IJmuider Courant Plechtige vooravond van het bevrijdingsfeest De Andere Weg NEDERLAND HERDACHT ZIJN DODEN „Wij moeten opnieuw beginnen en de jongeren vragen ons te helpen" Communistische ministers door de Franse premier afgedankt Joodse verzetslieden bevrijdden tweehonderd-vijftig gevangenen 61e Jaargang No. 18625 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en üstratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, in724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Broktera z-a Spaame 12, Tel' 12713, I0132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 6 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, pe> kwartaal ƒ4,—. Franco per post 4,50 - Gin rekening 273107 ten name van Haarlems Dagbl.; Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem twee grote internationale bewe- I" r van deze tijd, het communisme en 8'N Lratisch socialisme, is helaas van het dHiwra j t nationaal besef nog ecn wezenUl^ heeIt Koos Vorrmk in S«" s?5mT de viering van de eerste Mei !iin. rMl«e Gemeentelijke Concertzaal jide Haarl er dat Rij heeJt lk «ft hem gaarne na betoogd, dat de 'eeweSdvrede niet slechts een vaag Ieuï Afmoet betekenen, doch dat diep s rténken en handelen de wil moet zijn °ns tot een internationale rechts- W'e„g5$lh Sdariteit. Hij heeft er- "S"™Ld - weer stem ik met hem 'an alt de wereld geen duurzame vrede .7 zal gaan, indien wij niet tot sa- 'eSSking komen met de voormalige m éSke landen, ook al erkennen wij crote schuld. Uit. angst en wantrouwen "^n Ntolf De' Irate moeilijkheid is, dat Sn tegenover Duitsland voeren is ad^ én in wezen verkeerd. Dat het bo- 1 „SI nog een verdeeld beleid is, vol vendien »ys i,nn« Lenstellingen, die £«lal®™ïdWoaLoi m Zn talen die men in Moskou heeft ""0f wat zij zijn, maalrt het erger Èr™ niet de hoofdzaak._Die_lift_dieper. De hoofdzaais is, dat men met anders aan- arit dan „beveiliging" door macht. Men St het niet, de tegenstander tegemoet t. treden edelmoedig te zijn en met hem te werken. Men klampt zich vast het oude stelsel van macht en oogst daarmee bij hem alleen hetzelfde: angst én wantrouwen, waaruit noort iets goeds is m. Hetzelfde doet zich gelden m de verhouding tussen de groten van Oost en West- Amerika en Rusland. Met machts vertoon, met vooruitgeschoven posities van weerszijden wordt dit voortdurend bewe- Z Intussen worden beleefde diplomatieke conferenties gehouden, aangenaam afge- wisseld door gemeenschappelijke uitgange tjes Ik weet niet of het u evenzeer getrof fen'heeft als mij, dat de tegenstanders gezamenlijk naar de Moskouse opera zijn getogen en daar, gezeten in de oude Tsaren- L van het ballet Romeo en Julia heb ben genoten. Moesten de domme volken door deze liefelijke pelgrimstocht naar een ideaal paar minnenden in de goedige waan gebracht worden, dat er nu toch heus een heel nieuwe verhouding in/de diplomatie was ontstaan? De volken zijn allang niet dom genoeg meer om deze dingen te geloven. Maar zii zien ze treurig en willoos aan. Zo hebben 2jj in Juni 1919 verbaasd aanschouwd dat de vrede van Versailles ondertekend werd temidden van een geweldig militair ver toon, waarbij een ontzaglijke troepen macht stond opgesteld, het zware geschut van de Mont Valérien bulderde en de oor- logs-eskaders 1 over Versailles raasden. Ik woonde dat bij en schreef over de on. zinnigheid van zulk een demonstratie van.... de Vrede. Later kwam het Briand-Kellogg-Pact tot uitbanning1 van de oorlog. De oude Kellogg ging aan boord van een zwaarbewapend slagschip naar Europa om het te ondertekenen. Ik schreef met veel nadruk over de onzinnigheid van zulk een vertoning bijde uitban ning van de oorlog. Nu heb ik het weer. over Molotov en Marshall bij Romeo en Julia gehad. Het is waarlijk niet om iets geestigs te zeggen. Het betreft ook geen dingen van oppervlakkige betekenis. Deze bitter-ironische tegenstellingen