Tante Els Het Julianadok in Soerabaja Predikbeurten De snuifdoos van den Keizer ZATERDAG 12 APRIL 1947 IJMUIDER COURANT Nederlandsche zeejieden handhaven hun roem op hef gebied der sleepvaarf Nederlandsche zeelieden hebben weer een opmerkelijke prestatie geleverd, waar door Nederlands roem op het gebied der zeesleepvaart is gestegen. De motorsleep- booten „Beatrix" en „Margriet" van de Koninklijke Marine en de stoomsleepboot „Soegio" van de Koninklijke Shell zijn na melijk met liet 4000-tons Julianadok en de 200-toxis drijvende bok „Valk" behouden In Soerabaja aangekomen. Op 26 September van het vorig jaar vertrok de sleep met de „Valk" uit Rot terdam naar Curacao. Op 11 November kwam men in Willemstad aan, waar de „Valk" in het Julianadok werd geplaatst. Dit drijvende dok was door reorganisatie van het dokbedrijf der Koninklijke Shell in Curagao overbodig geworden en daar om was besloten, het dok bij het bedrijf der Bataafsche Petroleum Maatschappij in Balïkpapan op Borneo te stationneer en. Op 1 December vertrok de sleep uit Willemstad via het Panamakanaal naar den Stillen Oceaan. Men had met slecht weer te kampen en het water stroomde niettegenstaande de aangebrachte water- keering met groote kracht door het diep liggende droogdok, waardoor eenige scha de werd aangericht. Op 16 December begon de sprong over den Oceaan, een reis van meer dan hon derd dagen. Dagelijks werd de positie van de sleep radiografisch doorgegeven. Al Epoedig kwam vast te staan, dat de schatte snelheid van zestig mijl per dag belangrijk werd overschreden. Gemiddeld werd namelijk ongeveer honderdtwintig mijl per dag afgelegd. Daar de sleepbooten een vrij beperkte actieradius hadden, werd brandstof en water in de pontons van het droogdok meegenomen. De sleepboot welke moest bunkeren, gaf zijn tros over aan een der beide andere sleepbooten en voer naar de achterzijde van het dok. waar dan door middel van groote rubberslangen motor olie en water aan boord van de sleepboot werden gepompt. Het sleepwerk is uitgevoerd door de firma Weismuller te IJmuiden in samen werking met de Koninklijke Marine. De sleep stond onder leiding van kapitein De Kos, aan boord van de stoomsleepboot „Soegio". Terwijl de schepen onderweg waren, besloot de Shell het dok niet te Balikpapan, maar te Soerabaja te station- neeren, waar de sleep thans is aangeko men. Gemeentelijke Visscherijschool krijgt weer een dieselmotor Het onderwijs in motorenkennis aan de Gemeentelijke Visscherijschool ondervindt groote moeilijkheden omdat de school niet meer de beschikking heeft over een diesel motor, schrijven burgemeester en wethou ders aan den gemeenteraad. Het College heeft zich tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met de vraag of er bezwaar bestaat tegen aan schaffing van een1 motor. Hierop heeft de minister medegedeeld, dat hij de aanschaf fing goedkeurt. Om echter dezen motor te kunnen on derbrengen zal moeten worden overgegaan tot uitbreiding van de school met een les lokaal. Ook hiertegen heeft de minister geen bezwaar. De kosten van een en andex ■worden geraamd op f 8800. Door het rijk wordt voor 70 procent in deze kosten bij gedragen, de provincie neemt 20 procent der netto kosten, welke ten laste der ge meente komen, voor haar rekening. B. en W. stellen voor, een credïet tot bovengenoemd bedrag toe te staan. Agenda der Raadsvergadering In de a.s. Dinsdag te houden vergade ring van den gemeenteraad zal de vol gende agenda worden behandeld: 1. Installatie van het lid den beer J. H. A- K. Gualthérie van Weezel. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging van de Algemeene Politie verordening. 4. Verhuur van een gedeelte van bet perceel Stationsweg no. 24 te Velsen. 5. Aanschaffing van een motor en bouw van een lokaal voor onderbrenging van dezen motor aan de Gemeentelijke Vis scherijschool. 