IJmuidsr Courant Helgoland diende eindelijk een dcfel des vredes Twee Jaar Wij leven vandehandindentand Gespannen toestand in Joodsche kampen Wallace wordt bedankt Weerbericht 6le Jaargang No. 18612 Bureaux'- Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10" '24. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Tel. 12713. 10132. ZaterHag 19 April 1947 Directeur-HoofdreJacieur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal t 4,Franco per post I 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem FT is bijna twee jaar geleden dat wij Sr id werden. Over tweeenhalve week, j J viifden Mei, zal het precies zoover °^Tk vWet mij, er nu al over te be- Sen en hoop dat u dat met ej.iU.st vmdt H ginnen eens goed, van officieele ge- Hett Aotrpn af te wijken. En vandaag is toch dSkeen so?rt gedenkdag. Want precies L Lr gleden vernamen wij nog van Cities van landigenooten, liepen hongerig tn vermagerd rond, maakten ons zorgen L allerlei vrienden die gevangen zaten, "La en dronken onwaarschijnlijke., rom- fl begingen overtredingen van de Du.t- A Hrannij waarop in den regel de dood- Stond én vroegen ons at wanneer de Lidine nu eindelijk eens zou komen. V n u het zish nog voorstellen? Ik. eerlijk tót dan met moeke. Het lijkt wel a, ve eeuw geleden. Of misschien zelfs: Setring uit een vorig leven Te oor- Sennaar anderer uitlatingen schijnen de Se mensohen dit evenzoo te ervaren. Toch is het pas een onnoozele twee jaar le]fer veel hersteld in die korte spanne tii' Aan den eenen kant wel. Dat is de materieele kant. Aan den anderen kant al Dit is de geestelijke, de ideeele kant. Am den nwterieelen kant heeft Nederland S opnieuw onderscheiden op het gebied Ln polders, dijken, brufegen. wegen, het verkeerswezen in het algemeen. ïh het bij- rader de spoorwegen, en de voedselvoor- tirain» Het heeft aan den materieelen kant ook ontstellende feilen getoond, bijvoor- beeld ten aanzien van inkoopen in het bui tenland en van den woningbouw, maar toch eeeft deze kant zonder twijfel een aantal mooie resultaten te zien, die met soms ver wonderlijke snelheid en ri'oofzettmgsver-. mogen zijn behaald. Dit heeft een goeden indruk in het buitenland gewekt en ons cred'et aldaar gesteund, hetgeen n-oodig Wa<; want in financieelen zin hebben wij er een zwaar beroep op gedaan en wij moeten aan den materieelen kant ook er kennen dat wij als volk veel te duur ge leefd hebben, het nog steeds doen en daar bij geen goed voorbeeld, van staatswege hebben gekregen. Maar dat zal nu verande ren, volgens berichten omtrent komende bezuinigingen en volgens een ingediende Spaanvet, die meer vertrouwen zou wekken als er niet weer een duur ambtelijk appa raat aan vastzat. Aan den geestelijken kant herstellen wij cmV traag en in menig opzicht onbevredi gend. Dit is teleurstellend en vaak onrust wekkend. Er is wel belangstelling gewekt door de bekende uitspraak van de Bel gen, dat na bezettingstijd - minstens twee jaar moeten verloopen eer de normale geestelijke activiteit (en daarmee ook de arbeidsproductiviteit) in het volk terug- keeren. Natuurlijk geldt dat niet voor iedereen. Er bestaat een flink aantal uit zonderingen. Maar voor een groote meer derheid geldt het, zeggen de Belgen. Zij zijn ervarener onderdrukten dan wij. Zij hebben in de laren 19141918 onder den Duitschen hiel gezeten en in 19401944 op nieuw. Zij zijn een jaar eendier bevrijd dan het Westen van ons land. Er valt dus van hen te leeren. Veel valt in dezen tijd voor ons van buitenlanders te leeren, ook omdat wij in den bezettingstijd in zoo menig op zicht achterop geraakt zijn. Maar menigeen ziet dat blijkbaar niet in. Hetgeen aan den geestelijken kant in twee jaar tijds het meest verontrust heeft, en nog verontrust toont zich in matheid en j lusteloosheid,, vereenigd met gebrek aan