IJmuider Courant De droeve balans van Texas Beperkingen voor de vakbeweging der V.S. „Maiden speech" van minister Neher Zullen ook de ministers Lieftinck en Huysmans naar Indië gaan? in mineur Britsche minister van Voor-Indië afgetreden Oud N.S.B.er wilde naar Argentinië file Jaargang No. 18611 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bur*aU^ralie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adminis r Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Drukkerij Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 18 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Bijna 800 dooden, 99 procent der huizen beschadigd trophale explosie in de haven van Texas-City, gevolgd door nieuwe ontplof te catas ve^?e branden, heeft aan bijna 800 menschen het leven gekost, een fjpgcn en u|ende d(J eerstc dagen nog zal stijgen door het ontdekken van slacht dier, oa puinhoopen. Volgens opgave van het Roode Kruis zijn er meer dan 3000 öffers o» burgemeester der getroffen stad heeft bekend gemaakt, dat 99 procent „ewondc gchafle jieeft opgeloopen, waarvan een groot deel volkomen verwoest is. der huiz .jometer jn den omtrek werden huizen beschadigd. De totale schade, die Tot PP 4 schatten is, neemt nog voortdurend toe door de voortwoedende branden „lociluk 0jjetanks. Zij wordt op minstens 125 millioen dollar geraamd. n veemen cn o h.1 havengebied zijn, behalve twee Ï,W|E vier kleinere sche- 8 lor ontploffingen en branden ver- gezonken. De reusachtige ehemi- "ra fabriek van de Monsanto Chemical rÓmoany werd tot op de grondvesten ver- viifti» olietanks, waarvan een deel ió brand slaat, werden een prooi der °,os „.O benevens twee olieraffinaderijen, nr'Lté veemen, kantoren en installaties He haven zijn met den grond gelijk ,,irt Vijfhonderd auto's, die in de f ml van de haven geparkeerd stonden. n onherkenbare wrakken veranderd. vliegtuigen werden „uit de lucht geblazen", waarbij alle inzittenden gedood "nf plaatsvervangend burgemeester ver- ..-ie dat voor zoo verre het den wind be- L f de Heer aan onzen kant heeft ge- s'aan'' De wind blaast nog altijd uit het waardoor de rook en de giftige 'chemische dampen naar de baai worden gedreven. Indien de wind zou gaan draaien wordt het gevaar voor nieuwe branden grooter en zullen de rook en de gassen zich over de stad verspreiden, waardoor het reddingswerk bemoeilijkt zal worden. Om het gevaar van besmetting te voor komen, is aan het water chloor toegevoegd. Nederlandsch schip ontsnapt. Het Nederlandsche schip Sommelsdijk, dat met 1500 ton tin-erts op weg was naar Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft eenige beperkende bepalin gen met betrekking tot de vakbeweging goedgekeurd. Als deze bepalingen van kracht worden, zal het mogelijk zijn vak verenigingen, die tegen het algemeen be lang handelen, gerechtelijk te vervolgen. Alle vakvereenigingen zullen onder de anti-trustwet vallen en in gelijke mate als dc werkgevers wettelijk verantwoordelijk lijn bjj contractbreuk en stakingen, die de openbare gezondheid, veiligheid of liet openbaar belang in gevaar brengen. Voorts worden verboden de „closed shop'', sym pathiestakingen, stakingen tegen een ge rechtelijke uitspraak en het bezetten van fabrieken door stakers. Albaneeselie wateren weer in beroering Albanië heeft het secretariaat van de UNO officieel verzocht, de „provocaties en schendingen der Albaneesche territoriale wateren door Grieksche schepen" aan den Veiligheidsraad voor te leggen. Volgens de nota zijn dergelijke overtredingen her haalde malen en in overleg met de Griek- Khe autoriteiten begaan. Doodvonnis over twee Joodsche verzetslieden De Britsche bevelhebber in Palestina, generaal MacMillan, heeft gisteravond de doodvonnissen over twee Joodsche ver zetslieden bevestigd. Eén van hen, Meir Feinstein, was schul dig bevonden aan den aanslag, die vorig laar October op het station te Jeruzalem was gepleegd en waarbij een Britsche po- ntie-agent werd gedood. De tweede ter dood veroordeelde, de 21- Jarige Mosje Barazani, was lid van de groep Stern en werd in het bezit van een handgranaat in Maart op een verdachte Plaats gearresteerd. Een derde verzetsman, Daniel Azoelai, tezamen met Feinstein werd gearres- rj' hooi"de de over hem uitgesproken .straf veranderd in levenslange ge vangenisstraf. hudwachters veroordeeld die 'degaien ernstig mishandelden Het Bijzonder Gerechtshof te Amster- .