IJmuider Courant Die Spelling De Paus ontvangt mgr. J. P. Huibers Hervatting aanstaande der besprekingen over de status van Korea Ministers vliegen naar Batavia Twee waarschuwingen tegen oorlogsstreven Lilienthal waarschuwt Franse Assemblée zal zich morgen uitspreken over de vertrouwenskwestie Ministers van de „Kleine Drie vergaderen in Brussel Rapport over de UNO-strijdmacht gle Jaargang No. 18624! Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. ReUaetie en Admimst»"6 5437 Haarlem: Gr. Houtatr. 93. lefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Druldterij Z-ft sPaarne 12' TeL m13' 10132' Directeur-Hoofdrejaeteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 3 Mei 1947. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem UiB.. j„ Jnti.m vnn invoering vergeten J rtie de datum «n> invoering vergeten lezer, O IV„a,nt mot -ïrorlhoT.inc* ■wa aai dealSSS»,",>mfeland", „Chinese re. coalii-ie hIanwe walvis" en zo meei 5'al Donderdag de krant met verbazing .dPkeken hebben, toen hij in koppen op aan»eJv woorden „het Franse i voorpagina ai3 Vu-, 3'. „een blauwe walvis" en zo meer Sïl,fiedrukt en bij verdere lezing ont- Srde, dat het zich niet tot de aftocht van ■Zrfi's bepaalde, dat ook een aantal e's "X was afgemarcheerd en dat zelfs de XuS-n het veld had moeten rui- X fa het genomen besluit, waaraan ooi Sevolg hebben gegeven, was die n facul. Sef geteld, hetgeen wil zeggen: behoud afschaffing naar keuze. Wij hebben haar afgeschaft, omdat de geslachten der zelf standige naamwoorden on de enige moei- Sieid van betekenis m de oude spelling Krachten en die zich voornamelijk m iet gebruik van de n rntte - voor het „enge blijft zij bestaan -, omdat het ons Sins dwaas leek, die moeilijkheid juist te handhaven en omdat de grote meerder- ïu der dagbladen zich voor afschaffing S verklaard. Ware een nieuwe woorden- S beschikbaar geweest, om met meer hekel dan De Vries en Te Winkel bezigden onderscheid tussen mannelijke en vrou- Siike woorden vast te stellen, dan zouden 3ie gaarne hebben gevolgd. i Voor het overige hebben wij weinig be- wardering voor de nieuwe spelling. Maar len moest eens tot een besluit komen Na ïncar dan een halve eeuw strijd heeft dit wonder zich voltrokken en nu houden de Lnten zioh ook aan hun standpunt van in jaar of twaalf geleden: zodra de over- heid een nieuwe spelling voor al haar de- 1 en diensten invoert, zullen wij meedoen. Blijkbaar zijn er tegenstanders, die m hun brieven en andere schrifturen koppig aan het oude willen vasthouden. Dat lijkt mii niet verstandig. Men moet ook eens tot een eendrachtige daad zien te komen. Het is heus niet vernederend, zijn eigen inzicht ürjjs te geven en zich aan te sluiten bij de wens van een meerderheid. Wonderlijk ge noeg schijnen sommigen te menen, dat er niets ergers bestaat dan toegeven, in welke aangelegenheid dan ook. Zij moesten eens nadenken over die hoogbejaarde hospita, die op de tiende Mei 1940 dut woord van verrassend diepe wijsheid tot „haar me neer" sprak: „Weet u waar die oorlog van komt? De mensen weten niet van toegeven!" Waarop hij mij dadelijk opbelde en zei: Dit is het! Er hoeven geen boeken over de oorzaken van oorlog meer geschreven te worden." Het is waar dat de nieuwe spelling wei- ni» vereenvoudigt maar dat verwachtte niemand er ook eigenlijk meer van en dat zij op dit ogenblik last inplaats van gemak geeft aan ieder, die haar wil toepassen. Maar dat zal maar kort duren. Het zal wennen. Ook het voor zovelen vreemde aspect van sommige woorden zal spoedig wennen. Wij kunnen ons boven dien troosten met de gedachte, dat de volgende spelling-strijd tot wonderlijker veranderingen zal leiden. Want dan zal dr. Kollewijn's denkbeeld omtrent de