ga PMÊ Vijf jaar gevangenisstraf geëischt tegen ex-burgemeester van Amsterdam Groote en kleine duisterheden Academie voor voortgezet economisch onderwijs Kort en Bondiqi 1~Z) jongens S G OPENING VOORJAARS SEIZOEN Maison S. Krab o e Gratis SINTELS weghalen hand telmachine J. ANEPOOL Eenmaal komt de dag.... Luidsprekers MAANDAG 28 APRIL 1947 UMUIDER COURANT Voute's beleid, zijn fouten en zijn „goede werken" Vrijdagavond om kwart voor elf uur kon de president van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eerst mededeelen, dat op Vrijdag 9 Mei uitspraak gedaan zaï worden in de zaak tegen den 54-jarigen oorlogsburgemeester van Amsterdam, E. J. Voute. Hiermede was de meest langdurige zaak van het Amsterdamsche Hof een behandeling van 13 uur was achter den rug bijna ten einde. De procureur-fiscaal, Mr. N. J. G. Sikkel, had korten tijd voor den, het einde aankondigenden hamerslag van Prof. Mr. J. A. van Hamel, vijf jaar gevangenisstraf en ontzetting uit alle rechten voor het leven gevraagd tegen den verdachte. Voute, die volgens de tenlastelegging in begin 1941 uit handen van de bezettende macht de benoeming van burgemeester der hoofdstad aanvaardde, werd eenige maan den geleden in afwachting van zijn berechting in vrijheid gesteld. Een lange rij getuigen lichtte de zaak verder toe. Als een der eerste punten werd de vraag behandeld, of Voute om zijn be noeming heeft verzocht of dat hij werd ge dwongen het ambt van burgemeester te aanvaarden. Dr. Wimmer, de secretaris-generaal van Seyss Inquart, zou hem plotseling hebben uitgenoodigd burgemeester van Amsterdam te worden. „Ik was over deze uitnoodiging zeer verbaasd", merkte verdachte op. De president maakte echter bekend, dat in de correspondentie van den N.S.B.- autoriteit M. M. Rost van Tonningen een uitvoerige briefwisseling tusschen dezen en Voute is gevonden, gevoerd van Juni 1940 tot aan zijn ambtsaanvaarding toe, waarin de laatste zich meer en meer op drong voor het burgemeestersambt. Hij noemde in October 1940 oud-burge meester De Vlugt een waardelooze figuur en schreef aan Rost, dat het zijn oude ma- ïiiniershart goed deed de W.A. te zien mar- dheeren. „Ik zal mijn best voor u blijven doen", antwoordde Rost van Tonningen steeds. Op 5 Maart 1941 werd Voüte tot burgemeester van Amsterdam be noemd. Er ontwikkelde zich ter zitting een discus sie over de door Voüte afgelegde ambtseed. Uit verslagen met persfoto's, die in het dos sier aanwezig waren, las de president ge deelten voor over de beëediging door den rijkscommissaris Seyss Inquart van de nieuw-benoemde burgemeesters van Am sterdam, Haarlem, Zaandam en Hilversum, resp. Voüte, Plekker, Van Ravenswaay en Bönninghausen, die samen met Seyss- Inquart op een foto vereeuwigd zijn. Ver dachte bleef echter beweren, dat hij de eed aflegde in handen van den toenmaligen Ne- derlandschen Secretaris-Generaal Dr. K. Frederikis, die op de foto echter niet voor komt. Tegen het middaguur ging de president er toe over het beleid van den oud-burge meester de revue te laten passeeren. Door een nieuwe verordening kreeg Voüte de bevoegdheid de wethouders te benoemen. „Het waren bijna allemaal N.S.B.'ers" merkte de president op. Verdachte ant woordde, dat er reeds drie waren toen hij burgemeester werd. Over verdachte's politieke instelling werd in het rapport van de P.RA.. gezegd, dat verdachte „sterk gegrepen was door het idee van een Groot Germaansch Rijk", Voüte zou voorts volgens de aanklacht 125.000 van de gemeente Amsterdam ge stoken hebben in de oprichting van de Oost Compagnie, maar verweerde zich ter zitting door te zeggen, dat secretaris-generaal Fre- deriks deze heeft opgericht en hem gelast had aan de oprichting deel te nemen. De oud-burgemeester traohtte in 1942 lid dat Voüte eenerzijds nauw samenwerkte met Kriminal Sekretar Willy Lages, maar dat deze samenwerking aan den anderen kant verscheidene „goede werken" op zijn debet heeft opgeleverd. Het financieele beleid van den burgemeester werd bespro ken en er kwam aan het licht dat hij be halve zijn salaris van f 25.000 per jaar een aanzienlijk bedrag voor representaties ver teerde, onder meer door diverse diners met Duitsche autoriteiten te geven. Requisitoir en verdediging. Laat in den avond begon mr. Sikkel, de procureur-fiscaal zijn requisitoir, waar in hij mededeelde, dat er van alle kanten pressie op hem is uitgeoefend, om verdach te in afwachting van zijn berechting in vrijheid te stellen. Op verschillende gron den is dit inderdaad geschied, ook al om dat de gezondheidstoestand van den be klaagde veel te wenschen over liet. De motieven van Voüte, die hem deden besluiten, het burgemeesterschap van de hoofdstad te aanvaarden, omschreef de aanklager als een vast geloof in de over winning van Duitschland, welke met zich zou brengen, dat Nederland vazalstaat zou worden met Amsterdam als eenige be langrijke plaats. Spreker noemde Voüte niet „zoomaar een klein verradertje", maar een verrader op hooger en breeder plan. Hoewel de procureur-fiscaal toegaf, dat er door den verdachte „goede werken" zijn verricht, meende hij toch, dat alleen de negatieve feiten kunnen gelden. „Als deze man dan een verrader is van groot formaat, zouden wij hem moeten doodschieten. Maar de huidige strafcome- die laat dit niet toe". Na deze woorden eischte mr. Sikkel vijf jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit alle rech ten. Mr. A. W. Kymmell beschreef als ver dediger de wijze, waarop zijn cliënt tal- looze Amsterdammers heeft geholpen. Hij meende voorts, dat er geen enkel concreet feit naar voren is gekomen, dat strafbaar geacht kan worden en de advocaat zei-de, het voor zichzelf een blamage te achten, wanneer hij geen vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging zou kunnen bewerk stelligen. Duitsche vlag weer fn Nederlandsche haven Voor het eerst na den oorlog wappert er weer een Duitsche vlag in de IJmuider ha ven. Het is natuurlijk geen ,yhakenkruis", maar de oude drieldeur. Deze „primeur" werd vertoond door de kustboot Danzig, die met een lading hout op weg was van Leer naar Southampton, en IJmuiden als bijlegger aandeed. Valsche petroleumbonnen vonden te worden, zoo vermeldt de tenlastelegging,u i,- var, de Nerferlandadhe S.S. Dit werd hem °°.k Haa,lem KOOperS van de Neder lands die S.S. Dit werd hem geweigerd, omdat Mussert het niet wilde toestaan alvorens Voüte lid werd van de N.S.B. Later is hij er toch in geslaagd be gunstigend lid te worden van de S.S. De president repliceerde: „De Duitschers wilden niet, dat u N.S.B.'er werd, naar mijn meening. Een niet-N.S.B.'er, die toch meewerkte, en die niet tegenover de natie de smaad van het N.S.B.-lidmaatschap droeg, kwam beter in hun kraam te pas." Het Paleis. „Het paleis op den Dam is nog altijd leeg en dat bij het heerschende gebrek aan ruimte" schreef verdachte aan een der Duitsche gevolmachtigden. ,Jk wilde Mussert er niet in laten, die interesseerde er zicli voor," verklaart hij thans voor het Hof. Pres.: „Maar dan zouden de Duitschers er toch zelf intrekken?' Voüte: „Ik wilde probeeren het via de Duitschers ivoor Amsterdam te behouden en er desnoods pro forma enkele kamers Van het raadhuis in plaatsen." Willy Lages, S.D. Kriminal-Secretar, noodigde V-oüte volgens de beschuldiging uit voor een „Kameradschaftsaibend*' in het dienstgebouw in de Euterpe straat. „En de burgemeester van Amsterdam", zoo vervolgde de president, „antwoordde dat hij gaarne op dit vriendelijke aanbod in zal gaan." Verder nam prof. Van Hamel het den verdachte hoogst kwalijk, dat hij op 14 Maart 1943 „gaarne" gebruik maakte van een Duitsche uitnoodiging om de herden king van den „Helden-gedenkdag" bij te wonen. Voüte antwoordde niet. Aangaande de zakelijke verhouding tot den Sicherheitsdienst kwam vast te