderniseermg n de versnellingsbak, toen overschakelen meer ervaring vereischte dan later het ge val zou zijn. was dat van beteekems. Want „eroot publiek moest van den auto-geest doorkokken worden, zooals het later „air- Jinded" moest worden gemaakt: rijp voor b vliegtuig En om dit te bereiken diende a. eerste autofool-proof te zijn, hetgeen in vrije vertaling wil zeggen, dat het zelfs tegen de misgrepen van den domoor be- rfand moest wezen. Henry Ford maakte de menschheid motor- rar-rninded. Hij was een knap technicus, pen geboren zakenman en een groot reclame-maker. Zijn groote succes als sutomobielfabrikant had tengevolge, dat hy een tijdlang over alles en nog wat zijn in zichten ten beste gaf en aandacht vond. Niet alleen zijn auto, maar ook hijzelf had wereld-populariteit veroverd. Maar als politicus en econoom bleek hij geen groot man te zijn. Beter kon de schoenmaker zich bij zijn leest houden. Toen hij eindelijk zijn hoogpoot-model vaarwel zei en een serie moderne wagens aan de markt bracht, schudden velen het hoofd. Maar zij onder- cchatten hem. Hij slaagde opnieuw. In dien- zelfden tijd bracht hij Nederland aan het lachen, door bij een bezoek aan ons land te verklaren, dat wij beter zouden doen door al die kanalen dicht te gooien en er auto wegen van te maken. Maar de kranten maakten melding van dit daverende voor stel en hij had er een pracht van een gratis reclame mee. Op zijn eigen gebied kon hij trouwens economische beschouwingen hou den die wel degelijk hout sneden. Hij zei tegen Tonny Fokker, den vliegtuigbouwer, die het mij overbracht: „Jullie daar in Europa hebben mij mijn groote overzeesche markt bezorgd. Ik snap jullie niet. Negen tig automobielfabrieken zijn er in Europa, in groepen verdeeld over zooveel landen, elkaar eruit houdend met beschermende tarieven en daardoor buiten staat om een massaproduct voor de wereldmarkt te ma ken. Als jullie samen gingen doen en al die staten en staatjes vereenigden zou Europa, met zijn vele knappe technici en ervaring en smaak, een beteren wagen maken dan ik. Waarom doen jullie het niet?" „Nou!" zei Fokker. „Hij heeft gelijk". Dat zei hij twintig jaar geleden en nu is het nog even waar. Bovendien is de noodzaak drin gend geworden. Niet alleen vanwege auto's. Toen Europa het Ford te lastig ging ma ken voor zijn invoer, bouwde hij fabrieken in Europa. Niets stuitte hem en zijn energie, als het auto's betrof. De Ford-service, die overal ter wereld reservedeelen tegen be scheiden prijs beschikbaar stelde, leverde een bijzonder voorbeeld van zijn knap koopmans-inzicht en zijn energie. Vooral van zijn energie. Want men kan wel op zoo'n denkbeeld komen, maar voer het maar eens uit! Daar worden niet alleen veel meer denkbeelden, maar bovendien hardnekkig doorzettingsvermogen en moed, om tallooze hindernissen te overwinnen, voor vereischt. Die eigenschappen bezat Henry Ford zeker in de hoogste mate. Hij heeft zooals alle menschen die op welk gebied ook buitengewone dingen in hun vak tot stand brengen, gewerkt als een paard. Hij begon als een arme jongen en in het eerste deel van zijn leven liep het hem niet mee. Toen hij de eerste populaire auto, die de wereld veroveren zou, aan de markt bracht was hij al een veertiger. Toen moest dus zijn groote succes nog beginnen. Als jonge lui nu lezen, dat hij een van de rijkste man nen ter wereld was en denken: dat zou ik ook wel willen worden, maar ik zal wel niet zoo'n geluk hebben, vergissen zij zich in beide gedachten. Ten eerste is het een man van dit soort er nooit om te doen, rijk te worden. Het volgt tenslotte wel uit het succes van zijn werk, maar zijn doel is het niet geweest. Anders zou hij nooit geslaagd zijn. Zijn doel is juist het werk, dat tot iets groots moet uitgroeien. En de maatstaf van zijn welslagen is niet, dat hij het geluk op zijn hand heeft. Hij heeft zwaarder tegen slagen te verwerken dan anderen, die niet zulke groote ondernemingen aandurven. Maar ze maken hem dan ook steeds sterker. Ford is in Detroit, het centrum van zijn industrie, gestorven. Hij