Kers van de weinigen Katholieke Middenstanders vieren feest In Warschau leven 500.000 menschen maar - hoe en waar? Jlex JhecUetf Onze visch gaat naar alle hoeken der wereld Santpoon De snuifdoos van den Keizer VRIJDAG 25 APRIL 1947 IJMUIDER COURANT De voorzitter van de afdeeling Haarlem van hun vertrouwen in de toekomst blijk van den R.K. Middenstandsbond, de heer gaven. S. Warmer, opende Woensdagavond in res' taurant „Brinkmann" de réunie, die ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Diocesanen R.K. Middenstandsbond, Bisdom Haarlem, gehouden werd. Dc bondsvoorzitter, H. v. d. Brule, hield de feestrede. Nadat in de Kathedraal van St. Bavo rector Kraakman een plechtige Mis had opgedragen, waarbij kapelaan Willem Grimbergen en rector C. Klaver assisteer den, werd in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw Donderdagmorgen een centrale raadsvergadering gehouden. Besloten werd den oud-bondsvoorzitter E. J. M. Stumpel uit Hoorn tot eere-lid te benoemen. Uit de discussies bleek, dat de vergade ring vele bezwaren had tegen de verschil lende distributiemaatregelen. Het hoofdbe stuur zal gefundeerde klachten onder de aandacht van den Minister van Economi sche zaken brengen. Ontvangst ten Stadhuize Mgr. Ammerlaan sprak de verwacht in; uit, dat de bisschop met dc onderscheiding „Pro Ecclesia et pontifice" voor den bond uit Rome zou terugkeeren. De heer Bakker bood namens de afdee- lingen het hoofdbestuur een tweeledig ge schenk aan: een ledental, dat gisteren de 11.000 bereikt had en een bedrag van f 15.000.voor het Claris Jansen-fonds. dat dient voor de leniging van den nood onder de R.K. middenstanders. Het knapenkoor van de Liduinakerlc o.l.v. P. Q. Wolff en de organist Jan Nibbering zorgden voor muzikale encadreering. In den Stadsschouwburg werd 's avonds een gevarieerd programma afgewerkt, waaraan door de Gheséllen van de Spele- wey en het Amsterdamsch Matrozen koor o.l.v. Louis Schwirtz werd meegewerkt. Woensdagmiddag werden de leden van den Diocesanen R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, die in de Spaarne- stad met een congres htm 40-jarig bestaan vierden, door het gemeentebestuur ten Stadhuize ontvangen. De loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, verheugde zich erin de deelnemers te kunnen ontvangen in een periode, dat Haarlem haar naam van bloemenstad Waardig kan toonen. De middenstand, zoo vervolgde de heer Geluk, is altijd trotsch 'geweest op zijn persoonlijke vrijheid en schuwde in menging van andere zijde. Wanneer men echter het verloop der ledentallen nagaat, blijkt dat in tijden van crises steeds de grootste ledenwinst geboekt werd, omdat men dan van het besef doordrongen was, dat behartiging der groepsbelangen het best gezamenlijk kan geschieden. De loco-burgemeester betoogde voorts, dat in tijden als deze een zekere ordening niet achterwege kan blijven. Een midden standsorganisatie kan daarbij van groote beteeken is zijn. Spr. verheugde zich erover, dat de jubileerende bond niet alleen de stoffelijke, maar ook de geestelijke en cul- tureele belangen van den bond behartigde. De heer Geluk vroeg zijn gehoor bij de be langen van de eigen groep, die van het gansche volk niet te vergeten en wees erop, dat de R.K. Middenstandsbond er sterk toe kon bijdragen om het moreel verval te remmen en de Overheid in haar noodzake lijke maatregelen te steunen. De voorzitter, de heer H. v. d. Brule, memoreerde in zijn antwoord het welwil lend oor, dat de middenstand steeds bij het Haarlemsche Gemeentebestuur voor zijn nooden gevonden had. Vandaag echter wil de spr. niet terug- maar vooruitzien. Het herstel ontwikkelt zich slechts moeizaam, maar in ons Godsvertrouwen, aldus spr., vinden wij den moed tot het optimisme. De heer v. d. Brule gaf den loco-burgemeester de verzekering dat hij in zijn strijd voor het moreel herstel de R.K. middenstanders steeds achter zich zou vinden. Feestelijke bijeenkomst Des middags had in de Gem. Concertzaal een feestelijke bijeenkomst plaats, die door de aanwezigheid van den vicaris-generaal mgr. N. L. A. Ammerlaan als vertegen woordiger van mgr. J. P. Hulbers, die door zijn reis naar Rome verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, loco-burgemeester D. J. A. Geluk en de wethouders Angenent en Sohreurs en vele