staan, Sommige soorten leverworst weer op den bon Met ingang van Maandag 28 April zul len Berliner- en Saksische leverworst en andere vleeschwaren, waarin behalve lever ook vleesch verwerkt wordt, weer uitslui tend op den vleeschbon verkocht mogen worden. Haagsche leverworst, die uitsluitend lever bevat, blijft bonvrij. Het C.D.K. deelt mede, dat op een bon voor 100 gram vleesch of vleeschwaren 300 gram van bovengenoemde distributie- artikelen verkrijgbaar zijn. Minder slachtoffers van het verkeer Het aantal ernstige verkeersongevallen is volgens een mededeelmg van de K. N. A- C. gedurende de laatste vorstperiode aanzienlijk verminderd, zoowel door min der verkeer als grooter voorzichtigheid der weggebruikers. Het aantal dooden in het verkeer was in Januari slechts de helft van het aantal in Januari 1946. Uit kwar- taal-gegevens blijkt voorts een aanmerke lijke daling van het aantal bij verkeers ongevallen betrokken militaire voertuigen. Meer dan een derde der verkeersonge vallen met doodelijken afloop is te wijten aan voetgangers. Vooral kinderen bene den 13 jaar en ouden van dagen maken zich schuldig aan verkeerd oversteken of uitwijken- Bij verkeersongevallen zonder doodelijken afloop, waarbij voetgangers zijn betrokken hebben deze in vier van de sjif gevallen zelf schuld. Ambtenaren van den Centralen Dienst voor de Economische Controle ontdekten bij een groothandel in petroleum te Utrecht een aantal vervalschte petroleum-toewij zingen. De bonnen bleken afkomstig te zijn van een in Amsterdam gepleegden diefstal. Te Utrecht werden twee personen gear resteerd, die de bonnen te Amsterdam had den gekocht en daarna verkocht aan ver schillende petroleumventers. Ook de ver- koopers te Amsterdam konden worden achterhaald, evenals een groot aantal ver valschte bonnen. Aangezien eveneens in Haarlem een gedeelte van de buit was ver kocht, werden een Haarlemsche kleerma ker en een petroleumventer aangehouden en opgesloten. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardennes. 24 April van Izmir naar Samos. Roer. 25 April ie Amsterdam. Deo Duce, 26 April te Amsterdam. Caribia. 26 April van Amsterdam naar Odensee. Euterpe, 26 April van IJmuiden naar Gothenburg. Stureborg, 25 April Cape Finisterre gepass. Orpheus, 25 April van Sanveliu naar Valencia. Van Oslade, 24 April van Curasao naar Baranquilla. Winsum, 24 April te Aruba. Arnhem, 26 April te Barran- quilla. Hydra, 24 April van Hew York naar West-Indiië. J-uno, 25 April van Bourgas naar Istanboel. Ornen, 25 April te Lissabon. MIJ. NEDERLAND. Ta'blan, 23 April van Semaramg naar Manicani. Roepat, 26 April van Amsterdam naar N. O. I. OCEAAN. Melampus, 23 April te Singapore. Euryades, 25 April van IJmuiden naar N. O. I. K. P. M. Boissevaln, 25 April v. Amsterdam naar Batavia. HOLL. AFRIKA LIJN. Colytto, 25 April Las Palmas gepasseerd. GROOTE VAART. Aletta, 23 April van Bahrein te Singapore. Cleodora, 18 April van Curasao naar Gibraltar en Port Said. Corilla, April van Abadan te Adelaide. Ena. 21 April van Manchester te Curasao. India Mail (char ter), New YorkJava, 22 April te Peneng. Noor- daim, vertrekt 27 April des nachts van Robter- dam naar New York. Ovula, 22 April van Ma nilla te Cebu. Saroena, 19 April van Pladjoe n. Miri. Straat Soenda, Santos—Shanghai, 23 April te Montevideo. Valerius, vertrekt 26 April n.m, van Antwerpen (New OrleansRotterdam). Veen-dam, New York—Rotterdam. 