C Azië is een stap voor Kroon op werk voor het a-sociale gezin is een wettelijke regeling Import van vrouwelijke werkkrachten Waardebonnen van consumentencrediet worden vaak misbruikt ylatwf stokvis011 De nieuwe bonnen Panda en de Meester»detective J Sportprogramma's Buitenlanders defileeren langs de ]aarbeursstands DONDERDAG 17 APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 Onlangs werd op deze plaats gewezen op een verschijnsel, dat als „Aziatisch réveil" werd aangeduid en dat werd aangehaald als een waarschuwing voor het Westen, zich te bezinnen op zijn eigen krachten en de noodzakelijke coördinatie daarvan te bespoedigen, teneinde in de wereld zijn plaats te kunnen behouden als gelijkwaar dig gemeenebest. Dat Aziatisch réveil heeft zeer kort ge leden nog een bekrachtiging gevonden in de Pan-Aziatische conferentie, die in Delhi gehouden werd en waar gedelegeerden en waarnemers uit 32 landen bijeenkwamen, om een stap te zetten op den weg naar de Aziatische verbintenis die de Aziatische landen de potentie-in-sainenwerking moet brengen, welke Japan op het oog had doch waaraan dit land een dictatorialen dwang en een zelfgenoegzamen superioriteitswaan had gekoppeld. Op dat congres werden de voornaamste gevoelens vertolkt door Pandit Nehroe, den vice-president van India's interim-regee ring, die in zijn openingswoord den nadruk legde op de spontanieteit en natuurlijkheid van het Aziatisch eenheidsverlangen en bovendien de merkwaardige en voor Wes- tersche ooren niet-aangenaam klinkende boodschap bracht, dat het Westen zijn groote taaie in het belang van den wereld vrede niet had vervuld doordat het zich aan een moreel bankroet had uitgeleverd. Weshalve Azië, met machtige vitaliteit en vol van scheppende krachten, die taak had over te nemen. Dat is een pijnlijke aangelegenheid. Wes ten en wereldvrede zijn twee begrippen, die elkaar tot nu toe in de historie slecht begrepen en verdragen hebben. Het Westen kan moeilijk beweren, dat het den vrede gediend heeft, want er is in de geschiede nis eigenlijk alleen maar het tegendeel aan te wijzen. Als Pandit Nehroe betoogt, dat de kolonisatiepolitiek der Europeesche lan den in Azië de geheele wereld in conflicten en oorlogen heeft gewikkeld, kan men dat moeilijk bestrijden. Oorlogen tusschen Europeesche landen, die op koloniaal ge bied werden uitgevochten, waren helaas geen zeldzaamheden en in wezen hebben juist die koloniën en de machtspositie, die het moederland erdoor ging bekleeden, vaak mede de aanleiding tot conflicten in Europa zelf bevorderd. Aan het evidente einde van het koloniale tijdperk hebben verschillend^ factoren, voortkomende uit de rivaliteiten tusschen de koloniale mo gendheden, de consequenties verhinderd of bemoeilijkt, welke uit die evidentie moes ten worden getrokken. Het losweeken der gebieden, die tot zeker tijdstip als „kolo niën" hadden gefungeerd, uit het verband waarin zij door die functie waren gezon ken, heeft oneindige moeilijkheden ver oorzaakt, die nog steeds niet zijn geliqui deerd: De voorbeelden van India, Vietnam, Indonesië en Egypte spreken duidelijke taal. Het zou dwaasheid zijn, deze lijdens geschiedenissen uitsluitend te wijten aan het beleid der Westersche mogendheden of aan hun gebrek aan begrip voor de natuur lijke ontwikkeling der dingen. Doch de in stelling van vele politici uit het Westen is daar wel verantwoordelijk voor te stellen: Die instelling is het immers, die een pro gressieve politiek in Europeesche aange legenheden eveneens heeft tegengehouden, waardoor thans zelfs de jonge Aziatische bewustwording reeds een stap verder is dan de ongetwijfeld óók aanwezige Europeesche. Hoeveel Europeesche federa listen zouden immers niet ten zeerste ver heugd zijn wanneer zij reeds zoover waren, dat het meerendeel der Europeesche lan den vertegenwoordigers (officieele ver tegenwoordigers!) zou zenden naar een