Éen zeven jaar oude motortrawler gaat voor het eerst ter visscherij Een Mei-viering De „Flitspuit" was een Engelsche zender Teruggevonden materiaal van Radio-Kootwijk is vrijwel waardeloos De snuifdoos van den Keizer ff0ENSDAG21^'R1L 1947 IJ MUIDER COURANT In Woubrugge zullen drie nieuwe loggers worden gebouwd ,a jaeen geleden arriveerde in T Hen een° motortrawler onder het 1tlken van Den Helder: de Drie Ge- lettexteek_ Difc schjp wag m 1940 br0 Liw bii de Scheepsbouwwerf De I aa™xxTr.»ihmp-gre voor rekening in aanoou Woubru,gge voor rekening firma M. Slot en Zonen te Den na zeven jaar,'ia het ein- Ster visscherij uitgevaren. de firma M. melder. Tlians ns_ %^Ttewa°SW"op 16 Maart 1940 Iff vaartuig aan de werf in Wou- JfJSf jn Juli namen de Duitschers het iSlafi en Heten het in Amsterdam ver- Mwen tot mijnenveger. Het letterteeken, imSnmer en de naam waren er nog ft aangebracht en voor het „gemak •St schip toch te registreeren hebben Duitschers het KW 1 genoemd. Na de thouwing voor de Knegsmarme plaat- men het in de 36e flotille en kreeg het w Hummer 3617. Gedurende den oorlog tod de trawler gelijk zoovele dienst als QCt-tl Vlo- U. J-I rt mnmlrfn 1A1' Hlcvsschip". De bevrijding maakte hier- C ffeind en de 3617 werd in Duitseh- ?7s teruggevonden. Enkele maanden later S hrt sdhip in IJmuiden terug in een S zooals de meeste schepen terug- Sen; totaal ongesch.kt voor de vis- herii In Woubrugge heeft men den Eer voor de oorspronkelijke opdracht- miers in den vroegeren toestand terugge duwd Het fraaie schip, dat wat bouw en Siting betreft niet bij de loggers ge classificeerd lean worden, doch als een motortrawler is te besohouwen, heeft een wie van 30 m tussehen de loodlijnen, een breedte van 6.80 m en een diepte van 3 00 m Het is zeer modem ingericht met langen opbouw en uitgerust met een 4 eyl. peutz Diesel motor van 200 pk en tevens ,an een bak voorzien. Opdracht tot den bouw van drie loggers. Thans zullen bij de werf De Dageraad drie motorharingtrawloggers worden ge- houwd van de volgende afmetingen; lengte tussehen de loodlijnen 33.60 m, breedte 7 00 m en diepte 3.50 m. Deze schepen worden zeer modem ingericht met mo dernen langen opbouw en stuurbrug. Het eerste schip is voor rekening van de N.V. Visscherij Mij. Rijnstroom te Kat wijk aan Zee en wordt voorzien van een 300 pk Industrie motor. Het tweede is voor de N.V. Visscherij onderneming cjh. J. C. pronk IJmuiden; het wordt uitgerust met een Werkspoor motor van 290 pk. Het derde schip zal gebouwd worden voor de firma C. den Duik C.V. te Katwijk aan Zee, Daarin wordt een 375 pk Werkspoor motor 100-jarig bestaan van de werf. Het is dit jaar honderd jaar geleden, dat Wouter Boot, geboren te Oudshoom (thans Alphen aan den Rijn) vroeger werkzaam bij de Firma Fop Smit te Kin derdijk de scheepswerf De Dageraad kocht. Werf en naam bestonden dus al. Op deze werf werden gebouwd houten schepen tot circa 100 ton. Het aantal is onbekend, doch meest eiken winter werden twee hou ten schepen gebouwd. In den zomer was er steeds voldoende reparatiewede. In het jaar 1877 ging de werf over op zijn zoon Jacobus Boot, die doorging met den houten scheepsbouw tot 1895. In 1896 werd het bedrijf omgezet in ijzeren scheepsbouw. De eerste twee schepen waren in aan bouw voor klanten^ in Woerden en Pur- merend toen de heer Jacobus Boot overleed. Onmiddellijk werd zijn zoon Wouter A. Boot, die dn Delft den ijzeren scheepsbouw studeerde naar huis geroe pen om de zaak voort te zetten. Hij was toen 18 jaar oud. Tot 1919 zijn steeds binnenschepen ge- Geen vermakelijkheden op herdenkingsavond Ter gelegenheid van de plechtige her denking van de gevallenen voor onze be vrijding is het Zaterdag 3 Mei na 5 uur in den namiddag verboden bioscoopvoorstel lingen, vertooningen, dansen, feesten of andere vermakelijkheden te houden. In de tapperijen mag geen muziek worden ge maakt. De brood- en banketwinkels Woensdagsmiddags gesloten Gisteren is in werking getreden de wij ziging van de Verordening op de Winkel sluiting, volgens welke wijziging het ver boden is, een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket of brood en banket worden verkocht, geopend te héb ben op Woensdag na des middags 1 uur. MARKTBERICHT VAN DINSDAG Aangevoerd werden 200 kisten tarbot