Qe zwartste dag in Hitiers leven Nieuw P.T.T.-gebouw in de residentie nadert zijn voltooiing Coronagraaf leert ons meer over de zon Santpoort De snuifdoos van den Keizer 23 APRIL 1947 WOENSDAG Stenografische verslagen van Hitiers vergaderingen met het opperbevel Haffen voor het einde van den oorlog heeft een groep SS-ers in de buurt van gnkele ais verzameiing geheime documenten verbrand, bevattende de steno- ®er®,p verslagen van Hitiers vergaderingen met het opperbevel. Zij moesten hun '"'haastig doen en daardoor bleven enkele jJeelteUik.verbrand «•as Twee jaar lan„ im United Press- n, zwarsfce dag van mijn leven" was, .I,ir Hitler in deze geheime papie- alius 20.ste juij 1944, den datum ""'Sin op hem gepleegden bomaanslag, a 15de Augustus van dat Jaar, toen ""f S!f He volkomen door hem vertrouw- fsmaarsehalk Gunter von Kluge er d® "geslaagd was alle Duitsche legers inheVWesten aan de geallieerden over te gt,fe5'. datbesprekingen van den 31sten heeft Hitter over dit verraad mededeelm- M gedaan, 1JMUIDER COURANT enkele stukken gespaard of werden slechts Amerikanen vonden de stukken en ontcijferden wat mogelijk op dien dag droeg hij het - n.-hpveT over aan de vrijwel onbekende opper fk Siegfried Westphal en M. Krebs. S vertelde dat de bijzonderheden van H't"*,.„prraad voor het Duitsche xfititfe's verraad voor nik verborgen moeten blijw-n. V ÏpX zouden het vertrouwen in hun gj verliezen en hun moreel zou ge- S worden". Von Kluge was door een beroerte getroffen, zoo zou het otficieele ^TnChwerkelüicheid had Von KLuge een J'eting gearrangeerd met Engelsche SSSnv^ordigers in „Niemandsland". Se ontmoeting vond ook plaats, zoo deelde Wirier mede, maar werd onderbroken door Sn onverwachten duikbommenwerpers- «trval Von Kluge zag de mislukking van zijn streven voor oogen en schoot zichzelf d0<tli zijn opzet geslaagd was, zou dat het einde van den oorlog beteekend heb ben" aldus Hitier. „Het was een bittere teleurstelling voor mij. Ik vertrouwde Von Kluge volkomen en schatte hem hoog. Tweemaal promoveerde ik hem, ik gaf hem de hoogste militaire onderscheidingen en ik verhoogde zijn salaris aanzienlijk. Ik begrijp niet hoe hij hiertoe gekomen is. Misschien zag hij geen andere oplossing". Hitier onthulde ook dat officieren van vrijwel alle staven in het Westen bij het complot betrokken waren. Onder de wei nige generaals, die „volkomen zuiver" wa ren, noemde Hitier: Rommel, Rundstedt, Gehrcke en Blumentritt. De 20ste Juli. Over den aanslag van 20 Juli zeide Hit ler tot zijn generaals, volgens het steno grafisch verslag: „Het lot zou een anderen loop hebben kunnen nemen en dat zou vrijheid voor mij hebben beteekend, vrij heid van een enorme last. In een fractie van een seconde zou een man bevrijd zijn van alles, zou hij rust en eeuwige vrijheid hebben. Niettemin ben ik blij nog in leven te zijn". Hitier drukte zijn getrouwe generaals op het hart hun hoop in de toekomst te stellen en te vertrouwen op „de onver mijdelijke breuk in de geallieerde coali tie.". „In de heele geschiedenis zijn alle coalities uit elkaar gevallen. Daarop moe ten wij wachten, hoe moeilijk onze om standigheden ook zullen zijn." Met de volgende peroratie besloot de „Fiihrer" dit onderhoud: „Iedereen kan in zien dat deze oorlog geen pretje voor ons is. Vijf jaar lang heb ik' mij van de we reld afgezonderd. Ik heb geen theater be zocht, ik heb geen concert gehoord, ik heb geen film "gezien. Ik heb geleek! voor dit eene besluit: dezen oorlog te leiden, om dat ik weet dat slechts een natuurlijke wil van ijzer dezen oorlog kan winnen. Ik beschuldig den generalen staf ervan niet dezen ijzeren wil te hebben getoond, doch integendeel vaak een verzwakkenden in vloed te hebben gehad op de frontofficie- ren die onder zijn bereik kwamen". Hitler's meening over de Amerikanen. Uit andere gevonden documenten blijkt hoe zeer Hitier zich destijds heeft bezig gehouden met de vraag of Roosevelt in 1944 wederom tot president der Ver. Sta ten zou worden gekozen. Het grootste ge vaar achtte hij dat de republikeinen geen geschikten tegencandidaat schenen te heb- Fransche groote visscherij is geopend De Fransche groote visscherij is begon nen. Wij zouden deze visscherij kunnen noemen de „visscherij ter verre" want zij "wordt uitgeoefend op de banken bij New foundland. Daar is overvloed van kabel jauw die natuurlijk gezouten wordt aan gevoerd. Twee voormalige Duitsche traw lers oefenen van Fécamp de visscherij bij