Swing it De N Z H-R-M. schaft zich een „weasel" aan Slapen ho-maar - Pijn des te meer! Kris-kras door de sportwereld Santpoort De snuifdoos van den Keizer VRIJDAG'8 APRIL 1947 Jtl tractor voor de Zandvoortsche boot was ze te licht IJMUIDER COURANT „Pfindsoorticc badknip-op-wielen, Hoensdagm'dda? met een flink ean- dle ripn weg naar Zandvoort schoof. menige verbaasde vraag aan toeval- W vMrbMangers ontlokt. En toen dat l'flneCaai-ding tenslotte stil hield voor 5 rnotc deuren van het gebouwtje, waar sfr de blauwe reddingboot van de »HRM op haar rupswielen wacht op 'like avonturen, wist de Zandvoort- Vened waar kwam ze zoo gauw van- srhejeus vertellen dat dit nu een „duk" d3an ,i,.t ie er van alles mee doen kon- was en aai no deuren gingen open en de C. A. A. de Wit werd uit haar stal getrokken 5 r den stoeren tractor, die het glimmen- 1° gevaarte met nijdige rukjes de straat op degL Toc'n was er geen schip in nood, was misschien een beetje heiig boven sjorde. Toen het wa» "^"reddingboot kon toch onmo- zee, maar geS de'aap St 'de mouw en de badkuip ,J,r de boot kwam. Want de tractor kreeg Ir ronder opgaaf van redenen genoeg van a. kleine grijze amphibiewagen een c?veasel" Uit een Amerikaansche leger- 3 «o spande er zijn tachtig paarde- vraehten voor om, waarachtig, de zware Dadok vooruit te krijgen. Supcr_.ee]) De jeep is een duvelstoejager van de Geallieerde legers geweest maar de „Wea- pp een lichte amphibiewagen. dien alleen SUvijden in de kunst van het oorlogvoe ren kenden, was op verscheidene markten fh.iis waar de jeep nog nooit van gehoord had Met zijn standaard 6-cylinder-auto- rnobieimotor en zijn lichte rupsbanden nam h i zonder dralen besneeuwde hellingen van 43 graden om nog niet eens te spreken van hindernissen, waar de kleine G. P. met een groote boog omheen ging. Dit kleine grijze wonder bewees op het Zandvoortsche strand dat het niet alleen mitrailleurs en zenders of ont vangtoestellen kan vervoeren maar de werken des vredes minstens even pret tig vindt- De reddingboot rolde, vlugger dan de tractor zou durven, over de steentjes van den noodboulevard en het rulle zand bleek voor de rupsbanden een uitgezochte on dergrond te zijn Tot de waterlijn ging alles zonder ha peren. Maar wanneer een reddingboot uit het water komt, moet zij weer onder dak gebracht worden en de duinen van Zand- voorts strand zijn vrij steil. De „Weasel" bromde, slipte dat het stoof, maar de „Dudok" bleef staan. Zoodat de logge tractor er een eind aan moest maken eu op z'n zeven gemakken de schuit om- lioo.e trok. Er was uiteraard voor dit experiment groote belangstelling. De directeur van de N.Z.H.F..M. was er om te zien wat de „Weasel" presteerde hij voorspelde al direct, dat de dappere trekker door zijn geringe gewicht zou doorslaan in het zand en het heele Zandvoortsche redding- bootpersoneel bleek present om het novum te aanschouwen. De Reddingmaatschappij heeft echter de Weasel toch gekocht. Tenslotte is het voor een instelling als de N.Z.H-R.M. een uit gezocht vervoermiddel: het heele whipper- toestel van Scheveningen zou er desnoods mee tot in het water gebracht kunnen worden. Daarom werd de maatschappij voor ruim twee mille eigenaar van deze laatste der Mohicanen. Weasels: een uitstervende familie. De Amerikanen maakten er sinds 1942 twaalf duizend, die over de geheele we reld hun werk prachtig deden. Een kleine De „Karei Doorman" krijgt hoog bezoek Hr. Ms. Karei Doorman trekt in Londen veel bezoek. Vertegenwoordigers van ver schillende instellingen op maritiem gebied zijn reeds aan boord geweest. Gisteren kwamen er onder anderen twaalf Marva's met twee Marva-officieren, die werkzaam zijn aan het Nederlandsche marine-hoofd kwartier te Londen. Met veel belangstel ling hebben zij het vliegkampschip in oogenschouw genomen. Tegen den avond kwam er zeer hoog bezoek: met den be velhebber der zeestrijdkrachten, luitenant admiraal Helfrich en zijn gezelschap van Nederlandsche marine-autoriteiten, waren tal van hooge Britsche