De vooruitzichten zijn onzeker voor België-Nederland Ook werk voor mmder-valide arbeiders Tennisspel is sneller geworden 11 Mei Moederdag bloemendag ZATERDAG 3 MEI 1947 \/OOR DE TWEEDE KEER na de be- vrijding trekt het Nederlands elftal Zondag naar Antwerpen en opnieuw zijn wij benieuwd, of de Belgen er in zullen slagen de eerste overwinning na de her vatting van de serie wedstrijden te beha len. Steeds wordt verondersteld, dat de Rode Duivels sterker zijn en dat zij de beste kansen hebben, doch de resultaten zijn ten gunste van de Nederlanders uit gevallen. In 1946 waren de uitslagen Ne derlandBelgië 63 en BelgiëNeder land 22 en op Tweede Paasdag behaalde de Oranjeploeg een overwinning van 21. Na de overwinning in het Olympisch Stadion, welke niet geheel verdiend was, is nog een oefenwedstrijd tegen Hudders- field Town gevolgd. Het verloop was te- teleurstellend. Weliswaar telde de ploeg enkele invallers, maar het spel viel tegen. Zoals te verwachten was, is er in de ploeg één wijziging gebracht. Drager zal de rechtsbuiten plaats bezetten ïin plaats van Lakenberg, hetgeen een versterking genoemd mag worden. Deze speelt immers in zijn club middenvoor en is dus minder geschikt, om als indernationaal een bui tenplaats te bezetten. Van Drager zal meer kracht uitgaan. Mogelijk letten de Belgen meer op hem dan op Wilkes, waar door deze gelegenheid krijgt gevaarlijk door te breken. In het Stadion werd hij steeds bewaakt. In de lijst der reserves is een wijziging gekomen. Van Onselen van VSV en Schij- venaar van EDO zijn o.a. uitgenodigd de reis naar de Sinjorenstad mee te maken. Mogelijk krijgen zij in de toekomst nog eens kans de oranjetrui te dragen. Te begrijpen is het, dat de Belgen er alles op zullen zetten een overwinning te boeken. Een gelijk spel en twee nederlagen na de bevrijding zijn geen fraaie resulta ten en daarbij komt nog, dat de Belgen van mening zijn, dat db scheidsrechter in de. laatste wedstrijd ten onrechte een doel punt heeft afgekeurd. In technisch opzicht kunnen de Belgen beter zijn, maar of zij tegen de geestdrift der Oranjeploeg opkunnen, moet weer afgewacht worden, De Belgische ploeg is na de strijd in Amsterdam enigszins gewijzigd. Ver- cammen zal nu spil spelen. Hij staat even eens bekend als een goede „stopper", zo dat Roozen een lastige tegenstander tegenover zich krijgt. Anoul vervangt Chaves, die tegen de Nederlandse ploeg geen goede indruk vestigde. Zijn opvolger daarentegen was de laatste tijd bijzonder op dreef en daarom heeft de keuze-com missie hem opgesteld. Wat zal het resultaat morgen worden? De vooruitzichten zijn onzeker. In ieder geval kan venvacht worden, dat de elf tallen zich geheel zullen geven en fel om de overwinning zullen strijden. Van der Linden valt uit Naar wij vernemen, zal de rechtsback en tevens aanvoerder van het Nederlands elftal, Van der Linden, Zondag tegen Bel gië op dokters advies niet spelen. Zij" vervanger is nog niet aangewezen. Paardensport Harddraverij te Hillegom Voor het eerst sinds vele jaren is te Hillegom weer een harddraverij op de korte baan gehou den. Niettegenstaande het koude weer waren er veel toeschouwers. De uitslag was: 1. Dutch Hanover; 2. Allouez; 3. Fiile de Flandres; 4. Gui Hanover. Deze harddraverij is gehouden ter gelegenheid van de feestweek. Des avonds was ër een feestavond in 't Hobahohuis aan de Van Tetslaan, die ook weer de belangstelling van velen trok. NEDERLAND KRAAK (Stormvogels) VAN BUN (MW) STROKER (Ajax) DRaGER (Ajax) WILKES (Xerxes) MöRING (Enschedé) ROOZEN (Haarlem) DE VROET (Feyenoord) RIJVERS BERGMAN (NAC) (Blauw Wit) Scheidsrechter Wiltshire (Engeland) THIRIFAYT ANOUL (Charleroi) (Luik) DEBUCK (Eendracht) PANNAYE (Tilleur) DECLEYN (Mechelen) VERCAMMEN (Lyra) AERNOUDTS (Berchem) DAENEN COPPENS LEMBER ECHTS (Meóhelen) (Mechelen) PUTTART (Un. St.Gilloise) Een ivetsontwerp dat perspectieven opent" zoo zei de heer E. P. Schuyt, hoofd van de „Nazorg" te Haarlem (Tilleur) BELGIë Zwemmen Kring Haarlem sterker clan Den Haag Donderdagavond is te Delft een tweekamp gehouden tussen de kringen Den Haag en Haarlem. Tijdens