c D De „van der Steng"een ongewoon schip met een bijzondere bestemming Voorloopig Nederlandsch elftal stelt teleui HaarlemmersvoorBijzonderGerechtshof Het „Fonds van de Witte Anjer' vraagt medewerking Voor 29 een kw, artje Wereldnieuws WOENSDAG 23 APRIL 1947 Een varende propaganda voor het zeewezen, Speciale reportage) Een slank ge bouwd schip ligt bijna startklaar op een der hel lingen van Wil- ton-Feijenoord te Schiedam. Het voert den naam „Van der Steng'' op zijn steven (symboliseerend den Nederland- schen zeeman aller tijden) en ran zijn hoogsten mast wappert de vlag van het co mité „Onze Ma rine". Met zijn 237 ton .is de Van der Steng zee- en binnen schip tegelijk. Het schip is be doeld om met practische Dit schip, de Van der Steng, zal dezen zomer heel het land doorreizen om propaganda te maken voor het zeewezen. middelen ons volk meer „zeebewust" te maken dan het tot dusverre is geweest en tevens bewon dering te wekken voor de prestaties van onzen scheepsbouw. Het zal straks kris kras door Nederland kruisen, het publiek uitnoodigend tot het maken van dagreizen, tot het bijwonen van lezingen en het be zoeken van exposities aan boord, alle op de scheepvaart betrekking hebbende, maar diet zal ook de zeeën kunnen bevaren. Met zijn diepgang van 1.90 meter zal het zich hoofdzakelijk bepalen tot tochten langs de kust, maar het kan ook naar Engeland en de Oostzee, het zou zelfs de tankinstal latie is daarop ingericht in één ruk den| tocht naar Indië kunnen afleggen Optimisme in oorlogstijd. In een tijd, toen dë Duitschers er vol komen de baas waren, zijn in 1943 op de werf Wilton Feijenoord de plannen ontworpen voor dit fraaie vaartuig, welks kosten geheel uit vrijwillige bijdragen zijn verkregen. Lloyds en de scheepvaartin spectie verleenden er in 1944 (clandestien) hun goedkeuring aan en nog in datzelfde jaar gaven optimistische landgenooten aan Stork opdracht tot den bouw der machines. Het liep niet heelemaal zoo vlug als zij zich hadden voorgesteld en het werd Fe bruari 1946 voor het contract met Wilton Feijenoord officieel en legaal kon worden geteekend, maar niet minder dan negentig Nederlandsehe industrieën hebben zich daarna gezamenlijk beijverd om het schip zoo spoedig mogelijk van stapel te doen loopen. Van alle snufjes voorzien. Ondanks alle moeilijkheden met devie- Xen cn materiaal is de Van der Steng een wonder gewoxden van scheepsbouwkunst, dat van alle nieuwe snufjes Is voorzien- Wat op een modern schip aanwezig is (radar uitgezonderd) vindt men ook op dit vaartuig van Onze Marine, en dat is niet zonder bedoeling. Want de Van der Steng moet contact leggen en het contact ver sterken tusschen marine en burgerij en belangstelling wekken voor onze koop vaardij en de visscherij. En als het straks het publiek zal inviteeren tot het maken van instructieve reizen (er zijn steeds een aantal deskundige instructeurs aan boord) dan moet het ook zoo zijn ingericht dat het omtrent alles wat men wil tot volle dige voorlichting kan dienen. Installaties en toestellen zullen den be zoekers worden gedemonstreerd en de 23- koppige bemanning zal oefeningen houden zooals die dok aan boord van een groot schip regelmatig plaats vinden. De Van der Steng is ontworpen met drie dekken, is 40 meter lang en 6.80 me ter breed. In de bijna 14 meter lange zaal, waar ook geluidsfilms zullen worden ver toond, zijn wegneembare zitplaatsen voor ruim 100 personen en dat is dan ook het maximum aantal reizigers, dat men op een dagtocht zal meenemen. De passagiers zullen van alle comfort gebruik kunnen maken. In een zeer ruime kombuis kunnen gevarieerde maaltijden voor groote groepen worden bereid en de dorstigen kunnen zich aan een bar laven. Men