IJmuider Courant pe Amerikanen Ramadier zal vandaag het oordeel van het Franse parlement vragen De viering van de eerste Mei was over de hele wereld verschillend Londense havenstaking eindigt heden Dienstplicht te lang, contingenten te groot Goudschat in Nieuwe Waterweg vermindert Bezwaren tegen „Noodvoorziening Perswezen" 61e Jaargang No. 18623 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 2 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem mr>F OORLOG ten einde liep en het P i Hat de Amerikanen en de Haaruït als de twee machtigste vol- SUSSf vShijn zouden treden, heett tó"iirv7rwaSt» dat van hen de poli- geestelijke leid mg van de na- iielf fterelid zon komen. Maar het ziet 00 °?mar uit, dat die verwachting be- er iï ral worden. Dat geestelijk en *ülL zo jonge volken de breedheid politic*no. bet cosm0pohtisme zouden ,a"em om ver buiten hun grenzen te bezitten, verantwoordelijkheid voor ^wereldbestel met opoffering van veel 1 'Tm! te aanvaarden, was ongetwij- f al te stoute verwachting. Roose- Ien hid zulke hoop wel gewekt Toen hij velt mm rIak voor onze bevrijding, 5 l f-ii al dal hiermee de kans op Ame- veldenin het wereldbeleid sterk PSfdSde En die was het, waarop wij ïirPe Eimopeanen gehoopt hadden, ten- i'itn grote meerderheid. De oommu- mlï.n hoooten op Rusland en doen dat nog. wft zijn invloedssfeer buiten zijn -ten uitgebreid met de blijkbare be- Sm zich te beveiligen. Het verkeert m tl moeilijkheden tengevolge van de g" verwoestingen, die de oorlog in het aangericht' en door tekort aan Taf-achten. Het houdt vast aan zijn 8tritte bewindavortn en is beducht foor Westerse het zijn bevol warei liever moet wind rterkant* stelling genomen tegen de Russische ambities. manieren poogt te wtj- h"°r> •da: re°1tOTOTbraggen,'onder Tmman's be- 1 z. uennmpn t.P^PTl d( Sa.'de Amerikaanse regering heöt, Sr dan de Russen met generositeit tege- te treden en te pogen de gevaarlijke Nederlandse waarnemers van de poli tieke stemming in Amerika die zich m de IZ» tüd gekenmerkt heeft door een ge- slVde8 actie togen al wat mot hot communisme sympathiseert, spreken met Iel verwachting meer uit omtrent de Ame- Saanse geestelijke belangstelling voor de "5buiten de Verenigde Staten Ik heb mrf verscheidenen gesproken, onafhanke- S van elkaar. Zij toonden zich allen be- rorzd omtrent een nieuw veld winnen van het vanouds bekende Amerikaanse isola tionisme. De republikeinse party bezit al de meerderheid in het Huis van Afgevaar digden en de Senaat. Van president Tru man's bewindvoering als vertegenwoordl eer der democratische partij is al weinig meer over. De verwachting heerst dat de presidentsverkiezing in het najaar van 1948 de republikeinse zege volledig zal doen worden en mijn zegslieden mensen die de Amerikaanse politieke stemming niet gedurende een enkel kort bezoek, maar tijdens herhaald langdurig verblijf hebben waargenomen zagen daarin het vooruit zicht van toenemend isolationisme. „Wie geruime tijd in hun midden verblijft, kan zich dat trouwens ook wd voorstellen", zei mij een hun ner. ,Die neiging om Europa te zien als een gebied ver weg, dat zijn eeuwige twisten en eindeloze versnippering van krachten zelf maar tot een oplossing moet zien te brengen, is niet onverklaar baar, De Amerikanen zijn een jong en een voor onze opvattingen kinderlijk volk. Daar schuilt hun kracht tevens in. Zij hebben vol vertrouwen in hun toekomst. Wij Euro peanen hebben dat niet, behoudens een aantal mensen onder ons, die nieuwe mo gelijkheden aandurven en niet gebukt gaan onder de zware last, het opgezamelde scep ticisme en de teleurstellingen van het ver leden. Europa is oud. Zelfs de Europese jeugd is, in haar opvattingen van het nieuwe, in meerderheid oud. Een jong volk vol hoop en moed als het Amerikaanse is ertoe geneigd, zijn geduld en zijn belang stelling te verliezen als oude volken