vertegenwoordigers van R.K. organisaties uit het maatschappe lijk leven werd opgeluisterd. Dr. A. Olierook en mgr. Ammerlaan hiel den toespraken, waarin zij het bestaans recht en de moeilijke perioden van den ju bileerenden bond in het licht stelden en Lezing over Valkenheide In de Goede Herderkerk is een bijeen komst gehouden van de Nationale Chris ten Geheelonthouders Vereeniging gewijd aan het werk in het opvoedingsgesticht Valkenheide te Maasbergen. De voorzitter zette uiteen dat het doel der vereeniging en de lezing over Valken heide ten nauwste samengingen, daar ras zou blijken dat dit opvoedende werk voor een groot deel noodig is tengevolge van drankmisbruik. Om het leed, dat een dergelijk gesticht met zich brengt te beperken, is dus in de allereerste plaats bestrijding van het al coholisme noodig. De heer Kupéri, opvoedend ambtenaar der stichting begon zijn rede met een woord ter nagedachtenis aan den heer D. Noorddam, die 25 jaar geleden aan het hoofd van Valkenheide stond en de stich ting maakte tot wat ze nu is. In 1944 werd hij door de Duitschers van zijn ziekbed gejaagd en voor zijn deur geëxecuteerd. Daarna verhaalde de spreker hoe de jon gens in 95 van de honderd gevallen ten- gevolge van drankmisbruik der ouders in handen van de justitie waren gekomen en onder toezicht werden gesteld, hoe zij in de stichting liefderijk worden opge nomen en er een vak leeren volgens de be palingen van de wet op het Nijverheids onderwijs en dus geldige diploma's ver wervend. Velen worden zoo opgevoed tot nuttige burgers, die vaak vooraanstaande plaatsen bekleeden. Daarbij wordt ook het geeste lijk leven niet verwaarloosd. Velen zien dan ook met dankbaarheid terug op den tijd dien zij daar moesten doorbrengen. De lezing werd geïllustreerd met licht beelden van de gebouwen, inlichtingen en personen, scholen waar men ze bezig zag als bankwerker, instrumentmaker, enz. Ds. J. v. d. Wiel sprak een slotwoord. PROPAGANDA-ZWEMMIDDAG VAN „DE WATERVRIENDEN". De nog jonge zwem vereenïging „De Wa tervrienden" der Hoogovenstaten organi seert Zondag een propaganda-zwemmid- dag in het Velserbad. Het wordt een be scheiden demonstratie, uitsluitend om de zwemsport te bevorderen. Diploma-zwem men, gecostumeerd zwemmen, kinder spelen, springdemonstraties, een demons tratie reddend zwemmen en figuur zwem men staan op het programma. Het werk in de vischhal staat op 1 Mei stil Naar wij vernemen heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders aan de Ree- dersvereeniging en de IJmuider Vischhan- delvereeniging medegedeeld, dat op 1 Mei in de vischhal niet gewerkt zal worden. Vier D.C.IJ.-ers in het Noordhollandsch Tiental Zondag 4 Mei zal in café Munniks te Haarlem een damwedstrijd worden ge speeld tusschen het Amsterdamsch tiental en de Rest van Noordholland- Het bestuur van den Provincialen Noord- hollandschen Dambond heeft het volgende tiental samengesteld: Bord 1 A. Ligthart, IJmuidcn; 2 P. Beers. Noord-Scharwoude; 3 H. Laros en 4 C. Suyk. IJmuiden; 5 P. J. v. Dartelen en 6 J. B. Sluiter, Haarlem; 7 B. Dukel, IJmuiden; 8 N.N.; 9 Ant. Groo teman, -Den Helder; 10 H. Kruider, Zaan dam. Reservers: L. Ravensteyn, Allernaar en G. J. J. Leibrand, Haarlem. Hoewel de volgorde der Amsterdammers niet bekend is zullen de volgende spelers starten: R- C. Keiler, De Krijger, Rusten burg, J. H Vos, Stahlberg. J. B. v. Sleen, Herm. de Jongh. Th. de Schaap, J. Metz, Berk. Vergadering van „Pro Rege' Over het onderwerp „Wat kunnen wij doen voor onze jongens in militairen dienst?" sprak in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat Ds. L. A. Bodaan, vlootpredi- kant te Nieuwediep. Ds. Bodaan zeide, dat er al veel wordt gedaan en memoreerde het werk van de Cadi, Niwin, A.M.V.J. in In- die en het werk van de Strijdkrachten voor den Nederlandschen Omroep. De Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht, de Luchtmacht zijn ons volk. want zij omvatten de zonen van ons volk, De diensttijd kan de jongens vormen tot zelfstandige mannen in de maatschappij. Of dat gelukt hangt af van de warmte waar mee ze omringd worden. De taak van den burger is hen te dienen. Nederlanders zijn sterk in verdeeldheid en doen geen stap naar elkaar toe. Pro Rege is gelukkig „boven-kerkelijk". Als wij van '40 tot '45 samen konden leven, samen kon den