vindt moderne luehtverversching aan boord en centrale verwarming, warm en koud stroomend water, drie badkamers, een film- en foto-cabine, een eigen post kantoor (met een eigen poststempel), te- Veelbelovend gezin! Een Rotterdamsche expediteur kwam tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn jas, welke in de cabine van zijn vrachtauto hing, een portefeuille met 1200 was gestolen. De politie vernam bij haar onderzoek, dat twee jongens, waar van er een „Buikie'' genoemd werd, onge wone belangstelling voor de auto hadden getoond. „Buikie" werd weldra in de om geving ontdekt. Hij bleek een zoon te zijn Hit een gezin van elf kinderen, van wie er al zeven met de kinderpolitie in. aanraking waren' geweest. Bij een huiszoeking werd het grootste deel van het geld teruggevonden. De 46- jai'ige mama had f 400 aan een 22-jarigen zoon gegeven, om erjenever voor te koopen. De hartversterking zal nu echter uit leidingwater moeten bestaan, want in het Huis van Bewaring wordt niet veel an ders getapt De radio geeft Donderdag 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Voor dracht. 10.15 Platen. 10.50 Reportage van het cedste congres van de Partij van den Arbeid. Koos Vorrlnk spreekt. 12.30 Orgel en zang. 13.15 Dansorkesl. 14.00 Chopin. 14.25 Socialistische gedichten. 14.40 Carmen, verkort. 15.35 Platen 18.00 Omroeporkest. 15.40 Voor de jeugd. 17.10 Populaire platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Agrarisch vraagstuk, 19.15 Tenor en piano. 1.9.45 Regeeringsvooiüchlfingsdiienst. 20.20 Metropole orkest. 20.50 Het eerste congres van de Partij van den Arbeid. Redevoeringen van de mi nisters Vos en Logemann. 21.45 Amateurs tre den op. 22.15 Reportage. 22.35 Tango's en rum ba's. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00 20.00, 22.00 uur Nieuws. 7.30 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.30 Politieberich ten. 10.15 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Kood. 12.00 Viool-sonate, Ireland. 12.30 Lunch- muziek. 13.45 Vrouwenvaria. 14.00 Harmonie orkest. 14 40 Voor de vrouw. 15.00 Vroolijke pla ten. 15.30 Hobo en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Lichte muziek. 17.50 Het rijk over zee. 18.45 Cau serie. 19.40 Weekoverzicht. 20.05 Gevarieerd programma. 21.30 Platen op verzoek. 22.15 Re portage. 22.45 Avondwijding. 23.00 Fluit en piano, 23,30 Ballet; Tsjakowsky. lefoonverbinding met den wal, radio en radio-telefonie. Om de vaart op onze rivieren te verge makkelijken zijn de beide masten neer klapbaar gemaakt en is het anker in de speciale kluisgaten volkomen verscholen. Het zal op deze wijze mogelijk zijn om het land in zijn hoeken te doorkruisen en van verre zal men dan al de luidsprekers hooren om het volle van stad en land bij een te roepen en zijn interesse te vragen voor ons zeewezen in al zijn vormen en ge ledingen. Langen tijd zal men op die gebeurtenis niet meer behoeven te wachten want het ligt in het voornemen om begin Mei de eerste proefvaart te maken. Deze zal gaan van Rotterdam naar Den Helder en van daar naar Delfzijl, waar vermoedelijk de meting zal plaats hebben. Veertien dagen later wordt de Van dei- Steng officieel in gebruik genomen. Het vette dezer aarde Het Amerikaansche departement van Landbouw heeft medegedeeld, dat België voor het tweede kwartaal van het loo- pende jaar een toewijzing van 1.1 millioen lbs. niet eetbare vetten en oliën heeft ont vangen. In ruil hiervoor zal België palm olie uit de Congo leveren. De Nederlandsehe Overzeesche Gebieds- deelen kregen een toewijzing van 400.000 lbs. margarine en andere eetbare oliën en vetten, alsmede 300.000 libs niet eetbare oliën en vetten. Oud-illegalen teleurgesteld over