y5V. bracht Emma een nederlaag toe Voetbal in Kennemerland Wie „overgingen" op de Nijverheidsavondschool Stille omgang De snuifdoos van den Keizer maandag 28 APRIL 1947 ÏJMUIDER COURANT - Emma een in alle opzichten Het fjJ&L* geweest. De gegadigden jrtOstd.«WÏSte plaats behaalden over- v»r të en de roode lantaarn werd aan »'Jffl®«5J1.^drageB met de opdracht deze ^'verdedigen, t sterlï. j)e club rit Dordt B1®! Mid en niet onverdiend te Bever- ,,„„inder «d m "u wa5 het VSV, dat ,met 10 *S het langste eind trok, dank zij 1-1 aan net voorhoede en een minder ;els heter SP achterhoede, slecht speolf.vedstrij<i is het stellig niet Een f Daarvoor waren ook de belangen geweest. Daa stonden te groot. De wdhe ^cij volkomen en aanvan- elftallen gave d spel met aantrefcke- keiijk PJ® ".„vallen, waarbij Emima iets m Wte cpiïdM-heitl was, dank zij grootere. Gffi B'SreageeSeVSV op dezen gang "'"f ïrn valines «oniS overwicht, ■vat z winatste een boeksdhop zeer goed Sterk P«»a» en Yan Onselen, die oven voor njet bijzonder opviel, bracht den fiand ;P eï!ntS«dé helft was Emma weer de reohtervleugel bad in èca^aP, a speI dat er de onimoge- soms a»vee™or'het VSV-doel ontston- een van deze stond de anders toch d!!'2i seelemle Ockenbung alleen voor wel goea hij sohoot den hal tegen ^klcërman. terugspringende bal werd, 5,emaari en yan VSV) door welzenis ltot €,°^hoten Nog hielden de aanvallen overi ™p aan en daarmede de benauwde T fsvvooi bet doel van VSV. Had in de ^ua. ^m Zwaan den bal 'bijna in eigen eeri eriS in de tweede helft ontkwam Sv ternauwernood aan een dergelijk VSV rcin Voet den bal maar jmsfovèr en in die periode was Emma rut- Hp£ernkidiien wat ontmoedigd door JKinslag, scheen het wel of Emma den P slipt zakken en natuurlijk maakte Stavan Struik. BaIvfVa en I?aa~ vhadden zich aardig hersteld en Spaans 5 weer zeer tauttig zonder met zijn scho- Pe Watervrienden" demon streerde in het Velserbad np ieugdige leden van de Hoogovensta- Zwmvereeniging „De Watervrienden Sten Zondagmiddag het Velserbad tot S domein gemaakt niet alleen van hun Sbundwe jolijt, maar ook van een mooie Srtdemonstratie, die uitstekend door me vrouw de Feber werd geleid. De middag begon met een „opmarsch Tpii ploeg van minstens 120 jongens en «isies wandelde langs den rand van het ten en begaf zich toen in vier rijen te Ser om naar de andere zijde te zwem men Half om half zwommen de deelne mers en deelneemsters toen naar den kant, waar 240 ibeenen al trappende een kunst- matigen golfslag fabriceerden. Het was een demonstatie, die bewees dat deze jonge loot der Hoogovensitaten in staat is iets goeds te presteeren. Na deze goed geslaagde ouverture ver benen zevenendertig jongens en meisjes aan den start voor het diploma-zwemmen, waarvan 22 candidaten voor het diploma A en 15 voor het diploma B. Voor slechts een gering aantal zwemmers en zwemsters bleken de opgaven te zwaar, In het vol gende nummer, gecostumeerd zwemmen, was Churchill de hoofdfiguur. Hij (het was in werkelijkheid een welgedane „zij"), maalde met zijn gevolg en zijn onmisbare sigaar een wandeling rond het bassin, waar bij hij natuurlijk uitbundig werd toege juicht, hield een toespraak in het Engelsch en gaf toen duidelijk bewijs van zijn vita- Eeit door van de 3 meter plank in het wa ter te duiken, gevolgd door zijn volge lingen. Er werd verder nog een uitvoerig pro gramma ten beste gegeven: een jacht op appels, als slot van het komisohe gedeelte, gevolgd door de meer technische nummers als springen, reddend zwemmen en figuur- Ewemmen. Het was een uitstekend geslaagde mid dag, Hieronder de uitslag van het diploma- zwemmen: Diploma A: Adriana Ketting, Arentje de Greef, Gerritje Vellema, Gerard Schornagel, Joost Quist, Grietje Meyer, Jo hanna Zegel, Margaretha v. Dijk, Jannie Grabendaal, Johanna Veen, Arnolda Gra venmaker, Cornelisje Gerda Swier, Hans Moll, Gerda v. d. Brink, Aart Verkerk, Fits Kollenberg, Racheliena Leijenaar, Maartje Kerkhof. Diploma B: Geertruida Tervoort, Eliisabeth Visser, Neeltje v. Wol ieren, Elisabeth Vellema, Margaretha Blansjaar, Francina de Niet, Elisabeth Koet, Cornelia Kuiper, Saartje Cornelia Kalis, Jeannette Blansjaar, Brigetta Bras, Cornelia Hoogeveen. Agenda voor Haarlem MAANDAG 2D APRIL Stadsschouwburg: -Operette „Er was eenmaal een musicus", 7.30 uur Kinderhuissingel: Cir cus Mullens, 8 uur. Rembrandt: Revue „Nou is de boot aan", 2.30 en 8 uur. Palace: „Picca dilly incident", toeg, bov. 