deze wedstrijden zijn de zwememrs(sters) van kring Haarlem er in ge slaagd na een enthousiaste strijd kring Den Haag te verslaan. Het minieme verschil van 3.3 punt bewijst, hoe fel er gestreden is. De uitslagen waren als volgt: 50 m. borstcrawl meisjes: 1. J. v. Waard (Haarlem) 30.4 sec.; 2. M. Marsman (Haarlem) 32.4 sec.; 3, M. Steijger (Den Haag) 32.8 sec. 50 m. schoolslag jongens: 1. H. Boeree 36.4 sec.; 2. R. Solkamans 39.4 sec.; 3. A. Donker, allen Haarlem 40.4 sec. 50 m. rugslag meisjes: 1. G. Kropff (Den Haag) 38.7 sec.; 2. J. v. Waard (Haarlem) 40.2 sec.; 3. N. ICint (Den Haag) 42.3 sec. 50 m. borstcrawl jongens: 1. R. Bollen 30.2 sec,; 2. LI. Loo beiden Den Haag 31.3 sec.: 3. G. Maassen (Haarlem) 32.4 sec. 50 m. schoolslag meisjes: l. W. Eysker (Haar lem) 42 sec.; 2. T. Smol (Den Haag) 43.5 sec.; 3. L. Wensing (Haarlem) 43.8 sec. 50 m. rugslag jongens: 1. H. Loo (Den Haag) 36.6 sec.; 2, C. Wislcer (Haarlem) 39.2 sec.; 3. H. Meier (Den Haag) 39.4 sec. 100 m. borstcrawl heren: 1. L. v. d. Berg (Den Haag) 1 min. 6.4 sec.; 2, M. Boon (Haar lem) 1 min. 7 sec.; 3. H. Smits (Den Haag) 1 min. 7.1 sec. 100 m. rugsl. dames: 1. G. Overvoorde 1 min. 24.9 sec.; 2. G. Kropff (beiden Den Haag) 1 min. 25 sec.; 3. J. Wisker (Haarlem) 1 min. 26.7 sec. 400 m. borstcrawl heren: 1. F. Smol 5 min. 24.3 sec.; 2. Ch. Razoux Schultz (beiden Den Haag) 5 min. 27.6 sec.; 3. J. Overeem (Haarlem) 5 min. 35.4 sec. 3 x 50 m. wisselslagestafette meisjes: 1. Haar lem in 1 min. 56.6 sec.; 2. Den Haag 1 min. 56.8 sec. 3 x 50 m. wisselslagestafette jongens: l. Haar lem l mm. 47.2 sec.; 2. Den Haag 1 min. 50 sec, 100 m. schoolslag dames: 1. N. Turkenburg 1 min. 29 sec.; 2. A. v. Wijk 1 min. 31 sec.; 3. M. Proper (allen I-Iaarlem) 1 min. 31.5 sec. 100 m. rugslag heren: 1. F. Maas 1 min. 13.8 sec.; 2. J. Hoekstra (beiden Haarlem) 1 min. 17 sec.; 3. H. Smits (Den Haag) 1 min. 17.6 sec. 100 m. borstcrawl dames: 1. J. v. Waard 1 min 12 sec.; 2. M. Marsman 1 min. 12.6 sec.; 3. I. Smit (allen Haarlem) 1 min. 17 sec. 100 m. schoolslag heren: 1. H. Rademakers (Den Haag) 1 min. 21.2 sec.; 2. J. Lablans (Haar lem) 1 min. 22 sec.; F. Knierum (Den Haag) 1 min. 22 l sec. 10 x 50 m. borstcrawl dames: 1 Haarlem 5 min. 49 sec.; 2. Den Haag 5 min. 50 sec. 10 x 50 m. borstcrawl heren: 1. Den Haag 4 min. 55.2 sec.; 2. Haarlem 4 min. 56.5 sec. Waterpolo: Den Haag—Haarlem (diames) 13. Den 1-Iaag—Haarlem (heren) 31. Puntentelling: Haarlem 4489 punten, Den Haag 4492.3 punt. Dammen Jubileum Haarlemse Damclub Aan de vooravond van haar 40-jarig bestaan organiseert de Haarlemse Damclub grote groeps wedstrijden voor de Haarlemse tweede- en derde-klassers. Door de feestcommissie en het bestuur der H. D. C. zijn fraaie prijzen beschik baar gesteld ln de vorm van eer, lauwertak, medailles en damwerken. Er wordt gespeeld in groepen van zes spelers, waarvan de hoogst- aankomende uit Iedere groep in de finale bomt, Deze wedstrijden vangen op 2de Pinksterdag aan. Inschrijvingen worden ingewacht bij de lste secretaris, de heer P. II. Meure, Overtonweg 20 te Haarlem-N. tot uiterlijk 19 Mei aanstaande. Gymnastiek Turnkampioenscliappen De deelneming aan de persoonlijke kampioen schapswedstrijden van het KNGV. die Zondag in Groningen worden gehouden, is door beper king van de toelating in getal niet bijzonder groot, maar alle bekende turnsters en turners hebben zich aangemeld. Bij de dames vormt de Amsterdamse mevrouw G. ,1. HeilBonnet een klasse apart, zodat deze wel weer met de eer zal gaan strijken, maar bij de heren zal de strijd om de bovenste plaats bijzonder fel zijn, want behalve de kampioen 1946. G J. Wiet-I haar van de G.V. Heemstede, zijn er minstens 10 turners, die op het kampioenschap kans hebben. Er moet gestreefd worden naar vaart onder controle Het tennisseizoen is weer begonnen en tallozen trekken naar de banen, welke in de afgelopen winter meer geleden hebben dan andere jaren. Ge lukkig is er in het materiaal een ver betering waar te nemen, maar met de schoenfabricage is het minder gunstig gesteld. Voor serieuze beoefenaars(sters), die reeds voor de oorlog