steeds maar twisten en verdeeld blijven." „Daarbij is toch mijn indruk, dat vele Amerikanen zich tegenover Europese er varing, traditie en gevestigde cultuur de minderen voelen. Dat hindert hen en benaT deelt onze aanspraken op hun sympathie. Niet op hun belangstelling, maar wel op Inun sympathie. Als zij lang in Europa moeten verblijven, zoals nu weer zovelen door de oorlog beschoren is, voelen zij er zich niet gelukkig. Zij zijn Amerikanen, geen wereldburgers. Zij zijn anders dan de Engelsen, die zich overal ter wereld op hun plaats voelen in hun rustig zelfbewustzijn. De Amerikanen snoeven op hun vaderland, op „God's own country" en hebben heim wee, Daar proberen velen van hen dan vergetelheid voor te zoeken; ik heb het pas weer op een reis in Centraal Europa kun nen waarnemen en die. stemming al zo vaak opgemerkt. Ge begrijpt mij wel: ik sta niet antipathiek tegenover de Amerikanen en heb bewondering voor het jonge, frisse, gretig-strevende volle. Het is de tijd voorbij, waarin de wereld zei dat het geen cultuur bezat. Het is verder gekomen en heit zal verder blijven gaan. Maar het zoekt nog naar een eigen koers. Kan het dan een koers aan de wereld geven? Franklin Roo sevelt was een groot man, die zich ver boven de politieke sfeer van zijn volk ver hief en het tijdelijk daarin deed volgen. Maar hij is heengegaan." Dit waren dan enkele hoofdpunten uit hetgeen mijn zegsman in een lang gesprek naar voren bracht. Ik breng het u over als de mening en de toelichting van een scherp en gevoelig waarnemer, aan wiens oordeel ik waarde hecht. Er waren vragen mijner zijds. waarop hij geen overtuigd antwoord kon geven. De Amerikanen zijn geen volk zoals het onze, of enig ander volk in Europa. Zij bewonen een werelddeel. Zij leven in verschillende omstandigheden, in verschil lende klimaten, bij sterke verschillen in le vensstandaard, in zeden en gewoonten. Zij veranderen dus ook niet op één wijze of in don tempo. Het is mogelijk de in hun land overheersende politieke gevoelens te taxe ren en de stemming van velen hunner ten aanzien van de buitenwereld. Het is ook Jpogelijk hen waar te nemen in den vreem de. Maar het is bijvoorbeeld moeilijk te zeggen, in hoeverre oude cultuur en oude wijsheid van het Avondland zioh, langs de Weg van hun Europese afstamming, bij hen Qoen gelden. Mijn zegsman uitte twijfel. vb ld! mi'ï denkbaar dat die invloed in uCj e mate wel aanwezig is en "ouden gebleven door de eerbied (ne- ens de vaak snobistische belangstelling) me zoveel Amerikanen voor Europa's cul tureel verleden koesteren. Misschien zal deze tijd van teleurstelling p er'ka's baanbrekend wereldibeleid j Europese herleving bevorderen met s Van het besef, dat Europa niet op in r,iq0n m.oet hopen jits het zijn eigen huis er fa hengen, maar zelf aanpakken sep?ffr-i°VGir.k?t Amerikaanse gebrek aan bekJÏÏ Riding der wereld althans zijn ""l tot het scheppen van Euro- Communistische ministers hebben hun ontslag nog niet ingediend De Franse president, Vincent Auriol, is Donderdagmiddag van zijn West-Afrikaan- se reis teruggekeerd. Hij kwam aan op het vliegveld Orly bij Parijs. Dezelfde dag ver gaderde hij met het kabinet over de drei gende regeringscrisis. Naar uit semi-officiële bron wordt ver nomen, is het Franse kabinet na een zit ting van drie uur er niet in geslaagd het verschil van mening tussen de communis ten enerzijds en de socialisten en MRP an derzijds te overbruggen. De communistische ministers dienden echter niet hun ontslag in. Na de zitting verklaarde de minister van Voorlichting, Pierre Bourdan: „In het kabinet bestaat niet langer eens gezindheid ten aanzien van de loon- er prijzenpolitiek der regering en men heeft besloten, dat de minister-president morgen het program van de regering aan het par lement zal voorleggen en de vertrouwens kwestie stellen." Naar vernomen wordt, heeft de