IJmuider Courant len Achtergrond Vorderingen te Moskou hebben verwachtingen overtroffen" Wat jhr. De Geer ten laste wordt gelegd Nieuwe woordenstrijd tusschen Joegoslavië en de Westelijken Weerbericht 61e Jaargang No. 18618 Kennemerlaan 154, Tel. roniix' Kennem~«~Redactie en fdministratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, A in724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. SS a B.' Spaarne 12, Tal. 127,3. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebuom Zaterdag 26 Xpril 1947 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaai 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem -TANG VERWACHTE, tweemaal uit- DE mo nnta van den minister van g0--n voor de Tweede Kamer is Don- pjnancien v° zij „eeft een uiteenzet- derdagjers ^e'npPsiHe. Meer niet. Prof. tinSo nêftinclT heeft in een mondelinge ""V Mina verklaard, dat men zijn nota t«1,cï noet zien als een sensationeel vooral wjg het uitvoerige uittreksel do»"*®. gjsteren publiceerden, zal doorleest, a R lei(Jsvragen, zegt de minis- dl' be,f™fn er niet in aan de orde gesteld. ',l moet men zien als een achter- DKes waal-tegen beleidsvragen gesteld De regeering heeft haar standpunt mzien van het beleidsvraagstuk nog "Vbeoaald en een mededeeling hierom- w kan binnenkort worden verwacht. "m, valt de inhoud van de nota dus tegen aïïén geen „sensaties" maar wel ffl) verwacht, met, name teen krachtige n: JS van een beleid, dat de tering nteenzeü g Nu dje onljbreekt rijst vraag, waarom de verschijning tS®f,c nota eïenlijk tweemaal is uitge- Vms pn men kan er moeilijk anders uit o -Hen dan dat zij eerst bedoeld was als matting van het te volgen beleid en Im'ap geleerde bewindsman zich tenslotte Pt het schilderen van een „achtergrond opreden heeft moeten stellen Binnenkort Ser meer. Maar binnenkort is, in over- S„, een rekbaar begrip. 1 pt achtergrond ziet er niet opwekkend maa- niemand zal iets anders hebben ovarht Hu is hl zwarten en grijzen Sd Het is dus geen opwekken- Minture, maar ik zou toch ieder willen - die van deze zaken iets begrij- oanraden, „pn Wil èn zioh dus niet tevreden stellen S er knorrige opmerkingen zonder wer- Sjken inhoud over ten beste te geven, het stuk zijn aandacht te schenken Afhankelijkheid in velerlei opzicht van het buitenland, die zal voortduren tenzij J, ons met andere landen m Federale Tnie zouden kunnen vereenigen, blijkt er- ,,U Die andere landen verkeeren grooten- jpóis in dezelfde positie als wij, maar prof. T ieftinck constateert onomwonden dat Ne derland, naar verhouding, het door den oorlog zwaarst getroffen land is. Hij be doelt daarmee natuurlijk: in fmancieel- economisohen zin. Maar dat is^ erg genoeg. Vele passages in zijn nota duiden op onze afhankelijkheid van het buitenland. Enge land is er economisch slecht aan toe ten gevolge van zijn oorlogsinspanning, maar fyjï Zijn het niet minder, tengevolge van den Duitschen roof. Onze export moet met alle middelen verhoogd worden, maar zij liet te ver onder den invoer, die zal moeten worden beknot. De pas gereed gekomen prognose van de Nederlandisohe betalings balans voor 1947 toont een tekort van meer dan twee en een kwart milliard gulden, hetgeen inderdaad nieuws is en een. aan merkelijke verslechtering van den toestand aanduidt. Er zijn middelen om dat voor het grootste deel te dekken, maar dan rest nog een tekort van zeshonderd negen mil lioen.' Door de internationale prijsstijging is de toestand ongunstiger geworden, dan aan het begin van het jaar kon worden voorzien. Dit is duidelijk voor ieder. Wij staan machteloos tegenover internationale prijs bewegingen en in hoofdzaak ook tegenover het dollar-tekort: een probleem waarmee alle landen hebben te kampen, hetgeen evenwel geen troost biedt. Wij staan ook, in ons eentje, machteloos tegenover de hui dige politieke onzekerheid in Europa. Zoo lang die