IJmuider Courant Europeesche federalisten gaven getuigenis van hun ideaal Mgr.Huibers naarRome Wallacespreektanti Amerikaansch Economisch accoord in Indonesië verwacht De „Viceroy" zonk in enkele minuten Nederlanders in Duitschland beschouwd als „feindliche Staatsangehörigen" Weerbericht Sic Jaargang Nö. 18607 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Drukkerij Maandag 14 April 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro* rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Een sterk, vereenigd Europa als middelpunt der wereld" ne Europeesche actie tot vereentging der naties in een Europeesche federatie heeft Zaterdag een mijlpaal bereikt, die misschien in verhouding tot den langen en moei lijken weg naar het doel slechts ondergeschikte beteekenis had, doch die als symptoom van de algemeenheid die de federalistische idee in Europa reeds heeft bereikt, een merkwaardig en imponeerend aspect kreeg: Over de grenzen van de Europeesche linden heen reikten op dezen dag federalisten van verschillende nationaliteit in Kra^napolski elkaar de hand in het gezamenlijke voornemen de gedachte en de noodzakelijkheid van een vereenigd Europa in hun eigon kring uit te dragen. Dit perste internationale congres van de „Union Européenne Federaliste" was een stap een stap die, gezien het enthousiasme waarmede hier getuigenis werd verder gegeven van wat er leeft in de verschillende landen van Europa, nog door vele andere zal worden gevolgd. De groote zaal van Krasnapolski was opheel gevuld met de Nederlandsche, Fransche, Belgische, Luxemburgsche, En gelsche Deensche, Italiaansche en Zwit- cersche' deelnemers aan het congres, dat Zaterdagmiddag om twee uur zijn hoogte- mint beleefde in een geanimeerde open bare vergadering, nadat Vrijdagavond in beperkter kring de ontvangst der deel nemers had plaats gehad. De vergadering stond onder leiding van mr E. Sassen, bestuurslid van de U.E.F., die in zijn openingswoord het streven dei- organisatie naar politieke, economische en cultureele samenwerking in Europa uiteen zette. Spreker begroette de vertegenwoor digers van den ministers-president, van de departementen van Waterstaat, Binnen- landsohe Zaken, Economische Zaken, On derwijs en Sociale Zaken en van den Apostolischen Nuntius, alsmede van de Fransche ambassade, die door hunne aan wezigheid blijk van belangstelling gaven. De heer Pierre Chaillet, priester en geestelijk leidsman van een Fransche ver zetsorganisatie, kreeg als eerste spreker van dezen middag het woord en teekende een scherp en indrukwekkend beeld van de situatie, waarin de wereld na dezen oorlog is komen te verkeeren. Hij legde den nadruk van zijn betoog op het feit, dat de Vereenigde Volken in hun streven naar een internationale orde voor on overkomelijke moeilijkheden staan en in eindelooze conferenties een nieuwen oor log voorbereiden, een atoomoorlog. Het is echter nog niet te laat om overeenstem ming te bereiken: Europa moet de brug worden, die Amerika en Rusland bindt. De Engelsche gedelegeerde, colonel Eve lyn King, Labour-parlementslid, voerde den binnenlandschen vredestoestand der Vereenigde Staten als voorbeeld aan. Europa moet zich vereenigen of het zal sterven, aldus luidt een uitspraak van Winston Churchill, die door Attlee, den Engelschen eersten minister, wordt on derschreven. Het is voor Europa het eenige alternatief. Nadat een Fransch afgevaardigde, Ro bert Aron, een historisch argument voor federalisatie had omschreven, door de vor ming van ondergrondsche federaties in den strijd om de onafhankelijkheid tegen den Duitsohen overweldiger het hoogtepunt