Pan-Europeesche conferentie en wan neer op die conferentie dan een Organisatie voor Europeesche betrekkingen in het leven zou worden geroepen, zooals op de Pan- Aziatische bijeenkomst het leven geschon ken is aan een Organisatie voor Aziatische betrekkingen, die de samenwerking tus schen de Aziatische volken zal verstevigen en den vooruitgang en het welzijn dier volken zal bevorderen! „Het moreele bankroet", zooals Pandit Nehroe den toestand noemde, waarin het Westen verkeert, moge een te radicale uit drukking zijn een feit is het dat er aan die Europeesche moraliteit een steekje los moet zijn, anders zou de politiek in dit werelddeel andere aspecten moeten ver- toonen. De Aziaten zien de zaak waarschijnlijk eenvoudiger en natuurlijker, met een hel derder blik en meer zin voor het elemen taire, omdat zij „lcersversch" de politiek zijn binnengetreden en hun inzichten nog niet zijn ingekapseld in dat warnet van schijnbare dogma's, dat eenvoudige dingen als „welvaart", „recht", „beleid", „natie", „samenwerking" en zooveel andere ver schijnselen die het leven beheerschen, voor de politici in het avondland onzichtbaar en irreëel heeft gemaakt. De Aziaten kunnen niet aannemen, dat er in het proces van de liquidatie der kolo niale verhoudingen veel goede wil aan Westersche zijde bestaat. Dat maakt hen soms tot recalcitrante revolutionnairen. Maar het typische verschijnsel, dat zij blij ven beseffen het Westen noodig te hebben ook na dat hun Aziatisch ideaal zal zijn bereikt, belooft veel. Dat is een bruikbaar element voor de toekomst wanneer groote groepen van staten in Oost en West weer naar elkaar zullen moeten neigen in het belang van den eeuwigen vrede. J. L. De eerste vrouw in het corps diplomatique Mej. mr. M. Z. N. Witteveen is benoemd tot ambtenaar van den buitenlandschen dienst in bijzonderen dienst met den rang van ambassaderaad. Zij zal als zoodanig werkzaam worden gesteld bij de vertegen woordiging van Nederland by de Ver- eenigde Volken in New York. Met deze benoeming heeft de eerste vrouw haar intrede gedaan in het Nederlandsche corps diplomatique. Mej. Witteveen studeerde rechten te Leiden, waar zij in 1926 promoveerde. Van 19311939 was zij verbonden aan het secretariaat van den Volkenbond. In 1945 nam zij deel aan het voorbereidende werk voor de tot standkoming der Vereenigde Volken en in 1946 trad zij te Londen op als secretaris en te New York als deskun dige der Nederlandsche delegatie der al- gemeene vergadering. Bovendien maakte mej. Witteveen als secretaris deel uit van de Nederlandsche delegatie der vredes conferentie te Parijs. Waar een wil is, is niet altijd een weg Reeds terloops werd er in de vooraf gaande artikelen uiteengezet, dat groepen van maatschappelijke werkers zich al ge- ruimen tijd hebben bezig gehouden met het probleem der a-socialen. Er is reeds een schema aan de leden van de Tweede Kamer gezonden met suggesties over deze materie. Van departementale zijde is echter bezwaar gemaakt tegen een algemeene wet op het a-sociale gezin en men wilde liever eerst een Noodwetje ont werpen, dat het althans mogelijk maakt de onmaatschappelijke gezinnen in de Drent- sche en Overijsselsche kampen onder zeke ren dwang te stellen, opdat aan hun her opvoeding gewerkt kan worden zonder de durende dreiging van het „er van door gaan". Wij wezen er reeds op, dat, zooals de toestand op het oogenblik nog is, het te be handelen gezin zonder verdere plichtplegin gen uit zijn „sanatorium" vertrekken kan en dat de kinderen, die in internaten een heropvoeding genieten, kunnen worden op- geëischt door de ouders, zonder dat er van overheidszijde onmiddellijk iets aan gedaan kan worden. Hier moet dus een regeling komen; de vraag over Noodwet of „echte wet" is betrekkelijk van minder belang: als er maar een wet gaat komen. Om in dit geval het oordeel over een wettelijke onder-toezicht-stelling van ge