6. Benoeming van: a. een lid der commissie van bijstand voor gas en water: b. een lid der commissie van bijstand voor economische zaken; c. een plaatsvervangend lid der Recla- meeommissie inzake vergunningsrecht Drankwet: d. een onderwijzer aan de Openbare Adolf van Nassauschool" te Sant poort; e. een Gemeentesecretaris. Doktersdiensten De Zondagsdienst van de „Maatschappij" doktoren wordt waargenomen door dr. J. F. Bekker en dr. D. J. Boosman, van de ove rige doktoren dr. W. van Haselen. Apotheken. Zondags- alsmede nachtdienst wordt ver- zorgd door de Kennemer-apotheek. Verloskundigen. Hiervoor is ditmaal mej. Zwart, Meeu wenlaan 63 te raadplegen. Agenda voor Velsen en IJ trimden ZATERDAG 12 APRIL. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Rebecca". Rex, 7 en 9 uur: „One night of Love". De Pont, 8 uur: „Spionnage V.B." ZONDAG 13 APRIL, Thalia, 2.30 uur: Charlie Chaplins „Festi val"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Rebecca". Rex, 3, 7 en 9 uur: „One night of Love". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „Spionnage V.B.". THALIA. De langverwachte, veelbespro ken film Rebecca houdt in dit theater veler aandacht gevangen. Het is de geschiedenis van de jonge vrouw op het groote, schoone landgoed Manderley. die altijd achtervolgd wordt door de schaduw van de overleden eerste vrouw. Het geheim van haar sterven drukt op den echtgenoot en de huishoud ster mrs. Danvers, die de eerste mrs. de Winter, Rebecca van haar jeugd af heeft gekend en haar ziekelijk vereerde, duldt deze nieuwe meesteres, die alle zelfverze kerdheid mist, niet op de plaats die haar rechtens toekomt. Joan Fontaine speelt op zeer natuurlijke wijze de tweede mrs. de Winter, Laurence Olivier's gelaatsexpres sies zijn subliem en de starre, fascineeren- de gestalte van mrs. Danvers, een uitbeel- Lawrence Oliver en Joan Fontaine in Rebecca". ding die lang niet gemakkelijk is, wordt vertolkt door Judith Anderson. Zelfs de kleine rol van den dorpszonderling Ben, gespeeld door Leonard Carey, is „af". Zij, die het boek kennen mogen zich een andere voorstelling hebben gemaakt van verschillende personen, er mag dan effect gemaakt zijn in het laatste gedeelte, den grooten brand in Manderley, dit neemt niet weg dat de uitbeelding van geest en ka rakter voortreffelijk is geslaagd. REX. De in 1934 vervaardigde film „One Night of Love" is voor opera-liefhebbers een waar dorado. De onlangs verongelukte zangeres en filmster Grace Moore vervult hierin de hoofdrol. Men waant zich in den schouwburg en geniet van de verschillende phasen in de uitvoering van „Butterfly" en kan tevens een blik werpen op het leven achter de coulissen. De stem van Gx-ace Moore is betooverend, het spel is vol actie, een film die waard is gezien te worden. Bonte avond van „Schulpen" In het Kennemer-theater te Beverwijk bleek Vrijdag, uit de zeer groote belang stelling, dat de avonden, welke de buurt- vereeniging „Schulpen" organiseert nog steeds in trek en van goed gehalte te zijn. welken titel men daaraan ook geeft. Zoo was deze „bont". Onder regie van den heer J. Kramer is een programma gebracht, dat werkelijk amusant was. Behalve leuke en vlot gespeelde schetsen, die nu eenmaal een bonten avond eigen zijn en de humo ristische één acter „Hij kwam, zag en ging!" van de Tooneelclub „Schulpen" vond het publiek in Martin Vlaming met zijn liedjes en een praatje een goeden con férencier. Het bekende radio-ensemble „The Li berty Stars", één gitaar en drie stemmen vermocht met liedjes, zang, plastisohe- en tapdans veel bewondering af te dwin gen. Peter Maas vond als tenor met de aria uj,t Bizet's „Parelvisschers" en later in verschillende goed gezongen duetten met Ali Kramers, sopraan, groote waar deering. De hersengymnastiek, welke steeds meer wordt toegepast, zorgde voor een welkome