Politie-chauffeur steunde de acties van „Kamer 21 De snuifdoos van den Keizer Wederopbouwplan onder de loupe Santpoort ppjsnAG 22 APRIL 1947 pnTONDER HOF IJMUIDER COURANT Menge'in9 van slaP^e'd en ongelukkig toeval miriHer dan zeven uur vergde de deling van de zaak tegen den 36- behanüens opperwachtmeester J^utieTLM. V. te Velsen, die Dins- Va" voor het Bijzonder Gerechtshof te AnfS'Sne maakte gewag van tJSfen, waarin V. als chauffeur had SSÏÏ aan razzia's en overvallen, Sen dood of gevangenschap van ver- ÊL personen tengevolge hebben ge- f j waaronder een Joodsch jongetje van ${J' en een half jaar en een Joodsch ebht- T'mMIe gevallen kwam daarbij vast te staan dat V. ook bewakingsdiensten had "Evde punten bleken de verklaringen „Hen verdachte niet in overeenstemming jTzuTnS die van de getuigen zooals di- rJUhii de behandeling van het eerste feit iSk Op 7 Mei 1944 had V. een telefoontje vin den corpschef Harrebomee gehad. Hij rnMSt onmiddellijk naar Dirkshom rijden. De wagens zijn prima in orde en rijden it- dat weet u". Getuige Langend ijk had bij de P.R.A. verSaard, dat V. bij die gelegenheid wel 100 km per uur gereden zou hebben. Gisteren trok hij deze verklaring weer in, nmdat vast kwam te staan, dat het met een gas-auto niet mogelijk was een derge- lijke snelheid te halen. Bij die gelegenheid waren m Dirkshom vijf arrestanten opgehaald allen illegale werkers waarvan sommigen vele maan den in concentratiekampen hadden gezucht. Enkele maanden later moest V. een ploeg van de beruahte „Kamer 21" naar Anna Paulona rijden op jacht naar een Duit sdien deserteur. Dezen vonden zij niet, ïnaar wel een Joodsch echtpaar, dat bij een boer was ondergedoken. In deze zaak weiden verschillende bezwarende getuige nissen afgelegd. Langendijk meende, dat de verdachte als een haantje de voorste was opgetreden, die bovendien met zijn handen niet van de levensmiddelen kon afblijven. De boerin had hem bij de P.R.A. ge schetst als iemand met een grooten mond. Op last van Langendijk zou hij het bed, dat de Joden besliepen, omgewoeld en daar bij hun valsche persoonsbewijzen gevon den hebben. „Dat kan die vrouw nooit zeggen, want zij"is er niet bij geweest", probeerde V. de zaak te ontkennen. De boer was als getuige aanwezig en ver klaarde hetzelfde. „U staat hier vreeselijk te liegen," meen de' de president, mr. F. W. van Scbaeck Mathon over den verdachte. Het Joodsche echtpaar was nooit meerl teruggekeerd. In den zomer van hetzelfde jaar had V. deelgenomen aan een inval in de woning van een Beverwijker, die ervan verdacht werd naar de Engelsche radio te luisteren. De man was gelukkig niet thuis, en V., die op last van Langendijk het geheele huis doorzocht had, kwam met de boodschap terug, dat er „alleen tabak en bruine boo- nen te vinden waren en die kon hij ook wel gebruiken." Joodsche baby in de val. Uitvoerig stond het Hof stil bij de ar restatie van het anderhalf-jarige Joodsche meisje Erica Stern, dat bij de familie Bangma te Santpoort een onderdak gevon den had. Een naamgenoot van V. haid opdracht dit kind te gaan arresteeren en deze had aan den verdachte gevraagd hem aan het be wuste perceel te komen ophalen. Volgens den verdachte heeft V. niet geweten, waar om het ging, zooals dit in. vele andere ge vallen ook gebruikelijk was. Toen hij aan belde, kwam hij, zooals hij vertelde, „in ten kermis". Een jonge vrouw riep luid keels zijn hulp in, achterin den tuin stond zijn collega en op zij van het huis stond de oude mevrouw Bangma met het kind; in haar armen. V. heeft de laatste echter tiet gezien, maar omgekeerd deze d'ame hem wel. Mevrouw Bangma verkeerde in de veronderstelling, dat hij haar wilde tegenhouden en vluchtte naar boven, waar heen de beide politiemannen haar volgden. -Hier werden zij op een kogelregen van voorwerpen onthaald, zoodat de president niet ten onrechte opmerkte: „Mevrouw, u hebt voor dit kind gevochten als een leeuwin." Bij die gelegenheid zou V. ge dreigd hebben „andere maatregelen te ne men, als ze niet kalm werd." „Ik had jullie dood moeten gooien", meende deze getuige voor het hekje, nog verontwaardigd bij de herinnering. Het meisje is den oorlog, ondanks de deportatie naar Theresienstadt, toch nog goed doorgekomen. Tenslotte behandelde het Hof nog de razzia in November 1943 in de Zaanstreek, waarbij verschillende onderduikers en hun onderdakgevers gepakt werden en waar- Kolen voor de Polen Alhier is uit Gdynia aangekomen het roolsche s.s. Lida met steenkolen, bestemd °?r ~e Poolsche stoomtrawlers, die reeds sedert geruimen tijd in de Visschershaven «gen en die wegens gebrek aan steenkool met konden uitvaren. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 50 ..Op het raadhuis? Nog steeds? Dan ouden ze haar daar wel erg lang aan de Praat, vindt u niet?" Maitre Saulomon's gezichtsuitdrukking *erd zeer grimmig. *ba ]j z'k. opgesloten in een cel", ant- j h'i- ..En ik vrees heel erg, dat ze v "?°2 langen tijd zal blijven. Madame iW-ls m hechtenis genomen onder ver denking van moord". HOOFDSTUK XVI. forit-ni- nu eens> mijn jongen", zei de ïicri rf advocaat, op een toon van vpt-h-A belangstelling, „zeg me eens in 8p m ven en als man tegen man: houd me voor den gele?" van een vier-en-halfjarig Joodsch jongetje het slachtoffer werd. Vast kwam te staan, dat V. hier wel de auto bestuurd heeft en in een enkel geval bewakingsdiensten ver richtte, zonder overigens op den voorgrond te treden. De keerzijde. Had de procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier zijnerzijds 18 getuigen gedagvaard, de ver dediger mr. J. v. d. Hoeven liet in de mid dagzitting acht personen a décharge op treden. Er waren er verscheidenen bij, die tij dens een razzia hun ontsnapping aan den verdachte te danken hadden. De belang rijkste verklaring kwam van de zijde van V.'s collega Schaap, die met hem chauffeur was geweest en onder andere de beruchte tocht naar Anna Paulona had meegereden. Deze Schaap, die voor het Tribunaal te Haarlem had terechtgestaan voor vrijwel dezelfde feiten en door dat college zijn ver volging ingetrokken zag, vertelde dat V. even weinig pleizier in zijn functie had als hij zelf. Zij waren beiden geen N.S.B.'ers en waar mogelijk trachtten zij te sabotee- ren. In 1943 had V. trouwens aan Harre bomee gezegd, dat hij zijn ontslag wilde nemen, hetgeen onmogelijk bleek. Ook kon hij niet onderduiken, gezien zijn huiselijke omstandigheden. De beste getuige décharge was wel de corpschef A. Harrebomee, die, hoewel niet als zoodanig gedagvaard, de verklaring van Schaap bevestigde en bovendien den ver dachte als „actief passief" schilderde,waar mee 'hij zeggen wilde, dat V., hoewel hij geen N.S.B.'er was en geen initiatief toon de, zijn werk prima deed. „Maar vertrou wen deed ik 'hem niet", voegde hij eraan toe. De procureur-fiscaal betoogde iin zijn requisitoir, dat de scherpe kantjes van het proces-verbaal er na de behandeling wel afgegaan waren. Toch hebben we hier te doen met iemand, die van twee walletjes heeft gegeten, aldus pl. en als men de zaak in groote lijnen bekijkt dan blijft de schaal doorslaan naar medewerking aan het si nistere werk van „Kamer 21". De eisch luidde vier jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de kies rechten voor het leven. De verdediger, mr. J. van der Hoeven, ging in zijn pleidooi van den algemeenen stel regel uit, idat de politie tijdens de bezetting in zoo'n moeilijke positie had verkeerd, dat men haar leden niet te zwaar mooht vallen over gemaakte fouten. Voorts wees hij het Hof erop, dat de tuigenverklaringen vaak tegenstrijdig wa ren, hetgeen ook niet anders kon, nu er zooveel personen bij betrokken waren, die zelf zeer veel met deze zaak te maken heb ben en nog terecht moeten staan. Voor enkelen gaat het daarbij om hun leven. Ook het voor-onderzoek heeft een weinig betrouwbare basis. Nadat pleiter ieder punt van de ten laste legging nauwkeurig be handeld heeft, kwam hij tot de conclusie, dat V. niet meer heeft gedaan dan zijn col lega's. Hij heeft bovendien sterk den in druk, dat bepaalde getuigen onder pressie hebben gestaan bij hun verklaringen. De president zegde toe, dat deze aaratuigin- gen nauwkeurig onderzocht moeten worden. Mr. van der Hoeven 'bepleitte tenslotte een straf, die in overeenstemming is met de gepleegde feiten en die rekening houdt met het ontslag, dat zijn cliënt reedis bij de politie gekregen heeft. Uitspraak op Donderdag 