c Schijnbare weelde in een arm land Het bloemenseizoen officieel begonnen Brief aan Centralen Eereraad gaf bedoeling der onderteekenaars niet weer Heemstede ontstemd over wederopbouw ke/ifvtciAecf Gezichten r Panda en de Meesfer*detective J Sport in het kort Wereldnieuws VRIJDAG 18 APRIL 1947 Italië kent geen rantsoeneeringomdat er niets te rantsoeneeren is. Van onzen Romeinschen correspondent) Het is een vreemde gewaarwording voor wie uit Nederland komt. te zien hoe in het overwonnen Italië alles te koop is en alles zonder bon. Wandelend langs de winkel straten van Rome ziet men de étalages vol koopwaar van vooroorlogsche kwaliteit of beter: kleeding, schoeisel, fototoestellen, speelgoed, levensmiddelen, chocolade, schrijfmateriaal, wat men slechts wil. Maar zoodra men wat dieper op de zaak ingaat, wordt het beeld geheel anders. Naast de koopwaar ligt vaak, lang niet altijd, een discreet kaartje met den prijs. Dat mooie paar schoenen, zoo mooi als men in Nederland misschien nergens koo- pen kan, kost 10.000 Lire (117 gulden); een maand geleden was de prijs 7000; mis schien kost het in een anderen winkel 9000 of 11.000. Men let niet meer op zulk een „klein" verschil! De slager verandert juist de prijzen van het vleesch; gisteren werd een kilo kalfsvleesch voor 13 gulden ver kocht, vandaag betaalt men 14-50 (steeds den officicelen koers: f 1.=84 lire tot basis nemend). Ginds staat een vrouw met een groote korf vol brood; luidkeels prijst zij haar koopwaar aan; de prijs is maar 130 lire (f 1.50) per kilo. Mannelijke ijdel- heid doet ons stilstaan voor een winkel, v/aar fraaie overhemden liggen uitgestald; voor dertig gulden heelt men al iets heel behoorlijks: voor honderd gulden een zij den hemd, dat ook in 1939 als bijzonder mooi zou hebben gegolden. Wie kan die prijzen betalen? Italië, het sobere, arme Italië, dat we steeds gekend hebben als een land met een laag levens peil is toch niet plotseling een tweede Amerika geworden! De realiteit. Weldra begrijpt men hoe de zaken staan. Italië heeft geen, of juister bijna geen, rantsoeneering, niet omdat er overdaad is. doch omdat er een nijpend tekort is. Wil de overheid suiker, koffie, eieremkleeding ofwat dan ook tegen inlevering van bon nen beschikbaar stellen, dan moet er eerst voldoende zijn om zooveel millioen porties te kunnen maken als men noodig heeft. Is er zoo weinig wollen stof, dat aan ieder burger niet meer dan een half colbertjasje per jaar zou kunnen worden verstrekt, dan is rantsoeneering niet meer mogelijk. De winkels zouden immers niet de voor raden beschikbaar hebben, waarop de klant volgens zijn bonnen recht heeft. En dan herneemt, vooral wanneer de regee ring zwak is en het gezag ondermijnd, zooals in Italië in zoo sterke mate het ge val is, de wet van vraag en aanbod ten volle haar rechten. Wie veel geld heeft, kan zich behoorlijk kleeden en voeden. Wie minder heeft, moet het met redelijke voe ding alleen stellen en draagt zuinigjes zijn oude kleeren af en wie te weinig heeft, loopt niet alleen met een gerafelde broek, doch tevens met een leege maag rond. Toch nog niet zoo gek, dat gecompliceerde bonnenstelsel in Nederland, waarbij ieder weet, dat wanneer in de couranten be kend wordt gemaakt, dat die en die arti kelen op een bepaalden bon verkrijgbaar zijn, de winkelier ze ook werkelijk heeft en ze verkoopt tegen een prijs, die lager is dan ergens elders in Europa. De Italiaansche huisvrouw kan voorloo- pig nog rekenen op 200 gram brood per dag voor ieder gezinslid, verstrekt op een bon en tegen den prijs van 28 lire (33 cent) per kilo. Dat is vrijwel alles wat de rantsoeneering te bieden heeft. Thans wil men „iets" doen! Regeering en volk zijn er zich van bewust, dat de al door stijgende prijzen tot een catastrophe moeten leiden. Zoo heeft men besloten, dat, voor zoover mogelijk, toch tot rant soeneering van de eerste levensbehoeften zal worden overgegaan. De prijzen der ge rantsoeneerde goederen zullen dan worden