IJmuider Courant Beklemmend Boek Het gist en broeit in de mijnen van het Ruhrgebied Geruchten over een nieuwe jacht op Martin Bormann Engeland consumeert zijn leening van Amerika in snel tempo Naar de kleurige tuinen van Kennemerland lie Jaargang Nö. 18619» Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUrea istratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, AdminS Directeur-Hoofdredacteur 15054. dÏÏ«°8 z' b- Spaarne 12, TeL 12713, l°132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 28 iïpril 1947j KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem t apaRTE is Itellaansflh auteur. Hij M Stoort blijkbaar tot den adel en is «^weest onder Mussolmt Ook diplo- "SC1, T ater heeft hij de carnere verlaten „^correspondent geworden. Zijn eD is oorlogsw p geweest. Hij heeft «SSS ^toefd en in Rusland, in ■",1; in Finland. Hij is teruggekeerd in r- pn gevangen genomen door het Ita langen tijd heeft hij in de gevan- Coeli doorgebracht. Tenslotte anti-fascist geworden, in Zweden is. -in als de gast van den ouden prins vermaard schilder, broeder van Eugene, Want Malaparte is overal K™'°;iLst van de hoogst geplaatsten in f„ lande wie 'dat dan ook elders waren. de?I ervaringen j„ die oorlogsjaren heb- hem ongetwijfeld geschokt. Dat moet erkennen, nadat hij ze in een beklem- m6nH boek onder den titel „Kaputt" heeft kildêrd Het draagt dien titel ook Hl fffraS'e vertaling. Het is de bizarre senntaz van een man, die als auteur m- Jïïïïtalenten bezit en ze niet beheerscht, ït meer beheerscht. Er is een menge- in van cynisme met momenta van in tie beel- SerfééVoel. Er is veel pose m. Het telt K bladzijden: aangrijpend m de beel dde kracht van beschrijvingen vooral lang sterke bladzijden, nde kracht vu.. - - 1 natuur. Maar de schoonheid m die tal l als een giftige bloem Er zijn lange •lirpidineen, waarin de auteur zijn stijl ,ri-adt met adjectieven en ijdelheid; Sst hij er bijna onleesbaar door. De Sheid speelt hem voortdurend parten: n£t hinderlijke nauwkeurigheid rapporteert h uittogen van sdhranderheid en geest, die h zoowel in diplomatieken kring als aan Stoers bij Frank, den Duitschen beul van Poten, die later in Neurenberg zou werden ongehangen, heeft gelanceerd. Trotsch noemt hij den bijval, dien hij ermee oogstte. Malaparte spreekt van huiveringwekken de dingen. Hij reed met zekeren Duitschen luitenant Schulz in een Duitsdie auto door de Russische sneeuw. Het vroor tientallen braden onder nul. De weg, begraven onder ^eeuw, was niet meer te zien in de vlakte. Maar er stond een Russisch soldaat, blijk baar een krijgsgevangene, die met uitge- strekten arm de richting aangaf. En verder en weer een. En een eind verder weer een. Schulz salueerde voor eiken soldaat. Toen vroeg Malaparte: „Hoe houden zij d!at uit? Zij moeten hier doodvriezen." Maar Schulz glimlachte en verzekerde dat daar geen voor was. Bij den volgenden man Nieuwe „wilder" protestbeweging verwacht De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: De Maart-stakingen en pro testdemonstraties, die als een niet te kee- een golf over het Ruhrgebied zyn gegaan, blyken thans allerminst te hebben gefun geerd als een uitlaatklep voor de in het industriegebied levende spanningen. Zjj hebben er eerder toe geleid deze span ningen te versterken en thans, nauwelijks een maand later, gist en broeit het in de kolenmijnen zoo sterk, dat ernstig reke- ning gehouden moet worden met een op nieuw opleven van een protestbeweging. In kringen der vakbond-leiders ver wacht men, dat eventueele nieuwe sta kingen en demonstraties een wilder karak ter zullen hebben dan die van Maart, toen het den vakbonden gelukt is over het ge heel de protesten binnen geregelde banen te houden en toen de tegen de bezettende