■A z'tt*ng houdende te Utrecht, deed in de zaak tegen de vier land- •acnters, die in September 1944 vijf ille- Ln arres^eerden, achter een auto over W«J*eg sleiu'den en aan den S. D. over- d ir de vijf mannen dood schoot. n' en D. F- M., welke laatste tevens Dppfi!eniB?(^er<ludier doodde, werden res- en -Lik yerooi'deeld tot de doodstraf dood!!1* ^aar- Tegen beiden was de WCTd f P og-eëischt- De chauffeur P. den O. hpi, j ■|aar veroordeeld (eisch 20 jaar), w i?acht"oüicier G. A. de R., die zijn a'rij1.. r beschikking stelde en aan de dpn 0i-k[e deelnam, werd overeenkomstig man '•b tot 12 jaar veroordeeld. De W.A.- in dp die toevallig als passagier dpn af3 meei'eed, werd overeenkomstig deelden eisch vrijgesproken. Aan alle veroor- ti]d Van het lev werden de kiesrechten voor den en ontnomen. Texas-City en daar voor de explosie had moeten arriveeren, kreeg in de haven van New York oponthoud, waardoor het latei- vertrok. Het schip ontsnapte daardoor aan een zekere vernietiging. Enkele leden van de bemanning der „Grand Camp", het Fransche schip waarop de eerste ontploffing plaats had, hebben er wonder boven wonder het leven afgebracht. Zij werden door de explosie in het water geslingerd, doch konden zich zwemmend redden. Sabotage niet onmogelijk? De democratische senator uit Texas, Lee O'Daniel, heeft gisteren in den Amerikaan- schen Senaat een resolutie ingediend, waar in om een onmiddellijk onderzoek door net Congres inzake de ontploffingsramp te Texas City wordt verzocht. O'Daniel zeide zich bewust te zijn, dat de ramp door een ongeluk kan zijn veroorzaakt, doch hij wees op „het vrij groote aantal branden, ontploffingen, spoorwegongelukken en an dere rampen, die in de V. S. voorkomen en die zooveel lijken op de rampen, die voor namelijk dien laatsten oorlog voorafgingen". Burgemeester van Berlijn treedt af Motie van wantrouwen van den gemeenteraad Berlijns burgemeester, Otto Ostrowski, is gisteren afgetreden, kort nadat de ge meenteraad opnieuw bijeen was gekomen om zijn aftreden te vragen. Vrijdag had de raad met vijf-en-tachtig tegen twintig stemmen een motie van wantrouwen tegen hem goedgekeurd- waren zeven-en-tachtig stemmen noodig om «hem van zijn functie te ontheffen, doch er waren dien. dag vier-en-twinti| raadsleden absent. Ostrowski heeft vandaag niet op de aan neming van een tweede motie van wan trouwen gewacht. Politieke waarnemers gelooven, dat Ernst Reuther, een 59-jarige sociaal-de mocraat. de volgende burgemeester zal worden. Reuther is reeds lang een open lijk voorstander van een volksregeering. Ostrowski's ontslag is het resultaat van een vreemden gang van zaken. Hij werd door zijn eigen partij, de sociaal-democra ten (SPD) tot burgemeester benoemd. De zelfde partij bracht hem nu ten val. De voornaamste oppositie bij zijn benoeming was afkomstig van de S.E-D. Deze partij was de eenige, die hem thans steunde. Internationaal laiulbouw- congres in Scheveningen Van 13 tot 23 Mei zal in Scheveningen een congres van de „International Federa tion of Agricultural Producers" (de I.F.A. P.) worden gehouden. Aan dit congres zul len vertegenwoordigers uit de volgende landen deelnemen: Argentinië, Australië, België, Birma, Britsch-Indië, Canada, De nemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Luxemburg, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oos tenrijk, Peru, Rhodesia, Spanje, Tsjecho- Slowakije, Vereenigde Staten, IJsland;, Z. Afrika, Zweden en Zwitserland. Ook zullen vertegenwoordigers van de F.A.O., van de afdeeling economische zaken van de U.N.O., van den Internationalen Coöperatieven Bond en van de „Confédé- ration Internationale de 1'Agriculture" het congres bijwonen. In totaal verwacht men 250 gedelegeerden, waarnemers en ver tegenwoordigers. Zelfs minister verdwaalde in den spellingsdoolhof! Kamercommissie ivil naamvals-n handhaven Verschenen is het verslag