IJmuider Courant Wallace: „hoofddoel der V.S.-politiek is een Amerikaansch wereldrijk" Zijn eerste rede krijgt een slechte pers Verplichte plaatsing van mincler-valide werknemers Loodswezen dienstbaar gemaakt aan de Duitsche oorlogsvoering Mislukte overval op een spaarbank Engelscli schip op mijn geloopen 6le No. 18606 Ken nemer laan 154, Tel. Redactie en SjJstraUe 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebuom Zaterdag 12 April 1947, KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,60 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Een beroep op de volkeren om de UNO te versterken o.nrv Wallace, de vroesere vice-prest- L. V S.. heeft op een vakvereenigings bijeenkomst te Manchester een beroep se- 5 Ton alle volkeren ter wereld om voor sterke organisatie der U.N.O. te wer- Hii verklaarde dat het communisme ■•'met geld of wapens tot staan kan wor- Tn «bracht en dat naar alin meening ha- Mteme en communisme zonder oorlog het onderlinge geschil tot oplossing kunnen brengen. Vnleens Wallace zijn de regeering en "congres der V. S. thans in handen van ««mnen. die van meening zijn: dat er in ïn wereld, waar kapitalisme en commu- Ükme naast elkaar bestaan, wemig hoop «i vrede is dat fascisme en communisme een gelijksoortig kwaad is, dat de U.N.O. e n onbelangrijke rol zal spelen en dat het Communisme de wereld bedreigt en door Amerikaansch materiaal en Amerikaansche wapenen tot staan moet worden gebracht, cvrnptomen van deze houding acht Wallace, he loslaten van de Roosevelt-traditie en he' nlan tot het verstrekken van leenmgen 9an Griekenland en Turkije. Wallace noem- 1 als hoofddoel van deze politiek, die den vrijheidsstrijd tegen het totalitaire systeem als devies voert: een zwakke organisatie der U.N.O. en een nieuw Amerikaansch WWaUace erkende, dat de Sovjet-Unie, evenals andere landen, ernstige fouten heeft gemaakt, maar weigerde in te stem men met het „koor van haat en nijd tegen Sovjet-Ruslartd", daar hij van meening is, dat haat geen vrede teweeg kan brengen. In een eerder gehouden rede in West- minster, die hier in het kort wordt weer gegeven', verklaarde Wallace, dat Engeland jj, de gelegenheid is als schakel op te tre den tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie. Hij zei, dat naar zijn meening Engeland geenszins heeft afgedaan als groote mogendheid. Een wereld die verdeeld ls in twee ge wapende kampen, zoo verklaarde hij, moet de hoop op het socialisme en de wereld vrede den bodem inslaan. Mocht er een oorlog ontstaan, dan zal Engeland een voor uitgeschoven luchtbasis worden en om be vrijd te worden zal Europa grootendeels verwoest moeten worden. Ontsteld. Wallace verklaarde ontsteld, te zijn over den geest, die was opgewekt door Truman's programma van onvoorwaardelijke hulp aan anti-Sovjet-regeerïngen. Men dient te rug te keeren tot de beginselen der U.N.O. Noodzakelijk zijn internationale controle over de atoomenergie en vernietigings wapens, voorts internationaliseering van strategische gebieden met inbegrip van de Dardanelles het Suezkanaal en het Pana makanaal. Dit beteekent de eerste stap naar ontwapening en economische wederopbouw door de U.N.O. Deze moet ook het Griek- se'ne en het Turksche probleem tot een op lossing brengen. w Vervolgens uitte .Wallace ernstige be schuldigingen aan het adres van Grieken land en Turkije, Griekenland is, volgens hem, behept met een ondeugdelijk belas tingstelsel, een corrupt ambtenarendom, een verkeerde economie, een systeem van politiegeweid en in Turkije bestaan geen vrije vakvereenigingen, geen werkelijke politieke vertegenwoordiging en geen wer kelijke burgerlijke vrijheden. Zelfs Amerika is niet rijk genoeg, ver volgde Wallace, om ongetelde millioenen te blijven storten zonder