Voetbal in Kennemerland Het spel van R.F.C. lag V.S.V. niet en verzoening Stormvogels en Excelsior deelen de punten De snuifdoos van den Keizer MAANDAGJI april 1947 1]MUIDER COURANT Personeel van de Walserij West vierde feest de directie Tan de Kon. Ned. De Jïï en Staalfabrieken N.V. georga- Hm8Srfeestavond voor het personeel van ntseerae ter geiegenheid van de ope- Waherij" oe£bedrij£ is Zaterdag in het Theater te Beverwijk een groot Kenneme dar He( personeel werd een SUCCe nrówamma aangeboden dank zij de "diking van Alex Wunnik, directeur h t Theater Oscar Carre te Amster- van die voor een keur van artisten had' Met uitzondering van prof. Ten Does- was de geheele directiestaf aanwe- s! rv> feestavond werd geopend met liet ZIg' den heer P. Hogeland vervaardigde dof Het eerste blok", dat in zes coupletten edenis van Walserij-West, de roof, terugvoering en den herbouw beschreef d ÏÏngen werd door Anny Palmen, C. ap Boer en R. Hoffmanns. de WA H> ingen Housz, voorzitter der di to itnnoT-Ac aan 7.iin toesnraak u» die' herinnerde aan zijn toespraak recue, Ui® „nnofhorlriif Ri-apRI a hï'nërèonrel zelf voor de zeer goede aan d 14 orfo-n clcerom /4o wide opening van het proefbedrijf, bracht m avond bijzonderen dank aan de vrou- „8 n de medewerkers en niet minder Wen 1 aio noon rfno/id dezen ÜLtatie waardoor trots tegenslagen de SSrii-'west toch op 1 April in bedrijf worden genomen. k°? ur ir. Veneberg, hoofdopzichter Walserij-West kc® wrtfyf'r. van'de^ontage'-afdeeling, schetste de af- hwlak en den opbouw van de Walserij, waarvan hij een historisch overzicht gaf; Si sürak zijn voldoening uit over het feit, dat geen ernstige ongelukken zijn voorge- k°De leider van de afbraak in Duitschland, heer ir. J. van der Woude, memoreerde Tae afbraak, welke acht maanden vorder de de vele moeilijkheden met het Duitsche en die van het vervoer, zoowel te water als per spoor. Ir A Drijver dankte aannemers, leve ranciers en technici van de verschillende firma's voor de bereikte resultaten. Gememoreerd dient te worden, dat te vens aanwezig was kolonel L. F. Otto van he' C G. R. (Commissariaat Generaal voor de Recuperatie), onder wiens leiding de terugvoering van de geroofde Walserij-West plaats had. Aan de directie werd door het kernlid den heer J. van Someren namens het ge heele personeel van Walserij-West in een waardeerende toespraak een zeer fraaie, geheel met de hand in metaal gedreven en door bankwerkers van de Walserij-West vervaardigde electrische wandklok aange boden. Deze klok heeft een middellijn van een meter en draagt tot randschrift „Walse rij West herrezen". De heer Van Someren dankte tevens voor den aangeboden feestavond. Dit alles geschiedde tijdens de afwer king van het programma, waarin de „Zingende Transvalers" een gewaardeerd aandeel hadden. Carel Slier, snelsehilder, was bewonderenswaardig; „The four plas tics" vertoonden acrobatiek van de beste soort. De illusionist Belsamo was verbluf fend en Syny Burus was inderdaad een excentriek kunstenaar. Verder werkten nog mede „The Reuver Brothers" met zang en muziek, de elastische Fransy Company en De Velno's, het amusementsorkest van Hoogoven-Staten. Garnalen werden vrij verkocht Langs de kust bij IJmuiden wordt sedert eenigen tijd door een aantal kleine visschersvaartuigen onder andere uit Brui- nisse en Arnemuiden weer op garnalen ge- vis cht. Deze garnalenvisschers gaan 's morgens naar zee en komen 's avonds weer binnen. De vangst wordt aan boord gekookt. De garnalen werden tegen 50 cent per kilo aan de handelaars toegewezen, maar de laatste dagen van de- vorige week bleek de handel stug, waardoor de garnalen vrij verkodht moesten worden. De prijs in de vrije markt bedroeg 36 tot 46 ets. per kilo. Visclikisten gestolen Een handelaar uit Amsterdam is betrapt op diefstal van vischkisten. Hij nam kis ten van zijn collega's mede en voorzag deze dan van zijn eigen firmanaam. Dat mag natuurlijk niet en zoodoende kreeg hij een proces-verbaal. Circuskunst en variété in circus