IJsland uit. In 1946 namen 15 „rawlers aan de vis scherij bij Newfounland deel. De totale opbrengst bedroeg 21.300 ton van 30 rei zen. Men verwacht, dat de vloot in 1947 ongeveer 45 reizen zal maken met een op brengst van 30.000 ton, tenminste wanneer de visoh op de vischgronden even over vloedig is als verleden jaar. Wat de gages der opvarenden betreft, kan worden gemeld, dat deze gelijk zijn aan die van de koopvaardij. Verder ont vangt de bemanning 1/5 deel van de bruto- besomming en verschillende premies. ben. Overigens voorspelde Hitier dat, als Roosevelt verslagen zou worden, hij bin nen zes maanden door zijn opvolger voor den rechter gedaagd zou worden, wegens zijn „wanordelijke financieele operaties". De eenige kans voor Roosevelt om die ope raties te bemantelen zou, volgens Hitier, zijn dat hij de verkiezingen en den oor log zou winnen. Overigens had de „Führer" geen hoogen dunk van de Amerikanen. „De boeren daar zijn ellendige, incapabele creaturen, zoo zeide hij. Het Amerikaansche volk heeft geen innerlijke kracht. De Ameri kaansche soldaten zijn niets dan een ben de ruwe kerels, die niet het hoofd kunnen bieden aan een crisis. Zij hebben totaal geen idealen." Hitler was zoo vast over tuigd van deze meening dat hij, kort voor de invasie van Italië besloot dat hij de Amerikanen, „zwak van geest" als zij waren gemakkelijk in een paniekstem ming kon brengen door aan te geven dat een malaria-epidemie onder de Duitsche troepen zou heerschen. Een van zijn ge neraals bleek echter verstandiger. Die truc zou eens een verkeerd gevolg kun nen hebben, zei hij. De Engelschen zijn er immers ook nog, hebben ervaring van malaria in hun koloniën en zijn er niet bang voor. Zij zouden denken dat wij werkelijk allemaal met malaria in het ziekenhuis zouden liggen. Dat zou hen verheugen, maar niet verontrusten". Hit- Ier liet zijn malaria-propaganda toen maar varen. Pastoor Th. Moleman sprak in de Oud-Katholieke kerk Het was, aldus het openingswoord van pastoor Th. Moleman op den lezmgavond in de Oud-Katholieke kerk, vele jaren geleden, dat een dergelijke gebeurtenis in het kerkgebouw had plaats gehad. De spreker verheugde zich over de groote be langstelling die de organiseerende afdee- ling van het O.K. ondersteuningsfonds trouwens had verwacht en verwelkomde speciaal pastoor mr. J. W. Key uit Arnhem, die dezen avond sprak over zijn herderlijk werin Indië en zijn belevenissen en er varingen tijdens de Japansche bezetting. Pastoor Key, die belasting-inspecteur te Batavia is, vertelde van zijn komst in In dië in 1939 als O.K. pastoor teneinde daar een O.K. gemeente te stichten met be scheiden kerkelijke uitrusting en hoe hij daarin werd bijgestaan door den Aarts bisschop van Canterbury. Spreker ver haalde de beginmoeilijkheden, die echter in samenwerking met de Engelsche kerk te Batavia werden overwonnen en van zijn pastoralen arbeid en de samenwerking met verschillende protestantsch Christelijke voorgangers en kerkbesturen. Ook ont brak de ontmoeting met Hollandsche zee lieden niet. Tijdens de Japansche bezetting is veel ellende, maar ook zegen en verster king gevonden in de verschillende con centratiekampen, waarvan de spreker een levendig beeld ophing.. Godsdienstoefenin gen werden hetzij samen met leden der Engelsche kerk, hetzij met eigen geloofs- genooten, in schuilplaatsen gehouden en men was steeds broederlijk samen. Spreker was zelfs ook nog corveeër in een zieken huis en vervulde verscheidene „baantjes". De bevrijding was ook voor de „Indisch- mensehen'7 een zeer groote teleurstelling. „TROFFEL EN ZWAARD". Voor de Chr. Gereformeerde Jongelings- vereeniging „Troffel en Zwaard" zal Don derdagavond in de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Marconistraat ds. M. W. Nieu- wenhuize van Den Haag spreken over „Simson's roeping in onzen tijd". Pastoor Key hoopt in Juni weer naar Ba tavia te gaan. Zij laat zich even verduisterenen kan dan rustig geobserveerd worden. Bij de Fremont Pas in Colorado is een astronomisch instrument van een nieuw type, de coronagraaf, aan het werk. Dit in strument is den geleerden behulpzaam bij het ontdekken van wat er in de zon om gaat. De coronagrafen doen hun werk door eenvoudig eén kunstmatige zonsverduiste ring te veroorzaken, daar men de teere gloeiing van de zonne-atmosfeer alleen kan opsporen en fotografeeren wanneer de stra lende zonneschijf zelf bedekt is. De coronagraaf in de Fremont Pas wordt gebruikt