macht gerichte uitspattingen tot enkele uitzonderingen beperkt bleven. Welke ernstige gevolgen nieuwe sta kingen zouden kunnen hebben voor de ontwikkeling der Ruhrkolenproductie en daarmede van de geheele economische machinerie van de Westelijke zones, kan blijken uit den terugkeer, die de binnen de perken gehouden Maart-beweging gehad heeft. Een goed deel van de in drie moei lijke wintermaanden door een uiterste krachtsinspanning bereikte verhooging der gevaar zouden zij stoppen. Dat gebeurde en de Duitscher wees op een klein rond gaatje in het voorhoofd van den Rus, dien hij weer prompt groette. Die Rus was dtood. Zij wa ren allemaal dood en de Duitsdhers hadden hen met uitgestrekten arm laten bevriezen en als wegwijzers opgesteld. Ook schildert Malaparte een afschuwe lijke pogrom in Jassy. Maar in wezen nog erger is de sfeer van Frank, den gouver neur-generaal van Polen, omgeven door zijn getrouwen en hun dames, met Frau Brigitte Frank als gastvrouw dier hof houding. Malaparte vertelt van de pogrom in Jassy en Frank keurt dat af. Roemenen zijin barbaren. De Duitsche cultuur daaren tegen sluit de Joden slechts in -ghetto's op. Zij hebben het er niiet ruim, dat is waar, maar het is bun eigen zaak te blij ven leven. Zijn schuld is het niet dat er zooveel ster ven. Hij vraagt Fischer, den gouverneur van Warschau, hoe het met de kindersterfte in zijn ghetto gaat en maakt hem een com pliment: Fischer heef-t een gelukkige hand in het organiseeren van zulke dingen. De gouverneur van Warschau bloost- v-an ge noegen. Wat de kindersterfte aangaat: die is 54 En later n-ee-mt Frank het gezel schap mee langs de omheining van het ghetto in Lublin. Hij vertelt van ratten, die eruit komen. De dames slaken gilletjes en trekken haar rakken bijeen om haar beenen. Er staat een Duitsche wachtpost, die tweemaal op een gat in de omheining schiet en beide malen mist. Frank neemt hem het geweer af. Dan ziet Malaparte een donker hoofdje, een paar armpjes, en be grijpt. De „ratten" zijn kinderen, die door honger gedreven naar buiten pogen te komen. Frank legt aan en schietDaarna is er alleen de zacht dwarrelende sneeuw. Ander tafereel: het corps diplomatique in Helsinki, met hoffelijkheid en alcohol, titels en holle conversatie. Een Spaansche gezant die de Fox.è heet en Franco-nationalist is, een voorzichtige Zweedsche gezant, twee Franschen van het merk-Vichy, een prins van Wmdischgraetz, dien Malaparte „Friki" noemt en die wil weten hoe het met Hugo gaat. Hugo is zijn broer. Een moeilijke vraag, want Hugo is in vlammen met zijn vliegtuig neergestort, 's Nachts verzamelt dit gezelschap, met andere lidht-aangescho- ten diplomaten, zich om een gewonden eland, die voor het paleis v-an president Ryti ligt. De president komt er zelf bij, geroepen door de wacht en men is zeer bezorgd voor den eland, die met groote teederheid vervoerd wordt, opdat de vete rinaire dienst hem zal verplegen. Ja. Het is wat spookachtig. Maar Malaparte keert terug in Italië en op de golfclub van Aquasanto vermeit zich de Romeinsche aristocratie in luxe en zo-n- neweelde. Er is nog geen inval in Italië. Het is al 1943. Hier schildert zijn pen het schoone landschap. Hier is de oorlog uit de mode geraakt als conversatie-onderwerp der jeunesse dorée en als hij ervan spreekt berispt hem een jong gravinnetje: „La guerre? On ne la porte plus." Dat draagt men niet meerMalaparte ziet op het terras, leunend op haar ebbenhouten stok jes met zilveren montuur, de oude douairiè res van den Romednsehen adel, geboren Brown en Samuel, die Amerikaansche erf genamen waren maar sinds lang prinses sen zijn. En er is gedrang om graaf Ga- leazzo Ciano, den minister van Buitenland- sohe Zaken en schoonzoon van Mussolini; jager op avonturen -met vrouwen en onbe duidend man. Maar gehuwd met Edda, die „hard en vreemd" is. Ciano neemt hem ter zijde. Zij zijn oude vrienden. Hij vraagt hem om raad. De Duce haat 'hem. Welken uitweg ziet Malaparte? „Er is er geen; jullie zult allen met hem ondergaan. Je had dat iQdner moe^en bedenken. Wanneer? In 1940. En als hij ni-et luisterde, had je eruit moeten gaan.'' Maar Ciano ziet alleen het tvu en is kan'g- spaart mij zoolang Wda het wil. Hij heeft alles voor haar ov^r- Als zij mij loslaat ben ik verloren. Dit zijn enkele dingen uit dit vreemde, geladen, koortsachtige boek en in vroeger wjden. zou de wereld van zulk een boek weinig geloofd hebben. Dat is nu anders: het getuigt van een losgebroken gekken huis m Europa en wij weten dat het er was. Mi loopen n'OS los? Malaparte is een ij-del en gespleten ensch en zijn beklemmend boek wékt af- er ,van den schrijver. Maar men voelt Waarheid in de sfeer.... R. P. Ceen steun van de MRP voor de Gaulle Maurice Schumann, voorzitter van de „Mouvement Républicain Populaire" (pro gressieve katholieken) heeft verklaard, dat zijn partij, de op één na groo-tste van Frankrijk, de nieuwe beweging van gene raal De Gaulle, de „Rassemtolement du Peuple Frangais" niet zal steunen. De MPR wensoht Frankrijk niet in twee vijan dige kampen verdeeld te zien. Generaal Kruis naar Indië dagelij ksche productie tot omstreeks 230.000 ton is weer teniet gedaan. Het zal ook wanneer nieuwe moeilijkheden zou den uitblijven, maanden kosten voor deze achterstand weer is ingehaald en er wordt dan ook ernstige twijfel geuit omtrent de mogelijkheid, het voor dit jaar gestelde minimum doel van een productie van 300.000 ton per dag te bereiken. Britsch-Amerikaansch overleg in Berlijn Naa-r van gezaghebbende zijde wordt vernomen, heeft Bevin lord Pakenham, die onidangs Hynd is opgevolgd als minis ter voor Duitschland en Oostenrijk, ver zocht hem Maandag in Berlijn te ontmoe ten, wanneer de speciale trein van de Brit- sche delegatie uit Moskou daar is aange komen. I-n ambtelijke kringen te Lon-den wensoht men geen commentaar te geven op het vertrek van lord Pakenham naar Berlijn, doch men gelooft dat hij aanwezig zal zijn bij de Anglo-Amerikaansche be sprekingen over het peil van de industrie in beide zones en over de mogelijkheid van een grootere politieke centralisatie in West-Duitschland. Scotland Yard zoekt in Egypte Politiemaatregelen tegen Roemeensche oppositie? Naar Reuter uit Londensche gezagheb bende bron verneemt is de Britsche regee ring van oi'ficieele zijde ter oore geko men, dat in Roemenië sedert 5 Maart een campagne aan den gang is, in den loop waarvan enkele duizenden leden der oppo sitie zijn gearresteerd. Sommige waarnemers zijn van meening, dat de Roemeensche regeering, waarin de communisten de meerderheid hebben, wordt geleid door de vrees voor een staatsgreep van de zijde der opptositie, wanneer de Russische troepen eenmaal zouden zijn verdwenen. Nu het verdrag met Oostenrijk te Moskou niet is tot stand gekomen en de Russische troepen voor- loopig nog in Roemenië zullen blijven voor de bescherming van de verbinding met Oostenrijk, verwacht men, dat de stroom van arrestaties wel zal gaan luwen. In Engeland wordt de ontwikkeling van den toestand nauwlettend gadegeslagen, ofschoon er geen aanwijzingen zijn, dat de Britsche regeering zich ter zake tot Roe menië zal wenden. Het lot van Martin Bormann, den in Neurenberg bij verstek veroordeelden nazi leider en persoonlijk adviseur van Hitier, die volgens verhalen van min of meer be trouwbare ooggetuigen in Berlijn zou zijn geweest op het moment dat de Duitsche hoofdstad door de Russen werd ingenomen en van wien werd aangenomen, dat hij bij zijn poging om te ontvluchten om het leven was