ver andering van eindelijk, dadelijk enz. in eindelik en dadelik wel ten zege gevoerd worden. Dan zullen de vereemvoudigers zich ook wel werpen op het onlogische ge bruik van ei en ij, dat de arme kleine schoolkindertjes voor de grootste hersen- beproevingen plaatst. En men zal de moei lijke keus moeten maken of men voortaan een ij zal eten da.n wel Amsterdam aan het Ei laten liggen. De korte ei'ers zullen zich met eiver in de streid tegen de lange ij'ers, die hunnerzijds op ijgengerijde ma nier hun ijsen zullen stellen, storten. En wie ook winnen moge, hij zal de voldoe ning hebben dat hij de lastige verschillen tussen peil en pijl en tussen vleien en vlijen' zal hebben opgeheven. Hier dien ik mij te beteugelen, want u mocht mij eens verkeerd gaan begrijpen. Het is allerminst mijn bedoeling, tot de volgende spelling-strijd op te hitsen. In tegendeel. Ik zeg die dingen alleen maar in een bescheiden poging, om een blik in de toekomst te werpen. Wat wij nu behoeven is meer dan een wapenstilstand: het is de spelling-vrede voor lange tijd. Wel heb ik een vermoeden, dat de eerstvolgende Grote Vereenvoudiger al ergens in een wieg on geduldig met zijn beentjes ligt te trappe len, in volmaakte onschuld en onbewust heid van de verwarring en de vervelende brochures, rapporten en redevoeringen, die hij in de toekomst ontketenen zal. Dat de Hollandse en Belgische regerin gen gezamenlijk tot invoering van de nieuwe spelling hebben besloten geeft haar een internationaal cachet. Verbaas u niet over dat „Hollandse en Belgische", want het is goed, al ziet het er raar uit. Mochten er onder u zijn, die menen dat deze be reikte internationale overeenstemming een goed voorbeeld voor Amerika en Sovjet- Rusland zal zijn, om hun geschillen op te lossen, dan kan ik dergelijke grote ver wachtingen evenwel niet beamen. Hun ge schillen zijn namelijk nog moeilijker en ingrijpender dan die van de Hollandse deskundigen in spelling-zaken. Er zit zelfs meer aan vast. En wat zei de oude hospita? De mensen weten niet van toegeven. Hoogstens bestaat de kans, dat als het be richt van het machtige Hollands-Belgische besluit in de Pravda verschijnen mocht otahn Molotov ontbiedt en zegt: „Als wij onze Russische spelling eens gingen ver eenvoudigen? Er kunnen wel een paar medeklinkers uit, hier en daar. Hebben wij met ergens in Siberië een geleerde opge borgen, die daar zijn tijd mee kan zoek Het lijkt in Rusland nodiger dan de 56 jaar strijd bij ons waren. R. P. De Paus heeft gisteren de bisschop van «aarlem, mgr. J. p. Huibers, in audiëntie nivangen. Mgr. Huibers wordt midden oigende week van zijn reis naar Rome in naariem terug verwacht. Na Hoofddorp de Norgse „bloedploeg" Vo°i' het Bijzonder Hof in Assen werd e doodstraf geëist tegen de 26-jarige tim- Ajnsterdam, P. H. B., die des tijds deel zou hebben uitgemaakt van de "Norgse bloedploeg", welke vele sladht- e^s °nder de Drentse illegalen veroor- Wa flÜ' ^00r^ien was de verdachte in Ono'*WP »wer:kzaam" als landwachter. p Mei volgt de uitspraak. Het gordijn omhoog: Naar verluidt, zal luitenant-generaal Georgoei Koret.kof, sinds kort opperbevel hebber der Sovjet-Russische strijdkrachten op Noord-Korea, op 5 Mei een ontmoeting hebben met luitenant-generaal John Hodge, bevelhebber der Amerikaanse strijd krachten op Zuid-Korea. In Sovjet-Russi sche kringen is men van oordeel dat deze ontmoeting het voorspel zou kunnen zijn tot een hervatting der werkzaamheden van de gemengde Russisch-Amerikaanse com missie op Korea, waar generaal Marshall te Moskou op aangedrongen heeft. George Marshall, minister van Buiten- landsche Zaken der V. S. heeft in antwoord op een schrijven van Molotof van 19 April de Russische minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk verzocht te willen be vestigen, dat Rusland en de V.S. weder zijds instemmen met de voorwaarde, waar op die Russisch-Ameriikaanse commissie haar onderhandelingen over de unificatie van Korea zal hervatten. Deze commissie heeft haar werkzaamheden bijna een jaar gestaakt. In zijn brief van 19 April ver klaarde Molotof zich accoord met het Ame rikaanse voorstel, de commissie op 20 Mei weer bijeen te laten echter op voorwaarde, dat de Moskouse overeenkomst betreffende Korea „stipt uitgevoerd" zou worden. In zijn brief aan Molotof geeft Marshall ten einde misverstand te voorkomen, zijn uit leg van de woorden „stipte uitvoering". Hij verwijst naar zijn brief van 8 April, waarin Hedenmorgen om zes uur zijn de minis ter-president dr. L. J. M. Beel, de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. A. Jonkman, de financiëel-economische ad viseurs dr. H. M. Hirsohfeld en mr. H. Albarda, alsmede mr. Th. H. Bot van de afdeling voorbereiding van staatsrechte lijke hervormingen van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen van Schiphol naar Batavia vertrokken. Voordat hij in het vliegtuig plaats nam verklaarde dr. Beel dat de reis ongeveer drie weken zal duren. Behalve het bezoek aan Batavia staan ook bezoeken aan Ma kassar op Celebes en Pontianak op Bor neo op het programma. Voor zijn vertrek had dir. Beel nog een telegram ontvangen van de „Gemeen schappelijke Actie Nederlandse Vrouwen", waarin hem met klem verzocht werd, alle maatregelen te nemen voor de onmid dellijke vrijlating en het vervoer der ge ïnterneerden. Het telegram was onder andere onder tekend door de Nationale Vrouwenraad, de Ned. Ghr. Vrouwenbond, het R.K. Vrou wengilde, de U.V.V., de Bond van Platte landsvrouwen en de Katholieke Actie Vrouwelijke Jeuigd. De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Van Boetzelaer, zal optreden als minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim gedurende de af wezigheid van rar. Jonkman. De groente-invoer in Engeland stopgezet Vrees voor colorado-kever Met ingang van 14 Mei zal in Engeland een invoerverbod van bladgroenten van kracht worden, zodat de Nederlandse uit voer van deze producten de voornaam ste exportartikelen zijn radijs, sla, bloem kool en bospeen zal stopgezet moeten worden. Buiten de thans getroffen regeling val len vers fruit, als meloenen en druiven, als mede komkommers en tomaten. Het Engelse invoerverbod geldt niet slechts voor Nederland, doch ook voor de andere Europese landen, die groenten naar Engeland uitvoerden. Het verbod is uitgevaardigd in verband met het optreden van de Colorado-kever. Het was gebleken, dat in Engeland uit Frankrijk zendingen sla waren aangeko men, waarin de kever voorkwam. Het in voerverbod geldt voor het hele jaar 1947. De Engelse vrouw wordt thans in de moge\ lijkheid gesteld, dienst te nemen hij de marine-luchtvaartdienst in het kader van de vrouwelijke hulpcorpsen der W.R.N.S. Zij worden tewerkgesteld op de marine- luchtbases en krijgen zowel administratiej als technisch werk te doen. Dat zij zich door een indrukwekkende machinerie als deze vliegtuigmotor niet laten intimideren, blijkt wel uit de zelfverzekerdheid, waar mede zij het geval inspecteren. Of zou het een pose zijn?, hij voorstelde dat de commissie haar werk zaamheden zou hervatten volgens de be palingen van de Moskouse overeenkomst en „met inachtneming van het democra tische recht van vrijheid van menings uiting". Marshall bedoelt hiermede dat de Ko reaanse afgevaardigden van democratische partijen en sociale organisaties zullen wor den gehoord door de commissie bij de sa menstelling van een voorlopige regering voor Korea. Volgende week twee eieren In