IJmuider Courant Soendaneezen zullen op 4 Mei hun onafhankelijkheid proclameeren Woordenstrijd om de agenda voor de Palestijnsche kwestie „Russische uitdaging is niet van militairen aard" Herziening van het kinderrecht 6le Jaargang No. 18621 ^ïwraUe 5437 - Haarlem 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Gr. Houtstr. 93, Telefoon E>rukker9 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 30 April 1947 Verschgnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem J)r. Raden Koestomo zal hulp van Nederlanders vragen tot stichting van een staat Soenda press seint opzienbarend nieuws uit Batavia ten aanzien van de plannen der d eezen op West-Java, die niet langer willen ingeschakeld blijven in de repu- Soenoan goekarno en een eigen staat willen stichten, die zich zou voegen bij Wist bliek va ^en staat Oost-Xndonesië, om volgens de overeenkomst van Linggadjati porneo c maken van <je Vercenigde Staten van Indonesië en samen te werken met d -landers. Volgens mededeelingcn van dr. Raden Koestomo, secretaris van de dC d neesche staatspartij „Pasoendan", zal op 4 Mei te Bandoeng de onafhankelijk- goenaan worcjen uitgeroepen. Ook zouden er reeds massale gevechten hebben beid van ad tusschen de Soendaneesche militie en de TRI, waarbij de verbindingen Djokjakarta en Batavia werden verbroken en een groot aantal dooden en gewonden vielen. thital Press meldt verder dat practiseh de D Westelijke helft van Java in op- S. 4 is tegen Soekarno, en dat 200.000 ge- ïlde foendaneezen zich verzetten te- WP7, troepen van het republikeinsche f°nr Raden Koestomo noemde het E'vier'miffioen als het aantal leden der J? Jdsn Hit zeide dat de proclamatie «afhankelijkheid een poging zal zijn M vreedzame samenwerking met de repu- Sek doch dat de Soendaneezen zoo noo- j bereid zijn te vechten. sbenda heeft zijn eigen geschiedenis en zoo zeide Koestomo. „Wij willen m recht tot vrije beschikkdng der volken Sens artikel drie en vier van Linggadjati. M zullen aan premier Soetan Sjahrir vrijen zijn g"7.onö verstand te «ebruiken bloedvergieten te voorkomen Wij zullen de Nederlandsche regeering haar bijstand en gewapende bescher ming verzoeken, als onze legers niet sterk "noes zijn om te strijden tegen het repu- hlikeinsche leger, dat wapens heeft gekre gen van de Japanners", aldus Koestomo. Wii beschikken niet over as-strijdkrach ten om ons te heipep", voegde hij er aan t0Di\ Koestomo verklaarde nog tegen den Un Press-verslaggever, dat men de onaf hankelijkheidsbeweging van Soenda niet als een reactie tegen de republiek moest zien doch dat de Soendaneezen en de Ja vanen historische tegenstellingen vormen. Hij beweerde dat de republikeinsche troepen nog steeds getraind worden door Duitschers en Japanners en „nu ben ik bang dat zij ook reeds in contact zijn ge treden met Rusland en het communisme, Nederland vraagt leening van 535 millioen dollar De Wereldbank te Washington heeft medegedeeld, dat de Nederlandsche regee ring een formeele aanvraag voor een lee ning van 535 millioen dollar heeft inge diend. De Nederlandsche regeering heeft deze leening aangevraagd, aldus de officieele mededeeling der bank, teneinde een ge deelte van de belangrijkste plannen van het programma tot herstel, wederopbouw en industrialiseering te kunnen financie ren. Amerikaansch dorp vernield door een tornado Naar het Roode Kruis te St. Louis in Missouri gisteravond heeft medegedeeld, heeft een tornado gistermiddag het dorp Worth in Missouri getroffen. Twintig per sonen werden gedood en honderd anderen gewond. De telefoniste van het naburige Gentry meldde, dat een tornado Worth weggevaagd had. De telefoniste te Worth was gedood op haar post- Men beschikte niet onmiddellijk over een schatting over het aantal gewonden, doch naar verluidt zijn alle gebouwen in het dorp vernield, waaronder ook het schoolgebouw. Latere inlichtingen melden dat de kinderen, die riph in het schoolgebouw bevonden, ge waarschuwd waren dat de orkaan op komst was en dat zij daarop in veiligheid waren gebracht. Worth (heeft een inwonertal van 200. ïtaliaansche fascisten zijn actief Het ïtaliaansche blad Messagero meldt, dat gisteren wederom pamfletfoommen met fascistische vlaggen en vlugschriften, Waarin Mussolini en het fascisme worden verheerlijkt, op de hoofdpleinen van Tu rijn, Milaan, Napels en Ancona zijn aan getroffen, Te Napels leidde het explodee- ren van twee zulke bommen tot inciden ten tusschen politie en burgers, waarbij enkele agenten door de menigte ontwapend en gewond werden. Tot dusverre zijn zé ven vermoedelijke neo-fascisten. gearres teerd. Onze correspondent te Batavia meldt, in overeenstemming met hetgeen United Press mededeelt, dat op geheel West- Java een georganiseerde opstand is uit gebroken. 