dat daar handels mogelijkheden tegenover staan. „Op korten termijn moge een krachtige politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie succes hebben, op den langen duur kan ik niet inzien, dat de vrede ermee gebaat is. Door haar gren zen te laten bewaken, brengen wij de Sovjet-Unie misschien tot beperking van haar invloedsfeer, maar binden haar eigen grenzen gaat zij zich dan misschien op den oorlog voorbereiden." „Overdreven en dramatisch" De Engelsche dagbladen zijn van meening dat het beeld', dat Wallace in zijn rede te Westminster van de internationale situatie heeft geteekend, overdreven en te drama tisch is. De zinsnede „deze twee reuzen (de Sovjet-Unie en de V. S.) gaan een strijd op leven en dood tegemoet" noemt de „Times" een uiting van overdreven pessimisme. Met „kleine en groote dictators" bedoelde Wal lace volgens de „Manchester Guardian" vermoedelijk De Gaulle en Franco, hetgeen het blad voor den eersten een te simpele voorstelling van zaken acht. De lioogste straf voor beulen van Buchenwald geëisclit De hoofdaanklager Willem Denson heeft gisteren de doodstraf geëischt tegen 31 functionnarissen van het concentratiekamp Buchenwald. Denson heeft alle 31 be klaagden beschuldigd van 'het dooden, uit hongeren en mishandelen van duizenden gevangenen, onder wie Amerikaansche en geallieerde krijgsgevangenen, slavenarbei ders en „de intelligentie van Europa die tegen Hitler was opgestaan". „De gekwelde zielen van duizenden slachtoffers eischen recht", zoo verklaarde de Amerikaansche hoofdaanklager. De verdedigers vroegen om de namen van Amerikaansche krijgsgevangenen die in Buchenwald gevangen hadden gezeten „opdat wij met hen in contact kunnen .tre den en zoo mogelijk als getuigen kunnen oproepen". Denson antwoordde dat dit onmogelijk was. „Die Amerikanen heeft men het laatst gezien, toen zij het crematorium werden binnengebracht, vanwaar zij door den schoorsteen in rook opgingen". De audiëntie van den Commissaris der Koningin in Noordholland van Donderdag 17 April zal geen doorgang hebben. Het woord is aan Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp waarbij de werkgevers overheid zoowel als particulieren wor den verplicht bij aanstelling van nieuw personeel een zeker aantal mlnderrvalide arbeidskrachten in dienst te nemen. De achtergrond, waartegen volgens de toelichting dit ontwerp van wet moet wor den gezien, is het doordringen van een nieuwere opvatting omtrent de mogelijk heid en' de wenschelijkheid van inschake ling van personen met aangeboren of ver worven lichamelijke of geestelijke gebre ken, kwalen of afwijkingen in het arbeids proces, welke ontwikkeling is versneld door het feit, dat ook Nederland sinds ja ren zijn oorlogsinvaliden heeft. De minister heeft gemeend, ondernemin gen met 20 of minder werknemers van de wettelijke verplichting te moeten uitzon deren. Al is in het wetsontwerp de ver plichting tot plaatsing niet in een percen tage van het totaal aantal bij den werk gever in dienst zijnde werknemers uitge drukt, de aangegeven verhouding berust Tien jaar geëischt tegen Beverwijker in Engeland veroordeeld Wegens bloembollensmokkelarij Een boete van 2500 pond sterling, twee jaar gevangenisstraf en een advies tot uit wijzing is in Engeland opgelegd aan den Nedeiiandschen bloembollenhandelaar J. B, P. L, uit Beverwijk, aldus meldt Un. Press uit Londen. L., die terecht heeft gestaan voor. de rechtbank van Penzance in Cornwall, is ervan beschuldigd elf millioen bloembollen Engeland binnengesmokkeld te hebben, waarbij hij invoerrechten van meer dan 52.000 pond sterling ontdook. Tevens werd hem ten laste gelegd, dat hij het land op Regale wijze was binnengekomen en in strijd met de wet olie en oliecoupons had bemachtigd. De