IJmuider Courant Opwekking Er verdwijnt voor eenige honderden millioenen guldens aan deviezen Vier ministers over fraude en corruptie De Amerikaansche Senaat aanvaardt Truman's hulpverleeningsprogram Wallace verdedigt zijn actie 61c Jaargang No. 18615 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en •"stratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adrnim- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 23 April 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „„tttTIJKE MISLUKKING van de nE F? .„li» der Groote Vier te Moskou U confer6bemoedigenden m- ie wereld geen ;l- or i ZOU ik er een opwekkende be- t Ir Toch zou IK er ecu drl bij willen houden, jcliouwing een sombere e meer voor éesenJ Sf' Zie je n°u 1 Wil KUUUC'I ---- - de OU wel. Die Russen zijn nog met TWEEDE KAMER nnr een oorlog met Amerika, want klaar vot zwaar verwoest en zij heb- m inn atoombommen-fabriek nog niet be\S wacht maar tot het zoover is. af' 1 mt de derde Wereldoorlog. Het is Da" J°, oenoeg dat ieder op zijn eigen- b-lan^ blijft staan. Ze zullen nooit tot el- ÏÏTmeer. Laat ik u de rest besparen; ij* niet noodig het verder op te sommen. het ,ni het in treincoupes, op achterba!- Ge aan een groot aantal bittertafels Swoerig te hooren krijgen. Het is altijd 'ïfr wii kunnen het ook anders zien. alleen wat meer overweging, unpveel kwaads men ook over den loop wereldgeschiedenis kan zeggen, zij vt niet als een automaat. Volgens den w. trant der achterbalcons en bitter. fÏÏ fflü zii sinds 1914 besloten hebben, ?t le doen.' Maar haar verleden spreekt veronderstelling tegen. Het is wei over- Si, voorzien van oorlogen geweest, maar heeft °°k - v00r vele land!n r 51e perioden van rust en vrede opgele- .9 Bijvoorbeeld voor ons land dat, toen 1. nnitschers het in 1940 overrompelden, in meel" dan een eeuw tijds geen oorlog ï™èn zijn grenzen ervaren had. En de E der wereldgeschiedenis heeft nog een maardige eigenschap Die bestaat an Er vele verrassende wendingen. Wie haar „lermate bestudeerd heeft is zich daar t van. Het is een van de redenen, Erom zij hem zoo heeft geboeid. Daar- m zal hij uit het feit, dat twintig jaar na m eersten Wereldoorlog een tweede uit- hrak niet afleiden dat er nu bmnen afzien- Len tiid een derde moet volgen. Hij zal evenmin zeggen: uit den Tweeden Wereld- Lioj. zijn twee machtigen overgebleven, L bovendien radicaal in politiek inzicht verschillen, dus die moeten nu slaags ra ken Neen. Zijn kennis der historie heeft hem te voorzichtig gemaakt voor zulke cimpele gevolgtrekkingen. Hij zal zich traan afvragen wat de practische ontwik keling van zaken in de bewuste machtige landen is, veeleer dan de politieke theorie. Hii zal aanmerkelijke verschillen tusschen theorie en practijk ontdekken, die hem te. denken geven. Öok zal hij zich afvragen welke kansen er bestaan op den groei van meer machtigen in de wereld. Zouden de beide machtigen van het oogenblik, als zij «ezamenlijk hun kans niet te baat nemen om de wereld te helpen en de samenleving in beter banen te leiden, hun eigen macht niet verspelen? Zijn zij innerlijk wel zoo sterk? Zullen andere mogendheden, die «ezamenlijk tenslotte veel meer grondge bied bezitten en een groote meerderheid van de bevolking der wereld vertegen woordigen, door het falen der beide mach ten om tot overeenstemming te komen, niet tot samengaan wórden genoopt? Zullen zij er wellicht toe komen, van den nood een deugd'te maken? De man, die zich in de geschiedenis ver diept heeft, zal nog meer overwegingen doen gelden. Hij weet dat in de historie der menschheid, ondanks allen strijd en narig heid waarvan zij vervuld is, niet alleen verwoestende maar ook bouwende krach ten zich altijd sterk hebben doen gelden. Die krachten ten goede bouwden niet alleen huizen en schepen, wegen en havens, maar werden ook vaak gedreven door