gekomen, heeft sinds de capitulatie de speurders der geallieerde landen bezig ge houden. Zij veronderstelden de mogelijk heid, dat Bormann was ontkomen en ont dekten telkens weer vermeende aanwij zingen, dat de gevaarlijke nazi zich in het buitenland zou ophouden aanwijzingen, die nooit werden bevestigd. Dat men ech ter de mogelijkheid van Bormanns ont vluchting nog steeds aanwezig acht, be wijst een bericht van Reuter, dat heden ochtend doorkwam, volgens hetwelk de Egyptische politie op aanwijzing van Scot land Yard de meest uitgebreide maatrege len heeft genomen, die kunnen leiden tot aanhouding van Bormann op Egyptisch grondgebied. Er wordt dus naar Bormann gezocht in een bepaald land, iets wat tot nu toe nooit gebleken is; zoodat de geruchten, die nu al sinds den val van Berlijn in de wereld de ronde doen, aan waarschijnlijkheid winnen. Het Fransc'he persbureau AFP meldde gis teren reeds de arrestatie van Bormann in Egypte, doch deze mededeeling kan De chef van den generalen staf, luitenant- generaal mr. H. J. Kruis is per vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrokken. De generaal was als burger „vermomd", daar de Egyptische autoriteiten geen personen op het vliegveld in Cairo toelaten, die de militaire uniform der geallieerden dragen. Generaal Kruis neemt afscheid van kolonel J. J. L. Willige. Fokker gaat Amerikaansche vliegtuigen in licentie bouwen Op Schiphol arriveerde de heer P. A. van de Velde, mededirecteur van de Fokker fabrieken, die een bezoek aan de Vereenig- de Staten heeft gebracht, waar hij onder handelingen heeft gevoerd met Amerikaan sche vliegtuigfabrikanten, onder andere met Douglas. De heer Van de Velde deelde mede, dat het resultaat van zijn onder handelingen voor ons land zeer belang rijk is aangezien hij gunstige contracten heeft medegebracht, die voor onze vlieg tuigindustrie groote mogelijkheden ope nen. Als gevolg van de vlotte besprekingen aldus de heer Van de Velde kan men in Nederland direct aan het werk gaan, Zoodra het licentiecontract geteekend is zullen de Nederlandsche fabrieken met li- centiebouw van vliegtuigen beginnen, het geen een aanzienlijke deviezenwinst voor Nederland zal opleveren. Er zijn voorts contracten afgesloten voor de levering van onderdeelen der vliegtui gen. Ook zijn besprekingen gevoerd, die volgens den heer Van de Velde in de nabije toekomst eveneens voor onze nationale luchtvaartindustrie van belang zullen zijn. Reeds 1550 millioen dollar opgenomen Blijkens een mededeeling van het Ame rikaansche Ministerie van Financiën heeft Engeland gedurende de maand April 450 millioen dollar van zijn Amerikaansche lee ning opgenomen. In totaal heeft Engeland nu reeds 1550 millioen dollar van deze lce- ning geconsumeerd. De geheele leening, die half Juli van 't vorig jaar van kracht werd na langdurig uitstel tengevolge van de op positie in 't congres, bedraagt 3750 millioen dollar. Het tempo, waarin Engeland de credie- ten opneemt, is veel sneller dan aanvanke lijk in het voornemen lag. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de prijzen in de Vereenigde Staten, sinds de onderteekening en de aanvaarding van de leening door het Congres, met ongeveer veertig procent ge stegen zijn. Tenzij er een spoedige terug gang komt in de opwaartsche beweging der Amerikaansche prijzen de Vereenig de Staten zijn de voornaamste leverancier van Engeland op het gebied der voedsel voorziening, machinerieën en andere ur gente artikelen is het te verwachten, dat de Amerikaansche leening op een veel vroeger tijdstip dan men oorspronkelijk meende uitgeput zal zijn, hetgeen een nog ernstiger karakter zou geven aan Enge- land's groote economische moeilijkheden van dit oogenblik. De herhaalde verzoeken van president