voorgestelde pensioenregeling Het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nage laten betrekkingen, dat vorige week aan de Tweede Kamer is aangeboden, heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt op een te 's-Gravenhage gehouden verga dering van vertegenwoordigers van orga nisaties van hen. die in het verzet werk zaam geweest zijn. Men bleek ernstig teleurgesteld door hetgeen thans aan de Kamer wordt voor gesteld. Deze teleurstelling gold vooral de regelingen voor de weduwenpensioenen. Men was van oordeel, dat door dit wets ontwerp de verwachtingen, welke gewekt waren, niet worden vervuld. Groote bosch- eu heidebrand in het Overijselsche Elke dag turen de wachten op de brand - torens in het Overijselsche land de om geving af, of ook de gevreesde witte of zwarte rook zich vertoont. Dinsdag meldde de brandtoren op den Lemelerberg een brand in de bosschen aan den voet van den berg. Na onderzoek werd groot alarm gesla gen. Verschillende boschbrandweergroe- pen, de brandweer van Ommen, de jongens van het rijkswerkkamp Eerde en de mili tairen uit het sportopleidingskamp Laar- brug kwamen te hulp, maar ondanks het harde werken kon niet worden verhinderd dat ongeveer 500.000 vierkante meter bosch en heide verloren ging. Meeningen verdeeld in de Balkanconimissie De Balkancommissie der UNO, die een onderzoek heeft ingesteld inzake de Griek - sche beschuldigingen, dat de Grieksche j guerillastrijders uit landen ten Noorden van Griekenland gelegen steun hebben ontvangen, is bij de voorbereiding van haar rapport tot de slotsom gekomen, dat eenstemmigheid niet bereikt kan worden en dat het noodzakelijk is aan den Veilig heidsraad te New York twee rapporten over te leggen, een van de meerderheid en een van de minderheid. Huddersfield Town boekte een overwinning van 4—1 Het Nederlandsch elftal dat Zondag 4 Mei tegen België in Antwerpen uit komt, is samengesteld na een teleur stellenden oefenwedstrijd. Dinsdag avond op het terrein van Sparta tegen Huddersfield Town gespeeld. Drager bezet de rechtsbuitenplaats in plaats van Lakenberg en de andere spelers zijn herkozen. Deze samenstelling werd verwacht, doch de keuze-commissie zal in Rotterdam tot de conclusie gekomen zijn dat er nog veie vraagstukken op te lossen zijn. Als oefen wedstrijd had de ontmoeting immers wei nig waarde. Kraak, Wilkes en Rijvers wa ren verhinderd, na een half uur spelen viel Van Bun uit en in de tweede helft werd Engel als rechtsbuiten opgesteld om hem ook in de gelegenheid te stellen zijn kunnen te toonen. Anders zou hij ook ingevallen zijn omdat Drager even vóór rust gebles seerd raakte. Kraak had last van een en kel-blessure en was niet in staat uit te trappen. Vermoedelijk zal hij Zondag wel van de partij zijn tegen Haarlem. Dat hij herkozen werd stond vast. Van Raalte ver ving hem weliswaar niet onverdienstelijk, doch maakte enkele fouten. Wilkes was eveneens gewond en voor hem speelde Van Onselen van VSV mee. Verleden week De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam eischte Dins dagmorgen acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten tegen den 23-jarige metaaldraaier J. F. N. A. te Haarlem, die in 1943 te Dortmund bij den Duitschen luchtbeschermingsdienst dienst was getreden en zich in October 1944 bij den Landstorm Nederland had ge meld. De 28-jar.