Sleepboot-kapitein H. Weltevreden was zeer tevreden Het land achter Oder en Neisse Volkstelling onmisbaar voor diagnose van economische en sociale kwalen Nieuwe fileermachine al in gebruik in de Vereenigde Staten Beverwijk VRIJDAG 25 APRIL 1947 IJMUIDER COURANT De reis van het Juliana-dok [en voorspoedige reis met maar één keer pech „.„„erker in Indiê zenit ons de mè beschrijving van de aankomst met het Julianaiok in Soera- n!4 brief werd. op 10 April ge- ia ja. ueze schreven. I6 700 «emST De langste sleepreis ooit ni/t ïs volbracht. S'ÏÏ SÓ H Weitevreden, „IJzeren Hem Tmen hem in sleeperskringen noemt, ?K,,t recordhouder. ISÏ= wïeen paar mijl buiten Soerabaja s- Mm aan bomd stappen, op de Marine- „Margriet", is hij m puike stem- -j het nu een heele drukte. varenHL Ms. „Jan van Brakel" en Daar „0nvpeers Hr. Ms. „IJsselmonde", vS»1n „Tholen" met het pa- „Duivela 112". Alle schepen tr0UJ'an onder tot' boven gepavoiseerd, Z!J Ju de sleepbooten en het dok. toSid van de „Jan van Brakel» be tte, zich vice-admiraal A. S. Pinlce, iandant van de Zeemacht in Ned.- 53? die voor deze gelegenheid speciaal 1 Batavia is overgekomen, en tal van andere militaire en civiele autoriteiten. Hoe is de reis geweest, kappie?" Best er« best. We hebben reuze geboft. vZ, w«r is op een paar dagen na prachtig geweest en er is eigenlijk de heele reis niets bijzonders gebeurd". Blij dat u binnen bent? O nee ik ben het nog heelemaal niet „f lit zou best nog een eindje verder wil ton' caan We hebben een reuze gezellig „en «chad onder elkaar. Zoo af en toe „n beetje griep en elkaar eens flink de waarheid zeggen. Ja, die reis is omgevlo- ^Maar 't is anders een emmervol hoor. {Tjonge, wat is dat een zwaar ding om te Schei maar uit! sleepen". Rustig en kalm liggen ze daar nu zij aan tii op de korte tros, voor het groote Ju- Jianadok met den enormen bok in zijn bin nenste geborgen. Stuurman Verschuur van de „Soegio heeft het niets op al die drukte. Als we Jiem vertellen, dat het niet alleen bij ge- toavoiseerde schepen blijft, maar dat er aan wal een heele batterij microfoons klaar gtaat en een platform voor de sprekers, dan eegt hij: „Sohei maar uit, al die flauwe kul...." Kapitein Van der Burg, de leider van het convooi, is bes'; tevreden. „Het is een mooie en voorspoedige reis geweest. Het eten was steeds prima en zieken hebben ,we niet gehad. De laatste drie weken was 'het wel tobben met het drinkwater. De heele voorraad, die aan boord van het dolt bewaard werd, was brak geworden en we hebben ons moeten behelpen met regen water en op de „Soegio" hebben we ketel- Water moeten drinken. Slechts één keer hebben we een manke ment aan de booten gehad. Op 23 Januari, op ongeveer 7000 mijl van Soerabaja, kreeg de „Soegio" een staaldraad in de schroef. Er stond een hooge deining. We. hebben zooveel mogelijk waterballast in de Voorpiek gepompt en tóen zijn eerste stuur man Verschuur, derde machinist Roeper., 'de matrozen Broek en Langbroek en de stokers Van Wierzen en Tigchelaar over boord gegaan. Dat was een gehaaid karwei, Want elk oogenblik moesten ze onderdui ken om niet door het achterschip verplet terd te worden. Drie uur lang hebben ze in het sohroefraam gewerkt, toen was alles Weer geklaard. Geen havens aangedaan We stappen over op de „Beatrix". Aan öek wordt er druk geschoren en geknipt. Maar lang niet alle baarden van 117 dagen vallen ten prooi aan den barbier. Er zijn er, die ook werkelijk een beter lot verdie- Den, Kapitein M. de Koe van de „Beatrix" Eegt: „Nou reken maar!'", als we hem vra gen of hij blij is dat het einddoel bereikt is. „Het bijzondere van deze reis is eigen lijk, dat we bijna geen havens hebben aan gedaan, In het dok hadden we olie, drink water en proviand voor de heele reis ge borgen. Bij elkaar zoo ongeveer 3800 ton. Om de tien dagen gooiden de „Beatrix" en de „Margriet" de sleep los om bij het dok te gaan bunkeren. De „Soegio" ging eens inde 17 dagen zijn rantsoen in het dok- Wmkeltje halen. Het was een experiment deze manier van bunkeren, maar het is prachtig geslaagd. Post hebben we gedurende de reis maar erg slecht gekregen. In Curacao lag maar éen brief voor me en in Colon was het eigenlijk maar een halve. De heele beman ning moest het in die havens met een en kelen brief doen. We hebben het