ATA Santpoorter slager voor het Tribunaal Visserij-conferentie voor problemen Rustige Zondag voor de eerste klassers flat muisje heeft een staartje Van Weeit Om het damkampioenschap van Kennemerland Santpoort Beverwijk De snuifdoos van de Keizer ■DONDERDAG!^1 '947 IJMUIDER COURANT ■i, 3 dasvasrdtas tegen de Santpoorter De «asva Woensdagmiddag voor de kamer van liet Haarlemse Tribu- a»l terS stond, was van respectabele omvang- „.««de was lid van de N.S.B. De 5®°?' f934 en had tot het einde der ®ew°5 fakheden met Duitsland, daarin vijandelijleheoe ac(.ie( ]id geweesti volhard en V ties ha(j uitgeoefend, da^'S uitgemaakt van de W.A, en in deei k onderschaarleider der hulpland- 1 V de spoorlijn Amersfoort-Apeldoorn wa .ooirf tesen f 200.per maand. ha£ ïfhad hij met zijn bedrijf niet slecht ?°kJ vooral in 1942, toen hij door leve- «S aan de weermacht een winst van 3° mlBetjavanenbMChuldiging vermeldde /or- in 1942 a°u h« aan de berllc'hte ..Lik gezegd hebben, dat bij een fa- 'ISf Groerfendaal een geheime zender f A nogesteld. Een huiszoeking leverde geen zendinstallatie, maar wel eft°hedtaMeejFa^ r°b 'hij de onderwijzer hii de S.D. aangegeven hebben, om- *tdeze op school voor de Joden gebeden han„ vleeshouwer was het echter met al Je aantijgingen absoluut oneens De ,Zn<-t hadden alleen op pa-pier bestaan tot toetreding tot de hulplandwacht hii gedwongen. De bewakingsdiensten Jen voor de Duitsers van nul en gener marde zijn geweest, omdat hij niet met "nriwïïanfePaan de weermacht, die 3e beschuldigde als klein kwalificeerde, aViiii slechts geaccepteerd om broer en iverk te honden. Van het „val Groenendaal wist de slager mets, Santa een bevestigende verklaring van Laneendijk. Van het aanbrengen van de Jnrurii7pr stond L .ook niets meer bij. Wd had hij eens bij Winter geklaagd, dat hin dodhtertje zo geplaagd werd. De verdediger, mr. J. O Baron, was het volkomen met zijn client eens, betitelde J,ëm als een klem vleescollaborateurtfe, Reeds enige malen hebben we in ons blad iets gesohreven over de Londense vis serij-conferentie, waaraan wordt deelge nomen door afgevaardigden van de landen, die belang hebben bij de visserij op de Noordzee. Er zijn tal van geschilpunten, die het gevolg zijn van de tegenstrijdige belangen dei' verschillende landen. Van Engelse zijde staat men er vooral op dat bepaalde gebieden, zoals de Mrnch en'de Clyde aan de Westkust en de in IJmuiden welbekende Moray Firth aan de Oostkust tot verboden terrein voor de trawlers wordt gemaakt. Een Schotse delegatie, heeft nog dezer dagen aange drongen op het stutten van de Minoh voor de trawlvisserij, maai''zolang deze kwestie niet internationaal geregeld is, zullen de Schotten hun zin wel niet krijgen, want thans zou dit betekenen, dat de buiten landse trawlers er wel en de Engelse er niet zouden mogen vissen. De Moray Firth en de Clyde zijn er voorbeelden van, hoe veel moeilijkheden dit soort van afsluiting in de praotijk oplevert. Men kan in Enge land thans nog niet anders doen dan de buitenlandse trawlers, die in deze wateren (buiten de 3-mijlszöne) hebben gevist, te verbieden hun vangst in een Engelse haven te lossen. Zoals men weet, is het enige resultaat der Londense conferentie tot nu toe, dat men het eens is geworden over het in voeren van een minimum-maaswijdte der netten en een minimum maat op de aan te voeren vis. Maar het aantal problemen, dat opgelost dient te worden is thans nog minstens zo groot als voor de oorlog. Centraal Drankweercomité maakt plannen In de vergadering van het Centraal Drankweercomité is besloten, op 17 en 24 Mei a.s. in.'IJmuiden en Santpoort een propaganda-geluidswagen te laten rijden en couranten te verkopen. Met vlaggen der aangesloten verenigingen zal worden deelgenomen aan de op tweede Pinkster dag te houden shiitingsdemonstratie van de Blauwe Weekactie te Hilversum. Dins dagavond 20 Mei wordt een bijeenkomst in het Patronaatsgebouw gehouden voor leden en introducés. Deze avond wordt