ïge slager M. P. J. N. had, door financieele noodzaak, zooals hij zei. gedre ven, in November 1941 in het ver band van de „Mussertcompagnie" tele foon- en telegraaflijnen ten behoeve van de weermacht aangelegd. Een jaar later had hij dienst genomen bij de N.S.K.K., als kok. „Het is opvallend, zooveel koks wij hier krijgen", merkte de president op. Van Februari 1944 tot September 1944 had hij transporten van gedeporteerden in België en Duitschland begeleid. Volgens N- had hij steeds voor de ravitailleering van deze personen moeten zorgen, waarbij hij blijkbaar ook een pistool noodi.g had. De procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier, stelde vast dat deze verdachte in vreem den krijgsdienst was getreden en daarmee zijn Nederlanderschap verloren heeft. Hij eischte tegen dezen man, die voor het derde ten laste gelegde feit nog In België zal terecht moeten staan, vijf jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten. De 39-jarige timmerman D. M. had in 1943 dienst genomen bij de landwacht en was later overgegaan naar den Landstorm. Na Dollen Dinsdag was hij oppasser ge worden van een Duitschen kapitein en dit baantje had hij met zooveel ambitie waar genomen, dat hij nog op 20 April 1945, ter gelegenheid van den laatsten verjaardag van Hitler tot „Unterscliarführer" bevor derd werd. Mr. Besier vond, dat deze man het wel zeer verkorven had en eischte zeven jaar met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor den duur van het leven. De 26-jarige typograaf B. v. B. voelde Bevordering van de cultureele tveerbaarheid van ons volk Zes jaren na zijn oprichting in 1940 te Londen is het Prins Bernhard Fonds be gonnen aan de vervulling van een nieuwe taak. Bewapening is steeds zijn doel ge weest en dat is het nu nog. Maar dan be wapening van wel geheel verschillenden aard! Toen in Augustus 1940 het fonds, waar van Prins Bernhard later het regentschap aanvaardde, in het leven geroepen werd, was er feitelijk slechts één punt van be- teekenis: mee te helpen aan de bevrijding van Nederland door inzameling van gelden voor den aankoop van vliegtuigen of an der oorlogsmateriaal. Niet minder dan 21 millioen gulden werd bijeen gebracht, waarvoor oorlogsmateriaal kon worden aangeschaft boven datgene, wat de be grooting toeliet te koopen. Een oogenblik heeft het er naar uitgezien, dat de rol van het fonds na de bevrijding zou zijn uitgespeeld. Maar nieuwe proble men deden zich voor en vormden voor het fonds aanleiding tot nieuwe actie. Bewa pening zou andermaal zijn doel zijn, dit maal echter niet ten bate van de mate- rieele doch van de geestelijke en cultu reele weerbaarheid van ons volk, dat in een reeks van bange jaren van zijn ankers was losgeslagen. Zoo is er, sinds de con- stitueerende vergadering op 7 October 1946 met kracht naar gestreefd de gees telijke en cultureele zelfstandigheid van ons volk te schragen en het uitdragen van onze beschaving in den vreemde te be vorderen. Belangrijke resultaten werden in dat opzicht reeds bereikt, maar er is steun, vooral ook geldelijke steun, noodig van velen. De verheffing van ons volks bestaan is zonder geld nu eenmaal niet mogelijk. Dat het fonds direct na zijn wederop richting met succes van wal kon steken, dankte het voornamelijk aan het feit, dat de Anjer-dag 1946 ruim f 400.000 had op gebracht. Maar het is niet voldoende om bruggen te bouwen over de kloof, welke er ligt tusschen de mogelijkheden, die de staat kan scheppen en die van het individu of de groep. Muziek- en tooneelgezelschap- pen in de noodgebieden van Nederland leden in den oorlog onberekenbare verlie zen aan instrumenten en requisieten; we tenschappelijke arbeid vraagt steun, bi bliotheken werden vernield en instituten voor de jeugdopvoeding waren tot werk loosheid gedoemd. Een breed arbeidsveld ligt braak en veler hulp is noodig om te bewerkstelligen, dat ons volk weer uit komt boven zorg en aandacht voor de stoffelijke behoeften en zich waarden wil verschaffen, die het adelen en belangrijk genoeg zijn om in de wereld te worden uitgedragen, zooals