afwisseling. Een alleszins goede finale besloot dezen geslaagden avond, die geopend werd door den voorzit ter, den heer P. Kee. Jong Santpoort kan weer spelen De speeltuin van „Jong Santpoort" wordt op 19 April a.s. weer geopend. Deze heropening zal een eenigszins feestelijk tintje' dragen. Feestavond van D.G.S. Het wekt steeds weer verwondering, dat, hetgeen de Oud-Katholieke Jongelieden- vereeniging „D.G.S." organiseert, reeds bij voorbaat is geslaagd. Donderdag werd voor een uitverkocht huis een feestavond in Thalia gegeven, waarbij de tooneelclub van D.G.S. opvoerde het bekende Ameri- kaansche blijspel „Millionair tegen wil en dank", bewerkt door Jaap v. d. Poll. Kapelaan D. N. de Rijk gaf uiting aan zijn vreugde over het feit, dat D.G.S. in staat was voor de tweede maal na den oorlog een feestavond te kunnen aanbie den, niet alleen een avond van plezier, maar meer ter bevordering van de vriend schapsbanden. In D.G.S. zit leven én geest drift welke zich ook op deze wijze uit. En inderdaad, want de opvoering van den onwilligen mijlionair is een spel geworden, waarbij vlottooneelspel te zien werd ge geven. De erfgenaam Stafford die terwille van een slordige yijf millioen in één jaar tijds één geërfd millioentje moet uitgeven, heeft de aanwezigen ten volle met zijn moeilijkheden laten meeleven in een aan eenschakeling van dolzinnige, zeer goed gespeelde scènes. Zijn vriend Harrison bleek een waardig tegenspeler. Ook de andere figuren waren uitstekend getrof fen. Aan het slot van dezen feestavond, die weer eens heeft bewezen wat goede wil vermag, ook bij amateur-tooneelspelers, onderging het echtpaar C. v. d. Plas een huldiging, die zeker ten volle voor den regisseur was verdiend. Zooals steeds .volgde een zeer gezellig bal. Dit lag op straat Opgave gevonden voorwerpen van 4 tot 11 April 1947. Inlichtingen te bekomen Hoofd-bureau van Politie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werk dag met uitzondering van Zaterdagmiddag. 1 gouden ring, 2 horloges, 1 inlegvel (mannen), 1 tang (combinatie), 1 kinder, klompschoentje, 2 riemen, eenige honden, 1 portemonnaie, 2 sleutéls, 2 geiten, 1 wantje (kind), 1 halskettinkje, 1 hand schoen. Voetbalelftallen Velsen-SDW. Velsen komt uit met: Dem- mers; Tromp, Kuyper; Maarschalk, Nijssen, Wijker; Hirs, N.N., Bakkum, v. d. Pol, Ni- naber. ZFC- 4-Velsen 2. De Velsen-ploeg ziet er als volgt uit: Nijssen Jr.; Sneekes, Nijssen Sr.; Tromp, Zuurbier, Gerrits; Hoenderdos, Kaldenbach, De Vrome, Molenkamp, Kra mer. Na 44 dienstjaren gepensionneerd Vrijdag heeft de heer H. F. van Rixel, na 44 volle dienstjaren de papierfabriek verlaten. Onder groote belangstelling had in het schaftlokaal Van de kapperij het af scheid plaats. De heer L. Eckhard, baas in de Cellulosefabriek, zeide dat weer één van de oude garde aan het bedrijf wordt onttrokken en herinnerde er aan hoe Van Rixel eerst in de „ketelploeg" werkte en later tot de belangrijke taak van kook- meester werd geroepen. Hij sprak den wensch uit, dat Van Rixel een mooien,. ouden levensdag mocht hebben. Aardige herinneringen aan den levens loop van den vertrekkenden kookmeester, werden op rijm gezegd door den heer G. v. d. Velden, waarna bloemen werden aan geboden door den heer C. P. Zoon. Na mens het jubileumfonds overhandigde de heer J. H. Telkamp den heer van Rixel een enveloppe. Ongeval bij de Hoogovens In den nacht van Donderdag op Vrijdag had een ongeval plaats bij den tweeden hoogoven, toen de apparaatwachter C. Pee- ters uit IJmuiden-Oost, toen hij een loop lamp van den weegwagen wilde halen, in een stortgoot stapte en in den bunkerput viel. Met eenige verwondingen moest hij in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. De Heiga weer in actie De sleeper Helga van het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen, die reeds 20 Januari