200.000 gewapende Soenda neezen kregen order van hun party, de Pasoendan, verzet te bieden tegen de TRI in het geheele Soenda-gebied, in clusief Bantam, Cheribon en de Preanger en alle strategische punten te bezetten. hetgeen in Djokjakarta en Soerakarta nogal sterk is. Dit is geen democratie". Koestomo beschuldigde de republikeinen er van dat zij Soendaneesche leiders had' den gearresteerd of ontvoerd toen voor het eerst, nu achttien maanden geleden, met de Nederlanders werd onderhandeld over on afhankelijkheid, „waardoor wij geen kans hadden voor onszelf te onderhandelen". Koestomo beschuldigde de republikeinen er van gebruik gemaakt te hebben van fondsen, hun verstrekt door de Japanners, om hiermede de revolutie te beginnen. Staat West-Borneo Be oprichting van den staat West-Borneo wordt volgens mededeelingen van onzen correspondent te Batavia, verwacht om streeks 7 Mei te Pontianak, mogelijk in te genwoordigheid van de ministers Beel en Jonkman. Europeanen op Madagascar in precaire situatie Volgens berichten van het Fransche persbureau uit Tananarive hebben alle Europeanen in de kustplaats Mananjary op Madagascar zich verzameld achter een omheining, teneinde aanvallen van op standelingen, die de stad omsingeld heb ben, af te slaan. Onder de belegerden be vinden zich regeeringsambtenaren, solda ten en planters. Andere aanvallen van op standelingen werdén naar verluidt, in het gebied rondom Manakar, 32 k.m. verder zuidwaarts langs de kust, uitgevoerd, al waar plantages werden verwoest en ver schillende planters werden gedood. Fransche patrouilles opereerden in het district Moramanga 72 k.m. ten Oosten van Tananarive. In het gebied van Mahanoro, aldus wordt gemeld, zijn enkele dorpen platgebrand. Opstandelingen vielen Befotaka, gelegen op een eiland aan de Noordwestkust van Madagascar aan. De Fransche kabinetsraad heeft besloten aan de nationale vergadering een verzoek voor te leggen tot opheffing van de on schendbaarheid der gearresteerde afge vaardigden van Madagascar in het parle ment- H.K.H. Prinses Juliana die vandaag haar 38sten verjaardag viert. Maximumprijzen voor aal en paling ingetrokken Teneinde den clandestienen handel in aal en paling tegen te gaan heeft het Be drijfschap voor Vissoherijproducten de maximumprijzen voor aal en paling inge trokken. Verwacht wordt, dat nu de aan voeren op de afslagen zullen stijgen en dat het product via de normale handels wegen den consument zal bereiken. Stichting 1940-'45 pleit voor grooteren staatssteun Het bestuur van de Stichting 1940-'45 heeft medegedeeld, dat zij een nota heeft gezonden aan alle Kamerleden met het verzoek er bij de fracties op aan te drin gen bij de behandeling van de pensioen wet, die de uitkeeringen regelt voor de na gelaten betrekkingen van gevallen ver zetsstrijders en voor invalide illegale werkers,ten gunste van een verhooging der staatsuitkeering aan de Stichting te willen in-terpelleeren. De Stichting 1940-'45 keert jaarlijks een bedrag van 8 a 9 millioen gulden aan de genoemde categorieën uit. Ter bestrijding van deze uitgaven ontvangt de Stichting een crediet van ruim 7 millioen gulden uit de schatkist. Dit crediet wordt toegewezen, zoolang de wettelijke regeling nog niet gereed is. Indien het wetsontwerp, dat thans in behandeling is, onveranderd tot wet wordt verheven, zal de uitkeering aan de Stichting tot ongeveer 6 millioen gul den worden teruggebracht. Radio-Moskou reageert op Marshali's rede Radio Moskou heeft vandaag voor het eerst commentaar geleverd op de radiorede van Marshall. De commentator, Karl Hoff