was drieëntachtig jaar oud. Dergelijke harde werkers worden vaak oud. Dat is begrijpelijk, want hard werken is gezond en laat geen tijd over voor verslappende luxe en gepieker. Het kost ook geen geld, maar brengt het op. Daarom worden zulke werkers als Ford tenslotte rijk. Met zijn rijkdom heeft hij in socialen zin veel gedaan. Hij heeft ook zijn tallooze ar beiders goed betaald, maar herhaaldelijk gestreden met vakvereenigingen, wier in menging hij niet aanvaarden wilde. Natuur lijk is hij een eigengereid en koppig man geweest, gewend om zijn plannen door te zetten. Geen genie zooals Edison, in wiens dienst hij in zijn jonge jaren een tijdlang heeft gewerkt, maar een groote fabrikant sn koopman, die door zijn groote wilskracht Ook autonome beweging in Noord-Afrika De Fransche regeering is overgegaan tot het oproepen van de lichting 1947 als direct gevolg van de toenemende anti-Fransche activiteit in verschillende deelen van het rijk, aldus deelt Un. Press mede. De ver-verwijderde Fransche verdedigingslinies, die tengevolge van den oorlog verzwakt zijn, moeten noodig versterkt worden om het hoofd te bieden aan de autonome bewegingen die het leven en het gezag der Franschen in verschillende gebieden bedreigen. De strijd in Indo-China, die reeds hon derden levens van Fransche soldaten heeft geëischt, drukt reeds zwaar op het econo misch en politiek verzwakte Frankrijk, doch bovendien hebben de Franschen ver leden week met bezorgdheid vernomen dat op het anders zoo rustige eiland Madagas car zich onlusten hebben voorgedaan, waar bij een aantal Fransche officieren, soldaten en burgers is vermoord. Ook in Noord- Afrika heerscht spanning. Hier hebben de autonomisten in de afgeloopen maanden een toenemende activiteit aan den dag ge legd. Aan het hoofd van deze groep staat Messali Hadj.die in verschillende steden van Noord-Afrika de bevolking tot verzet tegen de Franschen aanspoort, zoo noodig door hen te dooden, wanneer de vrijheid van het land er mede gediend is. Wegens deze ernstige situatie heeft de regeering besloten den socialistischen mi nister van Binnenlandsche Zaken Edouard Depreux naar Noord-Afrika te sturen om de situatie ter plaatse met eigen oogen te aanschouwen. De Fransche autoriteiten in Noord-Afrika hebben speciale volmachten gekregen om aan de campagne van Messali Hadj paal en perk te stellen. Van minister Depreux is bekend, dat hij op het stand punt staat, dat de bestuursmethoden in Noord-Afrika grondig herzien moeten wor den. Hij is voorstander van een systeem, waarbij een grooter mate van medezeggen schap in het bestuur aan de inheemsche bevolking wordt gegeven. Zwarte dag in Casablanca. De plaatsvervangende minister van Bui- tenlandsche Zaken, Henry Teitgen, heeft aun den ministerraad rapport uitgebracht over de ongeregeldheden op Paaschmaan- dag in Casablanca. Op dien dag zijn Sene- galeesche troepen van het Franscihe kolo niale leger in botsing gekomen met in- heemschen, waarbij 65 personen werden gedood en meer dan 100 gewond. De re geering heeft bekend gemaakt, dat zij strenge maatregelen zal nemen tegen die genen, die hun plichten en verantwoorde lijkheid niet nakomen. Tevens heeft de ministerraad de maatregelen, die de auto- Als jongelui van dezen tijd zich geneigd voelen, een loopbaan als de zijne te be proeven, moeten zij zulk een wilskracht zien te ontwikkelen. Dat is de maatstaf. R. P. Doelmatiger berechting van economische delicten Naar het A.N.P. verneemt, zijn bij het ministerie van Justitie wettelijke maat regelen in voorbereiding om te komen tot ee" doelmatiger berechting van economi sche delicten. Het is aanvankelijk de be- oeiuig dat, aan elke rechtbank een econo me kamer wordt toegevoegd. Als eenige Ppel-instantie zal het Ilaagsche gerechts- w°rden aangewezen. Goede dag voor de Nederlandsche Bank Het is gisteren een goede dag voor de Nederlandsche Bank geworden, want de zandzuiger „Sliedreclit 9" heeft uit den Nieuwen Waterweg 35 staven goud, in totaal 437*4 k.g., opge haald. Het ziet er naar uit, dat de zandzuiger thans de plaats