speelden, staat een belangrijke periode voor de deur. In het spel is immers een verandering ontstaan, welke afgestemd is op snelheid. Uit inter nationale ontmoetingen van het vorig jaar kwam reeds tot uiting, dat spelers snelle resultaten trachtten te bereiken. Het is dan nodig, dat er nogal wat risico's ge nomen moeten worden. Het rustige ma noeuvreren, waarbij de speler zich rustig voorbereidt, om uit een gunstige positie te scoren, komt dan natuurlijk in gedrang. Toch is het te verwachten, dat deze spel wijze op de rode velden terug zal ke ren. Het spel is immers gebaseerd op vast heid, waarbij dan snelheid komt. Meer en meer wordt gestreefd naar vaart, maar vaart alleen heeft geen zin, als er geen controle bij komt. Het bereiken van dit ideaal houdt weer ten nauwste verband met de ontwikkeling van de techniek. Om een goede techniek te verkrijgen, is het van belang rekening te houden met de regel, welke voor alle balspelen geldt „Keep your eye on the ball". Een speler moet zich op de bal concentreren. De geest en het oog mogen dan niet in de ruimte zweven. Van groot belang is het ook, dat een ten nisspeler over fantasie beschikt- Tevoren bouwt hij een schema op, dat neerkomt op het uitbuiten van de relatief zwakke plek ken in het spel van zijn tegenstander. Na veel wedstrijdspel zal het beantwoorden van de opzet van de speler aan de an dere zijde van het net onbewust geschie den. Het is niet alleen noodzakelijk kijk op de bal te hebben, maar ook het inne men van de juiste plaats is belangrijk. De bewegingen van zijn tegenstanders worden nauwlettend nagegaan en de speler moet kunnen zien in welke richting de bal ge slagen zal worden. Vaart onder controle. Om vaart onder controle te bereiken is het nodig een goede uitgangshouding aan te nemen en uit de bewegingen der tegen partij te zien, wat er gebeuren gaat. Weet de speler waar de bal zal komen, dan moet hij vooral zorgen er niet te dicht bij te zijn op het ogenblik, dat hij zelf toe slaat. Staat hij te dicht bij de bal. dan kan immers het krampachtig slaan vol gen, dat voor een toeschouwer prettig is, om te zien. De arm moet zich vrij langs het lichaam kunnen bewegen en de zwaai moet de speler niet uit het evenwicht doen geraken. Het is zaak het niet in kracht te zoeken, maar in de juiste toe passing van kracht. Men make gebruik van de in de zwaai liggende krachten. Om zich op dit onderdeel te bekwamen verdient het voor beginnelingen en voor hen, die niet tevreden zijn over hun slagen, aan beveling tegen rustig aankomende ballen aan te slaan en wel zodanig, dat het racket, dat zoo los mogelijk vastgehouden moet worden, als het ware tegen de bal slingert- Men vergete evenwel niet naar de bal te kijken en dan zal men bemer ken, dat de slag veel sneller gaat. De slag wordt ingeleid en geëindigd door een draaiing, die vooral in de romp een rol vervult. Het is begrijpelijk, dat de voeten contact met de grond moeten houden. De stand moet zo zijn. dat de draaiing niet gehinderd wordt en het evenwicht niet verloren gaat. De zwaai zelf, evenals de bewegingen van het lichaam moeten vloeiend worden uitge voerd. zonder plotselinge rukken en krampachtig trekken. Wil een speler dat bereiken, dan moet hij heel rustig begin nen te oefenen, om dan naar mate het ge bruik van het lichaam en de ontspanning beter gelukken, geleidelijk sneller te gaan bewegen en te slaan. Meestal is een be oefenaar ongeduldig. Hij wil liever partij tjes of wedstrijden spelen. De zwaai. De zwaai van het racket wordt uitge voerd met een lus, zoals dat populair heet- Men begint de slagbeweging te maken zonder een bal, eerst langzaam en dan sneller en daarbij lette men op de romp- clraaiïng. Voor de zwaai begint, verplaatst de speler de voeten en hij neemt de dwarsstand aan. Het slaan tegen de bal geschiedt lopend. De speler zorge, dat de voeten en het lichaam zich kunnen bewe gen tegen de richting van de aankomen de bal in. Daarbij moet het lichaam zich voorover neigen, als het ware gaan han gen in voorwaartse richting. Zoowel het bracht en aangezien de draaiing aan de makkelijk gaan. Met de rompdraaiïng