groote gedachten en nobele impulsen, waardoor zij de geesten beïnvloedden en een nieuwe era inluidden. Het is merkwaardig dat veelal op den zwaarsten terugslag groote vooruitgang volgde. En inzinkingen bestaan niet uit oorlogen. Die vormen veeleer een onderdeel van het proces. Men kan nog beter zeggen, dat zij er een symptoom van Z'jn. En iedereen heeft dan ook ervaren, dat met het einde van een oorlog de moei lijkheden niet ten einde zijn. Gij ziet wel, dat wie in dezen trant denkt zich niet tevreden stelt met de gemakke lijke boutades van de coupé en het achter- balcon. Als hij een mislukking als die van Moskou ziet komt de vraag bij hem op: is' dit wellicht noodig om tot beter te kunnen geraken? Hadden de betrokkenen deze er varing niet noodig om in te zien dat hun beleid doelloos is, hun gezag verzwakt en anderen op een hoop drijft? En als zij geen uitweg mochten zien, zullen die anderen dan niet tot samenwerking komen, omdat het moet? Want de wereld moet leven. Zij kan niet leven van tegenstellingen en uit stel van besluiten Het is te onzakelijk en onwezenlijk. En er leeft teveel energie onder de oppervlakte der gebeurtenissen, die tot uiting wil komen. Misschien voelen velen in ons land dat niet. Ons volk is grootendeels nog bezig te ontwaken uit de verdooving. Zoo is het met menig ander ook. Maar binnen een of twee jaar, misschien al eerder, zal in dit land en in andere landen een g'ansch an dere geest heerschen. Die geest zal ook niet dulden dat een staatsman van moedig en ruim initiatief zooals Henry Wallace op zijn reis door Europa ons land voorbijgaat, omdat het hem niet heeft uitgenoodigd: oen beschamend geval. Hij is nu in Dene marken. Maar dit is slechts een staaltje ten be hoeve van de zelfcritiek en de nieuwe fut, die wij van noode hebben. Ik wilde u be wijzen dat de mislukking van Moskou ook tot opwekkende gedachten kan leiden. Die nebben wij eveneens noodig. R. P. Prinses Juliana terug op Soestdijk Nadat haar een afscheidsconcert in Zermatt was aangeboden is Prinses Juliana Dinsdagmiddag met „Pietie" uit Zwitserland op Soesterberg terug gekeerd, om vandaar naar paleis Soest- dijk te vertrekken. De Prins en zijn oudste dochtertjes zullen waarschijn lijk eerst Maandag nakomen. Engelsch schip met 250 passagiers vermist k ^,schiP sir Harvey Adamson van de ntish India Steam Navigation Company naar men vreest met 250 passagiers ver lak" §eSaan nabij de Mergui-archipel 17a Van ®irma- schip heeft oli ff Rangoon verlaten en is, naar men riahf ^aarna in een cycloon geraakt. fno,.a s van de RAF hebben een onder dek ingesteld. (Van onzen parlementairen redacteur) Nadat de Kamer zich met 126 naturalisa- saties had kunnen vereenigen kreeg mr, Joekes (P.v.d.A.) de gelegenheid zijn interpellatie over fraude, corruptie, distri butie-ontduikingen, deviezen-zwendela- rijen, gesmokkel en zwarten handel te hou den. De interpellant meende, dat men het aantal zwarte handelaren in ons land op ongeveer 150.000 moet schatten. Dat is wel een somber beeld. Zoo somber zag de mi nister van Justitie de situatie niet. Want al onthield hij zich van een weerlegging van dit getal en al gaf hij niet de drie andere ministers, die insgelijks geïnterpelleerd verder zal brengen dan het nogmaals over wegen van dat middel. Juister ware het, tof intrekking van de passen van overtre ders over te gaan. Er wordt thans paal en perk gesteld aan de geschenkzendingen, waardoor er per jaar 50 a 60 millinen aan deviezen verloren ging. Voortaan zullen die zendingen zonder vergunning alleen tot een waarde van maximaal f 25.mogelijk zijn. Het leeuwendeel aan deviezen-ontdui kingen is vemoedelijk toe te schrijven aan onder-factureering en dergelijke trucs. Bij wijze van steekproeven kan men hier en daar eens tot diepgaand boekenonderzoek overgaan, maar vermoedelijk is tegen dit euvel