der commissie omtrent den brief van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be treffende het niet-gebruiken van d.en naam valsuitgang-n. De commissie veroorlooft zich de opmerking, dat in den door den minister eigenhandig onderteekenden brief in den eersten naamval „de facultatief gestelde naamvalsuitgang" staat te lezen, hetgeen zij overigens niet als een demon stratie wil opvatten van de moeilijkheden, waarmede het ministerie bij behoud van de naamvals-n zou hebben te kampen. De commissie is van meening, dat de brief van den minister aan den voorzitter der -Kamer, in overweging gevende van 1 Mei af in navolging van de ministeries en regeeringsdiensten deze n niet te ge bruiken, een aanwijzing bevat, welke in strijd is met de uitdrukkelijke facultatief- stelling in de wet. Het heeft de commissie bovendfien ver wonderd, dat de minister geen rekening heeft gehouden met de bij de behandeling van het betreffende wetsontwerp in de Kamer van verscheidene kanten uitgespro ken meening, dat het verdwijnen van de in de schrijftaal voortlevende naamvals-n een verlies zou zijn en dat zoowel hierom als om de bij motie der Kamer gewenscht ge achte handhaving van het onderscheid tus- schen „hij- en zij-woorden", waarvoor de toegezegde woordenlijst nog moet worden afgewacht, met de facultatief stelling een taalbelang wordt gediend. Zij geeft in overweging in de toekomst in de stukken van de Kamer voorshands de 'facultatief gestelde naamvals-n te blijven gebruiken. Haiulelsaccoord met Frankrijk vandaag onderteekend De Quai d'Orsayheeft volgens U. P. gisteravond bekend gemaakt dat heden in Parijs een financieel en commercieel ac- coord tusschen Nederland en Frankrijk zal worden geteekend. De plechtigheid zou om twaalf uur van middag plaats hebben. De Amerikaansche pennenf abrikant en millionnair Reynolds heeft met zijn vliegtuig „Bombshell" een tocht rond de wereld gemaakt, die in recordtijd werd afgelegd. In drie dagen, 6 uur en 55 minuten vloog hij rond den aardbol via Schotland, Parijs, Cairo, Calcutta, Shanghai, Tokio, Alaska. De foto toont den millionnair-vlieger en zijn mecanicien bij het tanken op het Parijache vliegveld. Het woord is aan Anonymus: Als ge den heelen dag gromt, spreekt het vanzelf dat ge 's avonds zoo moe als een hond zijt. Nekkramp onder school kinderen te Gulpen De laatste dagen deden zich te Reymer- stock, gemeente Gulpen (L.) bij school kinderen ziektegevallen voor, waarvan men den aard niet direct kon vaststellen. Een kind dat in een ziekenhuis werd opgeno men, bleek te lijden aan nekkramp. Daar alle andere kinderen soortgelijke ziekte verschijnselen vertoonden, is het vrijwel zeker, dat ook de negen andere kinderen nekkramp hebben. Onmiddellijk zijn maatregelen getroffen, om de verdere verspreiding van deze ziekte tegen te gaan. De burgemeester van Gul pen heeft de scholen in Reymerstock doen sluiten en een verbod uitgevaardigd voor de kinderen, om scholen buiten Reymer stock te bezoeken. Alle bijeenkomsten in dit dorp zijn tot nader order afgelast. V.S. erkennen Indonesië thans officiéél Nederlandsche souvereini- teit op het gebied van buitenlandsche en econo mische betrekkingen De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten de Indonesische republiek de facto te erkennen op Java, Sumatra en Madoera, aldus een officieel communiqué. Amerikaansche autoriteiten hebben er op gewezen, dat d'e Vereenigde Staten de souvereimiteit van de Nederlandsche regee ring zullen blij ven erkennen op het gebied van buitenlandsche en economische be trekkingen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur de heer S. P. Bertram te Bloemendaal. EERSTE KAMER Besprekingen over de toekomstige positie van ondernemingen in republikeinsch gebied Somber geluid over den wederopbouw (Vati onzen parlementairen redacteur) Nadat Donderdagmiddag nog eenige, over het algemeen critische wederopbouw- redevoeringen mede wegens het telkens weer uitstallen van cijfers met te schoonen schijn, waren gehouden en rar. Kolff (C.H.) zijn hart had gelucht over wat hij het drama van de brug bij Doesburg noemde, kwam minister Neher aan het woord. Ronduit