C Noodzakelijke cultureele samenwerking met gebiedsdeelen in de West „Auto-telefoon": een uitvinding met vele mogelijkheden Overal heerschtgebrekaan jonge^ voor de vakopleiding Landbouwers betaalden te hooge loonen J Wereldnieuws VRIJDAG 25 APRIL 1947 Vacuum moet spoedig worden aangevuld ïn een tijd van toenadering op velerlei gebied tusschen Nederland en de West-In dische gebiedsdeelen kunnen serieuze op merkingen over een tekort aan cultureele samenwerking bezwaarlijk met een schou derophalen voorbij worden gegaan. Land- genooten, die na den oorlog terug kwamen in Suriname, op Curacao of Aruba, en met scherpen blik en critisclien zin het cultu reele levenspeil van de bevolking tracht ten te ontleden, zijn allengs tot de conclu sie gekomen, dat hier een vacuum hecrscht. dat ten spoedigste mede van Nederland uit dient te worden aangevuld. Te meer klemt dit waarschijnlijk, omdat in de bezettings jaren de Amerikaansclie invloed in Suri name, zoowel als op de eilanden, in belang rijke mate is versterkt en eenig Neder- landsch tegenwicht derhalve allerminst 011- gewensent kan worden genoemd. In ieder geval is uit deze en andere overwegingen de oprichting tot stand ge komen van het Cultureel Comité Neder- land-West-Indië, dat als zijn dagelijksclie bestuurders koos: Jkvr. M. J. Barones van Heemstra (voorz.) te Leeuwarden; H. J. F. K. van den Arend, Chef Afdeeling West- Indië K.L.M. (penningm.) te 's-Graven- hage en mej. Mr. Joh. Felhoen Kraal (secr.) p/a afdeeling Volkenkunde van het Indisch Instituut te Amsterdam. Het Comité stelt zich voor het doel te bereiken door in Nederland het contact punt te vormen voor de uitwisseling van cultuuruitingen van Nederland en de West, maar heeft in zijn eerste bijeenkomsten met nadruk geconstateerd, dat het zijn werk alleen zal voortzetten, indien er ginds voldoende belangstelling voor blijkt te be staan- Geen oogenblik mag men daar den indruk hebben, dat men uit Nederland wordt „bevoogd" of „bedokterd". Waaruit volgt, dat de volgende stap (welke trou wens spoedig wordt verwacht) van West- Indië uit zelf zal moeten komen. Hier een „pool" en daar een „pool" en tezamen kun nen zij het overkoepelende lichaam vor men, dat in een cultureele behoefte kan voorzien, en aan vele wenschen der kunst kringen tegemoet zal kunnen komen. Het Comité denkt hierbij aan muziek en too- neel, maar ook aan voordrachten en ten toonstellingen, o.a. van schilderijen, enz. en het is overtuigd bij goede coördinatie een zeker peil van de uitzendingen te kun nen waarborgen en bovendien al te hooge kosten te kunnen voorkomen. Goodwill van artisten en organisatoren moet daartoe meewerken. Daar immers eerstgenoemden er van doordrongen moe ten zijn, dat er voor hen óók in de West een cultureele taak te vervullen is, zoodat zij geen exorbitant hooge eischen mogen stellen, hoopt en verwacht men, dat de le- met het vliegtuig mee te krijgen, zou men in Suriname, Curagao en Aruba het nieu we weekblad bijna even vroeg thuis heb ben als wij hier in Nederland. Uitgevers zal worden gevraagd van iedere nieuwe uitgave 2 of 3 exemplaren ter beschikking te stellen van de West. Radio en film zullen zoo mogelijk nog meer worden gebruikt dan reeds thans 't geval is. Uit Hilversum vinden al reeds geruimen tijd regelmatig uitzendingen plaats naai de West en film-documentaires worden door de regeering al op vrij groote schaal voorbereid, maar met wenschen dienaan gaande uit West-Indië zal gaarne rekening worden gehouden. En tenslotte zullen ginds vele bezitters van. huizen worden opge wekt aandacht te besteden aan restauratie van hun panden. Cultuurbezit moet wor den beschermd en het is voor het karakter van land en volk van het hoogste belang, dat de Nederlandsche bouwtrant zooveel mogelijk in stand wordt gehouden Twee zwervende militairen voor den Krijgsraad Een Geldersman kwam niet in Indië, maar in Weenen terecht De soldaat P. ter B. bevond zich als eenige Geldersman tusschen Groningsche soldaten van zijn