Saltarino Een avond in Circus Saltarino is een avond van genieten, niet alleen voor lief hebbers van paardendressuur en van hoo- geschool-r ij kunst, maar ook voor hen, die houden van variété en van de „kleinkunst" van clowns en andere potsenmakerij. Dit alles wordt met milde hand geschonken in dat rijk van zand en zaagsel, dat men arena pleegit te noemen. Sierlijke telgangers, be reden of bestuurd door meesters in rij- en dressuurkunst, toonen wat bij deze edele dieren met geduld en oefening bereikt kan worden. En verder wordt een variété programma vertoond, verzorgd door artis ten van den eersten rang, waartoe zeer zeker de slanke Tos ca Flora, met haar veel zijdig „nummer" gerekend mag worden. Het programma is zeer uitgebreid. MARKTBERICHT VAN ZATERDAG. Aangevoerd werden 225 kisten tong en tarbot, 1000 kisten schol, 200 kisten schel- visch, 300 kisten kabeljauw en gul, 1500 kisten wijting, 150 kisten schar, 100 kisten diversen, totaal 6175 kisten. Prijzen: groote schol 2217, middel schol 2319, zetschol 3129, bot 18 11.50. Besommingen: Trawlers f 12.300. Zweedsche kotter GG 609 f 4540. Motologgers: KW 50 f 5080; KW 108 f 4530; KW 124 f 9730; KW 130 f 2630; KW 22 f 3730; KW 15 f 9190; KW 166 f 2950; KW 59 f 3590; KW 24 f 8470; KW 51 f 8720; KW 78 f 8630. Kustvisschers: KW 94 f 2879; KW 77 f 2460; KW 210 f 1130; KW 53 f 2620; IJM 213 f 1247; IJM 52 f 6080; IJM 248 f 2720; IJM 202 f 24; JtJM 207 f 5; IJM 81 f 2750; IJM 215 f 172; IJM 271 f 2350; IJM 318 f 5; VE 24 f 12; VE 10 f 18; ARM 7 f 18; VD 60 f 26; BR 20 f 19; BR 55 f 194; BR 46 f 11; BR 1 f 561; TX 29 f 5050; UK 9 f 153; UK 51 f 368; UK 172 f 1140; UK 28 f 179; UK 176 f 1269; KW 109 f 360. Handlanger van Harrebomee voor het Bijzonder Hof Hedenmorgen stond het voormalige lid der politie te Velsen J. L. M. V. te IJmui- VWillJWW den-Oost, voor het Bijzonder Gerechtshof iedere fout te Amsterdam terecht. Hij werd ervan be schuldigd in de jaren 1943 en 1944 aan in totaal zes invallen en huiszoekingen bij personen, die onderduikers gehuisvest had den of van illegale activiteit verdacht wer den, te hebben deelgenomen. Zoo arresteer de hij op 10 Augustus 1944 te Ainna Pau- lona met twee andere leden der Velsensche politie een Joodsch echtpaar. Enkele maan den tevoren had hij bij een raziza te Sant poort een vrouw belet met een anderhalf - jarig Joodsch kindje te vluchten. In op dracht van de Sicherheitspolizei had hij te zamen met den wachtmeester A. V., die als getuige aanwezig was, dit meisje naar Amsterdam overgebracht. Niet minder dan zeventien getuigen, on der wie de reeds ter dood veroordeelde voormalige corpschef van de Velsensohe politie A. Harrebomee, waren in deze zaak opgeroepen, In Juli 1944 kreeg een huisknecht uit Amsterdam een brief in handen, geadres seerd aan zijn verloofde. De brief was door een anderen man geschreven en de huis knecht meende hierin eenige reden tot ja loezie te hebben. Hij ontstak in woede en bij de woordenwisseling die volgde, ver loor hij zijn beheersching zoo volkomen dat hij een bijl greep en de vrouw op het hoofd sloeg. Zij werd met een gespleten schedel in het ziekenhuis opgenomen, maar genas en toen zij ontslagen werd, volgde een spoedige verzoening. De vrouw, die als getuige in de hierover dienende recht zaak gehoord werd, zeide dat zij het haar verloofde heelemaal vergeven had, omdat het naar haar meening volkomen verklaar baar was, dat hij zoo boos werd. Zij zeide, dat zij de straf, volgende op zijn woede uitbarsting wel verdiend had. De procu reur-generaal van het gerechtshof te Am sterdam eischte in hooger beroep tegen verdachte een gevangenisstraf van 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, De eisch was een jaar onvoorwaarde lijk. Uitspraak 25 April. CONCERT IN DE GOEDE HERDER KERK. - April wordt in de Goede Herderkerk te IJmuiden-Oost een kerk- concert gegeven. Solistische medewerking verleenen Paul de Vries, tenor, Martin Boogaard, bas, Joop Huizinga, orgel. Het Goede Herderkerkkoor doet zich eveneens hooren. Werken