opgeluisterd met muziek, declamatie enz. Baldadige jeugd Vier knapen van 15 jaar werden op het bureau van politie ernstig onderhouden, omdat zij zich onledig hadden gehouden met het stukschieten van de straatver lichting in de Fultonstraat. De respectie velijke ouders zullen de schade moeten Vergoeden. Twee achtjarige jongens uit dezelfde straat vernielden de bomen rond het kerk hof en ook zij kwamen op het politie bureau van IJmuidien-West terecht. SUCCES VOOR BRAUN. Bij de nationale politieveldloopkam- pioenschappen, in het Mastbos te Breda gehouden, behaalde M. Braun, lid der PSV Velsen het kampioenschap in de afd. A. dat politiek fout, maar een goed mens was. Tenslotte had men van zijn optreden in de Landwacht maar weinig hinder onder vonden en had ook deze N.S.B.'er onder duikers geholpen, zodait mr. Baron geen enkele reden aanwezig achtte om de deten tie te handhaven. Jeugdige arbeiders op vissersschepen Zoals bekend is het niet geoorloofd per sonen beneden 15 jaar of nog leerplichtig, arbeid te laten verrichten aan boord van een zeeschip, indien daarop niet uitsluitend leden van één gezin werkzaam zijn. De districtshoofden der Inspectie van de Ha venarbeid kunnen vrijstelling van dit ver bod verlenen voor zover betreft arbeid aan boord van vissersschepen door niet meer leerplichtige personen, die de leeftijd van veertien jaar hebben bereikt. Verzoeken daartoe moeten voor het Zuiden des lands (inclusief Rotterdam en 's-Gravenhage) worden ingediend bij het Districtshoofd der Havenarbeidsinspectie te Rotterdam, Westerstraat 25, voor het Noorden des lands bij het Districtshoofd der Haven- arbeidisinspectie te Amsterdam, Wester - markt 2. Traanproductie 1946—1947 vermoedelijk een record De traanproductie der walvisvaart seizoen 1946-1947, dat eindigde op 7 April j.l. is vermoedelijk groter dan enig seizoen voor de oorlog, meldt het departement van Landbouw der Verenigde Staten. Ofschoon nog geen officiële cijfers bekend zijn, wij zen de vangstrapporten er op, dat er on geveer 285.000 ton walvistraan beschik baar zal zijn. Hierbij is de opbrengst der Russische expeditie niet inbegrepen. Jubileum in de vislial Vandaag is de heer J. v. Spingelen 25 jaar in dienst bij de Vakgroep Groothandel in Vis, afd. IJmuiden, voorheen IJmuider Vis handelvereniging. Op intieme wijze werd dit feit gisteren hei-dacht. Namens het bestuur van de Vakgroep sprak de voor zitter de heer C. Koster de jubilaris toe. Hij memoreerde in het kort de accura tesse en plichtsbetrachting, .waardoor Van Spingelen zich in die tijd heeft doen ken nen. Een fraai schilderij alsmede een enveloppe met inhoud werden aangeboden namens het bestuur. De hoofdboekhouder de heer W. Langbroek sprak namens het kantoorpersoneel enige waarderende woorden en bood een vulpenhouder aan. Tot slot dankte de jubilaris voor de be langstelling, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Kinheim ontmoet D.T.S. Drie clubs, welke op de Zondag, waarop zij tegen Stormvogels in het krijt moesten treden, aanspraken op de bovenste plaats deden gelden, t.w. Neptunus, Blauw Wit en Haarlem, hebben voor de onderaan benge lende Stormvogels de vlag moeten strijken. Ook Haarlem heeft het Zondag j.l. niet kunnen bolwerken en daar Excelsior die zelfde dag met 10 van DOS verloor, staan de Rotterdammers thans met vijf verlies- punten meer op de onderste plaats. De Stormvogels-hemel is dus aardig opgeklaard maar de toestand is toch weer niet zo roos kleurig als bij oppervlakkige beschouwing de verliespunten zouden doen vermoeden, wantStormvogels heeft twee wedstrij den minder gespeeld. Maar anderzijds voe gen we er gaarne aan toe: Wie bovenge noemde drie clubs kan kloppen, behoeft niet op de onderste plaats terecht te komen. In verband met de noodzakelijke aanwe zigheid van Kraak bij BelgiëHolland gaat de voor Zondag a.s. vastgestelde ontmoeting DFCStormvogels niet door. VSV had ook met een oandidaat voor de onderste plaats te doen, maar liet zich door het