1 Mei. Walvischvangst seizoen 1947-1948 Voor het walvischseizoen 1947/1948 zal dezelfde regeling gelden als voor 1946/1947. De visscherij zal dus weer vier maanden duren met een maximum-productie van 16000 blue-whale units. Het seizoen loopt van 15 December tot en met 1 April. LEDENVERGADERING CULTUREELE VEREENIGING. Het voorloopig bestuur van de Cultu- reele Vereeniging Velsen heeft een leden vergadering uitgeschreven op Donderdag 8 Mei in de bovenzaal van het „Rex- theater". Een van de punten van bespreking is het kiezen van een definitief bestuur, verder zullen de plannen voor het komen de seizoen ter sprake komen. Agemda voor Velsen en IJmuïdem DINSDAG 22 APRIL. Thalia. 8 uur: „Geef 'm de sporen". Rex. 8 uur: Swing it. De Pont. 8 uur: Zeehavik. Stormvogelsterrein. 8 uur: Circus Salta- rino. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat. 8 uur: Her denkingsdienst C-J.M.V. 't Mosterdzaadje. Oud-Kath. Kerk. 8 uur: Lezing Pastoor Key. WOENSDAG 23 APRIL. Bioscopen: als Dinsdag. Stormvogelsterrein. 2.30 en 8 uur: Circus Saltarino. Patronaatsgebouw. 8 uur: V.V.IJ. Too- neelavond. Goede Herderkerk. 8 uur: Lezing Nat. Chr. Geheel Onth. Vereeniging. „Hotac" had een goed seizoen De Hoogoven-Tafeltennisclub (Hotac), die na ruim een half jaar gast van V.G Z. in gebouw Concordia te zijn geweest, weer in het Statenhuis aan den Veis er weg op Donderdagavond en Zaterdagmiddag oefent en bovendien in ledental blijft toe nemen heeft een goed seizoen achter den rug. Hotac I sloeg, voor de eerste maal in de 2e klasse uitkomende, een zeer goed fi guur, want het eindigde achter Rapidity L dat 24 punten veroverde als no 2 met 12 wedstrijden en 20 punten. In de derde klasse B werd de tweede ploeg van Hotac kampioen. Van dc 12 wedstrijden werd er één verloren en één gelijk gespeeld, totaal 21 punten, gevolgd door Tob Niet I met 19 punten. Indien Hotac 2 promoveert, mag de ploeg deelne men aan het clubkampioenschap van Ne derland. Binnenkort beschikt de club over vijf speeltafels. Getracht wordt, ter verkrij ging van behendigheid en techniek, een onderlinge competitie samen te stellen. Nieuws van de H.A.V. „Suomi" In de laatste vergadering van het be stuur en de Technische Commissie van de Hoogoven-Athletiek Vereeniging „Suomi" werd de training voor het nieuwe seizoen geregeld. Besloten is dat de heer P. Heyli- gers. Suomi's oefenmeester, de dames- en meisjesafdeeling zal oefenen. Han de Roo- de verzorgt de oefeningen voor lichaams gesteldheid en de loopnummers van de heeren. De heer G. Postma Sr. heeft de leiding bij de technische nummers. Donderdag wordt de jaarvergadering in het Statenhuis aan de Zeestraat gehouden. Op uïtnoodiging van het gemeentebe stuur van Veisen worden thans bespre kingen gevoerd om te komen tot een groo ten propaganda-veldloop in de omgeving van Velserbeek en andere parken ten Zui den van het kanaal- De gemeente Velsen stelt er prijs op, dat „Suomi" de organisa tie hiervan in handen heeft. V.V.B. verloor met 4—0 De Breesapers hebben buiten Amster dam tegen Ontwaakt een zware nederlaag te incasseeren gekregen. Zij waren er vol komen uit hetgeen vooral geweten moet worden aan den zwaren grond, waaraan zij geheel niet konden wennen. Ontwaakt, dat een pittige partij speelde, waardoor de jongere spelers van V.V.B. zich lieten overbluffen, kon dan ook gemakkelijk meester blijven en was in het veld onbe twist sterker. V.V.B. legde zich dan ook speciaal meer op verdedigen dan op aan vallen toe. De Amsterdammers wonnen met 40. Klaverjaswedstrijden „De Unie" te IJmuiden heeft klaverjas- toumooien gehouden. DWS (Amsterdam) werd eerste in. den vierkamp en won tevens den marschenprijs. KJC „Storm vogels" werd tweede en won den presta- tieprijs. De derde prijs werd gewonnen door KJC „Vriendenkring" (Beverwijk) en de vierde prijs door de KJC „De Unie". De uitslag van den driekamp werd: I „Vriendenkring" Beverwijk; II KJC „Populair" IJmuiden; III KJC „De Unie" IJmuiden. Het plan voor den wederopbouw onzer „Een weeldeplan" noemt een onzer lezers en Maaskant en van Tijen is, vooral bij de officieele instanties, met instemming be groet. Het plan is meermalen in ons blad besproken en onze lezers zullen ongetwij