de bonnenlij st, die volgende week wordt bekend gemaakt, zal een bon voor twee eieren worden opgenomen. Deze bon- aanwijzing geldt voor alle leeftijdsgroepen. Prins Bernhard beschermheer Heemsteedse kampeerrally Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard over de internationale rally van kampeerders, die van 1 tot 10 Augustus gehouden wordt in park Groenen- daal te Heemstede ter gelegenheid van het achtste congres van de „International Fe deration of Camping Clubs". Zoals bekend zullen enige duizenden bui tenlandse toeristen-kampeerders aan deze rally deelnemen. Nederlandse obligatielening in de V.S.? De „New York Herald Tribune" schrijft, dat als gevolg van het succes van de uit gifte der Noorse lening van 10 millioen dollar de Amerikaanse beleggingsbankiers op het ogenblik ernstig het plan in over weging nemen om een obligatielening van de Nederlandse regering aan de markt te brengen. Er zou sprake zijn van een obli gatielening van 20 millioen dollar op be trekkelijk korte termijn. Vijfdaagse werkweek voor de Engelse mijnwerkers De werkweek van vijf dagen voor de Engelse mijnwerkers gaat Maandag a.s. in. Vandaaig waarschuwden de leiders van de National Union of Mineworkers er voor dat een verlaging der steenkoolproductie „catastrophaal voor het gehele volk zou zijn" en zij drongen er daarom op aan, dat ieder zijn best zou doen om dit te voor komen en daarmee de eis voor een werk week van vijf dagen en 'het stellen van nieuwe eisen te rechtvaardigen. „De toe komst van de mijnindustrie en geheel En geland is in uw handen. Wij weten, dat u niet tekort zult schieten". Een der wachters van de UNO, die de toegang tot de Algemene Vergadering in Flushing Meadow Park bewaken, controleert de toegangsbewijzen van de bezoekers, die op de publieke 'tribune de vergadering komen volgen. Kijk naar Hitieren reactionaire oorlog" ,Geen kolen voor De Russische schrijver Ilya Ehrenbourg heeft in de Prawda de waarschuwing uit gesproken dat het Amerikaanse volk aan het zelfde lot blootstaat als de Duitsers, indien het de anti-Sovjetleiders volgt. Hij sprak de beschuldiging uit dat de Ver enigde Staten „praten over vrede met een revolver op tafel" en zich op een nieuwe oorlog voorbereiden die tegen Rusland zou gaan. Hij waarschuwde de Amerikanen om naar Hitiers voorbeeld te kijken alvorens zij de „nieuwe fascistische kruisvaarders" zouden volgen. „Laat de gemiddelde Ame rikaan zich herinneren hoe de Duitse poging om in Rusland tussen beide te ko men, eindigde", aldus de Russische schrij ver. Geen kolen voor reactionaire oorlog. Alf Davies, president van de mijnwer- kersbond van Zuid-Wales, waarschuwde gisteren dat de Britse mijnwerkers nooit kolen zullen verschaffen voor een oorlog waarin Engeland met de Verenigde Staten tegen Rusland zouden gaan. „Zonder ko len en de bijproducten daarvan kan geen moderne oorlog gevoerd worden", zoo ver- Zal men ons later de dommen der twintigste eeuw noemen? Daviid Liliënthal, voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor de atoomenergie, heeft gisteravond het Amerikaanse volk gewaarschuwd, dat indien het vraagstuk van de atoomenergie niet oordeelkundig genoeg behandeld zou worden, men zich geen zorgen meer hoefde te maken over de bespotting door 'het nageslacht, daar er misschien geen nageslacht zou zijn. Liliënthal noemde de atoomenergie een zeer groote vooruitgang van de wetenschap en van vitaal belang voor de veiligheid en verdediging der landen. „Nimmer tevoren in de krijgsgeschiedenis is er een wapen geweest, dat zulke verwoestende uitwer kingen had. Het is misschien de eerste keer ,dat een overwinnaar een zo'n mach tig wapen bezit, dat hij het tot elke prijs moet verbergen. Daarom heeft