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 915 uur. Luxor: ,,De Blauwe Don.au", toeg. eiken leeft. 2.00, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Bals Theater: „George winit op alle fronten", toeg, eiken leeft, 2.00. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Een vreemde passagier", toeg. bov. 18 j., 215, 4.30, 7,00 en 9.45 uur. Spaarne: „Buitenge woon verlof" en „Helden der lucht" toeg. alle leeft, 2.30, 7.00' en 9,15 uur. DINSDAG 29 APRIL. Stadsschouwburg: Operette „Er was eenmaal een musicus", 7.30 uur. Kinderhuissingel: Cir cus Mullens, 8 uur. Gem. Concertgebouw: H. 0. V„ Beethovencyclus, 8 uur. Restaurant Brinkmaan: Voordracht Maxime Roger Chas- taing, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. ten op het doel van Emma iets te kunnen bereiken of daarbij uit te blinken. Dit deeid trouwens niemand in de voorhoede van VSV, maar het afstraffen van fouten is ook van belang en zoo was het de dezen dag niet opvallende, dooh toch nuttige Van On selen, die een fout van doelman Van Dijk afstrafte en toen ging het er maar om wie nog een doelipunt maakte. Het was VSV, dat als winnende club huiswaarts keerde, want Van Onselen bracht het tot een geldig doelpunt, waarbij doelman Van Dijk faalide (13). Reeds deze week brood met 20pCt. maismeel Zooals men weet zal het percentage maïsmeel in ons „witte"-brood, dat tot dusver 10 procent bedroeg, worden ver hoogd tot 20 procent. Naar wij van de bakkerspatroons ver nemen, zal in onze' gemeente en de om geving reeds deze week brood van de nieuwe samenstelling afgeleverd worden. Velsen klopt Volendam ir\ een doelpuntrijken wedstrijd Wel eenigszins tegen de algemeene ver wachtingen in is Velsen er an geslaagd het sterke Volendam, diat nog den minsten pun- tenaohterstamd ten opzichte van KFC te boeken had, een kleine, maar overigens zeer verdiende nederlaag toe te brengen. Aanvankelijk leek het er op, dat Volen dam met de overwinning zou gaan strijken, want de strijd was nog niet oud, toen D em mers reeds voor den eersten keer den bal uit het net moest halen. Daarvoor had. Bakkum door eenigszins te forsch spel van één der Volendammer adhterspelers moeten uitvallen. In het veld teruggekeerd, bleek hij dermate geladen te zijn, dat door zijn toedoen de gelijkmaker ter wereld kwam. Weer nam Volendam de leiding, wat kon, omdat ter rechterzijde, waar Maarschalk niet zoo op dreef was, d'e Velsensohe ver dediging nog al eens een steek liet vallen. Voor de tweede maal maakte Bakkum, die dezen middag een zeer productieve bui had, echter gelijk. Rust 22. Ook na de rust heersohte er volop span ning, wat uit het verloop van den wedstrijd wel blijkt: 32, 33, 43, 53, 54. Merkwaardig genoeg nam Bakkum, die toch een goed spelenden spil tegeno ver zich had' en van zijn rechtsbinnen Tromp be trekkelijk weinig steun ondervond, van de drie doelpunten na de rust er weer twee voor zijn rekening, zij het dan ook, dat de Volendammer doelman niet altijd vrij uit ging. Het andere Veiser doelpunt na.m Wij- ker, die wel één der beste verdedigers van het veld was, voor zijn rekening. Toen d'e stand door Volendam op 54 was gébracht, spande het nog geducht, want de bezoekers kwamen toen stevig opzetten, maar de hardwerkende Velsen-aohterhoede wist den gelijkmaker te voorkomen. Terrasvogels verloor van D-E.M. Na de successen tegen Always Forward en WZ was de nederlaag tegen DEM een teleurstelling. De Vogels boften ook niet, dezen wedstrijd te moeten spelen zonder den steun van Röbken en Kraak, waardoor de verdediging aanzienlijk verzwakt was. Over het geheel stond het spel van beide partijen niet op een hoog peil. DEM kreeg ongetwijfeld de meeste kansen, doch schie ten bleek geen al te tastbare eigenschap van Tervoort c.s. te zijn en de wedstrijd zou dan ook in een gelijk spel geëindigd zijn, als de Terrasvogels-verld'ediging den Wijkers het tweede punt niet 'had cadeau gedaan. Zoowel Van Rijswijk als De Ruyter trapten over den bal heen; wel schoot een DEM-speler toen eerst nog tegen de lat, maar tenslotte lag die bal toch achter Douma. Terrasvogels nam uit een d<?or Dordtmunt genomen vrijen trap de leiding doch met de rust was de stand weer gelijk. In de tweede helft viel toen op bovenver melde wijze de beslissing