persoonlijkheden gasten op de Karei Doorman. Terwijl de marinierskapel van de Ko ninklijke Marine onder leiding van den luitenant ter zee der derde klasse Gijsbert Nieuwland op het vliegdek stond opgesteld om deze gasten met de gebruikelijke eer bewijzen te ontvangen, kwamen aan boord de first sealord admiral Sir John Cun ningham, de third sealord vice-admiral C. S. Daniel, de fourth sealord^ Sir Douglas Fisher. Voorts waren in dit gezelschap de schout bij nacht Oliver, assistent chef van den Britschen marinestaf, vice-admiral Sir Patric Brind, president van het „Naval College" te Greenwich, de burgemeesters van Deptford en Greenwich en van Ne derlandsche zijde de kapitein ter zee J. B. de Meester, de Nederlandsche marine attaché te Londen en de waarnemend commandant van de „Vulkaan", de luite nant ter zee der eerste klasse P. Schotal. Zij hebben geruimen tijd aan boord van de „Karei Doorman" vertoefd. zeventig verdwaalden in een Amerikaan sche legerdump in Nederland waar ze via verschillende auto-handelaren uit werden verlost. De heer M. Gatsonides uit Heem stede bouwde er onder meer verscheidene om tot landbouw-tractor die op het oogen- blik in de omgeving van Haarlem kalm voor een ploeg stappen. Hij demonstreerde er mee in Halfweg maar zakte door het ijs, wat niet erg was, want een Weasel blijft toch drijven. Hij gaat nu deze Weasel voor de N.Z.H.R.M. ook ombouwen tot een rups-vrachtwagentje voor het Schevening- sche Whipper-toestel. En dan is het uit met de Weasels, want ze worden niet meer gemaakt en de dump-bewoners werken bijna allemaal bij de boeren. Jammer, want een Zandvoortsche hotel eigenaar zag wel wat in deze kleine rij - schuiten of vaarauto's? en wilde er direct een paar hebben, om komenden zo mer zijn gasten te kunnen amuseeren in zee en-op het strand. De Weasel", een kleine amphibie-wagen, probeert onder groote belangstelling de zware reddingboot van Zandvoort door het rulle zand te sleepen. „Een die niet geteld wordt" „Een die niet geteld wordt" is de titel van net tooneelstuk, dat de tooneelver- eeniging „Het Masker" opvoert Zaterdag 19 April in het Patronaatsgebouw. „Het Masker" is een vereeniging die reeds jaren voor den oorlog, van Mei 1932 af, de edele kunst van looneelspel heeft beoefend. De heer P- C. Bontenbal richtte de vereeniging op. Nadat in 1937 het eer ste lustrum was gevierd, is door de oor logsomstandigheden in 1940 abrupt een ein de gemaakt aan haar bestaan. Verschil lende cultureele instellingen, alsmede de donateurs betreurden dit niet minder dan de spelers zelf. In Mei 1945 is de vereeniging echter heropgericht en sedert dien trad men ver schillende malen op voor diverse vereeni- gingen. Thans wordt de eerste zelfstan dige opvoering gegeven, onder regie van den heer W. N. Brouwer, de man die van de oprichting in 1932 al' zijn aanwijzingen reeds aan de spelers heeft gegeven. Ook de heer Bontenbal is wederom van de partij, dooh verder is de bezetting nieuw. GEREFORMEERDE KERK VELSEN. Tot koster van het kerkgebouw der Ge reformeerde Kerk van Velsen is door den kerkeraad benoemd de heer J. Huttinga. Jo Vincent zong in „Rex" Het cultureele leven in Velsen heeft in het seizoen 1946-'47 een flinken stoot in de goede richting gekregen, dank zij het ini tiatief van het bestuur, zij het dan ook een voorloopig bestuur van de Cultureele Ver eeniging Dit bestuur heeft de kroon op zijn werk gezet door als seizoenssluiting mevrouw Vincent te engageeren voor een liederen- avond We zijn in IJmuiden-Velsen niet verwend op het gebied van kunst Het be hoeft dan ook geen betoog dat het optre den van Nederlands grootste zangeres ve len een gevoel van zelfvertrouwen en eigenwaarde heeft gegeven: er is in onze gemeente behoefte aan iets goeds en er is zeer zeker in onze plaats veel te bereiken. Mevrouw Vincent heeft ook dezen avond weer bewezen dat stem en voordracht sa men een onverbrekelijk geheel vormen. Speciaal kwam dit uit in de Russische kin derliederen waar juist de voordracht het geheel duidelijk