gedifferentieerd naar gelang van de draag kracht der verbruikers. Een lage, „poli tieke" prijs zal worden betaald door on- bemiddelden; een gematigde prijs, over eenkomend met den netto productieprijs van het artikel, wordt in rekening ge bracht aan hen, die een bescheiden inko men hebben, waarbij de Staat dan een kleine subsidie verstrekt bij wijze van winstmarge voor fabrikant en winkelier; tenslotte zal de volledige prijs, zooals die op de vrije markt geldt, moet worden betaald door de meer gegoeden. Dit plan lijkt op het eerste gezicht heel mooi, daar op die wijze de welgestelden betalen voor hun minder gefortuneerde landgenooten. Zij betalen den vollen prijs, waarin be grepen is een deel der regeeringssubsidie aan de armen, van welke subsidie zij ook het overige betalen in den vorm van be lastingpenningen. De rantsoeneering belet den beter gesitueerden bovendien om tien nieuwe costuums tegelijk te koopen (wat thans zeer wel mogelijk is), voor de groote massa is één enkel nieuw pak al lang een vrome wensch geworden. Doch er zijn ook ernstige bezwaren. In de eerste plaats is er de groote klasse der nieuwe rijken: onder deze millionaire van den zwarten handel zullen er allicht zijn, die ongestraft kunnen verklaren, dat zij werkloos zijn en geheel zonder inkomen. Voorts is er één onrechtvaardig, demago gisch element in den geheelen opzet, waar door een reeds bestaande wanverhouding wordt bestendigd. Immers als onbemiddel- den beschouwt men zonder meer alle ar beiders. Daarmede komen de heeren poli tici de sterke vakbonden in het gevlei en ook de groote massa, wier macht bestaat in Jiet getal hunner stemmen bij verkie zingen, maar zij verzuimen een gelegenheid om het lot te verlichten van die klasse, welke het meest heeft geleden onder den oorlog en zijn gevolgen, den kleinen mid denstand: ambtenaren, kantoor- en han delsbedienden, gepensionneerden, kleine neringdoenden enz. Zij zijn de nieuwe stille armen van Italië, De arbeider, mits hij werk heeft, verdient een loon, dat hem in staat stelt zich zeker niet slechter te voeden dan voor den oorlog; hij betaalt geen of zeer weinig belasting, heeft ge ringe uitgaven voor kleeding en woning. De huishuren zijn nl. geblokkeerd en be lachelijk laag; een klein apartement kost per maand den prijs van twee maaltijden in een goedkoop restaurant! Ongehoord hoog daarentegen is de prijs van een ge meubileerde kamer. De ambtenaar, die be ter en dus duurder gekleed moet gaan, heeft een inkomen, dat in sommige ge vallen geringer is dan dat van den werk man; zijn uitgaven zijn grooter en hoewel hij in de meeste gevallen wegzinkt in het drijfzand van een toenemende schulden last, behoort hij toch tot de categorie met bescheiden inkomen, die de netto-prijzen moet betalen der gerantsoeneerde artike len. Bij de groote moeilijkheden, die het invoeren van een rantsoeneering met zich brengt in een land, waar de zwarte markt de meest chaotische toestanden heeft ver wekt, is verwezenlijking van het plan overigens nog allerminst zeker In het al met zachte kleuren om ringde Hillegom werd Donderdagmid dag het bloemenseizoen officieel ge opend. Een klein gezelschap was daartoe in hötel Sistermans bijeen gekomen en de voorzitter van de plaatselijke V.V.V., de heer H. Schoonderbeek leidde met eenige woorden burgemeester Jhr. Dr. O. F. A. H. v. Nispen v- Pannerden in die allereerst een Welfare-officier van het Britsche Rijnleger een hartelijk welkom toeriep, Major Foster kwam namelijk poolshoogte nemen in verband met de plannen om van 25 April tot 12 Mei per dag een kleine 100 man bezettingstroepen uit Duitschland een prettigen tocht door de bloeiende bollen te bezorgen. De burgemeester maakte daarop de V.V.V. een compliment voor de wijze waar op zij de ontvangst en de rondleidingen van 1200 Belgische kinderen uitvoerde. Tenslotte een belangrijk punt voor de Nederlandse!)e touristenindustrie bij uit stek gaf de heer v. Nispen de verzeke ring, dat alles in het geweer