zin of kind op 'te dragen aan een onafhan kelijke en bevoegde instantie, willen de ijveraars voor een wet op de onmaat schappelijke gezinnen de rechtbanken in schakelen en als adviseerend lichaam zou er een Raad voor Gezinszorg moeten ko men, een overkoepelend orgaan, waarin psycholoog, psychiater, jurist en paeda- goog om eenige eventueele leden te noe- Het probleem der onmaatschappelijke gezinnen zoekt naar een oplossing. Deze gloort aan den horizon van de Neder landsche samenleving. We hebben in twee artikelen op rotte plekken gewezen. Een derde uiteenzetting hoopt den weg te wijzen naar een verheffing 'van de a-socialen in het algemeen. Dr. Da Costa Gomez naar ons land Zaterdag 19 April zal de heer dr. M. F. da Costa Gomez, lid der Staten van Cura cao, met het stoomschip „Veendam" in Rotterdam arriveeren. De heer Da Costa Gomez zal, in overeenstemming met de in voorbereiding zijnde staatkundige hervor mingen, als vertegenwoordiger van Curagao hier te lande diverse besprekingen voeren. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7,00. 8.00, 13.00. 18.00. 20,00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Voorlezen. 11.00 Zang platen. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Marschmuziek 11.45 Familieberichten. 12.00 Musette-orkest. 12.35 Dansorkest. 13.15 Orgel, cello en zang. 14.00 Kookkunst. 14.20 Moderne Russische muziek. 15.20 Lehar 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.30 Disco-causerie. 13.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Platen. 19.30 „De mensch in 1947". 20.08 Vioolsonate, Delius. 20.30 „De verhouding van Christendom en Cultuur". 21.00 Platen op ver zoek. 21.30 Weekoverzicht. 21.45 Lichte muziek. 22.15 Jazz. 22.40 Avondwijding. 23.15 Dvorak- concert. HILVERSUM II, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 22.00 uur Nieuws. 7.30 Ochtendgebed. 8.15 Platen. 9.30 Politiebe richten. 9.50 Clavecinisten, 10.15 Boek der boe ken. 10.40 Orgel, 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.30 Stafmuziekcorps. 13.50 Van man tot man. 14.00 Muziek van de Zuidzee. 14.30 Goethe's „Egmont". 15.10 Achtste van Bruckner. 16.30 Na schooltijd. 16.45 Argentijnsche platen. 17.00 Koorplaten. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Lichte muziek. 19.15 Causerie. 19.30 Lichte muziek. 20.20 Oratorium. 21.05 Toespraak. 21.20 Fransche concertmuziek. 22.20 Avondgebed. 22.40 Kwintet van Brahms. 23.30 Dansplaten. Radiopraatje voor ex-gedeporteerden Op Donderdag 17 April zal de heer P. H. L. van der Voort, algemeen voorzitter van het Nederlandsche verbond van Gerepatrieerden, van 18.45 uur tot 19 uur via den zender Hilver sum II, een radio-causerie houden, waarin hij eenige mededeelingen zal doen, welke van be lang zijn voor ex-gedeporteerden, in het bij zonder voor diegenen, die gedurende de bezetting voor gedwongen tewerkstelling naar het buitenland gevoerd werden. Wegens -gebrek aan vrouwelijk personeel is aan Baltische vrouwen, die zich in kam pen voor verplaatste personen bevonden en niet meer naar hun land van oorsprong willen terugkeeren, vergunning gegeven in Nederland te gaan werken. De eerste vijftig zullen in ziekenhuizen te Amsterdam tewerk worden gesteld. In dien de proef slaagt, is de mogelijkheid op den duur niet uitgesloten, dat de Rijks vreemdelingendienst meer statenlooze vrou wen in ons land zal toelaten. Voorloopig is er geen sprake van, dat zij als dienstboden in gezinnen kunnen gaan werken. Met het toelaten van statenlooze werkkrachten wordt de grootste voorzichtigheid betracht. Indien deze officieel in ons land zijn toe gelaten, kan men ze namelijk niet meer over de grens zetten. Molière en De Musset tusschen de wielen Dinsdagavond zijn in den Haag de twee slaapwagens en de wagen voor de décors en requisieten, waarin het tooneelgezel- schap „L'équipe", dat geheel uit Fransche spoorwegarbeiders bestaat, zijn