man, zeide: „Marshall's beweringen, dat de Russen verantwoordelijk zijn voor het mislukken van de conferentie van Moskou, zijn ongegrond. Ten eerste hebben de Rus sen te allen tijde zich bereid getoond samen te werken, en ten tweede is de conferentie niet mislukt. Slechts de pogingen de over eenkomsten van Yalta en Potsdam te ver nietigen, hebben schipbreuk geleden. Op de conferentie van Moskou is een begin ge maakt met de oplossing van het Duitsche vraagstuk als geheel aan de hand van de overeenkomst van Yalta en Potsdam" Een nieuwe beiaardier voor Haarlem Het college van B. en W. heeft benoemd tot beiaardier den heer R. Heering uit Leiden. Reeds heden heeft hij het carillon van de St. Bavo bespeeld. Hef woord is aan. W. L. C r o s s De voornaamste taak eener re geering is, menschelijke stre vingen te bevorderen. Arabische staten wenschen bespreking van hun verzoek om onafhankelijkheid van Palestina John Foster Dulles is ervan overtuigd, dat de Russische leiders geen oorlog willen John Foster Dulles, die den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zeiken, Marshall, tijdens de conferentie van Mos kou als republikeinsch adviseur terzijde stond, heeft verklaard, dat de leiders der Sovjet Unie „het erop willen wagen een machtig Duitechland op te bouwen, dat weer een kruitvat in Europa zou kunnen worden". In zijn verslag voor de radio over de conferentie van Moskou zegt Dul les verder, dat de Russen van plan waren „Duitschland in het Russische politieke stelsel te betrekken, zoodat de Duitsche in- dustrie niet weer tegen de Sovjet-Unie zou kunnen worden gebruikt". Dat de conferentie van Moskou er niet in geslaagd is, de belangrijkste vraagstuk ken op te lossen, noemde hij een tragedie voor miliioenen in Europa, wier lijden ver lengd wordt. De Amerikaansche delegatie keert echter niet met leege handen huis waarts en is ook niet ontmpedigd. Dulles somde voorts de resultaten van de confe rentie op: Men heeft een beter inzicht verkregen van de wijze waarop de Russische buiten landsche politiek functioneert; men heeft een Amerikaansche politiek voor Europa opgesteld, „die in de toekomst van geweldig belang zou kunnen zijn"; met Frankrijk zijn nauwere betrekkingen tot stand gekomen. TWEEDE KAMER Vrouwelijke kinderrechters (Van onzen parlementairen redacteur) Dit keer hebben de dames zich wel zeer flink geweerd. Heel begrijpelijk, want een haar van nature zoo na aan het hart lig gend onderwerp als het kinderrecht, gelijk dit in ons Burgerlijk Wetboek'geregeld is, was aan de orde. Nadat mr. Donker (P. v. d. A.) hierin was voorgegaan, brach ten ook de andere sprekers en spreeksters hulde: aan president Van Schalk, die reeds veertien jaar geleden als minister van Justitie den stoot had gegeven tot de thans in behandeling genomen wijziging, welke tevens in menig opzicht een aanmerkelijke verbetering van de burgerrechtelijke kin derrecht-bepalingen beteekent. Met mr. Donker prees ook mr. Stokvis (communist) den technisch- juridischen opzet van het ontwerp, zooals Rutis'/16' by de Mij„de Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde m.s. Willem schroef WOrfen de firma Lips te Drunen de beide schroeven gegoten. De 'eerste dfiebinrfi li Van frrons vervaardigd is, is thans uit den vorm gegraven. Dezq Ret is rf 6 sc^lroef heeft een gewicht van 30 ton ruw, en een diameter van 5,72 m. K e Orootste schroef ooit in Nederland vervaardigd. het uiteindelijk ter tafel is gekomen. Ons Burgerlijk Wetboek zal hiervoor op dit gebied veel overzichtelijker worden, een stelselmatiger inhoud krijgen en, niet te vergeten, verschillende in den loop der tijden steeds wenschelijker gebleken mo derniseering ondergaan. Toch viel er nog een en ander te wenschen. Zoo waren de dames, die allen het woord voerden mevrouw Fortanier-De Wit (P. v. d. V.), Jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.