j.l. van IJmuiden was vertx-okken, doch gedurende de vorstperiode in een Duitsche haven was ingevroren, wordt de volgende week uit Bremerhaven in IJmui den verwacht met een Katwijkschen logger op sleeptouw. Motorlogger werd 10 m. langer De motorlogger Marie VL 171 van de reederij C. van Toor Hzn. te Vlaardingen is geheel gemoderniseei-d en bovendien 10 verlengd. De verandering is geschied volgens ontwex-p en teekening van Noor- lander's Technische Dienst te Delft, onder wiens toezicht ook het werk werd uitge voerd. VERHURING VAN EEN GEDEELTE VAN DE VOORMALIGE SCHOOL E. Burgemeester 'en Wethouders stellen voor, een gedeelte van de voormalige school E te Velsen, gerekend met ingang van 1 April 1947 te verhuren aan de Han del- en Industrie Maatschappij te Haarlem voor het onderbrengen van haar verfafdee- ling. De huurprijs is bepaald op 60,per maand. „ACTIE TEGEN DE REACTIE". Dinsdag 15 April zal in een openbare vergadering in „Flora" aan den Zeeweg de heer W. Thomassen spreken over „Actie tegen de reactie". De vergadering wordt belegd door de Partij van den Arbeid. De mandolineclub „Excelsior" en de „IJmui- der Volksstem" verleenen medewerking. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk, Kanaal straat: 10.30 u. ds. J. v. d. Berg. Heilige Doop. 5.30 u. Ds. G. Koch van Haarlem. Ger. Kerk. Nieuwe Kerk. Kanaalstraat: 9 u. ds. S. E. Wesbonk, 3.30 u. ds. J. van Buuren. Ger. Kerk (Art. 31 K.O.) Marnix- school: 10.30 en 5.15 u. prof. B. Holwex-da. Chr. Ger, Kerk: 10 u. leesdienst, 3.30 u. ds. Maris. Leger des Heils. 10 u. Heiligings- dienst. 7 u. Openlucht samenkomst Vel- serduinplein. 8 u, Verlossingssamenkomst. Leiding Majoor A. Brouwer van Dordrecht. Oud-Kath, Kerk: 8.30 en 10 uur: Heilige dienst. 7. uur Vesper. IJMUIDEN-OOST. Goede Herderkerk. Ned. Herv. Kerk. 10.30 u. de heer W. J. C. Bronsgeest, theol. cand. te Leiden. Goede Herderkerk, Geref. Kerk: 9,u. ds. J. van Buuren, 3 u. ds. S. E. Wesbonk. Nijver heidsschool, Ver. v. Vrijz. Hervormden: 10.30 u. dr. H. Faber. DRIEHUIS. (Crematorium): 10.30 u. ds. J. van Buuren. SANTPOORT. Geref. Kerk: 9.45 en 5 u. ds. A. Verschool-. VELSEN. Geref. Kerk. Koningsweg: 10 u en 4.30 u. ds. A. C. van Nood. - Herv. Kerk: 10 u. ds. Joh. Bronsgeest. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk: 7 de heer K. Zwitser. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. Geen dienst. Vrije Evangelisatie „Mara- natha": .10 u. F. Nïemeyer van Alphen a. d. Rijn. Het hoekje van Slachtoffer van roofmoord ter aarde besteld Te Haarlem werd Vrijdagochtend op het R.K. Kerkhof $t. Barbara het stof felijk overschot ter aarde besteld van het slachtoffer van den roofmoord de Am sterdamstraat, den 77-jarigen heer Chr. Koster. De uit vaartdiensten wer den gehouden in de parochiekerk van den HJohannes de Dooper, waar de H. Mis van Requiem werd opgedragen door den kapelaan G. Beek. Hierna vertrok de stoet onder groote belangstelling van de buurtbewoners naar het kerkhof. Ook daar gaven de buurtgenooten en een deputatie van de winkeliersvereni ging van de Amster damstraat doör hun aanwezigheid blijk van hun deelne ming De foto brengt het oogenblik in beeld waarop de stoet het huis passeert waar de overval werd gepleegd. Beste kinderen1 Om te beginnen moet ik mijn boze vriendinnetjes RESEDA, AMAZONE en BLAUW DRUIFJE even tevreden stellen. Zij klaagden erover dat ze verleden week niet in de krant hebben gestaan en zij hun briefjes toch vroeg genoeg gepost hadden. Ja, lieve kinderen, maar de bezorger en de mensen op het kantoor aan de Kennemer laan hebben het heel erg druk en ik ver moed, dat ze jullie briefjes niet tijdig aan mij hebben kunnen doorgeven. Ik heb hen echter op het hart gedrukt voortaan beter op te letten. Als er onverhoopt weer zoiets voor moeke komenmoeten jullie niet zo gauw opstuiven, maar 'één weekje