gouver neur van de Franse bank in een brief aan de premier Ramadier gewezen op het feit, dat iedere stijging van het loonpeil op het huidige ogenblik het gevaar zou opleveren van een zekere mate van inflatie, die de handhaving van de huidige koers van de franc onmogelijk zou maken. In overeenstemming met de bepalingen van de nieuwe constitutie zal de stemming over het program der regering ten aanzien Vrees voor Joegoslavische invasie in Zuid-Karinthië Oostenrijkers gereed voor evacuatie Een correspondent van de Daily Te legraph seint uit Klagenfurt, dat vol gens daar binnengekomen berichten, Joegoslavische troepen in gebieden grenzend aan Zuid-Karinthië de laat ste tijd aanzienlijk versterkt zijn. Aangezien de conferentie van Moskou geen Oostenrijks vredesverdrag heeft opgeleverd, aldus de correspondent, heeft zich een gespannen toestand ont wikkeld. Velen zijn er van overtuigd, dat indien de Britse bezetting, die reeds tot het mi nimum is teruggebracht, opgeheven zou worden, de Joegoslaven de door hen opge eiste gebieden zouden binnenrukken en bezetten. De correspondent meldt, dat tal rijke inwoners van Klagenfurt, Villach en andere Karinthische steden en dorpen reeds voorbereidingen treffen naar het Noorden te vluchten ingeval er tekenen zijn, die wijzen op een Joegoslavische in vasie, welke vroeg of laat verwacht wordt. Britse recordvluchten van Londen naar Kaapstad Een Mosquito van de Britse luchtmacht, bestuurd door squadron-leader Martin, heeft het snelheidsrecord op de route Lon- den-Kaapstad gebroken met ruim 23 uur. De afstand, 10.748 kilometer, werd afge legd in 21 uur 29 minuten en 35 seconden- den. Het oude record werd in 1937 geves tigd en bedroeg ongeveer de dubbele tijd. Er is nog een tweede vliegtuig van RAF onderweg om het snelheidsrecord op deze route te breken; deze machine maakt een tussenlanding in West-Afrika. De Mosquito is over Kenya gevlogen, aldus het gebied van Suez en Malta vermijdend. Mr. W. A. J. Visser benoemd tot burgemeester in Den Haag Thans is het Koninklijk Besluit van 1 Mei verschenen, waarbij met ingang van 1 Juni 1947 lot burgemeester van 's-Gravenhage wordt benoemd mr. W. A. J. Visser, thans burgemeester van Zeist. Gangsters in Londen. - Drie gemaskerde mannen drongen in Londens West-End een juwelierszaak binnen, doch werden door de eigenaar dermate „koel" ontvangen, dat zij hun voornemen om een goede slag te slaan, niet konden uitvoeren. Bij hun vlucht wer den zij achternagezeten door een motor rijder, die toevallig passeerde toen de over val plaats had. De bandieten schoten met een stengun de motorrijder dood en ont kwamen. De foto toont hoe een politieagent het motorrijwiel van de verslagene in bewaring neemt. pese samenwerking stellen. Waarmee het in weliswaar moeilijker omstandigheden het voorbeeld zou volgen van de in der tien staten versnipperde en door onderlinge twisten verdeelde Amerikaanse kolonisten, die 160 jaar geleden hun Federale Unie schiepen. R. P. van lonen en prijzen niet eerder dan Zon dag worden gehouden. Bourdan verklaarde nog: „het is zeer onwaarschijnlijk, dat de communisten aan de regering zullen blijven deelnemen, indien zij Zondag weigeren voor ■het regeringsprogram te stemmen." Men gelooft, dat Ramadier in geval van weigering der communisten de vijf com munistische ministers eenvoudig zal ver vangen door leden der andere partijen. Deze procedure, waardoor een volledige kabinetscrisis zou worden vermeden, kan echter op verzet stuiten bij de socialisten, van wie vele nog node willen deelnemen aan een regering, waarin de communisten niet vertegenwoordigd zijn. Dr. Raden Soekawati, de president van Oost-Indonesië, begeeft zich naar de eerste bijeenkomst van het Oost-Indo nesische parlement, in gezelschap van de zelf bestuurders van Zuid-Celebes. Honger in Hamburg, parade in Moskou, doden in Italië De eerste Mei