Dordtsche Emma niet verrassen. De roodhemden hebben nu zo langzamerhand een aantal punten gekregen, diat het al raar zou moeten gaan, wilden zij nog in aanmerking voor de onderste .plaats komen. Zondag a.s. zou VSV het Haagse ADO op weer te veroveren. Gezien het feit dat vogels 2 het tegen Ajax tot een overwin ning zal brengen, staat nog te bezien. Mis schien een gelijk spel? Velsen 2 heeft met WFC 4 natuurlijk absoluut geen moeite en Kennemers 2 heeft tegen ADW 2 de beste kansen, evenals Ken- nemers 3 tegen Oranje Zwart 2. StormvogelsV.S.V. Stormvogels en VSV spelen op de natio nale feestdag te Warmenhuizen een propa ganda-wedstrijd. Politie Sportvereniging „Velsen" kampioen Dinsdag speelde het eerste elftal van de P.S.V. Velsen tegen, de collega's uit Russum op het terrein van .Kinheim" De wedstrijd werd gewonnen door de IJmuii- denaren met 10. Als van ouds maakte ook ditmaal Van Onselen, die danig werd bewaakt door de Bussemse spil, het enige doelpunt. Hiermee is het Velser elftal af delingskampioen van het district West ge worden. Wanneer Bussuim de overwinning had behaald, zou het elftal een zeer behoor lijke kans op het kampioenschap hebben gehad, daar het slechts één punt op de leiders achterstand had. In 1946 bracht de politie het zover, dat zij landskampioen werd. Er wordt thans hard geoefend om deze titel dit jaar ook bezoek krijgen, doch doordat Van Onselen als reserve mee naar België gaat, is ook deze ontmoeting uitgesteld. Velsen trekt Zondag naar KFC, dat op een eenzame hoogte staat. De Kogers kan ten opzichte van de bovenste plaats niets meer gebeuren, immers ze hebben uit vijf wedstrijden nog hoogstens vier punten te behalen. Nóg rustiger kunnen de Velsena- rën de strijd aanvaarden, want hun 16 Winstpunten waarborgen hun voor een jaar weer bet 2e klasseschap. In Santpo.ort ver loor Velsen destijds met slechts 2—1. Zou er thans een gelijk spel in zitten? De Kennemers zit lelijk in het hoekje waar de slagen vallen en is na de neder laag van 40 tegen HVC met Alkmaarse Boys en Spartaan, een ernstige candidaat voor de onderste plaats. Eén voordeel heb ben de Beverwijkers o.i.: Hun programma wijst uit, dat zij persoonlijk nog met Spar taan kunnen afrekenen. Zondag zijn de roodzwarten vrij. De teleurstelling, welke aanvankelijk na het gelijke spel tegen Rapiditas in Kinheim- kringen zal geheerst hebben, verkeerde na tuurlijk in vreugde, toen bekend werd, dat QSC van Always Forward had ver loren. Als het even wil kan het Zondag weer een goede dag voor Kinheim worden, want dan ontmoeten WZ en QSC elkaar en krijgen de Velsênaren DTS, waarvan gewonnen kan worden, op bezoek. Terras- vogels wint ongetwijfeld van het niets presterende NEA, DEMPurmersteyn zal wel eens op een gelijk spel kunnen uit draaien. Beverwijk stelde zich aardig bui ten gevaar door zijn kranige overwinning op Schoten. Een gelijk spel tegen ASVK en we verwachten zelfs méér is voldoen de om Zondag a.s. het behoud van het 3e klasse-schap te kunnen vieren. Het kon Zondag j.l. voor WE niet mooier lopen: Zelf won het met 31 van WB en EHS verloor met 10 van het toch heus niet zo sterke SCA. De Wijk aan Zeeërs hebben nu met één wedstrijd meer gespeeld twee winstpunten meer. Zelf spelen ze Zondag niet, maar IEV kan ze een genoe gen doen, door EHS minstens één punt af te nemen. Als WB zich niet door SCA laat over rompelen, móeten de punten mee naar Velsen komen. In Reserve 2 B behoeft VSV 2 niet voor BI. Wit 3 op zij te gaan, maar of Storm- Stormvogels naar Limburg Op 15 en 17 Augustus neemt Stormvo gels deel aan het Zilveren Schacht-tour- nooi vanRKTSV te Terwinselen(Limburg). Deelnemende ploegen zijn Waubachse Boys, Willem II, Stormvogels en Juliana. de P.S.V. haar tweede lustrum in deze maand viert, zou dit zeer zeker een extra bekroning zijn. NEEM DE VERKEERSREGELS IN ACHT! In de Gildielaan te Velsen-Noord reden twee vrachtauto's elkaar zodanig in de wielen, dat zij ernstige materiële schade opliepen. Vermoedelijk hebben