tournée door Europa maakt, gearriveerd. In Nederland worden twee stukken op- gevoex'd „Le Sicilien" van Molière en „Les caprices de Marianne" van Alfred de Musset. Deze stukken zullen de Franschen achtereenvolgens ten tooneele brengen in den Haag, Hilversum, Utrecht, Amster dam, Groningen en Rotterdam. In Frankrijk heeft „L'équipe" een eigen zaal en wel in het Austerlitzstation in Parijs, waar een groote ruimte werd her schapen in een eerste klasse tooneelzaal. Stukken van Molière, Racine, Beaumar- chais en Shakespeare worden hier met groote toegewijdheid ingestudeerd en uit gevoerd. men zitting hebben. De ondertoezicht stelling, zoo raadt het schema tenslotte aan, zou voor twee jaar moeten geschieden. Het moet. De voordeelen van een systeem, waarin het gezin wordt genezen, zonder dat de zoo oer-sterke band tusschen de leden onder ling geheel losgemaakt wordt, we behoe ven er niet meer over uit te weiden. De noodzaak van een krachtige heropvoe ding van onmaatschappelijken, langs de humane paden van liefde en begrip: deze noodzaak is groot, zoowel sociaal als eco nomisch bezien. Een komende regeerirtgsbezu in i gi ng mag hier geen barricades opwerpen, omdat de kleine baten van afschaffing der gezins- oorden en internaten op den duur de las ten van den werkloozensteun zouden ver zwaren. Men kan hier moeilijk spreken van: het geeft niets, om deze verschoppe lingen van den zelfkant der maatschappij ten koste van veel geld te helpen: het blij- van a-socialen. Want een verheffing van 10 is al winst en kan de gevangenis deuren gesloten houden. Er is een zakelijke kant. Dit probleem heeft ook zijn zakelijke facetten. Ze glinsteren niet zooals soms de meer ideëele, ze zijn een beetje dof geworden, omdat er al zooveel over gepraat is om de tafel der werkers in dienst van het verwaarloosde gezin Ze zien er zóó uit: De D.U.W. (Dienst uitvoering wer ken) is de eigenlijke bezitter van de ge zinskampen in de Oostelijke provincies. De D.U.W. zou er dus het liefst weer arbeiders in zien en heeft, om het bezit niet geheel uit het oog te verliezen, toen evacués en a-socialen de barakken gingen bevolken, de vroegere kampbeheerders in hun functie -gelaten. De vreemde situatie doet zich thans voor, dat de D.U.W. kamp wachters voor de voedselvoorziening van de kampen zorgen en daarbij volgens hun eigen opvatting, die meestal nuchter-reëel is, te werk gaan. Wanneer het Provinciaal Bureau voor Oorlogsslachtoffers, dat het „menschelijke" gedeelte van de kampen onder zijn beheer heeft, ter wille van de heropvoeding een wijziging in één bepaald rantsoen van één bepaalden onwillige wil aanbrengen, dan stuit dit op den D.U.W.- kampbeheerder. Het is slechts een klein voorbeeld uit duizend, maar het teekent de dualiteit, waar de slimmerikken onder de kampbe woners dankbaar gebruik van plegen te maken. „Waarom worden die kampen niet aan ons verkocht of overgedragen?" vragen de leiders van het Drentsohe P.B.V.O. „Dan nemen we de kampbeheerders er van harte graag bij". Een lichtkant tenslotte zijn de goede zijden in dit leven altijd te vin den voor den vlijtigen zoeker is, dat binnenkort een groot kamp van den voormaligen Arbeidsdienst in ge bruik genomen wondt: dubbelwandige barakken, een juweel van een tuin en een heerlijke hoeveelheid ruimte en comfort. De kleine tegenslagen als vertraging in Den Haag, en daaixloor soms een dubbel- mislukt gezin of moeilijkheden in het da gelij ksche bestuur van eenige honderden families uit West-Nederland, zij tellen niet, naast het doel, waar de kleine groep in Drente en Overijsel en de grootere ge meenschap van Nederlanders over het ge heele land naar streeft met alle kracht, die er in hun nog idealistisch hart duide lijk gegrift is: „een medemensch uit de modder halen, om daarmee hemzelf en ons allen in de goede richting te sturen". Het ministerie van Financiën deelt mede dat nu sedert