zal worden geroepen, om een betere coördinatie tus- schen de diverse V.V.V.'s der streekdorpen te bewerkstelligen. Met den wensch, dat de komende weken de resultaten zullen afwerpen, die er van verwacht worden, verklaarde de burge meester het seizoen officieel voor geopend. Vervolgens werden de genoodigden in de gelegenheid gesteld den stand van de bollen te bewonderen. Hoewel op de vel den de kleuren nog niet in volle glorie pre sent zijn, is er vooral in de kassen veel moois te zien: een ware wonderwereld van vroege tulpenvariëteiten. En tenslotte is er het dorp zelf. dat voor een openlucht-bloemenshow gaat zorgen met zijn 250.000 bollen in de verschillende lanen, een jonge traditie voortzettend, die Hillegom een aparte bekoring verleent- Rotterdamsche jongens hielden er een arsenaal op na De Rotterdamsche politie ontdekte, dat vijf jongens er een arsenaal op na hiel den. Het bevatte drie bajonetten, een karabijn, een stengun, een cylinderrevol- ver, vier klewangs, drie handgranaten, wapenstokken, een pistool voor lichtkogels, een lichtkogel, een alarmpistool, een band scherpe patronen en vier gasmaskers. De leeftijden der jongens varieeren van 15 tot 18 jaar. Een hunner is kantoorbe diende, de anderen zitten nog op de school banken. DE KWESTIE-MENGELBERG Scherp gestelde nota van B. en W. Burgemeester en Wethouders van Heem stede hebben in een scherp gestelde nota aan den Raad uitdrukking gegeven aan hun ernstige onsteinming over de gestes van het Provinciaal Bureau voor den We deropbouw. bestrijdt hardnekkige kou van faioe kanten tegelijk Verlrlfebsar bU Apoth. UrogMev. Rapen van kievitseieren na Zaterdag verboden Daar het aantal kieviten in Nederland sterk vermindert is het zoeken en rapen van kievitseieren na 19 April verboden. Geraapte eieren mogen nog tot en met 21 April worden verhandeld. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7,00. 8.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Zang en piano. 11.00 Radiolympus. 11.30 Tauberplaten. 11.45 Familieberichten. 12.00 Orkestplaten. 12.35 Pianoduo. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Platen. 11.15 Sport. 14.30 Symphonieconcert. 15.30 Boekbespreking. 15,45 Lichte muziek. 16.15 Causerie. 16,30 A. J. C. 16.55 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.30 Voor strijdkrachten, 19.00 Ka merorkest, 19.30 Voor rijpere jeugd. 19,45 We- deropbouwrubrlek. 20.15 Cabaret. 21,30 Socia listisch commentaar. 21.45 Dansorkest. 22.15 Doo- denhuis. 22.15 Orgel. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Nachtvoorstelling. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.30 Politiebe richten. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Klassieke kamermuziek. 11.00 Voor zieken. 11.45 Liederen. 12.30 Dansorkest. 13.05 Metropole-orkest. 13.45 Tooneel en film. 14.00 Platen. 14,15 Engelsche les. 15.00 Voor jongeren. 15.10 Fluit en piano. 15.45 Kiosk. 16.00 Walsen. 16,20 Vraaggesprek. 16.30 Gregorlaansch. 17.00 Jeugduur. 18.00 Koor zang. 13.45 Weekoverzicht. 18.30 Buffalo Bill. 19.45 Populaire muziek. 19.45 Nederland en In- dië. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Gcvariëerd pro gramma. 22.00 Platen op verzoek. 22.45 Avond gebed. 23.45 Dansplaten, In deze nota zeggen B. en W. o.a.: Van overheidswege is er op verschillende tijd stippen en in verschillende toonaarden op gewezen, dat toch vooral gezorgd moet worden, dat de gemeenten over het voor woningbouw in de naaste toekomst be- noodigde bouwterrein beschikken. Hande lende in dien geest werd voor den toege- stanen bouw van 9 arbeiderswoningen op 27 Maart 1946 door Heemstede overgegaan tot den aankoop van een terrein, dat on middellijk voor dien bouw kon worden be stemd. Aan een architect werd vervolgens opdracht verstrekt, maar na veel overleg werd nu pas, dat wil zeggen een vol jaar later, van het staatstoezicht bericht ge kregen, dat tegen aanbesteding geen be zwaar bestaat. Teneinde de voor 1947 toegestane wo ningen te kunnen