maakte. Het zich inleven in elke lettergreep, elk woord, dat is het groote geheim van deze zangeres. De zang en de sublieme begelei ding van Emmy van Eden vulden elkaar volkomen aan. Wanneer we critiek zouden geven, dan zou het een opmerking moeten zijn die slechts de aanwezigen betreft. Wij gelooven dat mevrouw Bos-Vincent het meer op prijs zou hebben gesteld, wan neer na de geestelijke liederen het applaus ware achterwege gebleven. Doch dit i.s een kwestie van aanvoelen. De leden der Cultureele Vereeniging heb ben genoten van wat een begenadigde on der de menschen heeft gegeven. H. K. „Het Mosterdzaadje" viert elfde lustrum De C.J.M. „Het Mosterdzaadje", de oud ste afdeeling van het Ned. Jongelïngs Ver bond hier ter plaatse, bestond in Februari jl. 55 jaar. De omstandigheden maakten, dat de herdenking eenige maanden moest worden uitgesteld. Dit zal nu geschieden Dinsdag 22 April in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat in een herden kingssamenkomst met de gemeente. Als spreker treedt op ds. J. v. d- Berg. Verder zingt het koor der Goede Herderkerk on der leiding van Joop Huizinga eenige lie deren en zal de dirigent zich op het orgel doen hooren. Na deze samenkomst wordt het jubileum met een paar bonte avonden in Flora ge vierd. „WILHELMINA" HOUDT EEN PROPAGANDA-AVOND. De Chr. Muziekvereeniging „Wilhelmi- na" houdt heden een propaganda-avond in het Patronaatsgebouw. Met de opvoering van het blijspel „Pantoffelpijn" van J. A. Bruinsma hopen de uitvoerenden de be zoekers eenigen tijd aangenaam bezig te houden. Hoogoven Schaakclub kent geen zomerrust Ofschoon schaken eigenlijk een winter sport is, heeft de Hoogoven-Schaakclub voor den komenden zomer eenige aantrek kelijke wedstrijden vastgesteld. Zooals men weet, werd in <3e laatste ledenvergadering besloten, de groepen Be verwijk en IJmuiden gescheiden te houden en elke groep een eigen competitie te laten spelen. IJmuiden start Woensdag 23 April mei een nieuwe groepeering. De indeeling van nieuwe leden kan nog tot dien datum schieden. Dan wordt op 7 Mei een massa kamp gespeeld tegen de Mekog, alleen voor hen, die op het bedrijf werkzaam zijn. Deze wedstrijd gaat uit van Hoogoven Staten; de H.O.S.C. heeft echter de leiding. Op 8 Mei heeft een ontmoeting plaats tusschen een 20-tal leden met de Schaak club „Lasker" van Uitgeest. Zaterdag 10 Mei heeft een treffen plaats tusschen de jeugd van H.O.S.C. en die van „Schaak mat" uit Noord-Scharwoude. Op 6 Juli wordt de „Aardbeienwedstrijd" gespeeld, waarbij het de bedoeling is, het eerste f tiental tegen een sterk tiental uit Amster- dam te laten spelen en voor die rest een wedstrijd tusschen de groepen Beverwijk en IJmuiden uit te schrijven. De wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van Kennemerland zal ook dit jaar gehouden worden. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG Aangevoerd werden 40 kisten tarbot en tong, 1700 kisten kabeljauw en gul, 250 kisten kleine schelvisch. 350 kisten schol. 60 kisten wijting. 30 kisten diversen, totaal 2430 kisten. Prijzen: groote schol f 31—f 27, middelschol f34—f23, zetschol f34. Besommingen: Trawlers f25.000. Motorloggers: KW 9 f 4470. KW 83 f8130. Zweedsche kotter: GG 475 f7610. Kustvisschers: IJM 270 f 1920. UK 137 f-190, UK 147 f149. UK 94 f150. UK 28 f370, UK 142 f 830, UK 141 f 980. UK 85 f 179. UK 90 f 350, UK 32 f 159, UK 114 f 286. BR 28 f 400. BR 55 f 136, BR 5 f630, VD 60 f610, KW 21 f790, EH 20 f620, IJM 221 f 2570, UK 190 f130. Een belangrijk exportartikel was de baring in 1946 Nederlandsche visscherijproducten wa ren vóór den oorlog wijd en zijd bekend in de wereld. Ruim 50 procent van hetgeen •erd aan- cn ingevoerd vond zijn weg naar de bewoners van de naburige en meer afgelegen landen. De volgen de cijfers geven een overzicht van den gemiddelden aan-, in- en uitvoer over de jaren 1936 tot en met 1939: Aanvoer 223.000.000 kg., invoer 15.000.000 kg., uitvoer 140.000.000 kg. De voornaamste producten, die uitge voerd werden