Tante Els De „ontdekking der wereld" |jet lang op zich wachten fa Weert Ons babyhoekje Hetsmokkelen van deviezen maakt ons land nog armer dan het al is! Vijf-en twintig jaar „De Gieteiing" De snuifdoos van de Keizer ^tfroAG 3 MEI 1947 Wat de mensen vroeger als landkaart gebruikten TJMUÏDER COURANT i Hikt op hot eerste gezicht wat s Hat de wereld ontdekt zou kunnen De mensen hebben altijd op de 1H aewoond, ZOU men zeggen, hoog- 1 hebben zij een deel ervan ontdekt, £rik bhvoorbeeld. Toch is de wereld ^Sikt" dat wil zeggen de mens is er „V rén gegeven ogenblik bewust van z Hnt zijn woonplaats en naaste SeT,vtïï nfet beperkt waren, maar een HM-deel vormden van een zeer groot en ondeide geheel. Ons wordt die 0n?pnschap van kindsbeen af bijgebracht, h haar zelf ontdekken eist een bescha- ■t die de allereerste mensen zeker niet "ÏÏ'h hebben. Men neemt aan, dat zij min- Sï even Primitief geleefd en gedacht Sen als de minst ontwikkelde volkeren 3ie wij nu nog kennen, wlhneer die primitieve oermensen zich gaan verdiepen in beschouwingen r hun bestaan is niet gemakkelijk na te 1 ...uj.viüv hnrlrlpn rppds hnnrierri- eaan verdiepen in beschouwingen „ver hun bestaan is niet gemakkelijk na te °Z Waarschijnlijk hadden reeds honderd- ffiênden jaren mensen geleefd, waren S geslachten gekomen en gegaan voor ÏI! eenvoudige denkbeeld bij hen op- Ewam, dat de wereld, de aarde weieens I n ding" kon zijn. De openbaring van sit bewust worden heeft zich onder andere *»11 i -v -trein lrnsirrpri nn dp geuit het tekenen van kaarten op de wanden van grotten En natuurlijk heb- hpn deze kaarten niet veel verschild van Sfi welke achterlijke., stammen nu nog ïkenen en gebruiken. Zeer begrensd en vaak meer caricatuur dan werkelijkheid, omdat het bepalen van afmetingen eerst noeit met de ontwikkeling. Zo zullen een paar strepen in bet zand pen dorp voorstellen en zal een heuvel Hoor een kringetje worden aangeduid, maar niettemin is dit het begin van het bewust leven en de ontdekking dat er iets buiten de mens om is. Er zijn zelfs aanwijzingen, dat men aan tekeningen maakte op draagbaar materiaal nog vóór de schrijfkunst was uitgevonden. Het tekenen van „echte" kaarten is ech ter pas begonnen toen de mens zich de eerste beginselen van wis- en sterren kunde had eigen gemaakt. Belastingen zijn er eigenlijk al sinds mensenheugenis geweest en zo heeft men de kunst van landmeten reeds toegepast bjj de oude Babyloniërs en Egyptenaren. De oudste kaart, die werkelijk met het woord „kaart" mag worden aangeduid da. teert van om-en-de-bij 2700 v. Chr. en is afkomstig van de Sumeriërs. Hierop zijn de invallen aangegeven van een zekere koning Sargon van Akltad. Er is echter alleen nog maar een algemeen besef van richtingen op waar te nemen, en alle be grip voor afstandsverhoudingen ontbreekt. De kaart is gegrift in klei en toen'gebak ken. Farao Ramses II gelastte in 1300 v. Chr. de volledige opmeting van de landen van de Nijl en dit is de eerste officiële land meting in de geschiedenis. Hoe die ge schiedde? Op de wanden van een graf tombe in Thebe kan men zien dat hier voor de „meetsnoeren" waarvan in het Oude Testament wordt gesproken, werden gebruikt. Dit zijn koorden, waarin kno pen waren gelegd. ;Voor dit werk was een aanzienlijke kennis van wiskunde nodig om hoeken te berekenen en voor hetuit zetten van grondlijnen ten opzichte van de zon. Het richtïngbepalen op de kaart was al zeer vroeg in verband gebracht met de sterren en daardoor met de godsdienst. Er was bij de Egyptenaren zelfs