eens mannen dat de den als Rembrandt, de Groot. Van Gogh en vele anderen. Het fonds van de witte anjer roept daartoe alle hens aan dele. Zijn, adres is: Vijzelstraat 32, Amsterdam C, giro 500900. Er moge hier geen misverstand ont staan. Daarom zij nadrukkelijk vermeld, dat het fonds slechts steun verleent, in dien duidelijk gebleken is, dat alles is ge daan om eigen kracht tot volle ontplooiing te brengen. Zoodra de inspanning voor de materieele zijde van het beoogde cultu- ï'eele object de cultureele spankracht niet meer bevordert, maar gaat benadeelen, is voor het fonds het moment aangebroken om actief te worden. Het zal echter duidelijk zijn, dat onder de huidige omstandigheden dat punt spoe diger bereikt wordt dan voor den oorlog het geval was. En het is ook daarom, dat het fonds er op vertrouwt, dat zeer vele landgenooten zullen medewerken om Ne derland op te stuwen in de rij der volke ren naar een zoo hoog mogelijke plaats. Vreemd ongeluk in Geldermalsen Toen drie kinderen uit Geldermalsen naar school gingen hoorden zij plotseling een knal. Een van hen, een zevenjarig jongetje, zakte ineen. Bij onderzoek bleek dat het kind door een kogel in den buik geraakt was waardoor hij zeer ems tig gewond werd. Het vermoeden bestaat, dat het slacht offer een projectiel in den zak droeg of er op straat op getrapt heeft. zich ai vroeg tot de NSB aangetrokken en zoodra hij meerderjarig was en het ver bod zijner ouders hem niet meer deren kon, sloot hij zich bij de beweging aan. In 1943 volgde zijn overgang naar den Land storm, waar hij het bracht tot „Unter- soharfühxer", belast met de instructie van jonge recruten. In October 1944 zat hij om een fiets verlegen, omdat hij met de nor male vervoermiddelen zijn legerplaats niet meer kon bereiken. Het meest voor de hand liggende mid del om in deze lacune te voorzien was de vordering van een rijwiel, waartoe hij een poging bij den buurman van zijn vroege- ren patroon ondernam zonder resultaat overigens. Later, op den Gooischestraat- weg. lukte het beter. De procureur-fiscaal meende, dat een eisch van acht jaar met aftrek en ontzet ting uit de rechten voor het leven hier op zijn plaats was. De verdediger, mr. S. C. van der Wall, schreef de houding van zijn cliënt in hoofd zaak toe aan den invloed, dien zijn vroegere werkgever op hem had uitgeoefend. Vol gens den pleiter kan deze jonge man, die uit qen goed milieu komt, een zeer waar devol lid van de Nederlandsehe gemeen schap worden. De samenstelling Het Nederlandsch elftal is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Van Bun (MVV) en Van der Linden (Ajax); Midden: Slroker (Ajax), Möring (En schedé) en De Vroet (Feyenoord): Voor: Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Berg man f Blauw Wit). Reserves zijn Van de Vliet (ODS), De Vos (Quick, Nijmegen), Stoffelen (Ajax) en Van Onselen (VSV). Aflossing van de wacht in Moskou: De Russische hoofdstad kent, evenals Londen, de dagelijksche ceremonie van het aflossen van de wacht. Het Kremlin op den achter grond met zïjn machtige contouren vormt een indrukwekkend décor van dit militaire vertoon. Valsche margarinebounen iu België gedrukt De Haagsche economische recherche heeft in samenwerking met de Belgische politie in Antwerpen zes personen gear resteerd, die zich al geruimen tijd met den invoer van valsche margarinebonnen in Nederland bezig hebben gehouden. De pa piertjes werden in een Belgische drukkerij vervaardigd, welke ze via het zestal sin- joren onder meer naar Den Haag liet smokkelen, waar de Haagsche recherche dezer dagen het eerste aanknoopinigspunt ontdekte. In Nederland zijn reeds 11 verdachten gearresteerd, waarvan er een bonnen voor 40.000 kilo