van Bach, Handel, Franck, Mo zart, Mendelssohn, Guilmant, en anderen worden uitgevoerd. In verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal het programma een nationaal karakter dragen. Ds. J. van der Wiel hoopt een korte rede uit te spreken. RFC is ieder seizoen een lastige tegen partij voor VSV en het mag algemeen be kend geacht worden, dat het aggressieve spel der Rotterdammers VSV in het geheel niet ligt. Dit is geen verontschuldiging voor de Velsenaren. Zij weten, dat RFC het stopperspil-sys'teem toit in d'e perfectie uit voert en dat de Rotterdammers tegelijk den juisten weg kunnen vinden, om het bij den tegenstander te bestrijden. Dat VSV met cijfers, die de verhouding niet geheel weergeven, heeft verloren, vindt zijn oorzaak in het falen van de geheele voorhoede en het feit, dat RFC vrijwel de Velsensche achterhoede afstrafte. Lang duurde het, voor het eerste doelpunt ontstond en dit was aan den kant, welke daarop krachtens de verhouding in het veld het minste recht had. Van den af trap was VSV overwegend sterteer en RFC moest zich bepalen tot enkele uitvallen. Eenmaal is Van Onselen aan de bewaking van spil Apon, die met den rechtshalf Van Vliet tot de beste spelers van het veld ge rekend moest worden, ontsnapt, toen hij op het critieke o ogenblik werd gehaakt. Doordat scheidsrechter Aarsen VSV hier voor een strafschop onthield, ontging het elftal een goede kans, om de verdiende lei ding te nemen. Keer op keer bracht de Rotterdamsche verdediging op dikwijls gelukkige, maar veelal ook op kundige wijze opluchting en doelman Verbrugh was een laatste tegen stander, dien de Velsensche voorhoede nu eenmaal niet vermocht te passeeren. Het was op het laatst een geweldige meerder heid der Velsenairen, maar slecht schieten en goed verdedigen beletten ieder succes. Bij een aanval zond middenvoor Griese een schot in., dat Akkerman had kunnen keeren. De bal verdween in het doel van VSV. VSV liet het tempo iets zakken en toen Voet niet snel genoeg den bal wegwerkte, schoot de uitstekende rechtshalf Van Vliet van veraf in, waarbij Akkerman volkomen faalde (0—2). Tegenslag achtervolgde VSV. Van Onse len kopte een bal van Spaans, die overigens zeer matig speelde, juist over. Sterk schoot Lever gevaarlijke oorlogs souvenirs in! De politie zendt ons de volgende waar schuwing: Het lijdt geen twijfel of me nige huisvrouw zal bij de schoonmaak in een vergeten hoekje nog oorlogssouvenirs aantreffen die door de jeugd zijn verza meld, zooals wapens en deelen daarvan, patronen, projectielen, soms zelfs blokjes springstof, pijpjes of strookjes buskruit. Nu zijn er onder al deze voorwerpen verscheidene, die na verloop van tijd hoogst gevaarlijk worden en tot zelfont branding of ontploffing kunnen overgaan- Menigeen heeft door onbekendheid met de gevaren hand of vingers moeten missen, ongerekend degenen, die het gezichtsver mogen of zelfs het leven verloren. Indien het voorhanden hebben van wa pens en projectielen bekend wordt, kan strenge bestraffing volgen en bij brand en explosie is dan van uitbetaling van ver zekeringsgelden geen sprake. De Commissaris van Politie te Velsen raadt daarom ieder, dergelijke voorwerpen en stoffen, nu dit nog zonder gevolgen kan, in te leveren aan het Hoofdbureau of een der hulpbureaux. uit goede positie naast, maar aan den an deren kant verschalkte Gniese hoewel zwaar gehinderd door De Vries, Akkerman opnieuw. Tegen iedere verhouding in, ston den de bezoekers bij de rust met 30 voor. De tweede helft opende met een buiten spel-doelpunt van Van Onselen. Twee el kaar fel bekampende elftallen zetten den strijd voort. Opvallend was het spel van spü Apon. Hij was overal en schakelde bo vendien Van Onselen totaal uit. Daar ook Balvers en Sterk beneden hun normalen vorm bleven, dreigde er voor de bezoekers weinig gevaar meer. Tot slot kregen we een hoekschop van RFC en Van Walsum bracht den stand op 40. Tegen alle verwachtingen in, is Terras- vogels er iin geslaagd het sterke WZ een nederlaag van 