en tong, 220 kisten schol, 350 kisten schelvis oh, 700 lcisten kabeljauw, 800 kisten wijting, 70 kisten makreel, 90 kisten haring, 75 lcisten. diversen,, totaal 2505 kisten, Besommingen trawlers: f53.840. Motorloggers: KW 173 f900, KW 65 f 3580, KW 83 f3060. •bouwd, tjalken., klippers, rijnkasten en motorbooten. In 1918 werden de eerste loggers gebouwd, deze waren voor reke ning van den heer D. C. Mühring (IJmui- densohe Visscherij Exploitatie Mij.); het waren de Goede Hoop I IJM 295 en de Goede Hoop II IJM 296. Veel loggers, kotters en trawlers zijn daarna gebouwd en van motoren voorzien. In totaal bouwde de werf van 1896 tot 1946 448 ijzeren schepen. In deze vijftig jaar is de werf bestuurd door den heer W. A. Boot. Woubrugge, gelegen aan de Heimans- weterkug, de verbinding tussehen het Bra sem-er Meer en den Ouden Rijn is dus de „geboorteplaats" van tientallen loggers en kotters, waarvan er verschillende nu nog met succes aan de visscherij deelnemen. In de jaren 19311940 werden bij de N.V. Scheepswerf „De Dageraad" 23 vis- schersvaartuigen gebouwd, t.w. 17 motor- kotters en 6 motorschepen voor de trawl- en haringvisscherijwaarvan er 7 tbuis- behooren in Katwijk, 7 in Texel, 4 in IJmuiden, 3 in Den Helder en 2 in Sche- veningen. Zoowel de Partij van den Arbeid als de CPN „De Waarheid" hebben voor de viering van den 1 Meidag eenige bijeen komsten en feestelijkheden georganiseerd. De P ar t ij van den Arbeid begint den dag met een feest van de kinderen op het terrein der Voetb alvereen iging „Waterloo" te Driehuis. De kinderen gaan in optocht naar het speelterrein; zij ver trekken daartoe 's morgens 9 uur van het Oosterduinplein. Het feest duurt tot on geveer 1 uur. Des middags zal de heer Langkamp spre ken bij .het graf van den heer F. M. Wi- baut. Voor deze plechtigheid verzamelen de deelnemers zich des middags 3 uur bij de halte Zeeweg. Des avonds half aoht wordt in Thalia een feestvergadering gehouden. Hierbij verleenen medewerking de IJmuider Har monie, de IJmuider Volksstem, de A.J.C., de jongeren „Nieuwe Koers" en de Sport bond. Als spreker treedt op de heer Rein Kuin uit Utrecht. De C.PJN. „De Waarheid" belegt des avonds 7.45 uur een bijeenkomst op een terrein aan den Zeeweg. De deelne mers vertrekken te half zeven van de Leeuweriklaan nabij halte Zeeweg naar het terrein. Spreker is de heer Sjef Pieters, voorzitter R.W.N. Des avonds half tien heeft in Rex Thea ter de vertooning plaats van de Russische film „Circus". Hoe Driehuis liet bevrijdings feest viert De feestelijke herdenking van de be vrijding in Driehuis wordt Maandag in- ;eluid met een kinderoptocht, waaraan de muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" medewerking verleent. Op het feestterrein aan den Driehuïzer- kerkweg vinden des middags van 25 uur de gebruikelijke kinderspelen plaats. Des avonds om 9 uur is er een muziek- en zanguitvoering op het De Genestetplein, waaraan ook het gemengde zangkoor .Driehuis" medewerkt. De feesten worden te half elf besloten met een vreugdevuur op het terrein aan het einde van de Von dellaan. Arbeider viel van muur Dinsdagmiddag had de te Haarlem wo nende arbeider J. Koster, terwijl hij werk zaamheden verrichtte bij den wederopbouw van de vischhal, het ongeluk met een stul< beton van een muur te vallen. Hij kreeg een open beenbreuk en een kneuzing van zijn linkervoet. De heer Bakker van het Roode Kruis heeft het been ter plaatse gespalkt. Na- Jeugdige IJmuidenaar was betrokken bij het doel der uitzendingen Velen zullen zich uit den bezettingstijd de uitzendingen herinneren van den olan- destienen radiozender, die zich aankon digde als „De Flitspuit". De uitzendingen wekten den indruk dat de zender in ons land stond en steeds aan achtervolging door de Duitschers was blootgesteld. De werkelijkheid blijkt echter geheel anders te zijn. „De Flitspuit" stond in Engeland en had niet de minste last van den S.D. „Het Lichtspoor" vertelt iets van dezen zender, die dagelijks van 7.10 tot 7.20 uur uitzond op den 270-meter band. Het hoofddoel was radiotelefonische verbindingen te onderhouden met de uit gezonden „intelligence"-agenten in Neder land. Doch het Nederlandsche volk werd niet vergeten. Wie herinnert zich niet de op windende aanmoediging „Duitsche luizen