ten gunste van DEM. Kinheim speelde weer gelijk Voor de vierde maal achtereenvolgens heeft Kinheim, dat kampioenspretenties in eigen hand heeft met nog twee thuiswed strijden te spelen, het opnieuw niet verder dan een gelijk spel (11) gebracht. Rapiditas, een heel jonge ploeg, liet iSptp' De dienst van Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal heeft van den nood een deugd gemaakt door den bunker op het Bloemendaalsche Kopje te herscheppen in een uitkijktoren, die een prachtig uitzicht geeft op een groot deel van Kennemerland. Op den toren is een plaat aangebracht waarop in een gedicht de bewogen ge schiedenis van het Kopje wordt verteld. prachtig voetbal zien. Opstellen, plaatsen en doorzetten werkten verrassend voor de geel-zwarten. Bovendien was ihun doelman zeer op dreef, terwijl Kinheim toch ook vele malen pech had. De zeer vlugge wedstrijd was 5 minuten oud, toen de rechtsbinnen van Rapiditas gelegenheid kreeg van groo- ten afstand Druyven met een vliegend schot te verrassen (01). De Weesper vleugelspelers waren zeer licht en uiterst gevaarlijk, zoodat de verdediging van de gasten groote moeite had 'het gevaar te keeren. Na 25 minuten volgde de gelijk maker door Raaymakers. Kinheim kwam er nu beter in en bracht later verwarring in de verdediging der bezoekers, echter zon der succes. Direct na de hervatting moest Druyven handelend optreden en Beuk kopte aan d'e andere zijde den bal in han den van den doelman. Kinheim kreeg nog een kans toen jubilaris W. Groeneveld even buiten het doelgebied een vrijen trap hard tegen den onderkant van de lat schoot. Na een half uur miste Raaymakers een pracht voorzet van Kuilenburg. Ongeveer 10 mi nuten voor het einde kopte Groeneveld uit een hoekschop hard in, doch weer was de lat spelbreker. In de laatste seconden een vlugge uitval van Rapiditas, waaraan Kin heim gelukkig ontsnapte. Onze GezellenI.E.V. 22 Onze Gezellen trad in d'e eerste helft aanvallend op. Hoewel 'de rollen na de rust omgekeerd waren, kon IEV een overwin ning niet behalen, daar alles veel te hard naar voren werd gespeeld en de buiten- spelval van de gastfheeren het zijne bij droeg. Reeds na een kwartier schoot de middenvoor van de Haarlemmers een slecht gestopten bal in (10) om 10 mi nuten later gevolgd te wonden door no. 2 uit een voorzet van rechtsbuiten naar links buiten, die onhoudbaar Van Tunen pas seerde (20). Vijf minuten later bracht Nieuwenhuyzen den bal op, sohoot en door den wind had de doelman geen vat op het leder (21). Vlak voor de rust maakte de doelman van Onze Gezellen een overtre ding, waarop een nogal eigenaardige beslis sing volgde. De scheidsrechter gaf op 2 _m van het doel een vrijen trap, echter niet ineens te nemen. Het was voldoende, dat Nieuwenhuyzen een tikje gaf naar Koek, die maar voor het inleggen had (22). V.V.E. gelukkiger dan V.V.B. Reeds spoedig na den aftrap ontspon zich een aardige strijd via de vleugels, waarbij WB iets gevaarlijker was. Enkele goede kopballen van Vers wij veren en De Wolf werden met eenig geluk gekeerd, doch overigens bleef het een gelijk opgaand spel. De tweede helft pakte WE goed aan en na enkele minuten werd Broekhuis bij een do el worsteling met den bal over de doellijn gewerkt (01). Een strafschop, 'd'oor Hoen na 20 minuten, belandde in d'e handen van den WE-doelman. De Winter deed het 'even daarna beter (02). Ver woede aanvallen van de Breesapers volg den en uit één daarvan gaf De Wolf door aan Duineveld, die ineens den bal inschoot (12). Alles was nog mogelijk, totdat, vijf minuten voor 'het einde bij een uitval der gasten de geheele Breesaap-verdediging miste en de stand op 13 kon worden gebracht. Stormvogels 2—Hilversum 2 1—2 Het rammelde in deze ontmoeting in alle onderdeelen van de Stormvogelsploeg. Het verband was zoek, individueel viel ook al weinig te loven en het schieten was abomi nabel. Een geluk mocht het heeten, dat doelman Rechsteiner niet in de algemeene malaise deelde, anders had Hilversum, dat wel niet direct goed voetbal liet zien, maai er toch in ieder geval meer van terecht bracht dan Stormvogels, met sprekender cijfers gewonnen. Het Stormvogels-doel punt werd gemaakt door Van Gelder. Het Mei-kinderfeest Dé Vrouwengroep Velsen-Noord van de Partij van den Arbeid organiseert in sa menwerking met de zustervereeniging te IJmuiden-Oost een Mei-feest