Jrie maanden rust start Stormvogels De halte Hoogovens vaste stopplaats Jiex JAeater' ONE NIGHT OF LOVE Christelijk Militair Tehuis opent zijn deuren Plan voor R.K. streek-ambachtsschool in Beverwijk De snuifdoos van den Keizer VRIJDAG It APRIL 1947 ySV kan in Schiedam succes boeken ,s Januari jX kwam Stormvogels dot laatst voor de competitie m het he#.. trnopU de kunst van voet- vo°r v ,ntn de Vogels de kunst van voet- rfld' i^ke zij getuigen de tot dusverre tólenIdrresuHaten, tóch al niet te goed behaalde meer verleerd heb- 'e'fSi hopen het niet, want het begint te" Insns voor Kraak c.s, te worden. In frht is de situatie in hun voordeel °£rd' In plaats van één verliespunt veranoerv* verliespunten min- FSsior, wat dus zeggen wil, dat ier lot volkomen in eigen hand hebben, aïkoml DOS op bezoek, van welke Utrecht met 1—0 werd gewonnen. tf 3 punten uit 11 wedstrijden hebben f Utrechtenaren voorlooptg niets te vree- maar toch zijn we er van overtuigd zeI1, maat vQOr de overwmmng zal Als Stormvogels het tot een gelijk Jl brengt, zijn de IJmuidenaren best te- i!Sv'aaat het in Schiedam tegen Hermes- TlVS opnemen. Ka de bevrijding heeft VSV JJschiedammers driemaal ontmoet en deze xSeen hebben den IJmuidenaren °S?éên winstpunt opgeleverd. Onder de nederlagen was er eén van 8—0. E»o erg wordt het thans vast met, ,L We denken zelfs niet eens aan een jjJtan, voor VSV. De wedstrijden tegen f. huitenlandsche ploegen 'hebben aan- dat VSV op het oogenblik heel g t mans is zoodat de gedachte aan min- winstpunt zeker gerechtvaardigd U'vmr Velsen is de wedstrijd tegen SDW jicht. Den laatsten tijd brengt deze Sktedeliike club er met zoo bijster veel van terecht, waaraan misschien de aange- SdWe invasie van een aantal promi- S spelers uit hoogere regionen niet ïremid is. Wij houden het dan ook op VTmschen Kennemers en AFC kan het een „tliffi wedstrijd worden, vooral nu de Sers tegen WFC gezien hebben, dat het Kwel kan. We achten AFC inderdaad Ser dan de Kennemers, maar waarom 7m.den de Beverwijkers het niet, evenals het zwakke HBC zulks tegen het sterke KFC deed op een gelijk spel aansturen? Kinheim' zal tegen Purmersteyn wel „ge lsden" zijn vanwege de nederlaag van 6—2 h Purmerend geleden. Purmersteyn is vooral op eigen ten*ein een lastige tegen sta doch nu de wedstrijd te Velsen- Noord gespeeld wordt, houden we het op Kinheim. Terrasvogels zal uit Hoorn, waar tesen Always Forward gespeeld wordt, wel één punt meenemen, doch de kansen voor DEM tegen WZ slaan we niet zoo hoog aan evenmin als die van Beverwijk tegen het'sterke IW, We verwachten twee Be- verwijksche nederlagen! In 4 F is EHS—WE een zeer belangrij ke wedstrijd. Voor WE, dat meer verlies punten heeft, staat er al bijzonder veel op het spel. Op eigen terrein won WE des- tijd1: met 3—1. maar thans lijkt ons een gelijk spel een meer waarschijnlijke uit slag ffiV geven we tegen THB een goede kans op de punten. WB moet tegen het wissel vallig spelende ASR op zijn qui-vive zijn. De gezamenlijke actie van de vier buurt- vercenigingen in Velsen-Noord heeft tot gevolg gehad, zooals gisteren schriftelijk door de directie der Ned. Spoorwegen werd bevestigd, dat met ingang van 4 Mei a.s. alle treinen Haarlem-Uitgeest v.v. aan de spoonveghalte Hoogovens zullen stoppen. Dit betreft dus niet de treinen, welke met ingang van de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen als locale halfuursdienst worden ingevoegd. Dinsdagavond wordt weer een raadsvergadering gehouden A.s. Dinsdagavond zal weer een verga dering van den gemeenteraad gehouden vorden. In deze vergadering zal het nieuwe lid de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei geïnstalleerd worden. Voorts zal de benoeming geschieden van een ge meentesecretaris en van een onderwijzer aan de openbare Adolf van Nassauschool te Santpoort, noodzakelijk geworden door de stijging van het aantal leerlingen. Op de voordracht zijn geplaatst J. de Weerd teDrouwen (Dr.) en A. Teljeur te Assen- delft. Steenen worden thans machinaal gebikt In het belang van den wederopbouw voor onze zwaar getroffen gemeente zijn reeds ettelijke duizenden steenen, afkomstig van den sloop, met de hand gebikt. Een bouw bedrijf