ïan Weert The king steps out Geanimeerde viering van 1 Mei ondanks ongunstig weer Verscheidene bijeenkomsten Ons babyhoekje Jiex JAeatef Défilé voor de jarige prinses Luidsprekers De snuifdoos van de Keizer VRIJDAG 2. MEM947_ 1JMUIDER COURANT r,, da» begon met Mode en regen, zodat l aaoedi» bleek, «Jat er van een „stralend" f Meifeest geen sprake zou zijn. De kinder en in de open luobt hebben zowel bij f Partij van de Arbeid als de A.N.J.V., de cLmonietlsche jeugdorganisatie, geen doorgang kunnen vinden en werden beide in Thalia gehouden. Bij de Partij van de Arbeid Van de opmars naar het Waterloo-ter- Ln de Driehuizerkerkweg kwam d-us maZT de optoeht ging toch door, even- een andere richting. Met kleurrijke «roen versierde vaandels en vlaggen °de, morgens een lange kinderstoet "ar Thalia, waar de kinderen de gehele Sen werden beziggehouden en op al- f i lekkers zelfs op een flesje melk, ont- S De l J.C. heeft hier goed werk ver- St Een paar aardige tekenfilms voltooi den het programma. Dodenhulde op Westerveld. Velen waren des middags bij Westerveld nn het appél verschenen, om hulde te bren- êen aan de nagedachtenis van enige voor aanstaande figuren uit de arbe.dersbewe- lt. Rede tulpen werden gelegd op de Sen van F. M. Wibaut on C. S. Adema Sn Seheltema en bij de urnen met de as H H. van Kol. P. Schaar, A. M. de Tm. en enige anderen. Ook het monument een aantal in Amersfoort door de Duitsers gefusilleerde landgenoten, waai- !mder H J. F. M. Sneevliet, werd met ver eeten Ten slotte vertoefde men enige tijd hii het kruis, dat werd opgericht op de plaats waar de as van 93 in het cremato- mim veraste slachtoffers van de Duitse terreur werd uitgestrooid. Ook hier wer den rode tulpen neergelegd. De 'heer J. van Dijk,' directeur van het Crematorium, heeft bij deze plechtigheden enige mededelingen gedaan over het mo nument dat hier zal worden opgericht. Men had gehoopt, zeide de heer Van Dijk, het monument op de aanstaande herdenkings dag gereed te hebben, maar de beeldhouw ster is er niet in geslaagd' haar werk daar voor op tijd gereed te hebben. De onthul ling zal vermoedelijk in September of Oc tober geschieden. Om enige onjuiste mede delingen die omtrent de aanleiding van de stichting van het gedenkteken waren ge daan, uit de weg te ruimen, zeide de heer Van Dijk nog, dat in het crematorium wel iswaar 324 slachtoffers der Duitse terreur waren verast, maar dat van slechts 93 van hen de as hier was uitgestrooid. Van ver reweg de meeste ongelukkigen hebben de Duitsers de as meegenomen. Zij zouden deze aan de families teruggeven, doch heb ben dat nooit gedaan. Als symbool zaïl een hoeveelheid aarde van hét terrein, waar de as werd uitgestrooid, naar het Erekerkhof in Overveen worden overgebracht. Ten slotte deelde de heer Van Dijk nog mede, dat het monument wordt bekostigd dooi de afdelingen der Vereniging voor Facul tatieve 'Lijkverbranding. Het tekort zal door de algemene vereniging worden aan gevuld. Feestvergadering in Thalïa. De avondbijeenkomst belegd door die Partij van de Arbeid in samenwerking met de IJmuider Bestuurdersbond, is een suc ces geworden. Behalve dat iedereen in een feeststemming was, wat op zichzelf al een factor van belang is, kon het gébodene ze ker de toets der critiek doorstaan. Er was allereerst de IJmuider Harmonie, die onder de bekwame leiding van de heer Groot en kele nummers zeer verdienstelijk ten ge hore bracht. Ook de IJmuider Volksstem heeft blijk van kunnen gegeven. Koor en dirigent blijken elkaar goed te verstaan. Het programma vermeldde verder nog volksdansen door de A.J.C., een stukje lente in een kil begonnen Meimaand. Extra applaus boekte de jeugdafdeling van de Sportbond. De voorzitter der feestcommissie, de heer D, Veibaan, opende de vergadering en zei de dat het de gewoonte is op 1 Mei een blik achteruit te werpen. Ditmaal mag men con stateren dat er in het afgelopen jaar heel wat is bereikt. Hij noemde onder meer de naam Linggadjati. Het zal onze taak zijn, aldus de heer Ver baan, te zorgen dat de twee volken kunnen samenwerken en dat de militairen