voor de kin deren van 5 tot 14 jaar. De kinderen die zich reeds opgaven tot deelneming, verzamelen zich op 1 Mei des morgens om 8 uur bij de Watervlietstraat. Er is nog gelegenheid zich aan te melden bij de heeren Goossens, Geelvinkstraat 19 en Boersma, Meerweidenlaan 25. Mooi concert van „De Eendracht" De Harmoniekapel „De Eendracht" heeft Zaterdagavond in gebouw Concordia een uitvoering gegeven waaruit viel op te maken, dat onder leiding van den heer L. H. F. Leistikow ernstig is gestudeerd. Uiteraard is het peil van voor den oorlog nog lang niet bereikt, maar de scholing van dien tijd werpt ook nu nog duidelijk haar vruchten af. Op dezen weg van „te rugvinden" voortgaande kan „De Een dracht" onder den eminenten Leistikow ongetwijfeld weer een heel eind komen. Het cabaret-ensemble Wi-Jo uit Stom- petoren maakte den avond vol. Zaterdag gaven wij de namen van de leerlingen der Nijverheidsavondschool, die met een diploma de school verlieten. Hier onder volgen de bevorderingen der vier overige klassen: Bevorderd van le naar 2e klasse. Afd. Motorrijtuig- en rijwielheitstellenE. van Roon, D. v. d. Vlies, J. de Jong, G. de Gier, B. Stokman, J. Zijlstra, C. Schipper (v.w.), H. Dubelaar, Veldhuizen (v.w.). Afd. Ma chine bankwerken: J. van Rooden (v.w.), C. Koelemey, E. de Graauw (v.w.), M. de Jong (v.w.), F. Kremer, W. Peper (v.w.). Afd. Electrotechniek: B. Coster, W. Kok, N. Noordzij, J. de Roon, J. Borst, H. de Hong, A. Poppe. Afd. Timmeren: W. Bak ker. J. Breederveld, C. Koelewijn, J. Zwaan, F. v. Oevelen, J. v. d. Wint, A. Bak ker. Bevoi-derd van 2e naar 3e klasse. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen: J. B. Robben, C. Brouwer, S. Bijlsma, P. Admi raal, A. de Vries, J. B. Meester. Afd. Ma chine Bankwerken: M. Pirovano, C. Otte. AM. Electrotechniek: E. Zijl. Afd'. Timme ren: C. van Laar, M. Masereeuw, H. Dek ker, H. Visser, J. v. d. Pijl, G. Zorgdrager. Bevorderd van 3e naar 4e klasse. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen: C. de Rooy, E. Warnaai", B. Warnaar. Afd. Ma chinebankwerker P. Post, J. C. de Graaf, IJ. Korstanje, A. de Jong, J. Ramakers. Afd. Electrotechniek: D. Slotboom, C. Mer- ten, G. Groot, J. Bakker, C. Demmers. Afd. Timmeren: G. van Henten. Bevorderd van 4e naar 5e klasse. Afd. Motorrijtuig -en rijwielherstellen: B. Stals, D. Douwstra, P. Croonenborg, F. A. Clots, J. Ales, Ph. Boschert, N. Sweeren, B. Groen, L. Oortwijn, Th. v. Geenen, H. Leut- scher, H. Hoogeland, H. Straatsburg. J. Stegemeyer. Afd. Machine bankwerken: N. Kok, W. van Looyen, G. Schrijver, J. Zwa nenburg, C. Bruin, J. Visser, H. van Rooy, M. J. Goedhart, J. Admiraal, C. de Valk, J. Dragstra, J. de Ruyter, J. Buis, L. de Jonge, J. Backer, J. Rietdijk, W. Schouten, E. Len- ting, J. den Dikken, H. Kremer, M. Duiker, A. Weterings, V. Baar, J. Tijl. Afd. Electro- Muziek Drievoudig concert van de IJmuider Harmonie Drie ensembles werkten aan het concert der „IJmuider Harmonie" imee en boden door hun samenstelling een aantrekkelijke variatie. Harmoniemuzïek gaf de IJmuider kapel zelf ten beste, de aMeeling fanfare werd verzorgd door het Santpoortsche „Wilhelmina" en het vocale deel had het gemengde koor „Polyhymnia" voor zijn re kening genomen Directeur Jan Groot, die den dirigeerstaf zwaait over beide blaas-ensembles, heeft zich door zijn concerten met beide in den loop der jaren doen kennen als een harde werker op dit gebied. Ook nu hoorde ik goed verzorgde vertolkingen, waarbij met eere genoemd mogen worden: ouverture „De Neurenberger pop" en de fantasie over de „Cavalleria rustioana" door de IJmuider Harmonie, waar samenspel en voordracht zeer goed waren. Klarinetten en fluiten gaven technisch uitstekend werk ten beste, daarbij vaardig bijgestaan door saxen en koper, waarvan de .middenstemmen de doorwerking der motieven muzikaal lieten uitkomen. De ka pel was door het ontbreken van enkele eer ste blazers eenigszins gehandicapt (de con tinudiensten der bedrijven doen" dit nu eenmaal niet uitblijven), maar huil plaats vervangers stonden hun partijten volle. Het fanfarecorps blies zijn marschen heel wat pittiger en in beter tempo dan zijn zusje Harmonie, dat te log was. En dat zat niet alleen in de differentie fanfare-har monie. Alle lof aan Wilhelmina voor zoo'n triomfale „Death or glory". Trouwens het hooge koper en het saxofoonregister