openbare aanklager zeide, dat L. de gesmokkelde bloembollen in England had verkocht, en daarna sigaret ten, xietsbanden, kammen en andere artike ls T'ïaraan Nederland gebrek heeft, had gekocht om deze uit Engeland te smokke len met het jacht „Croje", met welk vaar- ^g hij de bloembollen naar Engeland had Vervoerd. De „Willem Barendsz" in Mei weer thuis Productie bijna 13000 ton traan De Willem Barendsz-expeditie heeft op Apni het vangstgebied verlaten en is Paas. via Kaapstad op weg naar Neder- nd. De jagers zullen te Kaapstad gesta- onneerd worden. De totale productie van S eloo?en vangseizoen bedraagt 12.885 ton V0 inclusief een kwantum van 120 r ,le' Aan vleesch en lever werden circa 45^^^ geproduceerd circa 90 en .^.ee^ vatl de productie is reeds met bra I?00* "Nacella" naar ons land ge- votca- jn de tweede helft van Mei wordt' »?r.schip van de expeditie „Willem -encuz in Amsterdam terug verwacht. ex-inspecteur-generaal De 64-jarige C. t. P. uit Naarden, die op 19 Maart 1942 door den toenmaligen rijkscommissaris een aanstelling ontving als inspecteur-generaal van het loods wezen, had zich voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam te verantwoorden. Hem werd ten laste gelegd, dat hij tijdens zijn ambtsperiode het Nederlandsche loodswezen geheel aan de Duitsche oor logsvoering heeft dienstbaar gemaakt. Voordat hij in dienst kwam bestond bij het loodswezen de bepaling, dat Duitsche oor logsschepen niet door Nederlandsche lood sen werden bediend, althans niet wanneer deze uitvoeren voor het verrichten van oorlogshandelingen. Toen verdachte echter in functie kwam gaf hij opdracht deze be perkende bepalingen op te heffen. De •loodsen moesten onder alle omstandig heden de Duitsche oorlogsschepen bedie nen. Eén der getuigen, een commissaris bij het loodswezen, schetste de verdachte, die NSB-er was én zeer pro-Duitsch, als iemand, die er steeds naar streefde DuitsohlancJ te dienen en de Duitsche op vattingen bij zijn personeel ingang te doen vinden. Hij had voor zijn „plichts betrachting" van Hitier een hooge onder scheiding ontvangen en droeg nationaal- socialistische ondergeschikten eveneens voor dergelijke eereteekenen voor bij de Duitsche instanties. Op de vraag van den president of verdachte het verkeerde van zijn houding niet inzag antwoordde hij: „Ik beschouwde Engeland als een vijand, om dat de Engelsche vliegers mijn schepen be schoten". Andere getuigen verklaarden, dat ver dachte de anti-Duitsche commissarissen zooveel mogelijk ontsloeg en ze deed ver vangen door partijgenooten. Wanneer er geen wettige termen waren bepaalde per sonen te ontslaan, liet verdachte* volgens een der getuigen, het ontslag door de Duit- schers geven. Verdachte was tot 1934 officier bij de Nederlandsche marine en heeft, naar de Twee gemaskerde mannen, ieder gewa pend met een stengun, drongen gisteren in de Van Woustraat te Amsterdam het bij kantoor van een spaarbank binnen op een oogenblik, dat er geen publiek was. Tot ontsteltenis van den kassier, die met een klerk in het lokaal aanwezig was, ver schenen zij voor het getraliede loket. Met hun stenguns op den kassier gericht som meerden zij hem het kasgeld te overhandi gen. De kassier dook echter nog voordat zij waren uitgesproken onder het loket weg en vluchtte met den klerk naar een ander lokaal. De roovers hebben daarna het bankgebouw weer verlaten zonder buit. Toen de kassier na hun verdwijning zijn kas naging, werd er niets vermist. Blijk baar hebben de overvallers geen kans ge zien de toegangsdeur tot het lokaal te for- ceeren en aangezien het loket van tralies was voorzien, konden zij niet bij de kas komen. Daar de bank voor het publiek ge opend was, zijn zij waarschijnlijk bang ge weest gestoord te-worden en hebben