beide be stuurders niet de verkeersregels in acht genomen, waardoor zij te veel op het mid den van de weg kwamen. Buiten een zending Nooitgedagt en Ado speelgoed, kregen wij nog de bekende wondermuis, een leuk cadeautje voor klein en groot prijs 0.75. Anegang 46 De „F.L. Ossendorpschool" hield een ouderavond Zeer veel ouders van leerlingen van de F. L. Ossendorpschool getuigden Dinsdag van hun belangstelling in het on derwijs hunner kinderen. Na een kort openingswoord van de voor zitter der Oudercommissie, de heer H. de Boer, was het woord aan de heer C. J. J. Brouwer en zijn leerlingen, die zeer ten genoegen der aanwezigen een aantal aardige schoolliedjes ten gehore brachten. Het hoofd der school, de heer G. J. Bre- mprkamp, deed hierna een aantal mede delingen over de op de school verstrekte schoenen en kleren, welke waren ontvan gen van de „Save the Children Federa tion", het achtste leerjaar, en het onder wijs met „medewerking" van het film apparaat en de „Nederlandse Onderwijs Films", waarover de school de laatste tijd de beschikking had. Tenslotte wekte hij de ouders op hun daadwerkelijke steun aan het openbaar onderwijs te geven. Om te laten zien, welk een belangrijk onderwijsmiddel de film wel is, werd vervolgens een tweetal filmpjes vertoond, „Giethoorn" en „De Hoenderhof". Ze vie len buitengewoon in die smaak. Het agenda-punt „Waarom onze school de F. L. Ossendorpschool heet" werd inge- leid door de heer L. v. Hameien. Hij be sprak wat Frans Lodewijk Ossendorp voor het schoolkind vooral dat der arbeiders het openbaar onderwijs en de onder wijzers heeft gedaan. Toen de regering destijds de leerplicht invoerde, was het al spoedig Ossendorp, d)ie er op wees, dat de regering er dan ook voor moest zorgen, dat de kinderen uit een oogpunt van schoeisel en kleding naar school kónden gaan. Door zijn werk was het dat in sommige gemeenten voor dit doel althans kleine bedragen werden uitgetrok ken (Velsen o.a. 74 per jaar). Ook voor de geestelijke belangen van het arbeiders kind heeft hij steeds op de bres gestaan. Uit een financieel oogpunt bekeken was het vóór 1920 voor de arbeider vaak onmoge lijk zijn kinderen van het ULO en MULO te laten profiteren; óók waren de klassen bij het LO veel te groot. Het is o.a. Ossen dorp geweest, die het hele land is doorge trokken om het ondemocratische van dit stelsel aan te tonen. Hij eindigde met de woorden: „De ben er van overtuigd, dat het personeel onzer school volkomen in uw geest gehandeld heeft, toen het destijds het gemeentebestuur voorstelde onze school de „F. L. Ossendorp school" te noemen." Bij de verkiezing van twee leden der Oudercommissie werden de aftredenden, mevr. Kiewit en de heer Veehstra, her kozen. Aquariumvereniging Kennemerland schept spaar, en verkoopregeling De Aquariumvereniging „Kennemerland" heeft Woensdagavond in hotel „Ter Burg" te Beverwijk een druk bezochte ledenver gadering gehouden, waar de heer G. A. Vermeulen in zijn openingswoord mede deelde, dat het ledental tot 48 is gestegen. Besproken werd de spaarregeling, welke in het leven was geroepen ten einde de leden in de gelegenheid te stellen vis te kopen, wanneer zich hiertoe kansen voordoen. De vaststelling van de visprijzen heeft ten doel de leden onderling dezelfde prijs voor de gangbare gekweekte vissoorten te doen betalen en dus niet boven de maxi mum vastgestelde prijzen te gaan. Indien een kweker vis wil verkopen is het billijk dat hij .daarvoor betaling krijgt, dat stimu leert ook het kweken. Hierbij wordt voor opgesteld, dat eerst de leden van de ver eniging tot aankoop gelegenheid krijgen, het overschot zal dan in de vrije handel kunnen worden gebracht. Voor de verloting van enige visjes was grote belangstelling; planten, door de leden medegebracht, wer den gedistribueerd. Tot slot volgden enkele mededelingen over de wijze van kweken van de verschil lende vissoorten, waarna deze voor de aquariumhouders leerzame bijeenkomst werd gesloten. MOOI BttjVENl