31 toe te brengen, nadat de rust met 11 was ingegaan. De partijen wogen in het veld Aardig gelijk tegen el kaar op, doch Terra svogels had dezen mid dag iets meer den steun van Fortuna. Na ongeveer 20 minuten spelen gaf De Jong Jr., die aanvankelijk de spil- voor de midvoorplaats had verwisseld, zijn club de leiding, doch kort voor de rust zag WZ kans gelijk te maken. Na de hervatting speelde Terrasvogels met den wind in het nadeel. WZ was nu wel sterker, doch De Ruyter c.s. stonden hun mannetje. Zaal slaagde er in Terras- vogels opnieuw de leiding te geven na ver uitloopen van den WZ-doelman, die overigens goed werk liet zien. WZ trachtte de kansen nog te doen keeren, doch doel man Douma, die meer dan eens moest op treden, had er goed het oog in. Tenslotte slaagde Goedhart er in den bal ten derden male in het Zaansche doel te plaatsen. Kinheim behoudt de beste papieren In de meer spannende dan mooie ont moeting in Wormerveer is het Kinheim tegen QSC gelukt een gelijk spel (11) te behalen, dank zij doelman Druyven, die in de laatste seconden prachtig werk ver richtte. De Velsenaren hadden hun voor voorhoede gewijzigd, doch evenals bij de rood-witten ging er heel weinig van uit. Kinheim was beslist sterker, maar na tien minuten kwam QSC wat meer los. De geel zwarte achterhoede voorkwam gevaar. QSC kwam soms gevaarlijk opzetten, tot dat spil Rem twee spelers passeerde, den bal doorgaf naar Raaymakers, die na 35 minuten zijn voorzet via de handen van Van Baak hoog in den hoek deed belan den (01). De voorhoede van Kinheim maakte geen gebruik van de kansen, ook niet na de rust, in welke periode van beide kanten flink werd aangepakt. De voor hoede van Kinheim hield het spel te kort en te peuterig om succes te hebben en QSC miste eveneens schutters. Druyven was goed op dreef. De gastheeren hadden eindelijk goedkoop succes door een fout van Groeneveld, waarbij middenvoor Groenhart na 25 minuten onhoudbaar in schoot (11). Er werd nu hard gevochten om het winnende doelpunt maar Druyven gaf niet thuis. Kinheim heeft thans met nog drie thuiswedstrijden de beste papie ren. Jubilaris Nieuwenhuyzen was op dreef Aanvoerder Nieuwenhuyzen, die zijn 250sten wedstrijd voor IEV speelde, werd vóór de ontmoeting tegen Fokke gehuldigd. Voorzitter W. J. Brantjes dankte hem voor zijn clubliefde en hij herinnerde eraan, Het Witte Kruis in 1946 dat de jubilaris in twaalf jaar tijds geen enkelen wedstrijd had verzuimd. Een bou quet bloemen vertolkte de waardeering. De gastheeren hadden het beste van het spel, hetgeen zich na acht. minuten uit drukte in een doorbraak van Nieuwen huyzen, wiens schot doel trof (10). 't Fokke-doel ontging een doorboring toen Hoek den bal tegen den doelman schoot en de terugspringende bal werd naastge- trapt. Een uitval van de gasten deed den rechtsbuiten onhoudbaar Van Tunen pas seeren (11). Vijf minuten in de tweede helft waren gespeeld, toen Nieuwenhuyzen opnieuw doelpuntte. Na 25 minuten zette Slotemaker voor en Stokman doelpuntte (31). Fokke wijzigde de opstelling en kreeg nu overwicht met het gevolg dat succes niet kon uitblijven (32). Stormvogels onvolledig was Een giroote wedstrijd is het tusschen Stormvogels en Excelsior niet geworden. Lag dit eendeels aan het groote belang, dat de partijen bij den uitslag hadden, voor een ander, niet minder voornaam deel moet dtit geschoven worden op rekening van den straffen wind, die van doel tot doel stond. Voor de rust had Stormvogels dezen tot bondgenoot en was toen het meest in den aanval, echter minder dan Excelsior na de rust, toen Stormvogels slechts sporadisch over de helft kwam. Stormvogels kwam met een sterk gewij zigde opstelling in het veld. Twee 2e en tailers, t.w. Booy en Glas, hadden hun in trede in d'e ploeg gedaan, alsmede de junior Venus. Van dezen heeft laatstgenoemde voor de rust vooral uitstekend werk gedaan- Na de hervatting dachten we hem zelfs te zien scoren, doch via den onderkant van de lat kwam de bal weer in het veld terug. Booy en Glas grepen