IJmuider Courant Kolen - exportovereenkomst gesloten tusschen drie Westelijke mogendheden Onverwachte geheime zitting in Moskou Een ei voor iedereen Het „enfant terrible" in Londen Corruptie en sabotage veroorzaakten voedseltekorten in het Ruhmebied Frederik IX tot koning uitgeroepen Resultaten derDuitsche„Lander" stemming Weerbericht 6]f Jaargang No. 18614 eaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bur 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z, B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebuom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 22 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Zij houdt rekening met de behoeften der bevrijde landen zoowel als met de Duitsche economie n. Amerikaansche, Britsche en Fransche hebben tezamen bekend ge it dat regelingen zijn getroffen ter vast- Tni van de verhouding in den uitvoer deenkolen uit hun bezettingszones van Slsehland naar slcenkoolinvoerende ian- a ran Europa voor de periode van 1 Juli i047 tot eind 1947. De uitvoer zal worden feestcld in percentages van de netto koopt»™ steenkoolproductie, te begin- hü 21 wanneer de dageluksche pro- noetic in de Westelijke zóncs 380.000 ton. 1 opwaarts tot 25 wanneer zij 370.000 La per dag bedraagt. De percentageschaal houdt eenerzijds re- l-pringmet de behoefte aan steenkool voor In herbouw der bevrijde landen van Euro- m en anderzijds met de essentieele indu- c'rieele en andere behoeften van de Duit se economie, aldus de bekendmaking. Deze regeling zal zoowel voor de invoe lende landen als de autoriteiten belast met de Duitsche economie van gemak zijn. Aan het eind van het jaar zal deze regeling aan een herziening ondedhevig zijn. Tevens is besloten, dat wanneer tot de economische incorporatie van het Saargebieid bij Frank rijk zal zijn besloten, de Europeesche steen koolorganisatie ervan op de hoogte gesteld zal worden, dat Frankrijk voortaan aan deze organisatie zoowel de hulpbronnen als öe behoeften van Frankrijk en het Saar- gebied als geheel bekend zal maken. De huidige overeenkomst is na lange discussies tot stand gekomen en door drie ministers van Buitenlandsche Zaken bekrachtigd." Een stap vooruit. De Amerikaainsch-Engelsch-Fransche overeenkomst over den Duitsohen uitvoer van steenkool is in Fransche regeerimgs- kringen als een „kennelijke stap voor waarts" begroet. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat Frankrijk thans de hoop kan koesteren tegen het einde van dit jaar 50 procent meer steenkool uit Duitsch- De plaatsvervangers voor Oostenrijk hebben gisteren te Moskou overeenstem ming bereikt inzake het terugtrekken der geallieerde troepen uit Oostenrijk. Over de door Oostenrijk te verrichten herstelbetalingen werd men het eens op één .punt na, dat betrekking heeft op het vervoer per spoor. Ook ten aanzien van Oostenrijksche activa werd overeenstem ming bereikt. Na de lijst van door de plaatsvervan gers bestudeerde punten te hebben uit gewerkt, gingen de ministers van Buiten landsche Zaken gisteren onverwachts in gesloten zitting. Het voorstel hiertoe kwam van Marshall, nadat Bevin had verklaard, dat het verdrag voor Oostenrijk nu nog slechts op drie artikelen hing. De grenzen, herstelbetalingen en Duitsche activa. De ministers waren daarbij alleen vergezeld van hun tolken en twee adviseurs. Na ruim 2 uur werd de zitting opgeheven zonder eenige nadere bekendmaking over een eventueele overeenstemming. Heden om 12 uur zouden zij weer in gewone openbare zitting bijeenkomen. Von Papen leeft nog Vorige week hebben in Duitschland val- sche