dan ook geweldig gewaardeerd, dat onze familie leden op den avond voor Kerstmis door den Marine Voorlichtingsdienst in de gelegen heid zijn gesteld om groeten aan ons over re brengen. Dat waren ontroerende mo- menten! De „Beatrix", is in Morotai post gaan halen. Daar lag een heele voorraad voor ons klaar en gisteren hebben we ook Jweie stapels brieven aan boord gekregen; eerr mijnenveger brengen". Ti aan §aan we nog even bij IJzeren kt"1 koord kijken. Hoe het nou ei gen- jjJK met dat record van hem zit. „Man, praat daar nou niet langer, over. Het is de oeite niet waard. Het is allemaal zoo gewoon gegaan en het olijft boven wen in de familie, want het stond op naam 1'niJnJbroer Ben, die het voor den oor- oude Witte Zee op een reis naar Nieuw Zeeland vestigde". Havendiefstallen in het groot te Amsterdam Er wordt den laatsten tijd „in het groot" gestolen uit de loodsen en de pakhuizen, 16 ui het Amsterdamsche havengebied ooveel begeerenswaardige artikelen her- igen. De politie ligt voortdurend op den pïjf' maar het is haar tot nog toe niet i-UKt iemand te grijpen. Wel werd on- door een ongeluk op de I-Ieeren- vari waar een vrachtauto tegen de pul i ,.ean huis reed, een groote hoeveelheid wo wachterhaald- De lading van den agen bleek namelijk te bestaan uit stof- e,n kostuums ter waarde van onge- aan i ^,00°' afkomstig uit een pakhuis Zeeburgkade. De recherche heeft liiiHn ,stramien verder geborduurd en het hond r Woensdag een persoon aan te hü waarvan wordt aangenomen, dat to-m hPOfddadër in deze kwestie is. De toaa aeeft echter nog niet bekend. Zoo terloops vertelt hij dan ook nog dat de sleep drie maanden lang practiseh op den evenaar heeft gevaren. „Dat deden we om zooveel mogelijk van den stroom te pro- fiteeren. Het scheelde ons ongeveer 20 mijl per dag Want van ons zelf maakten we maar 75 mijl per etmaal". „Maar hoe was het nu met de deining in den Stillen .Oceaan? Die is toch nogal be hoorlijk". „Ja, daar staat altijd een hooge deining en we hebben het dan ook ver scheidene dagen gehad, dat we slingeringen maakten var 30 graden en meer. Maar dat wil niet zeggen, dat het weer niet mooi was. Zoo'n zeetje hoort nu eenmaal bij den Pacific". Over de ontvangst in Soerabaja in een volgend artikel. De „Maetsuyker" stoomt voorbij. Vroo- lijk wapperen de seinvlaggen van voor- tot achtersteven. De stoomfluit loeit: welkom binnen. „Welkom binnen", dat roepen ook de tientallen kleine bootjes, die het con vooi tegemoet gevaren zijn. „Welkom bin nen", dat loeien de sirenes van de vele koopvaarders en marineschepen, die aan de kade liggen. Schaakkampioenschap van Midden Kennemei-land De schaakclubs „Hoogovens", „Bever wijk" en „Santpoort" hebben een prijzens waardig besluit genomen, hetgeen ongetwij feld de schaakliefhebbers in het rayon dezer clubs zal interesseeren, daar het hun de gelegenheid biedt zich met elkaar in interessante partijen te meten. Het ligt n.l. in de bedoeling van bovengenoemde clubs eind Mèi een tournooi te organisee- ren, waaraan het persoonlijk kampioen schap van Midden-Kennemerland zal zijn verbonden. Worden de plannen werkelijk heid, dan zullen de spelers gerangschikt worden in een hoofdklasse, eerste, tweede en derde klasse. Er zal op Dinsdag- of Woensdagavond 'gespeeld worden. Iedere schakel-, mits niet aangesloten bij een vereeniging in het rayon Haarlem, kan zich hiervoor onder opgave van klasse, aanmelden bij de besturen van bovenge noemde vereenigingen of bij J. Mul der, Baanstraat 55B te Beverwijk. De ter mijn van inschrijving sluit op 9 Mei. Wijzigingen in het leerplan der Haarlemsche Avondschool? Het gemeentebestuur van Haarlem heeft een commissie van vertegenwoordigers van handel en industrie", het bankwezen en van de leerkrachten op het gebied van handelsonderwijs in het leven geroepen, die een onderzoek zal instellen naar de vraag of, en zoo ja, welke wijzigingen moeten worden aangebracht in het leer plan der Gemeentelijke Avondschool voor handelsonderwijs, opdat het onderwijs nog meer zal beantwoorden aan de eischen, welke de praktijk tegenwoordig stelt- Op verzoek van het gemeentebestuur hebben, in de commissie zitting genomen: P. Schaft, voorzitter, A. HoVenkamp, se cretaris ;en verder-de heer en- A. J-. Bakkef, W. G. Bitter, P. J; Kapteyn,"W. Koutstanl, B. W. Lasschuit, R. Prosée, A. P. M. van