door het observatorium van het Harvard College en is tot dus ver de eenige op het Westelijk half rond. De kunstmatige zonsverduistering wordt veroorzaakt doordat men het beeld van de zon, weespiegeld door de lens, precies op een schijf projecteert. Men stelt alleen het licht, om het beeld heen, in staat verder in een koker door te dringen. Dit licht gaat door een tweede lens welke het, naar den wensch van den astronoom, richt op de photografische plaat, film of spectrograaf. Het resultaat is een duidelijk beeld van de stralende zonne-atmosfeer. In 1930 werd de eerste bruikbare corona graaf vervaardigd door dr. Bernard Lyot, een Fransch astronoom van het observato rium van Meudon. Hemellichamen als de zon krijgen hun energie door de transformeering van wa terstof tot helium door middel van een ge- compliceerden kringloop van omzettingen, waarbij koolstof en stikstof gebruikt wor den. Deze transfevmeering van waterstof tot helium kan alleen bij een temperatuur van ongeveer 20.000.000 graden plaats vin den. Volgens de nauwkeurigste bereke ningen is de zon ongeveer drie milliard jaar oud. Gedurende dezen tijd heeft zij circa 10 procent van de haar ter beschikking staande waterstof opgebrand. Toen de coronagraaf gebouwd was, had men met behulp van dc Spectrograaf reeds veel geleerd betreffende de chemische sa menstelling der hemellichamen. Een ander instrument, de spectroheliograaf, uitgevon den door dr. George Ellerly Hale, stichter der observatoria van Yerkes en Mt. Wilson, maakte het mogelijk foto's te nemen van de zon in het licht van enkele elementen, zooals kalk en waterstof. Aan het observatorium van McMath- Hulbert werd de spectroheliograaf zoodanig met een film-camera verbonden, dat men in staat was films te maken van de zon, waarbij het licht van een van haar schei kundige elementen gebruikt werd. Deze films toonen het gewirwar van waterstof, calcium en andere elementen over een gloeiend zonlandschap van millioenen vier kante mijlen. Geen van deze instrumenten geeft echter graden warmer is dan het zonoppervlak zelf. Kiekjes van de corona. Gezien door den coronagraaf. is de co rona een vlammende, bijna cirkelvormige gasachtige stralenkrans om de zon. Door middel van een spectroscopisch instrument aan den coronagraaf is het mogelijk haar te fotografeeren in het roode en groene spectrale licht van ijzerdamp, waarvan de zon een groote hoeveelheid bevat. Het is een fel-roode gloed, met een straal welke bijna tweemaal zoo groot is als die van de zon. Dr. Menzel en dr. Roberts van de obser vatoria aan de Fremont Pas, vermoeden dat de hooge temperatuur van de corona op eenigerlei wijze samenhangt met millioe nen kleine stralen materie. Het is mogelijk dat dit het middel is waardoor de zon ex plosieve concentraties van haar kracht rechtstreeks naar de oppervlakte afstoot, zonder de meer langzame overbrenging door de geleidende stroomingen in den gas- vormigen bol zelf af te wachten. K.Z.O.S. op het tooneel voor ouden van dagen Een paar honderd ouden van dagen werden gisteravond in het Patronaatsgebouw onthaald op een tooneeivoorstelling benevens een kopje koffie, aangeboden door de commissie voor Ouden van Dagen Velsen. K. Z. O. S. bracht nog eens „Vrijdag de Dertiende" ten tooneele en gaf ditmaal wel een bijzonder vlotte opvoe ring van dit vaak gespeelde blijspel van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker. Er is hartelijk gelachen om de vele vroolijke scènes. De heer J. van Leeuwen sprak een woord van welkom. (De voorzitter, dokter P. C. de Weerdt was door ziekte verhinderd). Hij bracht dank aan de winkeliers voor hun medewerking en deelde mede, dat K. Z. O. S. 10 Mei voor dc Ouden van Dagen een proef-opvoering za geven van de Velsen Revue „Voor los draaien!", van Wil Brakenburg, waarvan de première plaats heeft op Zondag 11 Mei, ter tegenheid van het 25-jarig bestaan der R. Sportvereeniging „Velsen", afdeeling voetbal. Demonstralie op zee met Schermuly-rockets In tegenwoordigheid van een expert der Scheepvaartinspectie is gistermorgen op een sleepboot een demonstratie gehouden met Schermuly-rockets. Deze nieuwe soort vuurpij len, te gebruiken als noodseinen, gaan 1000 voet verticaal omhoog en zijn tot op verren afstand zichtbaar. Reeds eerder werd in de Waalhaven in Rotterdam stil water dus een proef ge nomen. Bij deze demonstratie is gebleken, dat ook van een klein vaartuig op zee bi] wind kracht 5, de vuurpijlen loodrecht omhoog