IJmuider Courant Eenvoud De Moskousche conferentie wordt te Londen m November vervolgd Minister Lieftinck opent somber perspectief Steeds meer Grieksche guerilla's capituleeren Een verbazingwekkende onthulling over „bewaking" van nazi's in Weenen Britsche koninklijke familie weer naar huis glc Jaargang No. 18617 Kennemerlaan 154, Tel, Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Bureaux: Administratie 15724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-HoofdreJacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 25 April 1947j Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem H -T veelbesproken Gloster-Meteor-straal- li.vtui» is van Brussel naar Kopen- .Sen in drie kwartier. Het heelt 1,age™.e een afstand van achthonderd kilo- da3.r.? (hemelsbreed) afgelegd met een ge- "SSlde snelheid van 1007 KM. per uur en ®ad j „fandere record verbeterd. Dat h ,s is niet zoo belangrijk. Er worden a snelheids-records verbeterd. Van veel San» is dat men een beter en sneller Smig h*ee£t Semaakt d°°r een a?deT S pe toe te passen, dat dit een oud en 1 nvnudlg principe is en dat men daarvoor 5f^wikkelde methoden die jarenlang voartgezet, om het door schroeven "Sen vliegtuig te verbeteren, heeft v.n opzijzetten. In de techniek schijnen Xe radicale veranderingen van beleid 5 id mogelijk te zijn. Op ander gebied S men ze niet aan. Dit heeft Je Main- Krai aanleiding gegeven tot een be nauwing, waarin het blad opmerkt „dat Seliiks duizenden druk doende zijn, aan werktafels en In vergaderingen, met ge- Xen verder te onwtkkelen om toestan- verhoudingen in onze samenleving verbeteren. Middelmatige, knappe en pPT inappe lieden spannen al hun krach- Jin De middelen en maatregelen, die zij verzinnen, zijn veelal wonderen van tech- lPk Vele eenvoudigen van ziel begrijpen o larie niet meer, hoe het eifenlijk allemaal in elkaar zit. Een ingewikkelde vliegtuig motor lijkt er een mecano-doos-prutswerkje Ei De geleerde en ingewikkelde betoogen, welke men over de moeilijke problemen van dezen tijd voorgedragen krijgt, doen den eenvoudige volkomen platgepraat en met den mond vol tanden staan. En toch behoeft hij dit niet klakkeloos te slikken. Want wie van eenvoudige grondslagen uit denkt kan niet alleen een geheel nieuwen, alle snelheidsrecords brekenden vliegtuig motor ontwerpen, maar zeker ook de stuw krachten ontwikkelen, die wij in onze te genwoordige wereld zoo hard noodig heb ben. Zij, die alsmaar blijven voortbouwen on 'oude verhoudingen en bestaande toe standen, komen niet veel sneller meer vooruit, hoe knap en hoe onbegrijpelijk ge leerd hun betoogen ook zijn". Met deze beschouwing stem ik van harte entenvolle in. De voorbeelden van het vast- loopen in oude methoden, die steeds inge wikkelder en onpractischer worden, liggen voor het grijpen De wereld is er vol van. Zij leiden tot over-organisatie, waarvan niet alleen de Duitschers ons êfcn zoo zon derling en verward beeld te zien hebben gegeven, maar waarin nu de meeste volleen en ook het Nederlandsche verstrikt zijn ge raakt. Zij leiden tot tijdverlies in einde- looze vergaderingen en ingewikkelde rap porten en beschouwingen. Zij leiden ook vaak tot het doode punt tot „deadlock", zooals de Engelschman het noemt waar op men niet verder kan en het maar op geeft. In vele gevallen ontstaan er boven dien conflicten uit. De mislukte conferentie van Moskou is een voorbeeld, ten aanzien van de geheele wereld, van onbruikbaar geworden, vastgeloopen oude methoden. Maar het wemelt van kleinere voorbeel den en wij kunnen ze binnen de grenzen van ons eigen land telleens opmerken. Het iragi-komische feit doet zich erbij voor dat menigeen; die scherpe critiek heeft voor de mislukkingen op internationaal gebied, zich