een aparte god van het landmeten, Khonsoe ge naamd. Zo kunnen we zeggen dat ongeveer 1000 v. Chr. in alle delen van de wereld, geheel los van elkaar, de mensen begonnen de wereld te ontdekken. Evenwel met zuiver practische oogmerken: nieuwe jaehtgron- den waren ontdekt, nieuw land was ge wonnen voor het vee; de kaarten waren gemaakt ten behoeve van trekto'chten en handelsreizen. Noord en Zuid werden aangeduid als „van de zon af" en „naai* de zon toe", er zijn zelfs oude kaarten waar het Noorden werd genoemd: „waar men de zon niet zien kan." De mens was practisch en als hij hier van afweek was dit slechts op godsdien stige gronden. Zoals er ook thans nog mensen zijn, die, uit een prestige-oogpunt, denken op alle wagen een antwoord te moeten weten, was het reeds in die overoude tijden het geval met de priesters, en daar hun ken nis vaak zeer beperkt was, hadden zij al lerlei theorieën bedacht over oorsprong, Het geven van verschillende artikelen bij de luiermachitiging hangt af, van datgene wat men bij de leveranciers krijgt. Het spreekt vanzelf dat een speciaal zaak meer ontvangt dan een kruidenier voor de Baby ouderdom en vorm der aarde. Als regel namen zij aan dat de aarde een regelmatige meetkundige vorm had. Soms namen zij hiervoor een vierkant, doch meestentijds dachten zij aan een cirkel. Een Babyloni sche kaart is hiervan het bewijs: een ronde schijf met een stip in het midden, de stad Babyion en om dit alles heen water, de „Bittere Rivier" genaamd. Kleine leringen waren andere steden en uit een moeras stroomde de Euphraat. Dit was de wijze waarop een Babyloniër de wereld zag en zo ongeveer zal vermoedelijk elke mense lijke nederzetting op de aarde haar we reld hebben gezien: een platte schijf, met haar plaats in het middelpunt. Santpoort Vijf-Mei-herdenking Ook te Santpoort-station zal de 5de Mei herdacht worden. Op 3 Mei zal worden deelgenomen aan de Stille Gang naar Wes- terveld. Om 6-45 vertrekt men van het Sta tionsplein. Maandag vindt de herdenking plaats bij de rustbank nabij de Willem »de Zwijger laan. Hier zal het woord gevoerd worden door de heer J. H. Scheps, waarbij het fanfarecorps „Wilhelmina" en het zang koor „Vox Humana" hun medewerking zullen verlenen. Voorts zal door de „Ver eniging tot het houden van Nationale Da gen" aan het gemeentebestuur een be planting achter de rustbank worden aan geboden. Des avonds geven bovengenoemde ver enigingen een concert op het terras van het Stationskoffiehuis. De kinderen worden niet vergeten. Voor de kinderen tot 6 jaar wordt om 'half 3 in de kegelbaan van het Stationskoffiehuis een poppenkastvoorstelling gegeven en voor de oudere kinderen tot 13 jaar een filmvoorstelling in „De Toorts". GOED WERK VAN ..SANTPOORTS BLOEI". Naar we vernemen, heeft „Santpoorts Bloei", evenals het vorige jaar, weer een aantal nestkastjes ter beschikking van de schooljeugd gesteld. DE FEESTWEEK IN AUGUSTUS. De jaarlijkse feestweek in Augustus zal ditmaal één dag langer duren en wel van 5 tot en met 9 Augustus. Tal van grote attracties hebben reeds voor een stand plaats gecontracteerd. O.m. zal de nieuw ste attractie, de luchttaxi, op het feest terrein een standplaats innemen. JAARFEEST NED. CHR. VROUWENBOND De afdeling Santpoort van de N.C.V.B. houdt Dinsdagavond 6 Mei haar jaarfeest in de Ned. Herv. Kapel. Dit zal het tweede jaarfeest na de bevrijding zijn. T o iieelverepiging „Jan v. Dommelen" Zoals we reeds meldden, brengt de to neelvereniging „Jan v. Dommelen" voor het voetlicht „Toen de storm begon