hier ter plaatse heeft nu de beschik king gekregen over een tweetal „bik"- machines vervaardigd door de Skoda- ia'orieken waarvan er slechts vier in ons land bestaan. Volgens de gegevens moeten deze appa raten alle normale steenen kunnen verwer ken met een capaciteit van ongeveer 2000 stuks per uur. De machines kunnen worden verplaatst. Zij zijn uitgerust met een 6 pk motor. Weliswaar hebben deze apparaten het nadeel, dat de koppen van de steenen moeten worden gecontroleerd en nagebikt en dat z.g.n. zachte steen wellicht breekt, maar daar tegenover staan de voordeelen van snelheid en zuiverder bikken. Hierdoor zal aan deze machines, welke voorloopig zijn gehuurd, een belangrijke rol bij den Wederopbouw zijn toebedeeld. jaarvergadering „Weduwensteun" De Vereeniging „Weduwensteun", opge richt door en voor het personeel van Van ueider's papierfabriek te Velsen, houdt woensdag 23 April in gebouw Concordia tiaar jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen wordt een overzicht gegeven van den stand van zaken betreffende de centrali satie van de vereeniging op andere fa brieken en magazijnen van Van Gelder Zonen N.V. nw°V^ ^eeft een bestuursverkiezing Plaats. De heeren W. C. F. de Wijs, secre taris en J. Vos treden af. "DE EENDRACHT" CONCERTEERT. ri2e. Harmoniekapel »De Eendracht", di- tS theer.L- H- F- Leistikow, zal Za- tn gebouw Concordia een ""tug geven. Tot besluit hiervan ürdt het traditioneele bal gehouden. VSV 2 heeft aan WFC 2 o.i. de handen vol, maar keert toch wel één punt rijker huiswaarts. Stormvogels 2 kan het tegen TOG 2 ook tot een gelijk spel brengen. Zelfs achten we een kleine overwinning voor de blauwhemden niet uitgesloten. Velsen 2 zal zijn positie wel verbeteren door van ZFC 4 te winnen en VSV 3 neemt uit Oostzaan wel één puntje mee. Geducht spannen zal het bij Kennemers 3HBC 2. We achten de bezoekers het sterkst. De elftallen. StormvogelsDOS. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Aland, Snoeks; Goedhart, Schoorl, Hoogendijk; Meyer, Van Gelder, Snoeks Jr., De Boer, Groet. Stormvogels 2TOG 2. Stormvogels be schikt over: Rechsteiner; Booy, Schriemer; Zwemmer, Glas, Aptroot; Venus, Roelofs, De Boer, Blinkhof, v. d. Kuyl. Always ForwardTerrasvogels. Terras vogels vertrekt met: Douma; De Ruyter, Röbken; Dordtmunt, De Jong Jr., Akker man; Zaal, Meyer, Kraak, De Jong Sr., Schoon. IJMUIDER COURANT Vanaf heden l/m Woensdag 16 April de onvergetelijke zangeres GRACE MOORE in DE EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte ten bate van de tuberculosebestrijding zal in onze gemeente gehouden worden op Woensdag 16 April. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG Aangevoerd werden 900 kisten kabeljauw en gul, 450 kisten wijting, 35 kisten schol, 15 kisten diversen, totaal 1400 kisten. Prijzen: wijting gestript f 14—f 12, wijting dicht f 12—f 6,60, groote schol 33—f 32, middel schol £35—f34. De trawlers besomden f 22.829. Onder groote belangstelling is Donder dagavond het Christelijk Militair Tehuis in de Neptunusstraat officieel geopend. De voorzitter van het bestuur der afdeeling IJmuiden van Pro Rege, de heer A. ten Broeke, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder degenen, die betrokken wa ren bij de tot standkoming van het tehuis. Ook den burgemeester betrok hij in deze woorden voor diens medewerking bij het verkrijgen van een gebouw. De burgemees ter heeft steeds sympathie getoond voor het werk van Pro Rege. Verder bedankte spreker predikanten en kerkeraden in deze gemeente, die moreelen en financieelen steun hadden verleend en richtte hij woor den van dank tot het hoofdbestuur van Pro Rege. Het hoofdbestuur was steeds de stuwende kracht voor het plaatselijk be stuur om voort te bouwen. De spreker deed een beroep op alle aan wezigen om de schouders onder dit mooie werk te zetten. Iedere militair is we 11com, zeide spreker, mits hij de regelen van het huis in acht neemt. Ons devies is „Pro Rege" voor den Koning en „Pro Regina" voor H. M. de Koningin en haar Huis. Spreker eindigde met 't lezen van Psalm 72. Bij verhindering van ds. J. v. d. Berg sprak daarna ds. S. E. Wesbonk, die eenige verzen van Mattheus 5 las en daarna voor ging