27 April aan den Nieuwen Waterweg. William H. Cla-gett dam of Amsterdam. Aalsum, ColomboRotter- daf/of Amsterdam. Aalsum, ColomboRotter dam, 25 April te Antwerpen. Abbekerk, Rotter damBrisbane, 26 April te FremanUe. Alchiba, 23 April van Rotterdam te Buenos Aires. Alde- baran, PhiladelphiaNew York, 24 April van Hampton Roads. Algenib, 24 April van Rio Grande do Sul te Montevideo. Algorab, 26 April Rotterdam te Antwerpen. Alphacca, 25 A-pril te Cehmainus (van New Westminster). Alphard, 26 April van Rotterdam te Antwerpen. Amerskerk, Rotterdam—Australië, 24 April van Fremantle. Amsteldijk, 24 April van Batavia te Port Swet'tenham. Amstelstad, Basra—Rotter dam, 25 April van Marseilles. Anthony Leeu wenhoek, RotterdamBasra, 22 April te Ras Tanura. Bangkalls, 24 April van Batavia te Bombay. Beta, RotterdamBatavia, 25 April 32' 41" N. en 24' 22" O. Boskoop, 24 A-pril van Callao te Tocopilla. Bredero, Rotter damShang'hai, 24 April van Singapore. Grijps- kerk, Coosbay—Rotterdam, 23 April van Port land (Ör.). Hedel, 24 April van Swansea naar St. John (N.B.). Katwijk, 25 April van Gijon n. La Coruna. Kota Agoeng, RotterdamJava, 25 April om 6 uur te Marseille, 13 uur van Mar seille. Kota Baroe, aBtavia—Rotterdam, pass. 14 April Gibraltar, wordt 29 April om 5 uur te Rotterdam verwacht. Kota In ten. Batavia—Rot terdam, 25 April om 13 uur Pantellaria gepass. Omala. 23 April van Reykjavik te Curasao Prins Alexander, 23 April van Rotterdam te St. John (N F.). Prins Willem van Oranje, 26 April van Antweipen naar Montreal. Sloterdijk. 22 April van Batavia te Soerabaja en 25 April te Batavia terug. Taliwang en Tarempa, 25 April om 12 uur op 32' 34" N. en 27' 24" O. Themisto, i Rotterdam—Genus, 24 April van de Downs. Ti'ba, 24 April van Rosario te Buenos Aires. Willem Barendsz (walvischvaander), 23 April v. Kaapstad naar Amsterdam. Zeeland (R. L.) 23 April van Batavia naar Noord Pacifickust via Honolulu. KLEINE- VAART. Amngierua, 25 April van Ran-ders te Kopenhagen. Abt S, 24 April van Kopenhagen te Wismar, Birmingham, 25 April van Bdybh naar Londen. Cateli, 24 April van Kopenhagen naar Wismar. Doggersbank, 25 April naar Larvik te Kopenhagen. Hast 5, 25 April van Rotterdam te Antwerpen. Hellevoet- sluis. 25 April van Southampton naar Middles- bro. Hoogiand, 24 April van Londen te Blyth. Kaap Falg-a, 26 April van Rotterdam te Ant werpen. Kijkduin, 26 April van Odense te Wis mar. Omlandia, 25 Apirl van Faro naar Por- timao. Thriantha, 25 April van Harlingen naar Emden. Ton S, 25 April van Aalborg te Nijk- jobing. Urm-ajo. 25 April van Ch-ristiansand n. Bohus. Vikl.ge 25 April van Skive naar Kopen hagen. Virgo. 25 April van Oporto naar Viana do Castelo. Zeehond, 25 April van Oslo te Lysekil. Badzo, 24 April van Rotterdam te New port (Wight). Cascade, 24 April van Middles- bro naar Lissabon. Hondsrug, 24 April van Rot terdam te Grimsby. Progress, 25 April v. Lon den naar Plymouth. Speedwell, 25 April van Las Palmas be Liverpool. Twin, 25 April van Londen n. Kopenhagen. Wim (199), 24 April v. Londen naar Grangemouth. Z-uidland, 23 April van Londonderry naar Rathmul-len. Aldo, 26 April van Kingslynn naar Middlesbro. Frejo, In de bollenstreek heeft de A.N.W.B. weer de bekende „bloembollenbordjes" op de wegwijzers bevestigd. Door ambtenaren van het Rijks-bureau voor Chemische producten om te koopen, wist een vertegenwoordiger van een leder- verffabrikant grootere hoeveelheden grondstoffen los te krijgen dan waar zijn werkgever recht op -had. Deze gang van zaken kwam ter kennis van de directie van het betrokken rijksbureau dat een onderzoek liet instellen. De vertegenwoor diger en de corrupte ambtenaren, die in middels ontslag hebben genomen, zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Melkboniien verdwenen. De CCD constateerde bij een zuivelfa briek in Noord-Brabant een belangrijk bonnentekort. Het bleek, dat een der melkventers van de fabriek 24.000 rant soenen melk had ontvreemd. De papiertjes werden verkocht voor 30 a 40 cent per rantsoen. Acht arrestaties. Zwarte koeien. In Geleen werd een landbouwer aange houden, die runderen, welke voor 6 a 800 gulden werden ingekocht, clandestien slachtte. De verdachte boer bleek buiten gewoon goed op de slachtpartijen te zijn ingericht. Ruim 200 kilo vleesch werd uit een put gedolven. Drie processen verbaal. Veertienjarige bonnendief. Een veertienjarige