geruchten over overlijden van Franz von Papen de ronde gedaan, tengevolge van het feit, dat de Britsche nieuwsdienst jn Duitschland aanhaling had gedaan van een radio-bericht uit New York, volgens hetwelk Von Papen gestorven zou zijn ten gevolge van zijn beroerte van Woensdag j.l Von Papen is thans in zooverre her steld, dat hij gisteravond per trein naar Garmisoh Partenkirchen overgebracht kon woden. Laski in Tsjechoslowakije De vroegere voorzitter van de Britsche Labourpartij prof. Harold Laski heeft in een lezing in de Keizer Karei-universiteit te Praag als zijn meening te kennen ge geven, dat de toestand in de wereld niet hopeloos is: De Sovjet-Unie wil geen oor log en denkt niet aan expansie. Laski zeide, dat er geen democratie zon der vrede mogelijk is en geen vrede zon der internationaal begrip. Om hiertoe te komen moeten alle lan den hun bijdrage leveren. De Sovjet-Unie moet ophouden wantrouwen te koesteren, ook ai berustte dit in het verleden op goede gronden. „t?i.T0e®|fe aan toe, dat Bevin mo- f. nie' bij alle Tsjechoslowaken popu- is, doch er is niemand, die oprechter vriendschap van de Sovjet-Unie Wacht dan hij. Superfort neergestort land en het Saargebied te ontvangen, dan het in de laatste maanden kreeg. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat de overeenkomst zuiver technisch is en zonder politiek karakter. Hij zeide. dat men niet overeengekomen is om de Fransche zóne bij de Engelsch-Amerikaansche aan te sluiten. Waarschijnlijk zal de Sovjet-regeering haar afkeuring uitspreken over het accoord. De critiek zou hierop gebaseerd zijn, dat een overeenkomst tusschen drie mogend heden in strijd is met den geest van Pots dam. In de bonnenlijst, welke Donderdag wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor één ei worden opgenomen. Deze bonaan- wijzing zal voor alle leeftijdsgroepen zijn. Volgende maand zeep en waschpoeder? Hoewel de grondstoffenpositie der zeep fabrieken verre van gunstig is, zal ge tracht worden, begin Mei een rantsoen waschpoeder en eind Mei een rantsoen harde zeep beschikbaar te stellen. VOL GAS!_ Blijkens een beschikking van den minister van Economische Zaken, wordt de op 15 Januari vastgestelde verlaging van 20% op de gas- en electriciteits- rantsoenen ingetrokken. De beschikking is 18 April met terugwerkende kracht van 1 April 1947 af, in werking ge treden. Geen ontroering in Paramaribo Pers en publiek in Suriname toonden weinig belangstelling, toen Maandag in Paramaribo de brief werd gepubliceerd van gouverneur Brons aan de Staten, waar in werd medegedeeld, dat het wetsontwerp voor plaatselijke constitutioneels hervor ming met de eerstvolgende luchtpost uit Nederland verwacht kon worden. Deze brief vermeldde voorts, dat gou verneur Brons besprekingen gevoerd heeft met den minister van Overzeesche Gebieds- deelen betreffende het herstel van 'de ma rine-basis te Paramaribo. Joodsche verzetslieden plegen zelfmoord De Joodsche verzetslieden Barazani en Feinstein, die door een Britsche militaire rechtbank tot de doodstraf veroordeeld waren en wier executie ophanden was, hebben zich in de centrale gevangenis van Jeruzalem van het leven beroofd. Barazani en Feinstein hadden zich met een gratie-verzoek tot den Hoogen Com missaris gewend, maar nog geen antwoord ontvangen. Officieus wordt vernomen, dat zij zich met springstoffen van het leven hebben beroofd. De Zeeuwsche oesterkweekers zijn begonnen met het uitzetten van zaad op de oester- banken. Het met aarde vermengde zaad gaat overboord. De BBC gaf Wallace haar beste kwartiertje (Van onzen