Riel, J. Schippers, F. M. Schneider, J. J. Swens en J. M. Thierry. ONZUIVERE ZUIVELDIRECTEUR. De bijzondere politierechter te Breda veroordeelde den voormaligen. directeur vaneen melkinrichting te Breda-Princen- hage tot een- geldboete van f 4000, in ver band met het feit, dat verdachte boter- merken meer dan één keer gebruikte. neg „Nederlandsche helden der wetenschap". Door dr. T. D. SEVENSMA Uitgeversmaat schappij Kosmos Amsterdam In een tijdsbestek van 45 jaar kregen niet minder dan negen Nederlandsche ge leerden den Nobelprijs, de hoogste onder scheiding die ten deel kan vallen aan hen, die de beschaving vooruit helpen brengen; negen hoogleeraren: Van 't Hoff, Lorentz, Zeeman, van der Waals, Asser, Kamerlingh Onnes, Einthoven, Eykman en Debeye. Zij vormen een merkwaardige reeks, omdat zij allen op één na Asser, de jurist hun verdiensten hadden op het gebied der natuur-wetenschap. Ons kleine land heeft in dat opzicht een plaats onder de landen verworven van het hoogste aanzien. Daaraan heeft de samensteller van dit omvangrijke boek gedacht, toen hij den wat dramatisch aandoenden titel „helden der wetenschap" neerschreef. Zeker is niets deze negen ernstige geleerden verder ged weest dan een poging om heldendaden te verrichten. Daarvan vertelt het boek trou wens ook niet. Hel getuigt van den gecon- centreerden arbeid en het onverwoestbaar doorzettingsvermogen van de menschen, wien de verwezenlijking van hun weten schappelijk ideaal vóór alles ging. Dr. Se- vensma bedoelt met deze betiteling dan ook aan te geven van hoeveel belang het wetenschappelijk werk van deze negen met den Nobel-prijs onderscheiden landge- nooten is voor de samenleving. In onze op de dagelijksche nuttigheid der dingen ge richte belangstelling hebben wij altijd eenigszins de neiging de beteekenis van het theoretisch-wetenschappelijke onderzoek te onderschatten. Pas wanneer het labora toriumwerk voltooid is en zijn resultaten verder verwerkt zijn in practische toepas singen, wordt duidelijk hoe ver de beteeke nis reikt van het stille werk der geleerden die - misschien tegen algemeen aanvaarde en onomstootelijk geachte denkbeelden in - hun weg zochten. Daarin ligt zeker een ruime mate van heldhaftigheid. Over ieder der negen Nobelprijs-winnaars schrijft een ter zake deskundige. Daardoor is dit boek veel meer dan een verzameling levensschetsen van beroemde Nederlanders. Het is een samenvatting van de resultaten van een halve eeuw wetenschappelijken arbeid, waarin een schat aan materiaal in een beknopt bestek is samengebracht. Een boek als dit is geen populaire lec tuur, maar het zal niettemin voor velen een waardevol bezit zijn. Maar het is méér dan dat en ook méér dan een huldebetoon aan een groep groote landgenooten. Het is een uiting van zelfrespect en zelf-vertrou- wen van een klein volk, dat weet dat het niet „klein" is. Slachtoffers van de troebelen in Palestina Viscount Hall heeft in het Britsche par lement medegedeeld, dat sinds 1 Augustus 1945 68 militairen, 30 politie-agenten en 15 burgers gedood en 191 militairen, 49 politie-agenten en 9 burgers gewond of aangevallen zijn. Hierbij zijn niet inbe grepen de dooden en gewonden bij het spoorwegongeluk dat kortgeleden door een mijnontploffing werd veroorzaakt. In de zelfde periode zijn 168 Joden veroordeeld wegens terroristische activiteiten, van wie 28 ter dood werden veroordeeld. Vier Jo den werden terechtgesteld en 22 personen tot levenslang veroordeeld. Bij botsingen met de politie werden 33, verzetslieden ge dood en ongeveer 29 gewond. Oneerlijke zilversmid gearresteerd De Haarlemsche politie arresteerde den 4.4-jarigen zilversmid J. P. N., die ver dacht wordt van een ziivérfabriek te Zand- voort een partij gietzilver gestolen te hebben. Bij huiszoeking werd 'hiervan 800 gram teruggevonden. Het automatisch telefoonverkeer is sinds eenige dagen mogelijk tusschen Utrecht en Leeuwarden. Indonesiërs als gezanten Dr. H. M. Boon, ohef van het bureau van het Verre Oosten van het Nederland sche ministerie van Buitenlandsche Zaken, heeft aan Un. Press medegedeeld, dat er plannen bestaan om den Nederlandschen Buiténlahdschen Dienst open te stellen voor Indonesiërs, die daardoor zelfs de lei ding zouden kunnen krijgen van zekere