eenigen tijd de waardebon nen van het consumentencrediet voor den aankoop van goederen kunnen worden aan gewend, gebleken is, dat de credietnemers, deels te goeder trouw, hun waardebonnen niet overeenkomstig de bedoeling beste den, welke bij de instelling van het con sumentencrediet heeft voor oogen gestaan. Het komt voor, dat men artikelen aan schaft, welke weliswaar op de lijst van onontbeerlijke duurzame gebruiksgoede ren voorkomen, doch die een zoodanig luxe karakter dragen, dat zij niet in het kader van het consumentencrediet passen. Ook komt het voor, dat men artikelen koopt, welke buiten dë lijst van duurzame ge bruiksgoederen vallen. Zelfs is gebleken, dat de bonnen gebruikt worden voor het betalen van huishuur en dergelijke. Ten einde dit onjuiste gebruik zooveel moge lijk tegen te gaan, zijn in de eerste uit voeringsbeschikking op de Wet op het Consumentencrediet eenige aanvullingen aangebracht, waardoor de districtsraad in staat is om een reeds in beginsel toege zegd crediet onder beheer te stellen of bij ernstig misbruik zelfs in te trekken. Dit laatste kan voor den credietnemer onaan gename gevolgen hebben. Door het in trekken van het ci-ediet wordt dit name lijk terstond tot het volle bedrag op- eischbaar. Vooi-ts is het in -het belang van de cre dietnemers, dat zij n ie u w e artikelen koopen met hun waardebonnen en deze niet besteden om tweedehandsch artike len aan te schaffen, welke dikwijls van mindere kwaliteit zijn. Ook hierin is voor zien door uitdrukkelijk te bepalen, dat slechts nieuwe goederen tegen de bonnen mogen worden verhandeld. Détailhandela ren mogen alleen de geldig verklaarde waardbonnen in ontvangst nemen en geen andere goederen leveren dan die welke zijn toegestaan. Calvé's mosterdsaus geeft de ietwat flauwe stokvisch dat verrukkelijke, pittige smaakje. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht - zóó te ge bruiken droogt niet uit. GAIVE'S mosterdsaus OVERAL VERKRIJGBAAR. SLECHTS f. 0.38 PER flESCH CMS. Ml) Van 20 April tot en met 3 Mei 1947 zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 705 (serie A): A 02 Algemeen 500 gr. suikex*, boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk A 03 Algemeen 250 gr. zachte zeep Bonkaarten Kd, Ke 705 (Serie A): A 12, A-13 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk A 14 Algemeen 250 gr. zachte zeep A 17 Reserve 250 gr. zachte zeep Bonkaarten Ma, Md 705 (bijzondere arbeid, a.s. moeders) (serie A): A 21 Suiker250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. Qa, Qb, Qc 703: 1-1 Tabak 9-2, 69-3 Tabak 9-1 Versnaperingen 1-3 Versnaperingen 3 rantsoenen tabaksartikelen 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. De verklaring van den districtsraad aan den détailhandelaar, dat hij voldoet aan de door den directeur van het centraal bureau te stellen eischen, kan thans wor den ingetrokken, indien daartoe aanlei ding bestaat. Doodstraf geëiseht tegen ter dood veroordeelde Het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar den behandelde de zaak tegen den vroe- geren medischen student J. A. V. uit Gro ningen, die in den nadht van 13 op 14 Juli 1944 te Sneek drie inwoners neerschoot en één, den tegenwoordigen burgemeester van Sneek levensgevaarlijk letsel toe bracht. Tegen V werd de doodstraf ge- eischt. De Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden had V. onlangs ook reeds ter dood veroordeeld. Voorts stond terecht de 32-jarige chauf feur T. H. te Sneek, die in den bezettings tijd N.S.K.K.