bataljon. Volgens zijn bewering „zeiden ze nooit een woord tegen hem" en toen het bataljon in het vorige najaar naar Indië moest, meldde Ter B. zich niet. Den volgenden dag ver voegde hij zich echter bij het Ministerie van Oorlog, waar hem een reisorder voor Engeland, waar zijn onderdeel reeds was aangekomen, werd verstrekt. Reizende van zijn woonplaats Apeldoorn via Nijmegen naar Oostende ontmoette hij een Neder lander, die in Amerikaanschen militairen dienst stond. Deze haalde hem over mee naar Duïtsch- land te gaan, waar hij, Ter B., „ook wel" in dien dienst zou kunnen komen. In Frankfort am Main werd Ter B. echter in den steek gelaten. Hij zwierf door naar Weenen, waar hij logeerde bij een kennis je maar een maand later was hij terug i,tïV XW1 in Nederland, stak zich in bungerkleeren Spreken. Troepeiiverscliepingen naar Indonesië Heden 25 April vertrekt de „Boissevain" uit Amsterdam naar de tropen met 2000 Nederlandsche militairen aan boord. Den 2en Mei gaat de Indrapoera uit Rotterdam naar Indonesië met 1200 man aan boord. Klaverblad aan den haal Drie arrestanten zijn er in geslaagd uit de oude Alexanderkazerne in Den Haag te ontsnappen. Eén van hen, de 25-jarige Amsterdammer Th. in 't H. was behalve voor diefstal, m arrest wegens verdenkin gen inzake ernstige politieke delicten. Nummer twee, afkomstig uit de Haarlem mermeer, is 21 jaar oud en was ingesloten, daar hij van diefstal met braak verdacht wordt. De derde, G. C. N. uit Bloemendaal, bevond zich om dezelfde reden in voor arrest. De Haagsche marechaussee vermoedt, dat het drietal zal probeeren naar het buitenland uit te wijken. HORECA-ADVIES VOOR 3 MEI. liet karakter van de doodenherdenking op den avond van 3 Mei is voor „Bedrijfs- horeca" aanleiding geweest haar leden thans te adviseeren om hun bedrijven, voorzoover deze geen onmisbare functie vervullen in het openbare leven, op dien dag na 18 uur 's avonds te sluiten. Voor die bedrijven, welke geopend zui len blijven, doch waar muziek ten ge'hoore pleegt te worden gebracht, adviseert Be- drijfshoreca de muziek na. 18 uur achter wege te laten. Britsch-Scandinavische Zuidpool-expeditie Generaal-majoor Hjalmar Larsen, ont dekkingsreiziger en in oorlogstijd bevel hebber van de Noorsche luchtmacht, zou heden uit Oslo naar Londen vertrekken voor het voeren van besprekingen met autoriteiten van de Royal Airforce over een eventueele Britsch-Noorsch-Zweed- sche Zuidpool-expeditie. Deze, louter we tenschappelijke, expeditie zou in den herfst van 1948 beginnen en het tot nog toe onbekende gebied van Prinses-Astrid- land gaan verkennen. Hoofddoel van de expeditie is het bestudeeren van klimato logische veranderingen, welke, naar men aanneemt, aan de Zuidpool plaats vinden. Graanconferentie een mislukking Engeland, Canada en Britsch-Indië heb ben op het laatste oogenblik geweigerd de voorgestelde minimum- en maximum- graanprijzen, vast te stellen door de inter nationale graanconferentie te Londen, goed te keuren. Besloten werd de geheele kwestie over te laten aan de wereldgraanconferentie, die te Washington zal worden gehouden. Dit verrassende besluit van de drie ge noemde landen werd gisteren op de ple naire zitting der conferentie medegedeeld. Waarnemers zijn van oordeel dat hier door de graanconferentie volkomen mis lukt is en dat er geen wereld-graanover- eenlcomst tot stand zal kunnen komen voor den volgenden oogst, aldus Un. Press. Opbellen van elk voertuig uit als er te zijner tijd geld en materiaal is Interessante mededeelin gen van-de directie tan Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem Minister Neher die in zijn functie van directeur-generaal van de PTT, eenigen tijd geleden een bezoek aan Amerika bracht, vertelde bij zijn terugkeer dat hij in New York uit een rijdende auto met zijn echtgenoote in Nederland had ge sproken. Doch niet alleen in de „nieuwe wereld" is dit mogelijk. Ook in Nederland rijden thans twee auto's van de PTT, van waaruit men met iederen abonné, zelfs