de Ameri kaanse atoomcommissie zulle een ver schrikkelijke verantwoordelijkheid. De internationale toestand maakt ge heimhouding noodzakelijk. Wij moeten ons, hoe dan ook, aanpassen aan de om standigheden. Als evenwel geleerden niet in staat zijn, samen te komen voor het vergelijken van aantekeningen, ideeën en resultaten, gaat er veel voor de weten schap verloren. Over enkele eeuwen zou men ons kunnen beschouwen als de domme mensen van het midden der 20ste eeuw, die nadat zij een grote uitvinding hadden gedaan, geen verstand genoeg hadden om te beseffen, wat deze uitvinding voor de mensheid zou kunnen betekenen, geen ver stand genoeg hadden om deze uitvinding ter bevordering van het welzijn der mens heid te gebruiken". Explosies en slachtoffers Bij een ontploffing in een gieterij te Bres cia (Italië) zijn vijf mannen gedood en vijftien ernstig gewond. Een gehele vleugel van de gieterij werd vernietigd en in de omtrek braken van honderden huizen en winkels de ruiten. De ontploffing, die een schade van naar schatting tien millioen lire veroorzaakt heeft, is vermoedelijk ontstaan doordat zich onder het oude oorlogsmate riaal, dat gesmolten zou worden, een nog niet ontplofte granaat bevond. Een explosie in een staalfabriek in New castle in de Amerikaanse staat Delaware heeft vele slachtoffers geëist, klaarde hij op de jaarlijkse vergadering van de bond, „de mijnwerkers van Enge land zullen nooit kolen verschaffen voor zulk een reactionaire oorlog". Davies deed een beroep op premier Attlee om zijn re gering zo te reorganiseren dat „een cor recte politiek gevoerd kan worden". Hij zeide dat de ministers, die een compromis sluiten met het grote zakenleven, uit de regering moeten en dat verse krachten uit de arbeidersrangen op de sleutel-posi ties gezet moeten worden. Het woord is aan. Comtesse Diane: Wat is schoner dan de schoon heid? De lelij-kheid die zich doet vergeten. Italiaanse Constituerende Ver gadering werd onparlementair Gistermiddag is in de Italiaanse Consti tuerende Vergadering een handgemeen ont staan tussen communisten aan de ene zijde en afgevaardigden van de partij „Uomo Qualunque" en de monarchisten anderzijds. Dit rumoer ontstond, toen bij het ter sprake komen van de schietpartij bij Paler mo, waarbij 8 personen werden vermoord, uiterst links en uiterst rechts elkaar ervan, beschuldigden deze aanslag te hebben ver oorzaakt. De discussie ging snel over tot een gevecht, waaraan een dertigtal afge vaardigden deelnam. Nadat de rust was hersteld, werd een motie van solidariteit met de Siciliaanse bevolking aangenomen. Naar Reuter-ANP meldt, werd te Rome door de Kamer van Arbeid een oproep ge daan om, vanwege de mooi-d bij Palermo het werk twee uur neer te leggen. De Franse premier Ramadier heeft gis teren in de Assemblée een laatste beroep gedaan op de communistische ministers, om de eenheid in het kabinet te bewaren en de ministeriële solidariteit te handha ven, want „het lot van de republiek staat op het spel", zo riep de premier uit. Aan het slot van de vergadering, die het toneel van heftige redevoeringen was geweest, stelde Ramadier de vertrouwenskwestie, waarover Zondag zal worden gestemd. De communisten wensten zich er niet over uit te laten, of zij morgen voor of te gen zullen stemmen, als de vertrouwens- motic aan de orde komt- Wel kan als vast staand worden aangenomen, dat de com munistische ministers niet zullen aftreden. In zijn rede tijdens de vergadering heeft Ramadier herinneixl aan de belofte der vakbeweging, niet voor Juli verandering in de lonen te eisen. Een val van de franc zou de import ernstig in gevaar brengen. Duclos, de communistische voorzitter der Assemblée, betoogde hierna dat de econo mische