wordt het lichaamsgewicht naar voren ge bracht en aangezien de draaiing aan den slag vooraf gaat, zal ook het lichaamsge wicht naar voren zijn, voordat de sla^ wordt uitgevoerd. Gaan de bewegingen vloeiend en is het accent van de beweging de eigenlijke klap tegen de bal goed geko zen, dan spreekt men, als er tenminste een goede afwisseling is tussen spanning en ontspanning tijdens den slag, van een rhyth- mische beweging. Dit is mogelijk, als de speler op het ogenblik van het raken van de bal er niet te dicht bij staat. Tijdige voorbereiding is het geheim, om de moei lijkheden te overwinnen. De speler moet er voor zorgen, dat de slagen niet doelloos zijn en dat hij kan- richten- Dit laatste ontstaat door het gevoel en door te den ken aan de plaats, waar de bal terecht moet komen. Door naar de plaats te kij ken, zal de tennisspeler de bal niet ra ken. Hij legt zich dus toe op het maken van vloeiende bewegingen en het mikken bij iedere slag. Als op die wijze geoefend wordt, zal het met het spel steeds beter gaan. C. M. M. CONSTANDSE. Sport in het kort BILJARTCLUB „HOF VAN HOI.LAND". Opgericht is de biljartclub ..Hof van Holland", die haar clubavonden houdt op Dinsdagavond in hotel „Hof van Holland" aan de Grote Markt. Het aantal leden bedraagt 20. Het bestuur is als volgt samengesteld: S. Langenberg, voor zitter, J. F. Nobels, secretaris en H. van Koer- sel, penningmeester. De club zal zich aansluiten bij de Ned. Biljartbond. Regeringsambtenaren inlndië klagen steen en been Geen der toezeggingen in de praktijk verwezenlijkt „Men kan vrijwel geen regeringsamb tenaar spreken die in kort verband naar lradië is gegaan, die niet zijn ontevreden heid te kennen gaf over de materiële om standigheden, waaronder hij leeft, van zijn desillusie ten aanzien van de geestelijke voorwaarde, waaronder hij moet werken blijken gaf" aldus verklaarde de heer J. de Groot, voorzitter van de onlangs opge richte organisatie van regeringsambte naren te Batavia aan Aneta. „De organi satie beoogt de in Nederland gedane toe zeggingen op gebied van de huisvesting, gezinshereniging en betaling van de uit- rustingskosten verwezenlijkt te krijgen. De heer De Groot zei, dat de algemene geest van ontevredenheid onder de re geringsambtenaren heeft geleid tot de oprichting van de organisatie. In de praktijk zijn de te Nederland gedane toe zeggingen niet verwezenlijkt. De onte vreden stemming trad zo duidelijk naar voren, dat herhaaldelijk groepjes ambte naren plannen opperden het werk neer te leggen. De heer De Groot verklaarde voorts, dat het belangrijkste punt van deze kwestie is, dat men vrijwel algemeen ten onrechte de bestuursleiding alhier verantwoordelijk stelt voor de ondervonden teleurstellingen. Menige brief naar huis bevatte een serie klachten en veel werd geroddeld tegen personen en instanties. „Thans zijn wij met een gedocumen teerde enquête bezig en ongetwijfeld zul len van hoger hand onmiddellijk pogingen in het werk worden gesteld verbetering in de toestand aan te brengen. Mocht onver hoopt verbetering uitblijven, dan bestaat het voornemen, dat in Nederland door de achtergebleven vrouwen een actie zal worden ondernomen, aldus de heer De Groot. Naar aanleiding van de aankondiging van de regering, dat een aantal vrouwen met de Sibajak naar Indië tè&n ver trekken, zeide de heer De Groot, dat dit een onelegante oplossing is, maar dat de meeste vrouwen gaarne bereid zullen zijn het offer, om met een troepentransport schip te gaan, te brengen. Spel met vuur Een vijfjarig kind speelde in een van paksiro gebouwde boerenschuur in 's Heerhendriks- kinderen (Zeeland) met lucifers met het nood lottige gevolg, dat de schuur, die niet verze kerd was. geheel afbrandde. Vier koeien kwa men om en de vrouw van de eigenaar, die probeerde het vee te redden, liep ernstige brandwonden op. RUST OP DE FRIESE MEREN. De Provinciale Vereniging voor Vreem delingenverkeer in Friesland heeft het plan opgevat een actie te voeren voor rust op de Friese meren. Lawaaierige muziek en rondvaartboten met een jolijtmakende me nigte bederven de sfeer op de Friese