gaan, Ongetwijfeld zijn de Schermuly-rockets voor de veiligheid op zee een belangrijk hulpmiddel. „IN VEILIGE IIAVEN" VERGADERT. De Speeltuinvereeniging „In Veilige Ha- veel idee van de gebeurtenissen in de bui- ven" houdt a.s. Vrijdagavond een leden- tenste atmosfeer der zon, welke het lichtj vergadering in het clubgebouw. Behandeld en de uitstraling naar de aarde doorlaten.worden de jaarverslagen van secretaris en Dit nu ïs het werk van de coronagraaf. j penningmeesteresse en voorts wordt een Men heeft bijvoorbeeld ontdekt, dat de bestuursverkiezing gehouden wegens af- zonne-atmosfeer, welke een doorsnee heeft treding van mevr. M- Reek-Kluft en de van eenige duizenden mijlen, blijkbaar heeren F. v. d. Braber en J. Post, die al- eenige honderdduizenden of millioenen len herkiesbaar zijn. In den loop der jaren zijn de Hagenaars vertrouwd geraakt met een groot bouw werk achter het nevengebouw van het hoofdbestuur van de P.T.T., tusschen Ba- zarlaan en de Ruyterstraat, dat nimmer zijn voltooiing scheen te naderen. Na den oorlog verdwenen langzaam de steigers en kwam een smaakvol in lichtkleurige steen uitgevoerd gebouw te voorschijn. Langs andere deelen staan echter de steigers nog en er wordt druk gewerkt om ook deze weldra overbodig te maken. In Mei 1937 werden de eerste plannen op papier gezet en op 1 Mei 1939 werd be gonnen met den bouw. De oorlog gooide echter roet in het eten, zoodat de vol tooiing op zich liet wachten. Ondanks het bouwverbod gingen de werkzaamheden toch voort, zij het zeer langzaam en voor zichtig. Bij de Duitschers werden namelijk materialen aangevraagd, zoogenaamd om beschadiging der technische installaties door het weer te voorkomen. Deze mate rialen werden échter, onder de oogen van den bezetter, gebruikt om den bouw voort te zetten. Volgend jaar is het gebouw waarschijnlijk voltooid. Het is geheel in betonskelet-bouw opgetrokken en zal een totalen inhoud hebben van 44.500 m3. De jrootste hoogte zal 45 meter zijn. Daar mede behoort het tot de hoogste gebouwen van de residentie. Met den beganen grond meegerekend telt het zeven „verdiepingen' en daarboven een iets teruggebouwde can- tine- Op de eerste, tweede en derde ver dieping zullen laboratoria worden onder gebracht, de overige worden als kantoor ruimte gebruikt. De afwerking van het gebouw zal vol gens de modernste principes geschieden. Zoo zal het geheel „air-conditioned" zijn en zullen het verwarmingssysteem, water leiding, electrische installaties, gasbuizen en telcfoonleidingen geheel in muren, pla fonds .en leiding-schacht en -kokers worden ingebouwd. De eenige plaats, waar de ra diatoren van de verwarming te zien zullen zijn, is het machtige trappenhuis aan de voorzijde. Vijf liften zullen de verbinding tusschen de verschillende verdiepingen onderhou den. Voor de glazenwasschers die gezien het groote aantal vensters, ongetwijfeld veel arbeid zullen hebben, is het levensge vaarlijke klauteren langs zwiepende lad ders voorbij. Langs een rail onder de goot zullen aan beide zijden van het gebouw twee kooien loopen die zich, behalve hori zontaal ook verticaal kunnen bewegen. De glazenwasscher neemt hierin plaats met zijn attributen en kan veilig zijn taak ver richten. In de kelders, die gedurende den oorlog als schuilkelders hebben dienst gedaan, waartoe ze met hun plafond van 50 c.m- dikte zeer geschikt waren, zal in de toe komst het archief een onderdak vinden. Om beschadiging door vocht tegen te gaan, zal hier zomers gestookt worden, zomers zijn kelderruimten namelijk het vochtigs! Als men weet, dat de bodem van deze kel ders ruim vier meter onder de straatop pervlakte liggen, zal men begrijpen, dat dit niet overbodig is. De liftkelder ligt IJ. Reitsma met pensioen De heer IJ. Reitsma, ambtenaar bij de Verificatie der gemeente Velsen gaat heden den dienst verlaten omdat hij den pensioengerechtigden leeftijd bereikt heeft. De heer Reitsma werd 23 April 1882 geboren in de gemeente Leeuwarderadeel. Na eerst geruimen tijd in een particuliere onderneming boekhouder te zijn geweest, werd hij 15 October 1913 benoemd tot tij delijk klerk-boekhouder aan het Gasbedrijf der gemeente Velsen. Van 17 Mei 1915 tot 15 Maart 1916 was hij tijdelijk boekhou der bij het Waterleidingbedrijf te Gronin gen. Op laatstgenoemden datum trad hij weer in dienst der gemeente Velsen en wel als boekhouder bij de bedrijven Gas en Water. Op 21 Januari 1929 werd de heer Reitsma ambtenaar bij de Verificatie, welke functie hij tot zijn afscheid be kleedde. De heer Reitsma neemt in het vereeni- gingsleven een belangrijke plaats in: Volksonderwijs, de Verecniging voor Fa cultatieve Lijkverbranding, de Cultureele Vereeniging Velsen en dc geheelonthou ding namen veel van zijn vrijen tijd in be slag. Ongetwijfeld zal hij zich thans nog meer dan tot nu toe, aan het vereenigings- leven kunnen wijden. De vloot wordt grooter De firma K. van der Grijn en Co. te IJmuiden is eigenares geworden van een voorpostenboot, die als motorkotter voor de visscherij zal worden klaar gemaakt- Het schip is uitgerust met een A.W.A.