voorshands nauwelijks eenig kruid gewassen. Behalve dan natuurlijk zware bestraffing in geval van ontdekte overtre ding. Hier komen we meteen nog even te land bij het vraagsuk van de berechting. De minister van Justitie kon mededeelen dat er een einde zal komen aan de stelselloos- werden, toe, dat er allerlei overtredingen „eid onoverzichtelijkheid o» het gebied en misstanden te laken vielen, waartegen» v!m rip t„nhi„ohlsn™ak en ernnnmierhri de overheid met haar ambtenarenapparaat èn de rechterlijke macht met de noodige ge strengheid moeten optreden, toch meende hij te kunnen beweren, dat in het alge meen genomen ons land gunstig afsteekt bij tal van andere landen, Dit neemt niet weg, dat Excellentie Lieftinck moest biechten, dat er vermoe delijk voor eenige honderden millioenen deviezen aan den staat ontgaan zijn en dat ook de ministers Mansholt en Huy; mans gegevens verschaften, waaruit bleek, dat er heel wat aan nuttige goederen voor de gemeenschap door allerlei ontduikingen verloren gaan. Eigenlijk kon men in één opzicht een unaniem verblijdend geluid van de ministenstafel hooren: met de cor ruptie onder de ambtenaren zou het heel wat minder droef gesteld zijn de hier omtrent verstrekte gegevens konden in derdaad 'een gunstigen indruk vestigen dan velen wel gelooven of vermoeden. Met andere woorden: hier zou men wel eens wat al te vlug geneigd zijn, geloof te hech ten aan sensatieverhalen. Tot deze cate gorie rekende minister Mansholt ook wat er verkondigd is over bloembollensmokke larij. Wanneer men deze zaak tot de juiste proporties terugbrengt gaat het om eenige millioenen anemonen-bollen, tezamen slechts 35 hectoliter. Maar al noemde hij de afmetingen van dit geval niet zoo heel groot, toch vond ook hij dat dergelijk ge knoei moet worden tegengegaan, hetgeen dan ook, naar hij te kennen gaf, zal ge schieden. Tegen den grootscheepschen vee- smokikelhandel op België zijn insgelijks nieuwe maatregelen getroffen. Men kan echter geen stelsel maken, dat feilloos is en waarin zich geen lekken zullen voor doen. Daar is het geval van de deviezenontdui- kingeh, die aldus minister Lieftinck vermoedelijk eenigen honderden millioe nen beloopen. Ten deele moet men het zoe ken in de duizenden naar België gaande „reizigers-zonder-geld": in Augustus 1946 telde men op de 33.000 Nederlanders, die ons land in één week tijds over de Zuide lijke grens verlieten, 30.000, welke dit schijnbaar deden zonder een cent mee le nemen. Natuurlijk beteekent dit, dat er op die manier heel wat aan deviezen verloren gaat, doch tenslotte zal dit slechts een be trekkelijk gering percentage uitmaken op het door den minister van Financiën ge noemde totaal. Plet nadeel van het verplicht stellen van een uitreis-vergunning zal vermoedelijk, wegens de daardoor te veroorzaken inter nationale moeilijkheden, wel zoo groot blij ken te zijn, dat men het in dat opzicht niet De laatste dagen Moskou" van rr De vier ministers zijn gisteravond te Moskou weer in geheime zitting bijeen gekomen. Dit is hun derde geheime ver gadering binnen 24 uur. Vooraf werd van het rapport van de speciale afgevaardig den inzake financieele maatregelen voor het vrije gebied van Triëst in een gewone vergadering kennis genomen. Radio Mos kou meldt, dat overeenstemming is be reikt betreffende den financieelen status van -het vrije gebied van Triëst. Hierna besloten de ministers in besloten vergade ring te gaan, waarbij slechts aan tolken en twee adviseurs voor iederen minister toegang verleend werd. Waarnemers zijn van oordeel, dat even tueel een laatste poging zal worden gedaan om tot eenigerlei overeenstemming over de voltooiing van het Oostem-ijksche ver drag te geraken. Aan het eind van de geheime zitting, welke 50 minuten duurde, is geen commu niqué uitgegeven. Hedenmiddag komen de ministers in openbare zitting