op zijn eigen kleine terrein in precies dezelfde ingewikkeldheden verstrikt en dezelfde beleidsfouten begaat waaraan de vertegenwoordigers van groote machten zich schuldig maken. Hij durft niet radicaal van koers te veranderen. Hij is er zoo ge wend aan, dat alles ingewikkeld en moei lijk moet zijn, dat hij in eenvoudige oplos- singen niet meer gelooft. Het gevolg is dan ook, dat als hij leest.dat iemand als Henry Wallace voorstelt dat Amerika dén Russen een groote on-politieke leening zal ver strekken, om hen uit hun binnenlandsche beproevingen te verlossen en daarmee een basis voor vertrouwen en samenwerking te soheppen, hij het hoofd schudt. Dat is te eenvoudig. En het plan voor Europeesche Federale Unie is ook te eenvoudig, want iedereen kan het begrijpen. Dat het gevaar dat men de dingen teveel compliceert en de eenvoudigs grondslagen en oogmerken niet meer ziet groot is, kan ieder in de mensche'lijke samenleving waar nemen. Daar behoeven nog niet eens eigen belangen, in het geval van groote mogend heden uitdijend tot imperialistisch streven, tot jacht naar machtsbeheersc'hing, mee ge moeid te zijn. Men kan het in de ontwik keling van een bedrijf of instelling, van een vereeniging of bond dikwijls ook waar nemen. Hoe vaak schijnen leden zich niet meer bewust te zijn van de beteekenis van het woord „vereeniging", dat op zichzelf een program inhoudt, omdat het immers eendraohtig handelen vooropstelt! De mid delen om het te bereiken worden verwaar loosd, zijn eigenlijk in het vergeetboek ge raakt, omdat men zich in ingewikkeldhe den verstrikt heeft. Het is ervaren lieden, die zich nuchter rekenschap van de dingen plegen te geven en die in staat zijn zich boven de kwesties te stellen, dan ook wei- hekend, dat men van de eenvoudigste zaak m betrekkelijk kortïn tijd een ingewikkeld probleem kan maken. Dikwijls ziet men dan door de boomen het bosch" niet meer. Inderdaad leert de levenspractijk, dat het velen lichter schijnt te vallen een zaak te compliceeren dan haar door erkenning van de hoofdzaken, langs den aangewezen weg, tot oplossing te brengen. Men belandt hu een doolhof en de eenvoudige van geest, onder den indruk gebracht door al dit ver toon van scherpzinnigheid en kunstige con structies, geeft het op en komt b'ovendien m den waan, dat eenvoudige redeneeringen 1.? 0Plpssiugen niet te vertrouwen zijn. Want hij begrijpt ze, hem lijken ze bevre digend en bij vorige gelegenheden 'is hem a'tijd verteld, dat er veel meer achter zat en werd het zoo onbegrijpelijk, dat hij eerbiedig moest erkennen dat hij er geen touw meer aan kon vastknoopen. Maar de waarlijk groote gedachten en oplossingen zijn altijd eenvoudig en voor iedereen dui- 1 kenmei'M hun grootheid, zoo ais het eenvoudige, maar wonderlijk Poeiende en aangrijpende muzikale, thema oen grooten componist kenmerkt en het ectinische den grooten constructeur, die" oe ontwikkeling van het product ineens op nieuwe wegen brengt. Waarmee wij weer G'osler-Meteor vliegtuig zijn terug- Er zijn in dezen tijd belangrijker records ^''beteren dan die van het vliegtuig, r zijn gebieden, waarop wij al blij zouden Un met een snelheid van tien kilometer ^plaats van duizend, omdat men volkomen i staat, Ov^r de geheele linie gerekend is n °°k nauwelijks vooruitgang te be- P Wen. Ondanks de Gloster-Meteor met Omü f Per uur en haar record, maat men den eenvoud der groote lijnen "t net of niet zien wil. it. P. DE 4SSTE DAG WAS DE LAATSTE: Sovjet-Unie wenscht 200.000 man troepen in Duitschland te houden De conferentie van Moskou is gisteren geëindigd. Na 45 dagen van intensieve on bewogen onderhandelingen kon noch over het Buitsche, noch over het Oostenrijksehe vredesverdrag beslissende eenstemmigheid worden