is in de verschillende lan den „naar eigen zede" gevierd. In Moskou werd een grote militaire parade gehouden. In Hamburg hadden de demonstranten hon ger en voerden spandoeken mede, waarop zij om meer voedsel vroegen. In Madrid moest de viering heimelijk geschieden. Zij kenmerkte zich door de- verspreiding van een clandestien manifest door de socialis ten. In Wenen vroegen 150.000 socialisten vreidie, vrijheid en brood en de terugkeer van de krijgsgevangenen. De communisten eisten daarentegen nieuwe verkiezingen en afrekening met de fascisten. De optochten werden hier gescheiden gehouden om moei lijkheden te voorkomen. In Warschau drongen de socialistische leiders aan op samenwerking met de com munisten en andere linkse partijen. In Turkije was het een officiële feestdag. De feestelijkheden te Istanbul werden ge combineerd met de verwelkoming van het Amerikaanse vlooteskader, dat hddien zal binnenlopen. In Joego-Slavië is druk feest gevierd. 200.000 mensen marcheerden gedurende zes uur door de straten van Belgrado. Maar schalk Tito en andere regeringspersonen namen de parade af. In Denemarken hadden de vakverenigin gen overal vergaderingen georganiseerd. Ongeveer 40.000 mensen begonnen te ver gadering te Kopenhagen met 2 minuten stilte ter herdenking van koning Ohristiaan. Te Parijs hebben onder leiding van Mau- De Londense havenarbeiders hebben tij dens een massa-bijeenkomst gistermiddag met grote meerderheid besloten heden ochtend het werk te hervatten. Ministers naar Indië Geïnterneerden-probleem het eerst ter sprake Wegens 'het aanstaande vertrek van. de ministers Beel en Jonkman naar Batavia heeft minister Jonkman in een onderhoud met het A.N.P. nog eens nader het doel omschreven van de te ondernemen reis. „In de eerste plaats willen wij, aldus de minister, ons ginds oriënteren. Daarnaast is het die bedoeling de landvoogd en de com missie-generaal in te lichten over de ver houdingen in Nederland. Wij willen voorts besprekingen voeren enei-zijds over de loyale en de royale uitvoering van de wen sen en regelingen van Malino en ander zijds van de overeenkomst van Lingga- djati, waarbij natuurlijk ook ter sprake komt, welke personen onder de huidige omstandigheden het meest geschikt zijn om bepaalde posten te bezetten." Ten aanzien van de geruchten, dat nu al bepaalde benoemingen zijn te verwachten, zeide de minister, dat uiteraard voor de terugkeer der ministers naar Nederland geen verandering in de bezetting van de verschillende posten is te verwachten. De minister verklaarde nog, dat dr. H. M. Hirsehfeld en mr. H. Albarda als finan- cieel-economisdhe adviseurs meegaan, om dat altijd heeft vastgestaan, dat na de ondertekening van het politiek accoord de financieel-economische vraagstukken vóór alles de aandacht verdienen. Tenslotte zeide de minister nog, dat een van de eerste punten van bespreking het probleem van de nog geïnterneerde Neder landers zou zijn. Tijdens de Indische reis van minister Beel zal deze zowel als minister-president als in zijn functie van minister van Bin- nenlandsche Zaken vervangen worden door minister Drees. Minister Huysmans naar Brussel, De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans zal Maandag 5 Mei een bezoek brengen aan ^e jaarbeurs te Brussel. Ministers zijn zeer bezet. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, hebben de ministers als algemene gedragslijn aanvaard zioh zoveel mogelijk beperking op te leggen bij het voldoen aan uitnodigingen tot bijwoning van jubileum- en herdenkingsbijeenkomsten. De zorg voor 's lands zaken vergt onder de tegenwoordige omstandigheden zozeer de volle persoon van de raadslieden der Kroon, dat zij zich genoopt zien alle ver richtingen, die in zakelijk opzicht niet vol strekt noodzakelijk zijn, achterwege te laten. Officiële inbedrijfstelling Wa!serij-West De Walserij-West van het IJmuidense Hoogovenbedrijf zal Vrijdag 18 Mei offi cieel door dr. G. W. M. Huysmans, minis ter van Economische Zaken in bedrijf wor den gesteld. rice Thorez, leider der communisten en vice-premier van Frankrijk, ongeveer 100.000 mensen een mars door de straten gemaakt ter viering van de 1 Meidag. Lei dende figuren van de socialistische partij en de vakverenigingen liepen met Thorez aan het hoofd van de optocht, die 4 km lang was. Meer dan 10.000 politieagenten waren op de been. Hinderlaag In Portella Delia Pagla bij Palermo in Italië hebben onbekenden op een groep arbeiders, die zioh naar een 1 Mei-demon stratie begaven, geschoten. 6 personen wer den gedood en 20 gewond. Er werd met zware machinegeweren van een heuvel af geschoten op een 4000-tal arbeiders, die naar de demonstratie gin gen, aldus meldt Reuter. Naar het Franse persbureau AFP meldt, is naar aanleiding van de aanslag te Pa lermo een algemene staking geproclameerd en zijn als teken van rouw er alle bioscopen en schouwburgen gesloten. Kamerleden wensen vrijstelling van derde zoon uit één gezin In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake dienstplichtvoorzieningen bepleiten ver scheidene Kamerleden vrijstelling van dienstplicht voor de derde zoon uit éen ge zin- Voorts vroegen vele leden te bevorde ren dat nimmer meer dan twee zoons uit éen gezin, in het bijzonder wanneer deze zoons in het bedrijf van hun ouders werk zaam zijn, tegelijkertijd hun dienstplicht behoeven te vervullen. Vele leden, die in het algemeen de door de regering gevolgde politiek ten aanzien van de dienstplichtvoorziening onderschre ven, wensten zowel de duur van de dienst tijd als de hoogte der contingenten tot het noodzakelijke te beperken. Verschillende leden achtten een dienst tijd van twee-en-een half jaar te lang, niet alleen wegens de grote nadelen voor de studie en opleiding der dienstplichtige jongelui, maar ook omdat voor de econo mische opbouw belangrijke, soms zelfs vrijwel onmisbare krachten aan het pro ductieproces worden onttrokken. Voorts vroeg men naar de richtlijnen voor de dienstplicht van gewezen N.S.B.'ers en ex-geïnterneerden. Verscheidene leden konden zich met het wetsontwerp in zoverre niet ver enigen, omdat zij grote bezwaren had den tegen het vastgestelde contingent dienstplichtigen, dat zelfs ver uitgaat boven dat van de wet van 1938, welke onder oorlogsdreiging tot stand kwam. Deze leden stelden de vraag of niet te ruggekeerd moet worden naar het nor male vredescontingent van voor 1938, dat 19.500 man omvatte. Japanners stemmen „conservatief" In de op 30 April jJ. in Japan gehouden gemeenteraadsverkiezingen hebben de con servatieven de overwinning behaald. In totaal verwierven namelijk de „onafhan- kelijken", die voor het merendeel als con servatieven te beschouwen zijn, het groot ste aantal zetels, daarna volgen de demo craten, de liberalen, de socialisten en ten slot/te de communisten met een zeer gering aantal zetels. In de grote s-teden droegen de socialisten de overwinning weg. Dertig procent der stemgerechtigden is niet op gekomen. Het woord is aan. Een staatsman maakt de gele genheid, maar de gelegenheid maakt de politicus. Moskou heeft, zoals bijna alle steden der wereld, te kampen met een groot tekort aan woningen. Er worden thans energieke pogingen in het werk gesteld, die nood te verlichten en daartoe zijn alle beschikbare werkkrachten ingeschakeld. Ook vrouwen helpen mee, zoals de foto toont. Zij maken zich niet alleen verdienstelijk door het verrichten van bij-komende karweitjes, doch fungeren zelfs als volleerde metselaars. Twee-en-dertig staven opgehaald Zandzuigers in de Nieuwe Waterweg hebben op dezelfde plaats, waar op 9 en 10 April zeven-en-dertig staven goud ge vonden werden, opnieuw een goede vangst gedaan. Thans werden twee-en-dertlg goud staven opgehaald. Sedert de bevrijding zijn