in gebed. We zijn blij, vervolgde de predikant, dat eindelijk dit militair tehuis geopend kan worden en dankbaar dat God het vele werk dat is verricht, beeft ge zegend. Onze blijdschap heeft echter een zekeren ondertoon van ergernis, omdat het na de bevrijding lVs jaar heeft geduurd, voor we onze jongens die in militairen dienst zijn kunnen ontvangen. Toen de Engelschen hier kwamen, had men in tien minuten een militair tehuis klaar. Dit ligt niet aan Pro Rege of aan het plaatselijk bestuur, maar aan gebrek aan medewer king. Ds. Wesbonk wenschte het bestuur geluk, dat het eindelijk zoover is en hoopte dat het militair tehuis een Christelijk cen trum mag zijn, waar ieder militair zich thuis gaat voelen. Vervolgens werden nog gelukwenschen gesproken namens den Chr. Militairen Bond, namens het Provinciaal Bestuur van Noordholland van Pro Rege, de Kon. Ma rine in IJmuiden, den hoofd-vlootpredikant door ds. Boudaan, het hoofdbestuur Be- „Voor wie de klok luidt" Lezing van A. L. Constandse voor de Cultureele vereeni ging Voor een klein, doch zeer aandachtig ge hoor, bestaande uit leden van de Cultureele Vereeniging en belangstellenden, hield de heer A. L. Constandse een zeer interessante lezing over Hemmingway's boek „For whom the bell tolls", in het Nederlandsch verschenen onder den titel: „Voor wie de klok luidt". Spreker wees erop dat deze schrijver al leen te begrijpen is als men zijn milieu en de omstandigheden kent. Men moet op z'n hoede zijn voor de manier waarop de Europeesche cultuur is doorgedrongen in Amerika. Een jong volk, doortrokken van den geest van de oude pioniers, kent hard heid, zucht tot avontuur, het nader willen komen tot de natuur, afschuw voor cul tuur. Dit alles is daar grooter dan hier. Het algemeen cultureel aspect is „wilder" dan dat in Europa. In de Amerikaansche letterkunde vinden we dien geest herhaaldelijk terug in bij voorbeeld Jack London, die in zijn werken de aantrekkelijkheid schetst van al wat niet beschaafd is. Het is het leven van een Amerikaan, die niet is geslaagd en mis schien ook niet geschikt is om een be schaafd leven te leiden. Upton Sinclair is meer journalist dan kunstenaar, doch honderd procent Ameri kaan. Steinbeck's boek Menschen en mui zen geeft een mengelmoes van liefde en sa disme. D. H. Lawrence's anti-rationalisme is een vlucht uit eigen doodsvrees. De vader van de romantiek, Rousseau, zei: Al wat komt uit handen van de natuur is goed. Dit is niet humanistisch doch pan theïstisch. Al deze schrijvers verheerlijken exotisme tegenover rationalisme. Heine, de Musset, Byron hebben een erotischen inslag, vermengd met melan cholie. Hemmingway is van huis uit journalist en heeft zijn boek opgedragen aan zijn in middels gescheiden vrouw. Hij heeft Amerika verlaten, is naar Cuba gegaan en vandaar naar Noord-Afrika, Ita lië en Spanje; daar vindt hij nog den he- vigen polsslag van het instinct. Hij heeft er een uitstekend boek geschreven over een stierengevecht, waarin alles te vinden is voor het hart van den romanticus. „Voor wie de klok luidt" is een boek over den Spaanschen burgeroorlog. In de eerste plaats een roman waarin de mensch geconfronteerd wordt met den dood waarin de liefde een belangrijke rol speelt. Het is een revolutieroman, die in wezen onpolitiek is. In de figuur van Roberto ziet men het heimwee naar de beschaving tegenover de berusting van het zich in dienst stellen bij de republikeinen met alle gevaren daar aan verbonden. De figuur van Marti is zijn tegenpool. Pablo is een stuk instinct en driftmatigheid. Het zou te ver voeren de bespreking van alle figuren op schrift te stellen. Volstaan we met te zeggen, dat deze avond niet een van de minsten was, die de Cultureele Ver eeniging in dit seizoen tot nog toe heeft ge boden. roepspersoneel Zeemacht, den raad der Gereformeerde Kerk, de Hervormde ge meente en de Chr. Gereformeerde Kerk. De heer Hoekstra, lid van het plaatselijk bestuur gaf zijn leedwezen te kennen over het feit, dat het tehuis niet alcohol-vrij is. Na afloop der officieele plechtigheid wer den spoedig de deuren geopend voor de genen, voor wie het tehuis was opgericht. Het Julianadok vandaag in Soerabaja? Volgens de laatste