politiek der regering moet worden herzien, daar de daling van het prijspeil langzamer is gegaan dan de regering voor zien had. GEEN KRANT OP 5 MEI Wegens de Nationale Feestdag zal dit blad op Maandag 5 Mei niet verschij nen. Onze kantoren zullen op die dag gesloten zijn. Besprekingen over de Economische Unie Vijf Nederlandse ministers, de heren C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, dr. G. W. M. Huysmans. S. L. Mans- holt, ir. H. Vos en prof. P. Lieftinek, res pectievelijk ministers van Buitenlandse Zaken, Économische Zaken, Landbouw, Verkeer en Waterstaat en Financiën, be nevens vier Luxemburgse ministers, res pectievelijk minister-president en mi nisters van Buitenlandse Zaken, Landbouw en Economische Zaken, zijn gisteren te Brussel aangekomen. Zij werden door de Belgische premier en minister van Buiten landse Zaken, Spaak, op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. Hiei-na werd een vergadering gehouden, gewijd aan het onderzoek der Nedei-lands- Belgisch-Luxemburgse economische unie en in het bijzonder aan de amendementen op de conventie van 5 September 1944 Bovendien werd de landbouw- en nijver- heidspolitiek der drie landen in het kader der gemeenschappelijke belangen bestu deerd, alsmede een basis-reglement van het aanstaande handelsaccoord tussen Ne derland en de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie. Tezelfdei-tijd kwamen de deskundige ambtenaren der drie landen op hetzelfde ministerie in vergadering bijeen. Tussen beide vergaderingen bestond de gehele middag nauw contact. Na afloop verklaarde prof. Keesing, ad viseur van het Nederlandse ministerie van Financiën dat de besprekingen in de meest vriendschappelijke sfeer waren verlopen. Naar hij verder mededeelde, zullen de mi nisters op deze conferentie de grote lijnen van het toekomstige handelsaccoord tussen de drie landen uitstippelen, die daarna Haarlemse drukker vervalste bonnen Voor de economische politie-rechter in Haar lem stond Vrijdag de typograaf P. J. Z. terecht, aan wie vervalsing van driehonderd suikercou- pures en driehonderd botercoupures van vijf entwintig kilo per stuk ten laste was gelegd. Verdachte gaf het ten laste gelegde in zijn geheel toe en vertelde, dat hij als beloning een derde van de opbrengst zou krijgen. De officier van justitie was van oordeel, dat dit feit zeer streng gestraft behoorde te wor den, omdat de handel in bonnen voor het grootste deel met valse bonnen bedreven wordt en eiste één Jaar gevangenisstraf, zes maanden rijkswerkinrichting en vijfduizend gulden boete. De verdediger mr. A. D. P. V. van Löben Seis wees op de moeilijke financiële omstan digheden van verdachte, die een kleine druk kerij bezit en met moeite het hoofd boven water kan houden en pleitte clementie. De politierechter, mr. Bijleveld, veroordeelde Z. tot een gevangenisstraf van zes maanden, anderhalf jaar rijkswerkinrichting en vijfdui zend gulden boete. door de technische commissies in détails zullen worden uitgewerkt. Prof. Keesing verklaarde, dat de bijeen komsten der ministers van Nederland, Bel gië en Luxemburg een periodiek karakter zullen gaan dragen. Vandaag zijn de besprekingen voortge zet. Europa's wederopbouw zal worden besproken in Genève De nieuwe economische commissie voor Europa der UNO, welker eerste doel is hulp voor de economische wederopbouw van Europa, opent heden te Genève haar eerste zitting. De achttien landen zijn alle, met uitzondering van de V. S., Europese landen. Een der eerste kwesties waarover die commissie een besluit moet nemen, is welke der huidige werkzaamheden van de Europese steenkoolorganisatie voor de orga nisatie van het'Europees binnenlands ver voer en de economische noodraad voor Europa kunnen worden beëindigd en welke kunnen blijven bestaan. Men hoopt, dat de meeste, zo niet alle, werkzaamheden der drie organisaties door de commissie kunnen worden overgeno men. De staking bij de Ren aultf abrieken, die aanleiding was tot de regeringscrisis, zal worden voortgezet. Employés van de Renaultfabrieken heb ben dat bij stemming besloten. 