in New York, Batavia of Melbourne kan en vond een baantje. Langen tijd daarna werd hij wegens desertie gearresteerd. Ter B. kreeg van den Krijgsraad ontslag uit den dienst plus twee jaar en 8 maanden gevangenisstraf onder aftrek van voor arrest. Jansen in Albion. Een Tilburgsclie soldaat, die „per onge luk" zooals hij zeide zijn onderdeel zonder den van de kunstkringen bereid zijn om j hem uit Engeland naar Indië zag vertrek- aan degenen, die hun de kunst uit Neder land brengen, als logé gratis onderkomen te verschaffen. Hetgeen op zichzelf ook weer nuttige contacten kan leggen voor later. In de meeste gevallen zullen de uitzen dingen ongetwijfeld uit de baten kunnen worden gefinancierd. Voor gevallen, waar in zulks niet mogelijk is, daar de uitzen ding cultureel verantwoord moet worden genoemd, wordt een garantie-fonds ge sticht, waarin ook eventueele baten terug zullen vloeien. Niet alleen van overheids wege hier zoowel als ginds, maar ook van particulieren hoopt men bijdragen te krij gen en het is stellig een bemoedigend tee- ken te dien aanzien dat Mr. de Niet na mens Overzeesohe Gebiedscjeelen en Mr. Reinink namens het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds in het Comité zitting hebben genomen en hun voile medewerking hebben toegezegd. Om daarenboven aan de West een groo- ten invloed in het Comité te geven, heeft men aan. de kunstkringen in Suriname, op Curasao en Aruba de gelegenheid geboden om elk een lid in het dagelijksch bestuur te kiezen. Plannen in voorbereiding. Hoewel de zaak nog niet in kannen en kruiken is. heeft men al plannen voor de naaste toekomst, en hoopt men in Juni de eerste uitzending te kunnen verzorgen. Men wil trachten de rij te openen met mu ziek, piano of viool. Violen moeten welis waar tropenvast worden gemaakt (omdat de lijm anders los laat) en er zijn stalen snaren noodig, maar een uitzending van musici vergt in ieder geval belangrijk min der voorbereiding dan een tooneelgroep met haar vele requisieten. Ook met de „Sprookjesspelers" (voor de scholen) zijn reeds voorloopige besprekingen gevoerd. In totaal denkt men ongeveer vier uitzen dingen per jaar te verzorgen. Intusschen zal het Comité zijn werk zaamheden niet hiertoe beperken. Zijn taak strekt immers aanzienlijk verder- Boek, film, tijdschrift zijn onmisbaar voor de West ter bevordering van een Neder- landschen inslag in het cultureele peil. Maar de tijdschriften, welke men ginds vindt, zijn minstens 4 h 5 weken oud, om dat ze vanwege de hooge kosten per boot moeten worden verzonden en het aantal exemplaren van nieuwe Nederlandsche boeken is miniem. Een oplossing zou waar schijnlijk te vinden zijn, indien veel meer landgenooten in de West zich op eenige Nederlandsche tijdschriften wilden abon- neeren en de verzending van hieruit per vliegtuig zou kunnen geschieden. Voor een oud tijdschrift betaalt men thans viermaal den abonnementsprijs, dan zou het door de groote hoéveelheid ongeveer Weemaal dien prijs worden. En als het dan lukken zou, die pakketten nog des Donderdags De radio geeft Zaterdag 7,00, 8.00, 13,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voorlezen. 10.35 Tenor en piano. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Familieberichten. 12.00 Orgel. 12.35 Harmonie-orkest. 13.00 Strijd krachten. 14.00 Sport. 14.15 „Judas Maccabeus". Handel. 15.20 Litterair interview. 15.45 Huismu ziek. 16.10 Volkstulr( 16.25 Lichte muziek. 17.00 Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters spreekt, 17.30 Voor de jeugd. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Viool en plano. 19:30 Voor de rijpere jeugd. 20.15 Metropole-orkest. 20,45 Luisterspel „Doo- denhuis". 21,15 Gevarieerd programma.. 21.20 Socialistisch commentaar. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Nachtvoorstelllng. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8,00. 13.00. 19.00. 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.30 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.30 Politiebe richten. 