winkelbediende uit Enschedé ontstal zijn baas, die tegelijk zijn oom was, eenige honderden tabaks bonnen. Hij verkocht ze en kreeg er on geveer f 2500 voor, welke som in een half jaar aan dubieuze vermakelijkheden werd opgemaakt. Oogst van Februari. Bij de parketten voor de Tuchtrecht spraak voor de voedselvoorziening werden in Februari 1947 in totaal 4.852 processen- verbaal ontvangen. D-e tuchtrechters deden 2.419 uitspraken, waarbij in totaal f 389.105.50 aan boete werd opgelegd. Twaalf bedrijven werden ges-loten, van vier werd een vergunning ingetrokken en tien 26 April van Lei-Mi te Shoreham. Hast 3, 26 April Werden uitgesloten van een toewijzing. TT~"1~ T DHet centraal college voor de Tuchtrecht spraak voor de voedselvoorziening deed in 136 zaken uitspraak in hooger beroep, waarbij aan boeten werd opgelegd f 47.226. van Hayle naar Par. Iport, RotterdamBor deaux, 25 April te Guernsey. Zuyderburgh, 25 April van Newport naar Rotterdam. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Ganges" met lan dingsvaartuig „Last 351" vertrok 25 April van Plymouth naar Rotterdam. LOGGER WERD BINNENGESLEEPT. De logger KW 35, die op zee motorscha- de had gekregen, is binnengesleept door den stoomtrawler Amstelstroom IJM 58. Een nieuwe cursus in Haarlem Na de opening van de „Academie voorde la Porte, J. Clausing en dr. A. Dekker cr£>~7£s+ rvn/l/iT-Mrïic" -rol ViAcrtaat waarin <4p F. "R TVTcvlpnaa-rs voortgezet economisch onderwijs" zal Haar lem in September een onderwijsinstelling rijker zijn, die de toch al vele en gevarieer de opleidingsmogelijkheden met een nieuw type komt uitbreiden. Deze economische academie gaat verder dan de H.B.S. A op welk schooltype zij het best aansluit en minder ver dan de Economische Hoogeschool. Zij ziet vooral als haar taak diegenen, die htm opleiding met het eind-examen van een middelbare school afgesloten zien, een zoodanigen theo- retischen ondergrond te geven, dat zij met een gescherpt inzicht in en een helder be grip van de problemen vStn het heden- daagsch maatschappelijk bestel, hun dage lij ksoh werk kunnen verrichten. Sociologie zal als samenbindende factor van de maatschappelijke vakken fungeeren: deze laatste, die economie, bedrijfsecono mie, recht en statistiek omvatten, nemen het leeuwendeel van het lesrooster in be slag. Behalve de sociologie zal ook econo mische geschiedenis en inleiding tot de wijsbegeerte gedoceerd worden. Twee keer per week zullen 's avonds drie lesuren gegeven worden, de geheele op leiding neemt drie jaar in beslag. Aan het einde van den cursus wordt aan hen, die de opleiding met succes gevolgd hebben, een diploma verstrekt. Het zal voor de eind- examinandi van de H.B.S. B en van het Gymnasium echter noodzakelijk zijn dat zij, om dit diploma te verkrijgen, ook over het praktijkdiploma Boekhouden beschik ken. De initiatiefnemers tot de stichting van deze Academie die uit die rijen van de oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool stammen hebben bij de zakenwereld voor hun streven een groot begrip en veel steun gevonden. De gemeente Haarlem heeft de „Academie" de beschikking ge geven over leslokalen in het gebouw van H.B.S. A en op de begrooting voor 1947 komt indien de raad hiermede aceoord gaat een subsidie van 50.per leer ling, tot een maximum van 1000.aan deze school voor. Slaagt deze opzet, dan zullen in andere steden gelijkvormige instellingen opgericht worden, waartoe met het Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economisohen grond slag contact gezocht is. Het bestuur, dat uit de heeren J. H. Tex- tor, voorzitter; J. Cransberg, secretaris; L. A. Bakker, penningmeester; P. C. André bestaat en waarin de heer E. B. Molenaars als vertegenwoordiger van het bestuur der H.H.V. optreedt, heeft den socioloog mr. J. Bierens de Haan met het reotoraat belast. In het curatorium hebben o.m. de voor zitter van de Kamer van