11.354 waren voor en 8.015 tegen voortzetting. In totaal staken er ongeveer 30.000 arbei ders, van wie er slechts 21.000 aan de stemming deelnamen. Ruim 1500 stemmen werden blanco uitgebracht of waren on geldig. In navolging van de Renaultfabrieken heeft de vakvereniging van arbeiders in de ijzer- en staalindustrie, die 300.000 le den telt en waarin de communisten grote invloed hebben, besloten onmiddellijk een verhoging van 10 frs. per uur op de pro ductiepremies te eisen. De eis zal aan de werkgevers worden voorgelegd en Dinsdag, wanneer hun beslissing bekend is, zal wor den overwogen hoe te handelen. Naar wordt aangenomen, zal een afwijkende houding van de werkgevers leiden tot een algemene staking van de 300.000 staal- arbeiders in Parijs en omstreken. PARIJSE BANKEN HEDEN GESLOTEN. Alle banken te Parijs zullen heden ge sloten zijn hangende de regeling van de eis van de bankbedienden om een vijfdaagse werkweek, aldus een mededeling van de Franse regering. In het stadion van Florence in Italië werd onlangs een parade van historische cos- tuums uit verschillende tijdperken gehou den, ter opluistering van een ontmoeting tussen de Italiaanse en Zwitserse nationale voetbalteams. Dank zij deze imposante demonstratie van Italiaanse cultuur wonnen de Italianen met 52. Meningsverschillen over te leveren contingenten en plaatsen van legering Uit welingelichte kring wordt vernomen, dat in het rapport van de militaire staf commissie der UNO, dat gisteren aan de Veiligheidsraad werd voorgelegd, de grote meningsverschillen der vijf grote mogend heden ten aanzien van de toekomstige leger macht der UNO tot uiting komen. De Sovjet-Unie is van mening, dat de vijf grote mogendheden in gelijke mate moeten bijdragen wegens de gelijkheid der verantwoordelijkheid. Frankrijk staat op het standpunt, dat elk land moet bijdragen in verhouding tot zijn militaire macht. Wat de kwestie der garnizoenen betreft is de commissie in drie groepen verdeeld. Engeland, de V.S. en China willen, dat de troepen overal moeten worden gestation- neerd, waar de deelnemende landen wettige toegang hebben. Volgens de Sovjet-Unie moeten de garnizoenen worden gelegerd in nationaal gebied en voormalig vijandelijke Stille tocht Bloemenclaal Men verzoekt ons, er op te wijzen, dat de stille tocht naar de Erebegraafplaats door de inwoners van Bloemendaal niet om 21.15 uur vanavond begint, zoals wij abu sievelijk vermeldden, maar om 19.15 uur, dus om kwart over zeven. landen. Frankrijk wil, dat er ook troepen zullen worden gelegerd in landen der UNO, waaiTnee men een vrijelijk aangegaan ac coord heeft gesloten en in de nationale en onder beheerschap staande gebieden. Frankrijk is voorts van mening, dat de strategische zönes door de strijdkrachten der UNO moeten worden bezet. ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M I. In de Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Plaatselijk ochtendmist, overigens wis selend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien Matige wind tus sen Oost en Zuid. Hogere temperatuur. 4 Mei: 5.07 uur. onder 20.08 uur 19.26 uur. onder 5.06 uur 5 Mei: 5.05 uur, onder 20.10 uur 20.42 uur. onder 5-21 uur (Volle maan) 6 Mei: uur, onder 20.12 uur Zon op Maan op Zon op Maan op Zon op Maan op 21.55 uur, onder 5 40 uur AJUJQOOLtMXXO

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1