-H.), mej. mr. Tendeloo (P. v. d. A.) en mevrouw Van den Muysénberg (comm.) het er over eens, dat de plaats door den wetgever aan de moeder in het gezin toe gekend nog niet in overeenstemming is met die, welke haar toekomt mede op grond van hetgeen het gros der burgerij hierover denkt. Trouwens, ook verschillen de heeren der schepping waren het met hun vrouwelijke collega's eens, dat het onjuist is. dat wanneer er tusschen de ouders over de voor-taan door hen geza menlijk (en niet meer alleen door den man) uit te oefenen ouderlijke macht mee- ningsverschil ontstaat, de man het dan toch weer voor het zeggen zal hebben. In zulk een geval moest de kinderrechter be slissen, een zienswijze welke echter zoowel door mr. Terpstra (A.-R.) als door den minister van Justitie verwerpelijk werd geacht. De laatste wenschte vooral niet getornd te zien aan het beginsel, dat de man het hoofd van de echtverbintenis is.. Vrijwel eenzelfde tegenstelling viel er waar te nemen bij de bespreking van het vraag stuk der overspelige en bloedschennige kin deren. Zij dienden toch niet gedoemd te zijn tot het iot van burgers tweede klas. Mi nister Van Maarseveen erkende, dat zij de onschuldige slachtoffers worden van wat de ouders hebben gedaan, maar dit moest, nu eenmaal de consequentie zijn van „de zonde" door het ouderpaar gepleegd. Daar en niet bij den wetgever zoeke men dé schuld. Tot de benoeming van een vrouw tot kinderrechter, tot bevordering van een spoedig in te dienen pleegkinderwet wenschen, uit de Kamer naar voren ge komen verklaarde minister Van Maar seveen zich bereid, maar niet om het in stituut van de adoptie in onze wettelijke bepalingen op te nemen en evenmin om weldra nu ook een herziening van het kinderstrafrecht op stapel te zetten. Ver meld zij nog, dat de bewindsman de me dedeeling deed dat reeds in tweede lezing op zijn departement behandeld is het „on- derhoudsvonnissen"-ontwerp. Foster besloot zijn rede met de volgende woorden: „Er is een machtige bindende kracht: de wil en het welzijn van de volken der we reld. Daar moeten wij een beroep op doen. De Russen trachten hoofdzakelijk resul taten te verkrijgen door binnen te 'dringen in de politieke partijen en arbeidsorganen van andere landen. Wij moeten niet zelf voldaan zijn, omdat wij, wat enkele soor ten militaire wapenen betreft, de meerde re zijn. Wij hebben niet te maken met een uitdaging van militairen aard. Ik ben ervan overtuigd, dat de Russische leiders geen oorlog willen". De Commissie van Orde van de speciale1 Algemeene Vergadering van de VereenLgde Volken, die de agenda van de Assemblée voorbereidt, begon vandaag de debatten met een rede van den Voor-Indischen ge delegeerde Asaf Ali, die sir Alexander Cadogan de vraag stelde, of Engeland be leid is de aanbevelingen van de Vereenig- de Volken inzake Palestina te aanvaarden. Cadogan zeide in zijn antwoord dat men niet van Engeland kan verwachten, dat het goed en bloed waagt om de aanbeve lingen uit te voeren zonder steun van an deren. Hij zeide echter toe, in een verkla ring voor de Assemblée het Britsche stand punt volledig uiteen te zetten. Men besloot het Britsche voorstel tot het vormen van een speciale commissie van onderzoek te verwijzen naar de politieke commissie. Bij de behandeling van het verzoek van de Arabische staten om bespreking der on afhankelijkheidskwestie voor Palestina, drong de Egyptische gedelegeerde aan op het opheffen van het mandaat aan Enge land en het onafhankelijk verklaren van het land. Hij zag geen noodzaak voor het instellen van een commissie. Johnson, de Amerikaansche gedelegeer de, verklaai-de zich tegen het verzoek der Arabische staten en was van meening, dat de speciale Assemblée aanbevelingen be hoorde op te stellen, die door de gewone Assemblée in September konden worden behandeld. Syrië verklaarde echter, dat de kwestie geen uitstel kan lijden. Zoowel de Syrische als de Egyptische gedelegeerden achtten het toelaten van vertegenwoor digers der Joden in strijd met het hand vest der UNO. Alle Arabische afgevaar digden drongen uiteraard aan op het ver- Twee ter dood veroordeelden krijgen gratie De Koningin heeft gratie verleend aan H. Luijendijk, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage en aan W. J. Bek kers, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gérechtshof te Arnhem. Ten aanzien van beiden is de straf gewijzigd in een levenslange gevan genisstraf. leenen lestina. onafhankelijkheid