moch ten in velerlei opzichten gehoord worden: alle fijne nuanceeringen bracht men nauw gezet „onder muziek". Zoo kon het niet an ders of dit musiceeren onder Jan Groot's kundige directie was van een uitgesproken voornaam gehalte, dat ik met onverdeeld genoegen heb aangehoord, omdat er al veel bereikt is en men zoo doorgaande ze ker nog verder komen zal. Polyhymnia's laatste concert was rijk aan goede indrukken en deze wist het koor dezen avond weer te bevestigen. Onder Jan Belder's inspireerende directie gaf het een vrijwel vlekkelooze interpretatie van het fraaie, nog vrij onbekende koorwerk van Beintema, Hoogerwerf's Zorgennacht en Sanctus en Een stem in Rana van Brands Buys. Het ensemble, dat behalve een prima klin kend vrouwenkoor een kwalitatief goede tenorengroep heeft, deed een subtiel, muzi kaal gave verklanking van het Sanctus hooren, dat vooral in het respondeeren op viel door nauwgezet reageeren. Terecht had men voor dezen zang groote aandacht. A. J. van der Weijden Nog een trawler voor de Maatschappij „Petten" De Visscherij Mij. Petten, die reeds eer der een trawler, n.l. de Lord Inchcape uit Engeland kreeg, heeft een tweeden trawler gekocht, namelijk de Lady Estella, zoodat deze reederij, die al haar vier trawler-s in den oorlog verloor, de helft van haar vóór- oorlogsche sterkte terug heeft. De Lady Estella behoorde thuis in Grimsby. Het schip werd in 1915 gebouwd door Cook, Welton en Gimmell te Beverly; het meet 323 ton bruto en 134 ton netto en is land 136, breed 23,5 en diep 12,7 voet. De Lady Estella kwam verleden week in IJmuiden aan. techniek; F. Porck, W. v. d. Zwan, J. Bor- gart, K. Sant, Gerritsen. Afd. Timmeren: J. H. J. Leering, A. v. Son, P. v. Oosten, J. P. Weber, A. Nijman, C. A. Weber, M. Molenaar, A. v. d. Doel (v.w.), J. H. Rill, D. v. d. Berg, J. Ruygvoorn. Afd. Schilders. Bevorderd van le naar 2e klasse: J. Jongeling, R. Bok, M. Otte, L. Dangenman. Jaarvergadering „Suomi" De Hoogoven-Athletiekvex-eeniging „Su omi" hield in het Statenhuis aan den Vel- serweg te Beverwijk haar jaarvergadering, die, volgens den heer P. C. Bais, voorzitter, wel meer belangstelling van de leden had mogen hebben, hoewel de kern van de vereeniging aanwezig was. Geschetst werd hoe een jaar vol wisselvalligheden met diepte- en hoogtepunten aan „Suomi" was voorbij gegaan. Een kort overzicht van het wedstrijdseizoen ging vooraf aan de mededeeling, dat het ledental sterk terug- geloopen was. Een goede kern, aldus de voorzitter, is gebleven en straks wordt niet meer gelet op kwantiteit, maar op kwali teit; in dit geval de vorming van goede Suomi-leden. Het werk aan de sintelbaan bleek de verwachtingen van opofferings gezindheid te hebben beschaamd. In de verslagen van de leden-, algemeen wedstrijdsecretarissen stond men stil bij de achterliggende dieptepunten, maar deze lieten aan het slot toch een bemoedi- ;enden toon hooren. Het ledental, omvattende de dames, en heerenafdeelingen, bedraagt thans 147, welk getal nu vrij constant blijkt te zijn. Speciale dank ging uit naar trainer P. Hey- ligers, die onvermoeibaar zijn krachten aan Suomi gaf. Het overzicht van den heer T. Westerwal, penningmeester, gaf een vrij somber beeld van den financieelen toestand. Verwacht wordt, dat deze zich binnen afzienbaren tijd in gunstigen zin zal wijzigen. Hem werd voor zijn moeilijk beheer décharge verleend. Een verkiezing van leden voor bestuur en technische commissie, had tot resultaat de benoeming van de heeren P. Grüteke, T. Westerwal, E. v. d. Werf en Nic. Ade laar, van wie de twee laatstgenoemde deel zullen uitmaken van de T.C. De aftre dende ledensecretaris G. Haver ontving bij zonderen dank voor het vele werk door hem gedaan. Over eventueele plannen tot reorganisatie van de Vereeniging „Hoog oven Staten" kunnen na 1 Mei nadere be slissingen vallen. De Margot van Veen wisselprijs voor] de beste damesprestatie van het vorige seizoen viel met 4.74 M. vèrspringen, te Den Helder op 28 Juli 1946 gemaakt, ten. deel aan Anny Palmen. „Suomi" gaat ondanks zorgen welge moed het seizoen in en wil trachten haar goeden naam in de athletiekwereld te be- Agentsehap Velsen-Noord Van heden af wordt het agentschap van ons blad te Velsen-Noord verzorgd door de Fam. SANDMAN, Westerparallel- straat 12. Abonnementen en adverten- tiën kunnen daar worden opgegeven. Twee vlagofficieren