reeds na enkele minuten het hazenpad gekozen. Leege tubes terug De Nederlandsche Drogistenbond ver zoekt het publiek alle leege tubes bij den drogist in te leveren. Dit materiaal is schaarsch. president mededeelde, als zoodanig een uitstekenden staat van dienst: „Hij was kapitein ter zee le klasse en officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1934 nam hij zijn ontslag bij de marine en sloot zich aan bij de NSB, omdat hij meende, dat slechts de NSB Nederland kon redden van de moeilijkheden van dien tijd. In een uitvoerig requisitoir schetste de procureur-fiscaal, mr. Van der Veen, den levensloop van verdachte. Verdachtes na tionaal socialistische inslag, zoo meende de procureur-fiscaal, is de oorzaak geweest van zijn merkwaardige carrière. Een schandelijk feit noemde de proc.-fiscaal het, dat verdachte op zijn kantoor propa ganda voor de Duitsche Kriegsmarine maakte en zoo er toe bijgedragen heeft, dat zoovele jonge Nederlanders zich in dienst gingen stellen van den vijand. Mr. Van der Veen eisdhte tegen den ver dachte een gevangenisstraf van 10 jaar met ontzetting uit de burgerlijke en po litieke rechten voor den tijd van het leven. Uitspraak op 25 April. Acht opvarenden en de loods worden vermist Het Engelsche s.s. Viceroy is in de Wes- terschelde bij Borsselen op een mijn ge loopen en gezonken. Acht opvarenden en de Belgische loods worden vermist. Vier overlevenden bevinden zich aan boord van het Zweedsche s.s. Lungo, dat thans op de reede van Vlissingen ligt Het gezonken stoomschip is 824 bruto registerton groot en behoort aan de reederü J. Hay and Sons te Glasgow. Een landbouwersknècht uit Borsselen is met een schippersknecht onmiddellijk met een bootje naar de plaats van de ramp ge varen en heeft nog vier personen weten te redden. Van de te Vlissingen aangekomen op varenden is er één zwaar en zijn er drie licht gewond. Bij laag water zal men zich naar de plaats van de ramp begeven, om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van de mijnontploffing. In de Amsterdamsche haven lagen dezer dagen niet minder dan zes zeekasteelen Op deze K.L.M.--luchtfoto ziet men op den voorgrond van links naar rechts de „Nieuw Holland", de „Poelau Laut" en de „Johan van Oldenbarneveldt". Achter de kade liggen de Boissevainde nieuwe „Roepat" en de „Oranje". in feite op de aanneming van een percen tage van 2. Niet ieder, die een gebrek, kwaal of af wijking heeft, is een minder-valide ar beidskracht in den zin van.de ontworpen wet. Eisch is, dat men in aanmerkelijke mate wordt beperkt in de mogelijkheid om door arbeid in zijn levensonderhoud te voor zien. Aan de minder-valide arbeidskracht is de bevoegdheid gegeven zich als zoodanig bij hpt Gewestelijk Arbeidsbureau van zijn woonplaats te doen inschrijven. Een plicht tot inschrijving als minder-valide arbeids kracht schept het ontwerp niet. De mogelijkheid wordt geopend tot af wijking van het normale loon, waarover dan op aanvraag van een der partijen zal beslist worden door het college van rijks bemiddelaars. Als straf tegen overtreding dezer wet wordt genoemd een boete van ten hoogste i 1000. Als. bij komende straf kan openbaar making van de rechterlijke uitspraak wor den bevolen. Soekamo naar van Mook United Press verneemt van gezaghebben de zijde, dat luitenant-generaal dr. H. J. van Mook den Indonesischen president ir. Soekarno zal uitnoodigen binnenkort een bezoek aan Batavia te brengen. De Britsche consul-generaal in Batavia, Gilbert Mackereth, heeft Soekarno inmid dels lafen weten, dat hij zijn bezoek aan Djokjakarta wenscht uit te stellen, zoodat voor het bezoek van Mackereth, beleefd heidsbezoeken gearrangeerd kunnen wor den tusschen de Nederlandsche afgevaar digden en president Soekarno. In