margarine in huis bleek te heb ben. speelde deze met de Zwaluwen een uitste kende partij en thans behoorde hij ook tot de beste spelers in de voorhoede. In de eerste helft bezette hij de rechtsbinnen- plaats en maakte hij handig gebruik van het i'eit dat Roozen tegen den spil Hepple- white weinig kon uitrichten. De wijze waarop Van Onselen het eenige Nederland sehe doelpunt maakte, was bijzonder fraai. Na de rust, toen er van Roozen weini; kracht uitging, speelde de IJmuidenaar middenvoor en bezette dus zijn gewone plaats. Er ging meer initiatief van hem uit dan van Roozen, doch hij ondervond in de Engelschen veel tegenstand. Van Onselen is als reserve gekomen en mogelijk krijgt hij in de toekomst een kans. Die verdient hij ongetwijfeld. Rijvers was met NAC naar Italië en voor hem speelde Van der Tuyin uit Hermes mee. Hij was een actieve speler, maar nog niet van internationaal gehalte. Potharst heeft Van Bun vervangen, toen deze gewond raakte. De Amsterdammer was dezen avond beter dan Van der Linden, die vooral na rust het spel te veel ophield door den bal te lang bij zich te houden. Vergeleek men daarbij het spel der Engelsche achterspe lers, dan bleek dat zij den bal zoo snel mo gelijk naar voren speelden, waardoor de voorhoede in staat was snelle aanvallen op te zetten. Drager bezet dus in Antwerpen de rechts- buitenplaafs. Gelet op zijn spel in de eerste helft, heeft hij daar recht op. Hij was de beste speler uit de voorhoede. Jammer was het dat één der Engelschen hem te hard aanviel, waardoor Drager uitgeschakeld werd. De rechtsbuiten van de tweede helft, Engel van Willem II. was een geestdriftig speler, doch hij beschikte niet over veel techniek. Bergman was goed. Een eerste klas internationaal zal hij nooit worden. Het eenige deel van. de ploeg dat behoor lijk speelde, was de middenlinie. Möring bepaalde zich tot verdedigen en hij brak het spel goed af. Aan opbouwen van aan vallen besteedde hij geen aandacht. Daar aan werkten de kanthalfs mee. De Vroet was uitstekend op dreef en Stroker was een nuttige kracht, die van het begin tot het einde volhield. Het Nederlandsch elftal zal in elk geval weer voor een moeilijke taak tegen België staan. Mogelijk dat onze landgenooten beter op dreef zijn dan Dinsdagavond, anders kan het wel eens een débacle worden. Engelschen waren de baas. Vroeger kwam er een club uit de derde Engelsche divisie in ons land, om als tegen partij van het Voorloopig Nederlandsch elftal op te treden. Thans was Huddersfield Town uit de eerste divisie de sparring- partner, een ploeg die goed spel heeft laten zien en de Nederlanders over alle linies dë baas was. Het. short-passing in de eerste helft was bijzonder goed en na de rust zetten de gasten af. en toe snelle open aan vallen op, welke zeer gevaarlijk waren. De beste speler uit de voorhoede was de links binnen Doherty. De binnenspelers voerden de eene switch na de andere uit en hadden daarmee veel succes. De rechtshalf Howe en de achterspelers waren uitstekend en gaven de Nederlandsehe voorhoede-spelers weinig gelegenheid door te breken. Vermeld zij dat Van Onselen het Voor loopig Nederlandsch elftal de leiding be zorgde, waarna Doherty gelijk maakte en dat Doherty (twee) en Whifctingham na de hervatting den stand op 14 hebben ge bracht. Boksen Nederlandsehe bokszege op Denemarken In de Apollohal te Amsterdam is de landen- wedstrljd NederlandDenemarken gehouden, welken onze landgenooten met 5—3 wonnen. De uitslagen luiden: vlieggewicht: Van Oosten wint op punten van Bertelsen; bantamgewicht Van der Meulen verliest van Frèderiksen; ve dergewicht: Hessels wint op punten van Frede- ricia; lichtgewicht: Beek wilder verliest op pun ten van Leif