berichten bevond het Julianadok, dat gesleept door de sleep- booten Soegia, Beatrix en Margriet, op weg is van Curasao naar Soerabaja, zich j.l. Donderdag op 200 mijl van het doel. Het kan vandaag in Soerabaja verwacht wor den, zooda-t de reis ongeveer 19 weken heeft geduurd. Schoolvoetbal te IJmuiden ULO 3 wint de D finale In de afdeeling D is de beslissing geval len. ULO 3 behaalde een overwinning van 20 op de Nijverheidsschool 5 en won daardoor het kampioenschap. Jantje Tol zorgde voor de doelpunten. In de verliezersronde van de E-afdeelïng leverden de RK Lagere School uit Driehuis en de Theo Thijssenschool een spannenden strijd, waarin dikwijls aardig voetbal te zien werd gegeven. Pietje van der Kuyl zwoegde, dat het een aard had en werd kranig bijgestaan door zijn rechtsbinnen, doch Theo Hynen zorgde voor 3 doelpun ten voor de RK School en dit was den Thijssen-mannen te machtig. Een aardige wedstrijd was het ook tus- schen de Moerberg- en de Jan Ligthart- scihool. Met de rust was de stand nog 00 en daarna moest de Moerbergschool tegen den stijven wind in spelen. Desniettegen staande verikregen de Moorbergers een voorsprong van 20. Vlak voor het einde redde de Jan Ligthartschool met een straf schop de eer. De uitslagen waren: Afdeeling E, Verliezersronde: RK School Thijssenschool 31, Jan Ligthartschool 2 P. Vermeulenschool 01. Afdeeling E, Winnaarsronde: Ossendorp- schoolSt. Liduinaschool 03, Moerberg schoolJan Ligthartschool 1 21. Afdeeling D, Finale: ULO 3Nijver heidsschool 5 20. In de finale van de winnaarsronde komen nu op een nader te bepalen datum en ter rein tegen elkaar uit de Moerberg- en St. Liduinaschool en voor de verliezersronde de RK School te Driehuis en de P. Ver meulenschool. School te Velsen biedt nog plaats voor 140 leerlingen Op 16 December 1946 besloot de Raad van Beverwijk in beginsel tot de stichting van een streek-ambachtsschool op inter- communalen grondslag. Ter uitvoering van dit besluit hebben B. en W. dier gemeente zich gewend tot de gemeentebesturen van Assendelft. Castri- cum, Heemskerk en Uitgeest met de vraag of deze besturen bereid waren om gemeen schappelijk mede te werken aan de stich ting en de instandhouding van een am bachtsschool. Inmiddels had de gemeenteraad van Uit geest de noodzakelijkheid uitgesproken in zake de oprichting en instandhouding van een R.K. arbachtsschool aldaar. Het be stuur dier school had zich ook gewend tot de gemeentebesturen van Heemskerk en Castricum, met verzoek de aanvrage voor een ambachtsschool te Uitgeest te onder steunen. Het resultaat van gehouden besprekin gen is geweest, dat de raden dier gemeen ten zich met overgroote meerderheid heb ben uitgesproken voor de oprichting van een R.K. ambachtsschool in deze streek en dientengevolge adhaesie betuigden aan het verzoek van het bestuur der te stichten school te Uitgeest. Het behoeft wel geen nader betoog, al dus B. en W. van Beverwijk, dat in de geven omstandigheden, nu de gemeentera den van Castricum, Heemskerk en Uitgeest zich hebben uitgesproken voor ambachts- onderwijs op katholieken grondslag, e: geen sprake meer kan zijn Van een ge' meentelijke streekambachtsschool op i.n- tercommunalen grondslag. Daarna hebben B. en W. zich beraden over de vraag of de oprichting van een gemeentelijke am bachtsschool in deze gemeente in het alge meen wordt toegejuicht. Enkele groote be drijven wijzen er echter op, dat de am bachtsschool te Velsen een capaciteit heeft van 500 leerlingen en de huidige bezetting der school ca. 360 leerlingen bedraagt, zoo dat h.i, voor het volgen van neutraal am- baohtsonderwijs nog ruimschoots gelegen heid aanwezig is. Deze aangelegenheid kwam in een geheel nieuw stadium door een bij den Raad op 28 Februari j.l. ingekomen verzoek van het R.K. Kerkbestuur der Parochie van O.L. Vrouw, van Goeden Raad te Beverwijk, waarbij werd verzocht om de oprichting en instandhouding van een R.K. ambachts school in deze gemeente noodig te willen verklaren. De vraag moet thans beantwoord wor den, aan welke soort van ambachtsonder- wijs bij de in deze streek bestaande ver houdingen de grootste behoefte bestaat. Daarbij dient allereerst voorop te worden gesteld en scherp in