bidden met communisten en anderen, waarom kan dat dan nu niet? Hier ligt een taak voor Pro Rege. De heer Zeldenrijk, propagandist van den Ned. Milit. Bond, sprak hierna en zeide dat de zonen van ons volk ook zonen der kerk zijn. De heer A. ten Broeke, dié den avond opende, zeide dat het onlangs geopende Mi litair Tehuis een succes blijkt te zijn. Man nen van de krijgsmacht vinden er een ge zellig thuis en komen in aanraking met de wapenen voor den geestelijken strijd, dien elkeen in het leven te strijden krijgt. Het dameskoor „Vox Jubilant" verleende op lofwaardige wijze medewerking. POOLSCH PANORAMA Door Ed. de Nève MARKTBERICHT VAN DONDERDAG Aangevoerd werden 15 kisten tarbot en tong. 25 kisten schol, 270 kisten wijting, 90 kisten ka beljauw en gul, totaal 400 kisten. Besommingen trawler f 7010. Alle visoh werd tegen de vastgestelde maxi mumprijzen verkocht. VIS S CHERIJBERIC HT SCHEVENINGEN Besomming trawlloggers: SCH 103 met f3300, SCH 89 met f 2950. Besomming kustvissChers: SCH 76 met f130. Alles maximumprijzen. Twee Polen, een universiteitsprofessor en een attaché eener Poolsohe ambassade in het buitenland, vertelden mij geduren de mijn reis van Trelïeborg naar Gdynia een en ander. Hun meeningen liepen uiteen en zij spraken ze ook niet in elkanders aanwezigheid uit. De professor was pessi mistisch gestemd en zag in eiken slechten toestand den invloed van het nieuwe re giem. De attaché was vol lof over alles wat dit nieuwe regiem voorschreef en deed uitvoeren. Toen wij tezamen aan tafel zaten, werd er over niets gespróken be halve over de Poolsche gewoonten, de Poolsche spijzen en de voorbije bezettings- dagem Het viel mij op, dat er niet geraakt werd aan de dagen der insurrec-tie, die Warschau van 1 Augustus tot 2 October 1944 doormaakte. Weer een onderwerp, waarover voor- en tegenstanders van het nieuwe regiem het nooit eens zullen zijn. Onder elkaar zullen zij er niet over twisten in het publiek. Men weet nooit, hoe zoo'n twistgesprek ter oore zou komen der al machtige U. B„ de geheime staatspolitie, die minder aanleiding tot arrestaties ver langt dan de Duitsche gestapo destijds en die even goed is georganiseerd. De verhou dingen tusschen voor- en tegenstanders blijven in het publiek vriendelijk, beleefd en hoffelijk. Noodgedwongen. Voor de te genstanders tenminste. Zij leven nog altijd liever in een sfeer van oppervlakkige vrij heid dan in een der kampen of gevange nissen van Polen of Rusland. Verwondert u niet dat ik hier den naam Rusland noem. Dat zal ik in den loop de zer artikelen nog' zeer dikwijls en met reden doen. Ten eerste is Rusland na tuurlijk belangrijk voor Polen als groote buurstaat. Ten tweede heeft Rusland meer dan één „finger in the pie", waar het de Poolsche politiek, de Poolsche'economie en het heele Poolsche leven betreft- Van dit alles merkt men niets, wanneer men per trein van Gdynia naar Warschau reist. Behalve dat men er zich over verwondert, zooveel Russische gewapende militairen aan de stations te zien, die er den trein nemen naar allerlei richtingen. De attaché zei mij: Polen is natuurlijk het doorgangs- land voor de Russische bezettingstroepen in Duitschland en andere staten. De pro fessor keek even op, met in zijn oogeri een bijna onmerkbaar spotlachje. Ruïnen-stad Radiosterren paradeertien in Thalia Aan het firmament in Thalia heeft gis teravond een aantal radiosterren geschit terd, maar slechts weinig menschen zijn van deze bijzondere gebeurtenis getuige geweest, hetgeen niet zoo wonderlijk is, gezien de vele vermakelijkheden en uit voeringen, die de laatste dagen in IJmui den gegeven werden. Een troep artisten, wier namen meer malen prijkten op het een of andere om- roep-programma 'heeft den bezoekers een aa-ngenamen avond bezorgd. Zang, muziek, voordracht en. kunsten op telepathisch ge bied leverden een gevarieerd programma cp, dat zeer in den smaak viel. De Zwarte Zee uit de vaart De Zwarte Zee is binnengekomen %ran een reis naar Grimsby, waar de trawler 1000 kisten vïsch, hoofdzakelijk kabeljauw, aanvoerde. De besomming bedroeg ruim f 17.000. Het schip is thans uit de vaart genomen voor survey. De Perseus had een gebroken winch De stoomtrawler Perseus moest de reis na acht dagen afbreken omdat de winch defect was geraakt. De trawler kwam met 200 manden visch