IJmuider Courant M Stalin bood graan in ruil voor verdrag Ernstig gevaar voor een crisis in het Franse coalitie-kabinet Een paspoort voor kampeerders Oud-marktmeester voor het Tribunaal Veranderingen in het bestuur van de Westelijke mogendheden over Duitsland 61e Jaargang No. 18622 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bureaux- 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Admnis £jirecteur-Hoofdredacteur 15054. ErISrf za Spa3rne 12' TeL 12713' 10133' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 1 Mei 1947j Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 14,—. Franco per post J 4,50 - Giro rekening 273107 ten name .van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Costuunns .T 7IJN TWEEDE „SHOW van his- E hf klederdrachten heeft de ac- Voorbergh eigenlijk een nog ,euï öSes behaald dan met de eerste. groi Stige omgeving van de hal van In de P' Haarlemse Stadhuis was de in- hct ««de H verende schouwspel van drf vf"™'n gratie een heel bijzondere. We"'riemmers, die ettelijke malen de yeel Hear! u doorgelopen zijn, er S ëèn gesprek hebben gevoerd, er zelfs wen een geep n j,ebben meegemaakt, offlC'° kitmaal nieuwe verwondering heb- ®llC" S orer de schoonheid van de te"°P°af waarin de sfeer van het verleden w in amen leven scheen terug te keren, !°l„V°Jnder het licht van de kronen die t°en ona dierlijkheid en gratie voor- ^-"schreden tussen de donkere rijen van b" jShS voorovergebogen toeschouwers, mdacnw! av()nd om nooil te vergeten en Het e?" M,21*®! behouden voor de toekomst, het moeten wj deze schouwspelen "■af,dt zijn Ben kostbaar goed is zulke °,',1 nï die het verleden oproept. Het ver- cul dat immers nooit dood kan zijn, om- u i i^/-,<n-f+ naoplat.pn Xlwelfen anderen te zeggen: ja, dit t zichzeix ei'Tmnr Hp toekomst, oeten" ag m< et uit ltuur, .Jen, d. dat het V""n"öns leven is en dat wij aan 2t enkele van deze schouwspelen mag met enkeie_ ic 7nlkp niet cultu Kefons'zoveel^heeft nagelaten' dat Lkbaar in ons leven is en dat wij aan °niïnde geslachten zullen moeten door- volgende gesx g<jed te doen. genj' Cruys Voorbergh zoveel belangstel lingen medewerking bij het Haarlemse JntPhestuur beeft gevonden moge hem gï£ en ons niet minder. De tijden, waS een dergelijk schouwspel in het S, nauwelijks denkbaar zou zijn ge- S S -gen nog maar kort achter ons. Er keen culturele belangstelling ontwaakt, waarom wij in dagen van hoogconjunctuur, £n van kille kunst-debatten in de ge meenteraad, toen iedere subsidie voor zulk E teveel scheen te zijn, vergeefs vroe gen Toen was er veel geld. Nu is het ei °i't Maar de materiele en geestelijke a moede, waartoe de bezettingstijd voerde, {t haar nieuwe drang naar culturele bezinning en verrijking gebracht. En ten slotte heeft Haarlem een sterke traditie van cultureel leven, die zich niet laat ver loochenen. Dat zei mij dezer dagen nog, met eni-e afgunst in zijn stem, een Hage naar met wie ik het had over de belang stelling voor muziek en voor beeldende kunst in onze stad en haar omgeving. Hij heeft gelijk en wij hadden ons gesprek niet tot die twee onderwerpen kunnen bepalen als wij er volledig in hadden willen zijn. De collectie van Cruys Voorbergh wordt nu voorlopig ondergebracht in het Frans Hals Museum en de enthousiaste mede stander van de acteur die de heer P. Leffelaar is heeft mij verzekerd dat men in de loop. van dit jaar, voor het eind van de zomer'zelfs, nog een paar van die modeshows" in de Renaissance-zaal van het museum hoopt te kunnen houden. Maar de bedoeling is, tot belangrijker en blijven der resultaten te komen. Een „levend mu seum" is het doel. Het gemeentebestuur zal er hopelijk op de duur een huis beschik baar voor kunnen stellen; dat is in deze tijd ook moeilijk en de oplossing is nog niet gevonden. Particuliere medewerking en bijdragen zullen het overige moeten doen. Ik hoop dat die verkregen