IJmuider Courant Een jaar voorwaardelijk en vierduizend gulden boete Uitspraak 23 Mei Protest uit de Grote Oost aan de Koningin Nog 15 jaar deviezenmoeilijkheden Nederlandse voorstellen verworpen, republikeinse negeerden Linggadjati Weerbericht gle No. 1863Ö Kennemprlaan 154, Tel. Redactie en Sfctratle 5437 - Haarlem: Gr. Houtetr. 93, n 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. SS z-R spaarne 12> TeL 12713,10131 Directeur-Heofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 12 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem f^en jhr. De Geer: W P Bakhoven, advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, 3 Zaterdagmiddag, na een requisitoir van bijna drie uur, tegen oud-minister jhr. n J de Geer een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar geëist, mr' ede 'een geldboete van f 4.000 subsidiair 4 maanden gevangenisstraf, ontzetting ^ifhet recht ambten te bekleden en ontzetting vit de beide kiesrechten voor de tijd van 5 jaar- De publicatie van de brochure „Syn these in de oorlog" was de Duitsers welge vallig. Iemand als jhr. De Geer had moe ten weten, dat. hij hierdoor de staat- be nadeelde, -al nam mr. Bakhoven aan, dat verdachte daartoe* niet de opzet heeft ge had. Duitsland zou alleen een voor Neder land smadelijke vrede geaccepteerd* heb ben, maar jhr. De Geer heeft dit niet wil len inzien. Formalist als hij is, zou hij gé- noegen hebben genomen met een formele onafhankelijkheid van Nederland, zelfs-.ten koste van oude ideologische-principes. Daarom was het verspreiden (Ier brochure een verraad aan de Nederlandse zaak. Mr. Bakhoven besloot zijn requisitoir met de woorden: „Jhr. De Geer heeft ons land vele goede diensten bewezen en uw Hof moge jegens herp alle barmhartigheid betrachten, die het nodig rnocht oordelen. Wij mogen' hem echter de-straf niet besparen'!. ■De' advocaat-fiscaal reqliireerde hierna de reeds vermelde straf. Vmr dat de advocaat-fiscaal a^n het „rfkwam, stelde de president nan jhr. Sf GeK een aantal vragen. Sprekende „r de proclamatie van 10 Mei 1940, !Lite door jhr. De Geer was opgesteld fa» nrrf Van Hamel, dat deze destijds SKiien gewaardeerd werd. Na geconsta- te hebben, dat verdachte dezeltde toenaderingspolitiek whs toegedaan als Kberlain destlids in Munchen verweet de president jhr. De Geer, dat deze m zijn Inndense radio-redevoeringen nooit c„- iS heeft doen horen op de onrechtmatige nïïtse inval in Nederland en dat hij het Nederlandse volk de raad heelt' gegeven met de Duitsers samen te werken. Jhr De Geer: „In 1942 gal de regering in Londen een dergelijke aanwijzing aan Nederlandse ambtenaren". De president vroeg vervolgens bijzonder heden over het plan van jhr. De Geer in 1040 een vacantiereis near Zwitserland te maken ,Vond u dat niet vreemd voor. een eerste minister tijdens een oorlog?" Verdachte: „Er waren andere ministers, die met mij mee wilden gaan". pres,- „U bedoelt zeker prof. Gerbrandy, die verklaard heeft, dat hij u naar Zwit serland zou volgen om te beletten, dat u naar Nederland terugkeerde". Jhr. De Geer verklaarde, dat eerst m Lissabon het plan bij hem was opgekomen naar Nederland te gaan. Op vragen van de president antwoordde-hij, dat hij deze han delwijze niet ongepast vond. Hij vond het onjuist, het standpunt van de regering te volgen indien men daardoor tegen eigen overtuiging in moest handelen. Pres.: „Nu begrijp- ik, waarom men u een eigengereide kerel noemt. Uw handel wijze was egoistisch én individualistisch. Eet was tegen het landsbelang dat u naar" '.Nederland ging. U heeft echter maling ge had aan het landsbelang en aan de wens van de regering. Gedurende een half uur werd jhr. De Geer vervolgens ondervraagd over .zijn bro chure. Hij ontkende dat deze brochure in strijd was met het Nederlands belang en zeide van. mening te zijn, dat het sluiten van vrede'niet uitgesloten was. Een-derge lijke vrede zou volgens hem Europa heel wat ellende hebben bespaard. Hij herinner de er hierbij aan, dat de Koningin en de Belgische koning in 1939 hun diensten hadden aangeboden ten behoeve van over leg. Requisitoir., Mr. Bakhoven begon zijn-requisitoir, met de mededeling, dat hét memorandum van prof. Gerbrandy aanleiding was geweest, een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de .gedragingen van jhr. De Geer. Daar er tussen de auteur van dit memo randum en dë procureur-fiscaal,mr. J. G. Sikkel een familierelatie bestaat, werd het wenselijk geoordeeld, .mr. Sikkel niet met dit onderzpek te belasten. Mr. Bakhoven vroeg zich af, of het ook niet wenselijk zou zijn, dat afgetreden ministers zich vpor de Staten-Generaal moeten verantwoor den voor hun fouten van beleid, zonder dat dit een strafrechtelijke vervolging zou Uitsluiten.' Vervolgens besprak mr. Bakhoven uit voerig het defensiebeleid in 1940. Hij zeide dat jhr. De Geer .oo'k de verantwoording draagt voor de slechte toestand waarin iich onze defensie aan het begin van de oorlog bevond.