wa teren. Onze lezers kennen de strekking van het wetsontwerp van minister Drees om overheidsinstellingen en particuliere werk gevers te verplichten minder-valide ar beiders in dienst te nemen. Bedrijven die met 20 man of minder werken zijn vrij gesteld. Het is niet omschreven hoe groot het percentage moet zijn, maar er wordt gerekend op 1 minder-valide op 50 andere arbeiders. De heer E. P. Schuyt, hoofd van de „Na zorg" te Haarlem voor geestelijk en licha melijk onvolwaardigen was met dit wets ontwerp ingenomen. Het stemt hoopvol en opent perspectieven. Het uitgeschakeld zijn uit het arbeids proces is voor de mens schadelijker dan de verminking of ziekte, en de beste therapie tegen vele kwalen is dan ook arbeid. Vandaar dat de Vereniging „Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten"; de afdelingen Bijzondere Bemiddeling der Gewestelijke Arbeidsbureaux en de ge meentelijke Nazorgdiensten in het bij zonder opkomen voor arbeid voor de on volwaardigen. Niet ontkend kan worden, dat in het verleden de animo voor dergelijke plaat singen en bij de werkgever en bij de valide werknemer niet bijzonder groot was. Men vreesde voor extra moeilijkhe den: minder productie en loondruk. Daartegen zijn thans in het wetsont werp waarborgen opgenomen, zodat nu verwacht wordt dat van beide groepen medewerking zal komen. De oorlog 19401945 heeft het leger der onvolwaardigen met duizenden oorlogs slachtoffers vermeerderd en deze minder validen vragen in het bijzonder onze aan dacht. Daar zij volwaardig waren en geestelijk niet geremd, laat het zich aanzien, dat velen van hen bij juiste plaatsing spoedig weer normaal mee kunnen. Als het departement van Sociale Zaken voor deze oorlogsslachtoffers de naam on volwaardigen te hard voelt klinken en lie ver spreekt van: minder-validen, is dit verklaarbaar, doch een dergelijke schei ding is eenvoudig niet door te voeren voor alle groepen van geestelijk- en lichamelijk misdeelden. Haarlem heeft zoo zei de heer Schuyt betrekkelijk weinig oorlogs-invaliden. Met enkele tientallen zal het wel ophou den. Dit is anders in de gebieden waar zwaar gevochten is of die veel van bom bardementen geleden hebben, want onder de oorlogsinvaliden rekent men niet alleen soldaten, maar ook burgers. Anders is het met de groep lichamelijk- gebrekkigen. Indertijd is te Haarlem een onderzoek ingesteld dat uitwees, dat 1% der bevolking lichamelijk gebrekkig is. In totaal dus 1500 op een bevolking van ruim 150.000. Maar het aantal mannelijke personen van 15-60 jaar is vermoedelijk niet hoger te stellen dan 400. Gelukkig is daarvan een vrij groot aantal reeds thans in het arbeidsproces opgenomen. Velen hebben zich zelf zo goed aangepast, dat zij normale lonen verdienen. Het zou een weldaad zijn als ook voor de lichame lijk gebrekkigen, die thans nog aan de kant staan, werk gevonden kon worden. Hel zal nodig zijn, dat Sociale Zaken, ge durende de tijd dat minder.validen en li ch amelij k-geb rekklgen hun opleiding krijgen, een toeslag op de lonen betaalt. De groep geestelijk onvolwaardigen is nog groter. Ook daar zijn mannen onder die zeer goed opgeleid kunnen worden voor eenvoudige arbeid. De gemeente Haarlem heeft door het plaatsen van vele onvolwaardigen bij „Hout en Plantsoenen" reeds goed werk verricht. Toch zal er een grote groep van on volwaardigen overblijven, die noch bij de Overheid noch bij particuliere bedrijven ondergebracht kan worden. Hier zullen aparte arbeidsinri oh tingen voor ingesteld moeten worden, zoals Haarlem die in het klein reeds kent aan de Botermarkt. Dat nu wettelijk plaatsing van minder validen bij Overheid en particuliere be drijven geregeld zal worden, stemt zoals gezegd hoopvol, doch moeilijkheden zuilen er zeker nog komen. Immers hoe zal men hierop b.v. reage ren? Zullen er alleen zeer ondergeschikte plaatsen of eenvoudig werk beschikbaar gesteld worden, zodat dit arbeid zonder arbeidsvreugde met vele mutaties wordt? Of zal, dank zij samenwerking, de juiste man op de juiste plaats komen met gelijk waardige kansen op een goede positie? zo besloot de heer Schuyt. Ook