te noemen in een ontwikkeling, die de nei ging tot federalisme in Europa steeds weer te zien heeft gegeven, kwam de Zwitser- sche journalist dr. Ernst von Sohwenk aan het woord, die een boeiend en indrukwek kend betoog hield over Europa's taak in de wereld. Hij vertelde hoe hij eens, toen men hem een anti-Amerikaansche instelling verweet en daarbij vroeg wie anders dan de Amerikanen Europa zouden kunnen redden, geantwoord had: „Holland moet ons redden", waarmede hij bedoelde, dat Europa uit den chaos zal kunnen worden gehaald door de coördinatie der krachten van de kleine landen, die alle leven in angst voor de groote. Europa heeft door een vulkanische uitbarsting in zijn centrum zijn middelpunt verloren: dat is de groote schuld van het nationaal-socialisme. Ook de wereld heeft haar middelpunt verloren: Europa dient weer het sterke, neutrale middelpunt tusschen de rivalen in Oost en West te worden, dat zich kan weren tegen imperialisme van beide zijden. De agressie van het nationaal-socialisme vond een zwak en verdeeld Europa: in de toe komst zal iedere agressie een sterk en vereenigd Europa tegenover zioh moeten vinden. Dr. Von Schwenk zag Europa's taak in een sterke, onafhankelijk neutraliteit tus schen de elkaar bestrijdende wereldmach ten. Nadat nog enkele afgevaardigden van Fransche, Deensche en Tsjechische natio naliteit hun geloof in de federalistische Idee hadden beleden en de groeiende be langstelling voor deze gedachte in him landen hadden gesignaleerd, sprak dr. H. -"ugmans, voorzitter van de Europeesche etie, een geestdriftig slotwoord, waarin hij mededeeling deed van een schriftelijke sympathiebetuiging uit Tsjecho-Slowakije, die den nadruk legt op de werkzaamheid der federatieve beweging in dat land en een ondeelbaar Europa als ideaal ziet. Dr. Brugmans betreurde het, dat op dit con gres geen Duitsche afgevaardigden aan wezig konden zijn, doch hij gaf de ver zekering, dat zij er een volgende maal wel zullen zijn. Het is volkomen fout, aldus spreker, ons bij ons streven te laten leiden door een hardnekkige en generaliseerende anti-Duitsohe instelling. Dr. Brugmans legde vervolgens den nadruk op het feit, dat de politiek van een vereenigd Europa geenszins een blokpolitiek is, veeleer een anti-blokpolitiek en voor alles een logische stap op den weg naar den wereldvrede. „Het nationalisme kan ons scheiden", al dus besloot spreker, „doch het Europee sche patriottisme zal ons binden". Na afloop van deze bijeenkomst hadden wij nog gelegenheid, de verschillende bui- tenlandsche afgevaardigden te vragen naar den stand van zaken betreffende de belangstelling voor de federalistische idee in hun land, waarbij bleek dat deze in het algemeen steeds toeneemt en zich op een merkwaaardig-gestadige wijze verbreidt. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, ja van 20 April tot 11 Mei zijn vijfjaar- Jksche bezoek „ad limina" bij den paus brengen. Dit bezoek, dat dient om den ï»us m te lichten over den gang van en in de bisdommen, zullen alle bis- in den loop van 1947 moeten Geen sprake van devaluatie van den gulden "aar aanleiding va„ de in een deel der Nederlandsche pers en ook in buitenland- sche bladen gepubliceerde berichten, waar- h melding wordt gemaakt van de moge lijkheid, dat de Nederlandsche regeering Wn Waardevermindering van den gulden 'n 0veDveging zou hebben genomen, is het ANP van officieele zijde gemachtigd al deze geruchten ten stelligste tegen te spreken. Er zal in het kader van de maat regelen, welke de regeering In de spoedig te verwachten nota van minister Lieftinck, *'ch voorstelt te nemen, geen