gezegd leverde dit eerste optreden een teleurstelling op. Want behalve, dat de bewindsman, door den vorm, waarin hij zijn rede inkleedde, niet vermocht te boeien, viel het op, dat hij wel in zeer ster ke mate zijn toevlucht nam tot vele vage algemeenheden, zoodat het moeilijk viel een werkelijken inhoud in zijn betoog te ontdekken. Na hulde te hebben gebracht aan zijn voorganger dr. ir. Ringers, wien men echter niet mocht verwijten, dat ook hij niet in staat was geweest het onmoge lijke te bereiken, stipte Excellentie Neher aan welke factoren den wederopbouw in den weg staan: tekort aan bouwvakarbei ders (zoozeer, dat men zelfs het nu aan wezige, allesbehalve overvloedige mate- Bevin verantwoordelijk voor Britsche zones in Duitschland en Oostenrijk De 76-jarige lord Pethick Lawrence, Britsch minister van Voor-Indië, is afge treden. Reeds eenige maanden geleden heeft deze minister aan Attlee verzocht, van zijn functie te worden ontheven, doch de min.-president had hem toen gevraagd voorloopig aan te blijven. Als zijn opvolger is benoemd lord Listowel, die tot dusverre de functie van directeur-generaal der pos terijen bekleedde. In een brief aan Attlee schreef de 76- jarige Pethick Lawrence, dat hij zich nu meer dan ooit er van overtuigd voelt, dat de toenemende zware verantwoordelijkhe den, die op zijn schouders rusten, vooral wat betreft het ontwerpen van een wet geving, noodzakelijk voor het overdragen van de macht in Voor-Indië en Birma, door een jongeren minister moeten wor den overgenomen en wel zoo spoedig mo gelijk. In zijn antwoord aan Pethick Lawrence sprak Attlee zijn groote waardeering voor diens bewezen diensten uit. Het aftreden van Pethick Lawrence is voor de Britsche politieke wereld een groo te verrassing. Men wist dat Attlee en an deren hem wilden handhaven zoo mogelijk tot het oogenblik, waarop de minister die zijn stempel zoo krachtig op de Voor-In dische politiek heeft gedrukt, de machts overdracht zou hebben verricht. De nieuwe minister van Voor-Indië, lord Listowel, die tijdens de coalitie-regeering een tijdlang onderminister van Voor-Indië is geweest, is veel jonger dan Pethick Lawrence. Andere mutaties. Door het aftreden van Pethick Lawrence zijn andere wijzigingen in het Britsche ka binet noodig geworden. Directeur-gene raal van de posterijen wordt Wilfred Paling, die tot dusver minister van pen sioenen was. John Hynd, tot nu toe mi nister voor de bezette gebieden, wordt minister van pensioenen en lord Pakenham neemt de functie van John Hynd over, met dien verstande, dat de verantwoordelijk heid voor de bezette gebieden komt te ressorteeren onder het ministerie van Bui tenlandsche Zaken. Als geheimzegelbe waarder is tot 'het Britsche kabinet toe getreden lord Inman. De voormalige be- kleeder van deze functie, Arthur Green wood, wordt thans minister zonder porte feuille. riaal niet eens in een gewenscht tempo kan verwerken)gebrek aan materiaal, aan geld en aan goede organisatie benevens veler verlangen om maar op eigen houtje zijn slag te slaan. Aan deze tegenwerkende factoren is het toe te schrijven, dat de nuchtere werkelijkheid een heel ander en veel minder opwekkend beeld te zien geeft, dan men vóór de bevrijding droomde. Wat het decentralisatie-vraagstuk aangaat, kre gen we voorloopig hoofdzakelijk een staal tje van ministerieele balanceer-kunst te „genieten". Tot een bepaalde hoogte zal ei- centralisatie moeten zijn of blijven, decen tralisatie zal zoover kunnen worden door gevoerd als vereenigbaar is met de verant woordelijkheid van den minister. Intus- schen kan dit alles niet in een handom draaien geregeld worden. Het bestaan van een „papierstroom" ont kende de minister niet, maar administratie met behoorlijke controle, opdat men kan waken tegen ongegronde geldelijke aan spraken op overheidsgelden is geboden. Op ongeveer 280 millioen gulden aan inge diende rekeningen voor lichte herstellin gen, bleek 50 millioen te veel te zijn opge schreven. De vraag is dus, zoo gaf de mi nister te kennen, tot hoever inperking van het contröleerend apparaat (en dus ver mindering van den „papierstroom") kan gaan. Voor de