- „Hij draagt deze verant woording echter niet alleen". Ook de an dere leden- van de regering en' het hele Nederlandse volk zijn hieraan schuldig". Jhr. De Geer was volkomen beheerst dóór de neutraliteitsgedachte. Toen de oor, log uitbrak en de ministerraad naar En geland, mopst vertrekken, raakte -hij het stuur volkomen kwijt. Er ging geen leiding meer van hem uit. Doch ook ónder de an dere leden van het ministerie was onze kerheid merkbaar en tot het vertrek naar Engeland werd eerst na lange discussie bélóten. Toen de Duitsè overwinningen kwamen, ontstond er in - Nederlandse re geringskringen te Londen een defaitistische geest. Aanvankelijk meende men, dat de oorlog eind 1940 afgelopen zou zijn en de terugkeer naar het vaderland, mogelijk. Zeer zeker stond jhr. De Geer in zijn de faitistische houding niet alleen. Uitvoerig schilderde mr. Bakhoven de houding van jhr. De Geer bij de bespre kingen der tegering in Londen. Hij wilde --en dit is ook de mening van -prof. Ger brandy de Duitsers niet te zeer tegen Nederland in het harnas jagen en de mo gelijkheid van toenadering tot de Duitsers openhouden. Driemaal is de kwestie van eon-compro misvrede met Duitsland in dë.Londensë ministerraad ter. sprake gebraoht. Jhr. De ^ei' het zich tenslotte door zijn ambtge noten tot andere gedachten brengen. De' aovocaat-fiscaal geloofde niet, dat hij een compromisvrede nastreefde, die voor Ne derland nadelig was. Reële opdracht. Mr. Bakhoven sprak vervolgens over de regeringsopdracht aan jhr. De - Geer, na «Ba aftreden naar: Indië te gaan, welke dienen moest- om in'het buitenland niet ce mdruk van verdeeldheid in Nederland se.kringen te wekken. Het was echter 'eén i e, opdracht en toen verdachte in Lissa- on net, plan opvatte, naar Nederland te, :Tan' "a<f Wj ontheffing van die opdracht ceK 6?-vragen'iri Plaats van een verkeerd vfc te maken van de hem 'verstrekte rtaf' v r' ®akhoven geloofde 'echter niet, vah j De Cïeer door het niet uitvoeren PPdracht Nederland had beiiadeéld i. Duitsers bevoordeeld. Wel heeft zijn een slechte invloed gehad op de taliteit in Nederland. Deze daad werd een geestelijke capitulatie beschouwd"; J erzv>'akte Nederlands positie zowel ri?m'r'yer de bondgenoten als tegenover Wt.it s' houding van het verzet, vfottf bepaald was, had zij geen in- uitvoeren van de' rege- ®gw5pdracht was morele desertie. Mevrouw Kwint heeft de officiële opening verricht van 'de speeltuin „Vrij en Blij". Verdediging van jhr. De Geer. Des avonds om zeven uur begon de ou- minister-president met zijn verdediging. „Ik wordt verdacht", zo zeide hij. „niet van het plegen van een openbaar misdrijf, maar van het bezitten van 'boze gedach ten*. Ik ben verdacht geworden van on- trouw aan onze vrije en democratische in stellingen, van geestelijke verbondenheid met mensen, die ik als landverraders be schouw. Dit werd nog versterkt door mijn terugkeer in Nederland, die voor mij niets anders was, dan eèn terugkeer naar mijn familie als vrij burger. Zeker heb ik nooit sympathieën gehad voor het nationaal so cialisme. In de nationaal socialistische barbaarsheid heb ik geen korreltje goud kunnen vinden, hoewel'ik 'altijd 'gemeend* had, dat elite dwaling een kleine waarheid inhoudt. Mijn terugkeer hierheen heeft tot resultaat gehad een wolk van achterdocht en achterklap, van lastèr en bedrog waar aan ik niet kon ontkomen. Men heeft wa pens tegén mij 'gesmeed en hiervoor het materiaal gevonden 'in enkele onvoldragen- uitlatingen mijnerzijds. In September kreeg ik eervol ontslag als eerste minister. Ik had mijn taak Londen vervuld en meende volkómen ge rechtigd te zijn naar mijn .gezin terug te keren. Ik was gewoon mijn eigen ziens wijze te volgen en liet mij niet van mijn -besluit afbrengen. Wat betreft het 'feit. dat ik mijn opdracht niet uitvoerde, moet ik zeggen, dat de zaak heel anders ligt, dan aan uw Hof is voorgesteld. Minister Weiter heeft tegen mij 'gezegd: „Als gij naar Indië'wilt