waren pekel- en steurha- ring, bokking, versohe haring, versche zeevisch, versche zoetwatervisch, oesters, mosselen en garnalen. Aan de spits staat de haring. Geduren de de jaren 1936 tot en met 1939 bedroeg de gemiddelde uitvoer van haring 61.6 mil- lioen k.g. pekel- en steurharing, 3.9 mil- lioen kg. bokking en 14.7 millioen kg. versche haring, ol' wel 59 procent van den gemiddelden totalen uitvoer. Naar vrijwel alle landen ter wereld werd de Nederlandsche haring verzonden. Toen de voedselvoorziening steeds beter werd, kon men ook weer aandacht schen ken aan den opbouw van den export. En reeds in 1946 vond de haring evenals vóór den oorlog zijn weg naar de consumenten over de geheele wereld. Naar Hongkong, Calcutta, Kaapstad en vele andere steden in ver verwijderde landen werd zij ver zonden in tonnen, kegs, blikken en kleine vaatjes. Al deze verpakkingen dragen een stempelmerk, dat den verbruiker waar borgt, dat hij met een Nederlandsch pro duct te doen heeft. Ook de bokking vond zijn weg naar de oude verbruikers. De aanvoer maakte het mogelijk, dat deze uitvoer nog aanzienlijk vergroot kan wor den en dat nieuwe afnemers bediend kun nen worden. Versche haring ging in belangrijke hoe veelheden naar België, Tsjecho-Slowakije en de Britsche bezettingszone van Duitsch- land. Indien de transportmogelijkheden verbeteren zal weldra verzending naar Midden-Europa mogelijk zijn. Engeland schat zijn visscherij-opbrengst ~De opbrengst van de Erigelsche vlsscherlj ge durende het seizoen 1947—1948 wordt, gerekend aar de gemiddelde opbrengst in de oorlogs jaren en naar prijzen van vóór den oorlog, ge schat op een totaal bedrag van 14.644.000 p. st. Voor 19501951 wordt op de zelfde basis een opbrengst van 18.7000.000 p. st. verwacht. Deze cijfers zijn ontleend aan een Witboek olangs uitgegeven door de ministeries van Landbouw en Vlsscherij en van Voedselvoorze- ning. waarin de bijdrage tot de na-oorlogsche besparing van deviezen wordt uiteengezet. Van 19341938 was het gemiddelde gebruik van visch per hoofd der bevolking in Engeland (visch in blik inbegrepen) 11.2 kg. per jaar, in 1944 was het 7.8 kg. en volgens de „verbeterde basis" voor 1950—13951 wordt verwacht, dat het verbruik zal stijgen tot 12.8 kg. Circus Saitarino komt De vermakelijkheden zijn in Velsen niet van <Je lucht, zou men kunnen zeggen. Ter wijl de festiviteiten in het Lunapark nog aan den gang zijn, wordt de komst van het circus Saitarino reeds aangekondigd. Za terdagavond heeft de eerste voorstelling plaats op het voormalig Stormvogelsterrein. Het programma vermeldt het optreden van internationale artisten. Een circus zonder clowns is niets en de drie Eddines zullen trachten de lachspieren in beweging te brengen. Paarden hooren er eveneens bij en zoo zal men o.m. een merrie kunnen zien, bereden door den heer Van der Zij den, een prachtdier, dat drie jaar geleden nog voor den ploeg liep, doch thans een uitblinker is in de klassieke hoogeschool. Tosca Flora, een achttienjarige schoone, zal dans en acrobatiek ten beste geven. Dit zijn enkele grepen uit een geheel, dat reeds op vele plaatsen in ons land de circuslief hebbers in bewondering heeft gebracht. Of de tent stevig is? Bij den laatsten storm is Saitarino er ongeschonden uitgekomen. Dit kon ook niet anders, daar een houten om bouw van 42 schotten het tentdoek stevig heid verleent. Het vraagstuk der loonen voor de Engel- sche beroepsvoetballers is opgelost door een uitspraak van het nationale scheidsgerecht. De maxima zijn vastgesteld op twaalf pond per week In den winter en tien pond in den zomei cn de minima op zeven pond per week In den winter en vijf pond in den zomer, Door deze beslissing, welke vooral van belang is voor de laagst betaalde spelers, dus voor hen, die in de derde divisie uitkomen, is aan de looneischen der spelers volledig tegemoet gekomen. Het be stuur van de league had over de geheele linie pond minder voorgesteld. Amsterdamsche voetballers gaan binnen kort een reisje naar Scandinavië