10.00 Voor kleuters, 10 15 „De vroolijke vrouwtjes van Windsor", verkort. 11.00 Voor zieken. 11.45 Pianosonate. Mozart. 12.00 Koor. 12.30 Damsorkest, 13.45 Tooneel en film. 14.05 Platen. 14.35 Sport. 16.30 Gregoiiaansch. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Weekoverzicht. 18.20 Luis terserie ..Buffalo Bill" 19,15 Lichte muziek. 19.45 Nederland en Indië. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Ge varieerd programma. 22.00 Platen op verzoek. j2.45 Avondgebed. 23.25 Uit Fransche opera's,; ken, dook uit angst voor straf ruim ander half jaar onder in de Engelsche samen leving, waar hij den naam van Jansen voerde. „Kon je geen beteren naam verzinnen?" vroeg de president van den krijgsraad hem. „I-k wou het niet te ingewikkeld maken", antwoordde de soldaat. Zijn verdwijning veroorzaakte indertijd uitvoerige ambtelijke en diplomatieke cor respondentie, Hij werd tenslotte te Dublin (Ierland) teruggevonden. In deze zaak kwam een aardig Iersch meisje ter sprake, maar zij bleek niets te maken te hebben gehad met de desertie. Na bijna vijf maan den voorarrest werd de soldaat bij de troep terug geplaatst, waar hij reeds geruimen tijd weer vlekkeloos heeft dienst gedaan. De straf was gelijk aan het voorarrest en de „onderduiker" marcheerde, opge lucht, „model" af. BOERDERIJ AFGEBRAND. De landbouwschuur „Het Vagevuur" bij Bergen op Zoom -is door een feilen brand totaal in de asch gelegd. De sterke wind wakkerde de vlammen, die in de houten, met riet bedekte schuur ontstond, aan en deed ze overslaan naar de aangrenzende woning met schuur en strooklamp. Twee paarden en eenige varkens vonden den dood. De schade is groot en wordt slechts voor een klein deel door verzeke ring gedekt. „Toch is deze uitvinding niet nieuw meer", vertelde ons de heer G. Emmerik, hoofd van den radiocontröledienst der PTT. „Reeds in 1938 en 1939 was het mogelijk uit rijdende auto's te spreken. Kort voor het uitbreken van den oorlog hadden wij een 200-tal apparaten aange schaft, waarvan er circa 150 in gebruik waren bij verschillende openbare diensten, Met een klein kastje in de bagageruimte en een simpele hoorn op het dash-board is het mogelijk uit elke auto op te bellen. Hechtenis en hooge geldboete opgelegd Voor den bijzonderen politierechter te Breda stonden drie landbouwers uit Steen bergen i,erecht wegens net uitbetaien van te hooge loonen aan landarbeiders Voor deze zaak bestond er in landbouwkringen in West-Brabant zeer groote belangstel ling, omdat deze landbouwers zich niet alleen niet gehouden hadden aan de voor schriften van den rijksberruiddeiam- ten aanzien van de loonen, maar ook de over eenkomst hadden geschonden, die de land bouwers in West-Brabant onderling had den gesloten om geen hocgcre loonen dan de vastgestelde te betalen. Een der ver dachten had een brief aan den politie rechter gericht, waarbij hij verzocht „hem toch maar flink te straffen, omdat de boe ren moeten merken, dat het den rechter ernst is met het optreden tegen de te hooge loonen aan landarbeiders, want met die loonen loopt het de spuigaten uit". De drie boeren hadden voor accoord- werk een loon betaald van een gulden, hoewel zij ten hoogste 84 cent mochten betalen. „Dat is nu allemaal wel mooie theorie", zei een der verdachten, „maar de practijk is heel anders. Als men geen mensehen krijgt en men wil toch op tijd den oogst binnen hebben, dan betaalt men graag wat meer". De tweede verdachte verklaarde, dat een commissionair f 1.25 aan de arbei ders mag betalen. In zijn requisitoir zeide de officier van Justitie mr. Kneppkens dat het er om gaat, of de prijzen welke de landbouwers kunnen maken, hun kosten dekken. „De loonen zijn tot een waanzinnige hoogte ge stegen. Er heerscht onder de boeren een paniekstemming, omdat zij bang zijn hun oogst door gebrek aan arbeidskrachten niet op tijd te kunnen binnenhalen. Tegen het euvel der te hooge loonen, die tot faillis sementen onder den boerenstand