voortduurt zal, zooals prof. Lief- tinck verzekert, de uitermate gevoelige in ternationale credietverleening niet öp gang; kannen komen. Tot nadeel van andere lan den, Maar ook tot nadeel van ons. En onze voorraden raken op; aanvulling is dringend noodzakelijk. Wat hebben wij daarvoor noodig? Het machtige Amerika. Men moet niet verwonderd zijn, zegt de minister met nadruk, als plotseling gë'en deviezen meer beschikbaar zijn. U ziet uit deze punten wel en dat in zicht zal bij lezing van het uittreksel der nota vensterkt worden dat het heel be grijpelijk is als de Europeesche federalisten bun plan als den eenigen uitweg aandui den, Het verdeelde en verzwakte Europa zou door economische samenwerking on eindig sterker worden en er inderdaad bovenop kunnen komen. Het zou ook in vloed op de situatie in Duitschland kunnen doen gelden, dat in prof. Lieftinck's woor den „voorheen een steunpilaar van onze economie was en nu voor Nederland een dollarland is geworden". Ons handelsver keer met Duitschland blijft onbevredigend. Ja. De gebeurtenissen in Indië hebben ons land enorme verliezen bezorgd. Het bijna geheel wegvallen van ons handelsverkeer met Duitschland heeft het ook enorme ver liezen bezorgd. „Wij kunnen niet werken zonder zeker heden", zegt de minister, „en op het oogen- blik leven wij van de hand in den tand". Als wij geen verdere credieten (van Ame rika) krijgen, zullen wij moeten overgaan tot liquidatie van kapitaalbezit in het bui tenland. Lukt dat niet voldoende door vrij willige medewerking, dan maar gedwongen, door vordering. Het totaal aan verkoop bare Amerikaansche effecten raamt hij op 571 millioen dollar en daar voegt hij dan aan toe, dat het voor dekking van de te korten dit jaar al noodzakelijk zal zijn afgezien dus van de vraag van nieuwe credieten er een deel van te verkoopen: vrijwillig of gedwongen. 571 millioen dollar lijkt veel. Gezien den omvang onzer tekorten, onze afhankelijk heid van onberekenbare internationale prijsbewegingen en de cijfers van den te- genwoordigen millioenen-dans in het alge meen is dat evenwel geen leenings-reserve, die jaren zekerheid biedt. Evenmin impo neert de sterk verminderde goudvoorraad van de Nederlandsche Bank, ter waarde van 520 millioen gulden, als een duurzame dekking. Zoodat men geneigd is de vraag ie stellen, welke kans de minister ziet om over eenige jaren wel met zekerheden te werken. Maar men zal daar geen antwoord 0p ®i8en' Of het moest zijn: misschien valt het mee. Als wij onze export aanzien lijk kunnen opvoeren. Als wij den handel wet Duitschland ten deelè kunnen herstel- ma. Als de internationale prijsbeweging gunstig voor ons verloopt. Als de politieke oestand in Europa meer hoop gaat bieden. Ais er meer deviezen komen. Daar „moet machine op loópen". Et cetera. Want «hoewel Nederland zich, gezien zijn -finan- cieele standing en het vertrouwen in een evenwichtige ontwikkeling der volkshuis- oudwg, bij alle potentiëele credïetgevers ee? zeer goeden naam mag verheugen, jn de mogelijkheden om credieten op te men toch tamelijk begrensd", tpra zou van den somberen ach- gvond van de deviezensituatie met meer BEVINS NABESCHOUWING tl De drie gasten-ministers vertrokken in een stemming van hoop op toekomstig succes De reacties der drie uit Moskou naar hun hoofdsteden teruggekeerde ministers van Buitenlandsche Zaken zijn niet zoo pessimistisch als men zou kunnen verwachten. Wel gaven zü uiting aan hun teleurstelling over de uitgebleven beslissende resultaten, doch daarnaast toonden zij zich voldaan over de mate, waarin de openhartigheid op de con ferentie een rol heeft gespeeld. Vooral Bevin uitte zich in dien zin. Marshall beschouwt de conferentie volgens zijn uitlatingen tijdens een oponthoud in Berlijn niet als een mislukking. Bidault zeide bij het afscheid op het station te Moskou tegen Wisjinski, den plaatsvervanger