verlaten de Koninklijke Marine Op 1 Mei zullen twee vlagofficieren der Koninklijke Marine den dienst met pen sioen verlaten, te weten vice-admiraal P, J. Feteris, vlagofficier personeel, en hoofd officier Marine-Stoomvaartdienst D. W. Kwak, chef van het bureau werktuigbouw van de hoofd aMeeling personeel. Laatst genoemde wordt met ingang van den zelf den datum tot Schout bij Nacht bevorderd. Vice-admiraal Feteris is geboren in Utrecht op 9 Mei 1890. Hij werd adelborst in 1909, luitenant ter zee in 1914 en sinds dien volgden de bevorderingen elkaar re gelmatig op. In 1945 is hij Schout bij Nacht geworden en eenige weken geleden vice- admiraal. Zijn eerste plaatsing was aan boord van het artillerie-instructieschip „Bellona" in 1912. Tijdens een verblijf in Indië was hij geplaatst aan boord van de pantserdek- schepen „Hertog Hendrik" en „De Zeven Provinciën". Daarna volgde een periode in Nederland met plaatsingen te Den Helder en Vlissingen. Zijn eerste commando was dat van Hr. Ms. depótschip voor onderzee booten „Cornells Drebbel" In 1920 begon een nieuw verblijf in de tropen en daarna een verblijf in Vlissingen, waarbij hij be last werd met de supervisie over den bouw van Hr. Ms. onderzeebooten „K 9 en „K 10". Opnieuw ging de toenmalige luite nant ter zee der eerste klasse Feteris naar Indië, in 1924 en nogmaals in 1927. In 1928 maakte hij met Hr. Ms. kruiser „Java" een reis naar Japan en China. Daarna werd hij in Nederland belast met het commando over Hr. Ms. mxjnenlegger „Medusa" en in Indië met het commando van de mari nekazerne Oedjong. Kort voor den oorlog was hij nog commandant van Hr. Ms. wachtschip te Den Helder. In Mei 1940 wist hij met een logger naar Engeland over te steken, in Augustus 1945 werd hij aan de afdeeling materieel van het ministerie van Marine verbonden. Hoofdofficier Kwak is geboren op 11 De cember 1886". Hij kwam op 1 Augustus in dienst der Koninklijke Marine als leerling machinist. Met goed gevolg doorliep hij de opleiding, werd adjunct-machinist, machi nist en hoofdmachinist. Hij was eerst Rid der in de Orde van Oranje Nassau en werd later bevorderd tot Officier in deze orde met de zwaarden. Nadere bijzonderheden over de regeling van de plechtigheid Op 3 Mei, den dag van de nationale doodenhei"denkLng zullen in een stillen om gang, die tusschen 7 en 8 uur op den avond van dien dag zal worden gehouden in de gemeente Velsen, de dooden herdacht woiden zal dank gebracht worden voor wat zij als ware vaderlanders hébben ge daan om den bezetter te weerstaan. Rond het kruis op Westerveld zal men zich scharen en in diepe stilte eerbiedig hulde brengen aan de strijders, die het leven lieten. Het officieele programma van dezen gang volgt hier: Na uit verschillende deelen der gemeente te zijn samengekomen op Westerveld, zullen te 7.45 zich alle deelnemers hebben op gesteld rond het kruis. 7.55 Het muziekcorps zet in: Wilt heden nu treden, dat door alle aanwezigen wordt medegezongen. 7.59 De vlag wordt gehesohen, begeleid van een toepasselijk lied door een hoornblazer. 8.00 Twee minuten stilte. 8.02 Zesde couplet Wilhelmus (door de aanwezigen te zingen). Hierna zet de stoet zich weer in be weging en bewaart de stilte en het groeps verband tot buiten Westerveld. Buiten Westervéld kan de plechtigheid als geëindigd beschouwen. Het meevoeren van vaandels of vlaggen, kan niet worden toegestaan. De plaatsen van samenkomst en vertrek zijn de volgende: Vertrek Santpoort (St.) Stationsplein te 18.45 uur. Vertrek Santpoort (Dorp) Fr. Netscher- laan eveneens te 18.45. Beide groepen ont moeten elkaar bij het einde van de Willem de Zwijgerlaan. Velsen-N. en Velsen (D.) vertrek te 19.00 uur van Z.Z. van de Pont. Route Meervlietstraat en Driehuizex'kerkweg. IJmuiden en IJmuïden-O. vextrek te 19.15 van het Tiberiusplein. Route Tus- schenbeeksweg, Zeeweg, Di'iebuizerkerk- weg. Driehuis kan zich aansluiten op den Driehuizei'kex'kweg. Dringend verzoek tijdens den tocht niet te spreken of te rook en. Deelneming is toegestaan voor personen van veertien jaar af. Op Westerveld zullen borden de noodige aanwijzingen geven. De organisatie van den stillen gang ge schiedt dit jaar onder de auspiciën van de G.O.I.W. te Velsen met medewerking van de plaatselijke Oranje- en buurtvereeni- gingen. Nabestaanden wordt verzocht aan den kop van de groepen te