bijeen. In den loop van den dag zullen de plaatsver vangers voor Duitschland een lijst opstel len van de nog onopgeloste kwesties. van de tuchtrechtspraak en economische rechtspraak doordat een nieuw wetsont werp op komst is (het is al gereed voor verzending naar den Raad van State), waardoor de gewone rechterlijke macht, wélke hiertoe eenige uitbreiding zal on dergaan, alle economische delicten zal heb ben te berechten. Ook ten aanzien van op sporing en vervolging zal er dan meer uni formiteit komen. Tot de overige maatrege len in den strijd tegen het maatschappelijk kwaad dat het onderwerp der interpellatie uitmaakte, behoort een blijkens mededee- ling van minister Huysmans reeds begon nen reorganisaie van de economische con trole en het werk van een commissie, in gesteld om de samenwerking bij de opspo ring te bevorderen. Paraguay aanvaardt bemiddeling De regeering van Paraguay heeft een voorstel van Brazilië, bemid deling door de regeeringen van Bra zilië, Argentinië en Bolivia om een eind te maken aan den burgeroorlog, aanvaard. De regeering is bereid het verleden te ver geten, mits de opstandelingen onvoor waardelijk de wapenen neerleggen. Tien meubelfabrikanten in Culem- borg mogen het werk hervatten Onlangs zijn een dertiental meubelfa brieken en een zagerij te Culemborg, we gens ernstige distributieovertredingen uit geschakeld uit het productie- en distribu tieproces. Deze uitschakeling geschiedde bij wijze van voorloopigen maatregel. De belanghebbenden konden in hooger beroep gaan. Hangende dit beroep is thans beslo ten tien meubelfabrieken en de zagerij voorloopig weer in te schakelen, zonder dat daarbij wordt vooruitgeloopen op de definitieve beslissing. Rodrigo Moynihan, een portretschilder van Zuid-Amerikaansche afkomst, heeft op dracht gekregen een portret le schilderen van de Engelsche kroonprinses, dat een plaats zal krijgen in de Royal Academy. De schilder aan het werk in zijn Londensch atelier. De Haarlemsehe Orkest Vereeniging onder leiding van Mai'inus Adam zal aan een aantal opera-concerten, die in het Kurhaus te Sche- veningen gegeven worden, medewerken. Vrijdag 2 Mei geeft „Het Nederlandsch Volkstooneel" in de Doelenzaal te Amsterdam de eerste voorstelling van Jean Racine's trage- „Britannicus". in de vertaling van Herman Poort en onder regie van Ferdinand Sterneberg. Het woord is aan. Emile Deschamps: Door overdenking veredelt de mensch zijn wezen. Bedenkelijke definitie door senator Pepper Voorbarige ongerustheid over Krakatau Naar aanleiding van het bericht dat de Krakatau teekenen van hernieuwde activi teit vertoont, deelt men van de zijde van het vulkanologisch onderzoek van den Dienst van den Mijnbouw mede, dat er geen bijzondere redenen tot ongerustheid behoeven te bestaan. Sedert het ontstaan van den Anak Krakatau in 1927, tot 1942, heeft deze vulkaan reeds 53 meer of min der spectaculaire, doch ongevaarlijke pe rioden van activiteit vertoond: De Anak Krakatau is gedurende het genoemde tijd perk nog ieder jaar in werking geweest, zoodat ook dit jaar een periode van acti viteit te verwachten was. Als resultaat van een nauwkeurige bestudeering van dezen vulkaan meende de vroegere leider van het vulkanologisch onderzoek, dr. R. W. van Bemmelen, in 1941 te mogen con- cludeeren, dat de Krakatau-groep met het ontstaan van Anak Krakatau in een ge heel ander ontwikkelingsstadium is geko men dan dat waarbij in 1883 de omliggen de gebieden werden geteisterd. Wat betreft de in het bewuste bericht genoemde Amerikaansche voorspelling, dat Java voorbereid moet zijn op een nieuwe serie erupties in 1947, kan worden mede gedeeld, dat op Java sedert 1930 gemid deld zes vulkanen per jaar erupties en verhoogde werking hebben vertoond. Deze voorspelling levert dus geen nieuwe ge zichtspunten op en de hernieuwde werking van den Anak Krakatau