bouwen, werd in Octo ber 1946 bij het Provinciaal Bureau voor den Wederopbouw een aanvrage ingediend voor aanleg van wegen ten oosten van den Glipperweg, die op het bestaande en goedgekeurde uitbreidingsplan zijn aange geven. Op 30 October 1946 werd mede- deeling ontvangen, dat de aanvrage ii behandeling was genomen. Vijf maanden na dit bericht is nog geen goedkeuring verleend, doch in stede hiervan werd op 24 Maart 1947 door den Hoofdingenieur- directeur van dit bureau bericht, dat de aanvrage door hem is aangehouden, totdat zal zijn beslist hoever de geprojecteerde wegen zich zullen uitstrekken. Hij deelt verder mede, dat deze aanvraag, zoolang in zijn archief zal worden opgeborgen. De overgelegde uitvoerige teekeningen geven evenwel duidelijk aan hoever de gepro jecteerde wegen zich zullen uitstrekken en dit wijkt geenszins af van het bestaan de van kracht zijnde uitbreidingsplan. Deze gang van zaken aldus B. en W. heeft ons in hooge mate ontstemd en wij kunnen hierin niet anders zien dan een ontstellend symptoom van verregaande besluiteloosheid van de zijde van den cen tralen provincialen dienst, waardoor de wederopbouw dermate noodeloos wordt vertraagd, dat wij hebben gemeend dit ook ter kennis te moeten brengen van uwen Raad. Verder vestigen B. en W. er de aandacht op, dat door Gedeputeerde Staten op 10 Januai'i 1940 aan de Raden der gemeenten Haarlem, Velsen, Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Zandvoort en Haarlemmer- liede de verplichting is opgelegd om een streekplan voor Kennemerland-Zuïd vast te stellen. De gemeenschappelijke rege ling hiervoor werd 7 Februari 1941 vast gesteld. Ofschoon daaromtrent nimmer een besluit te onzer kennis is gebracht, is mondeling medegedeeld, dat deze regeling buiten werking is gesteld en overleg dus verder is uitgesloten. Dit alles behoort nu tot de taak van den Provincialen planolo- gischen dienst, die de macht schijnt te be zitten om zonder verder overleg met het gemeentebestuur een bestaand goedge keurd plan terzijde te kunnen stellen. „Het is werkelijk meer dan droevig, dat op deze wijze niet meer begrip wordt getoond Spion tot vijf jaar veroordeeld De 51-jarige Amsterdamsche kellner C. V. die twee maanden vóór den Duitsdien overval op ons land tot 5 jaar was veroor deeld wegens spionnage en die door de Duitschers op 16 Mei 1940 uit zijn gevan genschap werd bevrijd, is in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam op nieuw tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij werd bovendien voor tien jaar ontzet uit de beide kiesrechten, voor den grooten woningnood in deze ge meente". Burgemeester en Wethouders hebben dan oolc gemeend zich te moeten richten tot den minister voor den Wederopbouw met verzoek op korten termijn de vereisch- te vergunning te doen verleenen teneinde de mogelijkheid te openen, dat Heemstede althans de weinige woningen, welke vol gens het bouwplan 1947 hier gebouwd mo gen wonden, ook inderdaad kan laten bou wen. De jeugd zal helpen bij den aardappeloogst In tegenstelling tot het vorig jaar, toen de regeling van „landarbeid door jeugdige stedelingen" word verzorgd door het Rijks bureau, zullen dit jaar de bij de Neder lands che Jeugd Gemeenschap aangesloten jeugdorganisaties in samenwerking met de Stichting voor den Landbouw deze werkzaamheden regelen. De raad van af gevaardigden van de in de Nederlandsche Jeugd Gemeenschap samenwerkende jeugd organisaties heeft besloten tot het verlee nen van medewerking aan de „pootaard- appeloogst" van 8 Juli tot 15 Augustus in Noordholland, Zuidholland, Noord-West- Brabant en deelen van de provincies Gro ningen en Zeeland. Jongens boven 14 jaar kunnen bij den oogst worden ingeschakeld. Het gebruike lijke landbouwtariefloon van f 1.50 per 100 meter zal ook aan de leden der jeugd organisaties worden uitgekeerd. Bij een 9-urigen werkdag kunnen de jongens ge middeld f 4 a f 5 per dag verdienen. De jeugdorganisaties kunnen groepen van 30 tot 40 