- motor van 200 p.k. en krijgt den naam Kralingen en het merk IJM 316. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 15 kisten tarbot en tong. 60 kisten schol. 135 kisten wijting. 100 kisten kabeljauw en gul. 200 kisten schelvisch, totaal 510 kisten. Prijzen: groote schol f33f32, middelschol f34. Besommingen. Motorloggers: IJM 204 f4533, KW 25 f 1311. Zweedsche kotter: GG 915 f 6366, Kustvissohers: GRM 7 f750, VL 24 f1150, BR 20 f 10, IJM 202 f 9. ongeveer 10 m. onder de straat. De centrale verwarming beschikt over drie ketels, die geheel automatisch gestookt worden. Dan zijn er verder stortkokers voor de papier manden die op een centraal punt uitkomen en talrijke andere kleine gemakken. Bij brand zorgt een speciaal beveiligings systeem voor een snellen afvoer van het personeel en het zal voorts mogelijk zijn het vuur met verhoogden waterdruk te bestrijden. Er zijn ondergrondsche en bovengrond- sche fietsenstallingen aan beide zijden van het gebouw, waar circa 600 rijwielen een onderdak zullen vinden. Men heeft het ge- heele gebouw in een lichte kleur steen ge houden, om de bewoners der omliggende huizen niet tegen een massieven donkeren steenklomp te doen opkijken. Oud-gemeenfeopzichter ontvangt den Prix de Rome Den heer J. Schipper, vroeger opzichter bij Openbare Werken te Velsen, na den oorlog als bouwkundige in dienst bij het Architectenbureau ir. Van Tijen en Maas kant te Rotterdam is de Prix de Rome voor Bouwkunst toegekend. Deze is hem door den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam uitgereikt. De heer Schipper wiens patroons, zooals men weet, belast zijn met het ontwerpen van het plan voor den wederopbouw van Velsen, is uit hoofde van zijn tegenwoor dige functie met een deel der werkzaam heden belast, zoodat de gemeente ook nu van zijn kundigheid kan profiteeren. Grondonteigening voor den W ederopbouw Van heden af liggen gedurende twee weken ter gemeentesecretarie (IVe afd.) voor een ieder kosteloos ter inzage de volgende stukken: een aanzegging dd. 15 April 1947 overeenkomstig artikel 13 van het Konink lijk Besluit van 7 Mei 1945 (Staatsblad no. F 67) waaruit blijkt, dat door het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw is overgegaan tot onteige ning ten name van de gemeente Velsen en ten behoeve van den Wederopbouw van eenige perceelen en perceelsgedeelten ge legen 'in Velsen-Noord, zooals deze zijn vermeld en aangeduid op een eveneens ter inzage liggende lijst niet daarbij behoo- rende kaart; 2. een afschrift van het verslag van de zitting dd. 18 December 1946 tot het aan hooren van bezwaren tegen deze onteige ning. Naast deze algemeene bekendmaking zal een ieder der op de hiervoor vermelde lijst genoemde eigenaren, hypotheekhouders en andere zakelijk gerechtigden een persoon lijke kennisgeving worden toegezonden. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: M. E. Buijck—Wessel, d„ Hage- lingerweg 38, Santpoort; T, Lenting—Raap, cl., van Wassenaerstraat 47, IJmuiden-O.; E. Wil- lemsde Wit, d., Plancïusstraat 17, IJmuiden- 0 J. A. M. MooiJ—Robben, z„ Trompstraat 213. IJmuiden-O,; G. WarmenhovenWelagen, 7.., Velserboseh 11, Velsen-N.; R, J. Berkhof- Kliphuis, d.. Hoofdstraat 129, Santpoort; Th. C. M. van den Brink—Harmsen, z., Meèuwenlaan 1 rd.. IJmuiden-O.; M. J. E. Wittebrood—van Veghel, d„ Wij kerstraat weg 166, Velsen-N. OVERLEDEN: C. Luiken, 31 j„ echtg. van P. Bouwens, Tusschenbeeksweg 51, IJmuid-en- O.; IT. A. van Driel, 67 J., ongeil., Olga von Götschlaan 3, Santpoort; S. de Korte, 68 j„ echtg. van J. Krijger, Snelliusstraat 30, IJmui den; C. Gomes, 66 j., echtg. van M. W. Arisz, Oosterduinweg 20, IJmuiden-O.; A. M. C. Uitendaal, 65 echtg. van J. T. Rutte, Zee weg 340, Driehuis. SCHEEPVAART K. -N S. M. Roer. 19 April te Bordeaux. Iris. 21 April te Malaga. Noordwljk, 19 April te Cu- ragao, Ganymedcs, 21 April te Montevideo. Boskoop, 20 April te Callao. HOLL. AFRIKA LIJN. Singkep. 