krijgt hierdoor geen bijzonder onheilspellend karakter. „Amerika vergist zich wanneer het denkt, dat anderen het blindelings zullen volgen" Henry Wallace heeft in een telegram aan het Amerikaansche blad „New Republic", waar hij redacteur van is, zijn jongste re devoeringen in Engeland verdedigd. „Door te spreken heb ik sommigen mijner land- genooten bewust gemaakt, dat Engeland belangstelling heeft voor de huidige stroo mingen in Amerika en verlangt naar een nieuwe opkomst van den liberalen geest in de V. S. Indien ik mijn stem niet in Enge land had doen hooren, zou dit verraad be teekent hebben van hetgeen het Ameri kaansche volk het meest na aan het hart ligt: zijn hoop op vrede. De wijze, waarop ik in Engeland ben ontvangen, bewijst de juistheid van mijn meening. dat het grootste gevaar voor Amerika de misvatting is, dat talrijken in Waschpoeder en soda Voor de huisvrouwen, die met de schoonmaak bezig zijn, is er goed nieuws. In de bonnenlij-st, welke mor gen bekend gemaakt wordt, komt een bon voor waarop 250 gram wasch poeder en 250 gram soda verkrijgbaar zullen zijn. Behalve het reeds aangekondigde ei voor alle leeftijden worden wederom 125 gram koffie en 50 gram thee be schikbaar gesteld. Op den bloembon zal ook zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. Een Nederlandsch meisje, Sieuwke van de Laan uit Amsterdam (links), ontving dezer dagen tegelijk met enkele collega's uit Denemarken, Noorwegen, Zweden en Amerika de „wings" als stewardess bij dcAmerican Overseas Airlines, uit handen van den vice-president der maatschappij,. Harris. andere landen ons blij en blindelings zullen volgen bij het ontwikkelen van onze bui- tenlandscbe politiek in de richting van een voorbijgaan der UNO en van het gebruik maken van onze materieele macht om vrienden te winnen en de menschen te be ïnvloeden. Tusschen een vooruitstrevend Labourlid in Engeland en een reactionair Amerikaan, die alleen op zijn rijkdom ver trouwt, is geen nauwe samenwerking mo gelijk". Wallace voegde er aan toe, dat hij bij zijn besprekingen met de leiders der Brit- sche regeering dezelfde vurigheid en het zelfde enthousiasme en dezelfde actieve werkkracht heeft aangetroffen als in de beste dagen van de New Deal. In Parijs Wallace, die gisteren te Parijs is aange komen, heeft voor de Fransche radio ge pleit voor een „niet-politieke" Amerikaan sche leening aan de Sovjet-Unie door mid del van de UNO. Wallace noemde een dergelijke daad het beste middel om een duurzamen vrede te bewaren. Wallace wees op de ellende, die ten ge volge van de groote droogten in verschil lende deelen van de Sovjet-Unie heerscht en die dit land zouden noodzaken zware herstelbetalingen uit de loopende Duitsche productie te eischen, hetgeen weer ellende in Duitschland zou veroorzaken en hier door onrust in Europa. Wallace brengt zijn bezoek aan Frank rijk op uitnoodiging van een aantal Fran sche partijleiders, onder wie alle leiders der regeeringspartijen. Bij zijn aankomst op het vliegveld le Boux-get werd Wallace echter uitsluitend vei-welkomd door leiders der communistische partij, die in grooten getale waren gekomen. Canadeesche soldaten maakten millioenen-winst in Nederland De handelsgeest der Canadeesche solda ten, die in Nederland vochten, kost de Canadeesche regeering zestien millioen dollar. De soldaten ontvingen in Neder land guldens, die door de Canadeesche re geering met Canadeesche dollars waren betaald. Toen zij naar huis terugkeerden, wisselden zij hun guldens voor dollars in. Het bleek, dat veertig millioen gulden meer werden ingeleverd dan oorspronke lijk waren gekocht. De Nederlandsche re geering wilde wel het oorspronkelijke be drag inwisselen maar niet de veertig mil lioen gulden extra, die door de soldaten waren verdiend. De gevolmachtigde van den Nederlandschen minister van Finan ciën, die