Nederlandsche gezantschappen. In Indonesische kringen wordt verwacht dat Indonesiërs als gezant zouden kunnen worden benoemd in sommige Arabische Staten en in Manilla en Bangkok. Kamerlid vraagt maatregelen tegen het tekort aan onderwijzers ITet Tweede Kamerlid de heer Van Sleen heeft aan den minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen gevraagd of de minister niet van meenamg is, dat als een der beste mid delen om het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs op te heffen, gezien moet wor den het verhoogen van het aantal leerlingen der kweekscholen en dat het beschikbaar stel len van een behoorlijke studiebeurs aantrek kingskracht zal uitoefenen op de jongens en meisjes, drie voor de vraag staan, wat zij in de toekomst willen worden en het voor vele minder draagkrachtige ouders gemakkelijker zal maken te besluiten hun kind tot onder- Wij-zer(es) te doen opleiden. Aan het toekennen van een beurs kan slechts dian met betrekking tot het tekort aan leer krachten waardie worden toegekende indien dit ruime schaal geschiedt. De flmancieele be zwaren, daaraan verbonden, wegen niet op tégen de materieele en cultureele schade, drie aan ons volk zullen worden toegebracht, als de nood bij het onderwijs nog jaren lang zijn ramp zaligen invloed zal uitoefenen. Hoofdingenieur der Marine Bij. Koninklijk' Besluit is benoemd tot hoofdingenieur der Marine in vasten dienst ir. C. van Dam, zulks onder ver leening van gelijktijdig eervol ontslag uit zijn functie van hoofd-ingenieur van scheepsbouw in vasten dienst bij het loodswezen, de betonning, de be-bakeni-ng en verlichting. Een triest land, dat de nieuwe meesters voor vele problemen stelt Resultaten bepalen het overheidsbeleid op velerlei gebied Volkstellingen zijn zoo oud als de beschaving. Het is bekend dat zij reeds eenige duizenden jaren voor het begin onzer jaartelling gehouden werden in Egypte en in andere landen met een vroege beschaving zooals in China, Perzië en Griekenland. Van die in het Romeinsche keizerrijk is de telling bekend welke onder de regeering van keizer Augustus gehouden werd. Aanvankelijk hadden de volkstellingen ten doel het aantal zielen te bepalen, soms uit motieven van ijdelheid, omdat een vorst gaarne wilde weten over hoeveel onderda nen hij wel regeerde. Ook waren er mili taire overwegingen, die tot het tellen van het aantal weerbare mannen deden beslui ten. Eerst na de Fransche revolutie ging het karakter der volkstellingen veranderen. Niet de registratie der bevolking stond op den voorgrond, doch meer en meer ging het om gegevens over de samenstelling dier bevolking in den meest uitgebreiden zin, als grondslag voor het beleid der overheid, als richtsnoer voor de activiteit van het bedrijfsleven en als uitgangspunt voor we tenschappelijke onderzoekingen op velerlei gebied. De resultaten van dergelijke tel lingen in verschillende landen werden ver geleken door het Internationaal Statistisch w „w Instituut, dat in 1885 werd opgericht. De mogelijk zal zijn. Cijfers omtrent dezen verouderd en bezitten nog slechts histori sche waarde. De uitkomsten der eigenlijke volkstel ling zullen in de eerste plaats van betee kenis zijn voor de bestudeering van de de mografische ontwikkeling van ons volk. Tal van spanningen op economisch en so ciaal gebied houden ten nauwste verband met de veranderingen in de demografische structuur van ons volk. Van veel belang zijn ook de gegevens over de veranderingen in den leeftijds opbouw van onze bevolking. Is er sinds 1930 een verdere verschuiving geweest tusschen het productieve en niet-produc- tieve deel? Hoe is bij dit niet-productieve deel de verhouding tusschen kinderen en ouden van dagen gewijzigd? Dit zijn slechts enkele vragen welker beantwoording aan de hand van de te verzamelen gegevens De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. schryft uit Breslau: Het is geen fleurig beeld, dat de door het agreement van Potsdam onder Pool- sche administratie gestelde gebieden ten Oosten van Oder en Neisse thans vertoo- nen. Wij hebben een deel van dit land, dat driemaal de grootte van Nederland heeft, overgevlogen en de matermassa's ge zien, die het grootste deel van het akker land verdrinken. Wij hebben een ander deel met den trein doorkruist en gezien, hoe het