raken de kern en het wezen van de bestaande ver houdingen. In de Tsarenloge in Moskou's opera zit geen tsaar meer. Maar de 1 Mei dag is te Moskou gevierd met een gróte militaire parade, net als vroeger de ver jaardag van de tsaar. Op hetzelfde ogen blik hielden in Wenen 150.000 Oosten rijkse socialisten een betoging, waarbij zij om vrede, vrijheid en brood riepen en om de terugkeer van de krijgsgevangenen, werden de Turkse feestelijkheden te Istan bul gecombineerd met de verwelkoming van het Amerikaanse vlooteskader, en hielden de Duitsers1 in Hamburg optoch. ten, waarin zij op spandoeken om meer voedsel vroegen. Twee jaar na de oorlog moet dit alles de opbouw van de vrede voorstellen. En toch is er de andere weg, die boven dien de weg van het gezonde verstand is. Maar die eist meer moed, want om die te gaan moet men angst en wantrouwen laten varen, waaruit nooit iets goeds ge boren is. Nu kan men hier wel wanhopig over worden en zeggen: zie je wel,, het gaat weer mis, het geeft toch allemaal niets, maar dat is ook angst en wantrouwen en dus niets beter. Meer zin heeft het, on verpoosd over deze verschijnselen te spre ken en op de andere weg te wijzen. Want één ding is zeker: door alle ellende, al het keurige falen en al het domme herhalen van de oude fouten heen komen er steeds meer mensen te voorschijn, die het begrij pen en er iets tegen doen willen, die er 7 actie tegen voeren. Zij begrijpen zelfs* iets zo eenvoudigs als het feit, dat men door een militaire overwinning een volk niet breekt, maar het slechts tijdelijk ter- neerslaat en dat men het door honger, langdurige bezetting van zijn Jand en annexatie van zijn grondgebied slechts opvoedt tot nieuwe oorlog. Het duurt lang eer zij talrijk en invloed rijk genoeg zijn, die mensen. Maar zij doen zich overal in de wereld gelden. In de periode tussen de twee wereldoorlogen is hun aantal sterk toegenomen. Nu groeit het opnieuw. Dit besef staalt hun volhar ding, Want in het verschiet ligt de andere weg. die tenslotte zal worden bereikt. R. P. Kesselring vandaag ter dood veroordeeld ,.®*t El'its militair gerechtshof te Vene- tie heeft heden, na een proces van bijna drie maanden, veldmaarschalk Albert Kes- selring, Hitlfer's opperbevelhebber in Ita- ne, schuldig verklaard op twee punten: 1. Betrokken te zijn bij de moord, bijwijze van represaill, op 336 Italianen in de tr^Jjine-g-rotten bij Rome op 23 Maart 2. bevel gegeven te hebben tot het emen van représailles door het vermoor- en van Italiaanse burgers tussen Juni en Augustus 1944. Jll$ werd tot de dood door de kogel ver oordeeld. DE JOHAN DE WITT KOMT n VANAVOND. em k n ^'tt, met repatriërenuw-n un wordt vanavond omstreeks 18 r m IJmuiden verwacht. Morgenochtend sterdam*1 l3esin^ ontscheping te Aan- Koninklijk woord op de derde Mei „Ik ben overtuigd, dat ik handel in de geest van allen, die het offer van hun leven brachten onder onze bondgenoten, onze eigen strijdkrachten, onze koopvaarders en vissers, onder de mannen en vrouwen van het verzet en de slachtoffers van het schrik bewind en oorlogsgeweld, door hier geen woorden van lof en bewondering te spreken. Niet door hen op een hoog voetstuk te plaatsen en daardoor afstand te scheppen tussen ben en ons, eren wij hen. Het komt er juist op aan, dat geen kloof ontstaat tussen hen, die vielen en ons, die hun taak moeten voortzetten. Wij moeten aan hen denken als zijnde temidden van ons en vragen: wat verwachten zij, dat wij doen zullen? Hoe kunnen wij hun voetstappen drukken? Zij zullen ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door de teleurstelling, die gevolgd is op de te hoog gespannen verwachtingen, welke wij allen van de naoorlogse tijd hebben gekoesterd. Te simpel hebben wij ons gedacht het herstel van een wereld, welker ontreddering vóór de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wij hebben een