weer naar huis keren. Hij memoreerde wat is gedaan en zeide dat deze Meidag is ingezet onder de leus: Geestelijke vrijheid, bedrijfsdemocratie en wereldvrede en vertelde welke wetten in Om een kinderkamer gezéllig te maken hebben wij verschillende arti kelen o.a. lampjes, kapstokjes, han gertjes, randen enz. Komt U eens kijken. voor de Baby de toekomst tot stand zullen komen. Hierna werden in eerbiedige Stilte de gevallenen herdacht en zong het 'koor een toepasselijk lied. Rein Kuin uit Utrecht hield de Mei-rede. Opnieuw vieren wij vandaag in vrijheid het feest van arbeid en solidariteit. Wij heb ben vertrouwen in de toekomst van onze socialistische maatschappij. Socialisme is geen levensbeschouwing, maar een geloof. Als wij democratie zeggen dan bedoelen wij weerbare democratie, als wij socialisme zeggen bedoelen wij de verwezenlijking van geestelijke en morele vrijheid. Wij zullen niet rusten voor de maat schappij rechtvaardig is. De spreker gaf een uiteenzetting van het begrip poHtiek en zeide dat hierin twee delen zijn: maohts- formaties van groepsbelangen en maat schappelijke verwerkelijking van idealen. Socialisme is de enig verantwoorde levens houding, zowel, voor Christen als voor hu manist, want het beoogt gerechtigheid, waarheid en naastenliefde. Met het gezamenlijk zingen van. de Inter nationale werd deze druk bezochte verga dering besloten. De C-P.N. „De Waarheid" De A.N.J.V. had in samenwerking met bet Vrouwenbureau der C.P.N. „De Waar- heid" een kinderfeest in die open lucht j willen organiseren, maar ook ihier heeft men het feest door het slechte weer niet kunnen laten doorgaan. Het werd gister middag in Thalda gehouden, waar vele hon derden kinderen in optocht Ibeen wandelden en waarheen enige aardige versieringen werden meegedragen. Thalia was van on der tot boven door een jubelende kindier- schare gevuld, toen de middag door Truus Menger geopend werd. De kinderen hebben volop genoten van het aardige programma en niet minder van de tractaties. Er werden dansen uitgevoerd en „Oome Piet" heeft met zijn poppenkast de kinderen uitstekend vermaakt. Het pro gramma werd grotendeels verzorgd door Radio-werkend Nederland, In de open lucht. Het bestuur heeft zich door de koude niet laten afschrikken en de op een terrein aan de Willemsbeek weg vastgestelde open lucht-samenkomst laten doorgaan. Er was tamelijk veel publiek, toen de bijeenkomst door de voorzitter werd geopend. De pro- paganda-rede werd uitgesproken door de heer Sjef Pieters. „Vandaag zijn miillioenen werkers bijeen gekomen om te demonstre ren", zeide spreker. In alle landen voeren ze hun eigen strijdleuzen mee; deze mogen verschillend zijn, maar in millioenen gezin nen komt tot uiting, dat ze gestreefd heb ben naar vrede en ontwapening. Hoe ziet ons land er thans uit, twee jaar na de be vrijding? Spreker constateerde dode feiten. Als eerste daarvan noemde spreker de ver zorging van de ouden van dagen, kort ge leden in de Tweede Kamer behandeld. De communisten hebben voorgesteld, de uit keringen te verhogen, omdat deze «geringer zijn dan de tegenwoordige steun van Maat schappelijk Hulpbetoon of Sociale Zaken. Ondanks de verhoogde uitkering zullen de ouden van dagen tooh aangewezen zijn op deze instellingen. Toen minister Drees de voorstellen der communisten afwees, om dat er geen geld voor is, werd hij bijge staan door de heer Suurhof, hoofdbestuurs lid van het N.V.V. Hieruit blijkt aldus spf. dat de bestuurders van het N.V.V. de re- geringspolitiek voor bu«n verantwoording nemen. Als tweede feit noemde spreker de berichten over de bezuiniging. 