inzicln in de grondslagen van ons maat schappelijk bestaan. Wij bezaten vroeger een sterk democratisch besef, een sterk- ontwikkeld rechtsgevoel en- een zoo uitge sproken afkeer van alle corruptie in het openbare leven, dat die bijna niet voor kwam. Ook zagen wij, als volle-, nooit tegen een zware taak op. Dat alles is nu anders. Met de wezenlijke werking van de parle mentaire democratie is het maar poover ge steld, ofschoon er sinds een jaar weer een gekozen parlement is. Op rechtsgebied komen nog steeds vreemde opvattingen en verkeerde dingen voor. Omtrent de vele gevallen van corruptie kan men zich slechts verbazen, dat het volksgevoel er niet krach tig tegen in opstand komt en wat de veel besproken zware taak en het veelbezongen harde werken betreft, is de onthulling van een opinie-onderzoek, dat bewees dat één dgrde der duizenden ondervraagden er liefst zoo spoedig mogelijk vandoor wou (naar verondersteld-makkelijker landen) teeke nend geweest. Ik vond dit een akelig resul taat. Er valt voor Nederlanders niets te pionieren in Zuid-Afrika, de Vereenigde Staten, Canaaia en Zuid-Amerika. Daar kunnen zij het zelf wel af. Maar .er valt een massa te doen Hier! Als 'het hier niet goed gaat, moet men niet maar' willen wegloopen en spottend praten over heer- schende misstanden „waaraan 'wij gewend zijn geraakt", maar helpen aanpakken om de boel te verbeteren. Het is waar dat een aantal menschen dat doet en een massa ondankbaar werk belangeloos helpen verrichten.. Dat aantal is ontwaakt eer de twee jaar om waren. Maar anderen? Sommige dingen zijn handig gedaan in die twee jaar.ArbeidSconflicten van betee- kenis, die onrust gewekt zouden hebben en een slechten indruk in het buitenland, zijn vermeden. Groote schandalen, die onze reputatie evenmin bevorderd zouden heb ben, zijn ook verhoed. Maar het is de vraag of daar eigenlijk wel winst in zit. Het zou gezonder zijn als er meer leven, meer uit gesproken dispuut, meer felle actie voor verbetering en vooruitgang was. Ook in bet parlement. Dat moest in dezen tijd da veren van de interpellaties en initiatief voorstellen. Niets daarvan. Het davert hc-elemaal niet. Dat deed het zelfs niet in oe Indonesische kwestie, zijn levendigste oogenblik. Overigens heeft dat dispuut niet getuigd van veel inzicht in de groote poli- hek, Zulk inzicht schijnt behoudens bij enkelen, die er zich in verdiepen ook jiog te moeten ontwaken. De ramen zijn te lang dicht geweest. En het ambtelijk appa raat met zijn vele nieuwe verlengstukken €n enorme papier-prodiuctie ondanks Papier nood.is dat nu ons organisatie vermogen? Er schijnt nu weer een nationale feest- a ute ™oe1;en komen ter herdenifcing van de bevrijding. Is er stemming voor feest vieren? Ik zou liever een nationalen por- dag houden of liever een por-week noo- diger dan de boekenweek om het lan delijk ontwaken te bevorderen. Dd klinkt alles niet zoo vroolijk. Maar at hebt u aan mooipraterij? opeujk wordt het derde jaar beter. R.P. Heesiers in de Czarewitsch. Te Wee- I weJ'd eer> opvoering gegeven van de p£^Jewltsch" van Franz Léhar, waarin Johan H—aters meespeelde. ,Big Bang Wetenschappelijke waarnemingen tijdens de explosie waren van groot belang De operatie „Big Bang", het opblazen der fortificaties en duikbootschuilplaatsen van Helgoland, is volgens plan verloopen en heeft de Duitsche versterkingswerken op het eiland met een reusachtige rook- en stofwolk de lucht in geblazen. De ontploffing werd voor wetenschappelijke doeleinden zorgvuldig geregistreerd op tallooze punten van het vasteland zoodoende leverde Helgoland, na een jarenlange oorlogsfunctie tenslotte een bijdrage tot een vredesdoel. Nadat de rookwolken van de explosie waren opgetrokken, kon men, zooals te voren, de contouren van het rotseiland Helgoland wederom waarnemen. Het