Londenschen correspondent) Dc achtergrond van de internationale po litieke verhoudingen is in de afgeloopen dagen sterk gemarkeerd door twee meer dan alledaagsche feiten: de overkomst van Henri Wallace, den voormaligen vice-presi dent der Vereenigde Staten, intiem vriend van Roosevelt èn de weigering van de Sovjet-Unie om vijftien Russische vrouwen, die aan het einde van den oorlog gehuwd zijn met leden van de Britsche legatie te Moskou, toe te staan zich bij hun echtge- nooten in Engeland te voegen. Het bezoek van Wallace was uiterst be langrijk, hoewel sommigen het hebben wil len kleineeren door hem als een onbelang rijke figuur met slechts weinig volgelingen voor te stellen. Wanneer men onder het gehoor is van Wallace, beseft men, dat hij niet het type is van den politicus, zooals de Europeesche staatkunde die in den loop der eeuwen heeft voortgebracht. Hij is onbevangen, frisch, ja jongensachtig in zijn onconventioneele manier van optreden. Hij heeft niets van den bedachtzaanen diplomaat, die zijn woorden wikt en weegt. Vandaar dat men hem wel eens betrappen kan op een tegen spraak of gebrek aan logica. Maar, wat belangrijker is Wallace is een levend stellen van Truman, die op zijn manier den vrede wil bewaren, een standpunt, dat zoo juist door Churchill in een uitvoerige serie artikelen is onderschreven. Truman en de zijnen willen blijkbaar den weg van /hard-tegen-hard"een methode zeggen zij, die, wanneer zij voorheen was toegepast, den oorlog zou hebben voor komen. De tegenstanders van deze ziens wijze noemen dit een bewijs uit het onge rijmde. Bovendien was er destijds nog een andere weg, namelijk een eendrachtig op treden mèt Rusland, dat in de periode- Chamberlain bewust buiten elke regeling werd gelaten, iets waarvan men thans de vruchten plukt. Wallace is thans in Denemarken. Giste ren bevond hij zich tusschen de menigte, die den nieuwen Koning Frederik IX enthousiast toejuichte op het plein voor het koninklijk paleis te Kopenhagen. Truman weerstreeft liet Congres President Truman heeft zijn standpunt inzake verlaging der inkomstenbelasting bekend gemaakt. Hij wees er op dat, nu de tijden goed zijn, moet worden gestreefd naar vermindering van de staatsschuld. mensch, wiens persoonlijkheid zich volledig ff" verding van de belasting zou de in- aan 'den toehoorder geeft, want hij spreekt recht uit het hart. Op het oogenblik is hij „enfant terrible" nummer één. Hij heeft uitgesproken, wat diende gezegd te worden. De voorstelling, dat hij een slechte pers zou hebben gehad, hier en daar in buiten- landsohe bladen gewekt, is beslist bezijden de waarheid. De BBC gaf hem haar belang rijkste kwartiertje na het nieuws van negen uur. Dit beteekent niet, dat iedereen het met Wallace eens is. Maar het was hier uit eindelijk niet te doen om gelijk of ongelijk. Er zitten vele kanten aan de jongste voor- Een opname van Helgoland, zooals de fotografen die Zondagochtend na de explosie het eiland betraden, het te zien kregen. flatie nog maar bevorderen en hierdoor zouden de voordeelen voor den belasting betaler toch weer te niet worden gëdaan. Voor. het op 30 Juni a.s. eindigende be- grootingsjaar wondlt een overschot van een en een kwart milliard dollar verwacht, het geen Truman toeschrijft aan overheidsbe zuiniging en sterke prijsstijging na de op heffing van de prij sbeheersching. Het Congres, waar de republikeinen in de meerderheid zijn, heeft op een verlaging van de inkomstenbelasting, vooral voor de laagste loonen, aangedrongen. KOREA AAN DE BEURT. Molotof, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Marshall, zijn