grootste deel der akkers, twee ja ren onbebouwd, door onkruid is overwel digd. Wij hebben geen spoor meer terugge vonden van het oude trotsche Breslau, doch slechts een verwoeste stad Wroclaw. Het zou onverstandig zijn te verwachten, dat de Poolsche regeering, die reeds in haar oude gebieden worstelde met moei lijk te bedwingen problemen, in staat zou zijn geweest haar nieuwe gebièden, nog voor zij officieel door het vredesverdrag aan het land zijn toegewezen, tot een bloeiend land te maken. Men moet beden ken hoe de nieuwe meesters het hebben aangetroffen. Het land was leeg en ont volkt. Van de uitrusting der boerderijen hadden de Duitschers niet meer dan vier procent in bruikbaren staat achtergelaten, levende have inbegrepen. I-n 1939 woonden er 8.2 millioen menschen in het gebied, daarvan was de helft bij het einde van de gevechten verdwenen. Vier millioen Duit schers waren met de verslagen legers mee naar het Westen gevlucht,-er waren 3l/2 millioen Duitschers en 1 millioen Polen over. Ook zonder verdere overhaaste volks verhuizingen zou het in deze omstandig heden onmogelijk geweest zijn de akkers te bezaaien. Begrijpelijke politieke overwe gingen hebben de Poolsche regeering er toe gebracht de overbrenging der gebleven Huil krijgt de primeur voor Europa De „Atlantic Fisherman", een Ameri-1 American Car Foundry Co. te Brooklyn kaansoh visscherijblad van de Westkust, vertelt nadere bijzonderheden over de nieu we fileermaohines, waarvan thans de eer ste drie in gebruik zijn genomen en wel in Boston en in Provincetown, beide vis- schershavens aan de Westkust van de Ver eenigde Staten. De Engelsche haven Hul] zal zich kunnen beroemen op de primeur voor Europa; de Hull Ice Co. heeft een vol ledige fileer- en verpakkingsmachine bij de Atlantic Coast Fisheries Co., die de machi ne in den handel brengt, besteld. De machines worden gebouwd door de Poes uit Santpoort, zelf de trotsche moeder van een welvarende tweeling, heeft aan vankelijk met verwondering naar het don zen heest in haar domein gekeken. De moeder in haar won hel echter van het ■roofdier met het gevolg dat Kip Junior liefderijk in het gezin werd opgenomen, zulks klaarblijkelijk tot volle tevredenheid van alle partijen. en zullen in licensie gebouwd kunnen wor den. Als een Zwitsersch horloge De machine bezit een raderwerk, even fijn als dat van een Zwitsersch horloge, schrijft de „Atlantic Fisherman". Slechts één man is er noodig om de machine te be dienen. Ze is ontworpen en uitgewerkt door de Atlantic Coast Fisheries. Men is 23 jaar lang met de samenstelling bezig geweest en heeft daaraan één millioen dollar ten koste gelegd. Zij is ontworpen door W. H. Hunt, Californië, mechano-ingenieur, C. M. Sa- vida, hoofdingenieur van de Atlantic Coast Fisheries en W. A. Ellison, ingenieur-direc teur. Edward H. Cooley, president van de At lantic Coast Fisheries heeft verklaard, dat het fileeren met de machine 15 tot 18 pro cent zuiniger werkt dan het fileeren met de hand. Bovendien heeft de visch een be ter aanzien en is het werken daarmee meer hygiënisch. De koplooze visch wordt met den rug naar beneden en den staart naar voren door den bediener der machine gelegd in een trog-vormigen geleider met een vaste gleuf in den bodem voor de rugvin.' Elke visch gaat dan de machine in totdat grij pers den staart vastgrijpen en den visch ge lijk leggen met de oveniangs snijdende messen. Terwijl de visch verder glijdt ma ken twee vaste messen evenwijdige sneden aan de rugzijde, waardoor de visch over zijn geheele lengte van den rug tot de rug- gegraat wordt doorgesneden. De derde ope ratie bestaat uit een snede aan elke zijde van de buikvin tot de ruggegraat. Dan komt het afsnijden van de reepen visch, de filets vallen op de geleide-banden, het geraamte valt in den afvalgeleider. De machines hebben hun eigen sproeiers, die ongeveer twee vaten water per minuut gebruiken. Als de dagtaak af is kunnen ze met heet water of met een desinfecteerende vloeistof schoongemaakt worden. Vier van de 30 machines zijn voor het fileeren van kabeljauw en sohelvisch van 1 tot 10 pond (Eng.). Deze machines snij den 45 visschen per minuut. De andere 26 machines zijn voor kleinere visschen als wijting. Deze fileeren 100 visschen van één tot twee pond per minuut. Het artikel