deelnemers samenstellen welke gedurende veertien dagen een werk kamp zullen vormen. Noorsche sportvlieger doet noodsprong Een Noorsche sportvlieger, die van Zuid-Engeland op weg was naar Oslo, moest nabij Brouwershaven wegens een defect aan den motor een noodlanding maken. Even voordat het toestel den grond raakte, sprong de piloot er uit. Het toe stel vloog bij de landing in brand en ging in vlammen op. De piloot werd bij den sprong slechts licht gewond. IN TWAALF MINUTEN NAAR BRUSSEL. Het Engelsche straalvliegtuig Gloster Meteor, waarmee dezer dagen demonstra ties boven het vliegveld Valkenburg bij Leiden zijn gegeven is Donderdag van dit vliegveld vertrokken en in twaalf minuten naar Brussel gevlogen. Haakon Stotijn trekt zich terug Haakon Stotijn heeft den Centralen Eere raad bericht gezonden, dat hij zijn hand- teekening onder het adres, dat hij met Eduard van Beinum, Ferdinand Helman en Willem Andriessen onderteekend had en dat den Centralen Eereraad verzocht „Wil lem Mengelberg terug te geven aan de kunst", terugneemt. De bekende hoboïst heeft dezen stap als volgt gemotiveerd: „Door de reactie op den omstreden brief aan den Centralen Eereraad betreffende de zaak Willem Mengelberg is mij duidelijk geworden, dat ik door een uit puur men- schelijk gevoel gegeven handteekeninj ongewild aan een politieke zijde ben ge plaatst, waar ik in verband met mijn in nerlijke overtuiging niet staan kan. Daar ik niet tot de initiatiefnemers of opstellers van bedoeld schrijven behoor en mij dit terloops in Januari j.l. werd voorgelegd, heb ik mij helaas eerst nu gerealiseerd, dat het in dezen tijd van onuitgestreden strijd nog onmogelijk is zuiver menschelijke overwegingen alleen te laten gelden hun politieken achtergrond over het hoofd te zien. Hierom zie ik mij nu gedwongen mijn handteekening van bovenbedoeld ichrijven terug te trekken". Overigens blijkt nu, dat de brief ook door Herman Schey, Louis van Tulder, Theo van der Pas, Henk van Wezel, Heiman van den Eerenbeemt, H. Stips, mr. H. P. Marchant, J. Mollinger, E. B. Heemskerk, J. Honig, L. Boissevam van Tienhoven, C. Delprat- Rjjnvaan onderteekend werd. Van deze onderteekenaars hebben de heeren Eduard van Beinum, Ferdinand Helmann, Henk van Wezel en mejuffrouw E. B. Heemskerk in „Het Parool" de vol gende verklaring afgelegd: Einde Januari, begin Februari 1947 heeft een 20-tal personen onder wie een groot aantal muSsici, een brief ondertee kend, gericht aan den Centralen Eereraad betreffende de zaak Mengelberg. Bij een aantal dezer personen zoo niet bij allen is deze onderteekening een gevolg ge weest van de mededeeling dat het hier be trof een tweetal argumenten: aandringen op behandeling zonder verder lang uitstel van de „zaak" Willem Mengelberg; b. getuigen van hun gevoelens ten op zichte van den musicus Mengelberg. Deze brief is in geen enkel opzicht voor publicatie bestemd geweest. Op Vrijdagavond 11 April verscheen plotseling een bericht in een dagblad, waar op dezen brief werd gedoeld zonder dat de feiten overgens juist werden weergegeven TEGEN:»Hoofdpijn. migraine, kiesDÜ TEGEN:»Hoofdpijn. migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek. zenuwpijnen, maandpijnen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht. ing „Goethe als natuur-onderzoeker" door dr. A. SCHIERBEEK. - H. Meulenhof, Amsterdam. Aan het eind van zijn leven heeft de tachtigjarige Goethe tegen Eckermann ge zegd, dat hij zijn halve leven aan een moeizame bestudeering van de natuurwe tenschappen had besteed en dat hij daar over geen berouw had omdat hij anders waarschijnlijk hoogstens een half dozijn treurspelen had geschreven. Goethe stelde er een eer in tot de groote natuur-onder- zoekers van zijn tijd te behooren en de wetenschap kwam bij hem vóór de kunst. De geschiedenis heeft hem in dat opzicht heel karig bedeeld, want de meeste be schouwingen over zijn persoonlijkheid zijn gewijd aan den kunstenaar en den mensch Goethe en zij schenken den beoefenaar