sprake zijn Van devaluatie van den gulden. Bijna 100.000 bezoekers waren Zaterdag middag in het Wembley Stadion te Londen bijeen, waar de voetbalwedstrijd Engeland- Schotland is gespeeld. Het resultaat werd 11. Na een kwartier spelens doelpuntte Mc. Laren voor Schotland en in de tweede helft maakte Carter gelijk. De minister president Attlee woonde den strijd bij en voor het begin maakte hij kennis met de Engelsche voetballers. „Pluto" wordt opgelegd. De pijpleiding, die in de oorlogsjaren zorgde voor het snelle vervoer van millioenen liters onontbeerlijke olie van Amerika via Engeland naar het strijdtooneel op het vasteland van Europa, is opgehaald en in enorme klossen opge wonden om straks te worden verwerkt tot materiaal voor de industrie. De pijpleiding was in de krijgsnormalisatie bekend als Pluto, een samentrekking van „Pipe-line under the Ocean." „Ik optken niet dat Rusland expansionistisch is, evenals Amerika dit is en Engeland dit was" Henry Wallace, de voormalige Ameri- kaansch.e minister van Handel en leidende liberaal, die thans een bezoek aan Europa brengt, verklaarde Zondagavond in een radiorede voor de B.B C.: „Het is vandaag slechts al te duidelijk, dat wij naar twee werelden gedreven worden, en dat de on metelijke macht en rijkdom van Amerika gebruikt worden méér voor strategische en militaire doeleinden dan voor het verhoo- gen van den levensstandaard in landen, die groote markten zouden kunnen worden voor den Amerikaanschen export". Ten aanzien van de Sovjet-Unie merkte Wal lace op: „Ge zult mij zeggen dat de Sovjet- Unie expansionistisch is. zooals Engeland in het verleden expansionistisch was en Amerika dit thans is in den Stillen Oceaan en elders. Ik ontken dit niet, maar ik zeg dat het de taak is van de landen, die de atoombom hebben, en die niet verwoest Volgens een Nederlandsch-Indonesisch communiqué van Zondag is de mogelijk heid geschapen voor een accoord over de belangrijkste economische problemen, welke door de Nederlanders en de repu bliek besproken worden. „Wij vertrouwen, dat de eerste tastbare resultaten van deze besprekingen eerlang zullen blijken", zoo zegt dit communiqué. De besprekingen tusschen mr. J. E. van Hoogstraten en dr. A. K. Ganï waarmee op 9 April is aangevangen, duren nog voort. Het communiqué geeft tenslotte naden bevestiging van eerdere berichten, vol gens welke de onderwerpen van bespre king waren: 1. Het tot stand brengen van gemeen schappelijke productie- en deviezenrege- lingen. 2. De terugkeer van de rechtmatige eigenaars naar hun ondernemingen. 3. Vorming van een gezamenlijk voed- selfonds. 4. Maatregelen, om de opheffing van de Australische boycott van Nederlandsche schepen te bevorderen. Vervoerde het schip munitie? Omtrent de ramp met het Engelsche stoomschip „Viceroy", dat zooals reeds ge meld werd, Zaterdagmorgen om halfzeven in de Westerschelde bij Borsselen op een mijn liep, vernemen wij nog, dat het on geluk bij kalm weer en helder zicht ge beurde. De beschadiging van het schip waj_ zoo ernstig, dat het binnen enkele secon den zonk. De brug bleef echter nog even Jaoven water uitsteken en daardoor konden enkele opvarenden wrakhout grijpen om zich drijvende te houden. Van den wal af begaf zich de landbouwersknecht We_zenler met. een schippersknecht per roeiboot naar de plaats des onheils. Zij slaagdén er in vier personen aan boord te brengen van het Zweedsche stoomschip Lemgar. Het schip stond onder bevel van kapitein Johnson uit Dijno bij Glasgow. Het was op weg van Antwerpen naar Aberdeen. Dë reddingsboot van Breskens heeft bij laag water een onderzoek ingesteld bij