in totaal negen en-zeventig staven teruggevonden van de honderdelf, welke zich aan boord bevonden van de loodsboot, welke in de Meidagen van 1940 door de Duitsers tot zinken werd gebracht, toen het vaartuig op weg was uaar Engeland. Griekenland blijft nog vijf jaar noodlijdend Rapport van economische missie der Verenigde Staten De Amerikaanse economische missie in Griekenland komt in haar rapport aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken tot de conclusie, dat Griekenland gedurende de eerstvolgende vijf jaar steun van het buitenland nodig zal hebben. De commissie hoopte, dat directe Ame rikaanse steun na 1948 niet meer nodig zou zijn, maar dat het steunprogram toch zou worden voortgezet, hetzij onder Ame rikaanse auspiciën of onder die der Ver enigde Naties. De commissie stelde voor een vijftig man sterke commissie naar Griekenland te zenden, om er zeker van te zijn, dat de Amerikaanse hulp en de Griekse hulpbronnen doelmatig worden gebruikt. Er moeten geschikte middelen v/orden gevonden om de UNO en haar bureaux op de hoogte te houden van het werk der commissie. Het rapport noemde de binnenlandse pacificatie en de oplossing van de grenzen- kwestie de belangrijkste twee noodzake lijkheden voor Griekenlands herstel. Woestijngevecht om een inillioen De politie van Cairo heeft zich weten meester te maken van een partij ver dovende middelen ter waarde van ongeveer een millioen gulden. Men had een inlich ting ontvangen, dat een Bedouinen-kara- vaan zou pogen met een lading „hasohisch" door de woestijn van Suez naar Cairo te trekken. Een groep politiemannen betrok hierop de wacht langs de woestijnweg. Na twee dagen wachten verscheen de kamelen- karavaan en de politiemannen omsingelden de smokkelaarsbende. De Bedouinen, negen in getal, verschansten zich achter de zand heuvels en openden het vuur. Na een uur was hun ammunitie echter op en moesten zij zich overgeven. Nederland betaalt mee aan peilstation op IJsland Volgens een nog te ondertekenen over eenkomst zal Nederland deelnemen in de internationale financiering van een zoge naamd „Lorari'-station (Long Range Na vigation) op IJsland, dat een belangrijke schakel vormt in de keten van peilstations, welke dienen ter verzekering van een vei lige luchtnavigatie bij transatlantische vluchten over de Noordelijke route. Het station wordt tot heden gefinancierd door de Verenigde Staten en Engeland. Rubberloods in Priok staat in brand Vermoedelijk sabotage Gisteravond is in dc haven van Tandjong Priok brand uitgebroken door onbekende oorzaak in de loods, waarin de lading rub ber van de „Martin Behrman" is opge slagen. Deze partij rubber bevindt zich in deze loods, sinds het schip in Maart werd gelost. De „Oranje" van de maatschappij Neder land, die gisteren gedokt werd, loopt thans nog geen gevaar, doch de „Modjokerto" van de Rotterdamse Lloyd moest worden weggesleept. Het vuur is nog niet geblust. Volgens een voorlopige schatting zal de schade ongeveer een millioen Nica-gul- dens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan sabotage te wijten is, ofschoon dit nog niet vaststaat. De loods bevatte rubber, voedingsmiddelen in blik en meel. De commandant van de brandweer is van oordeel dat de loods geheel in as zal worden gelegd. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Doodvonnis voltrokken De Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van G. H. Sanner, die door het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden tot de doodstraf was veroordeeld. S., een grondwerker uit Diever, was in de bezettingstijd leider van de z.g. „bloed- ploeg" welke in Drente een ware terreur uitoefende. Het doodvonnis is Donderdag voltrokken. De Koningin heeft eveneens afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Berendsen, die door het Bijzonder Ge rechtshof te Den Bosch tot de doodstraf was veroordeeld. Gratie is verleend aan J. P. Besteman, H. Kromhout, J. P. Lieshout, J. van der Sluis, D. M.