opgave onderschat, waarin wij, oudere generatie, als wij het ruiterlijk erkennen, reeds toen hebben ge faald. Wij moeten opnieuw beginnen en de jongeren vragen ons te helpen. Allereerst moeten bij dezen de teleurstelling en verbittering overwonnen worden, die zo vele ouderen en jongeren bevangen houdt. Deze doen hen allen voortdurend zien naar het ontoereikende in deze tijd en belet hen oog te hebben voor het goede, dat daarnaast eveneens aanwezig is". Deze woorden s-prak de Koningin Zater dagmiddag o-p 'd!e plaats nabij de „Woeste Hoeve", aan de rijksstraatweg tussen Apel doorn en Arnhem, waar zij die voor vrij heid en gerechtigheid streden, het offer van hun leven hebben gebracht. Hier waren zeer velen, niet alleen uit de naaste om geving, maar uit alle delen des lands, bijeen gekomen. Onder hen bevonden zich de minister van marine, de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen; vele militaire auto riteiten, burgemeesters en bestuursleden van de Stichting 1940—1945 en van 'die „Gemeenschap van Oud-illegale Werkers". Even na drie uur arriveerde de Koningin bij het gedenikkruis naast hetwelk de vlag halfstok wapperde. Terwijl de Vorstin voortschreed tussen d'e rijen, hief een koor van vier Apeldoornse mannenz-angvereni- gingen het „Wilt heden nu treden" aan. Twee kinderen van Apeldoornse i,verzets- slachtoffers droegen een groot bloemstuk van Hare Majesteit, dat zij, door die Ko ningin geholpen, neerlegden aan de voet van het kruis. Het bloemstuk bestond uit een kussen van mos, waarop het verzets- kruis was aangebracht en op dit kruis St. Joris, die de da-aak verslaat. In de armen van het kruis stonden die woorden „Trouw tot in de dood". Het kruis rustte op rode en gele rozen: Op het mos waren margrie ten aangebracht. De rand van het kussen was met rode en gele rozen afgezet. Het koor zong vervolgens het „Ecce quo m-odb moritur". Daarna begaf de Koningin zich naar de microfoon voor het uitspreken van de gedenkrede. „Dit is de dag van nationale -bezinning, de bron, waaruit opvolgende geslachten kracht zullen putten tot het in nationale eensgezindheid verwezenlijken van de taak, die ook de gevallenen voor ogen. stond: de vernieuwing van ons volksbestaan. Hier, bij de „Woeste Hoeve", sta ik op heilige grond, op één dier ontelbare -plaatsen over de gehele wereld' verspreid, waar zij, die voor vrijheid en gerechtigheid streden, het offer van hun leven hebben gebracht On ze gedachten gaan naar hen uit, met eerbied en ontzag voor hun strijd en de geestelijke en lichamelijke folteringen, welke zij heb ben doorstaan. Wij denken aan het gemis en verdriet van hen, die zij vereenzaamd achterlieten. Gij, die 'hier. thans staat met rouw in uw hart, weet, dat zeer velen in ons volk oprecht warm en menselijk met u voelen.". v Na herinnerd te hebben aan de teleur stelling en verbittering, die nog zo velen bevangen houdt, aan de armoede van ons volk, zeide de Koningin, dat er ook aan deze werkelijkheid een andere zij-de is. „In' onze havens, in de fabrieken, in de mijnen, in de landbo-uw en het verkeer en op vele andere gebieden worden iedere dag opnieuw, in eerbied voor een gemeenschap pelijk doel, persoons- en groepsbelang on- idtergeschikt gemaakt aan wat het belang van ons land vraagt. Daar vindt men de samenwerking, die ons economische en so ciale leven kan herstellen en daar wordt reeds veel verwezenlijkt van wat'^d-e ge vallenen voor oigen stond. Zoekt wat u samenbindt, ook bij het opbouwen op gees telijk gebied. Want, ook al denkt gij ver schillend, toch kunt gij voor een gemeen schappelijk doel samenwerken met eer biediging van elkanders eigen aard. Deze eenvoudige gedaohtengang kan ieder in zijn arbeid vastheid geven. Op de jongeren rust een grote taak -in het gezond maken van de zieke samenleving, niet alleen in ons vader land, maar ook in onze Westerse wereld. Versterkt de