het oog te worden gehouden, dat buiten de groote steden een ambachtsschool uit haar aard een uitge sproken streekschool is. Dat karakter heeft ook onbetwist de ambachtsschool te Vel sen, welke is gelegen in het hart van de agglomeratie Velsen-Beverwijk en op slechts 2 3 km afstand van de kom van Beverwijk. Li verband met deze vraag hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar de sa menstelling van de schoolbevolking in de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Assendelft en Uitgeest. Uit dit onderzoek is gebleken, dat in de gemeenten Velsen, Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Assendelft en Uitgeest op een totaal van 85.300 inwoners, 3038 kinderen de openbare, 5934 de R.K. en 2588 de Pro- testantsch Christelijke school bezoeken. Hierbij moet verder in aanmerking wor den genomen, dat het aantal leerlingen, hetwelk openbaar onderwijs ontvangt ver houdingsgewijs niet toeneemt, naarmate het aantal leerlingen stijgt. In Beverwijk bijvoorbeeld is sedert 1936 het aantal leer lingen der openbare scholen met tien ge daald. hoewel de totale schoolbevolking met 418 leerlingen steeg. Deze cijfers hebben B. en W. van Bever wijk er van overtuigd, dat in deze streek naast de neutrale ambachtsschool in Vel sen de oprichting van een gemeentelijke school in Beverwijk niet verantwoord zou zijn, te minder daar de ambachtsschool in Velsen een capaciteit bezit van 500 leer lingen en de huidige schoolbevolking om streeks 360 leerlingen omvat. B. en W. achten hier, gelet op de klaarblijkelijke voorkeur van zoovele ouders voor confes sioneel onderwijs, onmiskenbaar de be hoefte aanwezig aan een streekambachts school op R.K. grondslag. Het college stelt voor het Raadsbesluit van 16 December 1946, waarbij in beginsel werd besloten tot de stichting van een in tercommunale ambachtsschool in te trek ken en krachtens artikel 25, 2e lid der Nij verheidsonderwijswet de oprichting en in standhouding van een streek-ambachts school op R.K. grondslag in de gemeente Beverwijk noodig te oordeelen. ÏJmuider jeugd toonde haar goede zijde Woensdagavond gaven de R.K. Jeugd verenigingen een feest- en propaganda- avond in het Patronaatsgebouw, dat ge heel was uitverkocht. De bezoekers hebben kunnen genieten van een mooien avond, waarop de jeugd, van wie vaak veel kwaads wordt verteld, zich van haar goede zijde liet zien. Opgevoerd werden de Fransche klucht „Patelijn", de operette „Reepelsteeltje", een fraaie reidans op een menuet van Mo zart en het kinderspelletje „Willem van den Molenaar". In een proloog heeft een der meisjes in verzen alle stukjes ingeleid. Alles was uitstekend verzorgd, de décors, de kleeding stijl Lodewijk XIV, de uitvoe ring. Vooral de reidans werd vol gratie uitgevoerd en deze moest op verzoek wor den herhaald. De reidans is door één der leidsters samengesteld. Patelijn werd vlot gespeeld; vooral de titelrol was in goede handen. De operette Reepelsteeltje vormde een fraai slot. Hier viel op de mooie zang van Miranda, de molenaarsdochter. Ook de lichteffecten waren fraai. De hovelingen zongen wel eens een enkelen keer wat te vlug, maar de pianiste was vaardig genoeg om het verschil weer bij te werken. Het was een avond vol genot en vooral de ouders der jeugdige artisten waren ver rukt over het spel van hun kroost. „US MEMMETAEL" WEER OP DE PLANKEN. De Friesche Vereeniging „Us Memmetael'1 te Beverwijk houdt op Woensdag 16 April haar laatsten tooneelavond van dit seizoen in de bovenzaal van „Het Centrum", Ko ningstraat. Opgevoerd worden „Welkom Thuis", komisch tooneelstuk in één bedrijf, benevens eenige schetsen en voordrachten. De groote viermastertent van het circus Mikkenie-Strassburger is in Hilversum door den storm vrijwel geheel vernield. Enkele dagen tevoren was de tweemastertent reeds zwaar beschadigd, zoodat het circus voorloopig geen voorstellingen kan geven. De schade wordtmet inbegrip van de bedrijfsschade, op ruim f 100.000,geschat, welke niet door verzekering wordt gedekt. In Australië en Canada is vraag naar boeren Gunstige kans voor jonge Nederlanders De directeur van het Gewestelijk ar beidsbureau te Haarlem verzocht ons het volgende mede te deelen: Voor boerenzoons