heeft gevonden, waar in de Meidagen van 1940 een loodsboot, welke 111 staven goud van de Nederlandsche Bank naar Engeland zou brengen, door de Duitschers tot zinken werd gebracht. De Duitschers wisten niet, welke kostbare lading het vaartuig aan boord had en tij dens de bezetting is het goud in letterlij ken en figuurlijken zin ondergedoken ge weest. Na de bevrijding is men begonnen, met zandzuigers den bodem van den Nieu wen Waterweg af te zoeken en tot giste ren waren 24 staven, elk wegende 12V2 k.g. opgehaald. De „vangst" van gisteren wettigt de verwachting, dat nog meer goud zal worden opgehaald. Er liggen nog verscheidene bakken met opgezogen riviergrond in de Merweha- ven te Rotterdam en men hoopt dat de lossing daarvan nieuwe verrassingen zal opleveren. riteiten in Madagascar genomen hebben om verdere onlusten te voorkomen, goedge keurd. Een deel der Fransche troepen zal wor den teruggetrokken uit de Fransche bezet tingszone in Duitschland om zoo spoedig mogelijk de verzwakte verdedigingslinies van het rijk te versterken. Vermoedelijk zullen zij vervangen worden door mannen van de 150.000 a 200.000 sterke lichting 1947 die op 15 Mei onder de wapenen wordt geroepen. Geen direct levensgevaar voor Koning Christiaan Hij is echter zeer zwak Uit de naaste omgeving van het Ko ninklijke hof vernam men gisteren, dat Koning Christiaan bij volle be wustzijn is en dat de geneesheeren door het toedienen van penicilline het gevaar van longontsteking blijkbaar vermeden hebben- Niettemin, zoo werd gezegd, is hij zeer zwak. Het vanmiddag over den toestand van den Koning gepubliceerde communiqué heeft de Denen inmiddels w einig zeker heid verschaft omtrent den toestand des Konings. Zij groepen samen voor het pa leis Amalienborg om het laatste nieuws te weten te komen. Vandaag waren de drukkers in Kopenhagen in staking, zoo dat er geen dagbladen waren om het pu bliek op de hoogte te houden. De doktoren schijnen overigens geen onmiddellijk le vensgevaar voor den Koning te vreezen. (U. P.) •t Met een energiek gebaar begroet Henry Wallace, de oud-minister van Handel der Vereenigde Staten, de Engelschen die naar het Londensche vliegveld kwamen om hem te verwelkomen. Hardhandig herstel in Griekenland De burgeroorlog in vollen gang In het eerste communiqué van het Griek- sche leger over het lente-offensief tegen de guerillastrijders wordt verklaard, dat de operaties op bevredigende wijze voortgang vinden en volgens plan verloopen. Volgens een officieus bericht had de eerste botsing plaats te Agrafa in Midden-Griekenland, 45 km ten Zuiden van Trikkala. Volgens berichten uit Athene trekken 15.000 tot 20.000 man regeeringstroepen op tegen 10.000 tot 15.000 door de communisten geleide guerillastrijders in de bergen van Midden- en Noord-Griekenland. Men is van meening, dat deze veldtocht bedoeld is om eens en voor goed met de guerillastrijder: af te rekenen. Een hooge woordvoerder de; Grieksche regeering verklaarde: „Dit is de eerste belangrijke stap voor het herstel van Griekenland." Van het vooruitgeschoven hoofdkwartier te Larissa rukten soldaten in militaire auto's, gesteund door pantserwagens en veldartillerie op naar de schuilhoeken der guerillastrijders in de bergketens van den Olympus, Ossa en Kamvoenia en het lage massief van den Pindus. Tezelfdertijd zet ten torpedojagers, mijnenvegers en landings schepen op verscheidene punten aan de Oostkust tusschen Volos en Katania voor een flankoperatie troepen aan land. Om streeks twaalf uur werden te Larissa kanon schoten gehoord. Verder is het grootste deel van de pas met nieuw materiaal uitgeruste Grieksche luchtmacht actief in den strijd. De nota van den minister van Finan ciën, prof. P. Lieftinck, over de finan- cieele positie van ons land, welke, zooals aanvankelijk werd verwacht, kort na Pa- schen zou verschijnen, zal volgens „Het Vrije Volk" nog ongeveer veertien dagen uitblijven. Er moeten eenige wijzigingen in het ontwerp worden aangebracht en over enkele punten is nog overleg gaande- Hef woord is aan.. Anonymus Het geweten