zullen worden; in dit blad zullen wij niet nalaten, haar te helpen .stimuleren en de gedachte aan het levende museum levend te houden. Het zijn dingen ais deze die Haarlem no dig heeft om zich in zijn eigen lijn, naar eigen cachet, te onderscheiden en zijn leven te verrijken en verdiepen. Er is meer te doen op cultureel gebied en dat zal ook weer aan de orde komen. Laat men er het hoofd niet bij schudden en zeggen dat de zorgen van de tijd het beletten zullen. Wie op terugkeer van welvaart wacht kan lang wachten; er zou dan ook weer gerekend worden of het niet goedkoper kon en bo vendien plegen de moeilijkheden alleen als een werkelijke drang naar geestelijke ver rijking bestaat overwonnen te worden. Die drang is er nu. De gedachte aan een levend museum opent allerlei mogelijkheden, die uit het vruchtbare brein van Cruys Voorbergh zijn geweld en die niet alleen de sfeer, meubilering en stoffering der omgeving maar ook een tuinaanleg in historise trant en de opluistering van de modeshows door meer medewerking van kunstenaars betreffen. Haarlem zou iets kunnen schep pen, dat inderdaad van nieuwe waarde in ons land zou zijn, zoals Arnhem zich in- dertijd verrijkt heeft gezien met een zo schoon bezit als het Nederlands Open luchtmuseum. Cruys Voorbergh heeft in een interview met een onzer gezegd dat een gewoon museum nu niet de gelegen heid biedt om de geestesgesteldheden van vroegere tijden te gevoelen, dat de cos- tuums er als vormloze stukken goed ach ter glas hangen, dat men ze daarentegen door levende mensen moet laten dragen en op natuurlijke en gemotiveerde wijze presenteren om de verbeelding te wekken. Dat in te zien en wie zou het niet er kennen die de „gewone opvatting" kent en zijn shows heeft gezien is zijn in richt beamen. Wij hebben de grootste be langstelling voor zijn streven en willen het gaarne en van harte blijvend steunen. R. P. Merkwaardige bijzonder heden over zijn onder houd met Bevin üe ^correspondent van de „Daily Tele graph" te Washington seint dat meer bij zonderheden bekend zijn geworden over het onderhoud tussen Stalin en Bevin te Moskou en het Russische ontwerp voor een herziening van het Russisch-Britse verdrag. Maarschalk Stalin begon met voor te stellen, dat de Britten de nodige steen- Kolen uit het Ruhr-gebied zouden kunnen halen. Hij gaf te kennen, dat het Ruhr- gebied als een veroverde provincie moest worden beschouwd. Vervolgens sprak Stalin over de betrek- Kingen tussen de Sovjet-Unie en Groot- nttannië. Hij zeide, dat Rusland binnen 7ni l -x,600 oversch°t aan tarwe en hout ou bezitten voor uitvoer naar Engeland, v i corresPcai,^ent, die er aan toe voegt dat de Russische regering, volgens e.n koricht uit Warschau, waarvan de justheid is onderzocht, „strategische g aanreserves" heelt gevormd, die gebruikt red worden voor „uitvoer om politieke r, enen erf „propaganda-verschepingen" r noodlijdende landen in Europa en Communistische ministers willen uittreden tengevolge van meningsverschil over lonen De Franse coalitie-regering wankelt. Er is weinig hoop dat de breuk, ontstaan dooi; het besluit tot aftreden der communistische ministers, zal kunnen worden hersteld. De Franse president, Vincent Auriol, zal vandaag van zijn reis door West-Afrika te Parijs terugkeren en een noodzitting van het kabinet presideren, waarop waarschijnlijk de beslissing zal vallen, of de communistische ministers hun besluit handhaven. Het con flict is ontstaan doordat de communistische ministers zich solidair verklaarden met stakers in de metaalindustrie, die hogere lonen eisten. De andere ministers wensten de loonstop te handhaven en de stabiliteit in de verhouding tussen lonen en prijzen niet in gevaar te brengen. De staking in de Renaultfabrieken, die 20.000 man omvat, was voor de communisten aanleiding him tot nu toe gevolgde politiek, die de eenheid in het kabinet waarborgde, te