het wrak van de Viceroy en vier lijken gebor gen. Overlevenden werden niet meer aan getroffen. De vier slach'J'fers zijn de kapitein Johnson, de eerste machinist Swan, de sto ker McRode en de Belgische loods Danhieu uit Antwerpen. De lijken der overige vijf Britsch vliegtuig bij Dakar verongelukt Bij de Afrikaansche kustplaats Dakar is een Engelsch vliegtuig van de British South American Airways verongelukt. Zeven personen kwamen om het leven. Drie overlevenden verkeeren in levens gevaar. Het ongeluk is veroorzaakt door een dichten mist. die over het gebied, waar het vliegveld ligt, hing. Het vliegtuig had slechts voldoende brandstof voor een uur vliegen en wachtte boven Dakar tot de mist optrok. Toen de brandstof op was, trachtte het vliegtuig vloog tegen een boom. slachtoffers zijn nog niet gevonden. De reeders van de „Viceroy" hebben medegedeeld, dat het schip uit Vlissingen met een lading metaalslak naar Aberdeen was vertrokken. Reuter meldt echter uit Brussel, dat de „Viceroy" naar verluidt, mimitie vervoerd zou hebben. Twee dooden bij verkeersongelukken Te Laren is Zondagmiddag op den rijks weg AmsterdamAmersfoort de motorrij der V. uit Heerlen tegen een auto gebotst, welke een zijweg wilde inrijden. Op de duo zat een neefje van den motorrijder, de 12-jarige J. R. uit Amsterdam, die door zijn oom naar huis gebracht zou worden. De jongen werd op slag gedood, zijn oom kreeg een hersenschudding. De autobe stuurder was de heer J. P. G. uit Zaandam, die met zijn vrouw en drie kinderen een autotochtje maakte. De auto en de motor fiets werden ernstig beschadigd en zijn door de politie in beslag genomen. Te Nijmegen is de motorrijder G. O. door een militaire auto aangereden. Hij werd ernstig gewond en is in een zieken huis overleden. De Gaulle zal zich nader verklaren Fransche bladen melden, dat generaal De Gaulle binnenkort in het openbaar ver klaringen zal afleggen over het streven van de Rassemblement du Peuple Fran cais", de nieuwe „anti-parlementaire" par tij, zooals die in zijn rede te Straatsburg werd geschetst. Tijdens zijn bezoek aan Parijs heeft De Gaulle een aantal Fransche politici ge sproken, o.w. afgevaardigden van de MRP, de radicale en socialistische partijen. Met afgevaardigden van de communistische partij of de uiterst rechtsche republikein- te landen, doch sche partij van de vrijheid (PRL) heeft Jhij niet zijn door den oorlog en geboycott tijdens een vrede, om een nieuw soort machtspo litiek te beproeven, die machtspolitiek die welvaart en vrede brengt". Wallace zeide dat hij verheugd was het eind van het Britsche imperium te zien, voor zooverre dit een overheerschen van minder machtige volken beteekende. Het verheugde hem echter evenzeer te zien dat hetgeen in Voor-Indië en Burma gebeurt, niet een uiteenvallen is, doch een nieuw contact tusschen twee vrije volken en het vrije volk van Engeland. Ten aanzien van de leening aan Griekenland zeide Wallace, dat hij er slechts tegen is indien zij ge bruikt werd voor verkeerde doeleinden. „Ik stel mij niet op het standpunt van die Amerikanen, die de roode bedreiging als een scherm voor zich houden, waar ach ter zij de wereld kunnen overheerschen en exploiteeren". Dagvaarding? Het Amerikaansche parlementslid Carl Mundt (republikein) heeft de commissie voor anti-Amerikaansche activiteit van het huis van afgevaardigden verzocht de aanvallen van Henry Wallace op de Ame rikaansche regeering grondig te bestudee- ren. Het is mogelijk, dat Wallace na zijn terugkeer uit Europa voor deze commissie zal moeten verschijnen. De democratische senator Tom Steward heeft verklaard, dat