geduld oefenen en dan zul je zien, dat je als eerste bovenaan in het hoekje de beurt krijgt, net als nu, zie maar: RESEDA, je verhaal over de poppen heb ik met pleizier gelezen. Schrijf je mij nog eens wat meer over hen? Heerlijk, dat de trouwpartij al zo gauw is; heb je al een mooie jurk? De tekeningen, die je in je brief maakt, vind ik erg leuk, AMAZONE en je schuilnaam ook. Gelukkig dat je poes weer beter is. Je moeder zal wel blij ge weest zijn met zo'n mooie bos katjes. Had je ze zelf geplukt? Ook BLAUWDRUIFJE vertelt mij hoe haar poppen heten. Ze schrijft ook, dat ze een negerpop heeft. En lioe heet die Blauwdruifje? Prettig voor je dat je op gymnastiek-les mag; doe maar goed je best. Wat een geweldige plannen hebben jul lie CABELJAUWl Ik wilde, dat ik eens om een hoekje kon kijken, als jullie daar zo in je hut aam het koken zijn. Zou het eten nét zo lekker smaken als bij Moeder aan tafel? Is Max alweer beter? Ik denk dat hij de hondenziekte heeft. Van KLEIN DUIMPJE kreeg ik weer een mooie zélf geschreven brief met een lieve Paaswens. Ik hoop dat jij ook pret tige Paasdagen hebt gehad, kleintje. Wat flink dat je al breien kunt. Hoor ik nog eens iets van je? NELLIE M. geeft mij een heel rijtje schuilnamen waaruit ik er maar een voor haar moet kiezen. Dat had je handig be dacht, Nellie, zodoende heb je weinig kans dat ze er allemaal al zijn. Ik heb TULP gekozen, want die mooie, eenvoudige bloem hadden we nog niet in ons midden. De Paashaas was jou niet voorbij gegaan, zeg! Jammer, WATERGEUS, dat je de Pales tina Diorama's niet hebt kunnen bezichti gen. Als je echter eens in Haarlem komt, vergeet er dan niet heen te gaan. Vind je het prettig Maandag weer naar school te gaan of had je liever nog een tijdje vacan- tie gehad? Wat een mooi rapport had jij ANE MOONTJE, zorg maar dat je het zo houdt, de hele Schooltijd door. VIOLIER vertelt mij van een mooie doos postpapier die ze op haar verjaardag ge kregen heeft. Ik vind het fijn dat ik dat hoor, Violier, want nu kan ik óók zeker heel wat van je verwachten. Prettig dat het met de „World Friendship" zo goed uitgekomen is. Je zult de formulieren voor je correspondentie nu ook wel spoedig ontvangen. Anders schrijf je er nog maar eens om. Je raadsels bewaar ik. KIEKEBOE heeft enthousiaste verhalen over het zwemmen van de zomer. Ik geloof dat jij een echte waterrat bent, Kiekeboe. Oefen maar goed, dan heb jè het duiken ook spoedig onder de knie. Wat een heerlijke Paasdagen heb jij ge- hqd KERSTKLOKJE. Sinaasappels zijn minstens zo lekker als paaseieren, vind je niet? Jammer, dat je geen poesje mag heb ben; nu ga je maar vaak kijken, dat is ook leuk. GRIETJE K. je moet Zélf je schuilnaam verzinnen, hoor, dat is immers veel aardi ger. Denk maar eens goed, dan vind je vast wel wat. Leuk voor je buurvrouw dat de poes antwoord geeft, dan heeft ze altijd wat aanspraak als ze alleen is. Van SERING kreeg ïk*een mooie prent briefkaart. Dank je wel hoor. Voor jonge hersens De oplossing van het moeilijke PaaftrQ sel luidt: waa«- „AI draagt een aap een gouden ri«. het is en blijft een lelijk ding". Het nieuwe raadsel is deze keer; Van boven naar beneden: 1. deel van een vis. 2. met mate. 3. plaatsje op Celebes. 4. figuur uit het Oude Testament 5. weddenschap. Van links naar rechts: 2. gek. 4. ben je ééns per jaar. 6. bergspelonk. 7. onderkomen. 8. zo zwart als Moeilijk, hè Zullen jullie vooral de An. lossing op een apart velletje papiPr sturen. Degenen, die het goed opgelost hebben komen toch de volgende week re! woon in de krant. 