0«m«dat er bezuinigd moet worden, zullen we binnen kort weer koffie- en theesurrogaat te drin ken krijgen. De minister besprak onze schuldenlast en bet bleek, dat de regering niet weet, hoe groot onze schuld aan En geland is voor het ons geleverde materiaal. De regering heeft geweigerd de lonen te verhogen en de prijzen te verlagen. De prijzen gaa«n nog steeds omhoog in plaats van omlaag. Ja, de prijzen voor meubelen gaan omlaag, maar daar komt een arbeider toch niet aan toe. Als de lonen o«mhoo«g gaan zullen ook de prijzen stijgen, zeggen de kapitalisten en de Partij van de Arbeid, maar dat behoeft niet. De prijsverlaging moet gaan ten koste van de winst. De spre ker wees op de 235 millioen winst van de Unilever en bestreed uitvoerig de politiek der huidige regering. De bijeenkomst werd opgeluisterd door declamatie van de heer B. Dekker. Na afloop der openlucht-bijeenkomst be gaf men zich naar het Rex Theater, waar de Russische film „Circus" werd vertoond. In Santpoort. De Partij van de Arbeid in Santpoort moest door 'het minder gunstige weer het kinderfeest binnenshuis, in „De Toorts", vieren. Des avonds werd de Mei-,rede in „De Weyman" uitgesproken door de burgemees ter van Enschedé, de vroegere Santpoorter die heer M. v. Veen. Deze zeide, dat er sedert zijn vertrek uit deze plaats, nu 16 jaar geleden, ontzettend veel gebeurd is. De oorlog bracht behalve ontzettend veel ellende, iets goeds: de Partij van de Arbeid. Velen hebben elkaar hierin reeds gevon den en zullen elkaar nog steeds meer leren vinden. Spreker betr.eurde het, dat nog niet meer democratisüh-socialistisch voelenden in de P. v. d. A. hun huis hebben gevonden en dacht hierbij aan de Orthodox-Pro testanten en de radicaal-Katholieken, die politiek bij de P. v. d. A. horen, doch de De nieuwe Haarlemse beiaardier de heer R. Hearing. banden met hun kerk willen bewaren, wat hun aldus spr. bij toetreding tot onze partij zeer moeilijk wordt «gemaakt. Op het punt van de wereldvrede bleek spr. niet gerust te zijn. Kort na 1918 klonk al gauw de leus: „Nooit meer oorlog!" maar deze klanken zijn nu niet gehoord; wat niet betekent, dat de volkeren de oorlog willen, maar wat er op wijst, dat men het ver trouwen schijnt te missen om een oorlog te voorkomen. Ten opzichte van onze bezittingen in In- dië en Zuid-Amerika zijn de verhoudingen veranderd. Na 1900 was er al iets veran derd, doch het tempo, waarin «dit alles ge schiedde, bracht het intellectuele deel der Indonesiërs teleurstelling. Critiek op d«i.t tempo beschouwde onze regering als com munisme, met als gevolg Boven-Digoel- kampen. Dit interneren «dei- Indische woord voerders, met wie nu onderhandeld moet worden, heeft veel kwaad bloed gezet. De draagwijdte van Linggadjati weet ik ook niet, aldus spr., maar wel weet ik, dat er in ieder geval een overeenkomst van vrije samenwerking moét «komen, óók in ons eigen belang. Laten we vooral bedenken: „Dit probleem is niet op te lossen door bajonetten." Spr. roerde ook nog de vrijheid van ge dachten aan en betreurde het, dat zovele arbeiders naar de communisten zijn over gelopen, bij wie, aldus spr., de geestelijke vrijheid niet veilig is. „We wilden destijds geen rood-zwarte dictatuur, aldus spr., „maar hoedt u ook voor de rode!" Vervolgens zeide spr., dat die twee jaren na de bevrijding niet gebracht hebben, wat velen er v«a«n verwaoht hadden. Zij, d'ie in Mei 1945 gedacht hadden: „Nu zal het igo< gaan", vergaten echter in welk een ohai sohe toestand de wereld zich bevond. Te leurstellingen moesten komen. Scherm horn c.s. aa«nvaard«den een verantwoorde- lijkheid, welke niet te dragen was. En tt deden ze het, omdat democratische socia listen niet zo gauw teleurgesteld mogen zijn. Spr. eindigde met de aanwezigen op te wekken de hoop op en 'het vertrouwen in een wereld, waarin het goedé 'zal overwin nen, niet te verliezen. Zij nog vermeld, dat het 1 Meifeest werd opgeluisterd door zang van „Morgenrood", een dansgroep en declamatie. Herdenkingsplechtigheid bij de Hoogovens uitgesteld De directie der Hoogovens heeft er naar gestreefd het oorlogsmonument, dat aan de Nieuwe Schulpweg bij de beton nen brug zal worden opgericht, op de Na tionale Feestdag gereed te hebben, doch dit blijkt niet mogelijk te zijn. Verschil lende omstandigheden, zoals de langdurige strenge winter, vertraging in het verkrij gen van de bouwvergunning en vooral in de aflevering van de bronze«n naamplaten, zijn hiervan de oorzaak. Met het oog hier op heeft de directie, na overleg met de vertegenwoordiging van het personeel, besloten de herdenking