maken, Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den KNVB heeft een uitnoodiging aangenomen om op 6 Mei tegen het elftal van Stockholm te spe len en op Donderdag .8 Mei tegen het elftal •an Kopenhagen. Twee wethouders zullen de 'oetballers vergezellen. Op den dag. dat in Glasgow het elftal van Groot Brittannië tegen de Rest van Europa speelt, ontmoeten de Engelsche amateurs in het Stadion Goffert te Nijmegen een bondselftal. Hiervoor wordt groote belangstelling verwacht. De keuzecommissie van het Britsche elf tal staat r.iet voor een gemakkelijke taak, om dat het aantal candidaten zeer groot is. Het ziet er naar uit dat Engeland negen spelers zal leveren. Al is Matthews niet gekozen in het elftal dat tegen Frankrijk uitkomt, toch wordt zijn naam genoemd. Ook Lawton en Carter zijn zeker van verkiezing. Peter Doherty, de ler- sche linksbinnen, die in, Huddersfield Town speelt en de volgende week in Rotterdam uit komt, is een groote concurrent van Marmion Voor de spilplaats heeft men de keuze tusschen Franklin (Engeland), Brennan (Schotlanl) en Vernon (Ierland). Hardwlck schijnt de beste linksachterspeler te zijn. Voor de rechtsaehter- plaats moet een keuze gedaan worden tusschen Scott (Arsenal) van Engeland en Hughes (Bir mingham) van Wales. Swift zal vermoedelijk als doelverdedlger optreden. Een week vóór dezen wedstrijd spelen Frankrijk en het Engelsche elftal tegen elkaar in het Wembley-stadlon te Londen. In verge lijking met de ploeg welke tegen Schotland uit komt, zijn de drie wijzigingen aangebracht. Lowe van de Villa vervangt Johnston van Blackpool als linkshalf. In plaats van Matthews speelt Finney (Preston North End) rechtsbui- en Kippax, een amateur van Burnley ver vangt Mullen van Wolverhampton. Joe Baksi, die van Bruce Woodcock won, zal Joe Louis dit jaar niet ontmoeten voor een gevecht om den wereldtitel. Algemeen werd aangenomen dat de winnaar van hef gevecht in Juni van dit Jaar Joe Louis om den wereldtitel zou bevechten. Hat Rogers, promotor voor Mike Jacobs heeft meegedeeld, dat hij de kwestie van den wereldtitel met Baksi en diens manager besproken heeft. Zij besloten om den wereld kampioen nog niet in den loop van dit jaar te ontmoeten. Op een desbetreffende vraag deelde Als ge slaapt voelt ge Uw rheuraatleohe pijnen niet. maar juist die pijnen veroor zaken Uw slapeloosheid. En zóó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die wel dadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijnverwekkende onzuiver heden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af. lusteloos heid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Kruschen Salt is verkrijgb. bij alle Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). (Adv.) TH EATER Vanaf heden tot en met Woens dag 23 April met PAULETTE GODDARD, FRED ASTAIRE en de beroemde band van ARTIE SHAW. Een van de mooiste films op het gebied van muziek en dans. Toegang 14 jaar. Filmtrust Loonregeling Engelsche beroepsroetballers. Amsterdammers naar Scandinavië. Samen stelling Britsche elftal. Baksi is niet de vol gende tegenstander van Joe Louis. Nieuw ivatersporlcenlrum in Friesland. Voetbal Halve eindstrijden in de schoolwedstrijden Woensdag werden de halve eindstrijden van afdeelingen D en E verwerkt. Voor afdeeling E kwamen in het veld de St. Aloysiusschool tegen de St. Petrus Canlslusschooi. Eerstge noemde school was sterker en plaatste zich met een flinke 30 zege in den eindstrijd. De wed strijd tusschen de Rijksleerschool en de Corn Houtmanschool was heel wat spannender. De uitslag werd 2—3. De strafschoppen moesten beslissen en daarbij faalde de Corn. Houtman- school. Zoo kwam de Rijksleerschool in den eindstrijd In de afdeeling D verloor ULO C 3 van de 2de HBS B 4 met 3—1. De kampioen van 1946, de 1ste Centrale school vond in de St. Henricusschool 2 een onver wacht groot tegenstander, die een einde maak te aan de superioriteit der Centrale scholen in afdeeling D. Ditmaal geen der twee Centrale scholen In den eindstrijd. De uitslag was 52. Het programma der eindstrijden van Zaterdag op het RCH-terrein luidt: 2 uur: Afd. D: 2de HBS B 4—St. Henricus school 2 (Heemstede). 