broederband met kameraden in andere landen. Leert hun problemen kennen, zodat gij ze zakelijk onder de ogen kunt zien. Maakt zelf uw plannen en voert ze uit langs democratische weg, ieder op eigen wijze. Met de warmte van mijn hart sta ik achter u. Tot mijn gehele volk zeg ik: laat ons op deze dag aan de gevallenen plechtig beloven voorwaarts te gaan en te werken, ieder op de plaats, waar hij gesteld is, a-an de vernieuwing van ons vaderland.' Daarop klonk het door allen gezongen „Wilhelmus". De Koningin begroette hier na de minister van Marine, die namens de regering een grote krans bij het gedenk teken legde. Vervolgens legdie de Commis saris der Koningin in Gelderland een krans. Ied-er kreeg daarna gelegenheid een bloe menhulde te brengen, waarvan zeer velen gebruik maakten. Intussen onderhield de vorstin zich met verscheidene familie leden van omgekomen verzetslieden. Te ongeveer half vier keerde Hare Majesteit naar t Loo terug. In de Ridderzaal. Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden in de Ridderzaal te 's Gravenha-ge de hei-den Icings-bij eenkomst bij van de Commissie „Nationale Herdenking 19401945". Prof. mr. R. Kranenburg hield de herdenkings rede en zei-de, dat in de ban-ge jaren dei- bezetting nooit het geloof aan de herrijze nis van ons vrije volksbestaan verloren was gegaan. Eindelijk zegevierde het recht, maar de betaalde prijs was zeer hoog. Het offer van hen, die vielen, legt ons zware verplichtingen op. Aan deze herdenkingsplechtigheid ver leenden onder andere de Engelse tenor Richard Lewis, de pianist Stefan Askenase en Jean Louis Barrault en zijn echtgenote Madeleine Renauld medewerking. Op de Grebbeberg. Ook op de begraafplaats op de Grebbe berg zijn in de Meidagen van 1940 en die in het ondergronds verzet gevallen strijders herdacht in tegenwoordigheid van de mi nister van Oor-log A. H. J. L. Fiévez, de generaals H. Reijnders, A. Q. H. Dijxhoom en J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de voorzitter va-n de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger", de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Rein-alda en vele nabestaanden der geval lenen. Generaa-l H. G. Winkelman herinnerde in een toespraak aan de Meidagen van 1940, toen ons land verraderlijk werd overvallen door de Duitsers en bracht een eresaluut aan allen die voor de vrijheid van het vaderland het hoogste offer brachten. Nadat Schout hij Nacht Rost van Tonnin gen namens de Koningin en minister Fiévez namens de Koninklijke Landmacht kransen hadden gelegd bij het grote houten kruis, reikte generaal Winkelman aan de nabe staanden van twintig militairen onderschei dingen uit. De namen van deze mannen, zo zei-de de generaal, zijn in de geschiedenis gegrift en hun schitterend voorbeeld zal altijd in onze gedachten blijven. Aan de nabestaanden van Jan van Hoof, de redder van d'e Waalbrug te Nijmegen, reikte generaal Winkelman de Willemsorde vierde klas uit. Vier militairen werden eveneens posthuum geëerd met de Militaire Willemsorde vierde klasse. Aan zeven 'hunner werd de Bronzen Leeuw en aan negen het Bronzen Kruis toegekend. Helden van de Afsluitdijk geëerd Op de Afsluitdijk bij Kornwerderzand heeft de commandant der Marine te Wil lemsoord, kapitein ter zee eerste klasse W. Reijnierse namens de Koninklijke Marine kransen gelegd bij het gedenkteken voor kapitein C. F. J. Boers en luitenant Q. J. Ham en de hevige strijd gememoreerd, die in de Meidagen van 1940 onder hun leiding op de Afsluitdijk werd gevoerd. Aan kapi tein Boers en luitenant Ham en de onde-r hun leiding staande mannen is het te dan ken geweest, dat het geen enkele Duitser is gelukt, via de Afsluitdijk Den Haag en de Vesting Holland binnen te dringen. Kapi tein Boers viel in 1942 in Oraniënburg v-oor een vuurpeloton; luitenant Ham liet in Februari l'944" het leven in Mauthausen. De