in Hollandsche huizen, jaag ze eruit, neem de flitspuit". In September 1941 werden twee Neder landsche jongens Aart en Kees (A. Hom burg, een IJmuidenaar en C. Sporre), die een jaar tevoren kans hadden gezien En geland te bereiken, na een zware training (boven Nederland neergelaten, voorzien van een zendinstallatie en andere benoo- digheden om inlichtingen te verzamelen ten behoeve van de geallieerde oorlogvoering. Van Den Haag uit konden zij de verkregen inlichtingen naar den overkant verzenden. Geantwoord werd hen over de Flitspuit. Hier een bericht voor Kees en Aart was het dan, waarna in zeer onschuldige bewoordingen, die na ontcijfering heele- maal niet zoo onschuldig bleken te zijn, belangrijke mededeelingen werden gedaan. Gemakkelijk hadden ze het niet, die eer ste agenten. Elk uur van den dag stonden ze bloot aan de grootste gevaren. Boven dien opereerden Kees en Aart den eersten tijd zonder voorzien te zijn van persoons bewijzen. De bedoeling was om, gewapend met gefotografeerde persoonsbewijzen en andere bescheiden na enkele maanden te rug te keeren naar Engeland om aldaar de zoo noodige papieren na te laten maken. Dat terugkeeren ging echter niet zoo vlot want Aart raakte op een kwaden dag in handen van den S.D. door verraad. Toen hij een tandarts bezocht om zijn gebit te laten controleeren bleek deze een goede beleende van hem te zijn uit den diensttijd. Hé meende de tandarts, ik dacht, dat je in Engeland zat? Aart, volkomen rekenend op 's mans goede trouw, vertelde, dat hij weer was teruggekomen. Toen hij de volgende week terug kwam voor een tweede behandeling werd hij gearresteerd. Hij belandde in Seheveningen. Gelukkig voor korten tijd, want hij zag kans om met behulp van lepel en vork de tralies van zijn celraam door te vijlen. Daaruit liet hij zich, langs zijn aaneengeknoopte kleeren en dekens op den grond zakken. Door op een schild wachthuisje tc klimmen gelukte het hem zonder ongelukken over den buitenmuur te komen en te ontvluchten. Werken was voor hem voorloopig te ge vaarlijk geworden zoodat hij, in afwach ting van zijn vertrek naar Engeland, bij een vriend onderdook. Intusschen had Kees kans gezien een stevige boot te be machtigen, waarmee hij in de buurt van Petten in zijn eentje zee koos. Nadien werd nooit meer iets van hem vernomen. Ook Aart waagde diverse pogingen, waar van verscheidene mislukten. Dank zij de hulp van enkele visschers (zij het dan tegen wil en dank, want ze werden een maal in open zee, met het pistool op de borst gedwongen door te varen) gelukte het hem Engeland te bereiken. De Flit spuit verkondigde daarna dat de admiraal goed was aangekomen. „De admiraal" werd gedecoreerd, kreeg een opleiding tot vliegenier en stortte in April 1945 bij Delden met zijn vliegtuig neer. Op het laatste moment, toen de vrij heid van zijn vaderland, waarvoor hij zoo lang had gestreden, tastbaar was gewor den, stierf hij. Aart en Kees, geen va-n beiden overleef den zij den oorlog. Maar hun namen zullen voor altijd verbonden blijven aan den meest populairen geheimen zender, dien ons land heeft gehad: de Flitspuit. Midden 1943 werden de uitzendingen stopgezet en overgenomen door Radio Oranje. Daarmee kwam een einde aan de activiteit van de Flitspuit. Burgerlijke Stand GEBOREN: H. C. Zwaan—Meinema, z., Na- pierdwarsstraat 7, IJmuiden; A, C. v. dv Zwet SlotemakerSwan, d., Pr. Krugerstraat 57, IJmuiden; E. M. van Rij—Boschma, z., Jae. Catslaan 17, Driehuis; H. R. AlesBastiaens, d., Meervlietstraat 14, Velsen; M. Nevede Nijs, d., Groen-eweg 28, IJmuiden-O.; Th. A ThijssenKok, d., Ger. D oust raat 38, IJmui- den-O.; P. van Leeuwen—Filings, z., van. Dalen- laan 14, Santpoort; S. M. BodiaanSchmidt, d,, van Tuyllweg 29, Velsen; G. Slagervan Eerde, d., Pr. Naeretooutstraat 27, IJmuiden-O.; C. H. BootKorringa, z., Terrasweg 6, Santpoort; J. v. d. Zwet Slotenmaker—Bossen, d., de Ruyter- straat 95, IJmuiden-O.; J. J. de Zwartevan Luijn, d,., Walravenstraat 3, Velsen-N.; J. die GrootKerkmeester, d., Elzenstraat 24, IJmui- dien-O.; Ei. Zalm—Veldman, z., Meerweidenlaan .9, Velsen-N.M. link—die Wit, z., Westerstraat 1, Velsen-N.; G. ZwartZwart, z., Pr. Kruger- straat 60, IJmui dien. OVERLEDEN: A. W. Schelvis, 11 mnd., zoon van J. Schelvis, Ahomstraat 