2.30 uur. Afd. B: ULO A 1ULO C 1. 2.45 uur. Afd. C: St. Henricusschool 1—2de HBS B 3 (Heemstede). 3.— uur. Afd. A: RHBS (Velsen)—Trinitelts- lyceum. 3.15 uur. Afd. E: St. Aloysiusschool (Heem stede)—Rij ksleerschool. Afhalen van aanvullings bonkaarten Voor het afhalen van aanvullingsbon kaarten aan het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt Zaterdag 19 April de letters Sq tot en met Ve en Maan dag 21 April de letters Vf tot en met Z. V.V.IJ. TOONEEL SPEELT „TUMULT OP FLEURSTEIN". Als laatste opvoering in dit seizoen voert het V.V.IJ. Tooneel Woensdag 23 en Don derdag 24 April in het Patronaatsgebouw op „Tumult op Fleurstein", onder regie van den heer F. Hunsche. Voorzichtig met vuur in het bosch De laatste dagen wordt de hulp vain de brandweer nog al eens ingeroepen voor het blusschen van boschbrandjes. Zondag j.l. was dit zelfs tweemaal het geval en gistermiddag moest men opnieuw uitruk ken, toen echter voor een minder ernstig geval. Men zij voorzichtig met vuur. Rogers mee. dat ten aanzien van den volgenden tegenstander van Joe Louis gedacht wordt aan Jersey Joe Wolcott of Millo BetUna. Het Frlesche gehucht Oudeschouw, aan den Rijksstraatweg naar Heerenveen. Is bezig een ■atersportcentrum van beteekenls te worden. Het vaarwater zal worden doorgetrokken van de Nieuwe Wetering naar het Grouwster Meer en bij Oudeschouw zal een nieuwe brug worden gebouwd. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat Oudeschouw in het centrum van de water sport komt te liggen. De oude herberg ter plaatse zal veranderd worden in een water- sporthótel. Het is aardig te weten, dat in de zelfde herberg keizer Napoleon zijn decreten heeft geteekend en dat de Koningen Willem I, II en lil daar ververschingen hebben gebruikt. Het ligt in de bedoeling een nieuwe vleugel te bouwen en in de Boorn een jachthaven te maken. Coöperaties hebben fusie-plannen Naar wij vernemen bestaan reeds gerut- men tijd plannen tot een fusie tusschen de verbruikscoöperaties „De Eendracht" te Velsen en „Algemeen Belang u.a." te Be verwijk en zijn in dezen tijd herhaalde be sprekingen daaromtrent gevoerd. Men meent te weten, dat de beide be sturen tot volledige overeenstemming zijn gekomen, doch dat de beslissing tot fusie eerst kan vallen na een desbetreffend be sluit der ledenvergaderingen. „Algemeen Belang" zal hierover Donder dag 24 April in gebouw Adrichem te Bever wijk beslissen. Hulp gevraagd voor het schooljeugdfeest Het comité, gevormd uit leerkrachten van alle bijzondere en openbare scholen in onze gemeente, doet nogmaals een beroep op de inwoners om mede te helpen het gx-oote schooljeugdfeest dat in voorberei ding is, te doen slagen. De leerlingen uit het eerste en tweede leerjaar van alle lagere scholen in IJmui den zullen op 5 Mei naar het Patronaats gebouw trekken om te genieten van een mooi programma: poppenkast en gooche laar. De kleintjes van Velsen-Noord en Santpoort' vieren op dezelfde wijze feest ter plaatse. De jongens en meisjes van de middel klassen worden onthaald op mooie film voorstellingen in eenige gymnastieklokalen. Het hoogtepunt van de feesten vormt misschien wel de opvoering van het too neelstuk: „De inneming van den Briel" van Fr. Berens. Dit spel. dat een beeld geeft uit Neerlands tachtigjarigen vrijheidsstrijd en dat onwillekeurig weer doet denken aan de verschrikkelijke gebeurtenissen, die nog zoo kort achter ons liggen, wordt voor de leerlingen van de 5e, 6e, 7e en 8e klasse der lagere school en de UD.O.