8 Een verrassing Nu heb ik tot beslxxit nog een verrassing voor jullie. Er is namelijk een mooi boekje voor één van jullie beschikbaar gesteld. „En wie is die éne dan?" vragen jullie na- tuuxdijk direct. Dat zal ik vertellen. Dat boekje is bestemd voor het meisje of de jongen, die achtereenvolgens vijf weken lang, elke week de beste exx de. netste op lossing van het raadsel instuurt. Je neemt dus elke week, wanneer er een nieuw raad sel in de kx-ant staat, een schoon velletje papiex*, zet daarop in je mooiste schrift je naam, adres, leeftijd (ook natuurlijk je schuilnaam) en daaronder de oplossing (die natuurlijk zonder één foutje moet zijn!) van de puzzle. We beginnen dus deze week met No. 1. Doe maar eens goed je best. Ik ben nieuwsgierig, wie de winnaar of winnares zal zijn. Tot volgende week! TANTE ELS. Goede oplossingen van het raadsel van veertien dagen geleden ontving ik nog van: Reseda, Amazone, Blauwdruifje, Cabel- jauw. Het raadsel van vorige week werd goed opgelost door: Reseda, Amazone, Blauw druifje, Watergeus, Anemoontje, Violier en Kiekeboe. Kroniek van het kleine kwaad De fabrieksarbeider B. van E. uit Bever, wijk, die Vrijdagmorgen voor den politie! rechters te Haarlem terecht stond omdat hij 32 kilo lijnolie van de fabriek, waar hij werkte gestolen had, gaf den Officier van Justitie weer eens gelegenheid te fulmi- neeren tegen het euvel der in dienstbe. trekking gepleegde fabrieksdiefstallen. Mr B. v. d. Burgt wees er met nadruk op, dat de schaarschte geen motief en excuus'mas zijn voor dit misdrijf. Het openbaar mi- nisterie is vastbesloten het met alle mo. gelijke middelen te bestrijden. Aan de werkgevers zijn door den Officier van Justitie waarschuwingen gezonden, die in de fabx-ieken en werkplaatsen opgehangen kunnen worden. Het is echter allereerst noodzakelijk dat er straffen worden uitgedeeld, die zoo hoog zijn, dat zij afschrikwekkend wei-ken. Voor dit geval eischte mr. v. d. Burgt een ge vangenisstraf van drie maanden met af trek. Na het pleidooi van mr. Van Löben Seis Jr., die de moeilijke omstandigheden van zijn cliënt in het licht stelde, maakte de politierechter er twee maanden met aftrek van. De 34-jarige J. H. M. P. had den één jaar ouderen O. H., eveneens IJmuidenaar, er toe over gehaald een inbraak te plegen in een garage aan. de Bloemstraat. H. had het slot verbroken en samen hadden zij drie van de twaalf aanwezige losse autobanden weggenomen. P., die zichzelf als „een beetje een zwak keling" karakteriseerde, had geen blanco strafregister meer en de Officier vorderde tegen hem dan ook vier maanden gevange nisstraf. H. kwam er met een eisch van drie maanden af. De politierechter wilde in het geval van P. rekening houden met een niet ongunstig reclasseeringsrapport en veroordeelde hem tot een half jaar voorwaardelijk. Zijn col lega H. hoorde vier maanden voorwaarde lijk tegen zich exschen. In de beide geval len werd een proeftijd van drie jaar op gelegd. De 25-jarige Brabander J. B. M.'had een lange reis van het interneeringskamp Vught waar hij volgens zijn zeggen on schuldig zat, omdat hij „nooit aan geen politiek gedaan had", naar de Jansstraafc te Haarlem gemaakt om zich te verant woorden wegens diefstal van een fiets, In October 1946 had hij werk gezocht in de Haarlemmermeer en dat gevonden bij een boer, die hem en zijn vrouw voor een nacht onderdak verleende. M- vroeg aan zijn nieuwen werkgever denzelfden dag zijn fiets ter leen om even een boodschap in Hoofddorp te doen. Zijn vrouw ging op den bagagedrager mee. Het tweetal sloeg echter al spoedig de richting van Brabant in, maar bij Oude Wetering werd het fiet sen te vex-moeiend en M. deed het rijwiel van de hand en zette den tocht loopend voort. De Justitie was sneller dan hij. Zoo stond hij Vrijdagmorgen in het beklaag denbankje. Hij meende als verzachtende omstandigheid te mogen laten gelden, dat hij, toen het misdrijf ontdekt was, den kooper van de fiets had opgespoord. De Officier kon geen lichtpuntje in dit duistere geval ontdekken, vooral niet om dat er reeds vijf veroordeelingen op het strafblad van den delinquent voorkwamen, Hij eischte vijf maanden gevangenisstraf en de politiei-echter sloot zich daarbij aan, AANNEMER VAN DUITSCHE KUST- VERDEDIGINGSWERKEN VEROORDEELD. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft den aannemer F. E. van der H. uit Amsterdam conform den eisch veroor deeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar met ontzetting uit de burger- en politieke rechten voor den tijd van het leven. Ver dachte had van 15 Mei 1940 tot 1 Januari 1945 als hoofd van een aannemersonder neming militaire werkzaamheden verricht ten behoeve van de Duitsche oorlogvoering. Bij Texel, Den Helder, Schoorl, Wijk aan Zee, Beverwijk en Huisduinen had hij prikkeldraadversperringen, geschutsopstel- lingen en mitrailleursnesten langs de Ne derlandsche kust gebouwd. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 42 Mademoiselle Prue zelf zat rustig in een diepen stoel bij de lamp. Eve had haar nog nooit tevoren gezien, maar Monsieur Go- ron of Dermot Kinross zouden haar zeker herkend hebben. Zij was zeer smaakvol ge kleed exx zij was volkomen zeker van zich zelf. Zij hield haar groote, donkere oogen op Eve gei-icht. Op de tafel naast haar stond een naaimandje; zij beet juist een draad af, ter>vijl zij bezig was een jarre telles-gordel van rose elastiek te reparee- ren. Het was vooral dit, waardoor het ge- Jxeele tafereel iets van gezellige huiselijk heid en ongegeneerde intimiteit kreeg. Tegenover haar zat Toby Lawes. Mademoiselle Prue stond op. legde naald en draad en het X'ose kleedingstuk neer- „Madame", zei ze opgewekt. „U heeft dus mijn briefje ontvangen. Dat doet me pleizier. Komt u alstublieft binnen. Er viel een lang stilzwijgen. Eve's eerste opwelling het is treurig om te moeten constateei'en was om Toby in zijn gezicht uit te lachen. Maar dit was geen grapje. Neen, het was heele- maal niet grappig. Toby zat stijf rechtop. Hij keek als ge fascineerd naar Eve en scheen haar blik niet te kunnen vermijden. Een donkerroo- de kleur steeg langzaam naar zijn wangen, verbreidde zich over zijn geheele gezicht, totdat hij er uitzag alsof hij zou springen. Zijn heele uitex-lijk verried een kwaad geweten. Iedere man, die hem gezien had, zou medelijden met hem hebben gekregen. Eve dacht: .„Straks.neen, nu word ik beslist gek! Dit is toch al te dwaas". „Uhebt u mij dat briefje geschre ven?" hoorde zij zichzelf zeggen. „Ja, het spijt me zoo", zei Prue met een bleek lachje en iets van werkelijke spijt in haar stem. „Maar madame, u begrijpt, we moeten nu eenmaal practïsch zijn". Ze ging naar Toby toe en kuste hem vluchtig op het voorhoofd. „Die ai-me Toby", zei ze. „Het is nu al zoo lang, dat ik zijn vriendinnetje ben, maar het lukt mij niet om hem de zaak te doen begrijpen. En nu is het toch werke lijk noodig om openhartig te zijn, niet waar?" „Ja", zei Eve'. „Daar wordt het langza merhand wel tijd voor". Prue's knappe gezichtje werd weer rus tig en zelfverzekerd. „Madame moet goed begrijpen, ik ben van goede familie en heb een fatsoenlijk karakter." Zij wees naar de foto boven de piano. „Dat is mijn papa, mijn mama, dit hier is mijn oom iArsène en dit is mijn zuster Yvette. En dat ik wel eens een zwak oogenblik hebNu ja, is dat niet het voorrecht van iedere vrouw, die weet wat liefde en gevoel is?" Toby maakte aanstalten om op te staan, maar hij ging toch weer zitten. „Maar hoort u eens", vervolgde Prue, „de afspraak was of liever ik heb-dat zoo begrepen in mijn onschuld dat Mon sieur Lawes eerlijke bedoelingen had en dat hij met mij zou trouwen. En toen komt daar opeens de aankondiging van zijn ver loving met u. Neen, nee, nee, nee!" Haar stem werd diep en verwijtend. „Nu vraag ik u: was dat eerlijk, was dat rechtvaardig, was dat fatsoenlijk?" Zij haalde haar schouders op. „Maar enfin, ik ken de mannen. Mijn zuster Yvette was woedend. En ze zei, dat zij wel een manier