een drama in drie bedrijven, door Joh. van Eelcelen. Het ligt in de bedoeling het drama driemaal op te voeren en wel op 10, 13 en 17 Mei a.s. GESLAAGD De heer A. van Zomeren alhier is ge slaagd voor het examen verenigingsleider K.N.G.V. met aantekening. VSV-THUN UITGESTELD Verleden jaar heeft VSV op haar tour- née in Zwitserland tegen de Thuner club gespeeld, waarbij werd overeengekomen, dat de Zwitsers dit jaar een bezoek aan VSV zouden brengen. Deze ontmoeting zou op Hemelvaartsdag geschieden, doch is om verschillende redenen uitgesteld tot Augustuis. T. V. S. IIOUDT HAAR JAARVERGADERING. De Turnvereniging „Santpoort" houdt Dinsdag 6 Mei a.s. haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering in het Jeugdgebouw aan de Burgemeester Enschedélaan. Na afloop van het huishoudelijke gedeelte zullen enige Zweedse films op gymnastiek gebied worden vertoond. Rusl in de winkels Hoewel officiel niet alle winkels geslo ten zijn, zal men goed doen, zoveel moge lijk zijn inkopen voor Maandag, de bevrij dingsdag, reeds heden te doen. Gesloten zijn de bakkerswinkels (er wordt ook geen brood bezorgd), de krui deniers- en de slagerswinkels. Voorts zijn gesloten alle winkeliers die aangesloten zijn bij de winkeliersvereniging „Groot IJmuiden". Diplomazwemmen in het Velserbad Het „Velserbad" leeft na de lange koude- periode, waarin het water toch steeds op temperatuur was, weer o.p, er is veel meer belangstelling en er wordt ijverig les ge nomen. Waren er in de wintermaanden slechts de getrouwen, thans is het er vol leven en geluid. Leerlingen van HBS en ULO-sohool zwemmen onder leiding van de leraren en vele verenigingen hebben hun wekelijkse zwemuren. Een dezer dagen heeft een 14-tal leer lingen weer proeven van bekwaamheid afgelegd. Voor het eerste diploma slaagden: Ca- tharina Leeuw, Maria Korsman, Francina v. d. Bijl, Anthonie Stevens, Jacobus de Neef, Rudolf Snethlage, Hans v. d. Heyden. „Geoefend zwemmer" werden: Jan Ver horst, Klaas Tegel. Hero Martens, Piet v. Staveren, Clara Cohen, Jacoba v. Dijk en Tiny Snoek. Alle kleine beetjes tezamen vormen een gevoelige aderlating voor de schatkist De ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen in de volksmond beter bekend als de „douane" zijn bij het publiek niet bijzonder populair. Het beschouwt deze mannen, die aan de grenzen onverbiddelijk de koffers van de reizigers nazien en die desnoods de reizigers aan den lijve onder zoeken, als lastige elementen, die er op uit zijn allerlei kostelijke, in het zoveel rij kere. buitenland verkregen goederen in be slag te nemen, uitsluitend om de gelukkige bezitters te kunnen plagen. Niets is minder waar! De grenskommie- zen waken er slechts voor dat ons land niet nog armer wordt, dan het al is. Dat zij, om dit doel te bereiken, tot dikwijls drastische maatregelen moeten overgaan, ligt voor de hand. Als men weet, dat in 1946 door de douane-ambtenaren alleen aan de Belgi sche grens al een bedrag van circa 900.000 guldens, die zwart in en uit ons land kwa men, in beslag genomen werd, waar tegen over een bedrag van circa 3 millioen aan Belgische francs staat, dan kan men begrij pen, dat de douane geen overbodige instel ling is. De in beslag genomen hoeveelheden vor men nog slechts een klein deel van het to taal, dat de grens op illegale wijze pas- De streek tussen Haarlem en Leiden met de mooiste routes door de bloeiende bollenvelden. Het hoekje van seert. De smokkelhandel is sinds de twee de wereldoorlog enorm uitgebreid. Vóór 1940 kende Nederland geen