te Ottawa besprekingen voerde over de inwisseling der guldens, gaf als zijn meening te kennen, dat de veertig mil lioen gulden verkregen waren door ver koop van sigaretten en anderen zwarten handel van niet ernstigen aard. De Amerikaansche Senaat heeft gis teren President Trumans programma voor hulp aan Griekenland en Turkije goedgekeurd, nadat twee amendemen ten waren verworpen. De wet is aan genomen met 67 legen 23 stemmen. Se nator Vandenberg had voorgesteld haar in haar geheel te aanvaarden. I-Iet eerste amendement was afkomstig van Edwin Johnson en had tot doel militaire hulp aan Griekenland en Turkije uit te sluiten. Het werd met 68 tegen 22 stemmen verworpen. Het tweede amendement be trof een proefstemming met de bedoeling de geheele zaak op de lange baan te schui ven. Dit werd met 67 tegen 23 stemmen verworpen. Toen de oppositie zag, dat haar actie wei nig doeltreffend kon zijn, besloot ze geen amendementen meer in te dienen, zoodat het wetsontwerp snel behandeld is. Het Huis van Afgevaardigden moet thans nog een oordeel over Trumans ontwerp uitspreken. Vijf jaar vorschen in een doosje De Amsterdamsche Universiteitsbiblio theek heeft van de British Council een gift ontvangen, die waardevoller is dan het uiterlijk doet vermoeden- Er werd na melijk een klein doosje overhandigd dat microfilms van de lijsten met indices en inhoudsopgave voor 19401945 van onge veer 60 wetenschappelijke tijdschriften, die in Engeland zijn verschenen, bevat. In bijna alle voormalige bezette landen heeft de British Council soortgelijke ge schenken overhandigd. De Royal Society of Medicine in Londen verschafte boven dien het speciale apparaat, dat noodig is om de films te kunnen lezen. De wet, zooals de Senaat die aanvaard heeft, voorziet in een krachtigen economi- schen steun (400.000.000 dollar) aan Grie kenland en Turkije. Amerika zal voorts deze landen helpen bij de organisatie van hun leger. Senator Claude Pepper verklaarde na de stemming: „Dit is de grootste fout in de buitenlandsche politiek, die wij ooit heb ben begaan". Nieuwe ontwikkelingen in Indo-China Volgens een woordvoerder van de soci aal-democratische partij van Cochin- China te Saigon wordt op het ^ogenblik in Indo-China een nieuw nationalistisch front gevormd, dat de Fransche regeering zal uitnoodigen voorstellen te doen om een voorloopige regeering van de Annamieti- sche republiek te vormen, die zich zou scharen aan de zijde van de anti-commu nistische troepen buiten Annam. De sociaal democratische partij zou de leiding hebben in dit nieuwe front. Deze woordvoerder en andere partijleiders voorzien in de naaste toekomst een ideologische scheiding in de Vietnameesche regeering van Ho Tsji Minh. Hoewel men in officïeele Fransche krin gen aarzelt commentaar te leveren over de laatste ontwikkelingen in Indo-China, be vestigde men, dat tusschen Fransche auto riteiten en Indo-Chineesche leiders op zuiver persoonlijke basis reeds eenig offi cieus contact is gelegd en dat de Hooge Commissaris Emile Bollaert tengevolge van deze besprekingen misschien spoedig in staat zou zijn nieuwe gedétailleerde voorstellen aan de Fransche regeering te doen. De resten van het wandelhoofd te Scheveningen, dat door de Duitschers indertijd vernield werd en daarna in brand gestoken, zijn thans bij lagen waterstand te zien. Goedkoope Amerikaansche goederen voor de Sovjet-Unie De waarnemende Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren op een persconfe rentie verklaard, dat de V. S. de Sovjet- Unie in staat hebben gesteld leen- en pachtgoederen, die na de capitulatie van Japan aan de V. S. zijn verkocht, voor 10 percent beneden de productiekosten aan te schaffen. Acheson zeide, dat de Sovjet-Unie bij de capitulatie van Japan goederen ter waarde van ongeveer 400.000.000 dollar in de V. S. had besteld Nadat de bestellingen