herzien. De communistische beslissing was geno men op een bijeenkomst van het politiek bureau van de partij onder leiding van Thorez. De goudprijs op de zwarte markt heeft scherp op de dreigende crisis gerea geerd. De louis d'or heeft verscheidene maanden 2400 francs genoteerd, doch steeg gisteren tot 2800 frs. In de wandelgangen van de Assemiblée' denkt men reeds over andere regerings mogelijkheden, bijvoorbeeld een geheel so cialistische regering onder Blum, of geheel samengesteld uit de MRP onder Bidault, die tevens zou moeten steunen op socialis ten, radicalen en de onafihankelijk-conser- vatieven. De Franse premier Ramadier verklaai-de Dr. Koets over de opstand der Soendanezen op Java Dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van dr. van Modk, heeft aan Aneta mede gedeeld, dat het niet op de weg der Neder landers ligt de separatistische bewegingen in Indonesië aan te wakkeren. Hij wees er echter op dat een stroming naar zelfstan dige lotsbepaling met een ernstige onder grond niet voorbij kan worden gezien en dat hij op grond van deze overweging een federalistische oplossing in het belang van het Indonesische volk achtte. Hoewel het republikeinse ministerie van voorlichting ontkent, dat er sprake is van enige opstand der Soendanezen op West- Java, houden Soendanese leiders vol, dat ongeveer 200.000 hunner gewapende land genoten in opstand zijn tegen het republi keinse leger, dat zij met guerilla-mebhoden beistrijden. Het te Bandoeng verschijnende Algemeen Indisch Dagblad meldt, dat afdelingen van verschillende onderdelen van de TRI (het republikeinse leger) gedeserteerd zijn om voor Soendanese onafhankelijkheid te strij den tegen de republiek. Deze afdelingen, die goed uitgerust zouden zijn, voeren een felle strijd op het ogenblik, aldus dit blad. Nadere bijzonderheden van de gevech ten zijn slecht te krijgen, ofschoon het schijnt dat op heel We9t-Java ongeregeld heden voorkomen, meldt Un. Press. Zoo maken niet-officiële berichten melding van een vijfdaags gevecht tussen Krawang en Tamboen. gisteravond in een korte radiorede ter ge> legenheid van de Meiviering, dat de be langrijkste sociale hervorming voor de ar beidersklasse het handhaven van de koop kracht van de Franse frank is. „Dit moet de essentiële eis van de arbeidersklasse op 1 Mei zijn", zeide de premier. De Franse bladen berichten dat de crisis in het kabinet „zeer ernstig" is en zij voor spellen de val van de regering binnen 43 uur. Guerilla-succcssen in Zuid-Griekenland Een afdeling van zeshonderd guerrilla strijders heeft, de plaats Astro en een ge deelte van het district Kynoerion ten Zuidwesten van Nauplia in de Pelepon- liesus veroverd. Leden van het Griekse kabinet hebben met de chef van de Griekse generale staf, generaal Ventiris, beraadslaagd over maat regelen ten aanzien van „een nieuwe en ernstige wending van de toestand in Zuid- Griekenland". Volgens berichten uit Saloniki hebben guerilla-troepen het dorp Neokastron, in West-Macedonië overvallen, drie huizen in brand gestoken en zestien inwoners ont voerd, onder wie zes vrouwen, van wie enkele zouder, zijn vermoord. Bijgaand kaartje brengt het Brits-Ameri kaanse plan in beeld om Palestina te ver delen in 4 gebieden: een Arabische provin cie, een Joodse provincie, het district Jeruzalem en het Negeb-district. De politieke aspiraties van de Joden en Arabieren zijn niet met elkaar te vereni gen, zodat het de beste oplossing lijkt de beide volken ieder een gebied te geven, waarin zij baas in eigen huis zijn. De provincies zouden een grote mate van zelfbestuur krij-gen onder een centrale regering. Dit plan voor provinciale autono mie zou het probleem van de Joodse im migratie in Palestina zeer vereenvoudigen De bijzondere Algemene Vergadering der Verenigde Volken is begonnen om te trach ten het Palestijnse probleem tot een oplos sing te brengen. Wettelijke