van Molotof, dat volgens hem de hoop op uiteindelijk resultaat blijft bestaan. Bevin verklaarde tijdens een persconfe rentie in Moskou voor zijn vertrek, dat volgens zijn gevoel de eenheid der groote vier tijdens de conferentie hechter was ge worden. Wat Duitschland betreft waren grootere vorderingen gemaakt dan hij had verwacht. Hij zeide: „Ofschoon het tijd gekost heeft, geloof ik, dat wanneer de uit wisseling van denkbeelden en de ons ge boden gelegenheid, in de volgende maan den de kwesties meer in bijzonderheden te bestudeeren, in aanmerking genomen wor den, men tot de conclusie zal komen, dat de conferentie van Moskou per slot van reke ning een der grootste bijdragen tot het ves tigen van den vrede op gezonde basis is geweest." Ook over het viermogendhedenverdrag was Bevin „niet wanhopig" gestemd. Dit zou de eerste 'brug vormen tussahen Oost en West. Het Amerikaansche voorstel hield de mogelijkheid1 in gedurende veertig a vijftig jaar een verbinding tusschen Oost en West -bot stand te brengen. Bevin was hoopvol gestemd over de mo gelijkheid van een spoedige totstandkoming van het Oostenrijksche vredesverdrag. De commissie, die hiervoor in het leven ge roepen was, zou doorwerken totdat deze kwestie zou zijn geregeld. President Truman heeft de leiders van beide partijen in het Congres uitgenoodigd voor een conferentie op het Witte Huis, Zondagavond aanstaande, tezamen met den minister van Buitenlandsche Zaken, Mar shall, voor een overzicht van de ontwikke lingen in de buitenlandsche politiek. Men verwacht dat Marshall een gedétailleerd rapport zal uitbrengen over de Amerikaan sche betrekkingen met de Sovjet-Unie. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat minister Marshall Dinsdag van 02.30 tot 03.00 uur (Ned. tijd) een radiorede over de conferentie van Moskou zal uitspreken. In Dpitsöhe politieke leringen toonde men zich pessimistisch ten aanzien van de kans op het tot stand komen van een uiteinde lijke regeling voor Duitschland, wanneer de ministers in November aanstaande te Londen wederom bijeen karnen. Men meent, dat tegen dien tijd de Westersche mogend heden nog hechter aaneengesc'haard zullen zijn en de toestand in Duitschland onder wijl eer verslechterd dan verbeterd zal zijn. In politieke kringen te Weenen was men eveneens teleurgesteld over het'uitblijven van het vredesverdrag, doch men erkende, dat het beter was zes maanden langer te wachten' dan „een verdrag tot eiken prijs" te moeten aanvaarden. Bosch en heide bij Ommen in vlammen opgegaan Nadat dezer dagen nabij - de buurtschap Giebhmen bij Ommen een prachtig natuur gebied ter grootte van ruim 50 ha in vlam men opging, ontstond Vrijdag een groote heidebrand op het landgoed Vilsteren. De felle wind. wakkerde het vuur geweldig aan. Toen een ruim dennenbosch vlam vatte' scheen het blusschingswerk hope loos. Dat de brand toch werd bedwongen is voor een groot deel te danken aan het optreden vah demilitairen uit het kamp Laarbnxg te Ommen, die in den verstik- kendeh rook 'en de verzengende hitte een kranig stuk blusschingswerk verrichtten. Ruim 40 ha heide met vliegdennen en ongeveer 10 ha bosch gingen verloren. De brand is waarschijnlijk ontstaan door von ken uit een locomotief. Geen extraatje voor den nationalen feestdag De algemeene voedselsituatie in oris land maakt het niet mogelijk, dat wegens den nationalen feestdag op 5 Mei extra ver strekkingen worden gegeven. Dit geldt zoowel voor de geheele bevolking als voor bepaalde groepen, die feestelijkheden wil len organiseeren, zooals kinderfeesten. De Britsche Warspite, een van de be roemdste slagschepen der wereld, veteraan uit twee oorlogen, was op weg naar den slooper in Clyde, toen de storm het schip losrukte van de trossen en het op de rot sen bij de kust van Cornwall wierp. Het is de vraag of de „old lady" nog kan worden vlotgebracht, daar de elementen haar tot een wrak hebben gemaakt. Zijn terugkeer naar Nederland en de brochure „De Synthese in den oorlog Op 9 Mei zal het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, zooals reeds is medegedeeld, beginnen met de behandeling van de zaak tegen den vroegeren min.