burgemeesters van Wonseradeel (waartoe Kornwerderzand behoort) en Den Helder legden eveneens bloemen bij het gedenkteken, evenals' een deputatie,van de Vereniging van beroepssohepelingen der Zeemacht. Op de Waalsdorpervlakte. Duizenden namen des avonds deel aan de stille bedevaart naar de Waalsdorpervlakte bij Den Haag, waar zovele illegale werkers voor de Duitse executiepelotons het leven lieten. Bij de eenvoudige ruwhouten krui sen hadden' soldaten en oud-illegale wer- kers de erewacht betrokken. Vóór d'e krui sen was van hyacintenbloemen de Neder landse vlag uitgelegd. Hier brachten ook de nabestaanden en ta-lloze belangstellen den hun bloemenhulde aan de gevallenen. Den Helder. Bij het door bombardementen gehavende monument „Voor ben die vielen" in Den Helder heeft de commandant Zeemacht Nederland, Sch-out bij Nacht J, J. L. Wil- linge, hulde gebracht aan alle strijdei-s, mannen en vrouwen, militairen en burgers, die te water, in de lu-oht en op het land, met de wapens in de 'hand of door bombar dementen, in concentratiekampen of door het verzet het leven lieten. De luitenant ter zee der eerste klasse H. A. W. Goossens legde namens de Koningin een krans aan -het voetstuk van het monu ment, waarna vele and-eren eveneens op deze wijze hulde brachten aan de gevalle- nen, In de hoofdstad. Hoezeer de nagedachtenis der gevallen verzetsstrijders in de -harten der Amster dammers voortleeft bleek uit de massale deelneming aan de stille tochten naar de plaatsen, waar stad- en landgenoten hun leven voor de Duitse vuurpelotons hehben gelaten. Aan een van deze zwijgende de monstraties namen ook de burgemeester en de wethou'diers van de hoofdstad deel. I-n de Apollolaan hield de burgemeester een korte toespraak. Op de Ooste-rbegraafplaats heeft kolonel G. A. S-mit, bevelhebber van de eerste mili taire afdeling, d-e gevallen Nederlandse en geallieerde strijders herdacht. Op d-e be graafplaats Zor-gvlied onthulde prof. P. S. Gerbrandy een gedenksteen op het graf van prof. J. Oranje. Dés avonds werd in het Concertgebouw een bijeenkomst gehouden, waar het woord werd gevoerd door minis ter Drees, het Tweede Kamerlid Gerben Wagenaar, ds. J. Ovèrduin uit Amsterdam en reetor H. Drost uit Nijmegen en de 'heer L. H. Koning, voorzitter van de vereniging van ex-politieke gevangenen. Ierland en Nederland gooien de visa overboord Ingevolge een tussen de regeringen van Nederland en Ierland gesloten overeen komst, zullen geen visa meer nodig zijn voor reizen van het ene land naar het andere. De overeenkomst geldt niet voor de Overzeese Gebiedsdelen. Het woord is aan. JeanDolent: De schoonheid is misschien een bepaalde soort lelijkheid, die ons goed staat. Zi j stemden tegen de regering en verbraken daardoor de ministeriële solidariteit De Franse regeringscrisis heeft een verrassende wending genomen door een resolute daad van de eerste minister, Paul Ramadier, die nadat de communistische ministers Zondag bij het stemmen over de vertrouwenskwestie tegen regering hadden ge stemd, deze ministers heeft ontslagen en vervangen door reeds zating hebbende minis ters. Ramadier motiveerde dit met te verklaren, dat de communistische ministers de ministeriële solidariteit hebben verbroken. Hij dankte de ministers voor de stemi, „die zij hem in het verleden hebben, gegeven". Straat-razzia in Jeruzalem. - De situatie in Palestina wordt steeds critieker. De Joodse verzetslieden gaan fanatiek te werk en bedreigen het leven der Britse sol daten met steeds driester wordende aanslagen. De controle op straat wordt dagelijks scherper. De foto toont een verrassende razzia in de Jeruzalemse straten, waarbij i voorbijgangers worden gevisiteerd De stemming over de vertrouwenskwes tie had tot resultaat, dat een meerderheid der nationale vergadering haar vertrou wen in de regering uitsprak. Van de 564 uitgebrachte stemmen waren 360 voor de regering en 186 tegen. 