DOOR_ EEN 5CHOONMAAK ZOMOER ATA, HÉT schuimende 5chuurmiddel MAAKT <-4W VROUW OUD VOOR- HAAR TlJD. l-T Degradatiewedstrijden voor Wassenaar, Draayer en Dix- hoorn Van het tournooi om het hoofdklasse- damkampaoenschap van Kennemerland restte nog de partij Dixhoornüraaijer. Dixhoom moest deze partij winnen, wilde hij buiten de degradatiewedstrijden vallen. Het werd een spannende partij, die wegens het late uur moest worden afgebroken. Daar de DCIJ-er het hoogstens tot remise kon brengen, zal hij met Wassenaar en Draaijer degradatiewedstrijden moeten spelen tegen de drie hoogst geplaatsten van de eerste klasse. De eindstrijd der eerste klasse is deze week met het spelen der tweede ronde voortgezet. De uitslagen luiden: J. H. MeureBakhuis (Stabiel) 20; G. EisingJ. Bakker 20; W. Dijkhof H. Willemse 20; F. DukelJ. Bakhuijs 1—1; J. H. Meure—G. Eising 0—2; A. J. BuijckWillemse 02; H. BerkG. Bak ker 20. Een handicap voor het Noordh'ollands tiental. Zoals bekend zal a.s. Zondag in Haar lem een wedstrijd worden gespeeld tus sen een Noordhollands en een Amsterdams tiental. Voor het Noordhollands tiental was aan bord één opgesteld de DCIJ-er A. Ligthart, die als tegenspeler R. C. Keiler zou krijgen. Ligthart die een uitstekende wedstrijdspel er, is, is echter verhinderd. Zijn plaats zal worden ingenomen door de reservespeler L. Ravenstijn uit Aklmaar. Onderlinge damcompetitie D.C.IJ. De owdertoge damcompetitie vam. D. C. IJ, werd deze week voortgezet. De uitslagen luiden als voigt: Hoofdklasse: H. die Boer—C. Suyk 02; T. Postma—A. Ligthart 0—2, J. van Stralen— Krikke 20. Eerste klasse: J. Smit—Hover 11. Tweede klasse: Pum SwierDe Gaag 20; Dubbeld—Kaan afgebroken; Groen—Leeuw 2—0; Ras—Kaan 0—2; Dubbeld—Ras 1—1. In de hoofdklasse heeft B. Dukel nog steeds de Leading met 21 p, uit 13 partijen. De kansen van Suyk zijn echter beter, daar deze 19 p, uit 11 wedstrijden heeft. Ligthart komt op de derde plaats met 13 gespeeld en 19 p. In de eerste klasse heeft J. Smit de beste kansen. Hij be hoeft uit de nog te spelen vier partijen 6 p. te halen om beslag te kunnen leggen op het kam pioenschap. J. Broek is kampioen der tweede klasse. Hij promoveert dus naar de eerste klasse. Heemskerks ex-burgemeester voor liet Tribunaal ,Het past ons eerbiedig te gedenken de kameraden, aan het front zowel als in het vaderland, die zich opofferen opdat Ger- manje zal kunnen leven". Met deze woorden besloot de 37-jarige K. F, ter P., die zich Woensdagmiddag voor de achtste kamer van het Haarlemse Tri bunaal te verantwoorden had voor zijn houding tijdens de Duitse bezetting, op 17 Juni 1944 zijn installatie-rede als burge- meester van Heemskerk. Deze rede vormde, met zijn lidmaat' schap van de N.S.B. sedert 1941 en dat van de Germaanse S.S. en het aanvaarden van het burgemeestersambt over de gemeente Heemskerk de kern van de ten laste leg ging. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat de beschuldigde niet tot de felle vertegen woordigers van het genre behoorde. Zo had hij voor het verkrijgen van het bur gemeesterschap de normale weg bewan deld. Trouwens hij had altijd die betrek king begeerd en was er ook voor opgeleid. Na zijn vestiging te Heemskerk ontstond spoedig wrijving met de Ortskommandan-t, omdat ter P. weigerde verantwoording te dragen voor het wegslepen door de bevol king van de palen, die de weermacht ter verhindering van de invasie, in de wei landen geplant had. Alleen om zijn positie tegenover deze marine-man te versterken trad hij toe tot de Germaanse S.S. in de hoop, dat de Duitser daar tenminste respect voor zou hebben. De beschuldigde was ook ten laste ge legd, dat hij de namen van een aantal per sonen aan het arbeidsbureau had doorge geven, die voor deportatie in aanmerking kwamen. Het bleek echter, dat dit onder druk van een S.D-chanteur was gebeurd en dat ter P. vooraf overleg gepleegd had met de betrokken ambtenaren, zodat van een wegvoering niets kwam. De verdediger mr. Roggeveen illustreer