Amerikaanschen collega, uïtgenoodigd besprekingen te beginnen over de vorming van een voorloopige regeering voor Korea, dat thans gedeeltelijk door de Sovjet-Unie en door de Vereenigde Staten bezet is. Joodsche emigranten naar Suriname Gisteren is de regeling bekend gemaakt,, die op een verleden week gehouden con ferentie is getroffen tusschen een gouver nementscommissie en een delegatie van de Freeland League, om „als begin" 30.000 Europeesche Joodsche réfugiés Suriname binnen te laten. De commissie en de dele gatie waren niet in staat tot overeenstem ming te komen over het totale aantal ré fugiés, dat zich eventueel in Suriname zou kunnen vestigen. Het woord is aan..... Körner: Wie iets goeds en blijvends in het leven wil veroveren moet geen arbeid en geen moeite schuwen. Boeren en „rijke gebieden leveringsplicht. voldeden niet nan De Berlijnsche correspondent van het A. N. P. meldt: De desorganisatie der voedselvoorziening die thans massale protest-demonstraties over de geheele Britsche zone heeft uitge lokt, is geheel en al het gevolg van het falen der Duitsche instanties, die sedert 1 Januari de voedselvoorziening in eigen hand hebben, zoo werd te Berlijn van Brit sche zijde te verstaan gegeven. Sedert be gin November is de voorziening van het Ruhrgebied niet meer normaal geweest en heeft men met voortdurende tekorten te kampen gehad. Deze zijn volgens Britsche opvatting voor een gedeelte te wijten aan de weigering der Duitsche boeren voldoen de medewerking te betoonen bü het in- leveren der voorraden. Sedert 1 Januari hebben de boeren slechts de helft van het graan, twee-derde van het vlecsch, driekwart van het vet geleverd waartoe zij verplicht waren. Het Duitsche bureau voor de voedselvoorziening en land bouw voor de gecombineerde zones, dat werkt onder een Duitsch uitvoerend comité, bestaande uit de voedselministers der sta ten, is niet bij machte geweest de inleve ring krachtig door te voeren. Door de Brit sche en Amerikaansche autoriteiten der voedselvoorziening wordt thans een scherp onderzoek ingesteld naar de oorzaken en hieromtrent zal de volgende week aan de militaire gouverneurs van Duitschland rap port worden uitgebracht. Ofschoon het falen der Duitsche bureaux mogelijk mede veroorzaakt is door de gebrekkige wijze waarop zij zijn uitgerust, wordt hier te ver staan gegeven, dat aanwijzingen bestaan Koning Frederik IX. Om vier uur gistermiddag heeft de Deensche premier Frederik IX tot koning van Denemarken uitgeroepen- De procla matie werd voorgelezen van het balcon van het kasteel Christiaansborg. De nieu we koning verscheen daarna op het balcon en werd door de op het plein voor het paleis verzamelde menigte hartelijk toege juicht. In een korte toespraak zeide de koning, dat hij hoopte dat het volle hem hetzelfde vertrouwen zou schenken als het geschon ken had aan zijn overleden vader. De paus en de Italiaansche regeering hebben gisteren de Deensche koninklijke familie telegrafisch hun deelneming be tuigd. Italië zal bij de begrafenis officieel vertegenwoordigd zijn. Op speciaal verzoek van koning Frede- Naar het hoofdkwartier van de Ameri- 22? ?adl«-vtoot uit Pearl Harbor looneeJ in zïÏÏ' t f" 9 Super-vliegend-fort j ningen gestort, even nadat het van Kwaja- was opgestegen. Alle inzittenden wer- öen gedood. Muziek- en tooneelfestijn in Amsterdam en Scheveningen Dezen zomer zullen in Scheveningen drie voorstellingen worden gegeven van „De Rozencavalier" van Richard Strauss door medewerkenden van de Weensche Staatsopera en de Metropolitan Opera te New York. De Amerikaansche dirigent Wolfgang Martin zal het begeleidende Utrechtsch Stedelijk Orkest dirigeeren. Deze voorstellingen zullen het hoogte punt vormen van een groot muziek- en tooneelfestijn, dat afwisselend in Scheve- Standaardisatie van wapenen door Moskou afgewezen Jj* bevoegde zijdie wordt vernomen, dat wiaarschalk Montgomery's voorstel om lfaar,eiL stan^aardisatie van Anglo-Ameri- i,.