senatorische waarschuwingen tegen vertoon van te veel optimisme bleek minister Neher wel gevoelig. Hij gaf toe, dat het lanceeren van cijfers beter achter wege kon blijven voorzoover het niet abso luut geboden was door de begrootingstech- niek. Hij bleek den moed te hebben de sombere realiteit in het volle daglicht te stellen. Vandaar zijn verklaring, dat de noodzaak tot samenwoning nog zal toe nemen, doordat het onmogelijk is den nieu wen aanbouw gelijken tred te laten hou den met den bevolkingsaanwas. Van het zelfde slag was zijn biecht, dat er zeker nog ongeveer twee jaar van voorbereiding noodig zijn eer men op behoorlijke schaal met montage-woningen kan beginnen. Ons land is thans arm en daarvan moeten wij thans de gevolgen aan den lijve voelen. Al dus Excellentie Nehers ruiterlijke conclusie. Na hem stelde minister Vos mr. Kolff ge rust, dat de vaste brug bij Doesburg geen tweedie reeks van 50 jaar op zich zal laten wachten. Waarna de begrooting zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Twaalf sleepbooten hebben de „Queen Elizabeth" van het zandbed getrokken, waar op deze reusachtige Oceaanstoomer gestrand was aan het begin van zijn reis naar New York. De foto toont het schip in zijn onfortuinlijke positie terwijl de sleepbooten als nijdige ponies in de tuigen hangen om de kolos in beweging te krijgen. In doorgaans goed-ingelichte kringen te Den Haag wordt volgens het A-N.P. het gerucht, dat ook de minister van Financiën, prof. P. Lieftinck, zich binnenkort naar Batavia zal begeven, juist geacht. Men meent voorts te weten, dat ook de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans voor besprekingen van finan- cieelen en economischen aard Indië zal be zoeken. De reis van deze beide financieel-econo- ïnische experts naar Indië wordt in ge noemde kringen in verband gebracht met de van Indonesische züde gedane belofte om de ondernemingen, welke in republi keinsch gebied gelegen zijn, aan hun recht matige Nederlandsche, Britsche of Ame rikaansche eigenaren terug te geven. Aan dit rechtsherstel zijn tal van pro blemen verbonden. Een van de belang rijkste is dat van vergoeding van door de Japanneezen veroorzaakte schade. Ook de toekomstige positie van de niet-Indone- sïsche ondernemingen, welke in republi keinsch gebied liggen, zal nauwkeurig moeten worden bepaald. Men koestert evenwel in breede kringen de verwachting, dat men er in zal slagen de hoofdroblemen binnen een jaar op te lossen en eveneens binnen een jaar een begin te maken met het openstellen van Indonesië voor den normalen handel. Omtrent den vorm van voor deze pro blemen te treffen regelingen bestaat uiter aard nog onzekerheid, doch men acht het denkbaar, dat ten aanzien van de onder nemingen de Indonesiërs een nader te be palen belastingregeling zullen voorstaan. In ieder geval, zoo meent men. zal Ne derland den Indonesiërs prioriteit geven bij de levering van materialen voor den wederopbouw van hun geteisterd land. De kwestie van wederzijdsch vertrouwen wordt, algemeen als de hoofdzaak gezien voor alle vraagstukken van toekomstige samenwerking. Zullen de ministers Lieftinck en Huys mans het financieel-economisch terrein voor hun rekening nemen, de reis van de ministers Beel en Jonkman heeft naar men als zeker aanneemt politieke be doelingen. Men is van meening, dat groot belang moet worden toegekend aan waar neming-ter-plaatse, waartoe hun reis de ministers in de gelegenheid zal stellen. De verwachting heerseht, dat de mi nisters Beel en Jonkman besprekingen zullen voeren over eventueele verminde ring van de Nederlandsche troepensterkte in Indonesië zulks in het bijzonder met de bedoeling het aan Indonesische zijde bestaande wantrouwen te verminderen. De vesting Helgoland is er niet meer -QBEIUANO -WNJMIAND CTCS.00*' Volflon. «otdrog -on helgoland-^^-N OU'TSlAND Merkwaardige ontdekking in de haven van Ostende De Rijkswacht van Ostende heeft Zater dag een Nederlander gearresteerd die er vreemde plannen op na hield. De man, een groente-exporteur uit St. Pancras en uitMoskou, den oorlog bekend als vurig nationaal- socialist, bevond zich op schip „1008", een ouden