eiland schijnt dus, voorzoover. dit op een afstand is te zien, als geheel den schok doorstaan te hebben. De explosie is een minuut en veertig seconden later door de seismografen te Parijs opgeteekend. De seismograaf te De Bilt registreerde een zeer zwakke trilling, welke ruim een minuut duurde, en wel 53 seconden na de ontploffing. Waardcvplle gegevens. Het geluid van de explosie op Helgoland heeft acht minuten en 32 seconden noodig gehad om Hamburg te bereiken. Het ru moer van het verkeer in de Hamburgsche stralen overstemde hét geluid van de ont ploffing. Op bet w aaamem i n gsplatform van de sterrenwacht Bergedorf vernam men een dof gerommel, dat veertien minuten en 27 seconden lang aanhield. Het meteorolo gisch. instituut te Hamburg heeft het op blazen van de versterkingen op Helgoland te baat genomen om door middel van me tingen van d'en duur der geluiden de theo rie te toetsen, volgens welke temperaturen in de stratosfeer op een hoogte van veertig a vijftig kilometer boven veertig graden Celsius zouden liggen. Daartoe moesten tevens wind- en temperatuur-metingen op verschillende hoogten gedaan worden, als mede metingen van de vochtigheidsgraad. Dit geschiedde door middel van ballons, die waren uitgerust met toestellen voor radio sonde, en die tot een hoogte van 25 kilo meter konden stijgen. Daarnevens werden de geluidsgolven van de ontploffing op een dertigtal posten in de Britsche zóne door chronograf en opgeteekend. De uitkomst van deze gecombineerde berekeningen zal pas na uitgebreiden wetenschappelijken ar beid bekend zijn. De directeur van de seismografische af- deeling van het „Zentralobservatorium" te Potsdam heeft verklaard', dat de weten schappelijke waarnemingen van de explosie op Helgoland voor de kennis der aardkorst van groot belang zijn, daar bij deze kunst matig veroorzaakte aardbeving de haard en de tijd van de explosie reeds te_voren waren vastgesteld. Welke uitwerking de ontploffingen pre cies hebben gehad, zal men op zijn vroegst Zondag te wetén kunnen komen, omdat het eiland dan pas weer betreden mag worden. Zondag zullen experts van de Britsche vloot de eersten zijn, die dan een over zicht van de resultaten krijgen. Onderzoek naar oorzaak van de ramp in Texas De „Grand Champ" zou munitie aan boord heb- ben gehad Voor de commissie van onderzoek der Amerikaansche kustwacht heeft een hooge douane-ambtenaar verklaard dat het Fran- sche schip Grand Champ, dat te Texas- City in de lucht vloog, 16 kisten munitie aan boord had. Brandweerlieden in asbestpakken zijn gisteren behoedzaam de ruïnes van de che mische fabriek Monsanto binnengedron gen, waar zij zich een weg baanden over verwrongen dwarsbalken en massa's puin. Gisteren zijn 25 lijken in de nog smeulen de resten gevonden. Plaatselijke autoritei ten zijn er van overtuigd, dat vele lijken onder de puinhoopen verborgen liggen. Functionarissen, van de kustwacht te Galveston, 24 k.rn. van Texas-City zijn een onderzoek begonnen naar de oorzaak van de explosie op de Grand Champ. De burgemeester van Texas-City heeft verklaard, dat men de meeste branden nog niet meester is. KONING CHRISTIAAN. Volgens het officieele bulletin van gister avond is in den toestand van koning Chris- tiaan van Denemarken geen verandering ingetreden. Uitputting en kortademigheid duren voort, hoewel 'het hart nog krachtig functioneert. Commander Colver, die de geheele actie heeft voorbereid, verklaarde, dat de zuiver militaire installaties, zooals de batterijen, de onderaardsche tunnels en de duikboot kazemat, in elk geval volledig vernield zullen zijn, omdat daar vooral de ontplof bare stoffen waren opgestapeld. In welke mate het eiland zelf echter heeft geleden, kan men slechts gissen. Hel „Opgeheven hoofd" der Vereenigde Staten De waarnemende Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Dean