krijgt veel van de eer, die aan de vrees toekomt. De nieuwe onderkoning van Voor-lndië, Mountbatten, heeft in New-Delhi een groote receptie gehouden ter gelegenheid van zijn aankomst. Voor het huis van den onderkoning stonden in vol ornaat de sol. daten van zijn lijfwacht opgesteld, die in hun schilderachtige uniformen een indruk wekkende figuur maakten. De vrouw van den Tibetaanschen gedelegeerde aan schouwt met bewondering den stoeren sol daatdie blijkbaar niet weinig ingenomen is met de belangstelling. Vanmiddag steekt de eerste kraan naar Engeland over Woensdagavond is de drijvende kraan, bestemd voor de Engelsche overstroomde gebieden, die uit Harlingen moest komen, in Amsterdam gearriveerd. Het gevaarte heeft geschuild onder Hoorn voor den storm maar wordt nu zeeklaar gemaakt in het Amsterdamsche droogdok- Als het weer niet tegenwerkt, zal de kraan, die een hefvermogen van -twaalf ton heeft, Zondag naar Engeland worden gesleept. Inmiddels heeft de K. S. 2, een andere grijperkraan welke Engeland beloofd Is, reeds een klein gedeelte van de reis naar de overzijde van het Kanaal achter den rug. Om twaalf uur was de reus in de IJmuidersluis, getrokken door den zeeslee- per Blankenburg van Smits internationa len sleepdienst. De sleepboot moest eerst bunkeren en zou om drie uur de reis voort zetten. Men verwacht deze kraan Vrijdag of Zaterdag in Huil, de Nederlandsche be manning heeft dan reeds de reis naar En geland gemaakt, en zoo spoedig mogelijk gaat het dan op het lastige Engelsche wa ter los. Zuidzee-idylle gleed uit over bloembollen De Nederlander Ernst Lamberty, die met zijn 22-jarige Engelsche vrouw met een jacht uit Nederland vertrokken is naar de Zuidzee-eilanden om daar een nieuw leven te beginnen, is in de Engelsche hayen Yar mouth in moeilijkheden geraakt, daar hij een partij bloembollen i.n Engeland aan land heeft gebracht, aldus schrijft het En gelsche blad „Daily Express". Lamberty, die in de vrije Fransche strijd krachten het oorlogskruis voor betoonde dapperheid heeft verdiend en in het vreem delingenlegioen diende, verklaarde, dat hij vóór hij Nederland verliet door zuiver toe val met een smokkelbende in aanraking kwam en een Nederlander had hem ge vraagd bloembollen in Engeland af te leve ren. Toen het jacht de Engelsche kust be reikte, kwamen de douane-ambtenaren aan boord, doch Lamberty zeide niets over de bloembollen, die 's nachts door twee man nen waren afgehaald. Het jacht wordt thans door de douane vastgehouden. De „Oranje" vertrekt morgen Hoewel het m.s. „Oranje" van de Maat schappij Nedei-land Zondag met 24 uur ver traging in Amsterdam terugkeerde, zal het op den vastgestelden tijd vertrekken, na melijk morgen, Vrijdag. De inscheping der passagiers zal morgen tusschen 9 en 1 uur geschieden. Britsch-Albaneesch geschil naar Hof voor Internationale Justitie Albanië heeft Woensdag in den Veilig heidsraad verklaard, dat het weigert zijn geschil met Groot-Brittannië over het leg gen van mijnen in de Straat van Korfoe aan het Hof voor Internationale Justitie voor te leggen, omdat het van meening is, dat Engeland's klacht ongegrond is. Met 8 stemmen voor en twee onthoudin gen besloot de raad de Britsche klacht tegen Albanië aan het Hof voor Internatio nale Justitie voor te leggen. China, de V. S., Australië, België, Brazi lië, Columbia, Frankrijk en Syrië stemden voor. Polen en de Sovjet-Unie onthielden zich van stemming. De laatste maakte dus geen gebruik van het veto. De vergadering werd hierop verdaagd. Volgens juridische deskundigen der U.N. O. heeft Engeland, doordat deze kwestie thans naar het Hof voor Internationale Justitie is verwezen, zich er van verzekerd, dat Albanië de behandeling der aange legenheid zal bijwonen en verplicht zal zijn de uitspraak van het gerechtshof te aan vaarden. Fransche eisch tof zeggenschap van alle betrokken landen De vier ministers van Buitenlandsche Zaken hebben zich gisteren gewaagd aan een oppervlakkige uitwisseling van ge dachten over de kwestie der Duitsche grenzen, waarbij de eventueele herziening