regeling van het kamperen is op komst Zondag nogmaals in liet teken van de bloem De narcissen hebben weer voor een jaar het veld geruimd tussen Haarlem en. Leiden en zij zijn opgevolgd door de tulpen, die thans tesamen met de hya cinten in volle bloei staanAanstaande Zondag zal dus weer een bollenzondag zijn, als het weer de mensen tenminste niet binnenshuis houdt. Verder naar het Zuiden zijn de vruchtbomen van de Be tuwe in bloei. De kerse - pruimebomen tooien zich reeds met een teer lentewaas, maar de appel- en perebomen willen nog niet erg uitkomen en worden eerst half Mei in bloei verwacht. Proefkampen ingesteld De minister van Binnenlandse Zaken heeft enige tijd geleden aangekondigd, dat een kampeerwet aanhangig gemaakt zal worden. Momenteel heerst nog een chaos op dit gebied. Er bestaan honderden soms zeer uiteenlopende gemeentelijke verordeningen en 't is de kampeerders niet kwalijk te nemen, dat zij uit deze warwin kel geen weg vinden. Dit is niet de enige reden waarom een landelijke regeling van deze materie gewenst is. Een van de kern problemen van het kamperen ligt in het feit, dat het begrip „kampeerder" zo vaag is. Het overnachten in kamphuizen en bungalows en ook bij boeren in de schuur noemt men tegenwoordig ook kamperen. De misstanden, die in sommige van deze overnachtingsgelegenheden ontstonden, ko men op het debet van alle kampeerders, evenals de daaruit voortvloeiende verbods bepalingen aan allen belemmeringen in de weg leggen. Gelukkig wordt dit thans ook door de autoriteiten ingezien. Er wordt naar gestreefd om het kampe ren te beperken tot een voldoend aantal behoorlijk geoutilleerde en onder goede leiding staande kampeerterreinen, waar voor een exploitatievergunning wordt ver strekt. Op die terreinen mag gekampeerd worden door een ieder, die in het bezit is van een geldige kampkaart. Deze kampkaarten worden door de Ne derlandse Kampeerkaarten Centrale afge geven aan een ieder, die daartoe een aan vraag indient, doch slechts na verkregen goedkeuring van de politie in de woon- p'aats der aanvragers. Ongewenste elemen ten worden zodoende reeds bij voorbaat geweerd. Bij wangedrag van de kampeer der wordt zijn kaart, die hij bij aankomst op het kampeerterrein moet inleveren, in gehouden en de betrokkene wordt door de Nederlandse Kampeerkaarten Centrale ter verantwoording geroepen. Naar gelang van de aard van zijn overtreding wordt de kaart dan gedurende enige tijd ingehouden. Kampeerpasp oorten. Zij die grotere vrijheid wensen en des morgens vertrekkend niet weten, waar 's avonds hun tentje zal staan, dienen eerst te hebben getoond, dat zij die vrij heid waard zijn. Op aanbeveling van speciaal gemach tigde personen of organisaties of na een met goed gevolg afgelegde kampeerproef kunnen zij een kampeerpaspoort krijgen. In de gemeenten, waar de nieuwe veror dening reeds is aanvaard hebben deze kampeerders dan het recht om overal waar de eigenaar van het terrein dat toestaat, hun tent op te slaan, zonder dat zij zich de eerste 48 uur behoeven te bekomme ren om een gemeentelijke kampeervergun- ning. Verwacht mag worden, dat dit jaar tien duizenden zo'n kampeerpaspoort zullen aanvragen. Een groot deel daarvan zal het krijgen zonder een kampeerproef af te leggen, op aanbeveling van het bestuur van de Nederlandse Padvinders, de Katho lieke Verkenners, het Nederlandse Pad- vindsters Gilde, de A.J.C., de V.C.J.C. of de Nederlandse Toeristen Kampeerclub. Ook de medewerkers van de afdeling kamperen van de A.N.W.B, zullen velen kunnen hel pen. Maar lang niet allen, want een aan beveling wordt alleen verstrekt, wanneer de gemachtigden met de aanvragers ge kampeerd hebben. Er wordt dan ook op gerekend, dat dit seizoen nog tussen de tien- en vijfduizend kampeerproeven zul len moeten worden afgenomen. Speciale terreinen. Daartoe is een twintigtal terreinen, over het gehele land