31 af gevaardigden van de Republikeinse Vrij heidspartij, 6 van de Boerengroep, 12 Onafhankelijke Republikeinen, 3 Radicaal Socialisten, 3 gedeputeerden der Demo cratische en Socialistische Unie van het verzet- en 5 van de Mohammedaanse groep onthielden zich van stemming. 9 afgevaardigden waren afwezig. Het communiqué van het daaropvolgen de ontslag der communistische ministers luidde: „De heer Ramadier, premier, heeft ken nis genomen van het stemmen der com munistische ministers in de Nationale Ver gadering en hij heeft kennis genomen van bet feit, dat dit stemmen een breken van de ministeriële solidariteit heeft betekend. De heer Ramadier dankt de communisti sche ministers voor de steun, die zij hem in het verleden hebben gegeven. Het kabinet verzoekt de president van de republiek voorlopig de portefeuille van nationale verdediging toe te vertrouwen aan de heer Yvon Delbos, de portefeuille van Arbeid aan de heer Robert Lacaste en de portefeuille van Wederopbouw aan de heer Jules Moch". De president der Franse republiek. Vin cent Auriol, heeft Zondagavond een de creet ondertekend, waarbij Delbos tot voorlopige minister van Nationale Verde diging, Lacoste tot voorlopig minister van Arbeid en Moch tot voorlopig minister van Wederopbouw worden benoemd. Georges Maranne, de communistische minister va-n Volksgezondheid, die lid van de raad van de republiek is en daarom for meel niet tegen de regering heeft kun nen stemmen, is afgetreden uit solidariteit met zijn ontslagen collega's. De vijf com munistische ministers met Thorez aan het hoofd hebben zich daarop naar de presi dent van de republiek begeven. De kabinetsraad had voorts besloten de president van de republiek te verzoeken om de speciale opdracht, waarmee de com munistische vice-premier Maurice Thorez belast was, toe te vertrouwen aan de an dere vice-premier, Henri Teitgen. Vandaag zal de Nationale Raad der So cialistische Partij zich uitspreken over deze daad van Ramadier, die indruist tegen de houding der Socialisten ten aanzien van de samenstelling der regeering. De twee minuten op de Erebegraafplaats. De duizenden, die Zaterdagavond hier gekomen waren, verwijlen in roerloze stilte bij de nagedachtenis van de geval lenen. Gevangenis fe Acre door springstoffen geforceerd Britse soldaten en politiemanschappen in geheel Palestina zijn gealarmeerd voor een klopjacht op tweehonderdzestien Joodse en Arabische gevangenen, onder wie ongeveer tachtig Joodse verzetslieden, die Zondagavond ontsnapt zijn uit de gevangenis te Acre in Noord-Palestina, daartoe in staat gesteld door een aanslag van de Irgoen Zwai Leoemi. De Britse soldaten hebben order ontvangen zonder waarschuwing te schieten op elk voertuig, dat een bevel tot stoppen niet opvolgt. De aanslag werd uitgevoerd door Jood se verzetslieden, die in een jeep en een militaire vrachtauto kwamen aanrijden en voorzien waren van geweren, mortieren en springstoffen. Zij bezetten het gebouw van een Turks bad, dat aan een der ge vangenismuren grensde, en veroorzaakten door het tot ontploffing brengen van expio- siva een gat in de gevangenismuur, waar doorheen de gevangenen kónden ontsnap pen. Tegelijkertijd werd een aanval met mortieren gedaan op een kazerne van de zesde Britse luchtlandingsdivisie ten Noor den vain Acre, en werden Britse manschap pen bij Haifa in een hinderlaag gelokt. Wegen en bruggen in de omtrek van de gevangenis waren tevoren ondermijnd. Officieel is medegedeeld, dat van de 550 gevangenen er 246 wisten te ontsnap pen, namelijk 133 Joden en 83 Arabieren, Een der ontsnapte Joden was geen politiek schappen, die bij Haifa in een hinderlaag waren gelokt en beschoten werden. De zeven gewonde Joden trol' men eveneens aan bij de auto's, waarmede de plegers van de overval op de gevangenis gearr.iveeo.xi waren. Bevrijdingsvuur uit Norman- dië