leiden, bestaan er twee methoden: optreden tegen de werkgevers, die arbeidskrachten weg lokken door te hooge loonen en optreden tegen de arbeiders, die zich laten weglok ken. Om het principieele van de zaak eischte de officier een hooge straf, name lijk voor iederen verdachte twee maanden hechtenis, f 6000 gulden boete en open baarmaking van het vonnis. De verdediger mr. Kuijpers, betoogde dat de drie boeren geen arbeiders bij an dere boeren hadden weggelokt. Zij wilden alleen de arbeiders in dienst houden in' de zoogenaamde overbruggingsperiode. In deze periode zouden de arbeiders een overbruggingssteun ontvangen, welke even groot geweest zou zijn als het loon, dat zij nu hebben gekregen. De verdediger vond den hoogen overbruggingssteun niet be vorderlijk voor den werklust van den ar beider. De politierechter deed terstond uit spraak en veroordeelde den landbouwer, die hem schriftelijk een flinke straf ge vraagd had, tot 36 dagen hechtenis en f 6000 boete en de beide anderen tot 30 dagen hechtenis en f 5000 boete. i zooals politie en electrisohe bedrijven. Deze apparaten waren door Philips ge leverd en geconstrueerd. Reeds den derden dag na de capitulatie kwamen de Duitschers de toestellen in beslag nemen, waarna we ze niet meer teruggezien hebben. Tijdens den oorlog is deze uitvinding de geallieerde landen verder ontwikkeld en zijn de voertuigen van de geallieerde legers met telefoons uitgerust, waardoor zij, behalve onderling, ook met diverse hoofdkwartieren, waar een vaste zender stond opgesteld, konden spreken. Nu de oorlog voorbij is, kan de uitvinding aan het normale leven ten goede komen". „Er is slechts één bezwaar", zoo zeide de heer Emmerik, „de kosten zijn enorm gestegen. Levertijd en kosten spelen de voornaamste rol, maar de PTT is druk bezig in dezen een oplossing te zoeken". Eenvoudig voorgesteld is de gang van zaken als volgt: Op een vast punt staat een zender opge steld en in het voertuig dit kan zoowel een auto als een schip zijn eveneens een zender en voorts is er een ontvanger aan gebracht. Deze zender en ontvanger heb ben een geringe krachtbron noodig en worden gevoed door een auto-accu. Met de golflengte van vier meter die thans ge bruikt wordt kan men een groote stad bestrijken, hetgeen ruimschoots voldoende is. Wil men den afstand, waarbinnen voer tuigen te bereiken zijn, vergrooten, dan dient men den vasten zender op een hoo- ger gelegen punt op te stellen. De auto zendertjes en ontvangertjes zijn elk onge veer 30 x 30 x 30 cm groot en kunnen gemakkelijk in de kofferruimte worden ondergebraoht. Men kan slechts in één richting spreken. De inzittende van de auto spreekt door den telefoonhoorn, die aan het dashbord van de auto bevestigd Hierbij drukt hij een knop in op den hoorn, waardoor de zender wordt inge schakeld. Aan het einde van zijn mededee- lirig zegit hij: „over", laat de knop los, automatisch wordt de ontvanger ingescha keld en de spreker aan de andere zijde van de lijn „komt binnen". Het is ook mogelijk een „heen en weer- gesprek", dus zonder dat de beide partijen „over" behoeven te zeggen, te voeren. In dat geval heeft men echter twee antennes en twee frequenties noodig. Via het ontvangstgebouw is het mogelijk met iederen abonné, waar ter wereld ook, te spreken. Naai' het oordeel van den heer Emmerik heeft de „auto-telefoon" vele mogelijk heden. Taxi-ondernemingen kunnen hun chauffeurs, waar zij ook rijden, bereiken en naar bepaalde adressen sturen. Het zelfde geldt voor de „wegenwacht", voor medici' en transportondernemingen. Het is zelfs mogelijk, voor medici een „blij vende waarschuwing" in hun auto te con- strueeren: komt de dokter bij zijn wagen terug, dan ziet hij door een rood lampje, dat hij opgebeld is en kan hij onmiddel lijk contact met den centralen post tot stand brengen. Welke waarde de „auto telefoon" voor de politie heeft, laat zich gemakkelijk begrijpen. Het zal op den duur zelfs mogelijk zijn, een normaal telefoontoestel met num merschijf in