de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem verwacht van deze wet een gunstige werking. Voorlopig zal het aantal plaatsen dat beschikbaar komt nog beperkt zijn. Voor Haarlem schatte de directeur het op enige hon derden. Een bedrijf als de Centrale Werk plaats, waar 1200 man werken, zal bijvoor beeld voor 24 plaatsen moeten zorgen. Ook in de gemeente Velsen zullen bij de grote industrieën nog al wat plaatsingsmogelijk heden komen. De Hoogovens met 4000 man moeten rekenen op 80 plaatsen. Voorlopig zullen voor plaatsing (als de wet is aangenomen) alleen de oorlogs invaliden en de lichamelijk gebrekkigen aangenomen worden. Misschien zal het mogelijk zijn in de toekomst het percen tage (thans op 2 gesteld) wat op te voeren. In Engeland heeft men op dit gebied al enige ervaring en daar kan reeds worden overgegaan tot verhoging tot 3 De Marine werd 180.000 lichter In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in het gebouw van het ministerie van Marine aan de Hoge Nieuw- straat te 's-Gravenhage. De daders ver schaften zich toegang via een garage, waarna een vêrbindingsdeur werd open gebroken, zodat zij in het gebouw konden komen- Vervolgens gingen de inbreker; naar de kamer van de kassier, waar een brandkast werd geforceerd. Vermist wordt een bedrag van t' 180.000, welk bedrag ge deeltelijk bestond uit nog uit te betalen salarissen aan gedemobiliseerden. De poli tie stelt een uitgebreid onderzoek in. Bloemen voor heldcngraven De centrale bloembollencommissie heef; 25000 bloemen ter beschikking gesteld van het oorlogsgravencomité. Dit heeft op zijn beurt deze bloemen gedistribueerd onder allen, die een graf hebben geadop teerd van een gevallen soldaat, die rust op het grote oorlogskerkhof te Groesbeek. Op de gedenkdag zullen déze heldengraven met de bloemen worden gesierd. Nederland „her-reist" Directe treinverbinding Noord-Zuid feestelijk in gewijd De rechtstreekse treinverbinding Utrecht- Eindhoven, welke op 4 Mei in gebruik ge nomen wordt, is gisteren feestelijk inge wijd. In een speciale feesttrein maakte een groot aantal genodigden deze eerste rit over de Dr. Ir. Hupkesbrug bij Zalt- bommel en de nieuwe Maasbrug bij He- del. Bij het gezelschap bevonden zich de volledige directie van de Nederlandse spoorwegen en de oud-president-directeur Dr. Ir. W. Hupkes, de Commissarissen der Koningin in de provincies Utrecht ei Noord-Brabant, vele burgemeesters, ver tegenwoordigers van Waterstaat en Ver keer, het Philips-concern en de staatsmij nen. Op het station te Den Bosch ver hoogde het muziekcorps van „Goulmy en Baar" de feestelijke stemming. Een lange rij van sprekers, vertegenwoordigende het gemeentebestuur, vreemdelingenverkeer, industrie en middenstand, spraken woor den van waardering, hulde en dank tot de leiding der Nederlandse Spoorwegen. In Vught bood een deputatie eep oor konde aan. In Boxtel was het perron ge vuld met schoolkinderen, feestelijk ge tooid, een groot bord torsend „Nederland her-reist". In Eindhoven trad het gemeentebestuur als gastheer op. Het Philips-concern bood de genodigden een lunch aan. Bonaanwijzingen consumentencrediet Op 6 Mei zullen enige waardebonnen van het consumentencrediet geldig wor den verklaard en wel de bonnen 09 en 10. Dit hangt samen met het feit, dat kort geleden nieuwe textielpunten zijn aange wezen, zodat de credietnemers thans in de gelegenheid zijn deze te besteden. Het ligt in de bedoeling binnenkort wederom en kele bonnen aan te wijzen. De behoefte Voor aanschaffing doet zich het meest ge voelen in voor. en najaar, zodat na deze bonaanwijzingen eerst tegen de herfst op nieuw bonnen zullen worden geldig ver klaard. Schadevergoeding aan getroffenen te Muiden Antwoord aan het Tweede Kamerlid Hooy Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Hooy over de regeling der schade, veroorzaakt door de op 17 Januari 1947 te Muiden plaats gehad hebbende ramp, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de regering onmiddellijk na de ramp met de burgemeester der gemeente Muiden in overleg getreden is omtrent de wijze waar op de getroffenen zo spoedig