in de hoofdstad ontstoken In September van het vorig jaar brach ten estafettelopers het bevrijdingsvuur van Bayeux in Normandië naar Eindhoven en vandaar naar Nijmegen. Maandag is het bevrijdingsvuur door 120 estafette- lopers van Nijmegen naar de hoofdstad gebracht. Om even over acht uur vertrok ken de eerste lopers uit de keizersstad. De afstand NijmegenAmsterdam was m zestig étappes van 1500 meter verdeeld. Om even voor vier arriveerden de fakkel dragers op de Dam, waar zij de flambou wen aan burgemeester D'Ailly overhan digden, die er het bevrijdingsvuur op het plein mee ontstak. Kroniek van het kleine kwaad De Haarlemse politie heeft een 25-jarige drogistbediende aangehouden, in wiens woning een flinke hoeveelheid artikelen, De „Irgoen Zwai Leoemi" heeft aan de afkomstig uit clrogistwinkels, werd aan- pers een mededeling doen toekomen, waar in w-ordt gezegd: „Wij zijn er in geslaagd onze krijgsgevangenen te bevrijden". Koningin en Prins eren gevallen Canadezen In tegenwoordigheid van de Koningin en Prins Bernhard is Maandagmiddag op de Canadese militaire begraafplaats te Groes- beek een herdenkingsplechtigheid gehou den. Vlaggen van een achttal geallieerde landen wapperden in de wind. Soldaten van de Prinses Irene-Brigade, van de Stoot troepen en regimenten infanterie stonden rondom het terrein opgesteld. De Koningin en Prins Bernhard werden aan de hoofd gevangene doch een wegens moord op zijn ingang begroet door de Canadese ambas- zuster tot de strop veroordeelde. Bij de verzetsdaden van Zondagavond zijn in totaal dertien Joden en een Arabier om het leven gekomen; zeven "Joden wer den gewond en vijf Britse soldaten en een Britse ambtenaar raakten licht gewond, Zes. Joden vonden de dood bij de aanslag op de gevangenis, namelijk twee van de aanvallers en vier, die uit de gevangenis trachtten te ontsnappen. Een der omge komen aanvallers bleek gekleed te zijn m de uniform van kapitein van de Britse genie. Verder vond men nog de lijken van twee Joden bij onderzoek in de auto's, waarmede de aanvallers gekomen waren. De yijf andere doden aan Joodse zijde vie len door het vuren van de Britse man- sadeur, de heer M: Dupuis. De Koningin en de Prins legden aan de voet van het kruis een krans met een lint in de nationale kleuren. Ook werden kransen gelegd na mens de Canadese ambassade en door de gezanten van Groot-Brittannië, de V. S. en Frankrijk, alsmede door vertegenwoordi gers van Polen, Mexico, Tsjecho-Slowakije, Australië, Zuid-Afrïka en door minister Fiévéz. Op elk der ruim2500 graven wer den door kinderen bloemen gelegd. Daarna speelde de militaire kapel „The Last Post", terwijl de Canadese vlag halfstok werd gehesen. Een vuurpeloton loste een salvo over de graven.^De Canadese ambassadeur herdacht met enkele woorden de gevallen Canadezen, getroffen. Bij onderzoek bleek, dat dit jongmens achtereenvolgens drie patroons had bestolen. De jongeman is in bewaring gesteld en de goederen zijn in beslag ge nomen. Op verzoek van de Haarlemse poLitie werd door de recherche te Utrecht een 49-jarige koetsier aangehouden, die te Haarlem zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een asbak, een paar rubber laarzen en een bedrag aan geld, alsmede aan verduistering van een geldsbedrag. Voor de internationale gladiolententoon- stelllng, op 1, 2 en 3 Augustus in het Krelage- huis te Haarlem, willen B. en W. voor f 100 deel nemen ln het waarborgfonds. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist. overigens vrij helder weer. Later op de dag voornamelijk in het Zuidelijk gedeelte van het land weer toenemen de bewolking en enkele verspreide buien. Wind overwegend tussen Zuid en Oost. Zwak in de nacht, matig overdag. Weinig verandering van tem peratuur. •7 Mei: Zon op 5.01 uur onder 20.13 uur Maan op 23.06 uur. onder 6.08 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1