feld, evenals wij tot de conclusie zijn ge komen, dat er inderdaad een plan tot stand is gekomen dat voor de toekomst onzer gemeente wijde perspectieven opent- Dit geldt vooral voor IJmuiden waar, zooals men weet, een bebouwingsplan is ontwor pen voor een stad van 60.000 inwoners, met mogelijkheden voor een verdere uit breiding. Vooral het gemeentebestuur heeft niets dan lof over het plan. In alles schaart het gemeentebestuur, in het bijzonder het col lege van burgemeester en wethouders, zich achter het plan, zoodat verwacht mag worden, dat alle pogingen, om in het een of ander onderdeel wijzigingen aan te brengen, zullen stranden op de houding van laatstgenoemd college. Dit college is zoo doordrongen van de deskundigheid van de ontwerpers van het plan, dat 'het er geen kwaad van wil hooren. Toch zijn ons zoo nu en dan opmerlirn- gen ter oore gekomen, die dan niet zoozeer het plan op zichzelf betreffen maar meer de uitvoerbaarheid en vooral de kosten. Kritiek op het plan zelf betrof in de eer ste plaats het bestemmen van IJmuiden tot industrieterrein. Hierover schreven wij reeds eerder, evenals over de wenschen der winkeliers inzake het stichten van een winkelcentrum. „Een weeldeplan" noemt een onzer lezers Ongeluk (lat goed afliep Op den Driehuizerkerkweg had een aan rijding plaats tusschen een militaire vrachtauto van de M.O.D. en een perso nenauto. Ter hoogte van de ontvangzaal van het crematorium wilde de bestuurder van de militaire auto de personenauto die voor hem reed passeeren en hij gaf hiertoe signalen. Op dat moment werd de linker richtingaanwijzer van de personen auto uitgestoken en deze auto sloeg linksaf om de oprit in te rijden. De bestuurder van den militairen wagen remde sterk, doch kon een aanrijding niet meer voor komen en botste met de rechtervoorzijde tegen de linkerzijde van de personenauto. De linkerspatschermen, alsmede de linker portieren van deze laatste werden inge drukt. De militaire wagen kreeg hoege naamd geen schade. Wonder boven won der kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Hardnekkig geval Een 63-jariige los werkman werd Zon dagmorgen in kennelijken staat van dron kenschap op den openbaren weg aange troffen en overgebracht naar het bureau IJmuiden-West. Nadat hij zijn roes uitge slapen had, werd hij ontslagen, doch het was slechts van korten duur. Want eenige uren daarna lag hij wederom in beschon ken toestand op de Koningin Wilhelmina- kade en weer was het de politie die zich over hem ontfermde. Maar ook de dokter moest er nog aan te pas komen, want waarschijnlijk door een val, was de dronk aard vrij ernstig aan het gelaat gewond. Ook in Lisse bloemen troef mm De smalle Hoofdstraat van Lisse kon Zaterdagmiddag de kleine en groote men- schen ternauwernood verwerken, toen de kleurige stoet van het groote Bloemen corso, waarmee het dorp het seizoen in luidde, er door trok. Zoodra werd echter de weg breeder, of het gezicht op de on geveer 3000 deelnemende schoolkinderen en de tallooze vereenigingen, die de bloe men voor deze gelegenheid duchtig buiten zetten, verbeterde en ter hoogte van café ,De Nachtegaal", waar het punt van sa menkomst was, kregen de genoodigden, onder wie burgemeester mr. W. H. J. M. Lambooy een royaal overzicht van hetgeen er gepresteerd was. De burgervader ontving de met narcis sen getooiden hartelijk en verklapte, dat er voor 1948 nog veel grooter plannen op stapel staan, waar alle gemeenten van de bollenstreek aan denken mee te werken. Vijftien trekschuiten lagen daarop gereed om de „menigte" te ontvangen: een tocht door de kleurende velden loonde de moeite reeds en vooral op den uitkijktoren kreeg men een prachtig uitzicht. Een extraatje na afloop was de vertooning van „Hollands Glorie", een film die, gedeeltelijk in kleu ren, een overzicht poogt te geven van het bloembollenbedrijf, zonder echter de mo gelijkheden, die hier zeker liggen, volledig uit te buiten. Het zal voor velen een nieuwtje ge weest zijn, te vernemen, dat de feeste lijkheden in Lisse op 26 April beslo ten worden met een motor-sterrit, waaraan de KNMV haar medewerking gaat verleenen. het: een nieuw raadhuis, een schouwburg, een museum, een lyceum, „maar over het