de voertuigen aan te bren gen, zoodat men zonder verdere tusschen- komst eiken abonné kan kiezen. De kosten zullen de eerste jaren zeker nog een be lemmering' zijn voor een belangrijke uit breiding. Er wordt in verschillende takken van onze industrie en nijverheid geklaagd over een groot tekort aan geschoolde vakarbei ders. Over de oorzaken daarvan schreven wij indertijd reeds. In den laatsten tijd kan men bovendien niet voldoende jongens krijgen voor vakopleiding. Dit is zoo verklaarde de directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem ons geen specifiek Haarlemsch 'ver schijnsel; uit alle oorden des lands komen dezelfde klachten. Wat het tekort aan jeugdige werkkrachten betreft, moet al lereerst bedacht worden, dat de Leer plichtwet in de oorlogsjaren met een jaar verhoogd is. Daarbij komt nog dat er veel meer jongelui in dienst zijn; vroeger telde een lichting 19.000 man, nu 43.000. De hoofdzaak is evenwel, dat er nu veel meer vraag: naar jeugdige werkkrachten is dan voorheen. Dit is een gevolg van de op leving die allerwege geconstateerd wordt. De Haarlemschè Ambachtsschool is vol ledig bezet: ook de vakopleidingen die hier bij verschillende industrieën bestaan, heb ben een behoorlijk aantal leerlingen. Er zouden evenwel, in verband met de toegenomen bedrijvigheid, veel meer jon gens opgeleid kunnen worden tot vak arbeider. Daarom is het jammer dat er nog zoo veel; jongens zijn die geen lust toonen om zich daarvoor op te geven. Een 15-jarige. die zich daarvoor aanmeldt, krijgt een loon van f 10. Elk jaar komt daar iets bij, tot dat hij tenslotte het inkomen van een vol slagen vakarbeider geniet- Dan is hij klaar voor het leven. Maar een 15-jarige, die zich opgeeft voor ongeschoold werk, krijgt in den regel minstens 15 gulden. Die 5 gulden meer lokken! Zoowel voor de jon gens als voor vele ouders. Dit is zeer te treuren, want die jongens, die geen jongens hun goede kansen voor het leven. Voor de maatschappij is het ook te be treuren, want die jongens die geen vakopleiding krijgen, worden de onge schoolde arbeiders van de toekomst. Ook nu is de arbeidsmarkt nog overvoerd met ongeschoolde arbeiders, van wie velen als zij de 40 jaar achter den rug hebben, geen rol meer spelen in het productie proces en dus aangewezen zijn op steun. Honderden jongens zouden te Haarlem nog voor vakopleiding in aanmerking ko men. Helaas zijn er vele jongens onder, die door de oorlogsjaren verknoeid zijn. Die zweiwen van den eenen baas naar den andere en stellen overdreven eischen wat loon betreft. Er zijn er die voor minder dan 40 of 50 gulden niet aan het werk wil len! Nog altijd zijn er bedrijfjes oor logsondernemingen die in staat zijn zooveel aan zulke jongens te betalen. Het aantal gaat evenwel regelmatig achteruit, zoodat het verschijnsel spoedig tot het verleden zal gaan behooren. Dan zullen die knapen wel gedwongen zijn om him eischen lager te stellen. Laten de jongens en vooral de ouders bedenken, dat het gaat om de toekomst der kinderen! Het is wel aanlokkelijk om in de eerste jaren wat meer geld te ver dienen, maar over jaren komt de teleur stelling. Dan is het te laat. Er kunnen omstandigheden zijn, dat het voof de ouders zeer moeilijk is om van die extra inkomsten der kinderen af te zien. Daarom zou het misschien aanbeveling verdienen de mogelijkheid onder oogen te zien in speciale gevallen aan de ouders voor de eerste jaren een toeslag te beta len op de loonen der jongens die in oplei ding zijn. Natuurlijk zou zich dat moeten beperken tot die ouders, die anders ge dwongen zouden zijn van de vakopleiding voor hun kinderen af te zien. Reeds nu bestaat de mogelijkheid om aan arbeiders die geschoold of herschoold worden een toeslag op de loonen te geven, maar jeugdige arbeiders die een vakoplei ding genieten vallen nog niet daar onder. Zoo'n regeling zou aan de Overheid na tuurlijk geld kosten, maar dit zou goed besteed zijn. De kinderen, die anders voor bestemd zijn in de toekomst opgenomen