-scholen op gevoerd in Concordia te Velsen-Noord. Dit geschiedt door „eigen juffrouwen en eigen meesters". Indien mogelijk, zullen de jon gens en meisjes met muziek naar de schouwburgzaal worden gebracht. Alle scholen vieren samen feest, om tot uitdruk king te brengen, dat er naast verscheiden heid van richtingen eenheid bestaat. Het feestcomité ondervindt van het ge meentebestuur alle mogelijke medewerking, ook financieel. Voor het uitvoeren van al deze plannen is echter veel geld noodig. Ouders en allen, die het goed met Velsena jeugd meenen (en wie doet dat niet?) stuurt Zaterdag de dames en heeren col lectanten niet zonder een bijdrage van uw deur, tast in uw beurzen en geeft, geeft met milde hand, opdat dit feest wordt een ge beurtenis, die den tweeden verjaardag on zer bevrijding voor goed in het geheugen grift. Brandje in een kermiswagen Woensdagmiddag brak brand uit in een kermiswagen, staande aan den Zeeweg. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een slang was losgeraakt van een bran dend gascomfoor. De wagen, alsmede de inboedel waren verzekerd. De brandweer behoefde niet op te treden; ook persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen het verkeer, dat nog al druk is op den weg, ondervond eenige moeilijkheid. BIJEENKOMST ORANJEVEREENIGING „VELSEN". De Oranjevereeniging „Velsen" houdt voor haar leden Vrijdagavond in het club gebouw „Kindervreugd" een vergadering ter bespreking van de belangen en de plan nen der vereeniging. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Zaterdag 3 Mei a.s. in gebouw Concordia een wijdingsbijeenkomst wordt gehouden, welke alleen toegankelijk zal zijn voor in validen en ouden van dagen, wien de tocht naar Westerveld te bezwaarlijk zal zijn. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 18 APRIL. Thalia. 7 en 9.15 u.: Geef 'm de sporen. Rex. 8 uur: Swing it. De Pont. 8 uur: Zeehavik. Patronaat. 7.30 uur: Propaganda-bijeen komst „Wilhelmina". FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 47 HOOFDSTUK XV. Als de zon opgaat aan de kust van Pi- cardië op een koelen moi-gen in Septem ber, is de horizon als een breede roode Potloodstreep. Er komen wonderlijke kleu- ren *n het water, alsof er een reusachtige verfdoos in omgevallen is. En als de zon te voorschijn komt, zijn er kleine lichtvlek- les op de golven van het Kanaal, waar over de wind van de Straits van Dover blaast Aan hun rechtei-hand hadden zij het Aan aal, aan hun linkerhand begroeide urnen. De asphaltweg, die de bochten an de kust volgde, glom als een rivier. i reed een open rijtuig over dien weg een geduldigen koetsier op den bok lWee passagiers er in. Het gerinkel van het tuig, het kloppen van de paardenhoe ven het scheen alles broos en breekbaar te klinken in den teeren, luchtigen, leegen moi'gen. Het briesje, dat over het Kanaal woei, blies Eve's haar omhoog en maakte rim pelingen in het donkere bont van haar cape. Maar toch. ondanks de bleekheid van haar wangen en de donkere kringen onder "haar oogen, lachte zij. „Weet u wel", riep ze uit, „dat u mij den heelen nacht hebt laten praten?" „Dat is juist goed", zei Dei-mot. De koetsier met zijn hoogen hoed keer de zich niet om en zei ook niets. Maar hij trok zijn schouders bijna tot zijn ooren op- „En waar zijn we heelemaal?" zei Eve. „We moeten minstens vijf of zes mijl van La Bandelette verwijderd zijn". De schouders van den koetsier drukten opnieuw bevestiging uit. „Dat hindert niet", verzekerde Dermot haar. „Laten we het nu eens hebben over het relaas, dat u mij hebt gedaan". „.Ta?" „Ik wou, dat u het mij opnieuw ver telde, woord voor woord". „Opnieuw?" Nu gingen de schouders van den koetsier werkelijk tot boven zijn ooren uit. Het leek wel alsof hij een slangenmensch was. Hij sloeg zijn zweep door de lucht en het rijtuig hobbelde verder, terwijl de inzit tenden tegen elkaar aanrolden, toen zij poogden elkaar aan te zien. „O, alsjeblieft", zei Eve. „Ik heb het u nu viermaal verteld. Ik heb niets, maar dan ook niets verzwegen, geen enkele kleinigheid, dat zweer ik u. Ik ben er hee lemaal schor van en ik denk, dat ik er vreeselijk uit zie!" Zij streek met beide handen heur haar naar achteren. De grijze oogen, vochtig door den feilen wind, ke ken hem smeekend aan. „Kunnen we het dan tenminste niet uitstellen tot na het ontbijt?" Dermot was in een stralend humeur. Hij