Truman aan de Amerikaansche zaken wereld om het prijspeil te verlagen in het belang van een succesvol functionneeren van het vrijhandelsysteem, zullen thans ongetwijfeld meer dan ooit met spanning worden gadegeslagen zoowel door de Brit sche regeering als de Britsche handels kringen, zegt United Press. voorbarig worden beschouwd, aangezien deze arrestatie officieel is ontkend tegen over het persbureau Reuter. Deze officiëele ontkenning ging gepaard met de hierbo ven weergegeven mededeeling, dat de Egyptische politie op haar qui-vive is. AFP wist eveneens te melden, dat Bor mann zich gevoegd had bij een groep Jo den, die trachtte uit te wijken naar Pales tina. Ook dit bericht moet met scepticis me worden beschouwd, aangezien het be rust op mededeelingen -van „sommigen". UNO-vergadering voor Palestina begint vandaag De Algemeene Vergadering der UNO, die heden te Lake Success 'haai- speciale zitting opent voor het behandelen van het Palestijinsohe probleem, zal besluiten moe ten nemen ten aanzien van drie hoofd kwesties. Deze zijn: het Britsche verzoek om een commissie van onderzoek, het ver zoek der Arabische staten om onafhanke lijkheid voor Palestina en dat der Joden zionisten en niet-zionisten om aan de besprekingen deel te mogen nemen. De correspondent van Reuter bij de UNO Michael Fry schrijft, dat de Sovjet- Unie, naar men verwacht, den eisdh .voor een onafhankelijk Palestina zal ondersteu nen. Tot dusver heeft de Sovjet-Unie officieel nog geen standpunt ingenomen en der halve niet bekend gemaakt, of zij Arabie ren dan wel Joden wil steunen. Slechts heeft de Sovjet-ambassadeur te Washing ton, Nikolaj Novikof, te kennen gegeven, dat Palestina of onafhankelijk moet wor den verklaard of onder het beheer van de Vereenigde Volken moet komen. In kringen, die nauwe betrekkingen met de Sovjet-delegatie onderhouden, meent men, dat de USSR nog gekant is tegen de eischen der zionisten. Bovendien brengt het strategisch belang van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten alsmede de aan weziigheid van de petroleum aldaar mee, dat zij eerder de vriendschap van de Ara bieren dan van de Joden zal zoeken, daar die Zionisten volgens de Russen onder con trole van de Amerikaansche kapitalisten 'staan. Nekkramp in marinekamp te Hilversum In het marine-opleidingskamp bij Hü- sersum zijn acht gevallen van nekkramp geconstateerd. De patiënten, die niet in levensgevaar verkeeren, zijn in hospitalen in Utrecht en Hilversum opgenomen. De twaalfhonderd toekomstige matrozen, die in dit kamp worden opgeleid, zijn voor drie weken naar huis gezonden. Ministers Beel en Jonkman vertrekken op 1 Mei naar Indië Naar het ANP verneemt, zullen de mi nister-president dr. L. J. M. Beel en de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman waarschijnlijk Donder dag 1 Mei van Schiphol naar Batavia ver trekken. Truman overlegt met Marshall en de partijleiders President Truman der V.S. heeft een geheime conferentie gehouden met den minister van Buitenlandsche Zaken, George Marshall en de republikeinsche en democratische fractieleiders. Officieel is verklaard, dat de conferentie werd gehou den in verband met Marshall's rapport over de conferentie van Moskou. Het woord is aan. Socrates: De kortste weg tot roem is, te zijn wat men wil schijnen. Tifo meent op den goeden weg te zijn Een Amerikaan-sch journalist heeft op 21 dezer een interview met maarschalk TitQ gehad, dat thans door Belgrado voor publi catie is vrijgegeven. Tito heeft verklaard, clat de plannnen van president Truman in zake Griekenland en Turkije geen ver andering brengen in de politiek van Joego slavië, dat zal blijven strijden voor de ver werkelijking van den vrede en dat er vast van overtuigd is, op den goeden