loopen, om zich bij aankomst te Westerveld te voegen bij de „Groep nabestaanden". Waar is de tong gebleven? De vischaanvoeren uit de Noordzee ken merken zich door afwezigheid van de fij nere vischsoorten. Voornamelijk tong wordt in het geheel niet meer aangevoerd, tarbot in zeer bescheiden mate. Het is niet met zekerheid te zeggen wat de oorzaak hiervan is, maar vermoedelijk schuilt zij in de langdurige, uitzonderlijk lage tempex-aturen van het zeewater in de afgeloopen maanden. Ook na den strengen winter van 1929 werd practisch geen tong gevangen. De ge vangen exemplaren waren slap en waterig en op het eerste gezicht kon men reeds waarnemen, dat zij niet gezond waren. Na een jaar werden de tongvangsten iets beter en na twee jaar normaal. Tong en tarbot zoeken in de winter maanden kleirichels onder onze kusten op om daar voedsel te zoeken. Deze richels treft men aan tot 10 mijl uit den wal tot 1215 vadem diepte voor de Hollandsche kust en tot 25—30 mijl uit den wal tot 20 vadem diepte dwars van Terschelling. Of nu het voedsel voor deze vischsoorten de hevige kou niet heeft kunnen weerstaan of dat zij zelf bevroren zijn, is niet bekend. Afgewacht moet worden, of de tong- en tarbotstand zich evenals in 1929 spoe dig zal herstellen. Andere platvischsoorten, zooals schol hebben den winter beter door staan. aangezien zij reeds in November die per water opzoeken. Dit komt duidelijk tot uiting in de huidige vangsten. (Horeca). MARKTBERICHT VAN ZATERDAG Aangevoerd werden 65 kisten tarbot en tong, 150 kisten schol, 500 kisten kabeljauw en gul, 300 kisten heek, 250 kisten, wijting, 290 kisten schelvisch, 75 kisten diversen, totaal 1630 kisten. Besommingen: Trawlers f27.350. Motor loggers: KW 84 f4060, KW 67 f3060, KW 35 f270. Kustvissohei-s: KW 190 f140, BK 33 f440, IJM 244 f 200, IJM 202 f 16, IJM 80 'f 1410, VD 60 f 1114, EH 20 f210, UK 9 f48, UK VI f60, IJM 213 f63, IJM 343 f 225, IJM 249 f 358. Agentia voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 28 APRIL. Thalia 8 uur: Met een kwartje de we reld rond. Rex 8 uur: Een van de weinigen. De Pont 8 uur: Het complot der 39 Patronaatsgebouw 8 uur: Vergadering van Oorlogsslachtoffers. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 55) pe rechter van instructie knikte. Tei*- wijl hij een lade in zijn bureau opende, maalde hij de beide voorwerpen voor den dag en legde ze op zijn vloeiboek. Terwijl het witte licht van den vuurtoren door de hamer schoot,maakte het twee fel schit terende strepen op het vloeiboek. Een halssnoer van diamanten en turkooizen en imitatie, die op het eerste gezicht ge makkelijk voor het eerste snoer gehouden «>u kunnen worden, lagen naast elkaar. Aan het tweede collier was een klein haartje bevestigd. ci6, "b "ige hek briefje, dat u aan Mon- r uoron schreef", deelde de rechter an instructie op zuren toon mee, „hebben iemand naar de Rue de la Harpe ge stuurd, d'ie de imitatie heeft opgeëischt en haar inderdaad te pakken kreeg. Neemt u daar nota van?" Hij tikte op het kaartje. Dermot knikte. „Hoewel ik nu pas de bedoeling van dit alles begin te begrijpen", snauwde Monsieur Vautour. „Vandaag dat kan ik u verze keren hadden we het veel te druk met Madame Neill en de snuifdoos om ons zorgen te maken over iemand anders en die tweeling-snoeren". Dermot draaide zich om en ging naar de kleine groep, die nu rustig aan den anderen kant van de kamer zat. Ze mochten hem niet. Hij kon de hevi; heid van die antipathie gevoelen, en het scheen nog bitterder te zijn omdat ze deze niet uitspraken. Maar in zekeren zin deed het hem plezier. Terwijl Monsieur Vautour als een kwade spin op den achtergrond zat en het witte zoeklicht zijn witte baan over den muur wierp, nam Dermot een stoel- De pooten la-asten over het linoleum, toen hij den stoel omdraaide om de an deren te kunnen aanzien. „Ja", zei hij in het Engelsch, „zooals u wel gedacht zult hebben, kom ik me eens met de zaak bemoeien". „Waarom?" vroeg oom Ben. „Omdat toch iemand dat moet doen, of die kwestie komt nooit in het reine. Hebt u gehoord over de beruchte bruine hand schoenen? Ja? Laat ik u er dan nog wat meer van vertellen". „Verelt u er ook bij, wie ze gedragen heeft?" zei Janice. „Ja", zei Dermot. Hij leunde achterover in zijn stoel en stak zijn handen in zijn zakken. „Ik zou uw aller aandacht willen ves tigen", begon hij, op den