-man was en de huizen van de slachtoffers aanwees. Tegen hem werd levenslange gevangenisstraf gevorderd. Nog 6400 politieke gevan genen in Noordholland Het bewarings- en verblijfkamp bij Hoofddorp is met ingang van gistei-en tegelijk met dat te Spijkerboor bij Pur- merend opgeheven. Deze liquidatie vindt haar oorzaak in de groote afvloeiing van gedetineerden en geïnterneerden in de laatste maanden. De overblijvenden van het fort te Hoofd dorp zijn over de forten Penningsveer, Zuidwijkermeer en Veldhuis verdeeld. Diegenen, die reeds door een Tribunaal veroordeeld zijn, werden naar het inter- neeringskamp op Texel overgebracht. In totaal bevinden zich in Nooi'dholland nog 6400 politieke delinquenten achter prik keldraad. P. v. d. A. wil de troepenuitzen ding naar Indonesië beperken De algemeen voorzitter van de Partij van den Arbeid, Koos Vorrink, heeft op een vergadering te Rotterdam verklaai'd, dat, nu Linggadjati geteekend is, de politiek der P. v. d. A. er op gericht zal zijn, de nu uit te zenden troepen ter aflossing van grootere contingenten dan de uitgezondene te bestemmen. Het is een levenskwestie voor het Nederlandsche volk de uit gaven, waarvan een kwart voor militaire doeleinden is bestemd, op krachtige wijze te besnoeien. Het programma van den Koninklijke andschen Voetbalbond voor y-nnri. District I, eerste klas: EiDO-—He'nn* Feijenoord—Emma; 't Gooi—ado- dwc DVs- ta; VSV—RFC. District II, eerste'klas- vPJ" nus— De Volewijckers; HBS—Blauw J' —Xerxes; Haarlem—DHC; Excelsior-s,D?c gels. District I, tweede klas a: ZFC—7 v ÏG* HVC—RCH: Alkmaarsche Boys-i* mers; AFC—WFC: West Frisia-Hii Tweede klas b: KFC—TOG; Volendam 1 graafsmeer; HBCVelsen: OSV-zw e klas: KWBloemendaal; HelriPr 'u ,DeriI( KW—Bloemendaal; Helder-n=,i.. QSC—Klnheim; Terrasvogels—WZ- Nfa RiDnerdaIW: Bevpru/iiir— -7,1 &EM; Ripperda—IVVBeverwijk-ZandvoorTm. 31 WA—Schoten. Vierde klas; Deo p U' WO—NAS; VVD—Abim; ASV—DSS; vogels—Olympia; WE—SCA; Vliegend»1 THBIEV-Fokke; Onze Gezellen-En^0^ -TIW. District II, derde klas A: Lfc o,ZT0 Zwart; VCS—HFC; Hillinen—SJC- 8u" Lugdumim. wass*>a»N. Voor den Kon. Ned. Korfbalbond volgende wedstrijden vastgesteld: Eerst» se: SVK—Oosterkwartier, 10 uur; Rohds j Blauw Wit—Westerkwartier; Samos-An*? DED—Koog Zaandijk. Tweede klasse b- rw —Oosterkwartier 2. C: Watervliet—West»rv tier 2; Koog Zaandijk 2—Sport Vereent D* klasse C: Aurora—Westerkwartier 3; J'il lem—Meo; Aurora 2—Roda. aar' In den Haarlemschen Korfbalbond gespeeld. Eerste klasse: Aurora 3—Watervliet O'kwartier 3—Nieuw Flora 1; Oosthoek 1 Vereent 2. Tweede klasse: Aurora 4-Io Ons; SV 3 A—THB 2; Nieuw Flora 2-w,, vliet 3. Derde klasse. Animo Ready 2—Auro Adspiranten: Eerste klasse: Watervliet Aurora a, 3 uur; Animo Ready a—O'kwartier*' 3 uur. Tweede klasse: Nieuw Flora a-wat vliet b, 3 uur; Aurora b—O'kwartier b, 315' Derde klasse: Aurora c—Aurora d, 2 uur Voor Zondag staan weer eenige belangrtv handbalwedstrijden op het programma tv luiden: 2e klasse A, dames: Unicum-Raai^?* H; Rood Zwart—HOC; Gita-0SS; Bato-r«! cordia II (10.30 uur Kleverlaan). 3e klasse a dames: R. Zwart II—HOC II; Unicum u-ri Wit; BGV—Bato II (9.30 uur Kleverlaan)1» klasse, heeren: Animo—Concordia II; HOC li BGV (12 uur Schalkwijk). Met de medewerking van het gemeentebestuur kan het Nederlandsch Handbal verbond op de Zondagen 20 en 27 April de op het Noorder Sportpark vastgestelde wedstrijden laten spelen op het veld aan de Kleverlaan. Sport in het kort VAN KLAVEREN WON DOOR K. O. - "NL dens bokswedstrijden in de Apollo-hal'te Am. sterdam heeft Jan de Bruyn op punten gewon! nen van Jan Nicolaas en Luc van Dam van Doorenbosch. Van Klaveren kwam uit tegen Schoen, van wïen hij door k.o. won in Amert- kaansche stijl. Van Klaveren viel terstond lei aan en aan het begin van de vierde ronde stoer hij zijn tegenstander neer. JOE> BASKI REKENDE MET WOODCOCK AF. Na zeven ronden behaalde Joe Baskl een overwinning op Woodcock. De Engelschman verdedigde zich krachtig en sloeg Baski eenmaal tegen de planken. De partij was echter ongelijk en in de zevende ronde verklaarde de scheids rechter Baski tot overwinnaar. In Juni komt deze tegen Joe Louis uit. 12. Ze hadden nog niet lang gereden toen de detective plotseling remde. „Ziedaar!" riep hij volg mij!" Hij