Ache- son, heeft op een persconferentie zijn be roep op het Congres hernieuwd om de af levering van leen- en pachtgoederen ter waarde van 25.000.000 dollar aan de Sovjet Unie, N e d e r 1 a n"'d en verschillende andere landen te voltooien. De aflevering was in December bij besluit van het Con gres stopgezet. Acheson wees erop, dat deze goederen vóór de capitulatie van Japan waren be steld en dat de V. S. mei de genoemde lan den co-ntracten hebben afgesloten om ver schillende niet-militaïre- goederen te leve ren op leen- en pachtvoorwaarden, waar voor de regeeringen der betrokken landen in baar geld of uit credieten willen betalen. Acheson zeide, dat er een bindend con tract tusschen de regeering van de V. S. en die der betrokken landen bestaat en de V. S. niet in de positie van conitractbreker wenschen te komen, wan-neer zij een krach tige houding gaan innemen ten aanzien van het houden van internationale contracten in het algemeen. Ook de voorzitter van de Senaatscommis sie voor buitenlandsche betrekkingen, Ar thur Vandenberg, heeft in den Senaat ver klaard, dat hij wenscht, dat de V. S. hun woord getrouw zullen blijven om met op geheven hoofd de Sovjet-Unie van woord breuk te beschuldigen.. In de-omgeving van Groningen is men momenteel bezig met een interessant expe riment. Er wordt namelijk getracht kunstmatig snoekkuit uit te broeden. - In de trechters bevindt zich snoekkuit, dat door stroomend water voortdurend in beweging wordt gehouden. Men hoopt straks het vischwater met een groot aantal jonge snoeken te kunnen bevolken. EERSTE KAMER Grooter pessimisme don driekwart jaar geleden is ongerechtvaardigd volgens minister Huysmans Van onzen parlementairen redacteur) Nadat minister Huysmans opnieuw had laten blijken lang niet zoo verzot op plan economie te zijn als zijn ambtgenoot Vos, ging het wetsontwerp Centraal Economisch Plan er zonder hoofdelijke stemming door. Daarop volgde een veel te breedvoerige discussie naar aanleiding van de begroo ting van Economische Zaken. Het was heelemaal mis met de vereischte senato- riale zelfbepreking, hetgeen zoowel in het aantal sprekers als in de lengte van hun redevoeringen tot uiting kwam. Eerst kregen we een veel te uitvoerig betoog van mr. Steinkühler (K.V.P.), dat vooral als pleidooi voor het particulier initiatief en tevens als requisitoir tegen een te veel aan staatsdwang diende, een zienswijze later ondere andere ook door mr. Vixeboxse (C.H.) en mr. Rip (A.R.) aangehangen. Daarentegen gaf de •heer Oosterhuis (P.v.d.A.) in zijn maiden speech te kermen waarom de over heid op allerlei gebied flink moet ingrij pen. Ook socialisatie van de mijnen stond op zijn programma als ook vérgaande overheidsbemoeiing met de baksteen industrie. Prof. Van den Brink (K. V. P.) bepleitte meer industrialisatie en ver- hooginig van den export. Kampioen in het stéllen van extreme eisehen was de heer Van Santen (Comm.), die zeer prin- cipieel-theoretische beschouwingen ten beste gaf; waarin hij met heel veel ge leerdheid schermde en afwisselend zijn geestelijken vader Marx en Hegel, volgens hem den gr;ootsten wijsgeer aller tijden in het vuur bracht. Tenslotte dient nog aangestipt, dat mr. Stikker (P.v.d.V.) een jeremiade liet hooren, die niet mis was en die hem er zelfs toe bracht de ministers Lieftinck, Jonkman, Van Boet- zelaer en Huysmans in één adem te noe- Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, heeft onlangs de gebouwen van het voorloopige hoofdkwartier der UNO overgenomen van den burgemeester van New York, William O'Dwyer. Het overhandigen van de eigendomsacte. Links Trygve Lie. men met devier ruiters van de Open baring! Minister Huysmans liet die ruiters maar loopen, al had hij blijkbaar wel gaarne willen weten met wie van dat viertal hij