deviezenbepa- lingen of uitvoerverboden. Men lette slechts op binnenkomende reizigers, die misschien goederen bij zich hadden, waarop invoer rechten betaald moesten worden. Thans is de verhouding geheel anders. In ons land heerst thans eem gebrek aan allerlei goe deren, die in het buitenland wèl te koop zijn. Het smokkelaarsgilde houdt zich be zig met het frauduleus invoeren van grote of vrij grote partijen van deze goederen, die via de zwarte markt hun weg vinden naar de Nederlandse gebruikers. Deze goederen moeten in het buitenland worden gekocht, hetgeen dus weer tot logisch ge volg heeft, dat Nederlandse goederen, waaraan het buitenland behoefte heeft of Nederlandse guldens het land clandestien verlaten. Zo heeft langs de Belgische grens behalve een levendige ruilsmokkel ook de- viezenfraude op grote schaal plaats. Langs de Duitse grens betreft het uitsluitend ruilsmokkel. Hier gaan vooral levens- en genotmiddelen het land uit en komen ver- bruiksgoederen, zoals auto's, radiotoestel len en metaalwaren binnen. Deviezensmok- kel is hier niet mogelijk, omdat men in Duitsland met Marken nog niets kan kopen. Daar zijn koffie en sigaretten de waardemeters. Het frauderen is een besmettelijke ziek te geworden, welke een epidemisch karak ter heeft aangenomen en die tevens uiterst moeilijk te genezen is. Smokkelen bete kent op het ogenblik altijd voordeel, dik wijls financieel, dikwijls pei*soonlijk. Baby sliep opzeep Een voorbeeld van de huidige mentaliteit gaf de vrouw, die dezer dagen met de trein uit Bazel de douane te Maastricht passeerde. In een reiswiegje lag haar baby rustig te slapen. Alles zag er onschuldig uit. De kommiezen lieten zich echter niet door dit tafereeltje van de wijs brengen. Baby werd in zijn slaap gestoord en de bo dem van 't wiegje werd aan een onderzoek derworpen. Het resultaat was, dat er eni ge pakken zeep te voorschijn kwamen. Moe der en kind konden de reis voortzetten, maar de zeep bleef achter op het grenskan- toor. Een onschuldig geval, inderdaad, doch een op de vele. Hoe is deze zeep verkregen? Er zijn natuurlijk verschillende mogelijk heden. Ten eerste kan de zeep een geschenk zijn van familie of vrienden in Zwitser land, een verklaring welke iedere grens- ganger opdist als hij met in ons land be gerenswaardige producten door de kom miezen wordt betrapt, en waaraan niet al tijd geloof geschonken wordt. Indien dit verhaal inderdaad aannemelijk kan worden gemaakt, mag de betrokken reiziger de goe deren behouden, al moet hij dan ook een belangrijk hoger bedrag betalen, dan in dien hij de goederen eerlijk had aange geven. Maar de goederen kunnen ook in het bui tenland gekocht zijn. De deviezen toewij zing, die mein van de Nederlandse Bank krijgt voor een buitenlandse reis, is niet zo groot, dat men zich veel of kostbare goederen kan aanschaffen. In vele gevallen weten de reizigers dan ook geen aanneme lijke verklaring over de herkomst te geven. Maar dan weet de douane-beambte het wel! En zijn in zo'n geval deviezen smokkeld. Voor goede Nederlandse gul dens werden „zwarte" francs of andere waarden gekocht, die in het buitenland in goederen werden omgezet. Deze bedragen kunnen klein zijn, doch tezamen vormen zij een bedrag, dat een gevoelige aderlating voor de Nederlandse schatkist mag wor den genoemd. Tegen deze verarming van ons land strijden de ambtenaren der in voerrechten en accijnzen. IJmuiden2 Mei 1947. Beste Kinderen! Brr, wal is het koud en guur weer! Dat belooft niet veel goeds voor de komende feestdagen. Als