leunde achterover tegen de verscho ten bekleeding van het rijtuig en rechtte zijn schouders. Hij was een beetje licht in zijn hoofd door gebrek aan slaap en door een zekere ontdekking, die hem een beetje van zijn stuk had gebracht en hem er toe bracht, te letten op dingen, waar hij tot dusver niet veel aandacht aan had be steed. Hij had vergeten, dat hij zich noo dig moest scheren en dat hij er niet op zijn best uitzag. Hij voelde zich als gedra gen door een geweldigen overmoed. Hij zou de wereld hebben kunnen optillen, er mee kunnen kaatsen en haar met een plof van zich af kunnen gooien. „Nu, het is mogelijk, dat we u misschien een beetje kunnen sparen", gaf hij toe-, „Ik geloof tenslotte wel, dat ik de voor naamste détails nu weet. Ziet u, Mrs. Neill, u hebt mij iets zeer belangrijks ver teld." „Wat dan?" „U hebt mij verteld, wie de moordenaar is", zei Dermot. Terwijl de oude rammelkast langs den weg scheen te vliegen, hield Eve zich vast aan het portiei*, waarover de plaid was gevouwen, die in het rijtuig hoorde. „Maar ik heb er zelf niet het flauwste idee van", protesteerde zij. „Dat weet ik. Dat is de reden, waarom uw verhaal juist zooveel waarde heeft. Als u wist, wat er gebeurd was...." Hij keek zijdelings naar haar en aar zelde. „Ik had een idee, maar een heel flauw idee, gisteren", vervolgde hij, „dait ik be zig was in de verkeerde richting te zoe ken. Maar ik ben niet eerder tot de ont dekking gekomen, dat ik me vergist had voordat u bij de omeletten van Papa Rousse alles begon te vertellen". „Dr. Kinross", zei Eve. „Wie van hen heeft het gedaan?" „Is er u iets aan gelegen?" vroeg hij. „Maakt het hier hij tikte op zijn hart eenig verschil?" „Neen. Maar wie van hen heeft het Dermot keek haar in de oogen. „Ik ben niet van plan het u te zeggen". Eve voelde, dat zij er nu genoeg van had. Maar toen zij haar mond open deed om boos te protesteeren, zag zij zijn vrien delijken, verstandigen, standvastigen blik; zij voelde de sympathie, die van hem uit ging en daar kon zij niet tegen op. „Luister", ging hij verder. „Ik zeg dat niet om den knappen detective uit te han gen en om de domme lezers in het laatste hoofdstuk te verrassen. Ik zeg het om de voornaamste reden, die een psycholoog hebben kan. Het geheim van deze zaak" hij stak zijn hand uit om haar voor hoofd aan te raken „zit hier. In uw hoofd". „Maar ik begrijp er niets van!" „U weet het! Maar u bent er zich alleen maar niet bewust van. Als ik het u ver telde, zoudt u beginnen terug te denken. U zoudt allerlei dingen op een bepaalde manier gaan uitleggen. U zoudt de feiten anders rangschikken. En dat moet juist niet. Nog niet, tenminste. Alles versta mij goed alles hangt er van af, dat u dit verhaal precies zoo vertelt aan Goron den rechter van instructie, als u het aan mij hebt verteld". Eve schoof op de bank heen en weer. „Laat ik u een voorbeeld geven", stelde Dermot voor, terwijl hij haar bestudeer-1 de. Hij zocht in zijn vestzakje en nam er zijn horloge uit. Hij hield het omhoog. „Bijvoorbeeld, wat is dit?" „Pardon?" „Wat heb ik hier in mijn hand?" „Een horloge, mijnheer goochelaar". „Hoe weet u dat? Er staat een stevige wind, dus u kunt het niet hooren tikken". „Maar mijn hemel, man. ik kan toch zien. dat het een horloge is!" „Precies! Dat bedoelde ik juist. We kunnen ook aan het horloge zien, dat het twintig minuten over vijven is en u moet noodig slapen. Koetsier!" „Ja, Monsieur?" „Laten we maar omkeeren en terug gaan naar de stad". „Ja, Monsieur". Het was alsof de geduldige koetsier als door een tooverstaf was aangeraakt- Hij draaide het rijtuig met filmachtige snel heid. Nu ratelden zij terug over denzelf den weg, terwijl de witte meeuwen boven het grauwe water van het Kanaal vlogen. Toen sprak Eve weer. „En nu?" „Nu is het tijd om te slapen. Daarna. vertrouwt u maar op uw onderdanigen dienaar. U zult vandaag Monsieur Goron en den rechter van instructie moeten spre ken". iWordt vervolgd)*

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3