binnen en besomde on geveer f 3500. vraagt Uw aandacht voor: (First of the Few) met DAVID NIVEN en ROSAMUND JOHN. Een film gesneeld. geproduceerd en geregisseerd door LESLIE HOWARD met medewerking van de Royal Air Force. J Toegang 14 jaar. Filmtrust J Zooals wij reecis eerder in ons blad vermeldden was de uitvoer van de verschillende producten der Nederlandsche Noordzeevisscherij in 1946 niet onaanzienlijk. Het belangrijkste uitvoerartikel was pekel- en steurharing, waarvan werd uitgevoerd 13.269.000 kg. ter waarde vah 6.2 millioen gulden. (In 1939; 33.043.000 kg., waarde 3.6 millioen). De grootste afnemers waren België en Luxemburg met 5.8-16.000 kg., ter waarde van f 2.546.000, Amerika 1,609.000 kg"., waarde f 345.000. Finland 1.500.000 kg., waarde f 548.000. Italië 1.225.000 kg., waar-de f 575.000. Eerdere afnemende landen wanen Pa lestina, Zweden, Zuid-Afrika, Tsjecho-Slowakije, Canada en Polen. De uitvoer van versche haring bedroeg 3.304.000 kg., ter waarde van 1.4 millioen gulden. (In 1939: 4.525.000 kg., v/aarde f 650.000). Uitgevoerd werd naar België 1.464.000 kg,, ter waarde van 5.000, naar Duitschland 1.192.000 kg., waarde f344.000, naar Tsjecho-Slowakije 643.000 kg., waarde f 379.000. De uitvoer van bokking bedroeg 1.401.000 kg., ter 'aaide van 1.45 millioen gulden. (In 1939: 897.000 kg. waarde f450.000). Italië, Egypte. Grie ken-land, België en Zwitserland waren onze bokkiragkl-anten. Aan zeevisch, zoowel -versch als bevroren werd uitgevoerd 2.754.000 kg., ter waarde van f 3.2 millioen, waarvan naar België 1.836.000 kg., ter waarde van f 1.882.000, naar Groot Brittannië 307.000 kg., waarde f 527.000. Verder namen zee visch van ons af Zwitserland voor f 338.000. Frankrijk voor f138.000 en Tsjecho-Slowakije voor f134.000. Da totale uitvoer van alle zeevischsoorten met inbegrip van schaal- en schelpdieren bedroeg in 1946: 43 millioen kg. ter waarde van 21 millioen gulden. In 1939 waren deze cijfers resp. 93 mil lioen kg. en f 10.169.000, in 1938 150 millioen kg. en f 13.853.000. Voetbalelftallen VelsenVolendam. Velsen komt als volgt uit: Demmers; Kuypers, Meyer; Maarschalk, Nijssen, Wij- ker: v. d. Pol, Tromp, Bakkum, Hirs, Ni- naber. D. E. M.Terrasvogels. D.E.M. krijgt de volgende Terrasvogels- ploeg tegenover zich: Douma; De Ruyter, Kraak; Dortmundt, De Jong Jr., van Rijs wijk; Zaal, Meyer, Akkerman, De Jong Sr., Goedhart. Wielrijdster werd plotseling onwel Op het kruispunt StationswegBrinio- straat kreeg de wielrijdster B. een toeval, waardoor zij van haar rijwiel viol en op den grond bleef liggen. Op advies van een juist passeerenden Marine-arts werd zij per zieleen-auto naar haar woning aan den IJmuiderstraatweg overgebracht. In zoo'n trein leer je niet veel, als je den eersten keer een reis door Polen maakt. Alleen valt het je op, dat je hier in een bepaald vreemde conditie reist- Je bent noch in Oost. noch in West. En je zult moeten wennen aan het land en het volk, zijn mentaliteit en zijn opvattingen, in dien je er zonder al te veel moeilijkheden wilt leven. Met die wetenschap verrijkt, kwam ik op een morgen in Warschau aan. Wij kennen Rotterdam van na het bom bardement. Wij kennen Arnhem en andere plaatsen in het Oosten van ons land. Velen hebben de Duitsche steden in het Ruhrge- bied of in het Rijnland gezien. Indien zij Warschau kennen, indien zij de stad héb ben bezocht, zullen zij èn Rotterdam alle1 Duitsche steden bloeiende plaatsen vinden vergeleken bij Warschau. Zeker, er woelt en krioelt in Warschau een menigte, een bevolking van vijf hon derd duizend inwoners. Men ziet ze op straat. Men bemerkt ze in de kleine cafés, die na den oorlog zijn opgetrokken uit wat lichte muren en kalk. Men ziet ze hangen in trossen aan de tramwagens en ziéh op proppen in de camions, die voor het groot ste gedeelte de verkeersmiddelen vormen om van het eene gedeelte naar het andere dezer uitgestrekte stad te komen. Hoè zij wonen, hoè zij huizen, is een andere vraag. Zij komen op straat uit de ruïnes, waarin zij 's avonds weer verdwijnen. Want be halve ruïnes blijft er van Warschau niet veel meer over. Men -heeft zijn best ge daan deze ruïnes te maskeeren door er kleine winkels voor te bouwen lage huisjes in stuc, die overdag den schijn redden en waar men alles kan koopen, wat denkbaar is, mits men geld