te worden in de groote groep ongeschoolden, zouden een vak leeren, dat hun arbeids vreugde geeft. Onze nijverheid zou de vak arbeiders krijgen die noodig zijn, en ook de overheidskassen zouden in de toekomst veel aan werkloozensteun uitsparen. Gelukkig is te constateeren, dat er heel wat ouders zijn die beseffen, dat zij niets beters kunnen doen dan aan hun kiv een goede opleiding te geven. ZeerT, getroosten zich daarvoor groote oiw? ringen. Er komen den laatsten tijd vrii jongens aan het Gewestelijk Arbeid^' reau om zich aan te melden voor Thans ongeveer 50 in de week. D* naren trachten de jongelui te bewe^ï zich voor een vakopleiding op te c Helaas gelukt dit niet altijd. Er wordt alles gedaan om een roepskeuze te bevorderen. De maand wordt bij het Gewestelijk aS! bureau een afdeeling Beroepskeuze opend. Ambtenaren krijgen een sdpJ' opleiding voor dit werk, opdat zij jnX" zijn de jongelui het juiste advies te Daarmede wordt allereerst het beland betrokken personen gediend maar od 8 der maatschappij, want het algemeen" lang eischt, dat de toekomstig arbeid*' het vak kiezen waarvoor zij de mweh, schiktheid bezitten. In de oorlogsjaren hebben heel vakarbeiders die zonder werk kwamen-'"' plaats gekregen op crisisbureaus Nu v' aantal ambtenaren wordt ingekrömi* krijgen velen hun ontslag. Zij zijn ge«£ aan het dragen van een boord en tracht zoo mogelijk weer een plaatsje op een ka* toor te krijgen. Niet altijd gelukt dit Ai- zij zich als werkzoekenden aanmeld» wordt op het Arbeidsbureau getracht wl- een plaats voor hen te krijgen in hun oiA vak- Weigeren zij dit dan kunnen er 0- standigheden komen, dat zij van sten worden uitgesloten. Velen hebben er ewT wel geen bezwaar tegen in hun oude bra che waarin behoefte bestaat aan go^, vakarbeiders te gaan werken. MeesH is het evenwel noodig, dat deze menschen Verwoesters van Lidice berecht Zes van de zestien gestapo-mannen, die te Praag terecht stonden voor oorlogsmis daden, waaronder verantwoordelijkheid voor de verwoesting van het mijnwerkers dorp Lidice, zijn door het volksgerechts hof ter dood veroordeeld. Zij zullen wor den opgehangen. De namen dezer veroor deelden zijn: Wiesmann, voormalig hoofd van de gestapo in Kladno, zijn plaatsver vanger Thomsen, verder Felkl, Forster, Vlchek en Gehle. Negen anderen, waaron der de Tsjech Svoboda, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van vier tot dertig jaren, en een der beschuldigden, Gebert, werd schuldig bevonden doch niet tot straf veroordeeld. Panda en de Meesteavdletective een cursus voor herscholing volgen. Dit mede aanleidng geworden, dat de scholiue cursussen in Haarlem en IJmuiden thaw volledig bezet zijn. Noorsch traan in Nederland Donderdagavond is het ruim 10.000 ton groote Noorsche tankschip „Aristophanes' den Nieuwen Waterweg binncngeloopcn. Het schip was geladen niet walvisch- traan, waarvan een belangrijk kwantum - men spreekt van 2000-2500 ton door ds Nederlandsche regeering is aangekocht te verbetering van de vetpositie. De „Aristophanes", die wegens den storm gedurende eèn groot deel van den dag buitengaats heeft gelegen is opge- stoomd naar de „Nieuwe Matex" te Vlaar- dingen, om de traan te lossen. 't Is ook altijdwind Het circus Strassburger, dat Donderdag, avond in Enschedé zijn poorten zou ope nen, heeft dit moeten uitstellen, als gevolg van den sterken wind. Het houten tent- geraamte was reeds opgebouwd, maar men achtte het te gevaarlijk het tentzeil aan te brengen, zoodat de openingsvoorstelling tot een wind-stilleren avond is uitgesteld, Zooals men zich herinnert hééft het cir cus reeds in Hilversum een groote tent verspeeld in den storm. Sleepboot „Zwarte Zee" haalt schroefloos schip Het Amerikaansebe s.s. „Robert H. Har. rison", groot 7181 b.r.t. dreef gisteren be neden Plymouth in het Kanaal rond. Het schip had zijn schroef verloren en seinde om assistentie. Daarop is de „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationalen Sleep dienst van Plymouth