geen het meest urgent is: woonhuizen, geen woord". Maar deze klacht kunnen wij niet onderschrijven, want er is een heele weg tusschen het maken van een plan en de uitvoering daarvan. Zoo'n plan is niet gemaakt voor een paar jaar, maar voor de toekomst en in de toekomst heeft IJmuiden deze gebouwen noodig en dient er dus ruimte voor gereserveerd te wor den. Het stichten van woningen wordt hierdoor niet op den achtergrond ge plaatst; dit staat geheel los van den bouw van genoemde gebouwen. „Een weeldeplan": meer dan een mil- lioen gulden is er uitgegeven voor onze rioleering en dit geld moet nu wel als ver loren worden beschouwd. Inderdaad, zoo is, het. Er kan wellicht in sommige geval len van deze dure rioleering gebruik wor den gemaakt, maar waar een geheel nieuw stratenplan ontworpen is, zullen nieuwe rioleeringen gelegd moeten worden. Met deze kwestie staat of valt de mo derne wederopbouw van IJmuiden. Wilde men gebruik maken van de bestaande rio leering, dan zouden we het oude IJmui den terug krijgen en dat zal wel niemand, die de zaak objectief beschouwt, wenschen. Het spreekt vanzelf, dat de ontwerpers het breede pad gingen bewandelen en een streep door het oude haalden. Groenstrooken? Dat wordt hier, zoo dicht bij de zee nooit iets, zeggen „des kundigen". Maar het zal er van afhangen wat men er van maken wil- Een stad heeftoceaan longen noodig en al plant men er dan geen rozen of geraniums, ruimte is er noodig en die- hadden we wel buiten, maar niet bin nen de bebouwde kom. Waarom niet hooger gebouwd? Ja, waar om niet. Het is ons niet bekend welke woningtypen er over het algemeen ge bouwd zullen worden, maar afgaande op de voorgenomen bebouwing van het ter rein tusschen Kennemerlaan, Houtman straat en Julianakade blijkt, dat men hier in het algemeen het één-verdiepingtype heeft aangenomen. Slechts een klein aantal krijgt een bovenwoning. Hierover zou te praten zijn. Het plan, zooals dit nu op goedkeuring ligt te wach ten, is bedoeld voor 60.000 inwoners, een aantal dat in de nabije toekomst bereikt kan worden, gezien de plannen tot in dustrialisatie van oud-IJmuiden, gezien de ontwikkelingsmogelijkheden van Hoog ovens en nevenbedrijven. IJmuiden zal moeten worden „een stad aan de zee" en wil men deze stad ook steedsche allures geven, dan zou het „hoogerop" gezocht moeten worden; men zou dan ook niet zoo gauw genoodzaakt zijn om tot een nieuwe uitbreiding over te gaan. Hoewel het buiten het kader van dit artikel ligt, mag ook nog wel eens gewe zen worden op de groote ontevredenheid, die er heerscht onder de oorlogsslachtof fers. Dit is trouwens geen verschijnsel, dat typisch Velsensch is. Het is juist uit de zen hoek, dat men geenszins gesteld is op „weeldeplannen". „Een man op leeftijd" schrijft ons, dat hij door deze affaire vrij wel geruïneerd is. „Wij" dat zijn de gedupeerden „worden van de verschil lende loketten weggewerkt". De getrof fenen kregen eerst hulp in den vorm van huurvergoeding, maar dit is nu afgeloopen. Ook met de ruilverkaveling zal het niet gemakkelijk zijn, het ieder naar den zin te maken. Ook dit systeem heeft vele be zwaren, vooral vanwege de financieele re geling. Maar laat ons voor de gedupeerden ho pen, dat er een gunstige wending voor hen moge komen. Er hangt iets in de lucht; a.s. Zaterdag heeft het bestuur der Lande lijke Stichting van Oorlogsslachtoffers een onderhoud met minister Lieftinck. En Maandag 28 April houdt de Plaatselijke Stichting een algemeene vergadering in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ari Scheffer, li) April van. Oporto naar Nederland. Bonare, 19 April naar Soerabaja. VIinga, 20 April te AlexniKtrië. Deo Duce, 19 April van Kopenhagen naar Amster dam. Varna, 18 April van Jaffa naar Sonsse. Theseus, 19 April te Livomo. Damae, 19 April van Algiers naar Alexandrië. Ariadne, 20 April te Capanda. Juno, 19 April te TstambOCl. Sand wich, 17 April te New York. Euterpe, 20 April te Amsterdam. Caribia, 20 April te Amsterdam. Odysseus, 19 April van Amsterdam naar Kopen hagen. Vuleanus, 19 April te Rotterdam. Venus, 19 April van Rotterdam naar Ceuta. Oksywi, 19 April van Rotterdam naar Gibraltar. Opossum, 20 April Ouessant gepasseerd. Martta, 20 April te Paramaribo. Borgfred. 