meer dan eens goed in. Eerstgenoemde moest echter iets sneller zijn. Rechtshalf Goedhart debuteerde als rechtsbinnen in de voorhoede en dat ginig aanvankelijk zeer goed. In de tweede helft echter kon het spel der geheele voorhoede, dus ook van hem, ons minder bekoren, Schoorl weer op dreef. „De" man bij Stormvogels was Schoorl. Aanval op aanval heeft hij onschadelijk gemaakt. Hoogendijk hield den kleinen, gevaarlijken v. d. Stoep aardig in bedwang. Ook Snoeks verzette veel werk, hij heeft echter de verkeerde eigenschap na gepas seerd te zijn zich niet gauw genoeg te her stellen. Na 24 minuten spelen gaf Aland uit een hoekschop met een kopbal Stormvogels de leiding. Eenige voorzetten van rechts be zorgden Opbergen nog een tweetal goede- kansen, doch door gebrek aan een snellen start kwam hij in beide gevallen te laat. Kraak kreeg het in deze eerste helft niet druk. Na de hervatting echter moest hij voort durend in actie komen, want al verzette Schoorl bergen werk, hij kon niet verhin deren, dat er nog al eens vinnige schoten op het IJmuidensche doel werden afge vuurd en menige hoekschop werd genomen'. Na precies een half uur spelen werd een voorzet van v. d. Stoep den Vogels nood1- lottig, daar de linkervleugel van Excelsior geheel ongedekt stond. Bak en Stolk had den nu weinig moeite om den bal in het net te plaatsen. Vijf minuten vóór het einde liet Excelsior nog twee versche krachten aanrukken o.i. minder sportief, daar van ernstige bles sures geen sprake was doch het bleef 1—1. Jongedames op stap De gem een te-poli tie heeft eenige weken geleden proces-verbaal opgemaakt tegen eenige jonge dames, die zich, zonder daar toe gerechtigd te zijn, aan boord van sche pen begaven. Zij werden door den Kan tonrechter te Haarlem veroordeeld tot vrij belangrijke boeten. Door bijzondere omstandigheden kon Stormvogels II lang niet met zijn sterkste ploeg uitkomen: Booy, Venus en Glas speelden o.a. met het eerste elftal mee en Ketting had verstek laten gaan. Daarom was de ploeg aangevuld met junioren en van dezen kunnen vooral Mors en Van den Oever op een goeden wedstrijd terugzien. Bovendien zat het Stormvogels nog meer tegen, toen Luppens na ongeveer 25 mi nuten spelen met een polsfractuur het veld moest verlaten en de ploeg, doordat geen reserve aanwezig was, met tien man verder moest spelen. Dit tiental heeft zich met den moed der wanhoop geweerd. Van Gelder slaagde er in zijn ploeg de leiding te geven, welke voorsprong men tot de rust behield. Toen de tweede helft 20 mi nuten oud was, maakte Volewij okers ge lijk. Zes minuten voor het einde werd het winnende Amsterdamsche punt achter doelman Rèehsteiner gedeponeerd. De Boer kreeg nog de kans op den gelijkmaker, doch hij bleef jammer genoeg in gebreke. Tooneel „Een die niet geteld wordt" Uitvoering door „Het Masker" „Het Masker" bracht een stuk van Johan van Eekelen en Jan Grosfeld: „Een die niet geteld wordt". Een zeer drama tisch spel in drie bedrijven, een stuk, waarin iedere dillettant zijn en haar speel woede kan bot vieren. Veel meeningsver- schil, veel geween en aan het slot de dood van den verloren zoon. Hoe soberder dus de dictie, hoe bescheidener de mimiek, des te natuurlijker zal het spel aandoen. Degenen die Zaterdagavond in 't Patro naat optraden hebben over het geheel ge nomen die soberheid wel betracht. Eenige met veel klem. geuite aantijgingen daar gelaten ging het wel. De hoofdfiguur was bij Chris Sluiters in goede handen, hoewel we hem niet op z'n best zagen ditmaal. Over het algemeen was het spel der uitvoerenden goed, doch wat zeer hinderlijk was: het spreken ach ter in de keel, zoodat men vaak een ge mompel gewaar werd inplaats van woor den en zinnen. De spelers moeten er tevens aan denken zooveel mogelijk te spreken met het gezicht naar het publiek. „Het Masker" is nog niet op het oude peil, komt dat misschien omdat enkele goede krachten tijdelijk verhinderd zijn mee te spelen? In elk geval, het begin van 't wederoptreden heeft niet teleurgesteld. Gezien het Lunapark en het circus Sal tarino, die beide vele bezoekers trekken, mocht men de belangstelling niet slecht noemen. H. K, TOONEELUITVOERING VAN „WATERVLIET" De Buurtvereeniging „Watervliet" houdt voor haar leden Dinsdagavond in het Ken- nemer-Theater te Beverwijk een tooneel- uitvoering. Opgevoerd wordt het bekende tooneel- spel van de zee in drie bedrijven „Storm- eiland", waarna een bal den avond besluit. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND" De derde vooriaarsrit van de B.R.C. „Kennemerland". die Zondagmorgen in den polder werd gehouden voor de onder linge competitie over 500 meter sprint had den volgenden uitslag: A-klass'e: 1 J. Kuilman, 2 H. Oudshoorn, 3 N. Henneman. B-klasse: 1 P. Vooren, 2 N- Zoutman, 3 A. Hofland, Een Italiaansch uitvinder heeft een demonstratie gegeven met een propellortoestel, dat de parachute moet vervangen en zelfs zware lasten kan omhoogstuwen in lood rechte lijn. Het apparaat is voorzien van een telescoopluchtschroef, die naar believen kan worden uitgeschoven naar gelang de zwaarte van den last, die gedragen moet worden Gezinsverzorging voorziet in een behoefte Zaterdagmiddag hield de afdeeling Vel sen van Het Witte Kruis haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in het ge bouw aan de Kennemerlaan. De voorzit ter de heer P. Waardenburg deed in zijn openingswoord eenige mededeelingen over de gezinsverzorging, welke tak van dienst in een groote behoefte blijkt te voorzien. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, mevvouw Suwe- rink-Heijkoop en de heeren Th. Moleman en D. J. Scholten herkozen werden. Do jaarverslagen. In zijn jaarverslag doet de secretaris eenige mededeelingen over de in het ver slagjaar ingestelde gezinsverzorging. Plan nen, om hierin te voorzien, waren reeds vóór den oorlog ter sprake gekomen; zij stuitten af op hei ontbreken van een ge zonde financieele basis. Hierin kon wor den voorzien doordat van de afdeeling Velsen van „Volksherstel" een bedrag van ƒ5000,werd ontvangen om te die nen als grondslag voor den nieuwen tak van ai'beid. Begonnen werd met een per soneel van vier dames, onder leiding van zuster R. Lavoo. Het ledental, dat op 1 Januari 1946 5394 bedroeg, steeg in den loop van het jaar met 808 en bedroeg op 31 December j.L dus 6202. Er werden 1436 nieuwe leden ingeschreven, door verhuizing, be danken of overlijden, moesten 628 worden afgeschreven. De drie wijkverpleegsters legden 7143 bezoeken af bij 265 patiënten. (Vorig jaar 4513 bezoeken bij 213 patiënten). De Zuigelingenzorg vereischte 679 bezoeken in 650 gezinnen, de Kleuterzorg 60 bezoe ken in 60 gezinnen, de Kraamverzorging 4821 bezoeken bij 232 patiënten. Het Consultatiebureau voor zuigelingen verleende 3881 consulten voor 570 zuige lingen. Volgens het jaarverslag van den pen ningmeester werd aan contributie ont vangen ƒ15981,50 (v.j. ƒ16289,50). Ver. der werd o.a. ontvangen: Rekening Witte Kruis en Wijkverple ging: subsidie gemeente 1175; rente Kei zer Wilhelmfonds 34762. Deze rekening vertoonde een nadeelig saldo van 2212,95. Rekening Kraamverzorging. Opbrengst klasse tarief ƒ3607; subsidie gemeente 2800. Nadeelig saldo, gedekt door Witte Kvuisrekening 582,52. Rekening Zuigelingenkliniek. Subsidie gemeente 2893. Nadeelig saldo 410,68. Rekening Gezinsverzorging. Gift NederL Volksherstel 5000. Onder de uitgaven dezer rekeningen vonden wij: salarissen resp. 11737,20, ƒ6316,33, ƒ2763,32 en ƒ2068,29. Tenslotte stippen wij uit het verslag van den secretaris nog aan, dat het in de bedoeling van het bestuur ligt, te trachten ook in Santpoort de kraamverzorging door Het Witte Kruis in ruimere mate dan voor heen ter hand te nemen. Verloren en gevonden De volgende voorwerpen en dieren wer den in de gemeente Velsen gevonden en zijn in kamer 4 van het hoofdbureau van politie terug te krijgen: Eenige sleutels, eenige messen, 1 dames- fcasch, 1 zeil, eenige honden, eenige porte- monnaies, 1 schoen, 1 brandbluschappa- raat, 1 kerkboek, 1 riem, 1 nummerplaat (GZ 11456), 