Madsen; weltergewicht: Remie wint door opgeven van Christensen: midden gewicht: Schubart wint op punten van Martin Hansen; halfzwaargewicht; H. Quentemeyer wint op punten van Andreassen; zwaarge wicht: Niemams word't gedisqualificeerd en verliest van Christopher sen. De Haarlemmer Hessels beschikte over meer routine dan Frederlcia, Deze was echter een dapper vechter met een harde reohtsche. HU kon echter niet meekomen met het enorme tempo van Hessels en kreeg het in d'e tweede ronde zeer zwaar te verduren. In het begin van de derde ronde kwam de Deen opzetten en plaatste enkele rechtse hen. Lang hield hij ech ter het tempo niet vol en weldra moest hij vrijwel machteloos de snel-le aanvallen van Hessels Wij hebben ons laatst twee uur i op het terras van Savoy verpoosd Amsterdamsohe zon. Wij hebben daa- drie glaasjes Pils gebruikt en naar Leidsoheplein gekeken. Zoo maar Ui niks zitten te doen. Vergeef het ons Terwijl wij daar zoo zaten, kwamen twee liedjeszangers. Zij zagen bruin "5 u en ik, zelfs wanneer wij ons tusschen /1 middag voor een open kantoon-aamv nen, terwijl wij de meegebrachte botï* hammetjes oppeuzelen, het nooit zul! zijn. Hun haren waren ongesneden hun broeken manchester. Zooals gij al zult gissen, was het n jongelui er om te doen den zonners on terras de kopeken uit den zak te kloon* De zonners keken daarom naar eenand^' zijde. Toen sloegen de twee vagebonden p onverwacht zuiver accoord uit hun viri gitaren en begonnen te zingen. Ach w'v zongen die schooiêrs heerlijk. Zij zópjï van bloemén en bosschen en meisje-^ bier. Eén jodelde erbij. Uit den grond'w! zijn hart schoot het omhoog en het eo gelde in de klare lentelucht als het gerot* van een lijster om zijn lief. Er waren zonners die begonnen te glm, lachen en er heelemaal plezierig van we-! den. Alleen de heer naast ons niet. Het va een keurig heer. Een heer, zooals t/ dien op het terras van Savoy ziet. Een heer, die altoos heer en vervelend is To/' de zangers zongen: „Maar de schoonheid van je land vergeet je niet", zei de hc— „Aanstellerij. Schoonheid van je land''- zou wat" en hij blies geringschattend doo- zijn neus. Ineens namen de zangers de beenen want. er kwam een agent. De pret was uit' „Net goed", zei de heer, „jaag ze ma/ weg. Die slampampers hooren aan het werk". Dit zei de heer, die anderhalf uur op het terras had zitten te luieren eu alleen wat domme praat had verkocht tegen zijn echtgenoote over Wallace, de boterpositie en Picasso (moest verboden worden, zei hij). Wij vonden het net niet goed, maar had- den geen echtgenoote bij de hand om het tegen te zeggen. Dus bedachten wij het maar zoo'n beetje bij ons zelf, innerlijk eii gesloten, zooals wij zijn (althans ons voor- doen). Terwijl wij zoo den breeden kijk op het leven aan het bedrijven waren, werd ons oor aangenaam getroffen door een tokke lend geluid. Naast ons tafeltje stond een man met een banjo, die Hé-Ba-ba-ri-bob (laatste verbeterde uitspraak) ten best? gaf. Hij was niet bruin in het gelaat, maar pimpelpaars. Bovendien snifte hij voort durend met den neus, als was het Decern- toer. Hij speelde naar en vervelend en voortdurend valsch en dat maakte de toch al niet zinvolle melodie even troosteloos als een doode kat in de Leidschevaart, Deze man eohter had iets bijzonders. Op zijn rever bengelde een groot koperen nummer. Nummer 29. Wij vroegen ons ver baasd af, wat dit beduidde. Een ontsnapt zwaar geval? Een aapjeskoetsier op avon tuur? De heer naast ons gaf opheldering. „Dat is een gereglementeerde", verklaarde hij zijn echtgenoote. „Door de gemeente", ver duidelijkte hij. „Die moet je altijd wat geven", vond hij. Hij wenkte Ba-ba-ri-bob naderbij „Hier goede man",- knikte hij