weg te zijn. Over de toekomstige betrekkingen van Joego-Slavië met Turkije en Grieken land was Tito niet optimistisch, mede tengevolge van de Amerikaansche inter ventie in de binuenlandsche politiek dier beide landen. Werk in visschershaven ligt stil Een traditioneel geschil over het even traditioneele „zoodje" dat aan de lossers contractueel wordt uitgereikt, is oorzaak, dat de vischlossers in IJmuiden vandaag niet aan het werk zijn gegaan. Alleen een Zweedsche kotter en eenige kustvisschers hebben hun vangst aan de markt kunnen brengen. De vijf trawlers, benevens cenige loggers, die vandaag met ruim 2000 kisten binnen waren, werden niet gelost. Reeds Zaterdag begon de „toeloop" en de „toerij" naar de bollenvelden. De Rijks weg HaarlemLeiden heeft het zwaar te verduren gehad: waren er Zaterdag vooral luxe auto's en touringcars, op den eigenlijken Bollenzondag hadden de fietsers en de trams de overhand, hoeioel er af en toe auto-eigenaars bleken te zijn, die hoog- noodig op Bollenzondag hun zaken moesten afwikkelen. Eerste Bollenzondag vooroorlogsch druk Vóór den aanvang van den voetbalwedstrijd KinheimRapiditas werd W. Groene- veld ter gelegenheid van zijn 300sten wedstrijd gehuldigd door den heer F. A. v. d. Kracht, voorzitter van Kinheim, door den voorzitter der Supportersvereeniging en door den secretaris van Rapiditas. Jammer was het dat de sympathieke jubilaris in dezen wedstrijd een enkel kneusde, zoodat hij voorloopig wel niet zal kunnen spelen. „Overweldigend" zei een gemoedelijke1 Lisser politieagent Zondagmiddag om een uur of vier en hij bedoelde daarmee de drukte in de bollenstreek die zich vooral uitte in een onafgebroken stroom fietsers, de meesten getooid met de traditioneele bloemenslingers. „Ontzaglijk" meende zijn Hillegomsche collega, speurend door de ramen van het Hillegomsche politiebureau naar het ge drang op het dorpsplein, waar de duizen den bollengangers elkaar beoorloogden, om een plaatsje in de tram te bemachtigen. „Buitengewoon" vond een der organisa toren van de blocmboHenmarschen, welke Zaterdag en Zondag vijfduizend sportieve wandelaars tot zich trokken. Deze drie uitspraken teekenen het best de drukte op den eersten officieelen Bollenzondag, waarop zonneschijn en kleu rige velden tienduizenden uit alle windstre ken van Nederland door Kennemerland trokken, in touringcars, per fiets en met den beenenwagen. Hoewel de luxe auto's sporadisch voorkwamen de Rijksver keersinspectie laat niet met zich spotten op dergelijke dagen heeft het bezoek aan den streek achter de duinen dezen dag een vooroorlogsch peil bereikt, wat vooral de tallooze verkoopers van slingers en bouquetten, de tappers van schuimend en ander vocht en de diverse WV's uit gestrekt genoegen heeft gedaan. De tram had het wel een beetje minder willen hebben: niettegenstaande de half- uursdienst en de extra-trams kwamen er meermalen opstoppingen voor, die echter voor de NZH nergens onoverkomelijke bezwaren opleverden. Zaterdag begon de groote trek eigenlijk al: de luxe auto's waren toen sterk in de meerderheid in vergelijking tot een dag later en zoowel een groote aanvoer van stedelingen per touringcar en rail als de sportieve gebeurtenissen in Hillegom en elders zorgden voor een veelbelovende ouverture van den eigenlijken Bollen zondag. Toen was het dan ook voorgoed en over al „uitverkocht". Het theehuis van de Hil legomsche VW, de trekschuiten en de uit kijktoren in Lisse hebben, elk op hun eigen manier, meermalen gekraakt van de belangstelling. Daar de wind niet bepaald warm te noemen was, vergoedde de zon veel en voor wie het trappen met tegen wind te zwaar werd, waren er genoeglijke plekjes te over, om even uit te blazen. Het Hillegomsche Lunapark bijvoorbeeld, dat