der oorlogsslacht offers .dut jaar niet te doen plaats hebben op de officiële herdenkingsdag, doch deze te laten samenvallen met de inwijding van het monument, die, naar «het, zich laat aanzien, vroeg in h«et aanstaande najaar zal kunnen geschieden. Winkelsluiting op 5 Mei De winkeliersvereniging Groot IJmuiiden «heeft haar leden verzocht Maandag 5 Mei de zaken gesloten te houden en het per soneel vrij te geven, zódat ook dit aan de feesten kan deelnemen. DE REGELING VAN DE „STILLE OMGANG". Zaterdag op de dag van de dodenher denking zullen bij de verschillende ver- I zamelplaatsen padvinders en leden van de jeugdverenigingen gereed staan om elke deelnemer te voorzien van een biljet, waarop de te zingen liederen staan ge drukt, zodat niemand zich kan vergissen in de woorden, Op Westerveld zullen borden de weg aangeven die men moet volgen. De U.V.V. doet nog steeds belangrijk werk De afdeling IJmuiden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hield haar jaar vergadering. Er wordt zo vaak gedacht aan een nietszeggend dameskransje, doch wanneer eens even één blik wordt gewor pen achter de coulissen, blijkt dat deze da mes zeer nuttig werk verrichten. Het zijn niet de onderdelen op zichzelf, het is het grote geheel waarin het nut van deze instelling naar voren komt. Beginnen we bij de schoenenruilbeiu-s. Velen zijn gebaat geweest bij dit ruil- systeem. Kinderen groeien, 'het schoeisel groeit niet mee, ergohet wordt te klein. De leeftijdsgrens loopt hier van 1 tot ruim 20 jaar. Immers, een mens groeit tot bijkans zijn 25ste levensjaar. Een breed terrein dus, om in deze schaarse tijd te profiteren van een ruil. Thans is deze beurs opgeheven. Voor „Nederland helpt Indië" werden vele gerepatrieerden bezocht en bijgestaan. De volgende cursusavonden werden voor de leden gegeven: E.H.B.O., practisch huis- houdwerk, woninginrichting en kinderspe len. De Engelse club, die onder auspiciën van de U.V.V. wekelijks een middag bij eenkomt, voorziet in een dringende be hoefte der vrouwen van Engelse origine- Vele collecten werden met succes ge houden. We denken, hierbij aan de „Neder land helpt Indïë"-actie, «de Stichting 19401945, de blinden en het zwa«kke kind. Assistentie werd verleend bij de tracta- tie van 4500 kinderen op het H.B.S.-ter- rein, ter gelegenheid van de bevrijdings feesten. In de vacantiemaanden hielden vele le den toezicht bij de kinderspelèn op het terrein bij Kriemhilde. De verkoop der prinsessezegels boekte onder haar leiding veel succes. De boekeninzameling voor de Niwin leverde circa 1000 exemplaren, plus de nodige tijdschriften en. spellen op. Babypakketten en wel 16 stuks werden bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke uitgereikt. De naaikring verrichtte veel werk ter leniging van de ergste nood en regelmatig rouleren 3 baby-uitleenkof- fers, voor een tijdsduur van circa 6 we ken. Dit zijn zeker resultaten waarover men mag spreken. De U.V.V, zet dan ook haar vruchtbare arbeid in 194.7 opgewekt voort, vertrouwende op aller medewerking. JEUGDIGE ARBEIDERS OP VISSERSCHEPEN. Het is niet geoorloofd om kinderen die nog geen 15 jaar of nog leerplichtig zijn, arbeid te laten verrichten aan boord van een zeeschip, indien daarop niet uitsluitend leden van een gezin werkzaam zijn. De districtshoofden der inspectie van de ha venarbeid kunnen vrijstelling van dit ver bod veiienen voor zover het betreft arbeid aan boord van visserschepen door niet meer leerplichtige personen, die de leeftijd van veertien jaar hebben bereikt. Chauffeur vau kamer 21 veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof in Amster dam veroordeelde gisterochtend de gewe zen chauffeur van de Velser politie, de 38-jarige opperwachtmeester J. L. M. V. uit IJmuiden-Oost, die tijdens de bezetting deel «had genomen aan een aantal, door de zogenaamde Kamer 21 georganiseerde, in vallen en razzia's, tot drie jaar Rijkswerk inrichting met aftrek van de tijd reeds in internering doorgebracht, '^ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van tien jaar en levenslange ontzetting uit het