-, J e, en Sovjet-Russische wapenen te wezenr M'oskou van dl han<i is Se" eamfiv ^ans 0ok bekend geworden, dat Mnèlf ulmus Stalin, toen Montgomery tesen d ocbt' bezwaren heeft geopperd Amprit stanaaardiseering van Britsche en Plaats gefa^i*16 wapenen» welke reeds had I ningen en Amsterdam zal worden gehou den. Vier orkesten, waaronder het B.B.C.- Symphonie-orkest, zullen concerteeren. Er worden Fransche, Iberische en Canadee- sche avonden voorbereid. In den Stadsschouwburg te Amsterdam zullen voorstellingen gegeven worden van Shakespeare's „Richard de Derde", „Twelfth Night" en van Euripides' „Al- kestis". De Nederlandsche Opera komt met Offenbachs „Hoffmann's Vertellin gen", „De ontvoering uit het Serail" van Mozart en „Don Carlos" van Verdi. Twee minuten stilte bij de Spoorwegen op 3 Mei Op den nationalen herdenkingsavond op Zaterdag 3 Mei zal het geheele bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen en dus ook elke trein van 20.00 tot 20.02 uur stilstaan. 5ucces der communisten alleen in Het Ruhrgebied De Duitsche kiezers in de Britsche zóne hebben in elk der drie staten die partijen een duidelijke meerderheid bezorgd, die socialisatie van sleutelindustrieën en agra rische hervorming voorstaan, n.I. soc.- democraten, communisten en de centrum partij (progressieve katholieken). De voornaamste verschuiving vergeleken bij de October-verkiezingen valt op te mer ken in het overwegend katholieke Noord- rijn-Westfalen, waaronder het Ruhrgebied. Het percentage van de op de chr. democra tische partij uitgebrachte stemmen is daar teruggeloopen van bijna 46 procent tot be neden de 38 procent van het totaal, en de communisten zijn van 10 op 14 procent gekomen. De sociaal-democraten, die in het Ruhr gebied nagenoeg gelijk zijn gebleven, heb ben in Sleeswijk-Holstein, een landbouw gebied, winst behaald. Zij kwamen van 41 op 46 procent, ten koste van de christen democraten, die van 37 tot 32 procent terug liepen. In Nedersaksen, waar de socialisten steeds het sterkst zijn geweest, trad geen noemenswaardige verandering in. De overwinning van de socialisten, die hen tot de sterkste partij in de Britsche zone heeft gemaakt, is des te merkwaardi ger, omdat vele waarnemers van meening waren, dat de kiezers ongunstig zouden reageeren op den band, dien men vermoedt tusschen de partij van Schumacher en de Britsche Labourpartij. Na den moeilijken winter is de anti-Britsohe stemming name lijk toegenomen. Het succes van de communisten beperkt zich tot het Ruhrgebied, waar zij niettemin slechts een fractie van den aanhang heb ben teruggekregen, die zij zich tijdens de republiek van Weimar hadden verworven. In andere deelen van de zóne komen de communisten niet boven de 5 procent van het totaal. Voor de geheele zone bedraagt ■dit gemiddeld 10 procent. Van de plaatselijke partijen is alleen het ■pro-Deensche Zuidsleeswijksche verbond van belang. Dit heeft juist het aantal stem men behouden, dat het in October tezamen met de verbonden Flensburgsche soc. dem •partij heeft behaald. In Sleeswijk-Holstein zijn de communisten tot beneden de 5 pro cent teruggeloopen. Volgens Dena zullen zy derhalve geen zetel in den Landdag krij