21 April te Kaapstad. Klipfor.tein. 21 April te Marseille. Colytto, 20 April van Dakar naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Oranje, 19 April van Sue/, naar Indië vertrokken, Tarakan, 19 April te Suez. Madoera, 13 April van Batavia naar Calcutta. Nieuw Holland. 21 April te Port Said. Tallsse. 9 April van Balikpapan naar Tarakan. Tjipondok, 6 April te Soerabaja. Sumatra, 5 April te Makassar. K. P. M. Tallwang, 21 April Pantellaria ge- Taremba, 21 April Pantellaria ge- Port Afhalen van aanvullings-bonkaarten te Santpoort Voor het afhalen van aanvullings-bon kaarten in het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt: Donderdag 24 April de hond, 21 April letters R tot en met Z A.-R. KIESVEREENIGING GEEFT EEN FILM VERTOONING. De A.-R. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" geeft Dinsdag 29 April a.s. een filmvertooning in het Jeugdhuis. Ver toond wordt de film „Nederland tijdens de mobilisatie, den oorlog en de bevrij ding". JAARVERGADERING DER V.A.R.A De afdeeling Santpoort-Bloemendaal van de V.A.R.A. belegt Dinsdag 29 April a.s. een jaarvergadering in gebouw „De Toorts". De agenda vermeldt behandeling der jaarverslagen, omroeprapport hoofd bestuur, candidaatstelling vereenigings- raadsleden, hoofdbestuursleden en verkie zing van een afdeelïngsbestuur. passeerd, passeerd. OCEAAN. Polydorus, 18 April van Said via Londen naar Amsterdam. GROOTF. VAART. Averdiik. Rolterdam- Golf van Mexico, pass. 19 April Dungeness. Barendrecht, 20 April van Blzerta naar Port de Bouc Beta. 21 April 12 uur 37- 21" N en 9' 55" Oost. Esso den Haag, 18 April van Aruba naar Rotterdam. Gaasterkei'k, 21 April van Brisbane naar Rotterdam. Ganymedes, CorralBuenos Aires. 17 Apnl van Punta Arenas. Hedel, Ant werpenMontreal, pass. 20 April Beachy Head. Hera. 17 April van Port au Prince n. Curacao. Jupiter, 16 April van Curacao naar Kingston pass. 21 April Ouessant. Kellehaven, van Boma naar Amsterdam. 18 April van Dakar. Kllpfon- tein. Belra—Marseille, pass. 20 April Gibraltar. Kongsborg. Amsterdam—Perzische Golf. 21 April te Genua. Kota Inten, Batavia—Rotter dam, 21 April 6 uur te Suez, Lorentz, Rotter dam—Shanghai. 20 April van Colombo. Merwe- de, Buenos Aires—Le Havre—Amsterdam, 21 April van Cabedello. Noordwljk. 21 April van Puerto La Cruz te Curacao. Ondina. Rotter dam—Bahrein, 19 April te Port Said. Ovula, 14 April van Miri naar Manilla, Parkhaven, Ant werpen—La Plata, pass. 20 April Fernando No- ronha. Prins Maurits, Rotterdam—Montreal, pass. 17 April Cape Race. Roepat, Amsterdam— Batavia, pass. 19 April Dover. Salatlga. 18 April van Vancouver naar Bombay. Sweeünck. 17 April van New York te Galveston, Taboelan en 3 andere, 21 April op 32' 15" N, en 29' 56" O. Tallwang, 21 April op 36' 51" N, en 12' 25" O. Ternate, RotterdamHouston. 20 April van Hampton Roads. Vinke (Albert, Gerrlt, Rence. Robert en Tonny). (walvlschjagers), 19 April te Tafelbaai. Eemdijk, Rotterdam—New York, 20 April te Antwerpen. Axeldijk, Tacoma—Londen —Rotterdam, 21 April te San Francisco. Edam. 19 April van New Orleans naar Rotterdam. Farmsum, 21 April van New York te Philadel phia. Kota Baroe, Batavia—Rotterdam, pass. 22 April om 4 uur Pantellaria. Robert Fruln, 19 April van Hallfax via Port Said naar Ned. Indië. Stad Schiedam, 20 April van Rotterdam te Savona. KLEINE VAART. Actief, 21 April van Kopenhagen te Nakskov. Aegir, 17 April van Blyth naar Londen, Alde- baran, 16 April van Rotterdam te Shoreham. Alk, 18 April van Londen naar Stockton on Tees. Bcllatrlx. 15 April van Gothenburg naar Halmstad. Delta. 18 April van Blyth te Chat ham. Diana V, 17 April van Emden te Huil. Fidttcian, 17 April van Barcelona te Malaga. Fivel, Blyth—Par, pass. 18 April Dungeness. Friesland. 14 April van Aalborg te Kopenha gen. Frlsia, 18 April van La Palice te Rouen. Glashaven. 21 April van Rotterdam te Gothen burg. Hebe NobelMiddlesbro—Ipswich, pass. 18 April Flamboro Head. Heerengracht, 19 April van Teignmoulh naar Abö. Hilda, 13 April van Berwick naar Blyth. Jozo, 17 April van Wis bech te Blyth. Junior, 17 April van Bright- lingsea naar de Tees. Kielaiep, 13 April van Blyth te Londen. Larix, 18 April van Konakrl te Marseille. Lena, 16 April van Tunis naar Catania. Leuvehaven, 19 April van Kopenha gen naar Rotterdam. Liberty, 17 April van Goole te Sunderland. Martha, pass. 18 April Li zard. Mudo, 17 April van Londen te Middlesbrö. Nassatihaven, 19 April van Casablanca te Duin kerken. Noordstad, pass. 17 April Lizards Nljcnburgh, 21 April van Halmstad te Malmö. Progress. Par—Snodland, 18 April v. de Downs. Quo Vadis. Plymouth—Shoreham, pass. 17 April Prawlepoint. Ransdorp. 