19 April van Trintdad naar Madeira. Delft, 13 April van Curasao n. Cristobal. Noord wijk, 19 April te Curasao. So crates. 18 April te La Guaira. Constantia, 19 April te La Guaira. HOLL. AFRIKA LIJN. Randfontein, 18 April te Bcira. WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 19 April van Bordeaux naar Dakar. Congostroom, 18 April van Cotonou naar Port Harcourt. Colytto, 1 Mei te Amsterdam verwacht. Nigerstroom, 20 April te Tacoradl verwacht. MIJ. NEDERLAND. Nieuw Holland, 16 April Gibraltar gepasseerd. Radja, 14 April te Lorenzo Marques. Roepat, 20 April te Amsterdam. K. P. M. Taliwang maar Tarempa bevond zich 20 April ten zuiden van Sardinië. K. H. L. Maasland, 19 April van si. Vincent op thuisreis. Waterland, 19 April van Rio de Janeiro, uitreis. WIJSMULLER. Slb Nestor arriveerde 20 April van Southampton te Rotterdam met een landingsvaartuig op sleeptouw. VINKE EN CO. Larenberg, 21 April te Rot terdam. Rosaum. 20 April Ouessant gepasseerd op weg naar Vlissingen. Hilversum. 29 April Ouessant gepasseerd op weg van Rotterdam n. Afhalen van aanvullings-bonkaarten Voor het afhalen van aanvullings-bon kaarten in het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt Woensdag 23 April de letters J tot en met Q en Donderdag 24 April de letters R tot en met Z. Meifeest Partij van den Arbeid In samenwerking met de Nederl. Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en de VARA organiseert de Partij van den Arbeid het Meifeest des avonds in „De Weijman". Als sperker treedt op onze oud plaatsgenoot de heer M. van Veen, bur gemeester van Enschedé. Verder decla meert Adrie Koning, is er zang van „Mor genrood" en treedt een dansgroep van de AJC op. Voor het kinderfeest kunnen de kin deren van bovengenoemde organisaties zich opgeven bij mevrouw Bakker, Bloe- mendaalschestraatweg 147 en bij mevr. Hoeben, Kruidbergerweg 42. „MORGENROOD" GEEFT EEN JUBILEUM-CONCERT. De Arbeiders Zangvereenigimg „Morgen rood" van de afdeeling Santpoort-Bloe- mendaal van den Bond van Arbeiders- zangvereenigingen in Nederland, directeur Piet Boogaard geeft Zaterdag 26 April in „De Weijman" een jubileumconcert ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan. Medewerking verleenen Annie Schoen zang en piano en Gijs Beths viool. OCEAAN. Phronttis, 19 April te Amsterdam. Deido, 19 April van Amsterdam naar R'dam. GROOTE VAART. Alcor, 20 April van Rot terdam naar Zuid-Amerika, 21 April te Ant werpen. Alphard, 21 April van Buenos Aires te Rotterdam Amstelstad, Basra—Rotterdam, 19 April te Marseille. Hedel, 19 April van Antwer pen naar Swansea en Montreal. Hellende, Shanghai—Rotterdam, 18 April van Colombo, Kerkplein, 21 April te Calcutta verwacht (Ran- goon—Rotterdam). KUpfomteln, Bei ra—Amster dam, 18 April te Teneriffe, Kongstoorg, Am sterdam—Perzische Golf, 20 April v. Marseille. Ko-ta Agoeng, Rotterdam—Batavia, 18 April van. die Downs. Larenberg, 20 April van And werpen te Rotterdam. Leeghwater, 19 April van Basra mar Rotterdam. Lorentz, Rotterdam—Shang hai, 18 April te Colombo. Marita, 15 April van Trinidad naar Demerara, 20 April te Parama ribo. Marpessa, 18 April van Abadan te Shang hai. Melampus, New York—Java, 19 April te Penang. Mirza, Wellington—Balikpapan, pass. 17 April Thursday eiland. Polydorus, Batavia— Amsterdam, 18 April van Port Said. Prins Wil lem 4. 17 April van New Castle tc Alexandrië. Randfontein, 18 April van Amsterdam te Belra. Saroena, 15 April van Poeloe Sanvboe naar Pladjoe. Simon Stevin, 20 April van Antwerpen te Rotterdam. Sommelsdijk, 17 April van New York naar Galveston. Streefkerk, Calcutta Rotterdam, 19 April van Cochin. Svolder (charter), 1G April van Antwerpen te Cartagena. Tioeruls, 15 April van Trinidad naar New Or leans. Titus. 15 April van New Orleans naar Curasao, Taboelan (en drie andere), Rotterdam —Batavia 20 April 33' 06" N. en 26' 13" Oost. Tallwan en Tarempa, 20 April op 37' 35" N. en 8' 16" O. Waterman, 19 April van San Francisco naar Rotterdam, waar 12 Mel verwacht. Beta, Rotterdam—Batavia, 20 April op 37' 09" N. en 6' 08" O. Henk, Rotterdam—Batavia, 19 April te Aden. Kamerllnjgh Onnes, New York—Java, pass. 19 April om 24 uur Gibraltar. Kota Agoeng, RotterdamBatavia, pass. 20 April 23.30 Fi- misterre. Kota Baroe. 