zelf dan te vergelijken viel. Deze bewindsman, die er heusch niet uit' bleek, de zaken mooier voor te stellen dan ze zijn, loochende allerminst flat onze deviezen- en goederenpositie reden tot bezorgdheid geeft, maar hij voegde er meteen aan toe, dat men de situatie thans waarlijk niet pessimistischer hoeft te zien dan driekwart jaar geleden. Zeker, in de periode welke wij thans door maken en die nog wel eenigen tijd zal voortduren, leven we van de hand in den tand. Intusschen bespeurde hij geen aan leiding voor de verwachting of vrees, dat we dit jaar minder credieten zouden krij gen, dan het vorige jaar. Distributie blijft nog. Met spoed de geheele distributie los laten gaat niet. Allerlei controle is nog noodig, die ook de onverwijlde afbraak van vele nood-Rijksbureaux in den weg staat. Het was verder duidelijk, dat de minister het juiste midden wil houden tus schen de volkomen vrije economie van Adam Smith en de staatssocialistische economie. Naar aanleiding van de klachten over het reeds veel te lang ontbreken van be trouwbare gegevens over de kosten van het levensonderhoud en andere in dat ver band beteekenis hebbende statistische ge gevens kon de minister thans verklaren, dat binnen veertien dagen hierover een publicatie het licht zal aanschouwen. Een andere vermeldenswaardige mededeeluig was, dat de Economische Raad zal gaan herleven, dit in afwachting van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Voor gevaarlijke nationalisatie- of socialisatie- experimenten is deze- bewindsman voors hands .niet te vinden. Viel het in den mi nister te loven, dat hij, hangende het on- dgrzoak omtrent zekere verschijnselen m de textielindustrie geen nadere mededee- lingen wenschte te doen „men moet niet van mij verlangen, dat ik iedere week een sensatiebericht geef, dat bovendien slechts een halve waarheid inhoudt" minder instemming verdiende wat hij over de kwestie van verlaging van de prijzen over de geheele linie zeide. Daarin zag hij namelijk een „Wild-West-avontuur" en daar houdt hij niet van, hoezeer hij overi gens ook „Wild-West"romans moge waar- deeren.Om zeven uur 's avonds kon de voorzitter eindelijk constateeren, dat de Kamer de begrooting van Excellentie Huysmans zonder hoofdelijke stemming had aangenpmen. K.L.M. krijgt faciliteiten in Griekenland De Nederlandsohe gezant in Athene en de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken hebben een overeenkomst ondertee kend, volgens welke aan de K.L.M. toestem ming wordt gegeven om te landen in Athene op Indië-vluchten, die buiten de dienstrege ling vallen. Schietpartijen en slacht offers op Cyprus Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben geïnterneerde illegale immigranten in stallaties van het kamp Caraolos in brand gestoken en pogingen aangewend, uit te breken. De kampbewaking opende het vuur, waardoor een Jood gedood en 6 ge wond werden. Volgens niet-offioieelé be richten zijn tanks en zware machinegewe ren naar het kamp vervoerd. De toestand is nog gespannen. Naar verluidt hebben de ongeregeldhe den hun oorsprong gevonden in het feit. dat de autoriteiten slechts 350 van de kampbewoners op transport naar Palestina konden stellen, hoewel er 750 volgens de vastgestelde immigratiequota reeds moesten zijn vertrokken. Naar werd verklaard, is dit oponthoud te wijten aan verlies van twee Liberty- schepen, die wegens sabotage uit den veer dienst op Palestina moesten worden ge nomen. Uit officieuze bron wordt nader verno men, dat de verlaging van het immigratie quotum moet worden toegeschreven aan het feit, dat onlangs van een schip met il legale immigranten naar schatting 400 personen in Palestina aan land zijn ge zwommen. Dit zou aan de geïnterneerden van het kamp te Caraolos tijdens afwezig heid van den kampcommandant zijn me