Wallace met de stem van het Kremlin spreekt en dat hij uit de democratische partij moet worden gezet. Tweede drijvende kraan naar Engeland vertrokken Zondagavond is de sleepboot „Blanken burg" ten tweeden male van IJmuiden naar Huil vertrokken, ditmaal met de kraan K. S. 7 op sleeptouw, welke deel uit maakt van het Nederlandsche materiaal, dat de Engelschen gaan gebruiken bij de indij king en drooglegging van de overstroom de gebieden. Den nacht tevoren liep het m.s. Gaas- terland IJmuiden binnen en voer onmid dellijk door naar Amsterdam, waar het bij de N.V. Werkspoor pompen en slangen zal gaan laden, die voor hetzelfde doel zoo snel mogelijk naar Engeland zullen wor den gebracht. In de Victoriadokken te Hull is Zondag de arm van de eerste kraan, die voor de herstelwerkzaamheden aan het gat in den oever van de Trent bij Morton uit Neder land in Oost-Engeland is aangekomen, ge monteerd. Gezagvoerder van de drijvende kraan is Jan Dekker van Amsterdam. Ir. L. Bak ker van Wieringen zal bij de herstelwerk zaamheden de leiding hebben. Dekker heeft ook meegeholpen aan het dichten van de gaten in de dijken op Walcheren. Vandaag is deze kraan, de MUZ 11 naar Morton vertrokken, daar blijft zij op de aankomst van de tweede kraan wachten. Dubbel rantsoen zachte zeep voor babies Naar wij vernemen zal Donderdag voor kinderen van 0 tot 1 jaar een dubbel rant soen (500 gram) zachte zeep beschikbaar worden gesteld. Palestina-zitting der U.N.O. Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO. heeft aan de 55 leden van de organisatie der UNO per telegram een uitnoodiging ge zonden voor een speciale zitting van de ai- gemeene vergadering der UNO op 28 April aanstaande ter bespreking van de Pales- tijnsche kwestie. Het woord is aan..... Goethe: Rijkdom verloren, iefs verloren; eer verloren, veel verloren; moed verloren, al verloren. Rijke Duitschers eten mee van hunne voedselpakketten (Van onzen Limburgschen correspondent „Nog altijd wonen er in Dultscliland meer dan 100.000 Nederlanders die daar hun burgerlijk werk vinden. In het Rijn land alleen 80.000. Aken en omgeving tel len 7500 Nederlanders en al deze cijfers wijken niet veel af van die van vóór den tweeden wereldoorlog", aldus verklaarde ons de heer W. Müller, beheerder van vele Nederlandsche eigendommen en eigendoms- belangen en in het algemeen een vechter voor de Nederlandsche belangen in Duitsch land. Over zijn werk hadden wij bij tal van officieele instanties in de Mijnstreek de heer Muller woont nl. te Heerlen zéér gunstig hooren spreken, weshalve wij be sloten eens met dezen gepensionneerden oud-officier van het K.N.I.L. te gaan pra ten. En hij vertelde over de 100.000 Neder landers in Duitschland. over hun zorgen en moeilijkheden, over hun ellende. „Hoe zij zich hebben gehouden in de ja ren dat wij door de Duitschers werden ge knecht en gehoond?" In het algemeen heb ben deze Nederlanders zich toen flink ge houden. Zij stonden onder een geweldigen druk- Voor den oorlog waren zij bewerkt door de N.S.N.A.P. van majoor Kruyt, tij dens onze bezettingsjaren deed de N.S.B. er een schepje op. maar vooral de Duitsche overheid zelf maakte het al zeer bont. „Bij de S S. of geen levensmiddelen". Voor deze keuze werden duizenden gesteld.