de met enkele voorbeelden de pro-Neder landse gezindheid van zijn cliënt en be pleitte beperking van de internering tot de tijd van het voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. Kerkconcert in de Goede Herderkerk Paul de Vries, Martin Boogaard, Joop Huizinga en het Goede Herderkerkkoor verzorgden gezamenlijk en op verdienste lijke wijze een concert dat op „Juliana- dag" gegeven werd te IJmuiden-Oost. De organist opende met Bach's Praeludium Es dur, welk werk hij bracht in een sobere, soms haast te eenvoudige registratie. Zijn Prière et Berceuse van Guilmant beant woordde registratief geheel aan de eisen, jammer dat in dit tere werk enkele feilen slopen. De tenor Paul de Vries beschikt niet over een grote stemomvang, doch wat hij brengt is, over het algemeen en zeer zeker waar het oratorium betreft, het beluisteren waard. Martin Boogaard, bas, was eveneens in de gedeelten uit Josua en Paulus het best. Beide solisten brengen we hulde voor hun duidelijke uitspraak. Wat het koor betreft: lof hebben we voor hetgeen het bijdroeg. Wat vooral opviel was het juiste accent. We hebben dit ensemble wel eens minder goed gehoord, het is melk baar dat die muziek kerm is toeneemt en dat er met ernst wordt gestudeerd. Een ver sterking van de baspartij zou het geheel ten goede komen. Ds. J. v. d. Wiel sprak een zeer kort woord ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Joop Huizinga besloot met een gewilde compositie van Jan Zwart. Vermeld zij nog dat de solisten belange loos deze avond medewerking verleenden en dat de collecte bij de uitgang bestemd was voor het Bouwfonds, d.w.z. het fonds waaruit door de oorlog vernielde kerken worden herbouwd. Om deze reden reizen ook de solisten het land door; een geste die op hoge prijs wordt gesteld. H. K. Op heterdaad betrapt Te Santpoort werd een 38-jarige schilder uit Haarlem op heterdaad betrapt bij het stelen van een rijwiel. Wat hot gevolg hier van was behoeft geen verder commentaar. Commando-wisseling bij de mijnenveegdienst Op 1 Mei 1947 is de kapitein-luitenant ter Zee B. C. M. Schouten eervol ontheven van zijn functie van Commandant van de Mijnenveegdienst, tevens oudst-aaiwezig zee-officier te IJmuiden. Met deze functie werd belast de luitenant ter zee le klasse B. Poortman. Kapitein-luitenant ter zee Schouten voer de sedert 5 Maai't 1945 het bevel over de Mijnenveegdienst der Koninklijke Marine; aanvankelijk te Harwich. Direct na de be vrijding van Nederland kreeg hij opdracht tot het inrichten van een basis voor mij nenvegers te IJmuiden. In deze haven vertoefden sedert 7 Juni 1945 gemiddeld 20 Nederlandse vegers die gedurende het eerste jaar nog waren ver sterkt met een gelijk aantal Britse „Mine Sweepers". Vele door mijnen gevaarlijke gebieden werden reeds schoon geveegd en wanneer het weer medewerkt, zal aan het einde van dit jaar het grootste deel van de aan de Mijnenveegdienst gestelde taak ge reed komen. Luitenant ter zee Poortman heeft reeds een jarenlange praktijk van het mijnen vegen. Na de bevrijding was hij werkzaam bij de Staf van de Mijnenveegdienst op het Marine Hoofdkwartier te Den Haag. Filmvertoning voor „Ereschuld en dankbaarheid" In het Jeugdhuis had een filmvertoning plaats waarvan de opbrengst was ten bate van het comité „Ereschuld en dankbaar heid". De Antirevolutionaire kiesvereniging van wie deze avond uitging, kan het ge- bodene in alle opzichten geslaagd noemen. Vertoond werd een documentaire film over Nederland voor de oorlog en mobili satie, de overval op 10 Mei 1940, het bom bardement van Rotterdam, beelden uit de bezettingsjaren en tot slót de bevrijding. De propagandaleider van het Comité, de heer M. Kroes, sprak tijdens de pauze een kort, maar krachtig propagandawoord. De collecte die werd gehouden ten bate van het comité heeft 130.68 opgebracht, voorwaar een mooi resultaat. „Hoortzegt het voort" Padvinders-show in het K.S.A.-gebouw Volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag komen de Beverwijkse padvin ders in het K.S.A.