bestaat de gelegenheid naar Australië of Canada te emigreeren, waar zij na eenige jaren als landarbeider te hebben gewerkt, eventueel zelf een be drijf zouden kunnen beginnen. Voor Australië wordt de voorkeur ge geven aan ongehuwden; het aantal echt paren, dat hier zal kunnen worden ge plaatst is uiterst gering. Ongehuwden be neden 30 jaar echter hebben een uitste kende kans. De emigranten voor Australië zullen on geveer Juni-Juli vertrekken. De reiskosten bedragen pl.m. f 1000.per persoon. Aan deviezen zal men 25.mogen meene men (dit is dus ongeveer f 250.Voor kosten aan boord kan boven deze bedra gen nog een som worden gedeponeerd. De regeling voor Canada is vrijwel de zelfde als voor Australië, met dien ver stande, dat in Canada wegens huisves tingsmoeilijkheden uitsluitend ongehuw den beneden 30 jaar geplaatst kunnen worden. Het vertrek naar Canada moet in de maanden Mei tot Juli plaats vinden: de emigranten dienen voor den aanvang van de oogstwerkzaamheden aanwezig te zijn. De reiskosten bedragen f 500.f 600.- tot de plaats van bestemming. Deviezen worden vei'strekt tot een bedrag van 100 dollar. Voor kosten onderweg kan ook hier een bedrag in guldens worden gedepo neerd. In beide gevallen komen alle on kosten voor rekening van den emigrant. Gegadigden voor emigratie naar Austra lië of Canada kunnen zich melden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, Kleine Hout weg 18 (afdeeling Landbouw) te Haarlem of bij een van de bijkantoren (Beverwijk, Hoofddorp, IJmuiden, Zandvoort). In ver band met den vertrekdatum dient aanmel ding zoo spoedig mogelijk te geschieden. Prof. Posthuma en prof. Verzijl eer vol ontheven van hun adviseurschap Naar vernomen wordt, zijn prof. S. Posthuma en prof. mr. J. H. W. Verzyl eervol ontheven van hun toevoeging als adviseurs aan de Commissie-Generaal. SCHEEPVAART K. H. L. Maasland, 8 April van Bahla thuisreis. K. N. S. M. Ary Scheffer, 9 April van Vlls- singen naar Leixoes. Dundee. 9 April te Rot terdam. Caribia, 10 April van IJmuiden naar Gothenburg. Lotos. 9 April van Paramaribo n. Trinidad. Boskoop. 8 April van Curasao naar Cristobal. Gerassimos Vergottis, 9 April van Kaap Lizard gepasseerd. Luna, 9 April van New York naar West Indlë, Fana. 9 April te Alexandrië. Odysseus. 9 April van Gothenburg naar Amsterdam. Ornen, 9 April van Oporto n. Amsterdam. Ordea, 9 April te Jaffa. Hercules, 8 April van Algiers naar Gibraltar. MIJ. NEDERLAND. Celebes. 5 April van Tandjong Priok naar Holland. Philips Wouwer man. 7 April van Durban naar Takoradi. Rottl, 7 April te Karachi, gaat naar Holland. K. P. M. Taboelan, Tapatoean, Bantanan en Betana zijn 9 April te Gibraltar aangekomen. HOLLAND AFRIKA LIJN. Oranjefontein, 9 April te Antwerpen. Nijkerk, 8 April van Aden naar Mombassa. WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 10 April te Antwerpen. K. H. L. Merwede, 9 April op thuisreis van Santos naar Pernambuco. Britsum, 9 April op uitreis van Santos naar Montevideo, v. d. Velde, 9 April te Londen. GROOTE VAART. Gaasterkerk, 10 April v. Melbourne te Brisbane. Edam. 8 April van Houston te Galveston. Omala, 8 April van Reyk javik' naar Curasao. Westerdam, vertrekt 11 April ca. 17 uur van Rotterdam naar New Yor<k. Zonncwljk, Rotterdam—Britsch Indlë, 10 April van Bordeaux. Aalsum, Bombay—Rotterdam. 8 April v, Alexandrië naar Marseille. Algorab, Buenos Aires—Rotterdam, pass. 9 April Ma deira. Alakid, RotterdamBuenos Aires. 9 April te Rio de Janeiro. Amerskerk, 8 April van Bombay te Cochin. Amstelstad, Basra-Rotter dam, 9 April van Port Said. Barendrecht. Port Arthur—Casablanca—Blzerta, pass. 8 April Ma deira. Clavella, 8 April van Abadan te Bombay. Corilla, Abadan—Adelaide, pass. 8 April Ceylon. Grljpskerk, 9 April van San Francisco naar Coosbay. Malvin, 7 April van Rotterdam te Curasao. Merwede, 9 April van Santos n. Bahla. Nijkerk, Amsterdam—Beira, 8 April te Aden. Ovula, 8 April v. Miri te Singapore. Paula, 5 Aprli van Miri te Singapore, Philips Wouwer man, 7 April van Durban naar Lorenzo Mar- quez. Polydorus, BataviaAmsterdam, 7 April van Colombo Pygmalion, 7 April van La Gualra naar Guanta. Ruys, 4 April van Port Swettenham te Penang. Saroda, 7 April van Pladjoe te Singapore. Streefkerk. Rotterdam— Britsch Indië, 9 April te Madras. Tarakan, Batavia—Amsterdam, pass. 8 April Ceylon. Zaan, 9 April van Casablanca nar Huelva. Zonnewijk, Rotterdm—Britsch Indlë. 