heeft, veel geld. Maar 's nachts, wanneer de lichteD niet meer branden en de vensterlooze mu ren, de afgebrokkelde wanden als angst aanjagende silhouetten boven dit schijn- gedoe uitsteken geeft men zich eerst re kenschap er van, hoezeer deze stad is ver woest, hoe ontzaglijk lang het zal duren voor zij weer zal zijn de fleurige, vroo- lijke stad van vroeger dagen. Warschau is een skelet met zijden kousen en balschoe nen. Maar een skelet. De huizen, die er zijn blijven staan, zijn te tellen. Enkele mi nisteries staan nog overeind. Daar woon den Duitschers- Want de verwoesting van Warschau is niet gekomen in het begin van den oorlog. Zeker, de stad is gebombar deerd geworden en er zijn vernielingen ontstaan door de Duitsche bommen. Maar de verwoesting is eigenlijk pas gekomen toen na de insurrectie de Duitschers stel selmatig alle gebouwen, waar zij zelf niet huisden, hebben opgeblazen. Zij wilden deze stad van de kaart wegvagen Zij wil den den naam Warschau doen verdwijnen. Het uitgebreide ghetto is nog slechts een hoop steenen. De verwoesting is zeer „grundlich" verricht, met kennis van za ken, met een sadistisch genoegen tot ver nielen. Omdat de Duitschers het hotel Polonia bewoonden, staat dit nog overeind. Een derde klas hotel, dat thans, wijl er ambassades, consulaten en missies geves tigd zijn, een air aanneemt van een paleis. De andere hotels zijn vernield of zoodanig geschonden, dat men bijzonder veel goeden wil moet hebben om er te wonen. Zij zijn bewoond, omdat de reiziger, die zich geen kamer in Polonia ziet aangewezen door de regeering, wel ergens moet overnachten. Die reizigers zijn er niet erger aan toe dan de meeste der vijf-honderd-duizend bewo ners der stad. Zij hebben zich dus niet te beklagen. Men gaat niet voor zijn genoe gen naar Warschau. Men gaat er ook niet heen om een aandrang van .nieuwsgierig heid te bevredigen of uit een ongezonden lust om een tijd in de duurste stad der wereld door te brengen. Wie er niets te mak-en heeft, blijve er weg. Zelfs als men weet dat er met veel zloty's van alles te koopen valt, dat men er weelderige maal tijden kan verkrijgen en tamelijk goedkoop zich meester kan maken van allerlei luxe artikelen Perzische tapijten, zilverwerk, bijoux, schilderijen, het prachtigste por- celein en allerlei andere zaken. De meeste van deze luxe-artikelen zijn uit armoede door de vroegere groote families verkocht aan opkoopers. Of gestolen uit de verniel de huizen. Of geroofd door de Russische bezetting, die na de Duitsche is gekomen. De Russen, die heele zilveren serviezen verkoopen voor een flesch wodka! Die zich vermaakten met de meest beroemde por- celeinen serviezen tegen de muren kapot te smijten. Enkele stukken bleven er over- Die kan men er thans koopen voor een prikje. Indien men dollars bezit. Warschau is Polen Weer uitreiking van schoenenbonnen In het tijdvak van 28 April tot 6 Mei 1947 zullen schoenenbonnen worden uit gereikt aan personen, wier TD-nummer eindigt op een der cijfers 7, 2 of 5 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waar aan zich de bonnen 614 en 612 bevinden. De uitreiking begint Maandag a.s. in het kantoor P. J. Troelstraweg van 912 uur en wel met de letters A tot en met F. Dinsdag 29 April zijn aan" de beurt de letters G tot en met K. Een Poolsch dichter heeft gezegd: de dwaasheid van Warschau is ook zijn wijs heid. Ik zal u in het vervolg dezer artike len laten zien, in hoeverre hij gelijk had. Zegt men echter Warschau, dan zegt men Polen. Want nergens in het land klopt het Poolsche hart sneller, onstuimiger dan in deze vernielde stad, tusschen de ruïnes, Warschau is met geen andere Poolsche stad te vergelijken. Niet met Posen, dat een zeer uitgesproken Duitsch karakter heeft. Niet met Krakau, dat den Oosten- rijkschen stempel draagt in het gedrag en de levenswijze zijner inwoners. Niet met Breslau, met Dantzig, met Gdynia of Kat- towitz. Deze laatste steden, waarvan de eerste twee evenzeer verwoest zijn door oorlogshandelingen als Rotterdam destijds was en waar nog niets werd opgeruimd, dragen, evenals Stettin, een zeer duidelijk Duitsch karakter. Neen, de Poolsche stad is Warschau. En het is daarom niet te ver wonderen, dat men na den oorlog niet Krakau, dat niet geleden heeft, waar alle huizen ongeschonden zijn gebleven, maar