-gebouw voor het voet licht met de show „Hoort.zegt het voort". Deze avonden zijn georganiseerd ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de afdeling Beverwijk der Ne derlandse Pad/vinders Vereniging. Dit is de derde openbare uitvoering die de padvinders geven. De eerste werd ge geven in 1937 in het Verenigingsgebouw aan de Schans en de tweede een jaar later in het Luxor Theater. „Hoortzegt het voort" doet verwachten, dat ook ditmaal iets bijzonders op de planken komt. De schetsen zijn nieuw en de melodieën zijn speciaal gecomponeerd door de heer Leo Pielage, die tevens de leiding heeft van het vierstemmige welpen- en verkennerskoor en het orkest. De welhaast traditionele in- dianendans ontbreekt niet. Voorts is een parodie op een revueballet ingestudeerd. A.N.W.B. acht wegen bij Spaarndam gevaarlijk De ANWB heeft het gemeentebestuur van Haarlem verzocht een afdoende be- bakening of een goede verlichting langs den Spaamdamscheweg en de aftakking daarvan, den Nieuwen Rijweg, te Spaarn dam aan te brengen. Bovendien is het punt van samenkomst van beide wegen, die langs het water loopen, gebrekkig beveiligd en de ANWB stelt dan ook voor hier een waarschu- wingshek te plaatsen. feuilleton door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 58) Dermot ging terug naar het bureau van rechter van instructie, waar hij de hen rechter van instructie, waar hij de oeide colliers opnam. ke'n*^ ^eeft het imitatie snoer laten ma- i3ij_ Paulier in de Rue de la Gloire", voltooide de prefect van politie. „Monsieur aulier is bereid hem aan te wijzen als de ^rso°P> die hem de opdracht heeft ge geven". Toby zei niets. Zonder iemand aan te J) en, liep hij snel door het kantoor heen en weer. Monsieur Vautour, die dacht dat si,Maar^eUr wilde gaan, liet een waar- kl'.eet hooren. Maar dit was oelinS niet. Het enige wat hij - was om zijn gezicht te verber gen in letterlijke en figuurlijke zin. Hij liep naar een kast toe, waarin inbrekers werktuigen waren uitgestald en ging daar met zijn rug naar de anderen staan. „Gisteravond...." Dermot hield het halssnoer omhoog, „kwam deze imitatie uit Prue's naaimandje te voorschijn. Het leek mij de moeite waard om, vóór dat ik naar Londen vertrok, een briefje te schrijven, waarin ik Monsieur Goron voorstelde het collier van Prue in handen te zien krijgen en na te gaan waar het vandaan kwam. Toby Lawes heeft het haar natuurlijk ge geven". „Nu, eerlijk gezegd", zei Eve Neill on verwacht. „verbaast dat mij niet". „Neen Madame?" vroeg Monsieur Goron. „Neen, ik vroeg hem gisteravond of hij het haar gegeven had en dat ontkende hij. Maar hij wierp haar een eigenaardige blik toe, alsof hij wilde zeggen: „Je spreekt niet tegen wat ik zeg." Daar kon ik mij niet in vergissen". Plotseling streek Eve met haar hand over haar ogen. Zij kreeg een kleur. „Prue is een practisch meisje. Toen hij haar vroeg, waar zij het vandaan had, verraadde zij hem inderdaad niet en hield haar mond. Maar waarom gaf hij dat kind een imitatie collier?" „Omdat", antwoordde Dermot, „het niet nodig was haar het echte te geven". „Niet nodig?" „Neen, als Sir Maurice er eens niet meer zou zijn, zou deze buitengewoon fijnge voelige jongeman dacht hij haar kunnen afbetalen uit zijn vaders erfenis". Helena gaf een gilletje. Het gehele toneel voldeed in hoge mate aan het verlangen naar dramatiek van de heren Vautour en Goron, die bijna straalden van genoegen. Maar verder was niemand er mee ingenomen. Benjamin Philps stond op en ging achter zijn zusters stoel staan, terwijl hij zijn handen op He iena's schouders legde om haar rustig te stemmen. Het leek nu wel alsof Dermot een zweep ging gebruiken. Met een beetje goede wil kon je hem al door de lucht horen suizen. „Hij kon niet weten, dat zijn vader er financieel even slecht aan toe was als hij", vervolgde Dermot. „Dat moet een hele schok voor hem ge weest zijn, niet?" zei Monsieur Goron. „Daar twijfel ik niet