der wetenschap alleen dan aandacht, wanneer die van directen invloed is op het literaire werk. Goethe als natuur-onderzoeker wordt alléén herhaaldelijk genoemd wanneer het gaat om zijn kleuren-theorie. De andere onderwerpen waaraan hij studie wijdde, zijn vergeten, ook al omdat anderen ont dekkingen deden die voor de verdere ont wikkeling der natuurwetenschappen van grooter beteeken is zijn geweest. De belangstelling, waarmee dr. Schier - beek, privaat-docent in de geschiedenis der biologie aan de Rijksuniversiteit van Lei den, Goethe's werk op wetenschappelijk terrein heeft verzameld, heeft echter een heel belangwekkend boek opgeleverd. Niet zoozeer om de beschouwingen van den geleerden dichter over het tussohenkaak- been, de metamorfose der planten en an dere onderwerpen die de studie dezer on derwerpen thans nog zouden kunnen be ïnvloeden, maar wèl omdat zij een juister beeld kunnen helpen vormen van Goethe's persoonlijkheid en van zijn plaats in het kader van zijn tijd. en uitsluitend de naam van Eduard van Beinum als onderteekenaar werd vermeld. Na deze publicatie was het noodzakelijk weer te geven wat gebeurd was en de niet zeer gelukkige tekst van den briei is toen gepubliceerd, waarbij in der haast slechts vier van de onderteekenaars wer den opgegeven zonder er op te wijzen, dat deze een onderdeel van een grooter aantal vormden. De onderteekenaars hebben thans de overtuiging dat de beide argumenten in punt 1 genoemd, niet in den brief tot uiting zijn gekomen en daardoor ontzag gelijke misverstanden hebben veroorzaakt en geleid hebben tot datgene, wat zij zelf tot eiken prijs willen vermijden: beïn vloeding van den Centralen Eereraad door de uitvoerige persberichten welke het ge volg van den geheelen betreurenswaar- digen gang van zaken is geweest". Koopman in valsche textiel punten veroordeeld Voor de rechtbank te Zutphen heeft te recht gestaan de koopman W. B. te Hoo- geveen, die onlangs te Apeldoorn werd betrapt bij het verkoopen van valsche textielpunten. Deze arrestatie was de aan leiding tot de ontdekking van een com plot, waarna de drukker der textielpun ten in Aken en handelaars in Nederland konden worden aangehouden. W. B. had zevenduizend valsche textielbescheiden bij zich en bij huiszoeking in zijn woning te Hoogeveen werden er nog dertienduizend aangetroffen. De rechtbank veroordeelde B. tot een maand gevangenisstraf met opzending naar een rijkswerkinrichting voor een jaar en drie maanden. Schoenenbon voor hen, die er na 1 April 1946 niet een ontvingen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten van 21 April af, op nader bekend te maken da gen aan een ieder die sedert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen in levering van bon 614 van het inlegvel heeft ontvangen, een schoenenbon tegen inleve ring van bon 614 van het inlegvel heeft ontvangen, een schoenenbon zullen ver strekken. De Tweede Distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet worden overlegd. Voorts zal aan kinderen, geboren in April van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan de kinderen geboren Juni 1946 een schoenenbon worden verstrekt. Deze laatsten komen in Juni niet opnieuw voor een verjaardagschoe- nenbon in aanmerking. Biljarten Europeesch kampioenschap In de kleine zaal van „Krasnapolsky" te Am sterdam zijn Donderdagmiddag de wedstrijden om het Europeeech kampioenschap 71/2 begon nen. waaraan de Nederlanders De Leeuw, Van der Pol en Jan Sweeiing deelnemen. Op den eersten dag hebben Van Hassel (België). De Leeuw. Van der Pol en Dufetelle (Frankrijk) hun beide partijen gewonnen en Baudart (Bel gië) Albert (Frankrijk), S weering en Franckl (Tsjecho Slowakije) verloren hun partijen. De 'tslagen waren: Ik hou met van Amerikaansche In de eerste plaats omdat ik er in de tweede plaats omdat ik er n krijgen zal en in de derde plaats rre, volgens mijn kapper, de weelde J zullen Van der Pol Franckl Dufetelle Albert Van Hassel Baudart De Leeuw S weering Sweering Van der Pol Dufetelle Baudart Van Hassel Franckl Albert De Leeuw 300 74 11 13.63 3.36 5.76 5.55 25.