wel Warschau weer tot hoofdstad van Po len heeft gemaakt- Spreekt niet tot een inwoner van Warschau over de onbegrij pelijkheid van dit besluit. Want hij zal verbaasd en misnoegd zijn. Voor hem is het zoo logisch, zoo natuurlijk, dat War schau de hoofdstad is van Polen, niette genstaande den woningnood, dat hij u niet zou begrijpen, waarom het denkbeeld in u opkwam een andere, zelfs ongeschonden stad als hoofdplaats te verkiezen. Daarbij komt de antipathie, die er bestaat tusschen den bewoner van Warschau en dien van Krakau. Een antipathie, die zelfs grooter is dan die welke gevoed wordt tegen den bewoner van Lodz, die ook niet door den Warschauer als een echte Pool" wordt er kend. Neen, Warschau is Pol-en. En omdat dat zoo is, wil ik u van deze plaats voeren naar de andere, na eerst de men taliteit en het leven van Warschau te hebben verklaard. Na u te hebben duide lijk gemaakt, waarom het niet anders kan dan over Polen sprekend, telkens weer Warschau te noemen. Daarover in een vol gend artikel. Agenda voor Velsen en IJ mudden VRIJDAG 25 APRIL. Thalia 7 en 9.15 uur: Met een kwartje de wereld rond. Rex 8 uur: Een van de weinigen. De Pont 8 uur: Het complot der 39 stappen. De 36-jarige Poolsche korporaal, <«ie November in de Mesdagstraat !e Amste^28 zijn vroegere vriendin doodschoot, is tot vlif rijkswerkinrichting veroordeeld. 'iar Veertig Deensche architecten zullen w Mei ons land bezoeken om een beeld te krï6'B van de Nederlandsche bouwkunst. Na een Ü!1 zoek aan de oude Noo rdholl andsche si (Haarlem wordit blijkens het programma geslagen) waar de oude architectuur zal wom bezichtigd, worden in Amsterdam en Den h" de moderne bouwstijlen in oogenschouw nomen. De Bailey-brug over de Maas bij Venlo vervangen worden door een andere. <iaar eerste „cake-walk" allures begint te'verton Een nationale bakkersolympïade zal en 5 Juni in Krasnapolsky te Amsterdam gehn'4 den worden. De opbrengst komt ten goede a de 1600 getroffen v-akgenooten, die geen ei bakkerijen meer bezitten. Dr. J, E, Baron de v" van Steenwijk, commissaris der Koningin s N-oordholla-nd heeft in het eere-comité zitting veroordeelde Het Bijzonder Hof te Assen den vroegeren waarnemend burgemeester^ Dwingeloo. den journalist G. W. c,, tot 4 iJ"4 gevangenisstraf. Een minuut stilte zal op 3 Mei van lïoj 11.01 in acht worden genomen op het Rijkstele! graafkantoor in Den Haag ter herinnering v*i de verzetsslachtoffers. 3 HAARLEM EN OMGEVING De heer K. Teer te Haarlem slaagde aan da Technische Hoogeschool te Delft voor het pro. paedeutisoh examen electrotechn-isch ingenieur Te Bcnnebroek is een afdeeling van <le Ge reformeerde Vereenig-ing voor Drankbestrijding opgericht. Ds. J. C. Brussaard, predikant der Gerefo% meerde Kerk van Bloemend-aal, moet op medisch advies vier weken rust nemen. Ds. Pot, die op 4 Mei zijn intrede zal doa als predikant bij de Ned. Herv. Gemeerde te Haarlem, zal vooraf bevestigd worden door ds. P. J. Mackaay. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente vag Heemstede heeft benoemd tot centrale jeugdleid ster mej. A. Jansen uit Apeldoorn. Het bestuur van het „Kennemer Lyceum" deelt ons mede, dat met Ingang van 4 Februari 1947, waarop door hem zijn nieuwe functie als leeraair aan het N-ederlanclsch Lyceum te 's Gra. venhage werd aanvaard, den heer R. c. Kuitert eervol ontslag is verleend als rector, sinds 5 Mei 1945 op non-activiteit, van hef Kennemer Lyceum. Dinsdagavond 29 April zullen de leden van de Ned. Hervormde Gemeente van Heemslede in de kapel „Nieuw Vredenhof" bijeenkomen voor een afscheid van ds. C. M. Briët, aan wien emeritaat is verleend als predikant. Zondagmid- dag houdt ds. Briët zijn afscheidspredicalle. „Morgenrood" herdenkt zijn 25-jarig bestaan Zooa-ls wij reeds mededeelden, herdenkt de arbeiderszangvereeniging „Morgenrood" op 26 April haar 25-jarig bestaan met het geven van een jubileumconcert onder lei ding van Piet Boogaard. Feitelijk bestond het koor op .26 Apri'l '45 reeds 25 jaar, doch door de tijdsomstandigheden ging toen het 'heugelijk feit onopgemerkt voor bij. In zijn 25-jarig bestaan is het pad van „Morgenrood" niet altijd over rozen ge gaan en heeft het koor zijn „ups and downs" gekend. Maar een vaste kern bleef trots alles het koor trouw. Een der meest sympathieke dirigenten was zeker wel Meyer Smeer. Met groot enthousiasme voerde hij het koor aan. He laas werd hij door de Duitschers wegge voerd en keerde hij niet weer. Onze plaats- genoote Annie Schoen nam toen de leiding op zich. Daar „Morgenrood" zich niet bij de Cultuurkamer wilde aansluiten, moest het koor „onderduiken". Onder den naam „Zangklasse Zanglust" werd toen gerepe teerd. Annie Schoen werd opgevolgd door den huidigen directeur Ijiet Boogaard, die het koor nu ruim een jaar leidt en morgen zal laten hooren, tot welke presaties het ia staat is. „NEDERLAND IN MOBILISATIE- EN OORLOGSTIJD". Dinsdag geeft de A.