bereikt. Er zijn tal van problemen overgebleven, die niet konden worden opgelost: De Duitsche economische eenheid, de viermogendheden-overeenkomst tegen een eventueele komende Duitsche agressie, de vermindering van de bezettingstroepen in Europa, welke vraagstukken als primair golden, zijn niet in besluiten kunnen worden vastgelegd. Gisteren nog bleek, hoe over de Oostenrijksehe aangelegenheid zelfs een elementair verschil van meening bestond, daar Molotof weigerde de vaststelling van het Oostenrijksehe vredesverdrag voor te leggen aan de Algemeene UNO-vergadering, die in September wordt gehouden. Bo vendien kwam nog een meeningsverschil ten aanzien van het aantal in Duitschland te handhaven bezettingstroepen aan het licht: Rusland eischt tweemaal zooveel troe pen als Engeland en Amerika. De vier ministers hebben tenslotte besloten, in November 1947 in Londen opnieuw bijeen te komen. Molotof verwacht resultaat Gisteravond vereenigden de voornaam ste tien leden der vier delegaties zich in het Kremlin op een afscheidsdiner, dat door Stalin werd aangeboden. Tevoren had een slotvergadering plaats, waarbij het probleem van de vermindering der bezet tingstroepen de hoofdschotel vormde. Molotof stelde den eisch. dat Rusland 200.000 man in Duitschland zou mogen houden, tegen 100.000 voor Engeland en Amerika. Hij motiveerde dit aantal door er aan te herinneren, dat Rusland de eenige der drie mogendheden was, die door de Duitschers werd bezet. Bevin stond er op, dat Engeland 145.000 man zou mogen sta- tionneeren in zijn zone, waarop Molotof verwonderd vroeg, of de bedoeling der voorstellen niet een vermindering was- Tenslotte werd deze kwestie aan den ge allieerden bestuursraad overgedragen, die voor 1 Juni het aantal troepen van elk der mogendheden in Duitschland zal moeten vaststellen. Ook het viermogendheden-verdrag kwam nog ter sprake, waarbij Molotof nogmaals uitdrukkelijk betoogde, dat de Russische amendementen op de Amerikaansche voor stellen niet een verwerping van de idee beoogen, doch alleen een correctie van het Amerikaansche ontwerp nastreven. Hij gaf uitdrukking aan zijn verwachting, dat de uiteenloopende meeningen op dit punt zullen kunnen worden verzoend. Aangezien Molotof het Amerikaansche voorstel om de Oostenrijksehe aangelegen heid naar de UNO te verwijzen, van de hand wees, werd besloten op voorstel van Molotof een speciale commissie in te stellen, die op 1 Mei in Weenen zal bij eenkomen om de niet-opgeloste problemen der Oostenrijksehe kwestie af te handelen. Gastheer was afwezig Op het afscheidsdiner in het Kremlin, aangeboden door Stalin, was de gastheer zelf niet aanwezig. Aan het banket werd deelgenomen door de ambassadeurs van de landen der drie eeregasten te MoskÖu, Sir Maurice Peterson, Bedell Smith en gene raal Georges Catroux, alsmede door gene- generaal Andrei Zjdanof, lid van den raad van den Oppersten Sovjet, Georgi Malen kof, plaatsvervangend voorzitter van den Sovjet-Russisch en ministerraad, generaal Nikolai Boelganin, vice-voorzitter van den ministerraad, Andrei Wisjinsky, plaatsver vangend minister van Buitenlandsche Za ken, de maarschalken Konjef en Was- silefs-ky, luchtmaarschalk Versjinin, als mede de Sovjet-Russische ambassadeurs in Amerika, Frankrijk en Groot-Brittan- nië, Novikof, Bogomolof en Zaroebin, en Kiselef, minister van Buitenlandsche Za ken van de Wit-Russische Sovjet-repu bliek. Generaal Marshall, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, is hedenmorgen te negen uur plaatselijken tijd per vliegtuig uit Moskou vertrokken. Fransche partijen tegen de R.P.F. De Fransche socialistische partij heeft de communisten, de MRP en de radicale partijen uitgenoodigd, om gezamenlijk te spreken over de wijze, waarop de partij van De Gaul-le, de RPF, het best kan wor den bestreden. Het woord is aan. Holbrook Jackson: Geluk is een vorm van moed. De hevige storm, die meer dan drie dagen de kust van Engeland heeft geteisterd, is de oorzaak van een scheepsramp zooals Enge land in jaren niet heeft meegemaakt. De storm joeg de olietanker „Samtampa" op de Sker Rock nabij Mumbles. De reddings boot van Mumbles bemand met acht man voer uit, nadat de S.,O.S.