van de in Potsdam voorloopig vastgestelde Poolsch-Duitsche grens de neteligste aan gelegenheid vormde. Van Russische zijde werd door Molotof kort en krachtig ver klaard, dat zulk een herziening niet door de Sovjet-Unie kan worden getolereerd en dat de besluiten van Potsdam over dit onderwerp bindend en onveranderlijk zijn. Ook het Amerikaansche voorstel tot instel ling van een geallieerde grenscommissie, die zou moeten beslissen over de grens herziening en er bovendien voor zou moe ten zorgen dat Europa zou kunnen blijven profiteeren van de economische potentie der in het Oosten van Duitschland af te scheiden gebieden, werd door Molotof niet geaccepteerd. Bevin bepaalde zich ertoe te verklaren dat ook hij de te Potsdam ge sloten overeenkomst als voorloopig en niet-definitief beschouwt. Marshall zeide van meening te zijn, dat het Zuiden van Oost-Pruisen en Opper- silezië Poolsch moeten worden en hij wees er op, met betrekking tot de resteerende gebieden, die een overwegend agrarisch karakter hebben, dat deze, welke thans voorloopig onder Poolsch bestuur staan, in een vijfde van de Duitsche voedselvoor ziening voorzagen en als Duitschland zou worden gedwongen dit voedsel voortaan uit het buitenland te importeeren, zijn economie nog sterker zal 'moeten worden geïndustrialiseerd, wil het land niet ge heel verarmen. Bidault pleit voor annexatie. Bidault stelde den Franschen eisch, dat, welke procedure ook zal worden aanvaard, er geen bestudeering van territoriale her zieningen in commissies zal plaats vinden zonder de volledige deelneming der' on middellijk betrokken landen. Bidault ver klaarde, dat de territoriale eischen van Tsjecho-Slowakije, België, Nederland, Luxemburg en Frankrijk door veiligheids overwegingen en door het gerechtvaardigd verlangen om hun door den oorlog getrof fen landen verder op te bouwen zijn in gegeven. Bidault stelde voor, dat de ministers de eischen van Duitschland's buurstaten zou den bestudeeren en na een eerste uitwis seling van gezichtspunten beslissingen in principe zouden nemen, waarna de deskun digen met de gedétailleerde uitwerking van de beslissingen kunnen worden belast. Waarnemers zijn van oordeel, dat Marshall de politieke en territoriale af scheiding van Oost-Duitschland niet ge paard wil laten gaan met een totale ver breking van de economische banden tus schen het Duitschland van heden en het vroegere Duitsche gebied. Belangrijk wordt geacht, dat Marshall uitdrukkelijk als zijn wensch te kennen gaf, dat de nieuwe Duitsdh-Poolsohe grens geen onoverkomelijke handelsbarrière zou vormen. Dakota's verdwijnen van B.E.A.'s lijnen De directeur van de continentale afdee- ling van de „British European Airways", Anthony Milward, heei't gezegd dat de Dakota-toestellen welke momenteel in ge bruik zijn op de continentale lijnen, in Juli of Augustus vervangen zullen worden door de in Engeland gemaakte Vickers „Vikings". Milward zeide: „Ongelukkigerwijs heb ben de Dakota's buiten hun schuld een slechten naam bij het publiek. Indien het toestel goed wordt onderhouden en met alle voorzorg wordt gebruikt, is het een uitstekend vliegtuig". Naar Milward verder verklaarde, zullen de Dakota's in het vervolg gebruikt wor den op de binnenlandsche lijnen van de British European Airways. (U. P.) Nieuwe uitbarsting verwacht Er dreigt weer een uitbarsting van Java's beruchten vulkaan, de Krakatau. De Ame rikaansche vulkaanexpert, dr. Jagger heeft reeds voorspeld, dat Java in 1947 een reeks uitbarstingen verwachten kan. Eergisteren heeft de Amerikaansche archeoloog en schrijver Arthur Lawrence Griswold met een klein gezelschap den vulkaan bezocht en vastgesteld, dat hij wederom zeer ac tief is. Griswold deelde Aneta mede, dat zich een nieuwe krater had gevormd en dat bijna iedere 45 seconden groote massa's gassen ontsnappen, gepaard met erupties van basaltblokken en andere gesteenten. Een blok, dat op deze wijze werd wegge slingerd, moet meer dan een ton zwaar zijn geweest en het bereikte een hoogte van meer dan zestig voet, voor het neer viel. Binnen