middag, den avond en den nacht van den dag, toen Sir Maurice Lawes overleed. U hebt de getui genverklaringen gehoord, of althans het grootste gedeelte er van. Maar het is mis schien goed er nog eens den nadruk op te leggen. Op dien dag dag ging Sir Maurice Lawes een middagwandeling maken, zooals zijn gewoonte was. Zooals we weten liep hij het liefst door den Dierentuin achter Hotel Donjon. Maar er is nog meer feitenmate riaal dan dit alleen. Bij deze gelegenheid strekte hij zijn wandeling zelfs zoo ver uit, dat hij in de achterbar van het hotel kwam". Helena draaide zich om in blijkbare ver bazing naar haar broer te kijken, die Der mot aankeek met een harden, vermoeiden blik. Maar het was Janice, die antwoordde. „Werkelijk?" merkte zij op, terwijl zij haar blank, rond kinnetje ophief. „Daar over had ik nog niets gehoord". „Misschien niet. In ieder geval vertel ik het u nu. Ik heb vanmorgen het personeel van de bar ondervraagd, Later is hij in den Dierentuin gezien, vlak bij het apenhuis. Het scheen, dat hij tegen iemand sprak, maar de persoon in kwestie was blijkbaar verborgen achter een struik, althans mijn getuige kon hem niet zien. Het is verstan dig om dit voorval goed te onthouden, want het is van zeer veel beteekenis. Het vormde de inleiding tot den moord". „Bedoelt u", hijgde Helena, terwijl zij haar wijd geopende ronde oogen op Dermot vestigde, en heftig kleurde, „dat u weet, wie Maurice gedood heeft?" „Ja". „En waar", vroeg Janice, „hebt u dat denkbeeld opgedaan?" „Om kort te zijn, miss Lawes, ik kreeg het door u". Dermot liet dit even uitwerken. „Ook Lady Lawes heeft belangrijk ge holpen", voegde hij er aan toe, „door het onderwerp ter tafel te brengen, waarop u verder borduurde. Het is nu eenmaal een feit, dat als men nadenkt", hij wreef met zijn hand over zijn voorhoofd, „de eene kleinigheid tot de andere leidt. Maar laat ik verder gaan met mijn verhaal." Sir Maurice kwam vóór het eten thuis. De barman heeft beweerd, dat hij er zeer verstoord uitzag, zelfs reeds vóór de be langrijke ontmoeting in den Dierentuin- Maar toen hij eenmaal thuis kwam, was hij lijkwit en trildeenfin, zooals wij hem reeds zoo vaak hebben hooren be schrijven. Hij weigerde mee te gaan naar den schouwburg. Hij sloot zich op in zijn studeerkamer. Om acht uur des avonds ging de geheele verdere familie naar den schouwburg. Klopt dat?" Oom Ben wreef over zijn kin. „Ja, dat is allemaal waar. Maar waar voor is het noodig om 'het te herhalen?" „Omdat het zoo leerzaam is. Tezamen met Eve Neill keerde u allen terug, om streeks elf uur. Intusschen had Monsieur Veille, de kunsthandelaar, om half negen opgebeld over zijn nieuw verworven klei nood, hij was de snuifdoos zelf komen brengen en had haar achtergelaten. Maa: u allen hadden niet gehoord over een snuifdoos vóór dat u thuis kwam. Klopt dat nog steeds?" „Ja", stemde oom Ben toe, „In ieder geval had Eve Neill nog nooit over een snuifdoos hooren praten. Volgens het getuigenis, dat Monsieur Goron giste ren voor mij heeft herhaald, begeleidde Mrs. Neill u niet naar uw huis. Maar Mr. Lawes", hij knikte in Toby's richting, „bracht haar naar haar eigen villa, waar hij afscheid van haar nam". „Hoor eens", riep Toby plotseling woe-, dend uit, „wat is dit eigenlijk? Waar wilt u heen?" „Heb ik de getuigenverklaring juist her haald?" „Ja, maar. Toby beheerschte zijn gebaar van onge duld. Terwijl het felle, flikkerende, witte licht nog door de kamer speelde en hen nerveus maakte, hoewel zij niet gedwon gen waren er in te kijken, werd er op nieuw op de deur geklopt. Monsieur Vau tour stond op, evenals Dei-mot. Er kwa men drie personen binnen. De eerste was Monsieur Aristide Goron. De tweede een grijze, somber uitziende vrouw met een serge japon, die iets van een uniform had. De derde was Eve Neill; en de hand van de grijze vrouw lag losjes om Eve's pols: het was duidelijk, dat zij haar zou vast grij pen, zoodra Eve een poging deed om weg te loopen. Maar Eve maakte geen aanstalten om te vluchten. Dat narn niet weg, dat zij bij het zien van den versleten armstoel, waarover het steeds terugkeerende licht gleed, min of meer verstijfde en een stap achteruit deed, zoodat de greep van de bewaakster oogenblikkelijk steviger werd. „Ik ga niet meer in dien stoel zitten". .(Wordt vervolgd).,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3