-signalen van het schip waren opgevangen. De pogingen luk ten niet en niet alleen kwamen de 42 man der bemanning van de „Samtampa", welke inmiddels finaal door midden ivas gebro ken om, doch toen het daglicht aanbrak vond men tevens de omgeslagen reddings boot terug zonder een spoor van de moe dige redders. Men vreest dat alle 50 mannen den dood in de golven hebben gevonden. Een luchtopname van het wrak der „Samtampa". In zijn gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden nota over de financieele po sitie van ons land laat minister Lieftinck een somber geluid hooren. Hij verklaart, dat moeilijke jaren in het verschiet liggen en dat het Nederlandsche volk zal moeten beseffen, dat van een terugkeer tot de voor-oorlogsche goederen-bevoorrading voorloopig geen sprake zal kunnen zijn. Eerder zal het tegendeel blijken. Wij leven volgens den minister van de hand in den tand en als wij geen verdere credietcn krij gen, zal het kapitaalbezit in het buitenland gelid uideerd moeten worden. Het zal reeds noodzakelijk zijn een deel van het Amer- kaansche effectenbezit vrijwillig of onvrij willig te realiseeren. Om de deviezenmoeilijkheden te boven te komen ziet de minister slechts één mid del: meer exporteeren! Er zal nog scher per worden toegezien op een zoo nuttig mogelijk gebruik van deviezen en onder persoonlijke leiding van den minister wordt onderzocht, op welke wijze het invoer programma voor dit jaar verder kan wor den besnoeid. De deviezenbegrootingen Offensief wordt over het heele land uitgebreid De Grieksche brigade-generaal Stylianos Manidakes, officier van den Griekschen generalen staf, deelde U. P. mede dat het offensief tegen de guerilla-benden zeer binnenkort over geheel Griekenland zal worden uitgebreid. Hij zeide dat in de dertien dagen dat het offensief than-s duurt, de regeerings- troepen een gebied van 4000 vierkante kilometer hebben gezuiverd en 349 terro risten gevangen hebben genomen. Manidakes zei-de vervolgens, dat het aantal opstandelingen dat zich overgeeft, dagelijks grooter wordt. Hij zeide dat dit voor hem het bewijs was dat de opstande lingen tot het inzicht waren gekomen dat zij als gevangenen goed behandeld zullen worden. De generaal deelde mede dat de verlie zen, van 't leger 18 dooden en 53 gewonden bedragen. De meeste verliezen zijn gele den onder de gendarmes, hetgeen zijn v^w,. oorzaak vindt in het feit dat deze zich raai Mark Clark en andere leden van de meestal in kleine buitenposten bevinden. delegaties. Van Russische zijde zaten aan: Molotof, de minister van Buitenlandsche Zaken, Centraal guerilla-leger in Spanje Een van de twee mannen die bij een vuurgevecht met de Spaansche civiele garde gedood werden, werd gisteren in een verklaring van het bureau van den ci- vielen gouverneur in Ciudad beschreven als „dhef van het tweede garnizoen van het centrale guerilla-leger". Dit was de eerste aanduiding van het bestaan van een centraal guerilla leger in Spanje. De naam van den garnizoenschef was volgens deze aankondiging Norberto Gime- nez. De tweede gesneuvelde was Manuel de la Maza die een patrouille zou heb ben -geleid welke verschillende illegale daden bedreef. Brand in een goudmijn In een goudmijn te Malartic (Quebec) is* meer dan 600 meter onder den grond brand