reelat om bij de politie te dienen. De procureur-fiscaal had vier jaar Rijles- werkinrichting geëist. Scheepvaart in April Gedurende cle maand April werden dooi de Noordzeesluizen binnenkomend geschut 171 zeeschepen, waarvan bestemd voor Amsterdam 151, voor de papierfabriek 4, voor de Binnenhaven Hoogovens 6, voor Zaandam 6, als bijleggers 4. Er vertrokken 174 schepen en wel van Amsterdam 158, van de Papierfabriek 4, van de Binnenhaven Hoogovens 5, van Zaandam 4 en als bijlegger 3. Voor de Buitenhaven IJmuiden kwamen binnen voor de Hoogovens 14 zeeschepen, waarvan met erts 8, niet steen 1, m«et ko len 1, oim ijzer bij te laden 2, als «bijlegger 2. Er vertrokken 11, waarvan 9 van de Hoogovens en 2 bijleggers. Het totaal der in- en uitvarende schepen bedroeg derhalve 370. Spaanse „pareja"-vissers verarmen de Serse Zee Men maakt zich in Mïli'ord Haven on gerust over de verarming van de visgron den in het zuidelijk deel van de Ierse Zee (St. George's Kanaal), hetgeen men toe schrijft aan de intensieve bevissing dezer wateren door de Spaanse „pareja"-vissers, volgens vismethode, waarbij het net tussen twee vissersvaartuigen wordt voortge sleept. Dit is een oude manier, die vooral aan de Westkust van Engeland (Wales) met succes door de Spanjaarden wordt uitgeoefend. Vergeleken bij dezelfde pe riode in het vorig jaar is de aanvoer in Milford Haven dit jaar 2000 ton minder. De aanvoer van hee«k, een specialiteit van deze haven is minder dan 1/5 deel van die van 1946. Men is het er over eens. dat de Spanjaarden de visgronden volkomen leeg vissen en het enige middel hiertegen acht men een beperking van de visserij. Om de schade enigszins goed te maken wensen de vissers van Milford, Swansea en Cardiff een verhoging van de minimum prijs van heek. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 15 kisten tarbot en tong, 75 kisten kabeljauw, 150 kisten wijting, 130 kisten schol, 25 kisten schar, totaal 395 kisten. Al'les werd verkocht tegen, vastgestelde prijzen. Besomming brawler f 5825. Motorloggere: KW 168 f143, KW 130 f1678. Van heden t/m Woensdag 7 Mei: GRACE MOORE in: jgjjp- Zaterdag 3 Mei is het theater gesloten. Toegang 14 jaar. L.C.B. Film. SCHEEPVAART K. P. M. Boissevain, 29 April Gibraltar ge passeerd, Taboean, Tapatoean, Bentenan en Betana. 29 April van Port Said n«aar Batavia. MIJ. NEDERLAND. Stngkep, 26 April te Port Elizabeth. K. H. L. Westland, uitreis, 30 April van Rio de Janeiro naar Santos. VINKE EN CO. Larenberg, 1 Mei van Rot terdam naar Havana. Farmsum, 20 April te Norfolk, Zijpenberg, 29 April te New York. Hilversum, 29 A.prlil te Bagnoli. K. N. S. M. Vimga, 30 April te Famagusla^ Orpheus, 29 April va«n Aliicamte naar Malaga. Oksywi, 29 April te Oran. Theseus, 29 April v. Genua naar Gibraltar. Juno, 30 April te Izmir. Stal, 30 April te Amsterdam, Gerassimos Ver- gottis, 30 April van Amsterdam naar Antwer pen. Ardennes, 29 April te Camelia. Orne«n, 30 April van Lissabon naar Hoek van Holland. Cobtica, 29 April te Puerto Cabelio, v, Ostade, 30 April van Baranquilla naar Gurapao. Svolder, 30 April van Kingston naar Puerto Plata. Her mes, 1 Mei van Antwerpen naar Lelxoes. GROTE VAART. Aibtoekerk, Rotterdam—- Brisbane, 30 April te Adelaide. Alliena, Rotter dam—Zuid Amerika, 30 April van Vlïssingen. Alphacca, 30 April van Nanaimo naar Victoria (Brit. Columbia) en Rotterdam, Amerskerk, 29 April van Adelaide naar Brisbane. Amsteldijk, 29 April van Port Swettenhem te Penan®. Axel- dijk. San Francisco—Rotterdam, 26 April van Los Angeles. Beta, Unites, Helvetia, Rotter dam—Batavia. 30 A'pril 5 uur van Port Said. Bredero, Rotterdam—Shanghai, 29 April te Ma nilla. Celebes, BataviaAmsterdam, pass, 29 April Gibraltar. Corllla, 30 April van Adelaide te Melbourne, Esso Den Haag, 1 Mei va«n Am«ba te Rotterdam, Farmsum, Baltimore—Rotter dam, 29 April te Hampton Roads. Groole Kerk, RoUerdamAustralië, 30 April van Antwerpen, pass. 1 Mel Vllsslngen. Kongsborg, Amsterdam —Perzische Golf, 30 April van Suez. Kota Inten, wordt 2 Mei 10 u«ur 's morgens van Batavia aan, de Hoek van Holland verwacht. Ruys, Penang Rio de Janeiro, 29 April te Port Louis (Mau ritius). Simon Stevin. Rotterdam—Oost Azië, pass 20 April Gibraltar, Sweelinck, Galveston —Rotterdam, 28 April te New Orleans. Taboe- land («met 3 andere), 29 April n.m. van Suez. Themisto, Rotterdam—Genua, pass, 29 April Gibraltar. Tjltjalen.gka, 28 April van Batavia te Hongkong. Van Heutz,. 