-R. Kiesvereeniging een filmavond in het Jeugdhuis. Onder auspiciën van „Comité Eereschuld en Dankbaarheid" worden o.a. vertoond „Ne derland in Mobilisatie- en Oorlogstijd" en „Nederland bevrijd". HANDBOOG SPORT. Zondag begint voor de plaatselijke hand boogschutters de competitie. Deze eerste wedstrijd gèldt tevens voor het Koning- schieten van den Bond. Het volgende eer ste zestal zal trachten de eer van V.Z.O.S, op te houden: J. v. d. Berg, H. Jansen, J. Wigcherink, A. Voogt, J. Janssen en M. v. d. Berg. Hierbij dient te worden aange- teekend, dat F. Verhappen, die jarenlang deel van het eerste zestal heeft uitgemaakt zijn plaats heeft afgestaan, daar hij zich den laatsten tijd minder in conditie voelt. Het tweede zestal speelt Zondag as. eveneens zijn eersten competitie-wedstrijd. Dit zestal zal vóór den aanvang van den wedstrijd in Rotterdam worden samen gesteld. Zondag 4 Mei zal het jaarlijksche Ko4 ningschieten van V.Z.O.S. op zijn banen te Santpoort-station worden gehouden. Dit is altijd een belangrijke gebeurtenis in V. Z. O. S.-kringen. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 53) Dan moeten jullie me mijn zin geven. Ik wil mijn kleeren hebben. Waarvoor? Om naar het raadhuis te gaan natuurlijk. Als ik mijn kleeren niet krijg, dan spring ik eenvoudig uit dat raam daar en Eve zelf zou jullie kunnen vertellen, dat ik ieder woord meen, wat ik zeg". „Mr. Atwood", zei de verpleegster, „als ik om iemand bel om u vast te houden „En ik zeg jou, mijn honneponnetje, dat ik al lang dat raam uit ben vóór je met je liefelijke vingertjes bij die bel bent- Op ihet oogenblik zie ik niet anders dan een hoed. Nu, als het noodig is, zal ik alleen daarmee naar beneden duiken". Hij wendde zich tot Dermot en Mon sieur Goron. „Ik weet niet, wat er hier in de stad ge fleurd is, sinds ik buiten bewustzijn ben geraakt. U kunt me op de hoogte stellen, als u wilt, terwijl we naar Eve gaan. Ziet u, heeren, dit is een zeer ingewikkelde ge schiedenis. U begrijpt het waarschijnlijk niet". „Ik denk, dat we dat juist beginnen te doen", antwoordde Dermot. „Mrs. Neill heeft 'ons verteld over den man met de bruine handschoenen aan". „Maar ik wed, dat ze u niet heeft ver teld, wie het was. En waarom, vraagt u? Omdat zij het niet weet". „En u weet het wel?" vroeg Monsieur Goron. „Natuurlijk", antwoordde Ned, waarop Monsieur Goron zijn bolhoed afnam en een beweging maakte, alsof hij ernstig van plan was er zijn gebalden viiist doorheen te steken. Ned bleef bibberend en grinni kend bij de tafel staan- Op zijn voorhoofd waren dikke rimpels gekomen. „Ze heeft u waarschijnlijk verteld, hoe wij daar stonden te kijken en zagen, dat er iemand bij den ouden baas was? En heeft ze ook verteld, dat, toen wij later keken, hij al doodgeslagen was? Dat is nu juist, waar de zaak om draait. Dat is de heele mop. Het was HOOFDSTUK XVII. „Mesdames et Messieurs", boog M. Vau- tour, de rechter van instructie, „weest zoo vriendelijk deze nederige ruimte binnen te treden". „Dank u", mompelde Janice, „Is dit de kamer, waar wij de arme Eve kunnen spreken?" hijgde Helena. „O, kunt u me zeggen, hoe het lieve kind het op neemt?" „Dat zal niet meevallen, vrees ik", waagde oom Ben. Toby zei niets. Hij had .zijn handen diep in zijn zakken gestoken en schudde zijn hoofd in een somber gebaar van sympathie. Het raadhuis in La Bandelette is een hoog, smal gebouw van gele steen met een klokketoren. dat gelegen is tegenover een fraai park en niet ver van het marktplein. Het kantoor van Monsieur Vautour, een groot vertrek op de bovenste verdieping, had twee breede ramen op het Noorden en een op het Westen. Er stonden een paar kastjes met inbrekers werktuigen, een stuk of wat stoffige