degedeeld, waarna de opstand uitbrak. Toen Henry Wallace Donderdag op het punt stond uit Londen te vertrekken naar Scandinavië, werd hem een verklaring overhandigd die naar schatting door hon derd leden van het parlement was onder teekend. In den brief werd uitdrukking gegeven aan „den diepen dank en de warme appreciatie voor de bijdrage door u gele verd tot de Anglo-Amerikaansche ver standhouding en de belangen van den we reldvrede". Gezegd werd dat Wallace, in zijn rede voeringen in Engeland, in staat was ge weest een deel van den geest tot nieuw leven te verwekken, waarmede „onze goe de vriend, Franklin Delano Roosevelt, in staat was de internationale zaken te be zielen". De onderteekenaars voornamelijk links georiënteerde Labour-afgevaardigden gelooven met Wallace dat de toekomst der menschheid eischt dat de UNO een doel treffend leven als wereldorganisatie krijgt. „Met u", zoo wordt in het schrijven ge zegd, „zijn we allen overtuigd dat het vol gen van een politiek in een van onze twee landen welke ons van elkander zou schei den of van de Sovjet-Unie, fataal zou zijn voor den wereldvrede". In Stockholm. Henry Wallace heeft in de Stockholm- sche universiteit een lezing gehouden over den internationalen toestand. Hij stelde vast, dat de Scandinavische landen een be langrijke positie innemen door de ligging tusschen de Slaven van Oost-Europa en de Angelsaksen in Engeland en Amerika. De Scandinavische landen zijn niet alleen be vreesd voor een Russische expansie naar het Westen, doch evenzeer voor het gevaar, dat Amerika de principes van wereld- samenwerking loslaat en daardoor mede- helpt een situatie te scheppen, die uitein delijk op oorlog moet uitloopen, waarbij Scandinavië dan mogelijk tot slagveld zal dienen. Het wordt tijd een middenweg te zoeken tusschen het Russische communisme en het Amerikaansche kapitalisme, aldus Wallace. „Landtag"-verkiezingen in de Britsche zóne Zondag gaan de Duïtschers in de Britsche zóne van Duitschland voor de derde maal na den oorlog, thans voor de belangrijkste verkiezing van de regeering van den Landtag" ter stembus. Meer dan twee derde der stemgerechtigden wordt door vrouwen gevormd. De verkiezing heeft in drie „Lander" of stalen plaats, te weten Noordrijnland-West- falen (ruim 200 zetels), Neder-Saksen (150) en Sleeswijk-Holstein (70). In Noordrijnland-Westfalen en Neder- Saksen verwacht men, dat respectievelijk de Christelijk-Democratische Unie en de Sociaal-Democratische partij zuLlen over winnen. In Sleeswijk-Holstein zullen de Christe lijk Democratische Unie en de Sociaal- Democratische Partij met elkaar om den voorrang strijden. Alleen voor deze verkie zing is hier ook de pro-Deensohe politieke partij van-Zuid-Sleeswijk-Holstein erkend, die ook onder de Duitsehers haar aanhan gers heeft. Ongeveer een half miliioen vluchtelingen uit het Oosten van Duitsch land mogen aan de stemming in Sleeswijk- Holstein deel nemen. Zij zullen waarschijn lijk de groote Duitsche partijen steunen. Dr. van Mook spreekt geruchten tegen Dr. Van Mook heeft naar aanleiding van berichten in de Nederlandsche pers tegen over journalisten verklaard dat, voor zoo ver hij wist, van benoeming van een nieu wen Gouverneur-generaal geen sprake was. „Van mijn kant is geen sprake van, dat ik ontslag neem en het verhaal, dat ik Nederlandsch ambassadeur te Washington word, is nieuw voor mij", aldus dr. Van Mook. Een gedenkteeken voor Troelstra Het bestuur van de Partij van den Ar beid heeft een comité gevormd, waarin vooraanstaande figuren uit de partij zit ting hebben genomen. Dit comité bereidt de oprichting voor van een gedenkteeken voor mr. P. J. Troelstra. Aan een oproep tot het bijeenbrengen van de daarvoor benoodigde gelden ont- leenen wij, dat men zich voorstelt het ge- dehkteeken te doen verrijzen in Den