29 April van Belawan te Penang. Zeeland, BataviaPacifickust, 28 April van Makassar. Zonnewljk, Rotterdam— Calcutta, 30 April van Port Said. Zuyderburgh, 30 April van Rotterdam naar I-Ieislngfors. KLEINE VAART, Aegir, 28 April van Lon den te Mi'ddlestoro. Atlantic, Blyth—Pa«r, 28 April van The Downs. Coen, 28 April van Am sterdam te Huill. Heron, 28 April van Treport te Runcorn. Holland, 27 April van Rotterdam te Londen. Inspecteur Mellema, 28 April van Ham burg te Goote. Junior, 28 April van Blyth te Rochester. Kemphaan., 29 April van Fowey te Riunco«m. Mary, 28 April van de Tyne te Lon den, Oud Beierland, 28 April van Antwerpen te Londen. Prins Bernhard, 27 April van Sfcam- sun«d te Huil. Prinses Juliana, 27 April van Rot- Eerda«m te Chatham. Rome,ia, 25 April van. Brigh'tlimgsea te Ipswich, Rijnstroom, 29 April va«n Manchester naar Amsterdam. Sparta, 29 April van Telgnmoulh naar Newry. Surte, 27 April van Amsterdam te Londen. Zeemeeuw, 28 April van Amsterdam te Londen. Theodora, 28 April van Rotterdam te Goole. Te IJmuiden aangekomen. 30 April. Aangekomen: ï-Iodda van Goole: stu- reberg van Flume. Polydorus van Londen. Stuyvesant va«n Antwerpen. Micharin van Ant werpen. Stol van Rotterdam. 30 April, Vertrokken: Ca.tella naar R'dam. Karen Tofit naar Emden. Cardinal Gibbens naar Hampton Roads. John A. Donald naar Hampton Roads, Gerasimos Vergot.tis naar Antwerpen. 1 Mei. Aangekomen: Eemstroom van Londen. Nicolaas Wits en van Las Palmas. Atlantis van, Baltimore. Wegro van Holmstad. Neleus van Londen. Sui'te va«n Londen. Tarakan v. Batavia. l Mei. Vertrokken: Cosbas Mic'halos naar Mo bile. H, M.'s flottiljeleider Tjerk HrcMes naar R'dam. Hodda 'naar Antwerpen. Denl naar Ko penhagen, Stegeborg naar Stockholm. Ary Scheffer naar R'dam. Voor het Haagse Tribunaal moest zich het vroegere hoofd van de juridische afdeling der „Nederlandse Kultuurkamer" verantwoorden» Op 14 Mei volgt het advies. Duizenden bewoners van Baarn, Soest- dijk en omgeving hebben Woensdag op de verjaardag van Prinses Juliana tijdens een défilé langs het paleis Soestdijk hun aanhankelijkheid jegens onze kroonprinses betuigd. In korte tjjd waren de treden van het bordes volkomen bedolven onder de bloemen, welke daar door de voorbytrek- kenden werden neergelegd- Voor een der vensters sloegen Prinses Juliana en Prins Bernhard de onafzienbare stoet, waarin ook enige muziekcorpsen meeliepen, gade. Voor een ander raarn ge noten de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet van het levendige schouwspel. Na enige Lijd voegde de Koningin, die 's morgens ten paleize was aangekomen, zich bij haar kleinkinderen. Tot grote vreugde van de laatste groep défilerenden verscheen Prinses Juliana enige ogenblikken voor het venster met haar jongste telg, prinses Marijke, op de arm. Knipperend met haar oogjes tegen het licht, keek Maria Christina verwonderd naar de juichende menigte, welke op nau welijks twee meter afstand van haar voor bijtrok. In de hal van het paleis hebben de Prin ses en de Prins de bestuursleden van de Baarnse en Soester verenigingen bedankt voor hun huldeblijken. Gevi'. net ZELFST. MEISJE v. alle dagen. Goed loon bij J. v. d. Kolk, Velserdulnweg 199A, IJmuiden-O. FLINK PERSOON, 45 jaar, b, z. a. voor WACIITSMAN of Iets dergelijks. Br, L 1411 bur. v. d, blad. Dame alleen b; b. h. h. zoekt ongem. of gestoff. ZITKAMER kleine slaapk. met stook- en kookgelegenheid, liefst Drie huis. Brieven L 1408 bur van dit blad. Rullen: GROTE WONING, ka mer en suite, boven 2 slpk. m, zolder voor kamer-keukenwo ning, omtrek Visserljschool. Keizer Wilbelmstr. 33. Gestoff. of ged. gemeub. KA MERS met kookgel. gez, door off, v, Gez. Kon. Mar. H'lem of omg, bij voork. Santp. Gez. met 1 k. Brieven L 1409 bur. van dit blad. Net meisje zoekt LEUKE VRIENDIN, leeft. 