- De zwakke broeders vielen af, maar de groote massa bleef Nederland trouw, al waren er ook velen die om der wille van den broode wie dit niet deed kreeg b.v. geen grond stoffen voor zijn bedrijf of artikelen voor zijn zaak formeel lid der „partij" wer den: hun Nederlandsch hart bleef onbe smet. De groote massa bleef anti-nazi en heeft de Nederlandsche zaak in geen enkel opzicht tekort gedaan, hetgeen mede moge blijken uit het feit dat van de 80.000 Ne derlanders in het Rijnland reeds 70.000 „gezuiverd" en bonafide bevonden zijn. De zending der levens middelenpakketten. De levensmiddelenpositie in Duitschland is zeer slecht- Er wordt practisch niet ge werkt en laat men zich toch niet de illusie maken dat het volk nog idealen heeft: dat het zich nu in massa reeds winnen laat voor de democratie. Men denkt maar aan één zaak: Wat zullen wij vandaag eten en drinken? Men werkt niet. maar handelt zwart en men ruilt. Er worden voor de zwarte artikelen fantastische prijzen be taald. Terecht heeft onze regeering ge meend zich het lot der Nederlanders te moeten aantrekken welke steeds Duitschland gewoond en geleefd hebben. Zij doet dit nu voornamelijk door het zen den van levensmiddelenpakketten voor personen boven de 6 jaar en voor kinderen van 06 jaar. Welkom zijn deze zendin gen, maar zij vormen tenslotte maar een droppel op een gloeiende plaat. Zoo ont vingen de „grooten" in Februari 200 gr. vet, 200 gr. aardappelmeel, 250 gr. suiker, 250 gr. gortmout, 1 blik paardenvleesch, 1 blik vischpastei, 1500 gram erwten en 1800 gr. scheepsbeschuit. Jammer is bo vendien, dat voor de meeste Nederlanders in Duitschland deze pakketten veel te duur zijn. Iemand die bijv. 90 rijksmark in de maand verdient, betaalt per persoon en pakket 15 rijksmark; bestaat zijn gezin nu uit man, vrouw en twee kinderen, dan betaalt hij voor zijn gezinspakket 60 rijks mark, dus 2/3 van zijn maandsalaris. Om zich in het genot van het pakket te stellen, leenen de meeste menschen dan ook geld bij financieel krachtigen, die dat graag doen mits zij van het pakket mogen meedeelen. Dat is een zeer ongezonde toe stand. welke de volle aandacht van onze regeering moet hebben. Want zoo beant woordt de verzending der pakketten toch niet aan het gestelde doel. Hoe staat het met de kinderen? vroe gen wij. Deze zaak heeft uiteraard de groot ste aandacht. Enkele Limburgers hebben zich reeds in verbinding gesteld met de Werkgemeenschap Limburg om een plan te ontwerpen Nederlandsche kinderen uit Duitschland voor korteren en langeren tijd tot herstel van krachten onder te brengen bij Nederlandsche familieleden. Aan de verwerkelijking van dit plan wordt met volle kracht gewerkt en zelfs is een begin van uitvoering in de naaste toekomst niet onmogelijk. Men zal daar in elk geval op zeer beperkte schaal beginnen met kinde ren en familieleden uit de grensgebieden, maar als een en ander slaagt, wil men de zaak natuurlijk op breedere basis plaatsen. Nu wil het ongeluk, dat in de Britsche bezettingszone de meeste burgerlijke in stanties en zeker die, waarop de Neder landers zijn aangewezen wanneer zij bij de overheid moeien aankloppen, weer in Duitsche handen zijn. De Engelschen zijn blij van deze taak te zijn verlost. Zü worden afgesnauwd Maar onze Nederlanders zitten er mee, want de Duitsche instanties beschouwen hen alsfeindliche Staatsangehörige". Ze worden door hen afgesnauwd op de al oude en beproefde wijze van Gestapo en S.D. en behandeld als overwonnenen. Daarbij komt, dat in het Rijnland bijv. vele ambtenaren gerecruteerd werden uit Duitschers die gevlucht zijn uit Oost-Prui sen, waarvan niemand weet of zij al dan niet oud-nazi-functionarissen zijn. Het laat zich echter gemakkelijk raden dat er heel wat nazi-vuurvreters onder zijn. Zij begrij pen niets van de feitelijke verhoudingen in het Rijnland, waar nooit een vijandige hou ding ten opzichte van de Nederlanders is geweest; integendeel. Leefde Aken niet van ons Limburg? Maar deze