Koophandel J. J. Swens, prof. mr. C. W. de Vries, prof. dr. P. Kuan en loco-burgemeester D. J. A. Geluk zitting. Passagierslijst 3 oh an de Witt Op onze kantoren in Haarlem en IJmui den is de passagierslijst van het motor schip „Johan de Witt" aangekomen. Dit schip wordt op 6 Mei in Amsterdam verwacht en heeft ongeveer 200 repa- trieerenden aan boord. Loondebatten in den raad van Haarlennnerliede De gemeenteraad van Haarlemmerliede kwam Zaterdag te Halfweg bijeen. In de vacature C. F. van Vliet (C.H.U.) werd als raadslid beëedigd de heer F. Bolt. Nadat eenige vrij onbelangrijke „hamer- punten" werden aanvaard, viel een besluit over den verkoop van de ziekenbarak aan dien Spaarndammerdijk, welke den laatsten tijd door de gemeente als opslagplaats werd gebruikt, aan de padvindersgroep „Rijn land" voor 800.Het laatste agenda punt, de overgangsmaatregel in de sal-a- rieering van het gemeente-personeel, ont lokte eenige discussie. De meerderheid van het college van B. en W. stelde een week loon voor van 45.60. De heer Meesters (C.P.N.) vond het een droevig verschijnsel, dat het personeel niet het volle pond kreeg; hij kon het voorstel dan ook niet aanvaarden. De heer Van Engelen (K.V.P.) kwam met een advies aan den Raad van de finan cieele commissie om het weekloon te be palen op 46.69. Burgemeester Simons en de heer Van Essen (Gemeentebelangen) gunden het personeel ook wel een loonsverhooging. doch naar hun meening moest men vast houden aan de regeeringspolitiek, welke de loonstop nastreeft. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het week loon vast te stellen op 45.60 werd ver worpen met 2 stemmen voor (van de beide wethouders) en 8 stemmen tegen. Daaren tegen werd het voorstel van de financieele commissie (weekloon f 46.69) door den Raad aangenomen met 8 stemmen voor en 2 tegen. Deviezen kwijt. Na onderzoek op Belgisch gebied inzake een smokkelaffaire van landbouwmachi nes. die door onze regeering ten koste van vele deviezen werden ingekocht, maar daarna over de Belgische grens verdwenen heeft men eenige arrestaties verricht. Een smid uit Nieuwnamen maakte misbruik van zijn positie als „verdeeler" van de nieuwe werktuigen en bracht tezamen met een boer uit Kieldreeht de machines over de grens. Op Belgisch gebied werden vier vrachtwagens, drie paarden, veertien land bouwmachines en een deegmachine door de politie in beslag genomen. Meer arres taties volgen. Cacaoboonen en wijn uit Frankrijk Het onlangs te Parijs tot stand gekomen handelsaccoord tussohen Nederland en Frankrijk, dat een looptijd heeft van een jaar, is zeer gunstig voor den Nederland- schen landbouw. Het accoord, waarbij in- en uitvoer in evenwicht zijn, voorziet in een goederen- uitwisseling, die voor beide partijen een waarde vertegenwoordigt vam ongeveer 8.6 milliard francs. Nederland exporteert voor 3.786 millioen francs en importeert voor 1.583 millioen francs aan agrarische pro ducten. De voornaamste agrarische posten in het verdrag zijn, wat onzen export be treft, pootaardappelen, werkpaarden en stamboekvee, zuivelproducten (geen boter, hoewel men van Fransahe zijde daarom dringend heeft gevraagd), eieren (waar van de levering pas in den herfst zal ge schieden, aangezien de Franschen thans voldoende aan hun eigen productie heb ben), bloembollen en andere sierteeltpro ducten en verschillende visscherij produc ten. Uit Frankrijk zullen wij ontvangen fos faten en kali, welke voor onzen landbouw zeer belangrijk zijn, verder cacaoboonen, enkele zaden, zooals klaver- en graszaad, vanille en een belangrijke hoeveelheid wijn. Daar van Nederlandsche zijde in hoofd zaak agrarische producten uitgevoerd zul len worden, die over het algemeen pas na den zomer beschikbaar zijn, is teneinde het evenwicht tusschen im- en export te bewaren overeengekomen, dat Neder land veer 15 October een derde van het totaal zal importeeren en twee derden in het tweede half jaar. Voor kali en fosfaat is een uitzondering gemaakt. Hiervan zal frankrijk over de geheele periode gelijk matig leveren. Het is de bedoeling het ;eheele contingent cacaoboonen in het eerste half jaar te importeeren. De N.V. Haarlemsche Scheepsbouwmaat schappij hield haar algemeene aandeel houdersvergadering. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 6 De heer F. J .Philips werd herkozen als commissaris. Muziek „Morgenrood" vierde haar 25-jarig bestaan „Morgenrood" gaf ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan Zaterdagavond in „De Weyman" te Santpoort een Jubileum-con cert, met medewerking van de sopraan Annie Schoen en den violist Gijs Betris. Er waren, zooals men verwachten kon, dien avond verscheidene sprekers: aller eerst de voorzitter, die de lotgevallen, o.a. opheffing en het latent voortbestaan tijdens de bezettingsjaren memoreerde, daarna af gevaardigden van vele arbeidersvereeni- gingen „Morgenrood" is aangesloten bij den „Bond van Arbeiderszangvereenigm- gen in Nederland" van de afd. Bloemen- daal van de P. v. d. A., van de Vara enz.; bloemen, enveloppes en toezeggingen gin gen met de toespraken gepaard. De dirigent Piet Boogaard had zijn zan geressen en zangers voor een zware taak gesteld. „Gloria tibi" van Palestrina en „Tenebrae" van Mich. Haydn bleken dian ook een nog wat te hooge greep. Daarvoor behoeven de stemmen nog veel meer scho ling. De uitroepen i.n „Tenebrae" b.v. klon ken grof en hard, vaak ook was de zuiver heid zoek. In den beurtzang „Die mey plai- sant", bewerkt door Ant. Krelage was dat ook zoo, maar „Stort, o Arbeiders" van Keja klonk al veel beter; in de socïalis- tiseh-getinte werkjes van O. W. de Nobel en Heregaat was „Morgenrood" op haar best. Annie Schoen zong, begeleid door Coby Clay, twee liederen van Grieg en een aria uit Maillart's operette „Les dragons de Vil- lars" en toonde zich in dit laatste stuk een uitstekende krachtige sopranoleggiero, die ook in het refrein van „Solveigs Lied" mooi klonk. Gijs Beth speelde nu dezelfde solostukken als verleden Maandagavond op het concert van „De Stem des Volks" alhier, bovendien de Romance in G van Beethoven. Annie Schoen begeleidde, aanvankelijk met teveel pedaal, later met betere aanpassing aan de kwaliteiten der piano, welker ontstemdiheid echter hinderlijk was en bleef. „Morgenrood" heeft al aardig wat bereikt, maar moet nog naar veredeling van haar zang streven. Ook moge het aantal leden aanzienlijk grooter worden: 35 leden op een aantal van 200 va.n de P. v. d. A. (zonder Bloemendaal mee te rekenen) is te weinig. K. DE JONG. ■"NNtSy,, Op het vliegveld Ypenbu-rg zai 0D n Mei een groot vliegfeest worden gehoud* Fransche parachutiste Miohèle Bellu aantal sprongen utivoeren, „Fireflies" Koninklijke Marine zullen een landing V - op een imitatie-vliegdeksehip en een= n"5"'"- baby-zweefvliegtuig zal eenige stuntsni'':i!1 De 43-jarige J. de J„ directeur vin N.V. in Den Haag en de 31-jarige mei a Wn uit Soest hebben op 29 Maart 's avonds A'3 uur per auto Bergen op Zoom veriaten om Utrecht of Den Haag te gaan. Sïndsdieri men niets meer van hen vernomen Het mer van de auto. een Ford-Sedan, was h"^" De Haagsche recherche heeft thans do Ve ring verzocht, P3?*- Met Ingang van heden, om 13 00 uur de regionale omroep Zuid (zender Beek) uitzenden op 245 m. golflengte. Lopik J het Westen) zal van 17.00 uur zenden on De zenders Beek (Zuiden) en Hoogezand iv het Noorden) relayeeren de programma's - Hilversum II op 218 m., behalve op de tiiÜf dat een regionaal programma wordt verzo De zenders van Beek en Hoogezand zenden'^' zes uur de programma's van de regionale roepen Zuid en Noord uit op de 245 m. Te Lunteren is een 8-jarig zoontje van ee0 wtg woonwagenbewoner, dat plotseling den overstak, door een motorrijwiel aangered gedood. De motorrijder en zijn duopass^'ew beiden uit Barneveld, werden