aan. Vlak voor dat de moord begaan werd zoals Prue zelf gisteravond toegaf had zij hem een he vige scène gemaakt. Zij heeft moeilijkhe den veroorzaakt sinds zij wist van zijn verloving met Eve Neill. Ongetwijfeld heeft zij ook, in ogenblik ken, waarin zij zich minder onafhankelijk voelde, haar toevlucht tot dreigementen genomen, zoals verbreking van trouwbe loften enz. En als zij dat niet heeft ge daan, houdt u er dan gerust van verze kerd, dat haar zuster Yvette er wel voor gezorgd zou hebben. Zij zou deze jonge man de doodschrik op het lijf gejaagd hebben met al de uitgestreken gezichten van Hookson's Bank. En vergeet u niet, da/t Prue, zoals Monsieur Goron u ver tellen zal, een fatsoenlijk meisje is. Toen bedacht hij, dat het collier iets zou zijn, dat haar tevreden zou stellen. Dat wil zeggen: het echte collier. Tenslotte moet het zeker een honderd duizend francs waard zijn. Hij liet daarom het duplicaat maken. Maar hij aarzelde wel, om het in de plaats voor het echte te leggen". „Waarom?" vroeg Eve bedaard. Dermot grinnikte tegen haar. „Omdat hij tenslotte", antwoordde hij, „toch nog zoiets als een geweten heeft". Nog altijd sprak Toby niet en hij keerde zich ook niet om. „Toen nam hij een besluit- Of het nu kwam omdat hij juist dat speciale toneel stuk die avond had gezien, of om een an dere redenenfin, dat kan hij ons zelf ■w/el vertellen, maar er was iets, dat hem ër eindelijk toe dreef. Om één uur in de ochtend telefoneerde hij met zijn verloofde. Terwijl hij met haar praatte, overtuigde hij er zichzelf als het ware van als ik mij ten minste een goede voorstelling van hem heb gemaakt dat geheel zijn toekomstig geluk afhing van het stelen van dat halssnoer om zich los te maken van Prue Latour. Hij meende het volkomen ernstig- Het was bijna een braaf voornemen van hem. Tenslotte deed hij het omdat hij meende, dat hij er goed aan deed. En, dames en heren, als ik dit zeg, is het niet sarcastisch bedoeld". Dermot zweeg. Hij stond nog altijd bij het bureau van de rechter van in structie. „Het was alles zo gemakkelijk. Voor zo ver hij wist, bleef zijn vader nooit zó lang opzitten. De studeerkamer zou don ker zijn en verlaten. Alles wat hij te doen had, was naar binnen te sluipen, de vitrine direct links naast de deur te openen, het valse collier in de plaats van het echte te leggen en te maken dat hij weg kwam. Het was een paar minuten over een, toen hij besloot zijn slag te slaan. Naar de tra-- ditie van alle detective-romans trok hij een paar bruine handschoenen aan, die door bijna alle huisgenooten werden ge dragen, als zij een of ander werkje moesten doen, waarbij zij hun handen vuil maak ten. Hij had het imitatie halssnoer al in zijn zak. Hij sloop de trappen op. Daar hij niets kon zien onder de kier van de deur, veronderstelde hij begrijpelijkerwijs, dat de kamer donker zou zyn en leeg. Maar het was er niet donker en er was wel dege lijk iemand aanwezig. Sir Maurice dat hebben wij reeds verscheidene malen kun nen horen had een hekel aan oneerlijk heid". „Kalm, Helena, kalm!" mompelde Oom Ben. Maar Helena bevrijdde zich uit zijn vaste greep. „Dus u beschuldigt er mijn. zoon van, dat hij zijn vader heeft ver moord?" Toen sprak Toby eindelijk. Terwijl hij daar alleen in het hoekje stond, dat hij zelf gekozen had, en het felle licht van de vuurtoren steeds over het kale plekje op zijn achterhoofd gleed, scheen Toby tot een volkomen nieuw besef te zijn gekomen. Hij keek schichtig om. Toen scheen hij op eens te denken, dat zij met deze onzin nu ver genoeg gegaan waren. In grote ontsteltenis riep hij uit: „Moord?" Het klonk ongelovig. „Dat was het woord, precies, jongeman", zei Monsieur Goron. „Nou, maak het niet al te gek!" zei Toby en er was een dreigende ondertoon in zijn stem. F-Iij maakte een beweging alsof hij hen met zijn handen van zich wilde afduwen. „Jullie denken toch niet, dat ik vader vermoord heb?" {Wordt vervolgd^

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3