verband met het bericht van Antara, dat dr. Idenburg, directeur van algemeene zaken en plaatsvervanger van dr. van Mook, zich binnenkort naar Djokja zal be geven om Soekarno officieel uit te noodi- gen voor een bezoek aan de Commissie- Generaal te Batavia, verneemt United Press, dat hiervan in gezaghebbende' kringen te Batavia niets bekend is. Griekenland strijdtooneel Elbert Hubbard: Wees beminnelijk tot 10 uur 's ochtends en de rest van den dag zal voor zichzelf zorgen. Europeesche Federalisten houden een congres Vrijdagavond zijn 80 deelnemers aan het congres van Europeesche federalisten uit Zwitserland, Frankrijk, België, Italië, Luxemburg, Engeland en Denemarken door de Nederlandsche vertegenwoordigers in Krasnapolsky Ontvangen. Het gezelschap werd toegesproken door den voorzitter van de U. E. F. dr. 14. Brugmans, die er op wees, dat het karakter van de U.E.F. niet is te vormen een beweging maar een over- koepling, een samenvatting van <le ver schillende federale vereenigingen in Euro pa, die een Vereenigd.Europa nastreven. De Amsterdamsche wethouder mr. F. H. C. van Wijk wees op het belang der te houden besprekingen en sprak de hoop uit, dat het congres het verwachte succes zou hebben. De secretaris-generaal van de U.E.F., de heer A. Mare uit Frankrijk, gaf in zijn toespraak 'te kennen, dat het niet in de bedoeling van de U.E.F. is, een nieuwe kliekvorming te bevorderen. Evenmin, zoo zeide hij, willen wij vage, nietszeggende ideologieën volgen. De U.E.F. heeft een positieve koers met het bewuste streven den loop der geschiedenis om te buigen, in dien Èin, dat de dreigende catastrophe, die overal merkbaar is, op tijd wordt af gewend, om zoo de wereld van den onder gang te redden. Het congres wordt heden voortgezet. Uitreiking van aanvullende bonkaarten Voor het geval de voedselsituatie in^de maanden welke aan den nieuwen oógst voorafgaan, eenige. bijzondere voorzienin gen noodzakelijk maakt, zijn enkele voor zorgsmaatregelen getroffen. Er zal van 14 tot en met 26 April een aanvullende bon kaart NA 705 voor voedingsmiddelen wor den uitgereikt, in de daarvoor i.n aanmer king komende geméenten, welke kaart, zoo noodig dienst kan doen als eventueel na dere distributiemaatregelen vereischt wor den. Het is dus geenszins zeker, dat tot ingebruikneming der kaarten zal worden overgegaan. De uitreiking geschiedt thans om extra voorzieningen en kosten voor een eventueele speciale uitgifte der kaarten te voorkomen. Gisteren zijn met de „Nieuv; Hollandde Indië vertrokken. Bij de inscheping was de majoor J. W. K. Baay aanwezigGeneraal eerste troepen van de Tweede Divisie naar commandant der Tweede Divisie, generaal- Baay in gesprek met een der officieren. Chocolade wordt duurder De minister vón Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft nieuwe prij zen voor chcolade goedgekeurd. De prijs van geïmporteerde cacaoboonen, waarop oorspronkelijk de verbruikersprijs hier te lande was gebaseerd, is den laatsten tijd met meer dan 100 procent gestegen. Des ondanks wordt de verbruiksprijs van ca caopoeder gehandhaafd. De chocolade artikelen moeten daarentegen duurder worden. De reep van 8 cent komt nu op 10 cent, de gevulde reep van' 8 cent op 9 cent. Chocolade aan stukjes kost voort aan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz.) 32 cent en los strooisel 22 cent per 100 gram. Voorts zullen ook bij deze nieu we prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikelen, tegen hoogere prijzen mogen worden ver kocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per ons. In dit geval moe ten de artikelen echter verpakt worden verkocht met vermelding van den prijs en van den naam van den fabrikant op de verpakking. Politieke arrestaties in Portugal Verscheidene