zou vinden om dat hu welijk te voorkomen en mij weer in de armen van Monsieur Lawes;te voeren". „Is dat allemaal waar?" Zei Eve, die nu heel veel begon te begrijpen. - „Maar u begi-ijpt, zoo ben ik niet. Ik loop iemand niet achterna. Als Toby niet wil dan zijn er nog anderen genoeg. Maar het is niet 'meer dan behoorlijk, nietwaar? madame, als vrouw, zal u dat zeker met mij eens zijn dat ik een kleine schade vergoeding krijg voor het onrecht, mijn gevoelens aangedaan, vindt u niet?" Toby scheen eindelijk zijn spraak terug te vinden. „Heb jij haar een brief geschreven?" begon hij eindelijk op verbluften toon. Prue lette niet op hem, ze glimlache al- leen wat verstrooid maar vriendelijk te gen hem. Ze had nu met Eve te maken. „Ik heb hem daarop gevraagd mij die schadevergoeding te geven, zoodat we ten minste als goede vrienden uit elkaar kun nen gaan. Ik heb hem het allerbeste ge- wenscht, en dat doe ik nog. Ik heb hem zelfs gefeliciteerd met zijn huwelijk. Maar hij heeft mij afgescheept met het smoesje, dat hij geen geld heeft". Aan Prue's blikken was duidelijk te zien wat zij daarvan wel dacht. „Toen stierf zijn papa. Dat is natuurlijk erg treurig" Prue zag er werkelijk ont daan uit „en bijna een week lang heb ik hem met rust gelaten, alleen mijn sym pathie betuigd. Bovendien zei hij, dat hij als erfgenaam van zijn vader nu in staat zou zijn mij edelmoedig te behandelen. Maar stel je voor: gisteren beweerde hij op eens, dat de zaken van zijn papa volko men in de war"waren; dat er niet veel geld is; en dat mijn buurman, Monsieur Veille, de kunsthandelaar, aandringt op betaling van een kapotte snuifdoos, die de'ongeloo- felijke som van zevenhonderd en vijftig duizend francs kost". „Dat briefjebegon Toby. Nog steeds sprak Prue uitsluitend tegen Eve. „Ja, dat heb ik geschreven", bevestigde zij. „Mijn zuster Yvette weet er niets van. Het is een idee van mij zelf". „Waarom hebt u het geschreven?" vroeg Eve. „Madame, kunt u dat nog vragen?" „Ik zou het graag weten". „Maar dat kan toch ieder verstandig mensch begrijpen", zei Prue pruilend en verwijtend. Ze ging weer naar Toby toe en streek over zijn haar. „Ik houd erg veel van mijn armen Toby Het slachtoffer sprong op. „En het is helaas een feit, dat ik niet rijk ben. Dus u zult moeten toegeven", legde Prue uit, terwijl ze op haar teenen ging staan om zichzelf goed te kunnen zien in den spiegel, die boven den schoor steen hing, „dat ik mij er flink doorheen geslagen heb". „Bewonderenswaardig!" „Nu, Madame is rijk, tenminste dat heeft men mij verteld. En ik ben er van overtuigd, dat verstandige, welopgevoede menschen zulke dingen in orde maken zonder al te omslachtige regelingen?" „Ik begrijp nog niet „Madame wil met mijn armen Toby trouwen. Ik ben ontroostbaar, dat ik hem moet verliezen, maar tenslotte ben ik ook, wat men noemt, een goede kameraad. Ik ben onafhankelijk. Ik wil mij met nie- mands aangelegenheden bemoeien. Maar in dergelijke dingen moet een mensch nu eenmaal practisch en nuchter zijn. Eu daarom, als madame er zelf in zou willen toestemmen een kleine schadevergoeding te betalen, dan zouden de zaken daarmee het prettigst geregeld zijn". „Waarom lacht madame?" vroeg Prue opeens, met een heel andere en veel scher pere stem. „Neemt u mij niet kwalijk. Be lachte niet. Ik bedoelniet werkelijk. Mag ik even gaan zitten?" „Maar natuurlijk! Wat een slechte gast vrouw ben ik. Hier, neemt u dezen stoel Het is Toby's lievelingsstoel". Al het rood, al de schaamte en de erger nis, dat hjj op "deze plaats betrapt werd, was uit Toby's gezicht getrokken- Hij was niet meer het beeld van schuld en schaam te, niet meer de verslagen bokser, dien men op den rug zou willen kloppen en troosten: „Kop op, ouwe jongen, het komt wel weer in orde". (Wordt vervolgd)*

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6