9, IJmuiden-O.; A. R. W. Dralsma, 73 j., echtg. van J. C. de Wringer, B r o ekb e rgen la a n 9, Santpoort; A. de Visser, 69 j., êohtg. van J. M. Lipplaa, Velser- broekstraat 10, Santpoort; E>. C. J. Wilbie, 10 mnd., zoon van C. Wilbie, Aibeelenstra-at f4, IJimuidien-O. Bij de jaarlijksche trekhondenkeuring voor het politiebureau in Haarlem bleek, dat er op het oogenblik nog maar twee van deze honden in deze stad zijn. Een gelukkig verschijnsel. De hond, dien men op deze foto ziet, zal waarschijnlijk volgend jaar afge keurd worden wegens zijn „spreidteenen". Wie vóór den oorlog in den trein Amers- foort-Apeldoorn het plaatsje Stroe pas seerde, zag reeds van ver de zes meer dan tweehonderd meter hooge masten, welke boven de heide en de bosschen uitstaken. Die stalen gevaarten vermochten iets van gerechtvaardigde fierheid in ons hart op roepen, want we wisten het: daar in Radio- Kootwijk werd werk geleverd van het beste soort en de technici, die daar arbeid den, zorgden niet alleen, dat ons kleine landje „bij" bleef met de groote broers, maar dat Klein Duimpje zelfs den reus een pas vooruit was. Het was geen wonder, dat de Duitschers. toen zij ons in Mei 1940 onder den voet hadden geloopen, alles in het werk stel den, om achter de fijne kneepjes te komen en de technische kennis van de op Radio- Kootwijk zetelende P.T.T.-menschen te hunnen bate aan te wenden. Maar zoo ijverig als er voorheen geëx perimenteerd was, zoo traag ging het in de oorlogsjaren. Wel zag men kans, onder den neus van de Duitschers een nieuwen dat het verband in het Antonius-Zieken- zender, nagenoeg compleet, te bouwen, huis was gecontroleerd, werd het slacht offer naar de Maria-Stichting in Haarlem overgebracht. De NIWIN-actie wordt voortgezet Veel moet er gedaan worden voor „onze' jongens in Indië. Contact moet er blijven en er zijn vele manieren om dat contact te bestendigen. Maar het is nu eenmaal in het leven zoo, als men iets wil bereiken kost het geld. Alle idealisme ten spijt is en blijft geld een zeer voorname factor. Het ligt dan ook in het voornemen van het plaatselijk bestuur van de Niwin in de gemeente Velsen een lijstcollecte te houden van 6 tot 10 Mei, en zelfs dezen laatsten dag nog een businzameling erbij te voe gen. De Niwin-cantinewagen heeft onlangs velen van koffie en lekkernijen voorzien, het bestuur doet nu een beroep op de in woners onder het motto: Voor onze jongens in de Oost, iis 't offer dat ik mij getroost. Herdenkingsplechtigheid bij de papierfabriek Op Zaterdag 3 Mei De directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. heeft in samenwerking met de Bedrijfsunie het voornemen, de leden van het personeel te gedenken, die voor onze vrijheid het offer van hun leven hebben gebracht. Aan de leden van het personeel wordt verzocht Zaterdag 3 Mei a.s. na afloop van den werktijd samen te komen bij de ge denkplaat aan het gebouw van papierma chine no. 18. Tijdens deze plechtigheid zal het woord gevoerd worden door den heer H. Andrea namens de Bedrijfsunie en door den kapelaan J. M. E. Keet te Lisse, eerder te Velsen-Noord en ds. Johs. Bronsgeest, pre dikant te Velsen. Muzikale medewerking verleent de Har moniekapel „De Eendracht"; het Mannen koor „De Eendracht", versterkt met zan gers van andere koren, zal zingen „Ave Maria" en „Ecce quomodo moritur". Oud-Katholieke Besturenbond In het Oud-Katholieke Vereenigingsge- bouw heeft de Oud-Katholieke Besturen bond, waarbij aangesloten alle plaatselijke kerkelijke vereenigingen, welke alle verte genwoordigd waren, een vergadering ge houden ter bespreking van een nieuw con ceptreglement en van de aanstaande, door dezen bond ten behoeve van het eigen ge bouw te houden verloting. In zijn openingswoord herinnerde de heer W, D. Wiljouw, voorzitter, aan het ■belang van de vorige vergadering, waarin de Bond opdracht kreeg tot reglements wijziging en het organiseeren van de ge noemde verloting. Tevens was daarin de wensch uitgesproken de jeugd van 13 tot 16 jaar in eenig verband op te vangen. De voorzitter kon vaststellen, dat aan al deze opdrachten was voldaan. Wat de jongere jeugd betrof, bleek uit de ingeko men stukken, dat de O. K. Jongeliedenver- eeniging „D, G. S." zich op verzoek van den Bond met deze taak heeft belast en reeds enkele weken doende is een goede kern te kweeken uit de O.