zooveel mogelijk werden afgelast bleven de V. S. met goederen ter waarde van ongeveer 233.000.000 dollar zitten, behalve nog de goederen ter waarde van 17.000.000 dollar, die ingevolge een, door het Congres aangenomen wet niet aan de Sovjet-Unie kunnen worden geleverd. De V. S. hebben met de Sovjet-Unie on derhandelingen geopend om tot een over eenkomst te komen aangaande den prijs, welke voor de goederen, die ingevolge de leen- en pachtwetbepalingen waren ver vaardigd, zou moeten worden betaald. Acheson voegde er aan toe, dat de V. S. zich met een verlies van 10 percent ac- coord hebben verklaard, omdat de goede ren, die naar Russische maten zijn ver vaardigd, in de V. S. niet bruikbaar zijn. Fietsendief in de val Dezer dagen werd de Haarlemsehe recher che door de politie van Bergen op Zoom verwittigd, dat er daar een fiets was ge stolen, die voor verzending naar Haarlem bij de Nederlandsche Spoorwegen was aan geboden. De fiets was m beslag genomen, maar de dief bevond zich nog op vrije voeten. De Haarlemsehe recherche stelde de Spoorwegen er van in kennis en zoowaar, Zaterdag jongstleden kwam de 52-jarige stucadoor H. M. met een recu aan het station om de fiets af te halen. Hij kwam echter van een koude kermis thuis, want de politie was er meteen bij, om hem in den kraag te grijpen. Ged. Staten van Xoordholland hebben aan den heer H. F. Heerkens Thijssen te Bloemen- daal op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Beroep (Sociale Ver zekering) te Amsterdam. PRESIDENT VAN DE „ROTARY INTERNA TIONAL" BEZOEKT NEDERLAND. In het Americanhötel te Amsterdam, den, zetel van de oudste Rotaryclub in Nederland, heeft gisteren de president van de „Rotary International", de heer R. Hedke, die met zijn echtgenoote een bezoek aan ons land brengt, de vertegenwoordigers van alle Rotaryclubs in Nederland ontvangen. Men vereenigde zich daarna aan een diner, aangeboden door het district Nederland van de Rotary-beweging. Tol de officïeele gasten behoorden de Commis saris der Koningin in de provincie Noordhol land dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d' Ailly, de Amerikaansche consul-generaal A. M. Doyle en de voorzitter van de vereeniging NederlandAmerika W. Korthals Altes. DS. V. cl. BRINK OVERLEDEN Te Hilversum overleed op 8I-jarigen leeftijd Ds. H. C. v. d. Brink, emeritus predikant, voor heen predikant van de Gereformeerde Kerk te Zandvoort. Daar kwam hij in conflict met Dr. J. G. Geelkerken, waardoor de classis Haarlem hem op 13 Juli 1926 in zijn ambt schorste. Hij verbond zich vervolgens als predikant aan de Gereformeerde gemeente in Hersteld Verband, In 1928 vertrok Ds. v. d. Brink naar Leiden. Twaalf jaai* later verbrak de thans overledene ook het contact met deze kerk naar aanleiding van de kwestie over den afzonderlijken avond- maalbeker. Den laatsten tijd was hij toegelaten bij de Geref. Kerk in H. V. cxxxjonoooocooGooocooocxjuooooricxxïimormnmooonoonoooooo HARDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Krachtige vooral aanvankelijk tijdelijk stormachtige Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regen buien. Nog iets kouder. 24 April: Zon op 5.26 uur, onder 19.51 uur Maan op 7.12 uur, onder 0.37 uur Een warme Junimaand? De afdeeling klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt deelt als verwach ting voor de maand Mei mede, dat de gemiddelde neerslag ongeveer normaal zal zijn. Over de temperatuur valt niets met voldoende waarschijnlijkheid te zeggen. Voor de maand Juni wordt verwacht, dat de gemiddelde temperatuur boven normaal zal zijn, de gemiddelde neer slag beneden normaal. Deze verwachtingen hebben betrekking op het maandgemiddelde. Dit betee kent, dat er steeds dagen kunnen voor komen. d:e een afwijking naar den an deren kant vertoonen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1