in de „Atlantic Fisherman' vermeldt niet, wat de machines kosten. Goedkoop zullen ze wel niet zijn. Ongeval bij de Hoogovens In de buizengieterij van de Hoogovens geraakte Donderdagmorgen de losse ar beider F. Meester uit Santpoort met zijn hand bekneld tusschen een buizenvorm en de rails waarover deze wordt voort- Duitschers naar het Westen als urgent te beschouwen. Zij waren bij den aanvang van de geregelde volksverhuizing reeds ge slonken tot 2 millioen. Op het oogenblik, nu de evacuatie na de win-tertra-nsporten tijdelijk stil staat, wonen er nog een half millioen Duitschers. Dezen zullen in den loop van dit jaar worden uitgewezen en dan zullen in Polen nog slechts 75.000 Duit schers achterblijven, die men als vaklieden noodig heeft en voor drie jaren wil houden. In de stad Breslau wonen op het oogen blik nog een kleine twintigduizend Duit schers. Zij hebben hun vertrouwensman nen, die het contact met het stadsbestuur onderhouden. Du its che vrouwen en meisjes waren bezig met het weghakken van het ijsdek van de straten of met het sjouwen van steenen. Duitsche arbeiders verdienen er dezelfde loonen als Poolsche, doch zij hebben minder mogelijkheden om hun in komsten door andere middelen op een peil te brengen, dat voor een dragelijk levens onderhoud noodig is. Opneming in een zie kenhuis is voor Duitschers zeer moeilijk, aangezien zij niet beschikken over het geld dat daarvoor moet worden gestort. Overi gens heeft, de Duitsche groep nog haar eigen arisen en haar eigen geestelijke ver zorging. Nieuwe toekomst De Poolsche bevolking, die de plaats der Duitschers heeft ingenomen, is voor een belangrijk deel uit Oost-Polen gekomen, voornamelijk uit de buurt van Lemberg. Deze omstandigheid bepaalt het nieuwe karakter van Breslau, dat thans den indruk maakt de meest Oostelijke stad van Polen te zijn. Ook velen, die in Warschau hun onderdak verloren hebben, hebben een nieuwe toekomst in het Westen gezocht. Van de Poolsche kolonisatoren in het ge heele nieuwe gebied zijn er 1.4 millioen af komstig uit het Oosten, 1.6 millioen zijn uit Duitschland gerepatrieerd en 173.000 zijn uit overige streken afkomstig. Polen maakt veel gewag van zijn plan nen als zeevarende mogendheid. Het wil in zijn driejarenplan de drie zeehavens, die het bij het vredesverdrag hoopt te behou den, tot ver boven de vooroorlogsehe capa citeit opvoeren. Het heeft ook plannen om de Oder té maken tot hoofdverbinding tus schen de zee en het Poolsche industriege bied, een weg, die 500 km korter is dan die over de Weichsel. In verband hiermede bestaan er voor de Nederlandsche werven kansen voor den bouw van de Oder-sche- pen, die Polen voor het verwezenlijken van deze plannen noodig heeft. Alles bijeen kan men van het Poolsche beheer der voormalige Duitsche gebieden evenals van de ontwikkeling in het oude Polen zelf zeggen, dat het gedragen wordt door een groote mate van economisch opti misme. Iin den grond der zaak kan Polen daarvoor alle reden hebben, want het land heeft overvloedig rijke hulpbronnen. Doch de exploitatie daarvan is in de huidige om standigheden geen zaak op korten termijn. Zij eischt scholing van technische krachten en ontwikkeling van organisatietalent en kapitaalshulp uit het buitenland. ,onze samenleving. Daarom is er behoefte aan cijfers omtrent de samenstelling van ons volk naar gezinnen en aangaande de gerold. Met kneuzingen en verwondingen grootte en samenstelling van die gezinnen, i aan de hand moest Meester naar het Roode Het bedrijfsleven heeft voor deze gegevens Kruis Ziekenhuis in Beverwijk worden evenzeer levendige belangstelling. Plet overgebracht. laatste wereldoorlog maakte aan de inter nationale samenwerking op dit gebied tij delijk een einde. De groote en ingrijpende veranderingen, welke zich na het einde van den oorlog op velerlei gebied hebben voltrokken, moti- veeren het houden van nieuwe tellingen reeds voldoende. In Frankrijk is men reeds in Maart van het vorig jaar daartoe over gegaan en. in Engeland is een telling op be perkte schaal, een zoogenaamde „family- census" gehouden. Twaalfde telling sinds 1830 In Nederland staat thans de reeds in 1940 voorbereide, doch toen door generaal Win kelman uitgestelde telling voor de deur. Het is de twaalfde in de reeks van de se dert 1830 om de