-K. meisjes en jongens van 13 tot 16 jaar. De bespreking van de door den Bond georganiseerde verloting had tot resultaat dat de trekkingsdatum werd vastgesteld op Vrijdag 30 Mei. Het voornemen tot stichting van een klokkenfonds moest voorloopig worden opgeschort. BEVRIJDINGSDECLAMATORIUM EN ZANG VAN KEES DEENIK. Maandag 5 Mei zal, als herdenking van de gevallenen en de bevrijding in de Oud- Katholieke Kerk aan de Wilhelminakade door de Gereformeerde Jongeren een de- clamatorium worden uitgevoerd. De zanger Kees Deenik, Ab de Jong, declamator, Jan den Duik, verteller en Gerrit Fidider, orgel zullen dit alles ver zorgen. De koorzang wordt uitgevoerd door het dameskoor „Vox Jubilant" onder leiding van mevrouw De Koeijer. welke na de bevrijding in dienst zou kun nen worden gesteld. Dat deze zender zoo goed van pas zou kornen, als achteraf is gebleken, had wel geen der bouwers destijds vermoed- De Duitschers hadden tot in 1944 alles op Kootwijk intact gelaten. Na „Dollen Dins dag" werd echter ook hier op groote schaal geplunderd. Het personeel van het radio station werd de toegang ontzegd en de zendinstallaties werden met ruwe hand gedemonteerd en naar Duitschland ge voerd. Wat niet meegenomen kon worden, werd opgeblazen. Enkele dagen voor de bevrijding vielen ook de zes groote zend masten. Duitschers lieten ruïne achter. Het heeft weinig zin den toestand te schetsen, waarin het personeel van Radio- Kootwijk twee dagen na de bevrijding van Apeldoorn, terwijl in de bosschen rondom nog hard werd gevochten, de zaak terug vond. Dat flinke kerels de tranen in de oogen kregen, is geen sentimenteele klets praat, maar begrijpelijk. Want wat hier in vele jaren met zorg was opgebouwd, was vervormd tot een ruïne. Met meer energie dan ooit tevoren werd echter aangepakt zonder gereedschap en zonder machines. Er kwamen enkele in het buitenland aangekochte zenders, de clandestien vervaardigde installatie kwam „boven water" en binnen twee maanden, kon voor het eerst opnieuw draadloos con tact met het buitenland tot stand worden gebracht. Een beetje gereedschap, enkele in een Almelosche boerderij terug gevon den machines en een kolossale dosis werk lust tooverden langzamerhand weer den „eigen bouw" te voorschijn; in het begin nog uitsluitend kleine zenders met gering vermogen, maar toch zeer goed bruikbaar, langza mei-hand gevolgd door grootere in stallaties. Herrezen. Thans kan men zonder overdrijving zeg gen, dat Radio-Kootwijk is herrezen en haar plaats op de wereld weer met eere inneemt. Twee 10 Kw-zenders, van Britsche ma kelij onderhouden via een antenne, opge hangen tussc'hen de twee nieuw gebouwde masten van 218 m. hoogte (vervaai-digd uit de overblijfselen van de vernielde zendmasten) het Europeesche telegraaf- verkeer op de lange golf. Aan de drie 100- metermasten is de antenne bevestigd van den lange-golfzender, die op de 1875 m.- golf dagelijks na 17 uur de parallel-uitzen ding verzorgt van het programma Hilver sum II voor het Oosten des lands. Santpoort lubileumrevue van „Velsen" Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Velsen" heeft onze plaatsgenoot „Wil Brakenburg" een jubileumsrevue gemaakt, getiteld „Voor vrij? Draaien!" Reeds nu is besloten deze revue minstens zesmaal in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost voor het voetlicht te brengen. Medewer kenden zijn o.a. de tooneelgroep K.Z.O.S., een knapenkoor, een balletgroep, het mu ziekgezelschap „The Velno's" en de heer P. Maas (zang). „JAN VAN DOMMELEN" KOMT VOOR HET VOETLICHT. Op 10 Mei a.s. geeft „Jan van Domme len" te Santpoort de eerste opvoering van „Toen de storm begon". HANDBOOGSPORT Zondag j.l. schoot „Vooruitgang zij ons Streven" voor de competitie en voor het koningschap van District 1 van den Ne- derlandschen Bond. Het resultaat was: 1 De Romein, Rotterdam, 316 punten, 2 Rei- neveld, Delft, 309 punten, 3 Frederik Hendrik, Delft, 309 punten, 4 Willem Teil, Delft, 309 punten; 5 VZOS, Santpoort, 298 punten, 6 De Batavieren, Rotterdam, 276 punten, 7 D.O.S., Wassenaar, 256 punten. Koning werd J. v. Hattum van „De Ro mein" met 69 punten. Op hem volgden C. v. Oefelen (Fred. Hendrik) met 64 punten en IT. v. d. Drift (Reineveld) met 61 pt. De persoonlijke