Zaterdagmiddag zijn poorten opende, mocht zich in een behoorlijke belangstelling ver heugen. De Zandvoortsche exploitanten van gelegenheden, waar een zich verpoo- zende stedeling terecht kan, hebben het dan ook kunnen merken: het bee. zoek aan de badplaats was aanmer kelijk minder dan reeds gewoon was geworden. Misschien dat het windje hier ook nog debet aan was. Hoe het ook zij, de eerste Bollenzondag is geslaagd. Vreemde talen werden ver blijdend vaak gehoord, dissonanten kwa men weinig voor, of het moest dan het kleine incident in Sassenheim zijn, waar een tram in onzachte aanraking kwam met een luxen wagen en de soms hardgrondige mopperpartijen, die er bij de tramhaltes ten beste werden gegeven. Bijna vijfduizend stappers. Zaterdagmiddag startten 1300 tippelaars voor den Nationalen Bloementocht van het Hillegomsche gebouw der Hobaho Zondagochtend volgden 3500 anderen dit voorbeeld. Er werd geloopen in groeps verband en de afstanden varieerden naar Vlag-probleem bij bollentoclit Zaterdagmiddag werd de directie van Restaurant Brinkmann verrast door het bezoek van den Amerikaanschen gezant Z.E. dr. H. Baruch en den Sovjet.Russi- schen ambassadeur Z.E. Valkov, die op hun tocht door de bollenvelden aan de Groote Markt wilden verpoozen om er de lunch te gebruiken. De directie stond een oogenblik voor een probleem, door het feit, dat er wèl een Amerikaansche, maar geen Russische vlag beschikbaar was. Aangezien men wist, dat de Russen op dit punt nogal gevoelig zijn, werd ras een ijlbode uitgestuurd, die er gelukkig in slaagde het roode dundoek van de Groote Houtstraatvereeniging te leenen. Loco-burgemeester D. J. A. Geluk, die toevallig ter plaatse ivas en die vernomen had, dat de Excellenties zulke goede vrienden waren, nam de gelegenheid te baat om de bezoekers erop te wijzen, dat hij hoopte, dat de vriendschap tusschen^ de beide volken even hecht zou zijn. keuze van 15 tot 30 kilometer. Toen Zon dagmiddag de prijsuïtdeeling op het punt van uitgang werd bekend gemaakt, bleek, dat in de burgergroep een Gorkumsche vereeniging en een groep Maastrichtena ren met den eersten en tweeden prijs gingen strijken. De „militaire en.semi- militaire groep" telde als eerste prijswin naars de Zaansche politiemannen onder haar leden, de tweede prijs werd veroverd door de Rijkspolitie uit Amsterdam. Dat dit onderdeel van den Bollenzondag zoo uitermate geslaagd is, komt voorname lijk op rekening van de combinatie Jan Pastoors, de Haarlemsche Wandel vereeni ging en „Concordia" uit Hillegom, die te- samen met „Deko" uit Lisse voor een ge smeerde organisatie zorgden. De prijsuitreiking geschiedde door wet houder F. v. Dam. Geen carnets voor reizen naar België Tijdens het Belgisch weekend, dat door de Nederlandsche Reisvereeniging voor haar reisleiders te Hilversum werd gehou den, heeft de heer A. Haulot, commissaris- generaal voor het toerisme in België, ver klaard, dat de invoering van zgn. carnets voor reizen van Nederland naar België niet doorgaat, daar de regeeringen hierover niet tot overeenstemming zijn gekomen. Het toerisme blijft dus dit jaar nog beperkt tot het uitwisselen van groepen. Voor de par ticuliere vacantiegangers blijven de moge lijkheden zeer gering. De afd. Hillegom van den Kath. Bouwvak- arbeidersbond St. Jozef vierde Zondag haar 30-jarig bestaan. Zeven leden die langer dan 25 jaar aangesloten zijn geweest werden ge huldigd. VRIJ KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk nog krachtige wind uit Noordwestelijke richting. Wisselend bewolkt met eenige regen- of hagel buien. Later afnemende wind en min der bewolking. Vrij koud. 29 April: Zon op 5.16 uur, onder 19.59 uur Maan op 12.56 uur, onder 3.46 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1