14 jaar. Spïl- bergenstraat 24. Aan komen lopen w«it KEES- HONDJE. 2e Tomcellldwars- straat 7, IJmuiden. TE RUILEN: 1 stel v. o. vitra ge voor 16 els vloerkleed m. z. bij betalen. Weeter-Parallel- straat 1, Velsen-N. Ruilen: GR. WONING omg. stat. Velsen, Huur f 4.50 p. w. v. woning IJm.-O. of W. Brie ven L 1410 bur. v. d. blad. WONINGRUIL de Weerdstraat 19 voor woning in IJm.-O. WONINGRUIL gevr. Vllssin- gen-IJmuiden Brieven Sche pen, Aagje Dekenstraat 113, Vlïssingen. Ruilen: nw. HERENSPORT- FIETS m. banden voor Da mesfiets. Willebrordstr. 35, IJmuiden-O. Te koop gevr. een TUINPARA SOL en een paar ligstoelen. Kennemerlaan 25, IJm, BIJ WE" KEN voor eindexamen H.B.S. B en M.U.L.O. door student. Br. of mondelinge aankondigingen aan J. Wier- sma, Kennemerlaan 124, IJm. TE KOOP: pr. dommekracht, zware bankschroef, 1 pr, he ren rijlaarzen m. 43-44, ge luidsversterker (3 lamps) met electro dynamische luidspre ker, 1 pr. werksch. m. 43, 1 pr. lage schoenen m. 44, ollepak, 1 leren broek, kinderzitje. Bloemstraat 26, Te koop: z. g. a. n. blauwe KINDERWAGEN. De Weerd straat 21, IJmulden-O. Te koop aangeb, z, g. a n ZIL VERVOS Mevr den Hartog, Kluyskenslaan 23, Santpoort- Station Te koop aangeb. of te rallen: licht IIERENCOSTUUM m. 50 Kruisstraat 6. Velsen-Noord. TE KOOP: babycape, deken tjes en onderleggers, sluïtla- kens, gr. pakhuis, aquarium, dubb. konijnenhok, Kerkerink- laan 29, Santpoort-D. fWIUETOW door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 59) i!Waarom niet?" zei Dermot. «Waarom niet? Waarom niet? Mijn ®|gen vader vermoorden?" Hoewel hij met stomheid gesla«gen was, gin,g Toby hier verder niet op in. Hij had al een nieuwe ergernis gevonden. „Ik heb nog nooit iets d® idiote bruine handschoenen ge- ordvoor gisteravond. Eve heeft er nooit et mij over gesproken, totdat ze me dat llpWvond bij Pi'ue ook opeens ha mijn nif- Vingerde. Ik was er helemaal per- vj,x van- l'k heb haar gisteravond duide- ik „,,verst'aan gegeven en dat heb ,u allemaal vandaag ook aan het ver- sohü gel)racbt dat de bruine hamd- dnrvf11611 n^€^s maken hadden met de tm\T rfanL va<ier> of met wiens dood dan Grote hemel, begrijpt niemand dat dan? Vader was al dood, toen ik de kamer binneh kwam!" „Ziezo, we zijn er", zei Dermot. terwijl hij zijn vlakke hand met een klap op de tafel liet neerkomen. Het geluid scheen op ieders zenuwen te werken. Toby schrok als een schichtig paard. „Wat bedoelt u daarmee: We zijn er?" „Dat doet er niet toe. Had ai toen de handschoenen aan?" „Eh ja". „En u vond uw vader dood in zijn stoel zitten, toen u binnenkwam om hem te be roven?" Toby ging een stap achteruit. „Dat noem ik niet iemand beroven, ten minste niet precies. Dat hebt u zoeven zelf gezegd. Ik vond het heus niet prettig, wat ik ging doen. Maar hoe kon ik krij gen wat ik wilde zonder iets te doen, dat niet in de haak was?" „Je bent een brave jongen", merkte Eve op met iets als afgrijzen in haar stem. „Werkelijk een brave ziel!" „Als we", vond Dermoti terwijl hij op de rand van het bureau ging zitten, „al deze morele overwegingen er eens buiten lieten? Vertel ons .nu alleen maar, wat er gebeurd is". Er liep een huivering over Toby's rug. Als hij al zijn best gedaan had om zich kordaat te houden, dan slaagde hij daar nu toch niet langer in. Hij streek met de rug van zijn hand over zijn voorhoofd. „Er valt niets te vertellen. Maar u hebt kans gezien om mij te vernederen tegen over mijn moeder en mijn zuster. Dus nu kan ik even goed verder open kaart spe len". „Goed dan: ik heb het gedaan. Precies zoals u zei. Ik ging naar de studeerkamer direct nadat ik met Eve gepraat had. Het hele huis was verder in rust. Ik had het nagemaakte collier in de zak van mijn ka merjas. Ik deed de deur open. Toen zag ik, dat de lamp op het bureau brandde en dat de arme oude heer daar zat met zijn rug naar mij toe. Dat is al'les wat ik zag, want ik ben ook bijziende. Net a«ls moeder. U zult het al wel gemerkt hebben aan de manier, waarop ik hij maakte opnieuw de karakteristieke