het zo blijft heeft niemand Zondag lust om naar de mooie bollenvel den te gaan kijken en ook de feestelijk heden ter gelegenheid van de 5e Mei zul len niet zoveel belangstelling trekken als anders. Maar misschien heeft Moeder Natuur nog een verrassing voor ons in petto, en schenkt ze ons juist die twee dagen een stralende zon! Ik ontving deze week weer vele oplos singen van het raadsel, maar slechts weini gen hadden het helemaal goed. We zijn echter bijna aan het eind van onze reeks nog twee en daarna valt de beslissing, wie eigenaar(es) van het boek zal worden. Doen jullie nog eens extra je best! RESEDA, je had vorige week je briefje wat laat verstuurd! zodoende heb je niet in de krant gestaan. Maar nu krijg je op allebei tegelijk antwoord! Allereerst feleci- teer ik je dan nog met je verjaardag. Grap. pig dat jullie allen zo vlak na elkaar jarig bent, maar inderdaad valt dit niet mee voor de portemonnaie van je Vader! Leuke tekening maakte je onder je brief! VIOOLTJE heeft een beste verjaardag gehad! De twee boeken, die je noemt, heb ik indertijd ook gelezen. Ze zijn erg aar dig. Prettig, dat je zwemmen mag leren, als je goed oefent, kun je het snel en dat is van groot belang voor een goede pad vindster! Je Moeder heeft in zoverre gelijk, VIO LIER, dat er i7iderdaad een riviertje, ge naamd Aa, door Drente stroomt, maar dat is hetzelfde als in het raadsel bedoeld werd. Het stroomt namelijk door beide provin cies: Drente èn Groningen. Ik wil je wel vertellen, wanneer ik jarig ben, want ik zie wel, dat Violiertje daar erg nieuwsgierig naar is. Het is al vrij gauw, n.l. 7 Juni. Zo 'tevreden? Fijn, dat je de correspondentie formulieren ontvangen hebt. Nu maar af wachten of je een aardige vriendin in het buitenland treft! Ik kan me niet voorstel len, dat je een vrij opstel zo naar vindt, want je weet in je brieven altijd zoveel te vertellen. Ik wed, als je er even goed voor gaat zitten, dat het dan heel aardig wordt. Stuur me er maar eens een afschrift van, wil je? KORENBLOEM heeft een hele tijd al niet geschreven, en vertelt mij nu hoe zij haar Paasvacantie heeft doorgebracht. Leuk, dat je net op je verjaardag weer thuis was. Ja, het is niet zo prettig, die feestdag bij anderen te vieren. Dat zal wel een aardig gezicht geweest zijn, die jonge ganzen in Veiserbeek. Ga je met je vrien dinnetjes of alleen? SALOMONSZEGEL beschrijft me haar tocht met hindernissen naar de bollenvel den. Gelukkig, dat je Vader zo slim was het wiel van die fiets 'te verwisselen, anders had hij helemaal terug kunnen lopen! Vol gende keer beter, zullen we maar zeggen, maar dat zou wel eens volgend jaar kun nen worden, want het weer lokt niet erg aan voor- èen fietstocht naar de bloeiende velden CLIVIA komt ook eindelijk weer eens met een briefje te voorschijn. Dat was lang geleden, Clivia! Maar je verontschuldiging kan ik begrijpen, hoor! Gelukkig maar, dat het niet zulk mooi weer is, nu je niet naar buiten mag, anders was het helemaal erg. Wat een boel poppen heb jij. Ja, het Pale- stina-Diorama is de moeite wel waard. Van ORCHIDEA kreeg ik een lang ver haal over haar dagelijkse bezigheden. Wees maar voorzichtig bij het spelen op die spoordijk. Je slaapt zeker lekker lang uit, als je pas zo laat op school moet zijn? Je brief was deze keer werkelijk keurig, ANEMOONTJE, daar kan onze Watergeus nog wel eens een voorbeeld, aan nemen. Ik zie wel, dat jij best in staat bent met inkt te schrijven. Moeder hoeft niet bang te zijn. Ja, WATERGEUS, dat kun je zo treffen, dat je prettigste les net op een vrije dag valt. Maar misschien maakt, meneer die les volgende keer wel wat langer, wie xveet. Met het raadsel van deze week zul je wel wat meer moeite hebben, denk ik! En zo hebben we de laatste brief alweer gehad en zeg ik als vanouds: Tot volgende week TANTE ELS. (Kennemerlaan 154, IJmuiden, of briefjes meegeven aan de bezorger). De goede oplossingen van het raadsel kwamen deze week van: Watergeus, Ane moontje, Violier en Orchidea. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van vorige week was: 1. s; 2. as; 3. bas; 4. slab; 5. sabel; 6. aalbes; 7. blaas; 8. baas; 9. aas; 10. Aa; 11. a. Het nieuwe raadsel luidt: 1. kalk x (plaats waar kalk gebrand wordt) 2. parel x schelpdier 3. pol x (soort horloge 4. was x waar Moeder de was in doet) 5. stu x (soort dam in een rivier 6. bed x (reis, waarop men veel bidt) 7. zand x (storm in de woestijn) 8. we x (boek waarin de wetten staan) 9. spring x (kinderspeelgoed) 10. beeld X kunstenaar 11. h X (kind dat veel huilt) 12. sch x (scheepsongeluk) 13. maal x (draaikolk) 14. been x (het breken van je been) 15. ed x (juweel) 16. wal x dans-muziek in drie-kwarts maat) 17. wa x (kraan, waaruit water komt) De bedoeling is nu, dat. jullie de woorden met behulp van de onderstaande verklaring afmaakt. Op de kruisjes krijg je dan een bekend Nederlands spreekwoord. Stuur in je oplossing alle woorden volledig, dus niet alleen het spreekwoord. Ik moet zien hoe je d'r aan komt! T. E. In de laatste vergadering van de Ver eniging van ambtenaren en beambten in dienst bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N-V. „De Gieteiing" werd in verband met het zilveren bestaansfeest deze maand medegedeeld, dat dit feit met de opvoering van een revue zou worden herdacht. Thans kan medegedeeld worden dat deze revue, welke tot titel draagt: „Een zilve ren band" en geschreven is door de heer G. Bonnema te Beverwijk, wordt opgevoerd door de eigen toneelclub „Tavido", regis seur de heer L. Holtslag. De uitvoering zal plaats hébben op Woensdag 28 en Zaterdag, 31 Mei in het Kennemer Theater te Beverwijk. „De Gieteiing" vond haar oorsprong in de steeds toenemende aanbouw van het Hoogovenbedrijf. Een opwekking aan de toenmalige ambtenaren en beambten een vereniging te stichten had tot gevolg, dat 14 Juli 1922 de oprichting plaats vond. Het ruwijzer-product, dat als gietelingen wordt vervoerd naar de afnemers vormde de naam der vereniging. Zoals bleek trok de culturele werkzaam heid van „De Gieteiing" spoedig veler aan dacht. Het ledental breidde zich voortdu rend uit, natuurlijk ook door gestadige groei van het grote bedrijf en de aanwas van ambtelijk personeel. Uiteraard werden al spoedig onderafde lingen gevormd. Een bibliotheek werd in- sport in de vorm van tennis, bridgen, de gericht, een leeskring volgde, daarnaast Hoogoven kunstkring en een toneelclub. Kort geleden kwam een paardensportclub tot stand en de taalstudieclub belooft ook weer actief te worden. Een tuinbouwcursus in voorbereiding Naar het bestuur der afdeling Velsen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde meedeelt, worden pogingen in het werk gesteld om met het komende na jaar een tuinbouwcursus in het leven te roepen. Het bestuur is er reeds in ge slaagd, de nodige leerkrachten te vinden. Candidaten kunnen zich schriftelijk opge ven aan het bestuur. VERGADERING „TUINBOUW EN PLANTKUNDE". In de a.s. Woensdagavond in de koffie kamer van de begraafplaats Westerveld te houden vergadering van de afdeling Velsen der