uitgebroken; 16 mijnwerkers werden door het vuur verrast. Vijf wisten zich in veiligheid te stellen, van wie een echter naderhand is overleden tengevolge der gasdarapen. De reddingsploegen hebben tot nog toe geen teeken gehoord, dat er op zou kunnen wijzen, dat de overige elf' nog in leven zijn. Het reddingswerk wordt voortgezet. welke vaak worden aangevallen. Onder dit corps vielen dan ook 11 dooden en werden 11 anderen gewond, zoo zeide Manidakes. Griek tegen Griek. Hij vervolgde: „omdat de vijanden ook Grieken zijn, is deze vorm van oorlog zoo uiterst betreurenswaardig. Er bestaat hierover dan ook geen enthousiasme doch er is slechts een streven deze aangelegen heid spoedig te beëindigen." Tenslotte zeide de generaal, dat het.of fensief zou worden voortgezet totdat het „uiteindelijk resultaat" is bereikt. Hij wist echter niet te zeggen wanneer dit zou zijn. Premier Maximos deelde in het parle- Rabbijn waarschuwt gouverneur van Cyprus De vertegenwoordiger van het rabbinaat te Londen, rabbijn Heilpern, heeft den gouverneur van Cyprus, Lord Winster, er voor gewaarschuwd, dat de toestand in de kampen der Joodsche illegale immi granten op Cyprus nog steeds gespannen is en dat het op tijd vertrekken van de maandelijksche immigratiequota noodza kelijk is. Bij -het vernemen van het bericht, dat Vrijdag bij een schietpartij, die zonder waarschuwing zou zijn gehouden, onder de geïnterneerde Joden één doode en zes ge wonden zijn gevallen, heeft Lord Winster verklaard, dat een onderzoek zal worden ingesteld en de eventueele schuldigen zul len worden gestraft. Een af deeling Britsche beredenpolitie op patrouille in de buitenwijken van Jeruza lem, waar de controle verscherpt is sinds de terechtstelling van Dov Gruner, den Jood- schen verzetsman, wiens dood een groote verbittering onder de Palestijnsche Joden veroorzaakte en een opleving van de terroristische ^etiviteit ten gevolge had. ment mede dat het aanbod van de regee- rings-amnestie van kracht blijft, doch dat de acties tegen de guerilla-strïjders, die weigeren te capituleeren of hen die van specifieke oorlogsmisdaden worden be schuldigd, voort zullen gaan. Voorts zeide Maximos, dat Griekenland niet alleen Amerika's financieelen steun wenscht, doch ook de hulp van experts op economisch, technisch en belasting gebied voor den wederopbouw van het land. Dit omdat.het Grieksche volk niet in staat is zelf zijn na-oorlogsche problemen op te lossen. van alle departementen, ook die van Ma rine en Oorlog worden herzien. Er zal vooral de nadruk worden gelegd op aan- koopen, welke tot verhooging van onza export-capaciteit leiden. Meer dan ooit zijn deviezen te beschouwen als de brand stof, waarop de Nederlandsche -motor loopt. Men moet echter niet verwonderd zijn, aldus prof. Lieftinck, wanneer plotseling geen deviezen meer beschikbaar zijn. De situatie wordt nog verzwaard doordat de voorraden in ons land opraken. Aanvul ling is dringend noodzakelijk. Russisch ambassadeur naar Washington terug De Sovjet-ambassadeur in de Vereenlgde Staten, Nicolai Novikov, is Donderdag avond van het vliegveld te Parijs naar New York vertrokken. Novikov was eenige dagen geleden uit Moskou, alwaar hij aan de ministerconferentie had deelgenomen, te Parijs gearriveerd. Een woordvoerder der Russische ambas sade zeide dat de ambassadeur op zijn post te Washington terugkeert, meldt United Press. De Koning en Koningin van Denemarken werden op hun tocht door Kopenhagen vlak na de proclamatie waarbij Frederik tot koning werd uitgeroepen, hartelijk toem gejuicht door de bevolking der Deensche hoofdstad. Russische klacht leidde tot onderzoek, dat merkwaardige feiten aan het licht bracht Vlak na een sensationeele publicatie in het in