zwaar gewor^ Prins Bcrnhard zal op 7 Mei om elf uur s de Koepelkerk te Amsterdam, waar van v Maart 1943 lot 5 Mei 1945 het algemeen hoov kwartier van den Ordedienst gevestigd is weest, een herinnermgsplaquette onthullen In den tuin van een woning aan de via der Helstlaan te Hilversum is munitie gev0. den, afkomstig van de beschieting van Du"", sche munitieschepen in de Hilversumschê haven door de R.A.F. in April 1945. Een onder een rieten dak geleegde n._ met broeiende bladeren veroorzaakte te een grooten brand, waarbij een landhuis en eea deel van een villa in de asoh werden gelegd. De regeering heeft deviezen beschikbaar gesteld voor den aankoop van ongeveer 64.c»M kg. zaaioesters In Frankrijk. Beluistert hedenavond 22.45 uur de AVRO-uitzending „WERELD AF BRAAK EN WERELDOPBOUW" Voor direct gevraagd flinke aankomende voor wiedwerlk en verdere voorkomende lichte werkzaamheden. Aanm. bij ANTOON NYSSEN EN ZONEN, bloembollen- bedrijf, Rijksweg 297, Santpoort. WIJ ZOEKEN: BOEKHOUDKUNDIG GOED ONDERLEGDE KRACHT (m. of vr.) in staat geheel zelfstandig de hoofdboekhouding van het bedrijf te voeren, de leiding van de ad ministratie op zich te nemen en algeheele con trole uit te oefenen. Voor ambitieuze en accurate kracht een prettige, zelfstandige werkkring. Brieven met opgave van leeftijd, godsdienst, opleiding, vorige werkkring en verlangd salaris vóór 8 Mei aan: STOUTENBEEK'S WONINGINRICHTING - Beverwijk PSYCHOLOGISCH INSTITUUT Florastraat 13 (bq Florapark) Haarlem - Telefoon 19953 A. Individueele en gezinsmoeilijkheden. B. Beroepskeuze voor particulieren. C. Personeelsselectie voor bedrijven Het onderzoek geschiedt door psychologen en artsen. Spreekuren dag. behalve '6 Zaterdags l]4-3 en na tel. afspr. (zooals vanouds) Rijksstraatweg 184 iw, Haarlem-N. Vei? mist uit doktersauto SCHRIJFMACHINE merk Mercedes, Portable. On. misbaar! Bel. v. Inl. Autho. niusziekenhuis IJm.-Oost. N.V. STOOMVISSCHERlj"" MIJ. HILDA Jaarlijksche algemeene verga, dering van aandeelhouders te houden op Vrijdag 16 Mei n.m. 3 uur ten kantore der ven. nootschap 3e Havenstaat, IJmuiden, alwaar aandeelen kunnen worden gedeponeerd. De agenda ligt aldaar ter !n« zage. HET N.V. STOOMVISSCHERIJ MIJ. SIDNEY ALBERT. Jaarlijksche algemeene verga, dering van aandeelhouders m houden op Vrijdag 16 Mei n.m. 4 uur ten kantore der ven. nootschap 3e Havenstraat, IJmuiden, alwaar aandeelen kunnen worden gedeponeerd, De agenda ligt aldaar ter ir zage. HET BESTUUR, bij Rubberfabriek „Hollandla" Doodweg, te Velsen-Noord. Te koop aangeboden IJmuider Wasscherij, Snelllua. straat 39. IJmuiden, Tuindersstraat 63, Tel. 4565 IJmutden-Oost Sluit alle Verzekeringen Dan wordt haar droom een daadEn scralend zooals alleen een bruid maar stralen kan, presen teen zij uit haar eigen kistje de heerlijke Paré Bruidsuikers. Geen bruidje wil dat missen, geen bruiloftsgast, die het niet verwacht! En dan te denken dat Cupido van Paré nog 23 andere pijlen op zijn boog heeft - alle even fijn! Vraagt Paré Nougat tries, Fondant Unique, Dragees aux Fruits etc. Op Utv suiker- en Uw versnaperingsbon. )E VACANTIE NADERT.. en natuurlijk is de nieu we Cebuto reisgids ei mei een orachlkeus èén- en meerdaagsctie eizen Maar één goede aad - oude en nieuwe lebuto vrienden wad" niet te lanq, de oplage •s beperkt inuTO 3EIZEN ZONDES ZOtSEN Yraagl tnltcbitrsgen W a' CEBUTO REISBUREAUX HAARLEM - GrooteHout- str. 124 - tel. 20033 en in lichtingkantoren derN.S. VERLOREN op 17 April bM Stationsweg Velsen paar kensl dameshandsch, Tes. ta ter. te bez. bij Mevr Boerlage. Stationsweg 88, Velsen. 5. i.. 19 sports ladder. 1 mah. kastje. J. P. Coenstr. i IJmuiden-O. Te koop: z. g. a. n. MANTEL en 3 jurken v. 1«». 13 j. f 50, Bloemstr. 8. IJm. TE KOOP eiken dressoir. eleC. kroon, tondeuse, te ruilen - els kleed v. loop» 70 cm. »r. Zeeweg 316, Driehuis,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4