2 damespolshorloges, 1 hoofd doek, 1 kettinkje, 1 dubbeltjes-armband, 2 vulpenhouders, 1 paar klompen, eenige handschoenen, 3 zilverbons, 1 heerenhor loge, 1 mestvork, 1 kinderjasje, 1 frame van hereenrijwlel, 1 vulpenhouder (Water man, groen), 1 étui, 1 bal en 1 passer. In lichtingen eiken werkdag van 1112 en 1617 uur, met uitzondei-ing van Zater dagmiddag. TWEEDUIZEND GULDEN VERLOREN EN TERUG GEVONDEN. Een 19-jarige kantoorbediende was door zijn patroon belast met het innen van kwi tanties bij diverse afnemers van de firma. Toen hij bij zijn laatste adres ergens in Beverwijk, was geweest, rolde hij zijn lin nen geldzakje, dat op dat oogenblik een bedrag van f 2280.— inhield, op en stopte het in zijn broekzak. Vervolgens peddelde hij rustig naar het kantoor terug. Daar bleek tot grooten schrik van den jeugdigen incasseerder dat zakje met inhoud verdwenen was. Aan gifte bij de politie volgde en gelukkig bleek al spoedig, dat er eerlijke vinders zijn. MOTORRIJWIEL GESTOLEN. Een plaatsgenoot die Zaterdagavond zijn motorrijwiel even onbeheerd had laten staan kwam bij terugkomst tot de ontdek king, dat een ander er zich over ontfermd had. Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 21 APRIL. Thalia. 8 uur: „Geef 'm de sporen". Rex. 8 uur: Swing it. De Pont. 8 uur: Zeehavik. Circus Saltarino. (Voorm. Stormvogels terrein) 8 uur: Voorstelling. DINSDAG 22 APRIL. Bioscopen en circus Saltarino als Maan dag. ,,'t Mosterdzaadje", Nieuwe Kerk. 8 uur: Herdenkingsdienst. feuilleton door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson Hij stond nu in de schemerig verlichte gang buiten de slaapkamer en zei zeer na drukkelijk: „Neen, Monsieur Atwood is niet bij be wustzijn. Minstens twintig maal per dag Komt er iemand van de prefectuur van p°Litie om datzelfde te vragen". »Het is zeker niet mogelijk om te voor aten of hij werkelijk ooit nog bij be tat $n zal komen- Aan den anderen gebeuren?»!na^uur^ °°k iedere minuut «Dat is, met het oog op den aard van j X.erwonding. niet uitgesloten. Ik zal u 0e ^-stralen laten zien". „Dat zou ik heel prettig vinden. Denkt lL «lof vuiw ÖU nog een kans heeft?" „Mijnsinziens wel, ja", „Heeft hij iets gezegd? In zijn bewuste loosheid misschien?" „Soms lacht hij. Maar dat is alles. Maar ik ben niet vaak bij hem. Het lijkt mij beter als u dat aan de verpleegster vraagt". „Mag ik hem zien?" „Natuurlijk". In een donker gemaakte kamer, diie uit kwam op de prachtige bloementuinen achter het hotel, lag de man, die het ge heim kende, stil en roerloos als een lijk. De verpleegster was een zuster van de een of andere religieuze orde. Haar reusachtige kap stak als een schaduw af tegen de witte blinden. Dermot keek aandachtig naar den zieke. Een knappe man, dacht hij bitten Eve Neill's eerste liefde en misschien.Maar die gedachte zette hij van zich af. Als Eve nog van dien kerel hield, zelfs onbewust, dan kon hij er niets aan veranderen. Hij nam Ned's pols.. Door de stilte klonk het tikken van zijn horloge. Dr. Boutet liet hem de met X-stralen genomen foto's zien en sprak over het wonder, dat zijn patient tot dusver nog in leven was. „Iets gezegd, Monsieur?" herhaalde de verpleegster in antwoord op Dermot's vraag. „Ja, soms mompelt hij wel wat". „Wat dan?" „Hij spreekt Engelsch en dat versta ik niet. En hij lacht erg vaak en dan roept hij een of anderen naam"- Dermot, die al op weg was geweest naar de deur, draaide zich bliksemsnel om. „Welken naam?" „Sssst!" vermaande Dr. Boutet. „Dat kan ik u niet zeggen, Monsieur. Iedere lettergreep, die hij spreekt klinkt hetzelfde. Neen, Monsieur, ik vrees, dat ik het niet voor u kan nadoen". De oogen van de verpleegster glommen angstig in de duisternis. „Als u er op staat, wil ik wel probeeren op te schrijven, waar het op lükt, als hij het weer zegt". Neen, hier was niets meer te doen. Der mot had gedaan wat hij van plan was. Hij had nog een paar inlichtingen te vragen in de verschillende bars van het hotel, waar een kellner was, die met veel geest drift