Kon. Nederlandse Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal de heer Anton Nijssen een causerie houden over „De cultuur van bloembollen". Bij voldoende belangstelling zal op Za terdag 10 Mei a.s. een excursie worden gehouden naar het bloembollenbedrijf van de firma Anton Nijssen en Zonen aan de Rijksweg te Santpoort. Voetbal T errasvogels-elf tal TerrasvogelsN.E.A. Terrasvogels komt als volgt uit: Douma; De Ruyter, Röbken; Dordtmunt, De Jong Jr., Kraak; Akker man, Meyer, v. Deursen, De Jong Sr., Goedhart. K.F.C.—Velsen De „grote Koogse" krijgt de volgende Velsen-ploeg te bestrijden: Demmers; Kuy- pers, Meyer; Maarschalk, Nijssen, Wijker; v. d. Pol, Tromp, Baklcum, Hïrs, Ninaber. feuilleton door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 80) «Heeft u dit nooit tegen iemand anders verteld?" vroeg hij. «Neen". «Waarom niet?" SaP^at omdat het misschien ver- Keerd uitgelegd zou zijn. Niemand zou "^beweegredenen hebben begrepen" «bat zal wel. Denkt u, dat men u beter *- zou hebben dan Eve Neill, toen 0 naar uiteenzetting gaf? Hoe kunt u an eigenlijk verwachten, dat wij iets ge- loven van wat u zegt?" «Hou op!" verzocht Toby. „Hoe moest 1 .Wj n> iemand alles gezien zou heb- n door dat ellendige raam aan de over- ïLVan de str£>at?" Hij keek naar Eve. tiï .eers"' heeft Eve zelf gezworen, dat mets gezien heeft. Ik roep u allen tot getuige, dat zij het gezegd heeft. Ik heb nog nooit iets over die bruine handschoe nen gehoord vóór gisteravond". „Toch hebt u ons nooit verteld over die escapade van u, zelfs niet terwijl het van zo'n grote betekenis zou zijn geweest om te bewijzen, dat uw verloofde onschuldig was". Toby keek vex*ward. „Dat begrijp ik niet". „Niet? Luister dan eens. Onmiddellijk nadat u met haar had getelefoneerd om één uur, bent u toch naar boven gegaan en hebt u uw vader daar dood aangetrof fen?" „Ja". „Dus dan moet zij, als zij hem gedood heeft, dat vóór een uur gedaan hebben! Eh om één uur dus toen zij daarmee klaar was was zij weer terug in haar kamer om met u te praten?" „Ja". „Zij heeft de moord begaan en is om één uur weer thuis. Hoe is het dan mo gelijk, dat zij voor de tweede maal het huis uitgegaan is en pas om half twee thuis gekomen met vers bloed op haar kleren?" Toby opende zijn mond maar sloot hem weer. „Neen, dat klopt niet, dat ziet u wel", protesteerde Dermot met bedrieglijke kalmte. „Tweemaal zoiets is te veel- Die hele door Yvette beschreven scène van de verschrikte moordenares, die om half twee het huis in komt sluipen na haar misdaad begaan te hebben, die de voordeur opent en er „erg ontdaan" uitziet, en die zich dan haast om de bloedvlekken weg te wassenneen, neen! Dat is te veel van het goede! U wilt ons toch niet wijsmaken, dat zij weer de deur uitgegaan is om een tweede moord te bedrijven, toen Sir Mau rice al een half uur dood was? Want u zult het toch met mij eens zijn, dat zij, na het vermoorden van haar eerste slacht offer, thuis gekomen moet zijn om zich wat op te knappen voor zij opnieuw het huis verliet?" Dermot zat met zijn armen over elkaar rustig op de rand van de lessenaar. „Bent u het met mij eens, Monsieur Vautour?" vroeg hij. Helena Lawes maakte zich los uit de greep van haar broer, die haar nog steeds in bedwang poogde te houden. „Ik begrijp niet, wat dat er allemaal mee te maken heeft", zei ze. „Het enige, waarin ïlt belang stel, is mijn zoon". „Nu, ik niet", bracht Janice onverwacht in het midden. „Als Toby met dat meisje in de Rue de la Harpe heeft omgegaan en hij heeft