prestaties van de V. Z. O. S,-schutters waren: 1 J. v. d. Berg, 60 punten, 2 J. Wicherink 54 punten, 3 A. Voogt 53 punten, 4 M. v. d. Berg 46 punten, 5 J. Janssen 44 punten, 6 H. Janssen 41 pt. Maar het is vooral de ultra-korte golf, waarmede op Kootwijk wordt gewerkt. Naast verscheidene kleine zenders heeft men weer twee groote installaties ge bouwd, ieder met een vermogen van 40 kw., waarmee tegelijkertijd vier gesprek ken gevoerd en twee telegrammen verzon den kunnen worden. Deze zenders dienen ook voor het telefoneeren met Indië. Vooral met Amerika is het draadlooze verkeer zeer intensief. In de Vereenigde Staten is het tijdens de jongste staking der telefonisten al voorgekomen, dat een Amerikaan in New York zich zeer veront waardigd toonde, omdat hij wel Amster dam kon opbellen, maar een zakenvriend op enkele mijlen afstand niet telefonisch kon bereiken! De zestien wagons met gestolen mate riaal, welke zooals wij reeds berichtten kort voor Pasehen uit de Russische zóne van Duitschland naar Kootwijk zijn terug gekomen, hebben een groote teleurstelling opgeleverd. Nu alles is uitgepakt schatten deskundigen, dat niet meer dan 15 procent nog werkelijk bruikbaar is. Alle ijzerwerk is dik geroest, het koper geoxydeerd, spoelen zijn door het vocht volkomen waardeloos geworden en de meeste kabels ook. Slechts de van alumi nium platen vervaardigde kasten zijn er nog behoorlijk afgekomen. Toch hoopt men de drie zenders die in 1939 waren gereed gekomen, weer te kun nen opbouwen. Wat er van de negen ove rige, van ouderen datum dateerende zend installaties is overgebleven, zal zooveel mogelijk bij de fabricage van de nieuwe zenders worden gebruikt- SCHEEPVAART K. N .S. M. Odysseus, 28 April te I-Iorsens. Peiicles, 26 April van Montevideo haar Rlo de Janeiro. Svolder, 25 April van Cristobal naar Kingston. Vimga. 28 April te Beiroet. Iris. 29 April te Amsterdam. Caribia, 29 April van Odense naar Kopenhagen. Ariadne, 28 April v. Gibraltar naar Amsterdam. Danae, 28 April v. Alexanidrië naar Tel Aviv. Orpheus, 23 April van Valencia naar Alicante. Stuyvesamt, 28 April te Antwerpen, 30 April om l uur te Am sterdam verwacht. Constancia, 27 April te Cu rasao. Arnhem, 27 April van Baranquilla naar Catagen. Cotüca. 27 April van Trinidad naar Puerto Cabello. Wlndsum, 28 April te Curasao. HOLL. AFRIKA LIJN. Congostroom, 27 April te Port. Getil. Nigerstroom, 27 April van Freetown naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Ceram, 24 April te Ta- koradi, Manoeran, 26 April te Batavia. K. P. M. Nieuw Holland, 27 April van Aden naar Batavia. GROOTE VAART. Abbekerk, Rotterdam— Brisbane, 26 April van Fremantle. Amerskerk, Rotterdam—Australië. 28 April te Adelaide, Antonia, 22 April van Soerabaja te Pladjoe. Boissevalm, AmsterdamBatavia, pass, 26 April Dungeness. Cera-m, Lorenzo Marquez—New York, 24 April te Tacoradl. Ceron-ia, 22 April van Hongkong te Mirït Clstula, Rotterdam— Abadan, 26 April te Port Said. Hellenic, Shang haiRotterdam, pass, 28 April Perim. Japara, 27 April van Lorenzo Marquez vla Kaapstad: naar New Orleans. Jobshaven, 26 April van Dakar naar Amsterdam. Kamerling!) Onnes, New York—Penang, 28 April van Suez. Keile- haven, LibevllleAmsterdam, 26 April van Las Palmas. ICota Baroe, 28 April 19.45 uur van Ba tavia te Rottendam. Lely, 25 April van Monte video naar Rotterdam. Lorente, Rotterdam- Shanghai, 25 April te Singapore. Nijmegen, 26 April van Rotterdam te Napels. Overijsel, 16 April van Los Angeles le San Francisco, Ovula, 23 April van Cebu naar Singapore. Parkhaven, 27 April van Antwerpen te Santos. Perna, 21 April van MM naar Sydney. Polydorus, Ba taviaAmsterdam, 27 April te Londen. Prins Willem van Oranje, RotterdamMontreal, pass, 28 Aprtl Bishop Rook. Ruys, PenangRio de Janeiro, 21 April van Batavia. Saidja, 22 April van Miri naar Savoena, 21 April van Pladjoe te Miri. Singkep. 