-president jhr. mr. D. J. de Geer. Hem worden twee feiten ten laste gelegd, namelijk zijn terugkeer uit Londen via Portugal en Berlijn naar het bezette Nederlandsche gebied in Februari 1941 en het in April 1942 doen publiceeren van de door hem geschreven brochure „De Synthese in den Oorlog!'. In de tenlastelegging wordt verklaard, dat jhr. De Geer op 13 Mei 1940 naar Lon den is gegaan en daar een Nederlandsche regeering heeft gevormd. Nadat hij op 3 September 1940 als voorzitter van den mi nisterraad en als minister was afgetreden kreeg hij opdracht van den minister van Koloniën, oan zich naar Nederlandsoh-Indië te begeven, teneinde zich daar op de hoogte te stellen van den financieelen toestand 'van dat gebiedsdeel en speciaal vraagstuk ken te onderzoeken, welke zich bij herstel van de onafhankelijkheid van het moeder land ten aanzien van de financiën in beidie deelen van het Koninkrijk zouden voor doen. Jhr. De Geer aanvaardde deze opdracht en vertrok op 5 November 1940 naar Por tugal. Vandaar is hij echter met toestem-, ming van de Duitsche regeering via Berlijn naar Nederland gegaan. Hierdoor heeft hij zich begeven in de macht van den vijand, waardoor bij de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied wel dé indruk moest worden gewekt, dat een zoo gezag hebbend persoon als de gewezen minister president in een verdere voortzetting van den strijd geen heil meer zag en bij de bondgenooten van Nederland wel twijfel moest worden gewekt aan de vastbesloten heid van het Nederlandsche volk, d'en oor log tegen Duitschland voort te zetten en aan de betrouwbaarheid van Nederland als bondgenoot der geallieerden. De brochure. Over het tweede punt, de publicatie van de.brochure „De Synthese in den Oorlog" wordt in de tenlastelegging gezegd, dat deze brochure verscheen in een tijd, waar in in Nederland de vrije meeningsuiting aan banden was gelegd en alleen datgene openlijk kon worden gepubliceerd wat den vijand welgevallig was of door hem werd geduld. De brochure, waarvan de tekst te voren door de Duitsche autoriteiten was goedgekeurd, verscheen met toestemming van het do or nationaal-socialisten' geleide departement van Volksvoorlichting. In de brochure wordt aangedrongen op een bespreking tusschen de geallieerden en De bezoekers aan de beroemde races te Epsom in Engeland hadden te kampen met een hevigen storm, die vooral de dames vele moeilijkheden bezorgde. Later werd ge meld, dat een der tribunes van de renbaan door den wind bezweken was gelukkig niet tijdens de wedstrijden zoodat er geen persoonlijke ongelukken door werden veroorzaakt. Duitschland, hoewel Duitschland zich be schouwde als promotor der nationaal-socia- liistisohe revolutie, welker grondslagen in lijnrechten strijd zijn met de grondslagen, waarop de Nederlandsche staat berustte en welk land bovendien d'e leiding over alle germaansche volken opelschte. In de brochure werd betoogd, dat de rede van Hitler van 19 Juli 1940 aanleiding gaf tot bespreking en overleg, hoewel het jhr. De Geer bekend was, dat de Nederlandsche en de Engelsohe regeering dit overleg reeds hadden afgewezen en bovendien gebleken was, dat Hitier zich niet gebonden achtte aan internationale overeenkomsten, indien hij meende, dat deze in het belang van Duitschland niet moesten worden nage komen. In de brochure worden de volken rechtelijke regelen der neutraliteit be schouwd als te zijn overvleugeld door een soort van gewoonterecht. Geraffineerde aanslag in Palestina Naar officieel beleend gemaakt is, is in het politiekamp van Sarona (Palestina) een