tien jaar herhaalde tel lingen. De telling van 1830 was de eerste van deze reeks, maar niet de eerste in ons land. Afgezien van enkele gewestelijke en plaatselijke bevolkingsregistraties was die van 1795 na de oprichting der Bataafsche Republiek de eerste telling van het „volk van Holland". De thans te houden telling omvat een combinatie van tellingen: de volkstel- ling in engeren zin met de beroepstel ling en daarnaast de woningtelling met gezinstelling. De gegevens van de telling in 1930 zijn wegens de gebeurtenissen, welke zich sindsdien hebben voorgedaan, volkomen leeftijdsopbouw zijn verder onmisbaar voor het beantwoorden van vragen betreffende de behoefte aan onderwijskrachten, den aanvoer van jeugdige arbeidskrachten op de arbeidsmarkt, vraagstukken betreffende marktanalyse,1 distributie en ouderdoms voorziening, sterftetafels voor levensverze keringsmaatschappijen enzoovoorts. Van niet minder beteekenis zijn de vra gen over het beroep, welker beantwoording een inzicht zal geven in de huidige struc tuur onzer samenleving. Van 1890 tot 1930 liep het gedeelte van onze bevolking dat in den landbouw werkzaam was terug van 32 tot 20 procent, terwijl het percentage voor nijverheid, handel en verkeer ver meerderde van 49 tot 61 procent. De thans te verzamelen gegevens zullen moeten lee- ren, of deze ontwikkeling zich in dezelfde richting heeft voortgezet. De woningtelling-. Een wel overwogen wonrngpolitiek en een goed doordacht bouwprogramma zul len slechts kunnen worden gefundeerd op een betrouwbaar, quantitatief overzicht van de bestaande woningen en andere woonruimten en de wijze, waarop deze thans worden gebruikt. Tal van overheidsmaatregelen richten zich niet op het individu maar op het ge zin, de kleinste en belangrijkste groep in den verhoogd, verbruik van talrijke artikelen, stofzuigers en radio's wordt niet door het aantal per sonen maar door het aantal gezinnen be paald. Van weer geheel anderen aard is het onderzoek naar de'academische vorming. De desbetreffende vragen hebben niet al leen cultureele beteekenis. Voor een grond'istofarm land als het on/ze is de geestelijke ontwikkeling der bevolking een welvaartsbron, welke wij zullen hebben uit te buiten, willen wij ons welvaartspeil en onze plaats onder de naties handhaven. Dit is een gebied, waarop een klein land groot kan zijn. De thans te houden volkstelling is on misbaar voor een juiste diagnose van de economische en sociale kwalen en moei lijkheden van onze door den oorlog zoo zwaar getroffen samenleving en zij vormt tevens een noodzakelijk element voor den wederopbouw van ons land. Reeds te lang werd haar uitvoering vertraagd; in ver schillende gevallen kon tot dusverre géén beslissing worden genomen, omdat een kwantitatief betrouwbare grondslag ont brak. in enkele gevallen viel een achteraf onjuist gebleken beslissing, omdat nog steeds van globale schattingen moest wor den uitgegaan. Het is de opzet der regeering, dat de telwerkzaamheden zullen worden verricht door overheidspersoneel in den normalen diensttijd en dat voor deze werkzaam heden géén geldelijke belooning zal wor den uitgekeerd. De kosten van de telling, thans begroot op f 1.750.000, zouden wor den verdubbeld, wanneer zij met een ver goeding aan de tellers zouden moeten wor- Beverwijksche Padvinders jubileeren Grootsch-opgezette show-avond Binnenkort de juiste datum is door het verloren raken van notulenboeken tij dens den oorlog niet meer bekend be staat afdeeling Beverwijk van de Ne derlandsche Padvindersvereeniging 15 jaar. De afdeeling die voor den oorlog slechts één groep telde, bestaat op het oogenblik uit niet minder dan vijf groe pen en mag zich verheugen in het bezit van een enthousiast en actief leiderscorps, Ter gelegenheid van dit derde lustrum wordt op Dinsdag 6, Woensdag 7 en Don derdag 8 Mei in het K.S.A.-gebouw te Be verwijk een grootsch opgezette revue- avond gegeven, onder den titel Padvinders- show 1947 „Hoortzegt het voort". De eerste avond is speciaal gereserveerd voor pad-vinders en padvindsters. Het mo tief van de show is het leven, zooals het zich afspeelt "en zich eventueel zou kun nen afsnelen in het zomerkamp van een padvinderstroep. Het programma vermeldt voorts een Indianendans, wolvengehuil, een parodie op een revue-ballet en kunst- schieten. Alle teksten van de schetsen en liedjes zijn gloednieuw. De melodieën zijn speciaal gecomponeerd door Leo Pielage, die tevens het vierstemmige welpen- en verkennerskoor leidt- Kaarten zijn te ver krijgen bij Hopman Koelman aan de Von dellaan 4. SCHEEPVAART K. H, L. Eemland, 23 April te San-tos (Yiltv,). K. P. M. Tall wang en Taremba, 23 April -mJdd-a-gbeste-k 34 graden. 