26 April van Rotterdam te Port Elizabeth. Stad Maassluis, 23 April v. Phi ladelphia te Rotterdam. Sumatra, 20 April van Makassar te Batavia. Tiberius, 23 April van Paramaribo te New Orleans. Titus, 23 April v. New Orleans te Curasao. Tjitjalengka, 23 April van Batavia naar Shanghai. Van Heutsz, 23 April van Hongkong te Penang. Waterman, San Francisco—Rotterdam, pass. 27 April Colon (Panamakanaal), 24 April te Curasao en 11 Mel le Rotterdam verwacht. Zuyderburgh, 28 April van Newport te Rotterdam. Alohiba, 27 April van Buenos Aires te Rosario. Andljik, New Or leans—Rotterdam, 28 April te Havanna. Door man, 29 April van Rouen naar Rotterdam. Hugo de Vries, 27 April van Baltimore te Norfolk, lacob Cats, HoustonRotterdam, 28 April van Tampa Leerdam, Philadelphia—Rotterdam. 28 April te Antwerpen. Papendrecht, Bahrein Lorenzo Marquez, pass, 28 April Comoro eiland. Prins Alexander. Rotterdam—Montreal, 27 April van St John (N F.). Prins Maurtts, 23 April van Montreal naar de Groote Meeren. Samaria, Fort de France—Dieppe, pass. 28 April St. Miguel. Zeeland (SSM), 28 April van Huelva n. Holland. KLEINE VAART. Actief, 29 April van Rostock te Kolding. Aldo, 29 April van M1dd»- lesbro naar Ipswich. Anneglena, 29 April v. n Masnedsund naar Rostock. Birmingham, 28 April van Londen naar Harllngen. Bree Helle, 27 April van Antwerpen te Kopenhagen. Brem, 26 April van Rotterdam te Silloth. Frejo, 29 April van Shoreham te Dieppe. Ha-da, 28 April van Antwerpen te Kopenhagen, Hast 5, Ant werpenMiddlefahrt. pass. 29 April Vlissingen, Hoogland, 23 April van Blyth te Londen. Im port, 28 April van Guernsey naar Bordeaux. Kaap Falga, Antwerpen—Gothenburg, pass. 29 April Vlissingen. Maartje, 28 April van Rotter dam te Bristol, Rika, 28 April van Ronne naar Kopenhagen. Servus, 29 April van Temeuzen naar Rotterdam. Thrlantha, 27 April van I-Iar- lingen te Ernden, Van Brakel, 29 April van Lubeck te WIsmar. Viking, 28 April van Skive te Kopenhagen. Willem Barendsz, 28 April van. Rouen te Aporto. Wim (Vermaas), 28 April van Kopenhagen te WIsmar. Libelle, 23 April van Londen te Ipswich. Mudo, 25 April van Blyth te SLrood. Nassauhaven, 27 April van Kopen hagen naar 7. Rabenhaupt, 25 April van Cardiff naar Manchester. Vecht, 25 April van Plymouth te Telgnmouth, Voorwaarts, 26 April van Ant werpen te Dublin.. Wea, 25 April van Goole n. Stockholm. SLEEPBEDRIJF. Sl'bt „Tyne" met „Den- dang", IJmuiden—Manggar, pass. 28 April Suez. feuilleton door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 5') ,»0ik heb iets gezegd over de pick nick. We waren van plan den volgenden dag een picknick te houden. Maar dat is natuurlijk niet doorgegaan. O ja, en ik u *.nog ver'le^, dat vader een nieuwe schat voor zijn collectie had gekregen". „Maar u hebt niet gezegd, wat dat voor een schat was?" „Neen". ^rm°t keek hem aan. „Wat de rest be treft, herhaal ik hetgeen Monsieur Goron jhij heeft verteld. Na dit gesprek ging u naar bed, Het was een paar minuten over eenen. Terwijl u naar boven ging, ont- nmi6,.Uuw vader nog op moest zijn, maat u licht onder de deur van zijn stu- ,,e^'kamei- zag schijnen. Daarom stoorde •u bem niet. Klopt het?" „Ja". „Het was niet Sir Maurice's gewoonte om zoo lang te blijven opzitten, meen ik?" Helena schraapte haar keel en ant woordde voor Toby. „Neen, als wij zeg gen: laat, dan bedoelen wij niet zoo laat als sommige menschen naar bed gaan. Maurice was gewoonlijk om vóór twaalf in bed". Dermot knikte. „En u, Éady Lawes. Om kwart- over één bent u zelf opgestaan. U ging naar de studeerkamer van uw echtgenoot om hem te vragen naar bed te gaan en pok om iets te zeggen over dat koopen van die dure snuifdoos. U deed de deur van de studeer kamer open zonder te kloppen. De midden lamp was niet aan. Alleen de lamp op het bureau brandde. U zag uw man met zijn rug naar u toe zitten. Maar omdat u bij ziende bent. zag u niets bijzonders aan hem tot u dichter bij kwam en het bloed be merkte". Er waren tranen in Heiena's oogen ge- kamen. „Is het noodzakelijk, hierover te spreken?" vroeg zij. „Er is nog maar één ding noodzakelijk", zei Dermot. „We kunnen den tragischen kant van de kwestie terzijde laten. Maar wij kunnen de feiten niet negeeren". „Er werd om de politie gezonden. Zoo wel Miss Lawes als haar broer deden, een poging om de straat over te steken en Mrs, Neill te alarmeeren. Ze werden tegenge houden door den politi'e-agent, die zei, dat ze moesten wachten tot de „commissaire" er was. Wat is er inmiddels gebeurd? Laat ons onze aandacht eens bepalen tot de onver gelijkelijke Yvette Latour. Yvette werd zooals zij verklaard heeft wakker'door de komst van de politie en het algemeene