wetboeken en een inge lijste fotografie van een of anderen ver geten dignitaris, in de uniform van .het Legion d'Honneur. De lessenaar van Monsieur Vautour was zóó geplaatst, dat hij zelf met zijn rug naar het raam aan den Westkant zat. Een eindje van den lessenaar vandaan, tegen over hem, stond een versleten houten leunstoel. Boven dien stoel hing een lamp. Toen merkten de bezoekers iets anders op: iets, dat tegelijkertijd kinderlijk en huiveringwekkend was. Door het raam aan de westzijde, waar voor geen gordijn hing, schoot een felle, witte lichtstraal, die het oog verblindde. Zij sprongen er bijna van overeind. Het licht zwaaide langs één kant van de ka mer als een reusachtige witte bezem, scheen daarna uiteen te spatten als een zeepbel en verdween. Het was de licht straal van den grooten vuurtoren. Iemand, die in den getuigenstoel zat recht tegen over den lessenaar van Monsieur Vautour kreeg dat verblindende licht om de twintig seconden in zijn oogen, onafwend baar en regelmatig, precies zoolang als Monsieur Vautour verkoos hem of haar daar te laten zitten. ,Hè, die vervelende vuurtoren", mom pelde Monsieur Vautour, terwijl hij het licht met een handbeweging poogde weg te vagen. Hij wees stoelen aan, die langs den wand stonden geschaard, waar het licht niet komen kon. „Gaat u alstublieft zitten en maakt u het zich zoo aangenaam mogelijk". Monsieur Vautour ging achter zijn les senaar zitten, waarna hij zijn stoel een kwartslag omdraaide om zyn bezoekers te kunnen aanzien. De rechter van instructie was een oudere, beenige man met harde, oogen en iets dat op bakkebaarden moest lijken. Hij wreef j zijn handen over elkaar met een droog geluid. „Kunnen we Mrs. Neill nu spreken?" vroeg Toby. j „Ehneen, nu nog niet". JSn \vaarom niet?" „Omdat ik geloof, dat u mij eerst een en ander zult moeten uitleggen". Weer sloeg de breede witte lichtstraal door de kamer en viel over Monsieur Vau- tours_ schouders. Op eens was hij, ondanks het licht aan het plafond, niet meer dan een silhouet. Zijn grijze haar werd er fel door verlicht en hij wreef opnieuw in zijn handen. Overigens kon men zich niets huiselijkers denken dan de werkkamer van dezen theatralen mijnheer. Er tikte een klok en op een klein tafeltje lag een dikke kat te slapen. Toch was het alsof er een golf van toorn en gramstorigheid van den rechter van instructie naar zijn bezoekers uitging. „Ik heb zoo juist", vervolgde hij, „een lang telefoongesprek gehad met mijn col lega, Monsieur Goron. Hij is op het, oogen blik in Hotel Donjon. Hij sprak van nieuwe getuigenissen en kan hier ieder oogenblik zijn met zijn vriend, Dr. Kinross". Monsieur Vautour sloeg met zijn vlakke hand op het bureau. „Ik geloof niet, dat het noodig is te be weren, dat wij voorbarig zijn geweest. Ik geef zelfs nu nog niet toe, dat we te haas tig zijn geweest met de arrestatie van Madame Neill „Allemachtig", riep Toby uit. „Maar deze nieuwe mogelijkheden zijn wel zeer verrassend. Het heeft mij ge schokt. Ik moet zeggen, dat ik geneigd ben terug te keeren tot een zeker puntj onlangs aangestipt door Dr. Kinross. Iets wat wij in onze begrijpelijke consideratie met Me. Neill bijna zouden dreigen te vergeten". ,Toby", vroeg Helena kalm, „wat is er gisteravond gebeurd?" Zij keerde zich om en strekte haar hand door de kamer uit naar Monsieur Vautour. Op dit oogenblik was Helena nu misschien de kalmste van de geheele familie Lawes, waarvan de andere leden min of meer het gevoel hadden, dat zij in een val geloopen waren. „Monsieur Vautour", vervolgde Helena, waarbij zij zoo rustig mogelijk poogde te spreken, „laat mij het u vertellen. Mijn zoon kwam gisteravond laat thuis in een zeer opgewonden toestand „Dat", kwam Toby wanhopig tusschen- beide, „heeft niets met vaders dood te maken". „Ik was nog op, omdat ik niet kon slapen en ik vroeg hem of hij een kop chocolade wilde hebben. Hij liep zonder veel te zeg gen de kamer uit, sloeg met de deuren en ging naar zijn slaapkamer". Heiena's ge zicht stond bezorgd. „Alles wat ik er uit kon krijgen was, dat hij een of andere vreeselijke ruzie met Eve had gehad, die hij nooit meer wilde zien, zei hij". Monsieur Vautour wreef zijn handen. Weer zwaaide het witte licht over zijn schouder. ((Wordt veryolfidji

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6