45 min. Noorderbr. 19 graden 54 min. Oosterl. K. 1ST, S. M. Berkel, 23 April te Savona. Or- nen, 23 April van Palermo naar Algiers, Finga, 23 April van Alexamdrlë naar Jaffa. Ardennes, 22 April van Islanboel naar Izmir. Theseus, 23 April van Livorno naar Genua. .Bacchus, 23 April van Triest naar Flume. Ariadne, 23 April te Pa lermo. Stal. 22 April van Rouen naar Rotterdam. Ardea, 2>1 April van Bona naar Gibraltar. Ary Scheffer, 23 A-pril te Amsterdam. Cottica, 23 April van Paramaribo naar George Town. Delft, 23 April van Barranqurilla naar Cristobal. Van Ostade, 23 A-pril te Curasao. MIJ. NEDERLAND. Tawali, 20 April te Los Angeles. Celebes, 23 April van Port Said naar Holland. HOLL. AFRIKA LIJN. Klipfontein, 23 April van Marseille naar Genua. Stad Maastricht. 24 April van Antwerpen naar Zui-d-Afrika. K. P, M. Nw Holland, 23 April uit Suez (uitreis). GROOTE VAART. Fort Orange, 23 April v. Buenos Aires te Rotterdam. Heraony (ex George P McKay), 20 April van Baltimore naar Rotter dam. Aldegond-a, 19 April van Singapore te Hong kong voor reparatie, Amerskerk, Rotterdam- Sydney, 23 April te Fremantle, Bacchus, 22 April van Catania te Triëst. Baltic, Rotterdam—Bata via, 22 April van Aden. Beta, Rotterdam—Bata via, 24 April op 34' 52" N en 17' 18" O. Cistula, RotterdamAbadan, 20 April n.m. 36' 17" N. en 2' 6" W, Gaasterkerk, 23 April van Brisbane te Port Kem-bla. Jacob Cats, 21 April van Houston naar Rotterdam. Luna, 19 April van New York te La Guaira. Martha W. Vinke (wal visch jager), 19 April te Kaapstad. Melampus, New York— Batavia, 23 April te Singapore. Oranje, Amster damBatavia, 20 April n.m. 20' 50" N, en 38' 27" O. Overijsel, 15 April van Los Angeles naar San Francisco. Prins Alexander, 23 April van Rot terdam te St. Jobn (NF). Prins Willem 4, \23 April van Alexandrië naar Londen. Prins Willem van Oranje, 23 April van Rotterdam via Ant werpen naar Montreal. Rotti, 23 April van. Bom bay naar Rotterdam. Stad Maastricht, 24 April van Antwerpen naar Teneriffe en Kaapstad. Stad Vlaardingen, 22 April van Baltimore naar Rotterdam. Taliwang en Taremba, 23 April 12 uur 34' 45" N. en 19' 54" O. Tarïa, 23 April van Miri te Lyttleton. Themlsto, 23 April van Rot terdam naar Genua. Willem Bsrendsz (wa-lvisch- vaarder), 19 April van de Zuidelijke IJszee te Kaapstad. SLEEPBEDRIJF. Slibt „Ganges" arriveerde 23 April van Swansea te Plymouth, Slbt „Tyne" met tinbaggermolen „Dendang" van IJmuiden naar Mang-gar, arriveerde 23 April te Port Said. Slbt „Thames" met tinba-ggermolen „Menoem- bin-g", van Schiedam naar Soengelliat, passeer- 1 de 23 April des avonds Malta. KLEINE VAART. Actief, 23 April van Naks- kov naar Rostook. Annegiena, 24 April van Ran-ders te Kopenhagen. Birmingham, 23 April van Goole te Blyth. De Ruyter, 23 Apz-il van Lysekil naar Rotterdam. Korten-aer, 23 April van. West Hartlepool te New Castle. Mul-an, 24 April van Duinkerken naar RotterdamOrion, 23 April van Antwerpen n. Rotterdam. Seaham, 24 April van Boston te Harllngen, Wlm, 23 April van Rotterdam te Kopenhagen. Te IJmuiden aangekomen. 23 April. Aangekomen: Willy Mathiesen van Vastervik. Staiowa Wola van Gdynia. Siomen Nyto van Abu. Ary Scheffer van Rotterdam. 23 April. Vertrokken: Mercurius naar Thames- haven. Kasten naar Gent. Tora Eli se naar Ham burg. Norden naar R'dam. Lucillum naar Nevr Castle. Patrla naar Londen. Oostzee naar Ant werpen. 24 Apri-1. Aangekomen: Oise van R'd-am. Eem- stroom vair Londen. Surte van Londen, 24 April. Vertrokken: Delfland n. Z.-Amerika. Correspondentie voor de Boissevaln moet uiterlijk 30 April gepost worden. Voor de oor logsbodems „Jan van Gelder", „Vlieland" en „Willem van der Zaan" ïs deze datum 1 Mei. Er zijn plannén in voorbereiding om de eerste bijeenkomst van den Wereldraad der Kerken van 22 Augustus tot 5 September lfliS te Amsterdam te doen plaats hebben»

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3