inderdaad gedaan wat hij zoëveni allemaal heeft toegegeven, dan vind ik,| dat wij Eve op een smerige manier hebben behandeld". „Houd je kalm, Janice. Als Toby gedaan heeft zoals je zei „Moeder, hij geeft het toch zelf toe!" „Daar zal hij wel een goede reden voor hebben. Met alle respect voor Eve en ik zal heel blij zijn, als zij hier zonder moeilijkheden uitkomt tenslotte zijn het mijn zaken niet. Dr. Kinross, heeft Toby de waarheid gesproken?" „O, ja", zei Dermot. „Dus hij heeft mijn arme Maurice niet gedood?" „Zeer zeker niet". Maar dan heeft iemand anders het toch gedaan", zei Oom Ben. Zijn ogen stonden strak. „Inderdaad, iemand anders heeft het ge daan", bevestigde Dermot. „Daar komt het op neer". Gedurende al hetgeen er voorgevallen was, was de enige, die niets gezegd had, Eve zelf geweest. Terwijl het witte licht van de vuurtoren door de kamer schoot, telkens verwrongen schaduwen van de aanwezigen op de muren toverend, als het ware een stille processie van schaduwbeel den had Eve naar de punten van haar schoenen zitten kijken. Slechts eenmaal, bij een bepaald gedeelte van de verklaring, hield zij stevig de leuningen van haar stoel vast. alsof zij zich iets in het geheu gen wilde roepen. Er waren kringen onder haar ogen en zij bad haar tanden in haar onderlip gezet. Nu keek zij op en ontmoet te Dermot's blik. „Ik geloof, dat ik het mij nu herinner", zei ze, terwijl zij haar keel schraapte, „ik bedoel dat, wat u wilde, dat ik mij her inneren zou". „Ik ben u een verklaring schuldig. En ook een verontschuldiging". „Neen", zei Eve. „Nee, nee, nee! Ik be grijp nu, waarom er moeilijkheden zijn ontstaan, toen ik vandaag mijn verklaring aflegde". „Als jullie mij nu eens laten uitspreken", protesteerde Janice. „Ik begrijp het hele maal niet. Wat is nu het antwoord?" „Het antwoord", antwoordde Dermot, „is de naam van de moordenaar". „Ah zo," mompelde Monsieur Goron. Eve bekeek de snuifdoos van de Keizer, die in duizend kleuren stond te fonkelen naast Dermot's hand. „Ik heb negen dagen in een nachtmerrie geleefd", vervolgde Eve. „Een nachtmerrie over bruine handschoenen. Ik kon ten slotte ovér niets anders meer denken. En nu blijkt, dat het doodgewoon Toby's handschoenen geweest zijn". „Dank je", mompelde de jongeman. „Het was niet mijn bedoeling om sar castisch te zijn. Ik meen het. Als je zo vol komen geconcentreerd bent op één ding, dan herinner je je niet bewust andere dingen. En bovendien ben je in staat om te zweren, dat iets waar is, wat in werkelijk heid niet waar is- Je dénkt het wel, maar het is niet zo. Alleen soms, als je zo uit geput bent, dat je bewustzijn ternauwer nood meer werkt, herinner je je de waar heid". Helena Lawes' stem sloeg over. „Mijn lieve kind", riep zij uit, „dat is misschien allemaal erg knap en psycholo gisch en Freudiaans en weet ik niet wat al meer, maar wil je ons nu in 's hemls- naam vertellen, waar je het over hebt?" „Over die snuifdoos", antwoordde Eve. „Wat is daarmee?" „Het ding is verbrijzeld door een van de slagen van de moordenaar. Naderhand heeft de politie al de stukjes bijeen ge zocht en ze aan elkaar laten lijmen. Weet u, dat dit voor het eerst is, dat ik de snuif doos ooit gezien heb?" „Maarbegon Janice, volkomen van haar stuk gebracht. Dermot Kinross wees naar het kleinood. „Kijkt u eens naar de snuifdoos", op perde hij. „Ze is niet groot. Ruim vijf en een halve centimeter, volgens de afmetin gen, die Sir Maurice genoteerd heeft. Wordt vervolgd)..

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 7