19 April 2 uur van Port Said en 29 April te Rotterdam verw. Aalsum, ColomboRotterdam, pass. 21 April Ouessant. Kerkplein, RangoonRotterdam, 20 April te Calcutta. Cleo, 19 April van Baltimore naar Nederland. KLEINE VAART. Kijkduin, 19 April van Immingham te Odense. Ton S, 19 April van Kopenhagen te Aaiborg. Abro, 15 April van Dublin naar Peel, Aeglr, 16 April van Mlddles- bro te Blyth. Aldebaran, pass. 1G April Beaohy Head om de West. Alk, 16 April van Strood te Londen. Angeja, 17 April van Strood te Lon den. Arak, Barcelona—Antwerpen, 17 April te Garvdla. Borelll, 16 April van Londen le Midd- lesbro, Confid, 19 April van de Tyne naar Great Yarmouth. Cormoran, 15 April van Ips wich le Londen. Delfzijl. 16 April van Selby te Hul], Delta, 10 April van Blyth naar Gilling ham. Diana V. Emden—pass. 17 April Spurn Head. Drltturd, 16 April van Goole naar Kings- wear. Fenna. Teignmouth—Ronne, pass. 16 April Dungeness. Fivel, 16 April van Blyth naar Pas. Friesland, 13 April van Aaiborg naar Ko penhagen. Hilda, RotterdamBerwick, pass. 16 April Flamboro Head. Inspecteur Mellema, 15 April van Portsmouth te Shoreham. Kemp haan, Goole—Penzance. 18 April van Great Yarmouth. Kieldlep, Blyth—Londen, pass. 17 April Great Yarmouth. Liberty, Goole—Sunder land, pass. 17 April Flamboro Head. Martha, 17 April van Dublin te Barry. Narwal, 16 April van Goole naar Bayle. Noordstad, 16 April v. Kilkeel le Penzance. Pro-gres, 15 April v. Dart mouth te Par. Quo Vadls, 15 April van Ant werpen te Plymouth, Ransdorp, 17 April van Calais te Mlddlesbro. Regeja, 16 April van Ply mouth naar Porthoustock. Reiger, 18 April van Rotterdam te Londen. Servus, 19 April van Rottedam te Londen, Sparta, 16 April van Mil- fordhaven naar Dundrum. Zeester, 16 April van Par te Rouen. Te IJmuiden aangekomen. 20 April. Aangekomen: Don van Caen (voor Hoogovens). Patria van Londen. Roepat van Le Havre. Brandaris van Londen. Greenfinch van Londen. Basel van Oslo (voor papierfabriek). Egret van Liverpool. Bonn van Oslo. Euterpe van Lissabon. Grana van Kragerö. Berkel- stroom van Huil, Caribia van Gothenburg. 21 April. Aangekomen. Capito van BristoL Lida van Gdynia. 21 April. Vertrokken: Jans naai R'dam. Joost naar Bohus. VISSCIIERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besomming trawlloggers: SCH 77 f 2239, SCH 223 f 2800, SCH 84 1 4650, SCH 333 f 7090, SCH 325 f 1100, SCI-I 186 f 3900, SCH 250 f 3550, SCH 57 f 3360, SCH 30 f 3450, SCH 285 f 4067, SCH 274 f 3380, SCH 339 f 5500. Besomming kusivlsscher: SCH 11 f 1200. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Onderwijs is Woens dag 23 April verhinderd spreekuur te hou den. „Of houd u haar voor den gek?" bracht Janice in het midden. Dermot staarde hen aan. „Ik begrijp niet heelemaal waar u over spreekt". Maitre Saulomon wees naar hem met een dreigenden vinger, alsof hij zich in de rechtszaal bevond. „Heb jij", zei hij, „Madame Neill gezegd, dat zij haar geschiedenis aan de politie moest vertellen met ieder détail er bij, precies zooals ze het aan jou heeft verteld? Of heb je dat niet?" „Ja, natuurlijk heb ik dat!" „Aha!" knorde Maitre Saulomon met duidelijke tevredenheid. Hij stale twee vin gers in zijn vestzakje. „Mijn beste jongen, heb je je verstand verloren? Ben je krank zinnig geworden, stapelgek?" „Luistert u nu eens „Tot aan dezen middag toe, toen zij Ma dame Neill onder verhoor genomen heb ben, was de politie zoo goed als overtuigd, dat zij onschuldig was. Zoo goed als! Je schijnt ze werkelijk in hun overtuiging geschokt te hebben". „Nu, en?" „Maarvan het oogenblik af, dat zij haar verklaring heeft afgelegd, is die opinie heel wat minder aan twijfel onder hevig. Monsieur Goron en de rechter van Instructie hebben elkaar aangezien. Ma dame Neill heeft zich zóó noodlottig ver sproken, zóó vervloekt noodlottig voor iedereen, die de feiten kent, dat er geen twijfel aan haar onschuld meer kan be staan. Nu is alles uit. Met de grootste scherpzinnigheid zou zelfs ik niets meer voor haar kunnen doen". Op het tafeltje naast Janice stond een half leeg glas met Martini en drie op elkaar gestapelde schoteltjes van