Haag, Jat als zetel van de volksvertegenwoordi ging het centrum is geweest van Troelstra's staatkundige werkzaamheid. Het woord is aan..... Frank Harris Sterke mannen worden ge vormd door tegenstand; net als vliegers stijgen zij omhoog tegen den wind in. Beroep van Alkmaar verworpen Hooge Raad beslist in geschil over electriciteitslevering De gemeente Alkmaar daagde destijds de provincie Noordholland voor de rechtbank te Haarlem wegens een geschil over de electriciteitslevering. De provincie heeft namelijk het contract, dat zij met de ge meente had voor stroomleverbig, opgezegd en nam het standpunt in, dat zij zelf de stroomlevering van de ingezetenen van Alkmaar ter hand zou nemen en dat zij noch verplicht, noch bereid was, verder aan de gemeente te leveren. Met een voor loopige regeling ging de provincie intus schen accoord, doch deze zou slechts gel den tot de eindbeslissing in het te voeren rechtsgeding. De gemeente stond op het stand punt, dat de provincie op grond van de concessie-voorwaarden, verplicht is stroom te leveren aan de gemeente. De provincie oordeelde echter, dat zij niet verplicht is aan de gemeente stroom te leveren anders dan voor eigen gebruik. De rechtbank te Haarlem wees de vordering der gemeente toe. In hooger beroep echter heeft het hof te Amsterdam het vonnis vernietigd en de rechtbank onbevoegd ver klaard op grond, dat hier geen sprake was van een geschil over eigendom noch over een schuldvordering "of een burgerlijk recht. De gemeente kwam in cassatie, doch de Hooge Raad heeft thans dit beroep ver worpen. Duitsche oorlogsmisdadigers naar plaats hunner wandaden Ten tijde van den slag om Arnhem in September 1944 werd het stadje Tiel ge- acueerd. Van deze gelegenheid maakten de Duitsehers van het 83e regiment „Land storm Niedcrlande" gebruik om hun slag te slaan in de leegstaande huizen. Onder meer werden de safes van de Nederlandsche Handelmaatschappij en de Amsterdamsche Bank, alsmede van eenige andere bedrijven leeggeplunderd en op geblazen. Een gedeelte van den waarde- vollen inhoud is reeds teruggevonden. Thans zijn ook eenige van de daders op gespoord en naar Nederland overgebracht om daar terecht te staan. 1 In Juni 1944 moésten twee piloten, een Amerikaan en èen Engelsdhman zich bo ven Nederland met hun parachute in vei ligheid stellen. Zij vonden een onderdak bij de Nederlandsche verzetsbeweging, doch door verraad werden zij in October 1944 in Apeldoorn ontdekt en tegelijk met acht leden van de ondergrondsche doodgeschoten. Medeplichtig aan dezen daad is Adolph Bursch, die met het jong ste transport van oorlogsmisdadigers door de „Netherlands War Crimes Commission", naar Nederland wordt overgebracht. Hierbij bevond zich ook de SD-er Arnold Albani, die onder de beruchte Lages werk te, gevangenen mishandeld heeft en be trokken is geweest bij verschillende moor den gepleegd te Amsterdam en Utrecht. Een merkwaardige lading stond dezer dagen klaar op de kade van Souty- ampton: Een carillon van 36 klokken ging van Engeland naar het Ameri kaansche plaatsje Stamford in Con necticut, waar het als een geschenk van erkentelijke Zwitsersdie gedu rende den oorlog aldaar een vrien delijk onderkomen vonden, in den toren van het stadhuis zal worden geïnstalleerd. Verwachting, 'medegedeeld door het K.N-M.I. te De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: ZACHTER DES NACHTS Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, enkele regenbuien. Zachter des nachts, echter met hier en daar mist. Overdag weinig verandering van tem peratuur. Aanvankelijk zwakke later toenemende wind tusschen West en Zuid. 20 April: 5.35 uur. onder 19.44 uur 5.42 uur. onder 18.55 uur 21 April: 5.33 uur. onder 19.46 uut 5 58 uur onder 20 19 uur (Nieuwe maan) Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1