aan Pa- Godsvrede? De sleepbooten der Koninklijke Marine Hr. Ms. Beatrix en HrMs. Margriet en de sleepboot Soegio van de B.PM. hebben onder technische leiding van Bureau Wijs muller te IJmuiden de grootste sleepreis volbracht, welke ooit is gemaaktZij brach ten het 4000 tons Julianadok uit Curacao naar Soerabaja, waar de sleep met officieel eerbetoon werd ingehaald. - De gepavoiseerde sleepboot Beatrixaan de kade te Soerabaja. Op den achtergrond het Julianadok. Botsing tusschen tram en bespannen wagen Landbouwersknecht zwaar gewond; paarcUgedood De landbouwersknecht S. van der A. uit Haarlemmerlied e wilde gistermiddag ter hoogte van de Vinkebrug bij Halfweg met paard en wagen de trambaan over steken, hoewel uit de richting Halfweg een tramtrein der N.Z-H.V.M. naderde, welks bestuurder herhaaldelijk signalen gaf. Van der A. reed evenwel door en er ont stond een botsing, waarbij het paard op slag gedood en Van der A. zware inwen dige kneuzingen opliep. In zeer ernstigen toestand is hij naar de Maria-Stichting overgebracht. De tram werd licht bescha digd: en kon met eenige vertraging verder rijden. De wagen werd vrijwel vernield. Hooge autoriteit acht maatregel tegen ex-wethouder te licht De Hooge Autoriteit te Amsterdam heeft het fiat executie op het advies van de derde kamer van het Haarlemsche Tribu naal, die tegen den gewezen wethouder van financiën J. C. C. een interneering van •twee jaar en een boete van f 15.000.had aanbevolen, geweigerd. De Hooge Autoriteit is van meening, dat de opgelegde maatregel in verband met de ernst der misdragingen van den beschul digde, die in zijn functie stadgenooten had gevorderd om spitwerk voor de Duitsche weermacht te verrichten, te licht is. Het is nog niet bekend welke kamer van het Tribunaal deze zaak opnieuw zal be handelen. Mussolini's weduwe krijgt geen erfenis Het ïtaliaansche hof van Cassatie heeft het beroep van Rachele Mussolini tegen de beslissing van een lagere gerechtelijke instantie, strekkende tot confiscatie van de bezittingen van wijlen haar echtgenoot Benito Mussolini, verworpen. Het zelfde Hof heeft de beslissing inzake een beroep tegen confiscatie van wijlen Ciano's ver mogen, aangehouden en terugverwezen naar het lagere Hof voor het instellen van een nieuw onderzoek. Met betrekking tot het beroep van Ra chele Mussolini, dat gedaan werd ten be hoeve der minderjarige kinderen Anna Maria, 16 jaar, en Romano, 14 jaar, over woog het Hof dat Mussolini een landver rader is geweest, daar hij zijn land in den oorlog gestort heeft, als gevolg waarvan hij de burgerlijke rechten voor zichzelf en zijn erfgenamen verloren heeft. Het is niet bekend, hoeveel Mussolini heeft nagelaten, maar men neemt aan, dat het hier geen al ie groot bedi'ag betreft. De z.g. schat van Mussolini, die op twin tig millard lire geschat werd, en die Mus solini in veiligheid heeft willen brengen toen hij de vlucht nam, is ten tijde van zijn gevangenneming verdwenen en lang zamerhand tot een soort nationaal myste rie geworden, aldus U. P. Rachele Mussolini, haar beide minder jarige kinderen en Edda Ciano-iMussolini, leven thans in afzondering in de buurt van Florence en de eenige, nog levende vol wassen zoon van den duce, Vittorio, moet zich volgens bepaalde berichten in Argen tinië ophouden. De mijnwerkers die de bollenstreek bezoe ken zullen a.s. Zondagmorgen in de St. Joseph- kerk te Hillegom de Hoogmis zingen. Volgens te Jeruzalem gaande geruchten zal voor den duur van de algemeene ver gadering der UNO door de Joodsche ver zetsgroepen in Palestina worden afgezien, van vijandelijke handelingen jegens de Britsche strijdkrachten. De Amerikaansche Joden zouden druk op de Irgoen Zwai Leoerni en de groep Stern hebben uitge oefend hun gewelddaden voorloopig te staken. Politieke delinquenten in overheidsdienst? In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Koenen heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken eenige mededeelingen gedaan over de indienst neming op arbeidscontract van politieke delinquenten. Daaruit blijkt dat de moge lijkheid om voorloopig of definitief voor waardelijk buiten vervolging gestelde po litieke