sprong uit het wa gentje en trok Paxida mee het pleintje op. „Wat ligt daar?" vervolgde hij. „Ik con stateer, waarde Panda, dat hier een onbe heerde radiatorknop ligt! Het is soms bijna angstwekkend om te zien hoe feilloos het brein van een werkelijk groot speurder werkt. Laat ons nu de feiten rangschikken en rustig blijven! Punt 1: Hier ligt een ra diatorknop. Punt 2: Hoe komt die daar? Op deze vraag zijn verschillende antwoor den mogelijk. Antwoord A: de knop is van de aanzittende auto gevallen. Antwoord B: Hij is gestolen en weggeworpen. Antwoord C: Hij is niet gestolen en toch weggewor pen. Antwoord D: Hij is wel gestolen en niet weggeworpen doch verloren. Volg je mij?" Terwijl de grote speurder zo bezig was, naderde er uit een zijstraat een motor rijder.... De eerste twee dagen van de Utrechtsche jaarbeurs, de speciale exportdagen, zijn in alle opzichten geslaagd te noemen. Was het bezoek op den eersten exportdag reeds tal rijk, het werd op den tweeden dag aan merkelijk overtroffen, zoowel aan het ge bouw op het Vreeburg als aan het .terrein aan de Croeselaan. In het gebouw van den buitenlandschen dienst hebben zich buiten landsche bezoekers van vele nationalitei ten gemeld. Onder hen bevonden zich be langstellenden uit België, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Noorwegen, Zweden en Denemarken. Van buiten Europa waren naar de jaarbeurs gekomen bezoekers uit de Ver. Staten, Ax-gentinië, Arabië (o.a. de neef van koning Ibn Saoed), Tunis Zuid-Afrika. Vandaag zullen een gezelschap van 16 Iersche industrieelen, de buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Zwe den, en de Spaansche handelsattaché een bezoek aan de Jaarbeurs brengen. Behalve de buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur van Frankrijk, Jean Ri- vière, die in gezelschap zal zijn van den adjunct-handelsattaché zal op Vrijdag het bestuur van de Belgische exportmeubel groep naar de Utrechtsehe jaarbeurs ko men. Op Maandag komt de Cubaansche ge- zante, mevr. Diaz Barrado. Dinsdag 22 April wordt de Belgische dag, waarvoor de Belgische minister van Economische Zaken met eenige hooge ambtenaren van zijn ministerie naar Utrecht komt teneinde „Wilde" koeien in wildworst De politierechter te Zutphen veroor deelde heden den directeur van een vleesch warenfabriek te Twello wegens het clan destien doen slachten van acht runderen. Het vleesch diende als grondstof voor de bereiding van „wildworst", waarin met het rundvleesch evenwel geen wild, doch vleeschafval en aardappelmeel waren ver werkt. De directeur werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 4 maanden Veenhuizen. De leverancier van de clandestien ge slachte koeien kreeg drie maanden gevan genisstraf en drie maanden R.W.I. Onfortuinlijke autodief I-n Ede vroeg een automobilist een voor bijganger den weg naar een autoslooper in de buurtschap Ederveen. De voorbij' ganger was toevallig een politie in burger, die de gevraagde informaties bereidwillig gaf, maar bij het wegrijden van de auto constateerde, dat aan de achterzijde het nummerbord ontbrak. De agent haalde thuis zijn fiets en reed zoo snel mogelijk naar den autoslooper, waar de automobilist inmiddels aange komen was en probeerde de auto, een Fiat, van de hand te doen. Toen de agent inzage der papieren eisehte bleken deze te ont breken. Daarop werd de automobilist, J. H. de J. uit Amsterdam, gearresteerd. Vervolgens werd de recherche te Ede ge waarschuwd, die zich in verbinding stelde met haar hoofdstedelijke collega's. Het resultaat was verrassend: men 9tond na melijk in Amsterdam juist op het punt een bericht door te geven betreffende een autodiefstal. De gestolen wagen bleek identiek met het voertuig, dat in Ederveen bijna verkocht was. De dief werd ter be schikking van de Amsterdamsche politie gesteld. AMERIKAANSCHE HULP GOED GEKEURD. De commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeu ring gehecht aan de voox-gestelde maatre gelen voor hulpverleening aan Grieken land en Turkije. De senaatscommissie had het wetsontwerp reeds eerder goedgekeurd. de Belgische sectie met een bezoek te ver» eeren. Dienzelfden dag zal ook onze mi nister van Wederopbouw, L. Neher, door een bezoek van zijn belangstelling blijk geven. Zeer belangrijk voor de deelnemers en ook voor den Nederlandschen export acht men het bezoek, dat de Britsch- Indische handelsdelegatie voor West- Europa op Dinsdag 22 April en Woensdag 23 April zal afleggen. Op laatstgenoemden datum zal een ge zelschap van 12 Zuid-Amerikaansche jour nalisten, dat eenige weken in Nederland vertoeft, zich naar Utrecht begeven tenein de zich van de onderscheidene inzendingen op de jaarbeurs op cle hoogte te stellen. Baron de Vos van Steenwijk ten grave gedragen Met treffenden eenvoud is Woensdag middag het stoffelijk overschot van den Zaterdag overleden minister van Staat, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter der Eerste Kamer, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter ruste gelegd. In de stoet bevond zich onder meer de vertegenwoordiger van de Koningin jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan. Als eenig spreker in de rouwkapel voerde dr. R. B. Evenhuis, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, het woord, die in een per soonlijk woord den ontslapene hei-dacht als een man vol liefde voor den naaste en als een onkreukbaar staatsman, die lange jaren zijn land en volk heeft gediend. Onder de vele belangstellenden in de kapel weidden opgemerkt minister-presi dent, dr. L. J. M. Beel, de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Kranenburg en vele andere hoogwaardiigheidsbekleeders, waaronder baron Baud, de particulier secretaris vain Prinses Juliana en de oud- ministei-president prof. Gerbrandy. De kist was bedekt met een krans van H.M. de Koningin en een van de familie. Aan de groeve verrichtte dr. Evenhuis de begrafenisliturgie, waarna de zoon van den overledene, mi\ J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, dankte voor de belangstelling. Die Britten toch. De Joegoslavische regeering heeft een protest-nota gezonden aan Enge land over de „terrorlsatie" van Sloweensche minderheden in Zuid-Karinthië, de meest Zuidelijke provincie van Oostenrijk, welke door Britsche troepen is bezet. Onwettig? Een officieele verklaring van het Joodsche bureau noemt de terechtstelling van Dov Gruner een wreedheid en de Brit sche politiek in Palestina onwettig. Onbekend. Een onbekend gebleven vrouw heeft telefonisch aan persbureaux in Parijs mede gedeeld, dat de Stern-groep (een Joodsche verzetsorganisatie) verantwoordelijk is voor het plaatsen van de bom in het ministerie van koloniën in Londen. Politieke moord. Christos Contopoelos, de lei der van het Grieksche vakverbond, is, naar het Grieksche' nieuwsbureau meldt, door politieke tegenstanders, naar men beweert communisten, vermoord. Tien millioen voor de kunst. Antara meldt uit Djokja de oprichting van het „Indonesian show concern" of „Pei-oesahaan Tontonan Indonesia", met een kapitaal van tien mil lioen roepiah's. dat zich zal bewegen op het terrein van tooneel, bioscoop, film en pasar- malams. Men hoopt daardoor het peil VS» de Indonesische kunst te verhoogen. Volksgerecht. Het volksgerecht te Boedapest heeft uitspraak gedaan inzake de „samen zwering tegen de I-Iongaarsche regeering Twee generaals en een voormalig parle mentslid werden ter dood veroordeeld, anderen kregen straffen, die varieerden van twaalf jaar tot levenslangen dwangarbei Beetje streng. Een Joegoslavische chauffeur tó tot den dood door den kogel veroorcee' wegens het veroorzaken van het ernstig auto-ongeluk in Belgrado van de laa'" jaren. Hij zou dronken achter het stuur (F zeten hebben.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2