gen, daar 5 procent het minimum is. rik zal de eerewacht bij het stoffelijk overschot van koning Christiaan, dat drie dagen in het- paleis zal blijven opgebaard, bestaan uit Deensche illegale werkers en de militairen en politie, die het koninklijk kasteel op 19 September 1944 tegen de Duitschers verdedigde. Er werden vele rouwtelegrammen ont vangen, waarvan een der eerste van den secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, afkomstig was. Beide huizen van het Deensche parlement hielden gistermiddag afzonderlijk een herdenkingsbijeenkomst. Waarschijnlijk zal de begrafenis van den gestorven vorst de volgende week plaats hebben. De Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft gister morgen een bezoek gebracht aan den Deen- schen gezant, den heer M. A. Wassard, om namens de Nederlandsche regeering deel neming te betuigen met het overlijden van koning Christiaan. Engelschen in Hillegom en Haarlem Vrijdag wordt de eerste groep EngeJsche militairen uit het Rijnland in de bollen streek verwacht. De gasten worden in het VW-centrum aan den Stationsweg te Hillegom omstreeks 12 uur ontvangen en zullen na de lunch een rondvaart tusschen de velden maken. Zij gaan eveneens Haar lem bezoeken; om 8.15 uur ongeveer ver wacht „Haarlem's Bloei" de Engelschen, die dan nog even tijd zullen hebben voor een bezichtiging van de stad. Het ligt in de bedoeling, dit programma voor alle groepen Engelsche militairen die de bollenstreek bezoeken van 25 April tot in de eerste week van Mei, aan fce houden. Zweedsche kweekers zien ons land Een gezelschap kweekers uit Zweden brengt lomenteel een bezoek aan ons land. Zij zullen na de kassen van Aalsmeer ook de bollen van Kennemerland bezichtigen; het reisschema ver meldt voor 24 Aprilu een korte visite aan Hillegom. waarna Den Haag en Boskoop op het programma staan. Vervolgens gaan de Zwe den naar België, om er de azaleateelt in oogenschouw te nemen. Begin Mei komen voorts 25 studenten in de decoratieve kunst naar Nederland, voor de slechte en corrupte administratie door Duitschers. In vele gevallen is gebleken, dat orders door de hoogste Duitsche instanties gegeven bij de uitvoering zijn gesaboteerd. In de administraties der voedselvoorraden zijn, naar voorts wordt medegedeeld, belangrijke hiaten ontdekt, waardoor meer voedsel verdwenen is dan door plunderingen van treinen en voorraden, die geen groote af metingen hebben aangenomen. Het onder zoek zal zich ook uitstrekken tot de Duit sche autoriteiten in verschillende landen. Opgemerkt wordt, dat de voedselschaarsch- te voor een belangrijk deel veroorzaakt is door de weigering der Zuidduitsche landen te voldoen aan hun leveringsplicht jegens het Ruhrgebied. Geen „verbondenheid" In de laatste hvee perioden van vier weken is door Beieren, het land met het grootste surplus, niets geleverd, zoo wordt ons van Britsche zijde medegedeeld. Beie ren is verplicht per periode vierduizend ton vleesch en zevenhonderd ton vet te leveren. Doch niet alleen Beieren, ook andere Zuid duitsche landen zijn in gebreke gebleven. De aandacht is erop gevestigd, dat. hoewel graan en vleesch niet voldoende geleverd worden, de veestapel op de boerderijen sterk is toegenomen. De Duitsche boeren prefereeren het graan dat voor de hongerige bevolking dringend noodig is, aan de varkens te voeren. Hoewel de maandenlang toegezegde karige rantsoe nen niet volledig konden worden verstrekt, zijn de bezettingsautoriteiten ervan over tuigd, dat de boeren groote voorraden ach ter houden. In sommige steden was vorige week het inderdaad practisch