tumult, dat op eens was ontstaan. Yvette verlaat' dus haar kamer. En hier komt nu de kern van de getuigenverklaring, de eerste trede naar het schavot en de guillo tine. Yvette ziet Mrs- Neill na den moord terugkeeren naar huis. Yvette ziet, dat zij de voordeur opent met een sleutel, terwijl zij naar boven sloop in haar met bloed be vlekt négligé, waarna zij die vlekken pro beerde te verwijderen in de badkamer- Tijdstipongeveer half twee". Monsieur Vautour. de rechter van in structie, hield zijn hand omhoog. „Een oogenblik", snauwde hij, terwijl hij om zijn bureau heen liep. „Zelfs met uw nieuwe getuigenverklaring zie ik niet, waartoe dit alles leiden moet". „Neen?" „Neen, want zooals zij zelf heeft bekend, is dit precies wat Madame heeft gedaan". „Ja, om half twee", legde Dermot uit, „Nu ja, om half twee of op een ander tijdstip. Wilt u zich alstublieft nader ver klaren, Dr.] Kinross?" „Heel graag". Dermot had by den les senaar gestaan. Hij nam nu de gelijmde snuifdoos op en zette haar weer neer. Toen ging hij op Toby toe en bleef vlak voor hem staan, terwijl hij hem met ongeveins de nieuwsgierigheid bekeek. „Is er in uw verklaring niets geweest, dat u zoudt willen veranderen?" vroeg hij. Toby staarde hem aan. „Ik? Neen". „Neen?" zei Dermot. „Wilt u niet be kennen, dat u een heele reeks leugens heeft verteld, zelfs niet als u daarmee de vrouw redt, waarvan u beweert te hou den?" Op den achtergrond zat Monsieur Goron zachtjes te grinniken. De rechter van in structie keek afkeurend naar hem; toen liep hij met geruischlooze stapjes om het bureau heen en keek Toby van dichtbij strak aan. „Ja, Monsieur?" vroeg Monsieur Vautour. Toby sprong overeind, duwde zijn stoel met zooveel kracht over het linoleum, dat hij omviel. „Leugens?" zei hij. „Nadat u met Mrs. Neill had getelefo neerd". zei Dermot, „beweert u naar boven te zijn gegaan. U ging voorbij de deur van uw vaders studeerkamer en zag er licht onder schijnen". Monsieur Goron kwam hier tusschen- beide. „Toen Dr. Kinross en ik gisteren naar boven gingen om een onderzoek in de stu deerkamer in te stellen", vertelde de pre fect aan zijn toehoorders, „scheen de doc tor zeer verrast toen hij die deur zag. Op dat oogenblik begreep ik niet waarom- Dergelijke kleinigheden ontgaan je dan. Maar nu begrijp ik het. Die deur als u zich goed herinnert is een zeer zware deur, die zoo stijf tegen het tapijt sluit, dat de rand er van omkrult, zoodra de deur geopend wordt". Hij zweeg even. Hij maakte een gebaar van heen en weer gaan, dat de beweging van de deur moest demonstreeren. „Het zou absoluut onmogelijk zijn ge weest licht onder die deur te zien schijnen, op welk tijdstip dan ook". Monsieur Goron pauzeerde en voegde er toen aan toe. „Maar dat is niet de eenige leugen, dien Mr. Lawes heeft verteld". „Neen", stemde de rechter van instruc tie toe. „Moeten wij ook melding maken van de twee halssnoeren?" Dermot Kinross smaakte niet, als de beide anderen hetzelfde genoegen, nu de val zou dichtklappen. Hij had er geen plei- zier in om een. ander in een hoek te drij ven. Maar toen hij de uitdrukking op Eve's gezicht zag, knikte hij. „Dus dan was de man met de bruine handschoenenschreeuwde Eve bijna. „Ja", zei Dermot, „dat was uw verloofde, Toby Lawes". HOOFDSTUK XIX. „Het is heelemaal geen nieuw verhaal", vervolgde Dermot. „Hij heeft een vrien dinnetje, genaamd Prue Latour, een zuster van de hulpvaardige Yvette. Mademoiselle Prue houdt erg van dure cadeautjes. Zij dreigde moeilijkheden in verschillende richtingen te veroorzaken. En zijn salaris is niet zoo heel groot- Dat is de reden, waarom hij besloot het collier van dia manten en turkooizen uit de collectie van zijn vader te stelen". „Dat geloof ik niet", zei Helena, die hijgde en snikte tegelijk. Dermot dacht na. „Misschien is „stelen" niet de juiste uit drukking. Hij was niet van plan iemand eenig nadeel te berokkenen en dat zal hij ook wel willen vertellen als hij weer in staat is om te spreken. Hij was van plan er een imitatie collier voor in de plaats te leggen, zoodat zijn vader het niet zou ont dekken. Dan kon hij het echte snoer zoo lang „Ieenen" om er Prue mee zoet te houden totdat hij haar met geld kpn a£- koopen". L( Wordt yervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3