verspreid, aangewezen, waar tussen 1 Mei en 15 Juli op alle of vrij wel alle weekends proeven zullen worden afgenomen. Behalve in de streken, waar de kampeerders reeds van ouds naar toe trek ken, zijn ook in de onmiddellijke omgeving van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag geschikte terreinen gevonden. De proef be staat uit drie week-end-kampen, waar de candidaten door deskundige kampeerders beoordeeld worden. Niet alleen op kampeertechniek zal gelet worden maar ook op eerbied voor de na tuur en een juiste houding ten opzichte van medekampeerders en anderen. Burgerlijk Wetboek 1838 zal worden vervangen Opdracht aan prof. mr. E. M. Meyers Aan prof. mr. E. M. Meyers, hoogleraar te Leiden is opdracht verleend om een nieuw Burgerlijk Wetboek te ontwerpen. Het Burgerlijk Wetboek van thans da teert van 1838. Vooral in de laatste decen nia heeft de rechtspraak over 't burgerlijk recht zich moeten losmaken van het wet boek. Niet zelden gaat deze ontwikkeling zo ver, dat de rechtspraak tegen de begin selen van het wetboek indruist. Gedurende de bezettingstijd en tijdens zijn internering heeft prof. Meyers reeds zijn gedachten laten gaain over de nood- zakelijlke vernieuwing van ons Burger lijk Wetboek. Hij heeft daaraan zelfs ten dele concrete vorm gegeven. De minister van Justitie verwacht dat prof. Meyers zijn taak met voortvarend heid zal volbrengen. Van regeringszijde zijn zodanige maatregelen getroffen, dat de ontwerpen van prof. Meyers onverwijld bij de Staten-Generaal zullen worden in gediend. De omvang van de arbeid maakt het aanbevelenswaardig het werk in ge deelten tot stand te brengen. De invoering zal geschieden wanneer het gehele wet boek gereed is. De minister is voornemens een ruime kring van juristen uit te nodigen, aan prof Meyers mede te delen in welke op zichten en op welke wijze moet worden gestreefd naar vernieuwing van het bur gerlijk recht. Op deze wijze zullen de Ne derlandse juristen tot de vorming van het nieuwe burgerlijk reoht hun bijdrage kun nen leveren. Brits binnenlands vervoer nadert nationalisering De „guillotine" kwam er aan te pas Het plan van de Britse regering voor nationalisatie van het binnenlandse ver voer is thans zijn meest critieke stadium gepasseerd. De spoorwegen, het vervoer bij de weg, de binnenscheepvaart en de havens, waarbij bijna een millioen mensen werkzaam zijn, zuilen thans openbaar eigendom worden onder beheer van een „raad voor het vervoer". In het Lagerhuis werd het wetsontwerp voor de nationalisatie, nadat het in de commissie na de tweede lezing van meer dan vijfhonderd amendementen was voor zien, aan een driedaags debat onderwor pen, waarna de regering tenslotte over ging tot de „guillotine-procedure" en een tijdslimiet instelde. Behalve in de veroordeling van de natio nalisatie, richtte de oppositie der conser vatieven zioh voornamelijk tegen een com pensatie op basis van de beurskoersen. Zij achtten de 900.000.000 pond sterling, welke aan de .aandeelhouders der spoorwegen zal worden uitbetaald ongeveer 200.000.000 pond te weinig. Het ontwerp zal thans in derde lezing in debat worden gebracht, alvorens het in het Hogerhuis zal worden behandeld. Men verwacht, dat het ontwerp er stormachtig besproken zal worden, daar in het Hogerhuis de oppositie in de meer derheid is. Het Hogerhuis kan het ontwerp echter alleen maar naar het Lagerhuis terugzenden. Het woord is aan. EenChinees Spreekwoord: Wie vandaag doorbrengt met praten over zijn triomf van gis. teren zal morgen niets hebben om zich op te beroemen. Amerikaanse steun aan oor logsgetroffenen verminderd Bij een hèrstemming heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden zijn eerder genomen beslissing om de steun aan door de oorlog getroffen landen, van 350 op 200 millioen dollar terug te brengen, beves tigd. Het betreft de steun, die na de ophef fing van de UNRRA in