Engelsehen mijnenveger, welke op het punt stond de haven van Ostende met bestemming Argentinië te verlaten. Deze ex-N.S.B.'er is uit een Nederlandsch kamp ontsnapt, maar, wat minder gewoon is, hij wist te ontkomen naar België en on derhield daar voortdurend contact met politieke delinquenten. Tenslotte wist de groente-exporteur via een landgenoot, die te Knokke woont, de hand te leggen op een mijnenveger, waarmee hij en wellicht nog andere politieke delinquenten zouden pro- beeren naar Argentinië te ontkomen. Toen de hoofdman in dit complot werd gearresteerd, gaf hij zich voor kapitein van den oorlogsbodem uit en als zijn naam noemde hij Van Maagdenburg. De politie vertrouwde de zaak echter allerminst en waarschuwde de Nederlandsche recherche. Na confrontatie met deze mannen der wet moest Van Maagdenburg toegeven, dat zijn naam met de initialen J. K. overeen kwam. Hij werd door de politie op tran sport gesteld en het onderzoek in deze kwestie gaat voort, daar men vermoedt, dat er meer aan vast zit. Zoo weet de Volks krant te melden, dat deze K. verantwoor delijk geacht moet worden voor het toroe- deeren van de „Sïmon Bolivar" in het be gin van den oorlog door een Duitsche duikboot. Het feit, dat de mijnenveger in de Osten- desche haven niet direct argwaan wekte, kan verklaard worden uit de omstandig heid, dat den laatsten tijd wel meer En- gelsche bodems de haven aandoen. Dat Zuid-Amerika voor bepaalde lieden aan trekkingskracht heeft blijkt uit een zaak die overigens met de hierboven vermelde niets te maken heeft. Het hoofd van den crïmineelen voorlichtings dienst van het ministerie van Justitie te Den Haag verzoekt namelijk opsporing van den Duitsche Hans Heinz Wexler, geboren 15 Octo ber 1919 te Miinchen-Gladbach, die verdacht wordt van een zevental moorden. Wexler heeft zich er over uitgelaten, dat hij naar Nederland ging met de bedoeling per schip naar Zuid- Amerika over te steken. Signalement: lengte 1.72 m., stevig gebouwd, golvend blond haar, blauwe oogen, rood gezicht. Hij rookt en drinkt veel. Vandaag om 11 uur 59 minuten en 57 seconden sprong een ontstekingsvonk pijl snel op de 7000 ton dynamiet toe, die de Engelschen in en op het rotseiland Helgo land hebben opgetast. Deze hoeveelheid springstof komt overeen met 20.000 bom men van middel-groot kaliber. Een „druk op den knop" van Lt. Commander Frances Nildred aan boord van zijn schip, dat negen kilometer buiten het eiland het anker had uitgeworpen, veroorzaakte de enorme ex plosie, waarvan de kracht registreerd werd door alle seismografen van Rome tot aan Deze groote operatie, die een eind heeft gemaakt aan de vesting Helgoland, werd grondig voorbereid: tientallen tunnels door het Duitsche arendnest, waren tot de pla fonds toe volgepakt met bommen, mijnen en torpedo's. Hoewel de explosie een ver nietigende kracht heeft gehad, heeft zij niet het heele eiland verwoest, wat ook nooit in de bedoeling van de Engelschen heeft gelegen. Over twee dagen wordt het rotseiland weer bezocht, om vast te stellen hoe groot de vernielingen zijn. Noorderlicht Gisteravond was aan den hemel een licht groene strook, doortrokken van strepen zichtbaar overgaand in een rooden gloed. Velen zullen dit verschijnsel hebben aan gemerkt als komende van het Lunapark, dat inderdaad veel licht naar boven werpt. Het Lunapark bevindt zich echter in het Westen der gemeente, genoemd schijnsel was duidelijk zichtbaar aan den Noord- Oostelijken hemel. Bij informatie aan het K.N.M.I. te De Bilt bleek, dat men hier te doen had met het Noorderlicht, dat reeds op vele plaatsen o.m. in Noord-Brabant was gesignaleerd en ook in Engeland was waargenomen. Het sterkst was het schijn sel hier ter plaatse tusschen 10.45 uur en 11 uur. OVERDAG TIJDELIJK TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Heldere vrij koude nacht.. Morgen over dag tijdelijk toenemende bewolking, doch bijna overal droog weer. Opnieuw flinke stijging van temperatuur. Matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. 19 April: Zon op 5.37 uur, onder 19.43 uur Maan op 5.28 uur, onder 17.34 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1