beweging van zijn hand boven zijn ogen te houden en scherp te turen „Nu ja het doet er niet toe. Ik moést eigenlijk een bril dragen. Op de bank doe ik dat ook altijd. Dus ik kon ook niet constateren of hij dood was". Eerst duwde ik de deur dicht en dook als een haas in elkaar. Toen dacht ik: waarom niet? Weet u hoe zo iets gaat? Je hebt een of ander voornemen. Dan stel je het uit steeds weer. En tenslotte is het, alsof je, wanneer je het nu niet gauw doet, er vandoor zult gaan. Daarom dacht ik: waarom niet? De oude heer is een beetje doof, en bovendien is hij helemaal verdiept in die snuifdoos. De vitrine is vla«k bij de deur van de kamer. Al wat ik doen moest, was mijn hand uitsteken en de colliers verwisselen. Wie zou er iets van merken? Dan zou ik ten minste weer rustig kunnen slapen en die kleine duivelin in de Rue de la Harpe vergeten. Dus stak ik mijn hand uit. De deur van de vitrine heeft geen slot of iets dergelijks. Je leunt haar zonder enige moeite opendoen. En toen Toby zweeg. Het witte licht van de vuurtoren schoot ;doór de kamer, maar niemand merkte het ®r>. Iedereen luisterde gespannen naar het geen Toby vertelde. „Ik gooide de muziekdoos van die gla zen plank af", voegde hij er aan toe. Hij moest weer naar zijn woorden zoe ken. „Het is een grote, zware doos, gemaakt van hout en tin en met wieltjes er onder. Zij staat in het vak naast het collier. Mijn hand stootte er tegen. Het ding viel op de vloer met zo'n klap, dat zelfs een dode het gehoord zou hebben. Wel is waar was de oude heer doof, maar hij was niet zó doof, dat hij die klap niet gehoord zou hebben. En dat is nog niet alles. Zodra de mu ziekdoos op de grond gevallen vtas, begon het binnen in te rommelen en te suizen, alsof er leven in het ding zat en toen be gon het te spelen: „John Brown's body". Het ding maakte een herrie als twintig muziekdozen bij elkaar, omdat het midden in de nacht was en doodstil, terwijl ik daar met het halssnoer in mijn hand stond. Ik keek om mij heen, maar de arme-oude heer bewoog nog steeds niet". Toby slikte weer manmoedig iets door. „Daarom ging ik dichter naar hem toe, om naar hem te kijken. U weet wat ik ontdekte. Ik deed het grote middenlicht aan, om zekerheid te hebben, maar er was geen twijfel meer mogelijk. Et had het collier nog steeds in mijn hand. Zo moet het gekomen zijn, dat er wat bloed op het snoer is gekomen, hoéwei ik geen bloed op mijn handschoenen heb gekregen. De oude heer zat er zo rustig bij, alsof hij sliep, behalve dat zijn schedel ingeslagen was. En al die tijd speelde de muziekdoos maar „John Brown's Body". „Ik moest haar stil zetten. Ik liep vlug terug, raapte de doos op en zette haar weer op haar plaats in de vitrine. Maar op dat moment besefte ik, dat ik nu de halssnoeren niet meer kon verwisselen. Dit was iets waar de politie bij moest ko men. Ik dacht, dat een inbreker het had gedaan. Maar als ik Prue een collier gaf, dat honderd duizend francs waard was en de politie zou daar achter komen en een imitatie in de vitrine ontdekken Toen raakte ik helemaal de kluts kwijt. Wie zou dat niet gedaan hebben? Ik keek rond en zag, dat er een pook tusschen de andere haardijzers hing. Ik gin«g er heen en nam het ding op. Er zat bloed en haar aan. Ik hing het weer in de standaard. Toen wist ik er geen raad meer op. Het enige, waaraan ik kon denken, was dat ik moest zorgen, dat ik weg kwam. Ik wilde het collier terug leggen in de kast, maar het gleed van de pluchen stander af, waar tegen het was opgehangen (en die rechtop stond, zoals u zich herinneren zult) en viel onder de kast, waar ik het liet lig gen. Maar ik ha«d nog net tegenwoordig heid van geest genoeg om het midden licht uit te draaien, voor ik de kamer ver liet. Het leek me niet meer dan behoor lijk". Zijn stem stierf weg. Het kantoor van de rechter van in structie leek vol boze schimmen. Dermot Kinross die op de rand van Monsieur Vautours lessenaar zat, bestu deerde Toby met een uitdrukking op zijn gezicht die het midden hield tussen cy nisme en bewondering. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3