Oostenrijk verschijnende Russische leger- blad „Oesterreichische Zeitungen", die onthulde dat Oostenrijksehe politie-autori- teiten aan de ondergrondsche nazi-organisaties gelegenheid gaven zich in de gevange nissen te organiseeren, heeft de Oostenrijksehe regeering in een offieieele verklaring geopenbaard, dat drie politie-officieren zijn ontslagen en twee andere gearresteerd in verband met het feit, dat de SS-generaal en voormalig lid van den Rijksdag Franz Richter, die in Weenen gevangen zat, verleden week is ontsnapt. Het regeeringscom- muniqué geeft verder toe, dat er ernstige onregelmatigheden zijn geschied, en dat voormalige nationaal-socialistischc politie-officieren belast waren met de bewaking van nazi-gevangenen, „wegens gebrek aan personeel". Deze bedenkelijke onthulling wordt nog verzwaard door het feit, dat tevens werd toegegeven hoe voormalige SS-officieren vrij in Weenen mogen rondloopen zonder dat zij behoeven te werken. Deze gevange nen genoten onder -meer het privilege, dat zij in de gelegenheid waren ongecensureer de brieven en pakjes te ontvangen en te verzenden. Het communiqué geeft toe, dat zich ern stige overtredingen hebben voorgedaan en dat er gevaar voor plichtsverzuim was van de zijde der politie-officieren. Alle be schuldigingen van de Sovjets zullen worden onderzocht. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft opdracht gegeven alle voor malige nationaal socialistische politie-offi cieren, die tijdelijk opnieuw in dienst wa ren genomen wegens gebrek aan politie beambten onmiddellijk te ontslaan. Ter illustratie van de mistoestanden diene, dat een bekend SS-officier, Walter Rohm, naar U.P. meldt, .kans gezien heeft een fotograaf te bezoeken om zijn portret voor zijn identiteitskaart te laten maken. Een der ontslagen politie-officieren stond aan het hoofd van de economische afdeeling van het politiebestuur. Andere beschuldigingen. De onder Sovjet-Russische controle staande „Berliner Zeitung" heeft het mili- Spinnerij met kostbare machines uitgebrand Een felle brand heefl in den afgeloopen nacht de spinnerij van de wollenstoffen- fabrdek der firma W. Brands en Zonen te Tilburg in de asch gelegd. Een bewoonster van de Kotterstraat, waar de spinnerij gelegen is, ontdekte den brand. De eerste taak van de brandweer was, het vuur in te sluiten, daar de brand de woningen aan de overzijde van de straat bedreigde. Na ongeveer drie kwar tier slaagde zij hierin. Vervolgens werd het vuur met negen stralen aangetast. Na twee uur blussehen was men den brand meester. Hedenmorgen duurde het blusschingswerk nog voort. Groote hoeveelheden spingaren alsmede kostbare machines, waaronder een aantal nieuwe, welke men Bezig was te monteeren, gingen verloren. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op 500.000. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het achteloos wegwerpen van een bran dend sigarettenpeukje. taire bestuur van de Britsche zone in Duitschland verweten, de werkzaamheid toe te staan van de „welbekende fascisti sche Lud-endorff-vereeniging, verkapt als een religieuze en democratische organi satie", aldus meldt Tass. „Deze organisatie is, onder leiding van Matilda Ludendorff, haar werkzaamheid begonnen met rond zending van circulaires en verleening van hulp, aldus contact zoekend met haar voormalige leden en overblijfselen van Hitler's partij", aldus de Berliner Zeitung. MatMda Ludendorff is een heftig anti- semiete, die rassenhaat predikt en deel nam aan de ideologische voorbereiding van Hitler's greep naar de madht. Ziet dan niemand in de Britsche zóne, dat een nieuw fascisme den kop opsteekt?" Doodstraf geëischt tegen ex-N.S.B.