- Franken en I. Metz, die door verschillende Bijzondere Gerechtshoven tot de doodstraffen waren veroordeeld. Ten aanzien van deze veroordeelden is de dood straf veranderd in levenslange gevangenis straf. Voorloopig verslag der Tweede Kamer De wijze, waarop de regering sinds de bevrijding getracht heeft een wettelijke regeling van het perswezen tot stand te brengen, werd algemeen weinig gelukkig geacht, aldus begint het Voorlopig Ver slag der Tweede Kamer over het wets ontwerp „Noodvoorziening Perswezen". Verwacht had mogen worden, zo betoog den vele Kamerleden, dat de regering de haar gegeven tijd zou hebben gebruikt om thans een definitief wetsvoorstel tot rege ling van het Perswezen in te dienen. Ge vraagd werd hoever de commissie-Pompe inmiddels met haar werkzaamheden is gevorderd. Prof. Pompe zou zioh te dezer zake weinig optimistisch hebben uitge laten. Vele leden verklaarden, dat de zuivering Ln het algemeen geen bevrediging schenkt. Dit geldt ook met betrekking tot de zui vering van het Perswezen. Zeer vele leden vroegen, welke redenen gegolden hebben om een zo belangrijk onderwerp op zo weinig elegante en zo weinig voortvarende wijze wettelijk te regelen. Ook was men van mening, dat nu de perszuivering vóór 1 Juli 1947, de datum, waarop de bestaande regeling komt te vervallen, practisch ge ëindigd is, het toch niet aangaat om nu nog op het laatste moment nieuwe zuiverings maatregelen voor te stellen. Als derde be zwaar werd aangevoerd, dat het zowel door de regering als door de Kamer ge wenste hoger beroep op de uitspraken der perszuiveringsconrmissies eerst ruim twee jaar na de bevrijding mogelijk wordt ge maakt. Het zou algemeen op prijs gesteld worden, wanneer de minister reeds thans enige algemene richtlijnen zou willen aan geven over de in uitzicht gestelde defini tieve regeling van het Perswezen, met name over de vraag of wettelijke voor ziening ten deze mogelijk zal zijn zonder wijziging van artikel 7 van de Grondwet. Vele leden meenden, dat tegenover de in dividualistische opvatting van de grond wettelijke vrijheden nadruk gelegd moet worden op de verantwoordelijkheid tegen over de gemeenschap van allen, die van deze grondwettelijke vrijheden gebruik wensen te maken. De rechtspositie van de journalist is eveneens een belangrijk onderwerp, dat geregeld moet worden, waarbij gedacht wordt aan regeling langs de weg der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Vele leden vonden het een leemte in het orriwerp, dat uitsluitend personen en niet c mnemimgen in de zuiveringsprocedure worden betrokken. Andere leden stelden de vraag wat er gebeurt met de winsten, die krantenfoe- drijven tijdens de bezetting hebben ge maakt en hoe de positie der aandeelhou ders ten deze was. Zij zouden voorts gaarne worden ingelicht nopens de rede nen, die er toe geleid hebben om noch in de Persraad, noch in de Perscommissie personen van communistischen huize te benoemen. Vele leden achtten de in te stellen raad van beroep veel te academisch van con structie en te weinig practisch opgezet. Men meende, dat zou kunnen worden vol staan met een meerderheid van juristen in het ontworpen college. Hoewel tegen het verlenen van advi serende bevoegdheden aan een lichaam als de Persraad in deze voorlopige noodwet geving geen bezwaar zou bestaan, waren vele leden van oordeel, dat dit nieuwe staatsorgaan in de Nederlandse rechts staat niet thuisbehoort. KRACHTIGE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Krachtige, in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen Noord en Oost. Meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk regen. Vrij koud. 3 Mei: Zon op 5.09 uur. onder 20.06 uur Maan op 18.11 uur, onder 4.52 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1