9 April te Bordeaux. Beta (coaster), St. NazaireBatavia, 9 April om 12 uur Finisterre gepass. Ceronia, Bahrein —Hongkong, 9 April ter hoogte van Singapore. Cordya, Curasao—Antwerpen, passeerde 8 April Azoren. Cottlca, Amsterdam—Curasao, pass. 7 April Finisterre. Delfshaven, pass. 7 April Finisterre naar Rotterdam, alwaar 12 April verw. Erasmus, HamptonroadsRotterdam 8 April op 500 mijl West van de Scilly eilanden. Erna (coaster). Rotterdam—Batavia, 9 April v. Port Said. Japara, 9 April van East Londen te Durban. Kota Baroe, Batavia—Rotterdam, pass. 7 April Ceylon. Kota Inten, BataviaRotter dam, 10 April te Colombo verw. Laomedon, 7 April van Makassar te Liverpool. Mirza, 7 April van Wellington naar Ballkpapan. Neleus, Ba tavia—Amsterdam, 6 April van Aden. Polydo rus, MakassarAmsterdam, 6 April te Colom bo. Singkep, AntwerpenKaapstad, pass. 8 April Dakar. Sommelsdijk, 7 April van Batavia te New York. Straat Malakka. Singapore—Rio de Janeiro. 8 April van Port Elizabeth. Sunetta, Las Piedras—Rotterdam, pass. 8 April Azoren. Taboelan, Tapatoean. Bentenam en Betana (KPM'ers) Rotterdam—Batavia, 9 April om 4.25 te Gibraltar. Unitas (coaster), Rotterdam—Ba tavia, vermoedelijk 10 April van Gibraltar. Van de Velde, 9 April van Legaspl te Londen. Winsum, Antwerpen—Aruba pass. 7 April Ouessant. Calchao. Rotterdam—Shanghai, 7 April te Manilla. Gadlla, 6 April van Shanghai te Hongkong. Man to. 6 April van Curacao te La Guaira. Myrto (charter), 6 April van Batavia naar Manilla. Stad Maassluis, 8 April van Phi ladelphia naar Holland. Svolder, 5 April van Curacao te Barranqullla. Tiberius, 6 April van La Guaira naar Guanta. Tibia, 7 April van Shanghai naar Hongkong. Tjlpondok, 5 April van Batavia naar Semarang. Zijpenberg, Rot terdam—Newport Mon, pass. 8 April Lizard. Colytto, 8 April van Las Palmas naar Grand Bassa. KLETNE VAART. Angeja, 7 April V. Osten- de te Grangemouth. Badzo. Delfzijl—Londen, 6 April te Den Helder (wegens slecht weer). Delta, 8 April van Great Yarmouth naar T Eems. 10 April van Gothenburg naar Antwer pen. Fiducia, (J), 8 April van Antwerpen te Huil. Frejo. 7 April van Boness te Grangemouth. Frisia, 5 April van Cherbourg naar La Palllce. Hast 4, 9 April van Esbjerg naar Antwerpen. Insp. Mellema, 7 April van Delfzijl te Lcith. Jozo. 7 April van Delfzijl te Letth. Kijkduin, 8 April van Boness te Middlesbro. Llbelle, 7 April van Middlesbro te Lissabon. Mlra, 2 April van Amsterdam te Hamburg. Mulan. 4 April v. Middlesbro te Esbjerg. Nijenburgh, 8 April van Antwerpen naar Esbjerg. Oud-Beljerland, 8 April van Antwerpen te Barry. Prinses Juliana, 5 April van Rotterdam te Chatham. Tyro, 9 April van Belfast naar Dublin. Vecht, 7 April van Grangemouth naar Peterhead. Verba. 7 April van Par te Londen. Vesta, Fowey—Brid- port. 7 April schuilend in Tor Bay. Wllja, Fal mouth—?, pas. 7 April Gilkicker Fort. Zeeland, 7 April van de Tyne naar Londen. Zeester, Goole—7 April schuilend In Tor Bay, Zuid- land, 6 April van Port Talbot te Rochester (verbetering). Arak, 8 April van Las Palmas te Barcelona. Delta. 6 April bij Great Yarmouth geankerd. Democraat, 9 April van Queensboro naar Londen. Depa. 8 April van Vlisslngen te Antwerpen. De Ruyter, 9 April van Grange mouth te Immlngham. Joost, 7 April van Casa blanca te Leixoes. Leuvehaven. 10 April van Vlaardlngen naar Kopenhagen. Mary, 6 April v. Rotterdam te Goole. Noord Stad, 6 April van Ballinacurra te Weston Point. Omlandla, Ant werpen—Bilbao, pass. 7 April Dover. Oostzee, 7 April van Rotterdam te Londen. Ransdorp, v. Rouen te Middlesbro. Sparta, 6 April van Dieppe le Weston Point. Thriantha, 9 April van Oslo te Lysekll. Twee Gebroeders, 8 April van Am sterdam te Hull. Borneo. 9 April van Dublin te Falmouth. Hast 3. 10 April van Thornaby naar Lelth. SLEEPBEDRIJF. Slbt Ebro vertrok 9 April van Liverpool naar Keppe. Slbt Witte Zee ver trok D April van Las Palmas naar Dakar. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 41 „Ja, dat zie ik". „Moet ik madame soms ergens anders heen brengen?" „Neen, dit is goed". Eve klauterde uit de taxi. Zij aarzelde nog steeds. „U weet ze ker niet, van wien die winkel is, wel?" „Aha, de eigenaar? Neen", zei de chauf feur, toen hij zorgvuldig had nagedacht- „Neen, wie de eigenaar is, kan ik u niet zeggen. Maar ik ken de „patronne" heel goed. Dat is mademoiselle Latour, Made moiselle Prue, zooals zij wordt genoemd. Een heel aardige, knappe, jonge vrouw". „Latour?" „Ja, madame. Voelt madame zich niet goed?" „Neen. O jaheeft zij een zuster of een familielid of een tante misschien, die Yvette Latour heet?" De chauffeur staarde haar aan. „Gunst, neen, dat weet ik heusch niet, madame. Het spijt me, dat ik het u niet kan zeggen. Ik ken alleen den winkel. Het is er altijd keurig netjes en opgeruimd en gezellig, net zooals mademoiselle zelf". Eve voelde dat hij haar in het donker nieuwsgierig aankeek. „Wenscht madame, dat ik hier op haar wacht?" „Neen. Ja! misschien is dat wel beter". Hoewel zij een nieuwe vraag op de lip pen had, zweeg Eve. Zij keerde zich snel om en haastte zich over het trottoir naar den bloemenwinkel. Achter haar dacht de onaandoenlijke taxichauffeur ongeveer het volgende: „Nou, dat kan wat lekkers worden! Een Engelsche blijkbaar. Zou Mademoiselle een beetje geflirt hebben met een vriendje van madame en komt mademe nu verhaal ha len? In dat geval deed je beter, Marcel, ouwe jongen, om te zorgen, dat je niet in de nesten raakt en te maken, dat je hier zoo gauw mogelijk vandaan komt, voordat ze met vitriool gaan gooien. O, neen, nou ik er aan denk, die Engelschen doen dat niet zoo gauw. Maar ze kunnen leelijk uit hun humeur zijn. Dat heb ik vaak genoeg meegemaakt, als „mijnheer" dronken is en „mevrouw" hem de les leest- Tja, dat kan een leuke en interessante geschiedenis dien, ik moet nog acht franc veertig van haar hebben". Eve's gedachten waren iets verwarder en gecompliceerder. Ze stond buiten stil voor de winkeldeur. Daarnaast was het schoone, spiegelende raam, waar doorheen maar heel weinig zichtbaar was. Boven de donkere geveltop pen kwam de maan te voorschijn. Zij werd weerkaatst door het spiegelraam, dat opaal werd gekleurd. „Vanavond na tien uur. De deur is open. Madame kan gewoon binnen gaan". Eve draaide den knop om en ontdekte, dat de deur inderdaad niet op slot was- Zij duwde haar wijd open en verwachtte dadelijk een winkelbel boven haar hoofd te hooren. Maar er gebeurde niets. Stilte. en duisternis. Zij liet de deur wijd open, niet zonder vrees voor wat er kon gebeu ren, maar min of meer gerustgesteld door de aanwezigheid van den taxi-chauffeur op straat. Eve ging den winkel binnen. Nog steeds niets De lucht om haar heen was koel. voch tig en geurig. Het scheen geen groote win kel te zijn. Dicht bij het raam hing een vo gelkooi, die afgedekt was. aan een ketting van de lage zoldering. Het licht van de maan viel ook over den vloer, waardoor worden zonder doodelijken afloop. Boven- zij kon zien, dat het er vol bloemen stond. Tegen een muur hing een reusachtige graf krans. Zij was een toonbank en een cassa voor bijgegaan en had allerlei bloemengeuren geroken voordat zij een streep gelig licht opmerkte, die achter in den winkel te zien was. Het licht kwam onder een zware por- tière door, die den toegang naar een ach terkamer afsloot. En op hetzelfde oogen blik weerklonk de heldere stem van een meisje van achter dat gordijn. „Wie is daar?" riep de stem in het Fransch. Eve liep naar voren en schoof de por- tière opzij. Het eenige woord, waarmede het tafe- feel, dat zij aanschouwde, beschreven kon worden, was: huiselijk. Alles straalde van huiselijkheid. Zy zag een kleine, gezellige zitkamer. De muren waren met een smakeloos papier behangen, maar zelfs dat leek iets huiselijks te heb ben. De schoorsteenmantel bestond uit een massa houten loketjes rondom een spiegel en in den haard brandde een helder vuur van die ronde kolen, die de Franechen „boulets" noemen. In het midden boven de tafel hing een lamp met een kap van franje. En er was ook een divan met een massa „salonpoppen" er op. Boven de piano prijkt een ingelijste fot-o van een fa miliegroep. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3