17 April van Middlesbro naar Rouen. Rika, 19 April van Bornholm te Rünme. Setas, 18 April van Middlesbro te Goole. Soemba, Goole—Hayle, pass. 17 April Lizard. Twin, van de Tyne naar Londen, pass. 18 April Flamboro Head. Wllja, pass. 17 April Lizard. Zuidland. 16 April van Antwerpen te London derry. Zijpe, 18 April van Londen naar Klngs- lynn. Aldo, 20 April van Londen te Klngslynn. Birmingham, 19 April van Harlingen te Goole. Cronenburgli, 21 April van Hango te Helsinki. Democraat, 21 April van Antwerpen n. Horten. Eems, 21 April van Antwerpen te Kopenhagen. Frederikx, 20 April van Rotterdam te Huil. Frejo, 20 April van Leitih naar Shoreham. Hast 3, 18 April van Goole naar Hayle. Heems kerk, 21 April van Huil te Londen. Hoogland, 21 April van de Tyne naar Londen. Lahtl. 21 April van Rotterdam te Abo. Nato. Lelxoes Gdynia, 22 April te Rotterdam (bunkeren). Nettie, 20 April van Kopenhagen naar Gothen burg. Seaham, 20 April van Rotterdam te Bos ton. Viking. 21 April van Porsgrunn naar Skive. Wim (199), 20 April van Rotterdam te Huil. Zee- Antwerpen te Oslo. Tc IJmuiden aangekomen. HARDDRAVERIJ-VEREENIGING IIOUDT EEN LEDENVERGADERING. De Harddraverij-Vereeniging Santpoort en Omstreken houdt a.s. Donderdagavond haar jaarlïjksche algemeene ledenvergade ring in „De Viersprong". Volgens de agenda zullen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester worden behandeld en heeft een bestuursverkiezing plaats we gens periodieke aftreding van de heeren J. W. A. Westerhoven, G. van der Kolk en G. Sohoo, die allen herkiesbaar zijn. 22 April. Aangekomen: Lechistan van Gdynia. 22 April. Vertrokken: Arthur Reggs naar Mal mö. Don naar Antwerpen (van Hoogovens). Greenfinch naar Londen. Berkelstroom naar Huil. Agenda voor Velsen en IJlmuidein WOENSDAG 23 APRIL. Thalia 8 uur: „Geef 'm de sporen". Rex 8 uur: Swing it. De Pont 8 uur: Zeehavik Circus Saltarino, Stormvogelstcrrein, 2.30 uur: Kinder- en familievoorstelling; 8 uur laatste voorstelling. Patronaatsgebouw 8 uur: WIJ, Too- neelavond. Goede Herderkerk 8 uur: Lezing Nat. Chr. Geheelonth. Vereeniging. DONDERDAG 24 APRIL. Thalia 8 uur: Radiosterren-parade. Patronaatsgebouw 8 uur: WIJ, Too- neelavond. Chr. Geref. Kerk 7.30 uur: Lezing ds. M, W. Nieuwenhuize, Den Haag. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson "^a> ket spijt mij ook meer dan ik zeg- «en kan", zuchtte Monsieur Goron. „Maar «et recht moet zijn loop hebben. Dat zult 11 mij toch toegeven? En is het gepermit teerd te vragen, waarom het noodig was, «t u zoo plotseling naar Londen vertrok?" „Om zeker te zijn van de bewijzen tegen n werkelijken moordenaar van Sir Mau rice Lawes". „Och, klets", ontplofte Monsieur Goron. wendde zich tot Maïtre Saulo- W Za^ noo<^i§ zijn, dat ik even al- MiH rPreek den prefect van politie, miin ,ves' u zoo vriendelijk zijn J onbeleefdheid te verontschuldigen. Jat-U varzoek ons even alleen te laten?" stond op, volkomen beheerscht. „Zal ik weggaan, of hoe wilt u het in richten?" „Heelemaal niet. Monsieur Saulomon komt over een minuut bij u en zal u weg brengen naar uw familie in het raadhuis". Hij wachtte totdat Janice het was niet duidelijk of zij boos was of hem al leen maar uitlachte verdwenen was. Toen wendde hij zich tot den advocaat. „Kunt u, beste vriend, bewerkstelligen, Gat er een boodschap naar Eve Neill kan worden gebracht?" „Ik kan het in ieder geval probeeren", meende Maitre Saulomon. „Goed, U kunt haar vertellen, dat ik, nadat ik met Monsieur Goron heb gespro ken, hoop haar invrijheidsstelling te ver krijgen binnen uiterlijk twee uur. En ik zal daarvoor in de plaats den werkelijken moordenaar van Sir Maurice Lawes aan het gerecht overleveren". Het was even stil- „Dit is bluf!" zei Monsieur Goron, ter wijl hij met zijn rotting door de lucht zwaaide. „Dat is goochelen met woorden. Ik zeg u, dat ik er niets mee te maken wil hebben". Maar de advocaat boog. Hij wandelde den foyer door als een schip met volle zei len. Zij zagen hem stil staan om een paar woorden tot Janice te spreken. Hij bood haar zijn arm aan, dien zij echter weiger de. Maar zij verlieten toch gezamenlijk den foyer en verdwenen in de