wel- willend en gaf hem een kwartje. Wij hebben toen maar afgerekend en zijn maar weggegaan. W. L, B. Waterpolo Panda en de Meester^detective 17. Inderdaad haalde op dit moment de politiemotor de auto van detective Snuf- kens in; de brigadier hees zich met levens gevaar overeind en wenkte. „Stof)! In naam der Wet!" riep hij bars. „Mmaar., d.. dat kan niet!" riep de detective terug. „Ik achtervolg een misdadiger! Ga weg!" De agent ging echter niet weg, hij stoof om de auto heen en om niet over hem heen te rijden moest Snufkens wel stoppen. „Stap uit!" zei de barse brigadier. „Toon me je rijbewijs, je nationaliteitsbewijs, je wegen belasting, je geboortebewijs, je trouwboek je en je tabaksbonnen! Je gaat op de bon! Overtreding der maximumsnelheid in de bebouwde kom der gemeente! Hoe is je naam?" „Bah!" sprak de speurder, waardig., „Je laat me stoppen voor zo'n futiliteit ter wijl ik een gevaarlijk misdadiger haast had ingehaald! Bah! Ik reed hier in de uitoefe ning van mijn beroep! Weet, dat ik de beroemde detective Snufkens ben! In eigen persoon!" De motorrijder verdween intus sen in een dichte stofwolk over de heuvel top in de verte D.W.R. tegen Hellas Donderdagavond zal in het SporlfondsenbJi te Haarlem, tijdens de internationale zwemwed strijden een wa terpolo wedstrijd gespeeld wor den tusschen „De Waterratten" en Hellas. Stockholm. De opstellingen van de zeventallen zijn als volgt: DWR. doel: W. Handgraaf. Achter: D. van Viersen. J. Seubring, N. Kollerie. Voor: A. i d. Boaerde. J. Kollerie. C. Rademaker. Hellas, doel: Rune Oberg. Achter: Erik Holm. Roland Sparvgberg, Ame Jutner. Voor: Rur.« Gustafsson, Olie Olsson, Bo Lexander. Vliegramp. Negen employés van de Delta Airlines hebben den dood gevonden, toen de C-47 waarin zij zich bevonden, in botsing kwam met een legervlieg tuig. Beide vliegtuigen stortten bran dend neer voor de oogen van de auto riteiten. die op het vliegveld Columbia in Georgia (V. S.) bijeengekomen wa ren om de employés te begroeten. „Vlotte" Noor. Thor Heyerdahl, de Noor* sche ontdekkingsreiziger die op een vlot met vijf passagiers van Peru over den Stillen Oceaan naar Polynesië wil dxijven, hoopt binnen tien dagen van Lima te vertrekkeh. De reden van dm" drijf partij, die volgens hem 140 dag zal duren, is dat hij gelooft, dat de oude Peruvianen dit honderden jaren geleden ook zoo hebben gedaan (U.P-)- Nazi-schat. Volgens berichten uit Wroc law (Breslau) heeft men in een kloos ter in de nabijheid van de stad een schat gevonden, bestaande uit drie geldstukken, goud en diamanten are daar door de Nazi's was achtergelaten. De waarde wordt op 150 millioen gu-* den geschat. Valsche dollars. De politie in Rome een wijdvertakte valsche muntersbenöï ontdekt die tienduizenden Amerikaan* sche dollars, Amerikaansche legeren- jetten en door de geallieerden _uik^" geven Oostenrijksche schillings in om loop heeft gebracht. De bende operwr- de onder lèiding van Italianen en Hon garen en de distributie strekte zichov geheel Europa uit. Zuivering. Twee Tsjechische journalisten die tijdens den oorlogvoor de Dm* schers propaganda hadden gemaaK zijn gisteren in Praag opgehangen, derde zag zijn doodstraf in 15 J*® dwangarbeid veranderd. Evence werd gisteren een Tsjechisch j°nrn list, beschuldigd van hetzelfde feit, dood veroordeeld. Linksch. Het linksche Volksfront (commn* nisten, socialisten, actionisten) heeft M de verkiezingen op Sicilië de meerad* heid behaald. De zwaarste verhef waren premier De Gasperi's Christ democraten. De boottrein rijdt weer. Bij de aankomst van de Klipfontein in Marseille de boottrein uit Rotterdam v00rJ* eerst weer voor aansluiting 1

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2