arbeiders van scheepswer ven werden gisteren door de Lissabonsche politie gearresteerd op grond van het feit dat zij een „revolutionnaire" staking had den ontketend. Vrachtauto's vol politiemannen werden haar de Xabregas scheepswerven gezonden, teneinde deze arrestaties te kunnen ver dichten. Het gerucht ging dat de politie pamflet ten had gevonden van Fransche communis ten, waarvan gezegd wordt, dat zij de Por- tugeesche arbeiders opzetten tot agitatie en verzet tegen de huidige Portugeesche re geering. Voorts werd nog bekend gemaakt dat de politie behalve eenige studenten ook den voormaligen republikeinschen afgevaardig den. den bekenden Maldonado Freitas uit Cadarainha in hechtenis heeft genomen. Molotof wil eischen der kleine geallieerden bestudeeren Op de gisteren te Moskou gehouden con ferentie van de vier ministers van Buifcen- landsche Zaken verklaarde Molotof, dat de Sovjet-Russische regeering niet kan in stemmen met de afscheiding van het Ruhr- en Rijngebied van Duitschland. Te Pots dam heeft de Sovjet-delegatie' een vier- mogendhedenbeheer over het Ruhrgebied voorgesteld,' doch er op gestaan, dat het een integraal deel van Duitschland zal blijven, aldus Molotof. Wat de territoriale aanspraken van de kleinere geallieerde mogendheden betreft, verklaarde Molotof zich niet bereid deze zonder verdere studie thans in overweging te nemen. De Fransche delegatie drong er „in elk geval" op aan, „dat de vertegenwoordi gers van de betrokken landen deel zullen hebben aan het geheele werk der deskun digen en aan de opstelling van alle rap porten welke aan de ministers van Buiten- landsche Zaken zullen worden voorgelegd". Molotof verklaarde zich in beginsel ac- coord met het verwijzen van de territo riale eischen naar een commissie, doch maakte een uitzondering voor de Poolsch- Duitsche grens, waarover reeds te Potsdam zou zijn beslist en die dus niet meer be sproken zou behoeven te worden. De beide andere ministers waren het er geheel over eens, d#t de territoriale eischen aan de plaatsvervangers zouden worden voorgelegd, die deze dan weer naar de commissies van deskundigen zouden ver wijzen. te ijmuiden aangekomen 11 April. Aangekomen: Katwijk van Setubal. Vulcanus van Londen. Diana 5 van Huil. Presto van Londen. 11 April. Vertrokken: Westlanrt naar Rlo de Janeiro. Oranje naar Batavia. Oresto naar Esbjerg. Samev naar Antwerpen. Volgens een woordvoerder van den Griekschen generalen staf zijn 2500 gueril- lastrijders in een gebied van 1600 vierkante mijl tengevolge van de operaties in Mid den-Griekenland ingesloten. Het leger heeft tot dusverre de volgende verliezen geleden: een officier en twee soldaten ge dood en drie soldaten gewond. Van de guerillastrijders werden er 32 gedood, 25 gaven zich over. Het communiqué van het leger in Noord- Griekenland zegt, dat de regeeringstroepen overal de gestelde doelen hebben bereikt. De geringe weerstand kon overal worden gebroken. Volgens officieuse berichten uit Larissa in Midden-Griekenland zijn 600 man Grieksche luchtlandingstroepen op ver schillende punten in Thessalië neergelaten. In Zuid-West-Griekenland zoudeh 100 op standelingen zijn gedood, 70 gewond en 70 gevangen genomen na een strijd van twee dagen. Nederland dringt opnieuw aan op haven-conferentie Nederland heeft opnieuw aan de Ver eenigde Staten gevraagd om een defini tieven datum voor de voorgestelde confe rentie, waarop het verleggen van een groot deel van het geallieerde verkeer ter zee van Hamburg en Bremen naar Rotterdam en Antwerpen zou worden besproken, zoo werd volgens Un. Press van betrouwbare Nederlandsche zijde medegedeeld. De zegsman achtte het echter onwaar schijnlijk dat de Vereenigde Staten een be slissing zullen nemen voor dat Marshall uit Moskou