sprak over de kleine Miss Janice Lawes. Bovendien bleek, dat Sir Maurice op den middag vóór zijn dood een kijkje was komen nemen in de luidruchtige bar aan de achterzijde van het hotel tot groote verbazing van den barman en de kellners. „Wat een wilde oogen heeft hij", herin nerde de bar-man zich. „Naderhand heeft Jules Seznec hem in den Dierentuin zien loopen. bij het apenhuis, terwijl hij praatte tegen iemand, dien Jules niet heeft kunnen zien, omdat die ander verborgen Is achter de struiken". Daarna had Dermot nog juist tijd om Maitre Saulomon te telefoneeren. zijn rechtsgeleerden vriend van de firma Sau lomon en Cohen. En daarna besprak hij een plaats in het vliegtuig en verliet de luchthaven van La Bandelette om half elf. De rest van den dag hei'innerde hij zich naderhand als een soort nachtmerrie. In het vliegtuig dutte hij wat, om krachten te vergaren voor het belangrijkste gedeel te van de reis. De rit met de bus van Croydon leek eindeloos. En nu, nadat hij een paar dagen rust had genoten, kwam het hem voor, alsof Londen zat vol gepropt met roet en benzinedamp. Dermot nam een taxi naar een zeker adres. Een half uur later had hij het kunnen uitschreeuwen van vreugde. Hij had datgene bewezen, wat hij had willen bewijzen. Toen hij, onder den geel achtig getinten avondhemel, in het vlieg tuig stapte, dat hem zou terug voeren naar La Bandelette, voelde hij zich niet ver moeid meer. De'motoren dreunden; het gras werd platgeblazen door den wind, terwijl de machine taxide over het veld. En Eve was veilig. Dermot, met zijn por tefeuille op zijn knieën, leunde behaaglijk achterover in zijn stoel, terwijl de lucht- ververschers de stoffige, benauwde atmos feer verdreven. Zoo zag hij Frankrijk na deren, eerst roode en grijze daken, toen werd het een bewegende landkaart. Eve was veilig. En Dermot maakte plan nen. Hij was er nog mee bezig, toen het vliegtuig in de luchthaven daalde. Er schitterden een paar lichten in de richting van de stad. Hij reed terug door de avenue met de dicht opeengeplante boomen en ademde den pittigen geur in van pijnboo- men en avondkoelte. Hij liet zijn gedach ten den vrijen loop en zij ijlden weg van het heden, dat vol angst en kwelling was, naar een toekomst, waarin. In Hotel Donjon speelde het orkest. De helle lichten en het lawaai in de hall trof fen hem opeens onaangenaam. Terwijl hij den lessenaar van de „Receptie" passeer de, ontdekte een klerk hem. „Docteur Kinross! Er is den heelen dag naar u gevraagd! Een oogenblik. Ik geloof, dat er zelfs nu twee personen op u zitten te wachten". „Wie zijn het?" „Een .zekere Monsieur Saulomon en een mademoiselle Lawes", antwoordde de klerk, terwijl hij zijn blocnotes raad pleegde. „Waar zijn ze?" „Ergens in de conversatiezaal, Monsieur" De klerk belde. „Zal ik u bij hen laten brengen?" Geëscorteerd door een piccolo kwam Dermot in den bef aamden „Gothischen". foyer van Hotel Donjon, waar hij Janice Lawes vond en Maitre Pierre Saulomon. In den kleinen uithoek, waarin zij hadden plaatsgenomen, waren de muren van na gemaakte ouden steen vervaardigd en be hangen mqt nagemaakte middeleeuwsche wapens Er was een bekleede bank in aan gebracht en in het midden stond een ta feltje. Janice en Maitre Saulomon zaten erg ver van elkaar af, alsof zij ieder over iets anders aan het piekeren waren. Maar ze stonden belden op, toen Dermot nader de en hij verbaasde zich over de verwij tende blikken, waarmede zij hem aan keken. Maitre Saulomon was een heel groote, dikke man met een indrukwekkende hou ding, een olijfkleurige huid en een diepe basstem. Hij wierp Dermot een zeer eigen- aardigen blik toe. „Dus u bent teruggekeerd, mijn vriend", constateerde hij met een grafstem. „Inderdaad. Ik had u toch gevraagd op mij te wachten? Waar is Mrs. Neill?" De advocaat bekeek aandachtig de na gels van zijn eene hand, terwijl hij zijn vingers om en om draaide. Toen keek hij op. „Zij bevindt zich op het raadhuis, mijn vriend". CWordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3