postwagen in de lucht gevlogen, waar door een bureau en telefooncentrale in de nabijheid werden verwoest. Deze explosie kostte vier Britsche politieagenten het leven en zes andere werden gewond van wie één ernstig. De postwagen werd door een man in politie-uniform het kamp op gereden en bij het bureau, dat later vér- woest werd, geparkeerd. Negentig secon den later volgde de explosie. De postauto werd hedenmorgen in Tel Aviv doorzes gewapende lieden aangehouden en buit gemaakt. De bestuurder van den wagen en een inzittende, die vastgebonden wer den wisten zich te bevrijden en te ontko men, aldus de officieele mededeeling. Harddraverij en feestweek in Augustus Plannen van de harddraverij- vereeniging te Santpoort In „De Viersprong" hield de harddrave- rijvereeniging haar jaarvergadering, welke niet zoo druk bezocht was als met het oog op de belangrijkheid der agenda wel ver wacht had mogen worden. De jaarverslagen van secretaids en pen ningmeester werd goedgekeurd. Het finan cieel verslag toonde aan, dat de vereeni- ging zich in blakenden welstand bevindt en dat veel nieuw materiaal was aange schaft. Bij de bestuursverkiezing zagen de hee- ren Westerhoven, Van der Kolk en Schoo hun bestuurslidmaatschap verlengd. Tot leden der kascommissie werden gekozen de heeren Wildschut en Eldik met als plaatsvervanger de heer Kossen. Besloten werd de contributie te verlagen tot f 2.50 per jaar. Dit j aar wordt de harddraverij gehouden op 7 Augustus. Het bestuur zal pogingen in het werk stellen de beste korteb'aan- dravers naar Santpoort te krijgen. De kans is groot, dat de „totalisator" weer zal wor den toegelaten. Ook nu zal weer een feestweek de hard draverij begeleiden. In een Luna-park zul len tal van aantrekkelijke attracties aan wezig zijn. Den Zaterdagavond volgend op de harddraverij zal een vuurwerk worden afgestoken. Wallace, „profeet in eigen land" Henry Wallace heeft plannen voor een tournee van kust tot kust door Amerika, teneinde het Amerikaansche publiek uit de eerste hand in kennis te brengen met zijn opvattingen betreffende wereldvrede en om verslag uit te brengen over zijn on dervindingen in Engeland, Frankrijk ei Scandinavië. Hij is voornemens na zijn terugkeer in de V. S. te Hollywood een rede te houden voor de „vooruitstrevende burgers van Amerika". Hij wilde daartoe gebruik ma ken van het stadion, dat 20.000 menschen kan bevatten. De directie wensoht, het echter niet ter beschikking te stellen, daar zij van meening is, dat het stadion niet kan worden gebruikt voor de verkondiging van ideologieën, „die de meerderheid van het volk niet sympathiek zijn". Het woord is aan. Frederik van Eeden: Goede smaak kan het ook zon der kostbaarheid stellen. Mooi verhaal kon fietsendief niet redden De politie te Hillegom heeft een 23-jari- gen Haarlemmer gearresteerd, die in een café te Hillegom een heerenfiets te koop aanbood. Hij deed daarbij het verhaal, dat hij op dit rijwiel van Venlo naar de bol lenstreek was gekomen om van de bloeien de hyacinthen en narcissen te genieten. Hij was echter tot de ontdekking geko men, dat hij geen geld meer bij zich had en daarom trachtte hij zijn vervoermiddel van de hand te doen. Zijn toehoorders ver trouwden het geval niet erg en mengden de politie er in. Een onderzoek wees uit, dat in Haarlem denzelfden dag aangifte was gedaan van de vermissing van een hee renfiets, waarvan de beschrijving wonder wel overeenstemde met het uiterlijk van het te koop aangeboden exemplaar. De man is voor de kracht der bewijzen ge zwicht en heeft bekend. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Promotiewedstrijden van afdeelingskampioenen In de eerste klas A van de afdeellng Haarlem van den Kon. Nederlandschen Voetbalbond is het te verwachten, dat een reserve-elftal kam pioen zal worden. HFC 3, VVB 2, DEM 2 en Zandvoortmeeuwen 4 voeren een onderlingen, strijd. Het kampioenselftal komt met de laagst geplaatste van de reserve derde klas D en met de kampioen van de eerste klas C van de af deellng Amsterdam (als de ploeg een reserve elftal is) uit in wedstrijden om een plaats irt de reserve derde klas van den KNVB, In de eerste klas B hebben Haarlem 4, Waterloo en RCH 5 de beste kansen, Wordt Waterloo kam pioen, dan speelt, het promotiewedstrijden/ met drie andere elftallen om twee plaatsen in de vierde klas. Haarlem 4 en RCH 5 kunnen strij den om een plaats in de reserve derde klas van den KNVB. In de vergadering van het bestuur van de af deellng Haarlem ts meegedeeld, dat het vier bonden tournool dit jaar niet doorgaat. Gunstig ls beschikt op een verzoek van DEM, om op Maandag 5 Med te Beverwijk een wedstrijd te organiseeren tusschen een Haarlemsch elftal van tweede en derde klassers tegen een Bever- wijksoh elftal. Besloten is de competitie in ieder geval tot uiterlijk 15 Juni te houden, be houdens eventueele promotiewedstrijden. De trein van Cairo naar Haifa, volgeladen met Britsche soldaten, werd in Palestina in de buurt van Rehoboth door een dynamietaanslag uit de rails geworpen, waarbij elf slachtoffers vielen en vele passagiers gewond werden. - De vernielde trein. Uitlevering van Joegoslaviërs in Italië geëischt De Britsche ambassade te Belgrado heeft twee. nota's van de Joegoslavische regee ring ontvangen, waarin wordt gevraagd om onmiddellijk de Joegoslavische verra ders, die thans in of buiten kampen in Italië verblijven, uit te leveren. Een dei- nota's was geadresseerd aan de Britsche en Amerikaansche regeeringen tezamen. In de nota,, die in scherpe bewoordingen was gesteld, wordt tevens verklaard, dat Italië door de geallieerde autoriteiten verhin derd wordt tegen Joegoslavische oorlogs misdadigers op te treden. Geëischt wordt de onmiddellijke ontbinding van alle Joe goslavische militaire formaties in de dooi de geallieerden beheerde kampen. De Brit sche functionarissen te Belgrado achten deze kwestie een der grootste struikel blokken in de Engelsoh-Amerikaansche betrekkingen met Joegoslavië. Een Joego- slavisch functionaris uitte zijn verbazing over het feit, dat personen die zelfs door Michailowitsj als verraders wei-den ge noemd, door de geallieerden worden be schermd. De waarnemende Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken Dean Acheson, heeft verklaard, dat de Ameri kaansche en Britsche regeeringen niet voor nemens zijn de bewoners van de geallieer de kampen in Italië, die door de Joegosla vische regeering als verraders worden be schouwd, uit te leveren, tenzij de Ameri kaansche en Britsche regeeringen hen schul dig achten aan opzettelijk collaboratie met den vijand. Dit standpunt is ter kennis van de Joe goslavische regeering gebracht. De V. S. hebben Joegoslavië voorts een nota doen opgewektheid en onvervaardheid ken nis nemen als het wist dat een streng- economisch staatsbeheer op ieder gebied nu zou aanvangen. Het is sceptisch over de staatsuitgaven, niet het minst over de' mili taire. Dit heeft prof. Lieftinck blijkbaar wel eens geprikkeld. Maar de regeering zal de mènschen moeten overtuigen door haar daden. Wat wordt nu precies het beleid? R. P. Pokkenepidemie in Luik In Luik heerscht een lichte pokken epidemie,welke practisoh tot het ziekenhuis beperkt bleef. Er zijn geen sterfgevallen. In geheel Zuid-Limburg wordt gelegenheid gegeven tot inenting tegen deze ziekte. Er is geen reden tot ongerustheid. Britsch elftal tegen Rest van Europa Het Britsche elftal, dat op 10 Mei te Glasgow tegen de Rest van Europa spelen zal, is als volgt samengesteld: Doel: Swift (Engeland). Achter: Hardwick, aanvoerder (Engeland) en Hughes (Wales). Midden: Macaulay (Schotland), Vernon (Ier land) en Burgess (Wales). Voor: Matthews (Engeland). Mannlon (Enge land), Lawton (Engeland), Steele (Schotland) en