zal zijn teruggekeerd. Het Neder landsche standpunt is dat omlegging van dit scheepvaartverkeer beteekenen zou dat de geallieerden wegens den korteren afstand vracht zouden besparen en dat te vens meer Duitsche werkkrachten voor be langrijke taken vrij zouden komen, zoo vertelde de Nederlandsche zegsman. Bovendien zullen nog groote hoeveel heden kolen, die naar de spoorwegen gaan voor de fabrieken, beschikbaar komen, daar een groot deel der transitie-ladingen vanuit Rotterdam en Antwerpen per aak de Rijn kan worden opgezonden. Nederland en België zijn voorloopig overeengekomen om het valuta-verschil tusschen het lossen te Antwerpen en Rot terdam en de Duitsche havens te betalen, zoo vertelde de zegsman. Aan de voorgestelde conferentie zou wor den deelgenomen door de Vereenigde Sta ten, Engeland, Nederland en België. Sovjet-delegatie in Engeland koestert nuttige overtuiging De leider van de Russische parlementaire delegatie, welke thans Groot-Brittannië bezoekt. Koetnetsof, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat sociale en politieke verschillen geen hindernis zijn voor vriendschap tusschen de Sovjet-Unie en andere landen. Koetnetsof zeide, dat de delegatie naar haar land terugkeert met de overtuiginj dat de groote meerderheid van het Britsche volk streeft naar een duurzamen en recht vaardigen wereldvrede en niet zal toelaten. w dat oorlogsophitsers wantrouwen en on-l wljckers"te Amsterdameeu'eerëwvc. eenigheid tusschen de volkeren zaaie^, j len tegen het Amsterdamsche jcugdeifwi. Voetbal Handhaaft Haarlem zijn positie? Voor „Haarlem" ts het morgen weer een be langrijke dag. In het Stadion Feijenoord is Xerxes, de club van Wilkes, de tegenstander. De Rotterdammers hebben zich na een zwak begin opgewerkt tot een der sterkste clubs. Winnen de roodbroeken dan blijven zij de bovenste plaats bezetten. Voor De Volewljckers is een thuiswedstrijd tegen HBS en voor Blauw Wit één tegen DFC vastgesteld. Neptunus ls vrij. In het Noorder. Sportpark kan Stormvo gels zijn positie verbeteren door van DOS te winnen. In de tweede klas krijgt RCH bezoek van de Alkmaarsche Boys. Van het programma uit de derde klas herinneren we aan TYBBLugdu- num en HFC—Hilllnen. De geelzwarten zullen hun positie verbeteren en HFC kan hen helpen door van Hilllnen te winnen. Aan den Ver- gierdeweg zal Schoten, dat ASVK op bezoek krijgt vermoedelijk winnen. Schoolvoetbalwedstrijden Donderdag en Vrijdag werden enkele uitge stelde wedstrijden na schooltijd gespeeld, en wel voor afdeeling E. De kampioen 1946. de Ja- cobaschool, verloor. De uitslagen waren. Afd. Ei Tetterodeschool—Rijksleerschool 02; Jacobaschool—St. Aloysiusschool 1—3; Vondel school—Wilhelminaschool (Zandvoort) 1—4. Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 14 April. Afd- E: Dreefschool fH'stede)—Rijksleerschool. 4.30 uur HFC-terrein; Wilhelminaschool (Zandvoort)—Corn. Houtman- school 4 uur, terrein Zeemeeuwen. Woensdag 16 April, Halve eindstrijden afd. D: ULO C 3—2de HBS B 4 3.15 uur terrein RCH; lste Centr. school l—St. Henricusschool 2 3.15 uur terrein RCH. Halve eindstrijden afd. St. Aloysiusschool —St. Petrus Canasiusschool 2 uur terrein RCH, De twee winnaars van' Maandag 1 en 2, 2 uur terrein RCH. Zaterdag 19 April. Eindstrijden voor alle af- deelingen op het terrein van RCH. Ajax—Haarlemmermeer elftal 31 Door een overwinning van 31 o£ het Haar lemmermeer elftal heeft de jeugdploeg van Ajax het Internationale jeugdtournooi van de voet- balvereerüging „Lijnden" te Badhoevedorp ge wonnen met 1 punt voorsprong op de Deensche club Boldklubben 92. De Denen, die als best :eplaaiste bultenlandsche club zijn geprutst, zullen vanmiddag op het terrein van 1e v<%io.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1