Oost-Pruisen en dus ras-Pruisen, weten het beter en onze menschen worden daar de dupe van. Een probleem om eens ernstig te onderzoeken. Tenslotte deelde de heer Müller mee, dat 50 procent van de Nederlandsche eigendom men in Duitschland zijn vernietigd. Nu hebben de geallieerden een zgn. „prosperity control" ingesteld, waardoor ook alle Ne derlanders hier, die bezit in Duitschland hebben, roerend zoowel als kapitaal of vor deringen. verplicht zijn deze aan te melden bij de officieele Britsche instanties in Duitschland en bij de Rijksbank. Al te ve len weten dit niet en daarom komt het mij geschikt voor hieraan nog eens te herinne ren, opdat wij straks niet worden gedu peerd. De heer Müller besloot ons onderhoud met ook nog de bijzondere aandacht onzer regeering te vragen voor het lot van 400 Nederlanders die destijds Aken zijn ont vlucht toen de stad werd gebombardeerd en naar Eupen vluchtten. Eupen werd na de bevrijding Belgisch territoir en daar zit ten onze Nederlanders nu. Hun bezittingen zijn (voorzoover niet verwoest!) in Aken, maar derwaarts mogen zij niet terugkeeren, zij mogen in Eupen geen bedrijf beginnen en zij vervallen dus tot steeds grootere ar moede. Kan men voor hen nu heusch niets bereiken? Het antwoord is aan onze regeering. Nachtegalen kweelen voor Prinses en Prins Zaterdag hebben de „Oosterhoutsche Nachtegalen" het knapenkoor uit Oos terhout, dat zich in Zwitserland bevindt, een concert gegeven te Zermatt voor het Prinselijk Paar. Een talrijk interna tionaal publiek woonde het concert, dat groot succes had, bij. Het koor bood Prinses Juliana een bouquet voorjaars bloemen uit de bergen aan. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk overleden Minister van Staat en oud-voorzitter der Eerste Kamer Op 87-jarigen leeftijd is Zaterdag in Den Haag overleden de minister van staat. mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, oud voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. De heer De Vos van Steenwijk, die pas hersteld was van een ernstige ziekte, maakte een wandeling over het Lange Voorhout Daar is hij ineengezakt, en over leden. Baron De Vos van Steenwijk werd op 10 Juli 1859 te Dalfsen geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Van 1913 tot 1929 was hij lid en van 1929 tot 11 Juli 1946 voorzitter der Eerste Kamer. Als lid had hij zitting voor het district Overijssel der Chr-Hist. Unie, als fractievoorzitter. De Kroon erkende de verdiensten van den heer De Vos van Steenwijk, die tevens Kamerheer in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin was en sedert 11 Juli 1946 minister van Staat, met de hoogste burgerlijke onder scheiding: het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag te één uur op Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy zal heden avond 20.35 uur voor de N.C.R.V. over Hilver sum II een rede houden over „Llnggadjatl ge- teekend, wat nu?" Het zonnige weer lokte gisteren velen naar het Zandvoortsche strand, waar den ge- hèelen dag een gezellige drukte heerschte. Er waren zelfs al eenige zwemmers in zee, hoewel het water een nog verre van zomersche temperatuur had. BEWOLKT WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Bewolkt weer met voornamelijk in het Noordelijke gedeelte van het land hier en daar eenige lichte regen of mot regen. Plaatselijk nevel of mist. Ove rigens vrij zacht weer met meest mati gen wind tusschen West en Zuid. 15 April: Zon op 5.46 uur, onder 19.36 uur Maan op 4.17 uur, onder 12.30 uur 'IQOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOCÖI

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1