mogelijk kon den worden geholpen. Dit overleg betrof niet zozeer de regeling der schade als wel het herstel der getroffen woningen. Het staat nog niet vast of de oorzaak van de ramp te wijten is aan handelingen van organen, ressorterende onder het departe ment van Oorlog. Het ingestelde onderzoek werd vertraagd' door de langdurige vorst, welke bet opruimen en het graven in het terrein onmogelijk maakte. De afwikkeling der schade kan niet ge schieden op basis van de wet op de afwik keling van defensieschade 1946, aangezien onder deze wet uitsluitend vallen schaden, ontstaan in 1939 en 1940, en de daarin ver nielde wetten bovendien alleen betrekking hebben op schade, voortspruitende uit vor deringen. Indien mocht komen vast te staan, dat organen, onder het departement van Oorlog ressorterende, geen schuld treft, dan zal de uitkering gegrond dienen te worden o-p het besluit op de Materiële Oorlogsschaden 1945 Treinstoring door draadbreuk Op het traject DelftDen Haag is Vrij dagmiddag een draad van de electrische bovenleiding gebroken, waardoor ernstige I vertragingen ontstonden in de spoorver binding Rotterdam-Amsterdam. Zo kwam de trein, die 17.40 uur in Amsterdam moest arriveren, om kwart voor zeven in de hoofdstad aan. Verschillende treinen kwa men gecombineerd binnen. Om 18.55 uur was het defect hersteld en kon de trei nenloop normaal hervat worden. Postdienst weigerde drukwerken van „Handhaving Rijkseenheid" Op vragen van het Kamerlid de heer Krol betreffende de weigering door de ad ministratie der posterijen om een oproe ping van het comité „Handhaving Rijks eenheid" huis aan huis te bezorgen heeft de minister van Wederopbouw en Volles- huisvesting geantwoord, dat het in over eenstemming met de bepalingen, geldende voor de huis-aan-huisbezorging van druk werken door de postdienst, is voorgekomen, dat verspreiding van bepaalde drukwerken van het comité „Handhaving Rijkseenheid" door de postdienst is geweigerd. Het motief voor de weigering is geweest, dat enkele passages uit de aangeboden geschriften aanstoot zouden kunnen geven aan be paalde groepen der bevolking. i De mensen, die de bollen niet O TAMPEND tornt de zolderschuit u. de woedende elementen in, die vorm van vele kubieke decimeters Hp water over de voorplecht slaan Een te kleine man brengt zijn laatste krari?1 via een kromgebogen vaarboom óvo? het ijzeren en zeer onhandelbare gevw De wind rukt aan zijn pet. Hij momwu'5 het Hillegoms. Op de platboomde schuit, hokkend W malkander, en wezenloze opmerkingen kend, een rillende groep vergetenèn weg naar de bollenvelden. De wind h er plezier in, deze mensen dwars te en hen alle hoop op een betere weï? waar warme koffie en gevulde W moeten bestaan, te ontnemen. Duivels zier. Hij tamboerijnt op de hoed van^ dame en raast over de hoofdbedekking een notaris-met-pensioen. De vaarW? kraakt krom. Het water stuift lans; boorden, die zich zeer moeizaam vernL. sen. Een brug in zicht. Eindelijk even W om verwaaide bloembollen touristen adem te laten komen. De onderschei»051 hoeden worden losgelaten, de gelaten n t spannen zich tot een vriendelijke eJl' Het leven is weer waard, beleefd to den. e Kreunend duwt de schipper zijn kast va een schuit het hoekje om. Schaterlachen! knettert de wind om de ronding van ach' tïende-eeuwse steentjes. 8TweehoS armen grijpen naar honderd schedeldete* Hier en daar te laat. Drie-en-twfs hoeden, hoedjes en baretten drijven woelige einder ofwel een vissenmaag C gemoet. Kreten slaan kapot tegen de stom De kapitein van dit ongeluksschip behoed een dertigjarig meisje te elfder ure voor ontijdige ondergang in de Hillegomse teren. Als de schuif direct daarop aanW duiken velen in het struweel aan de kant' Slechts drie hunner met succes, Twintig mensen zijn blootshoofds uit de bollenstreek weergekeerd. j p Minder Gelukkig Een fabrikant uit Rijen (Brabant) was üaj 1944 ln het bezit van een personen-auto. Eëos de wagen werd door het m. g. opgeëist en its de opheffing van deze instelling bleef de blijk, baai zeei aantrekkelijke wagen hardnekkig ondergedoken. De fabrikant speurde met een zelfde