uitgegeven rantsoen weer gedaald tot achthonderd ca lorieën welk peil ook in de Novembercrisis bereikt werd. Naar Britsche schatting heb ben de normale verbruikers in het Rijnland en Westfalen sedert November gemiddeld niet meer dan twaalfhonderd calorieën daags gehad. Van Britsche zijde wordt toe gegeven, dat de Duitsche uitvoerende in stanties niet over de machtsmiddelen be schikken om voldoenden druk op de boeren uit te oefenen. Voor de Britsche autoritei ten is deze voedselcrisis onverwacht geko men. Half Januari lieten de voorraden zich gunstig aanzien. De graanimport in de Brit sche zóne is in de afgeloopen drie maanden grooter geweest dan het vorig jaar in den zelfden termijn. Het Britsch standpunt is: er is voldoende voedsel, doch de distributie hapert. Ofschoon de demonstraties in vele steden kennelijk ook het karakter droegen van verbittering tegen de bezetting, blijkt uit de beschouwingen in Duitsche bladen, dat men zich ervan bewust is, dat de oor zaken in de gebreken aan Duitsche zijde schuilen. De verwijten richten zich even als in November in den scherpsten vorm tegen den Duitschen „voedselcommissaris" Schlange-Schoeningen en het door hem geleide bizonale bureau voor de voedsel voorziening. De sociaal-democratische pers critiseert evenwel ook de bezetting, daar zij in ge breke gebleven is de Duitsche uitvoerende instanties de noodige machtsmiddelen te verstrekken. Van Britsche zijde werd te verstaan gegeven, dat de Duitsche minis ters. die Schlange-Schoeningen aangesteld hebben, de volle vrijheid hebben hem te ontslaan. De voedseltoestand is thans zoo, dat 2 April voor het eerst sedert een lange periode in het Ruhrgebied het volle brood rantsoen kon worden verstrekt. Politiehonden roken valsche druk-inkt in Jeruzalem Bij een razzia, welke door Britsahe mi litairen met politiehonden te Jeruzalem werd uitgevoerd, is een geheime drukkerij ontdekt, waar door verzetslieden valsche identiteitskaarten werden gesmaakt, waar mee men de veiligheidszones te Jeruzalem kon betreden. Bij de razzia, die werd gehouden om de daders te vinden van een overval op een Britsche jeep-patrouille, werden tevens springstoffen gevonden. Sedert vorige week Vrijdag is een Britsche soldaat vermoord; 12 Britten zijn door acties van verzets lieden gewond. Te Amsterdam is opgericht, een bond van maatschappelijke werkers in Nederland. Het doel van dezen bond is onder andere te bevor deren. dat alleen zij den titel van ..maatschap pelijk werker" mogen voeren, die uit hoofde van een diploma voldoen aan den elseh van vakbekwaamheid Ook wordt gestreefd naar verbetering van de rechtspositie. Secretaris is A. J Rietveld. Pleinweg 13 D, Rotterdam. Tot leden van den Raad van Commissa rissen der Nederlandsche Spoorwegen zijn be noemd mr. H. L. 's Jacob, secretaris-generaal van het ministerie van Financiën en E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van V a kvereentgingen Leden van de Haarlemsche Zwem- cn Polo club HVGB hebben een revue opgevoerd, die r geslaagd genoemd mag worden voor een amateurgezelsohap. „Ranja kan je redden", samengesteld door C. Rol, H. Scheffelaar en Nolte heeft de aanwezigen in het Kenne- mer Lyceum eenige uren vermaakt. Tevens trad de HVGB-band „The Waterspots" op. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met. enkele ver spreide regenbuien, voornamelijk in het Oosten van het land. Tijdelijk nog krachtige wind tusschen West en Zuid west. Iets kouder. 23 April: Zon op 5 29 uur, onder 19 49 uur Maan op 6.40 uur, onder 23.14 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1