uitgevaren, teneinde de „Robert H. Harrison'' binnen te slee pen. Regeeringsoffensief in Noord-China Naai- verluidt zijn Chineesehe regee- ringstroepen in Noord-China een groot of fensief tegen de communisten begonnen, die zich in de heuvels hebben teruggetrok ken. 19. In de huiskamer van detective Snuf kens was het rustig. De grote Speurder las zijn krant en Panda roerde op het pot kacheltje de avondmaaltijd gaar. „De mis daad neemt hand over hand toe!" merkte de detective vermoeid op. „De statistieken wijzen uitdat het aantal diefstallen van dag tot dag groeit'. Waar leidt dat heen? Als we rustig de feiten rangschikken zien we, dat dat naar de gevangenis leidt!" Dit woeste spel is beneden mijn stand.En fin Rustig blijven! En wie zijn daar het slachtoffer van? Dat zijn wij, detectiven! Ons werk stapelt zich op. Wanneer wij niet oppassen zullen wij ons overwerken! Luis ter wat ik hier lees: Raadselachtige dief stallen op parkeerplaats", staat er boven. De laatste tijd worden de autoparkeer plaatsen onveilig gemaakt door een of meer dieven, die de daar alleenstaande auto's met een bezoek „vereren".„Wat stelen die dieven dan?" onderbrak Panda haastig. „Es even kijken.lun radiatordoppen!" mompelde Snufkens mismoedig. „Raar, niet? Wie steelt er nu radi.Radiator knoppen!" riep de grote Speurder. „Dal is de zelfde zaak waar wij mee bezig zijn! Als ik rustig de feiten rangschik zie ik.. Ja! Dat is onze zaak!" Stakingen. Twee stakingen in Engeland, va 2000 spoorwegmannen en 1300 mijnwerkers, zijn geëindigd. Vijl andere stakingen, waar bij 5000 havenarbeiders, spoorwegarbeiders, marktemployés en mijnwerkers zijn be trokken, duren echter voort. Verdwaald. Dinsdagmiddag heeft zich b|J Troyes in Frankrijk een ontploffing voorge daan, die kilometers ver in den omtrek voelbaar was. Men vermoedt, dat het ea verdwaalde vlïegènde bom van het V-l type is geweest, maar waar zij vandaan kom! is een raadsel. Franco slaat toe. Een golf van arrestaties van llnkseh-georiënteerden Is gevolgd op de ver hoogde politieke activiteit, die in Spanje werd veroorzaakt door de publicatie van Franco's ontwerp voor een opvolgingswet. Paard en wagen. De Amerikaansche minis!» van marine, Forrest al, heeft verklaard: ..Wij moeren ons alle moeite getroosten om ie be reiken, dat de wagen van de onlwapeniri niet voor het paard der wereldstabilitët wordt gespannen". tïeld terug. Rechter Goldsborough heeft bepaald, dat van de boete van 3.500.000 dpllar die John Lewis in October 1946 was opgelegd, 2.809.C1?) dollar aan hem zal worden terugbersa& Lewis heeft deze gelegenheid meteen aange grepen om 100.000 dollar in de kas van stakende telefoonbedienden te storten. Geen auto's, geen attesten. Twee Mei zullö 30.000' Fransche doktoren een ééndaagscM administratieve staking houden, als protest tegen de te geringe toewijzing van auto's. ZIJ zullen op dien dag geen attesten teekenen. Niet eens één vrouw. Tusschen de Oelaca's en Paquidari's in het oerwoud van de Amazone is een oorlog om vrouwen uitgebroken. W Oelaca's dte zoo'n tekort aan vrouwen heb ben, dat er niet eens voor iederen mszi ko vrouw is, doen geregeld overvallen op nederzettingen van de Paquidari's, die blijk baar beter voorzien zijn. Mager Engeland, Lord Inverchapel, de Britsche ambassadeur in Amerika, heeft alle Ameri kanen, die een vermageringskuur wenschen te ondergaan, uitgenoodigd dezen zomef 631 bezoek aan Engeland te brengen. Foto's voor den koning. Koning George va Engeland heeft verklaard, dat de Britse.'8 Koninklijke familie in Zuid-Afrika bedo.va is onder de geschenken. Tot de cadeaux ven de laatste dagen behooren diamanten, e® gouden thee-servies en een album met vijf tig foto's van de tournee. Binnenbanden voor den kolonel. De bandenfa briek van Good-year in Buitenzorg heeft productie hervat en bij de openingspl^1^ heid werden vijf nieuwe binnenbander. 3' den plaatselijken commandant, de koloa& J, Thomson, aangeboden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2