-propagandachef Voor het Amsterdamsch Bijzonder Ge rechtshof, dat iA Utrecht zitting hield, hadi zich J. H. uit Utrecht te verantwoorden, die hoofd is geweest van de afdeeling pers en propaganda van de N.S.B. en propa gandaleider voor Duitschland. Hij schreef jarenlang artikelen in het Nationale Dag blad en Volle en Vaderland. De procureur-fiscaal mr. L. W. M- M. Drabbe vergeleek H. met Blokzijl en eisch- te tegen hem de doodstraf. H. voerde tot zijn verdediging aan, dat hij gemeend had de Nederlandsche belangen te dienen. Tegen W. N. een anderen Utrechtenaar, werd eveneens de doodstraf geëischt. N. had zichaangesloten bij het legioen „Ne derland" en aan het Oostfront gevochten. Hij werd daar zwaar gewond en is na zijn herstel als instructeur opgetreden, Bedenkelijke wijze van critiek der Labour-rebellen Naar wordt vernomen, telt de groep Labourleden, die aan den vooravond van de nationale Pinksterconferentie der La- bourparty een manifest zal uitgeven, waar in op de partij „opbouwende critiek" zal worden uitgeoefend, ten minste drie parle mentaire privé-secretarissen van Labour- ministers, namelijk die van de ministers van Steenkool, Voedselvoorziening en V olksgezondheid. Aan de functie van parlementair privé- secretaris is geen salaris verbonden en de gene die haai- bekleedt, geniet een groote mate van vrijheid. Van hem wordt echter verwacht, dat hij zich niet zal inlaten met critiek op den minister aan wien hij is toegevoegd. Donderdagmiddag om vier uur plaatse lijken tijd heeft het machtige Britsche oorlogsschip „Vanguard" met de konink lijke familie aan boord, de haven van Kaapstad verlaten en de thuisreis aan vaard. De koninklijke standaard wapperde van den hoofdmast. Aan stuurboordzijde voerde de „Vanguard" de persoonlijke vlag van den koning. Hiermede is het einde gekomen van de koninklijke reis naar Zuid-Afrika, die twee maanden ge duurd heeft. Het besluit van het verblijf der konink- Zoon van den in Argentinië ,duce" De Argentijnsche bladen „El Mundo", „Critica" en „La Razon" melden dat Vit- torio Mussolini zich in Argentinië ophoudt. La Razon vertelt dat hij van de geal lieerde bezetters toestemming heeft ge kregen om uit Italië te emigreeren. Hij maakte de reis op een Braziliaanseh schip, doch het blad heeft niet kunnen ontdekken hoe hij er in geslaagd is Argentinië illegaal binnen te komen. Het blad vertelt dat hij zich aanvankelijk zorgvuldig had vermomd en een baard had laten staan. Hjj werd echter onvoorzichtig, woonde een boks wedstrijd bij en bezocht Italiaansche vrienden. La Razon vertelt nog dat de zoon van den duce een maand in het land is en zich op het oogenblik in de buurt van de noordelijke grens ophoudt, aldus Un. Press. lijke familie in Zuid-Afrika werd gevormd door. een offieieele lunch in het stadhuis van Kaapstad, waarbij de minister-presi dent van de Zuid-Afrikaansche Unie, veld maarschalk Jan Smuts de waardeering en dankbaarheid van het land vertolkt heeft voor het koninklijke bezoek, dat, naar hij zeide, gedurende vele jaren in de her innering zou blijven voortleven. De koning bracht namens zijn gezin zijn dankbaarheid tot uiting voor de har telijke gastvrijheid, die regeering en volk van Zuid-Afrika aan den dag hadden ge legd en beschreef den tocht als een „schit terende ervaring". Hij zeide groot ver trouwen te koesteren in de toekomst van de Zuid-Afrikaansche Unie. Koningin Elizabeth richtte eenige af scheidswoorden tot de Zuid-Afrikaansche vrouwen en kinderen. OPNIEUW IETS MEER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Gedeeltelijk bewolkt met tijdelijk eenigen lichten regen. Iets lagere temperatuur dan vandaag. 26 April: Zon op 5.22 uur, onder 1.9.54 uur Maan op 8,56 uur, onder 1.47 uur (Zondag Eerste Kwartier).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1