menigte. Toen ging Dermot op de bank in de nis zitten en deed zijn portefeuille open. „Wilt u niet gaan zitten, Monsieur Goron?" De prefect zette een hooge borst. „Neen, Monsieur, ik ben niet van plan te gaan zitten!" „Kom toch! In aanmerking genomen, wat ik u in uitzicht kan stellen...." „Pffff!" „Waarom zoudt u er uw gemak niet van nemen en er wat bij drinken?" Monsieur Goron gromde iets onver staanbaars. Hij poogde zijn waardige hou ding te bewaren, maar draaide toch een beetje bij. Hij ging op de bank zitten. „Goed. een oogenblik dan en misschien een kleine hartversterking. Als Monsieur er op staat, zal ik een whiskey-soda men Dermot bestelde de dranken. „Eigenlijk verbaas ik mij over u", zei hij met een geforceerde zoetsappigheid „Na een succesrijke vangst als mevrouw Neill behoorde u toch eigenlijk op het raadhuis te zijn om haar te overdonderen met vragen?" „Ik heb hier iets in het hotel te doen' antwoordde Monsieur Goron, terwijl hij op tafel trommelde. „Hier in het hotel?" „Inderdaad", zei Monsieur Goron. „Eeni- gen tijd geleden heeft Dr. Boutet mij op> gebeld. Hij zegt, dat Monsieur Atwood tot bewustzijn is gekomen en dat een kort verhoor misschien mogelijk zou zijn Toen hij de uitdrukking van voldoening op het gezicht van Dermot zag, begon de prefect weer te aarzelen- „Dan zal ik u eens wat zeggen", zei Dermot. „Monsieur Atwood zal u precies hetzelfde vertellen als wat ik u nu ga ver tellen. Dit wordt de laatste schakel in den keten. Als hij bevestigt wat ik zeg, zonder eenigen aandrang van mijn zijde, wilt u dan zoo vriendelijk zijn naar mijn bewijs voering te luisteren?" „Bewijsvoering? Welke bewijsvoering?" „Een oogenblik", zei Dermot. „Waarom hebt u uw tactiek opeens veranderd en de dame laten arresteeren?" Dit vertelde Monsieur Goron hem. De prefect zette zijn standpunt uiteen met een rijkdom van détails, die hij als het ware onderstreepte met kleine slokjes van zijn whiskey-soda. Hoewel Monsieur Goron het ook nu niet geheel met zichzelf eens scheen te zijn, moest Dermot toege ven, dat er iets aannemelijks in de verden kingen van den prefect school en in de overdonderende zekerheid van Monsieur Vautour, den rechter van Instructie, j „Dus", mompelde Dermot, „heeft zij het u tenslotte niet verteld". Zij heeft u niet verteld, wat zij vanmor gen zonder het te weten gezegd heeft toen zij doodmoe was door gebrek aan slaap. Zij heeft u niet dat eene werkelijk be langrijke gezegd, dat haai- verdediging completeert en dat een bewijs is tegen iemand anders". „En dat is?" „Luister", zei Dermot en hij opende de portefeuille op de tafel. .Toen hij begon te spreken stonden de wijzers van de klok in den foyer op vijf minuten voor negen- Vijf minuten later begon Monsieur Goron zijn schouders op te halen en ongeloovige geluiden te maken. Een kwartier later was de prefect stil, heel stil en bedrukt en hij had zijn hand palmen naar boven gedraaid, als in een smeekbede. „Ik verafschuw deze heele zaak", kreun de hij. „Re ben er beu en misselijk van. Juist als je iets behoorlijks te weten bent gekomen, komt er weer iemand, die je heele zorgvuldig opgebouwde theorie in duigen gooit". „Verklaart het alles, wat tot dusver zoo moeilijk scheen?" „Ditmaal geef ik geen antwoord. Ik ben voorzichtig geworden. Maar ik moet In derdaad zeggenja, het is een verkla ring". „Dan is de zaak gezond. U hebt alleen die eene vraag te stellen aan den man, die gezien heeft, wat er gebeurd is- Vraag aan Ned Atwood: „Was het die-en-die?" En als hij ja zegt, dan kunt u er op rekenen, dat we den waren schuldige gauw genoeg te pakken hebben. U kunt mij er niet van betichten, dat ik hem op het idee heb ge bracht". Monsieur Goron stond op en dronk zijn whiskey-soda uit. „Nu, laten we dan. maar gaan", zei hij uitnoodigend. Voor de tweede maal bezocht Dermot kamer 401. Maar de eerste maal had hij niet verwacht zooveel geluk te hebben als hem thans te beurt viel. Het leek alsof er twee invloeden waren, een goede en een kwade, die elkaar Eve Neill's lot toegooi den. Er brandde een zwak lampje in de slaap kamer. Ned Atwood, hoewel hij erg bleek zag en zijn oogen wonderlijk verward stonden, was volkomen bij bewustzijn. Terwijl hij zwakke pogingen deed, om overeind te gaan zitten, was hij in debat met de nachtzuster, een pootige, bazige vrouw uit het Engelsche Hospitaal, die hem blijkbaar wilde dwingen te blijven liggen. IVVoidt vervolgdj.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3