een uur werden twee zware onderzeesche ontploffingen gehoord. Het eiland Krakatau in Straat Soenda (tusschen Java en Sumatra) is in 1833 met verschrikkelijke kracht tot uitbarsting gekomen. Hierbij verloren dertig duizend menschen het leven en werd een wolk van kosmisch stof gevormd, die meer dan een. maand lang de stralen van de zon ver duisterd heeft. De vloedgolf, door deze eruptie veroorzaakt naar schatting dui zend maal sterker dan die van de atoom bom heeft, alvorens haar kracht te ver bezen driemaal de aarde omspoeld. Het eiland zelf verdween bijna geheel en thans bestaat er nog slechts een enkele wand van den kolossalen krater. In 1928 verscheen er ongeveer vijf ki lometer van de Krakatau een nieuwe ke gel boven den zeespiegel. Deze werd „Anak Krakatau kind van de Krakatau" ge noemd. Thans verheft zich de Anak Kra katau ongeveer 500 voet boven zee en meet van den zeespiegel tot den bodem van den Oceaan ongeveer duizend voet. Een brand in een landbouwschuur te Ooltgensplaat op het eiland Goeree en Over- flakkee breidde zich door den storm zoodanig uit, dat twee woonhuizen en acht land- bouwschuren in vlammen opgingen. Twee paarden en twee koeien kwamen in de vlammen om. Een groot aantal landbouwwerktuigen ging verloren. Tornado teistert Texas Een tornado heeft het dorpje Glazier in Texas met den grond gelijk gemaakt. Tot dusverre wordt melding gemaakt van 10 dooden en 19 gewonden. De tornado ging over vier staten heen. Uit Oklahoma wordt gemeld, dat de wervelstorm het stadje Woodward in dien staat ten deele heeft weggevaagd. Het ziekenhuis aldaar lag vol gewonden. Glazier telt 200 inwoners, Woodward 5.426. In Texas heeft de tornado tot dusverre 20 personen het leven gekost en branden veroorzaakt in Higgins, een plaats van 750 inwoners. Volgens betrouwbare schat tingen heeft de tornado in totaal 50 perso nen gedood en honderden gewond. De Amsterdamsche raad hanteert millioenen Crediet voor Schiphol en een nieuwe Centrale Zonder hoofdelijke stemming werd Woensdagavond een voordracht van B. en W. in den hoofdstedelijiken raad goedge keurd tot verhooging van het voorloopig crediet voor den wederopbouw van Schip hol van f 7.500.000 tot f 14.000.000. De Christelijk Historischen informeer den belangstellend naar den te verwach ten steun van Rijkswege bij dit kostbare project. Reeds eerder was uitvoerig gediscus sieerd over een voorstel om over te gaan tot de stichting van een nieuwe electrische centrale in het Westelijk havengebied, die een voorloopig cre diet van f 60.000.000 zal vergen. De KVP-leden vonden het beter, den bouw nog wat uit te stellen, maar de P.vxLA. dacht, dat er door materiaal- schaarschte vanzelf uitstel zou komen. De communisten waren in hoofdzaak zonder voorbehoud vóór den bouw van een nieuwe centrale en uit hun midden kwam de vraag, of de nieuwe krachtbron eventueel gebruikt zou kunnen worden voor een cen trale stadsverwarming. Naar de meening van den communistischen webhouder B. Polak zal de centrale op tijd klaar komen en ten aanzien van een centrale verwar ming van Amsterdam sprak hy zich in voorzichtig-positieven zin uit. Lang gewacht en stil gezwegen. In een te Nijmegen gehouden vergade ring van het Katholieke Onderwijzersver- b'ond, deelde dr. Wesselings, als vertegen woordiger van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mede, dat H.M. de Koningin nog deze weck haar handteekening zal zetten onder het K.B. voor de nieuwe salarisregeling voor onder wijzers. DE 25.000.— IS GEVALLEN. De eigenaar(s) van lot 19204 van de Nederlandsche staatsloterij heeft een prijs van 25.000.gewonnen. VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Des nachts Iets minder koud doch op nieuw op vele plaatsen nachtvorst, vooral in het Zuid-Oosten van het land. Plaatselijk ochtendmist. Overdag overdrijvende wolkenvelden, overwe gend droog weer en iets zachter dan vandaag Zwakke tot matige wind tus schen Zuidwest en Zuid. 11 April: Zon op 5.55 uur onder 19.29 uur Maan op 1.20 uur, onder 8.37 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1