de periode tot.eind Juni 1948 zal worden gegeven. Een aantal leden van het Huis was tegen hulp aan landen, die onder Russische in vloed staan. Thans is bij stemming uitge maakt, dat aan dergelijke landen slechts hulp zal worden geboden, als zij toestem men in een Amerikaanse controle op de goederenbeweging. De aangelegenheid gaat nu naar de Se naat, waarvan de commissie voor buiten landse betrekkingen reeds haar goedkeu ring had gehecht aan een bedrag van 350 millioen dollar. „U hebt zich als ariseerder op de plaats van Joodse directies gedrongen en verder links en rechts gesolliciteerd naar burgemeesters- en wetihoudersfuncties". Aldus gispte de voorzitter der vijfde kamer vam het Haarlemse tribunaal, Mr. J. Blerens de Haan het gedrag van de 52-jarlge G. H. U., oud-hoofdinspecteur van 'net marktwezen in onze stad. De tenlassteleg- glng was lang en vermeldde, buiten de „kleine" politieke delicten als lidmaatschap der NSB, colportage met diverse geschriften en het voor deel trekken van het feit, dat de oudste zoon in dienst, was van de Duitse Kriegmarine door extra-bonnen te accepteren, een kwestie met een vishandelaar, wiens toewijzing op ver- daChte's aanwijzingen zou zijn ingehouden. Ook een zekere Hoogen'boom, die de distributie- autoriteiten nogal wat. last schijnt le hebben bezorgd, werd door hem aangegeven met het begeleidende advies, deze man dan maar in Duitse krijgsgevangenschap terug te voeren. Voorts vermeldde de acte van beschuldiging het door verdachte doeon „ariseren van ver schillende Joodse ondernemingen". Deze affaire samenvattende zei de president, dat verdacht» ai het mogelijke heeft gedaan goede Neder landers uit hun functies te krijgen.. Mr, LI. J. M, Tonino. de verdediger gaf toe, dat zijn cliënt een vollbloed NSB'er was, die de twee jaar opsluiting, welke hem ten deel zijn gevallen, volkomen verdiend heeft. Maar hij meende toch, dat de processen verbaal, die in deze door de PRA zijn opgemaakt, de zaak niet zuiver waarderen. Derhalve wilde de advocaat onder meer in de kwestie met den visverkoper wel eens een paar getuigen laten horen. Op de vraag van den voorzitter, hoe hij thans tegen over zijn „oorlogsverleden" stond, antwoordde d'e vroegere marktmeester, aarzelend, dat „er wil iets scheef" is geweest. Uitspraak over der tien dagen. De Koningin heeft de afgetreden directrice van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, mej. M. Heinen, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Morgen ontscheping van de „Tarakan" Het m.s. „Tarakan" met ruim honderd repatriërenden uit Indië aan boord wordt hedenavond laat in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal Vrijdagmorgen om acht uur in Amsterdam beginnen. Russen protesteren bij Chinese regering Volgens berichten van Radio Moskou •hebben de Chinese autoriteiten in de havenstad Tsingtao particuliere gebouwen gevorderd, om nieuwe Amerikaanse troepen onder te brengen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Russische ambassade in China hieromtrent stappen bij de Chi nese regering heeft gedaan. Van Rus sische zijde wordt opgemerkt, dat Tsing tao een Amerikaanse marinebasis is ge worden, waar practisoh alleen Amerikaan se schepen toegang hebben. Nieuwe economische politiek na het uitblijven van de vorming ener Duitse economische eenheid Onmiddellijk nadat Marshall zijn radio rede hield over de resultaten van de Mos- kouse conferentie en de Russen verweten had dat zij niet wilden medewerken aan de totstandkoming van een Duitse econo mische eenheid, begonnen in Berlijn, Washington en Londen gelijktijdig bespre kingen over een wijziging in de economi sche bezettingspolitiek voor Duitsland in de verenigde zones. Men verwacht dat de economische eenheid van de gefuseerde Westelijke zones nauwer zal worden en gericht zal zijn op een volkomen van de Russische zóne gescheiden economisch be