drie daarvóór gebruikte glazen. Janice ging zit-, ten en dronk de Martini uit waardoor de' kleur op haar bleeke wangen hooger werd. Als Helena er bij was geweest, zou zij ze ker het een en ander aan te merken heb ben gehad. Maar Dermot interesseerde; zich niet voor deze zijde van Janice's ka rakter. Hij staarde nog steeds naar Maitre Sau lomon. „Een oogenblik", smeekte hij. „Heeft die! zoogenaamde verspreking van haar iets te maken metde snuifdoos van den Keizer?" „Inderdaad". „Ik bedoel met de beschrijving, die zij er van gaf?" „Precies". Dermot liet zijn portefeuille op tafel vallen. „Zoo-zoo", zei hij langzaam en met bit terheid, hetgeen de beide anderen zich een beetje deed terugtrekken. „Dus dan heeft juist datgene waardoor haar onschuld aan het licht moest worden gebracht, hen' er van overtuigd, dat zij schuldig is?" De advocaat haalde zijn massieve schou ders op. „Ik weet niet, wat u daarmee bedoelt". „Monsieur Goron", zei Dermot, „maakt den indruk een intelligent iemand te zijn. Wat hapert er in 's hemelsnaam opeens aan hem?" Hij dacht lang na. „Of wat hapert er aan haar?" „Zij was inderdaad erg opgewonden", gaf de advocaat toe. „Haar verhaal maak te niet den gewenschten indruk, zelfs op de punten, die redelijkerwijze als waar heid konden worden aangenomen". „Dat begrijp ik. Dus dan heeft zij haar verslag aan Goron niet zoo uitgebracht als vanmorgen aan mij?" Maitre Saulomon haalde opnieuw zijn schouders op. „Wat zij u heeft verteld, kan iets heel anders zijn. Ik weet het niet". „Mag ik even iets zeggen?" vroeg Janice zacht- Zij draaide den voet van haar cocktail glas rond. Na een paar vergeefsche pogin gen begon zij in het Engelsoh tegen Der mot te praten. „Ik weet niet, wat er aan de hand is. Ik heb den heelen dag Appius Claudis hier achterna geloopen" zij knikte naar Maitre Saulomon „en alles wat hij doet ls rare knorgeluiden maken en zijn waar digheid onderstreepen. We weten geen van allen meer wat we doen moeten. Moeder en Toby en Oom Ben zijn nu op het raad huis". „O, zoo?" „Ja, ze pogen Eve te spreken te krijgen- En het lukt natuurlijk niet". Janice aar zelde. „Ik begrijp uit Toby's verhaal, dat er gisteravond nogal een en ander gebeurd is. Ik geloof, dat Toby niet erg in zijn hu meur was (dat gebeurt dikwijls) en dat hij dingen tegen Eve heeft gezegd, waar hij nu spijt van heeft. De arme jongen wordt verteerd door gewetenswroeging." Na een snellen blik op het gezicht van Dermot, dat toornig genoeg was geworden om een alarmsignaal te zijn, ging Janice verder den steel van haar glas tusschen haar vingers te draaien, maar haar vingers waren onvaster dan in het begin. „Deze paar laatste dagen", vervolgde zij, „is alles niet bepaald koek en ei ge weest. Maar we zijn nog altijd op Eve's hand, wat u er ook van denken zult. Toen wij hoorden dat zij gearresteerd was, wa ren we even ontsteld als u". „Het is mij waarlijk aangenaam dat te vernemen". „Praat u toch niet zoo! U ziet er uit als als een beul, of zooiets!" „Dank u, ik hoop, dat ik dat weldra kan zijn". i Janice keek snel op. „Van wie?" „Toen ik Goron het laatste sprak", zei Dermot, de vraag negeerend, „had hij twee goede kaarten in handen, die hij zeker zou uitspelen. Ten eerste meende hij heel wat wijzer te zullen worden uit een scherp ver hoor van Yvette Latour. En ten tweede was er het feit. dat een zeker iemand bij het beschrijven van de gebeurtenissen op den nacht van den moord, had gelogen. Waarom hij die beide troeven niet heeft uitgespeeld en Eve heeft.laten arresteeren, gaat eenvoudig boven mijn verstand". „U zoudt het hem kunnen vragen", op perde de advocaat, terwijl hij in de rich ting van den foyer knikte. „Daar komt hij aan". Aristide Goron kordaat en vriendelijk als altijd, ondanks de zorgen, die duidelijk op zijn gelaat te zien waren, tikte luid ruchtig met de metalen punt van zijn stok op den vloer, terwijl hij op hen afkwam. Hij had een houding als de Groote Keizer in persoon. „Aha, goeden avond, mijn vriend", be groette hij Dermot op een toon, die iets verdedigends had- „Ik zie, dat u uit Lon den is teruggekeerd". „Ja. Om hier een bijzonder fraaie situa tie te vinden". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3