delinquenten, die ontzet zijn van het recht om ambten te bekleeden op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht in rijks dienst te nemen, in beginsel door den mi nisterraad is aanvaard. Tevens is daarbij medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de bestaande juridische onzekerheid om trent de vraag of indienstneming op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht van in de genoemde omstandigheden verkeerende politieke delinquenten mogelijk is, weg te nemen door bij de wet onomstootelijk vast te stellen, dat de ontzetting van het recht om ambten te bekleeden niet inhoudt, dat daardoor ook die mogelijkheid tot indienst neming op arbeidscontract wordt uitgeslo ten. In afwachting van 'de voorgestelde wet telijke voorzieningen worden reeds voorbe reidende werkzaamheden als antecedenten onderzoek verricht, opdat zoo spoedig mo gelijk tot aanneming van dringend noodige werkkrachten kan worden overgegaan. Wegens die groote zorgvuldigheid, welke bij de selectie van de eventueel in dienst te nemen personen zal moeten worden be tracht en de omstandigheid, dat slechts voor bepaalde functies en in ieder geval nimmer in ambtelijk verband indienstneming mag geschieden, is het gewenscht. reeds thans aanwijzingen te geven om te voorkomen, dat wanneer de wet daartoe eenmaal de mogelijkheid heeft geopend, de betrokken lichamen zonder beperlcintgen van deze mo gelijkheid gebruik gaan maken. Jongensspel wordt steekspel Een kinder-plagerij heeft in Rotterdam geleid tot een ernstige vechtpartij, waarbij zelfs bloed gevloeid is. Een 16-jarige be diende van een stoomerij moest in de stad een eostuum halen. Hij liet zijn fiets onder de hoede van een vriend achter, maar moest bij terugkomst ontdekken, dat eenige spelende kinderen zich van zijn rijwiel hadden meester gemaakt. De jon gen ging achterop de fiets van zijn vriend terug maar kwam even later weer, nu met een dolk gewapend. Er ontstond een vechtpartij, tijdens welke één van de plagende jongens een gevaarlijken steek in de heupstreek opliep. De jeugdige dader is gearresteerd. EIGENARES VAN ONGELUKSDIAMANT GESTORVEN. Mevrouw Evelytn Walsh McLean, de eige nares van den beroemden saffierblauwen diamant van Hope, is op 60-jarigen leef tijd aan longontsteking gestorven. De diamant van Hope, een 44 karaats steen heeft een lange geschiedenis als ongeluks steen. Hij zou 300 jaar geleden uit een tempel in Burma gestolen zijn, waar hij het oog van een afgodsbeeld was. Een Fransche juwelier verkocht hem aan Lo- dewijik XIV van Frankrijk en stierf kort daarop als een geruïneerd man. Vervolgens zou Lodewijk XVI hem aan zijn koningin, Marie Antoinette, hebben gegeven, die onder de guillotine stierf. De diamant dook later op in Amster dam, waar hij door de familie Hope werd gekocht en zoo onder den naam „diamant van Hope" bekend werd. De diamant wis selde herhaaldelijk van eigenaar, een be zitter werd krankzinnig en pleegde 'zelf moord en een Fransche actrice werd ver moord op den eersten avond, dat zij het kleinood droeg. Na deel uitgemaakt te hebben van de kroonjuweelen van den Turkschen Sultan Abdoel Hamid II, die van den troon werd gestooten, werd de diamant van Hope voor 60.000 pond sterling het eigendom van den Amerikaansohen millionnair McLean, doch ook zijn familie scheen de diamant ongeluk te brengen, want enkele jaren later kwam mevrouw Walsih McLean's zoon door een motor-ongeluk om het leven en haar dochter stierf aan een te groote dosis van een slaapmiddel, VIJFTIEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR EX-OFFICIER Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde den 32-jarigen voormaligen officier van de Nederlandsche luchtmacht F. D. H., die ervan beschuldigd werd in 1942 een Haarlemschen leeraar R. A. G. Davidson en in 1943 de voordrachts- kunstenaresse mevrouw M. van Hengel Couperus aan den S. D., waarbij hij werk zaam was, overgeleverd te hebben, tot 15 jaar gevangenisstraf, met aftrek en ontzet ting uit alle rechten voor het leven Defi veroordeelde werd het recht van cassatie verleend. De procureur-fiscaal had^levens lang geëisöht.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1