— 16.16 13.63 5.72 4.87 13.64 17.64 Olympische Spelen Uitnoodiging aan 53 landen verzonden Het organiseerend comité der Olympische Spelen 1948 heeft thans een officiëele uit noodiging tot deelneming aan 53 landen ver zonden, waarbij echter Rusland niet inbe grepen is, omdat dit land nog geen lid is der internationale federaties en daar ook nog geen nationaal Olympisch Comité is gevormd, waaraan de uitnoodiging gericht zou kunnen worden. De namen der 53 landen zijn,: Afghanistan, Argentinië, Australië, België, Bermuda, Boli via, Brazilië, Britsch-Indië, Bulgarije, Canada, Ceylon, Chili, Ohina, Columbia, Cuba. Dene marken, Egypte, Finland, Frankrijk. Groot- Brittannië. Griekenland, Haïti, Hongarije, IJsland, Iersche Vrijstaat, Italië. Jamaica. Joegoslavië, Lichtenstein, Luxemburg, Malta, Mexico. Nederland, Nieuw Zeeland, Noorwe gen. Oostenrijk. Palestina, Peru, Philippijnen, Polen, Portugal, Roemenië, Salvador. Spanje, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Uruguay, Vereenig- de Staten, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. De invitatie is geschreven op een document in vierkleurendruk, waarop een athleet staat, die een brandende toorts draagt. Voorts bevat het een blauwe zegel met een afdruk van Big Ben. als symbool van de stad, waar de Spelen ge houden zullen worden. Elke uitnoodiging draagt de hand teekeningen van Lord Portal, voorzitter der Spelen en van Lord Burghley, voorzitter van het organiseerend comité. een overvloedig kopje koffie ten. Dat laatste blijft voor reken mijn haarsnijder, dien ik nog m,IC? geloof sinds hij mij verteld hïï Romme gouverneur-generaal zou Ik hou nog om een vierde red?^ van Araerikaansche auto's. Dat is el! r~^ chologische reden. Volgens mijn» is het erg moeilijk, vriendschap m te sluiter.. Ik herinner me een Ci: en tevreden Citroentje van i uweetwel, dat mijn linieer buurnCidï: 's heeren wegen placht te dragen Het goedmoedige Citroentje SL, nacht en ontij bij ons in de straat keerd en als ik door de gordijnen t zag ik steeds recht in zijn gelaat S? gemoedelijke, vriendelijke oogen hl?? mij dan aan en soms kreeg ik t»i- knipoogje. Dat Citroëntje "had een7 gezicht met intelligente oogen die ver uit elkaar stonden en evenmi»"?'' keken. Ik herkende dat gezicht on !t uit duizend andere cn ik hield va oogen, die verstandig en vriendeliik En dat is nu de vierde reden ik niet van Amerikaansche auto's? houden. Zij loenschen. Zij kijken i» 1 aan, maar zij staren dom en béte la! n!i' heen door een bril van verblind»».!lgS;! kei. Zij hebben het gezicht van e?n 5 van een opgeblazen bookmaker van dikgegeten nietsdoener. Zij nebben intelligentie zij zouden je te plette^ den zonder je aan te kijken. En er z0u spier van hun nikkelen gezicht vertrek wanneer ze ie in domme vaart vermorzelen. Het Citroëntje was mensch; deze zijn opgezette gorilla's?? der een zweem van innerlijk leven Een mensch, die in zijn leven als ma- auto's van buiten moet bekijken, stelt u slotte eischen. En daarom houd ik t van Amerikaansche auto's. Ik zie liever' het tevreden gezicht van een paard. 13. „Ik ga er toe over om deze knop op te rapen en mee te nemen!" zei de heer Snuf- kens, de daad hij het woord voegende. Het is immers niet uitgesloten, dat dit de ge zochte dop is? In dat geval zou het Raadsel i van de Gestolen Radiatorknop reeds zijn opgelost! We gaan nu rustig naar huis en wachten op de komst van den chauffeur de volgende iveelc. Zodoende.Hij zweeg plotseling en staarde met uitpuilende ogen naar zijn eigen radiator. De knop was er afgehaald! Op het zelfde moment klonk er achter hem het geronk van een motor en toen ze omkeken zagen ze een motorfiets met grote snelheid wegrijden. „Dat is hem!" riep Panda. „Dat is de kereldie de dop gestolen heeft! Dat is de dief!" "OVERWINNING VOOR VAN SCHELTlVr, - in de in Amsterdam gehouden voorrondt v het