stel, dat onafhankelijk van het Oosten van Duitsland zal werken. Bovendien is aan gekondigd, dat de Duitse zonale adviesraad in de Engelse zone, waarin Duitse advi seurs zitting hebben, zal worden gewijzigd. Naar een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard heeft, zullen op 5 Mei te Parijs be sprekingen beginnen over het sluiten van een handelsverdrag tussen Frankrijk en de Anglo-Amerikaanse bezettingszone van Duitsland. Frankrijk overweegt tevens dergelijke onderhandelingen aan te knopen met de Russische zone. ofschoon daartoe nog geen stappen zijn gedaan. Desgevraagd verldaarde de woordvoer der, dat Frankrijk geen (Onderhandelingen voert inzake een economische fusie tussen de Franse en de Anglo-Amerikaanse zóne. Generaal sir Brian Robertson, plaatsver vangend Engels militair gouverneur in Duitsland, heeft op een bijeenkomst van de Duitsche zonale adviesraad te Hamburg meegedeeld, dat deze raad gereorganiseerd zal worden. De 30 leden, die door het mi litair bestuur worden benoemd op voor stel van de staten, zullen in de volgende De Londense havenwerkers hebben zich solidair verklaard met stakende collega's in Glasgow en hebben het werk neerge legd, in strijd met het advies van hun vak vereniging. In de Londense havenbuur ten staan de stakers werkeloos en zwijgend toe te zien. Intussen staken in Londen nog anderen: Een duizendtal gemeente arbeiders is in staking gegaan als protest tegen de promotie van een politie.korpo raal tot sergeant. Tot deze stakers behoort ook het bedieningspersoneel van de Tower- bridge. Volgens de wet moet de brug voor de scheepvaart open blijven. Het gevolg der staking is dat het verkeer over de brug gestremd is; het brugdek hangt hoog boven het waters verhouding gekozen worden: Hamburg 3, Sleeswij k-Holstein 4, Neder-Saksen 8, Noord-Rijnland-Westfalen 15. De raad zal wetgevende noch uitvoerende madht be zitten, doch vooral adviseren met betrek king tot het streven naar economische een heid van de zones. Een nacht met twee inbraken Een geforceerde keukendeur gaf in de nacht van Woensdag op Donderdag leden van net in brekersgilde toegang tot het huis van een. eonfecliefatarlkant in de Dekkerstraat te Haar lem. Een nieuwe radio, een tafelkleed, dlstri- butiebonne, twee gouden ringen, en enilge andere sieraden, geld en een hoeveelheid siga retten vormden de buit waarmee de daders verdwenen. Op ongeveer dezelfe manier werd een siga renhandelaar in de Saenredamstraat gedupeerd. Zeventig fcatoakskaarten en drie coupures met opgeplakte rawtsoenbonnen gingeji in verkeerde handen over. Twee eveneens gestolen fietsen werden later in de Begastraat teruggevonden. De politie heeft beide zaken in onderzoek. Afscheid Inspecteur P. 3. v. IJzendoorn Woensdagmiddag heeft de inspecteur van het Bloemendaaals politiecorps, de heer P. J. v. IJzendoorn, die naar Velsen is overgeplaatst, afscheid genomen van zijn oude werkkring. Burgemeester .Lhr, Mr. C. J. A. den Tex van Bloemenidaal, wethouder mr. F. P, Th. RoLingh en de gemeente-secretaris, de heer G. v. Eek spraken de scheidende politieman toe. Inspec teur J. J. van Sonsbeek voerde namens het corps het woord en bood zijn collega een ge schenk aan., dat in dank werd aanvaard. De jonge garde onder de Bloemendaalse dienaren der wet bracht haar dankbaarheid voor alles, wat inspecteur van IJzendoorn in haar belang deed, onder woorden. Tenslotte vertolkte de heer v. IJzendoorn zijn erkentelijkheid voor dit hartelijke afscheid en met een initieme receptie werd de kleine plechtigheid besloten. BREKENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig van. Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien. Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. Vrij koud voor de lijd van het jaar. 2 Mei: Zon op 5.10 uur. onder 20.04 uur Maan op 16.54 uur, onder 4.38 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1