Iiiddell (Schotlandi. toekomen, waarin zij opnieuw protestee ren tegen de inbeslagneming door Joego slavië van Italïaansche scheepswrakken in de wateren van Venezia Giulia- Intussohen hebben geallieerde autori teiten besloten, negen Joegoslaven die van oorlogsmisdaden beschuldigd worden, uit te leveren. De plaatsvervangende Joegoslavische minister van Buitenlandsche Zaken, Bebler, heeft te Belgrado verklaard, dat de Joegoslavische regeering „resolute diplo matieke stappen" zal ondernemen, indien de Britsche en Amerikaansche autoriteiten Joegoslaven niet zouden uitleveren. Bebler de 950, van oorlogsmisdaden beschuldigde, noemde de mogelijkheid, dat Joegoslavië de zaak voor de UNO brengt. Voortgezette vergadering Nationale Vrouwenraad In de Vrijdagmorgen voortgezette ver gadering van den Nationalen Vrouwenraad heeft mejuffrouw mr. M. Teilegen een in leiding gehouden over doel, werkwijze en daden van het Nederlandsch Vrouwen Co mité en zijn verhouding tot den Nationalen Vrouwenraad. Zij deelde mee, dat het co mité zich in 1943 gevormd heeft en ook na de bevrijding werkt. De samenwerking tusschen de aangesloten vereenigingen is uitstekend en spreekster hoopte, dat het zoo zal blijven. Op voorstel van het dage- lijkisoh bestuur besloot de vergadering zich op h'et oogenblik niet aan te sluiten, doch de bestaande samenwerking voort te zet ten. Besprekingen zijn gaande over den vorm van samenwerking. Indien een defini tief voorstel gereed is, zullen de aange sloten vereenigingen hierover schriftelijk stemmen. Na de ochtendvergadering namen de af gevaardigden aan een autotocht door de bloembollenvelden deel. DR. ECKENER NAAR AMERIKA? Van de zijde van de „Goodyear Tyre and Rubber Company" is medegedeeld, dat deze maatschappij door bemiddeling van de Amerikaansche regeering pogingen in het werk stelt den bekenden bouwer van de „Graf Zeppelin", dr. Hugo Eckener, in haar dienst naar Amerika te krijgen, Broodcrisis in Frankrijk Sombere vooruitzichten In een noodzit.ting van het Fransche kabinet is Donderdag besloten het gemid delde broodrantsoen van 300 op 250 gram per dag te brengen. De Fransche premier, Ramadier, heeft, op een wekelijksche persconferentie ver klaard, dat de vorst en het in gebreke blijven van de internationale tarwe-pool, de Frankrijk beloofde voorraden te zen den, er de oorzaak van zijn dat er nu „een ernstig tekort aan brood" is. In .Mei zou de situatie in de broodvoorziening zeer moeilijk zijn. daar de voorraden zoo onvol doende waren, dat een normale distributie gedurende de maand Juni onmogelijk zou zijn. Over den oogst van het volgend jaar zeide Ramadier, dat Frankrijk een kwart van de benoodigde tarwevoorraden voor 1948 tekort zou komen. Frankrijk had slechts een vijfde van de beloofde toewij zing uit de tarwe-pool voor de periode van Januari tot Juni 1947 ontvangen, na melijk 113.400 ton in plaats van 553.000 ton. Rijksambtenaren roken Grieksche sigaretten Dat de rijksambtenaren ook des nachts hun oogen den kost geven, ondervonden in den afgeloopen nacht èenige Grieken en landgenooten toen zij op het Sluiseiland te IJmuiden door kommiezen werden aan gehouden. De Grieken waren opvarenden van het in de sluis liggende Grieksche stoomschip Miriam, dat op weg was van Amsterdam naar Amerika. Zij bleken 13000 sigaretten bij zich te hebben, die prompt in beslag werden genomen. De betrokkenen kregen een proces-verbaal. IETS ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koude nacht met zwakke wind. Morgen overdag geleidelijk weer toenemende wind tusschen West en Zuidwest. Ge deeltelijk bewolkt, droog weer. Iets hoogere temperatuur dan vandaag.,. 27 April: Zon op 5.20 uur. onder 19 56 uur Maan op 10.10 uur, onder 2.40 uur (Eerste Kwartier) 28 April: Zon op 5.18 uur. onder 19 58 uur Maan op 11.32 uur. onder .3.19 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1