schaakkampioenschapj van Nederland w Van Scheltinga de overwinning geboekt Er™» nog één ronde gespeeld worden en de - i luidt: i. Van Scheltinga 7'/, p.; 2. Gortig, p.; 3. Kramer 5 p.; 4. Van den Berg Tummers 3'A p.; 6. Pruyt 1 p. VIERKAMP „DE WATERTRAPPERS' Zondagmiddag a.s. organiseert „De Watert™! pers" in het Sportfondsenbad een Vierkant Leden van de Zuidelijke clubs „Surea" Breda en MZPZ uit Maastricht en de Anuï uit Amsterdam zijn de gasten. Het programs vermeldt een waterpolotournooi tussehen a vier heerenzeventallen en zwemnummere w* dames en heeren. WATERPOLOWEDSTRIJDEN. ln de krira. competitie afdeeling dames, moesten de me.. tallen van HPC en HVGB een beslissing!w«l! strijd spelen om het kampioenschap; de dame; van HPC wonnen met 1—0. Het waterpoloprogramma voor a.s. Zondag in het Sportfondsenbad luidt: Aid. i, Heeren- HVGB 2—HPC 2; DWR 2—DWT 1. Afd. II: Haar! lem 2—VZV 2, VOORTING NAAR ZWEDEN. - Drie ami. teur-wielrenners zijn officieel aangewezen oir. ons land te vertegenwoord)gen in internationale wedstrijden welke van 5 tot 15 Juni in Zwecen worden gehouden, t.w. Van Beek uit Oosiaaa-, Voorting uit Haarlem en De Vries uit Vlaai, dingen. Zij nemen aan vijf wedstrijden deel. Korfbal Oefenwedstrijd van liet H.K.B.-twaalftal Zaterdagmiddag om half vier speelt het voor» loopige Haarlemsche Ko-rfbalbond-twaalftal een oefenwedstrijd tegen Oosterkwartier op het terrein aan de Zomervoort. Het HKB-twaalf. tal is als volgt samengesteld. Aanval. Dames: Mevr. W. Sterk—Compir, Mej. B. Moerman. Heeren: J. v. Andel en TL v. d. Meer, (allen van „Animo Ready Midden. Dames: Mevr. T. Thuis—v. Veen u Mevr. D. Thuis—Wijnands. Heeren: T. Thuis H. Thuis, (allen Nieuw Flora). Verd. Dames: Mej, A. Bakker (Watervliet), Mej. A. Kaandorp (Aurora). Heeren: W. Vini en J. de Pater (Sport Vereent). Reserves: Dames: Mevr. B. Hofer-Traj (Nieuw Flora). Mej. A. Ammerlaan (Sport Ver eent). Heeren: J. Toepoel (Animo Ready) en B. Verbeek (Aurora). Wat nu Pasikivi? Sakari Tuomioja i niet in geslaagd een nieuwe Finsche regeering te vormen. Met het oog op de moeilijkheden bij de keuze van een eersten-minister neemt men nu aan, dat president Pasikivi algemeene verkiezingen zal moeten uitschrijven, De kiezerslijsten zullen echter r" voor October gereed zijn. Bom. De politiemachten van geheel Euro pa zoeken naar den maker van de boni die Woensdag in het Engelsche mini sterie van Koloniën werd geplaats'- Men verwacht een spoedige arrestatie. Ook in Nederland wordt gezocht. „Democratisch" bestuur. Radio Moskou meldt, dat in Tirana, de hoofdstad van Albanië een proces is begonnen tegen een aantal geestelijken die ervan wor den beschuldigd „als werktuigen van buitenlandische agenten ie zijn opge treden en hun positie als geestelijke te hebben misbruikt, om handelingenten nadeele van het democratische bestuur van Albanië te maskeeren." Geen gratie. Naar radio Coblenzmeldt.il het verzoek om gratie van dr. Tiso, den vroegeren Slowaakschen president, dje wegens verraad ter dood is veroordeeld door de Tsjecho-Slowaaksche regee ring verworpen. Geen persvrijheid. Wilbur Forrest, presi dent, van de Amerikaansche vereenk ging van dagbladredacteuren, heel' verklaard, dat in de volgende landen geen persvrijheid-heerscht: Argentinië, de Sovjet-Unie, Santa Domingo, Mexi co, Venezuela, Japan, China, undo- China, Korea, Perzië, Egypte, FinlatWi Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Spanje, Italië, Duitschland, Polen, ïtomeBj Turkije, Joego-Slavië, Hongarije, Grie kenland en Bulgarije. Geen ervaring. Nog steeds hebben in®?* geland stakingen plaats die de voeos®" distributie en steenkoolproductie De lemmeren. In Glasgow staken 53 havenarbeiders reeds bijna een maan i in Zuid-Wales staken 1600 mijnwerken en in Londen zijn gisteren 1000 spoor wegarbeiders in staking gegaan, w gens de aanstelling van een nieuJ- loon-ambtenaar, die volgens de aro ders geen ervaring van dit 060

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2