hardnekkigheid naar zijn Oldsmoblle en op zekere dag ontwaarde hij een geparkecró» auto, die verheugende overeenkomst vertoonde met de verdwenen wagen. De oude eigenaar nam achter het stuur plaats maar achter zijn rug bemerkte hij een groóte stapel koloniale waren. De handelsreiziger, die behalve de :i. ding ook de auto de zijne meende te kunnen noemen daagde op en schrok. Diverse papieren moesten aantoor.en. dal fe eerste eigenaar ook de enige eigenaar was =3 in broederlijke eendracht reden de twee herat naar de werkgever des handelsreizigers, zeide de wagen in België voor zijn reiziger ge- kocht te hebben. „De politie moet er maar niet in gemengd worden,, maar u kunt de wagen terug krijgen", Wat de fabrikant zich geen tweemaal Het zeggen. Thuisgekomen werd hij evenwel door de nieuwe relatie opgebeld met het verzoek, nog eens te komen praten. Er werd gepraat en de aap kwam uit de mouw. De patroon van de handelsreiziger had zich namelijk als M.G.- funetionaris de wagen in België toegeëigend. De boze eigenaar vertrok na vele redenaties ea met een flink bedrag als schadevergoeding voor „een jaar gebruik van de auto". Het bekladden der NIWIN-Kerstpakketten In een nader antwoord op de vragen van het Kamerlid de heer Algra over de op schriften, aangebracht op Kerstpakketten, bestemd voor militairen in Nederlands* Indië heeft de minister-president geant woord, dat het onderzoek geleid heeft tot het vermoeden volledig bewijs is niet geleverd dat de bedoelde opschriften in Nederland zijn aangebracht tijdens de opslag op de kade of het inladen. De da ders heeft men, nadat de opschriften bij het uitladen te Tandjong Priok waren op gemerkt, niet kunnen opsporen. ,,Het verzet vroeg en vraagt nóg offers" De Stichting 1940-'45, die in Haarlem en omgeving 265 gezinnen van gevallen of invalide illegale werkers verzorgt, zal in de week van 3 tot 10 Mei een inzamelings actie houden om het geld, dat buiten de staatssteun nodig is voor het levensonder houd van deze oorlogsslachtoffers, bijeen te krijgen. Daar er over het gehele land per jaar ongeveer 8 millioen gulden wordt uitge keerd, waarvan 6 milldoen door de Staat, zal 2 millioen uit particuliere bron moeten worden geput. Omgerekend over de gezin nen in Haarlem en omgeving moeten per 'jaar met inzamelingen e.d. f 75.000 wor den opgehaald. Op alle manieren zal in de bevrij dings week gepoogd worden, het M nodige bedrag in te zamelen: door tram- en buskaartjes met een toeslag, straat-en huis-aan-huis collectes, verkoop van Ne derlandse kaarten, waarop het verzet m beeld is gebracht en op andere wijze hoopt de Stichting in de komende dagen te kunnen voorzien in haar financiële be hoeften. Bovendien zal op elke Nederlan* -"—zich der een beroep worden gedaan, om als vaste contribuant van de Stichting °P te geven. Twente krijgt zijn bruggen terug De betonnen boogbrug over het Twente kanaal in de straatweg Hengelo-Haaks bergen, die tijdens de Paasdagen van 19-5 door de Duitsers werd opgeblazen, is door een nieuwe stalen brug vervangen. Woens dag is deze belangrijke verbinding tussen Gelderland en Twente geopend. Dienter bij Hengelo, waar de Boekelosebrug wem opgeblazen, komt een Bailey-brug. Tussen Delden en Goor wordt bovendien een nieuwe betonnen boogbrug gebouwd. Mr. A. M. JOEKES GEEN RIJKS BEMIDDELAAR MEER. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is met ingang van 1 3 947 aan mr. A. M. Joekes te 's-Graven hage op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van het college van rijksoe- middelaars, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten. INLICHTINGEN VERZOCHT Hel hoofd centrum Amersfoort van de dienst identificatie en berging de Kapitein J. H- van Luyk, Kamplaan 1914 te Amersfoort, tele foon 6776 of 6106, verzoekt Inlichtingen om'ren' de woonplaats van de nabestaanden van volgende personen, waarvan de stoffelijke res ten aanwezig zijn te Amersfoort: Hendrik van Laar. Hendrik Groenend^. Johannes Driessen. Arend van den Kley. drik Lieskant en Cornells Pieter van der K (paspoort no. 817301).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6