om uw kinderen te bezoe ken, wil ik u wel een opdracht geven. Ik stel er eigenlijk geen prijs óp". „Zoals u ziet", vervolgde jhr. De Geer, „de Indische reis was een mij verleende faciliteit en geen serieuze opdracht. Ook als er. geen enkele opdracht" geweest was, zou men mij in "de" gelegenheid gesteld heb ben daarheen te gaan. Het bewijs, dat mijn opdracht niet serieus was, ligt wok hierin, dat er geen ander in mijn plaats ging, toen ik naar Nederland 'teruggekeerd was. Dat 'ik terug keerde is verkeerd geweest. Niet voor het Nederlandse volk gelukkig, al leen maar voor mij zelf. Echter ben ik niet geleid door de een of andere ontrouwe ge dachte toen ik besloot naar Nederland te gaan. Mijn werkelijke terugkeer was de onpolitieke terugkeer van een ambteloos burger. Het fantoom van mijn terugkeer was de wolk van-achterklap en achter docht, die daardoor opwaaide. Het verwijt dat ik mij door mijn terug keer in de macht valine vijand begeven heb, is niet logisch. Men zou dit verwijt tot alle hooggeplaatsten die op 10. Mei in Nederland gebleven zijn, moeten richten. De gouverneur-generaal van Indië is er bij de inval van de Japanners gebleven, toen de poorten tot Australië nog wijd open stonden. Hij begaf zich in handen van de vijand, doch dit is hem nooit aangerekend. Integendeel, zijn handelwijze werd gepre zen en als volkómen juist betiteld. Ik kan niet geloven, dat mijn terugkeer, een inzinking in de kracht van het verzet heeft teweeg gebracht- Indien het politieke vertrouwen van de Nederlanders door mijn terugkeer een ogenblik geschokt was, is het zeker niet door de terugkeer zelve, maar door de wapens, die de critici in Lon den door de 'radio tegen mij gebruikten en waarmede-zij de Duitse propaganda voedsel gaven. De brochure. Sprékende over zijn brochure betoogde' jhr. De Geer, dat er velen met hem (Lloyd Verzoek om eigen status voor Molukken, Minahassa en Timor George), een opvatting huldigden gelijk aan die, welke hij in zijn brochure uitge werkt had. Uitvoerig besprak hij hoe En geland steeds getracht heeft de oorlog "te voorkomen en hoe Chamberlain met grote bijval van het Engelse parlement en van vrijwel de gehele wereld in 1938 op vre delievende wijze met de Duitsers sprak, terwijl reeds toen duizenden in de Duitse concentratie^ kampen leden. „Men moet de dingen zien in de tijd waarin zij, zich afspelen. Toeh ik mijn bro- churq schreef", zö" vervolgdè 'jhr. De Geer, „was Engeland,nog bereid met Duitsland te onderhandelen. De brochure was het product van mijn overtuiging. Zij. werd niet, zoals wel geïnsinueerd werd, geschre ven op aandrang van Duitse zijde". •Met nadruk verklaarde hij, dat hij nooit de mening was toegedaan, als zou een aparte Nederlandse vrede de ondergang van Europa kunnen verhoeden. „Défaitisme", .zo zeide hij, „had geen deel aan mijn brochure. Ook is het geen. defaitisme geweest van allen", zo riep hij uit,„die ooit naar vrede streefden meenden, dat oorlog zelfmoord betekent. Ook ditmaal is onze beschaving aan het. ergste, ontkomen.- Défaitisme is het, te twijfelen aan de mogelijkheid, dat de vol keren elkander eens zullen vinden". •Jhr. De, Geer betoogde hierna, dat men hem vergissingen en fouten voorhield, diè in alle landen- en in' alle'tijden door mi nisters worden begaan en waarvoor zij zich onder normale omstandigheden tegen over het parlement plegen te verantwoor den. „Zo is het;met de gewraakte radio rede waarin ik de ambtenaren aanspoorde zich rustig te houden en met de Duitsers samen te werken. Ik had er met mijn ambtgenoten over kunnen spreken, indien ik er de tijd voor gehad had". - Geen opzet. Jhr. De Geer zeide vervolgens, dat op zijn dagvaarding geenstraf uitspraak zou mogen volgen. „Ik heb niet opzettelijk de Nederlandse staat benadeeld en de vijand bevoordeeld. Ik meen, dat ik de staat he lemaal niet heb benadeeld en zo dit toch direct of indirect het geval "zou zijn, is zulks zeker niet mijn opzet geweest. Indien bij mij-, de opzet aanwezig ge weest was, mijn land te benadelen, (ian zou ik de zwaarste straf verdienen. In dien u mij deze niet geeft 'is het, omdat gij zelf niet .aan deze opzet kunt,géloven. Ik meen dat uw Hof dus niet tot een ver oordeling tegen mij zal kuhnen komen. Mocht het oordeel echter anders zijn, dan verzoek ik li wel rekening te houden met mijn .hoge leeftijd. .Misschien heb ik dé avondv'rede niet verdiend. Ik heb vele fou ten- gemaakt, 'maar als het schuldig wordt uitgesproken zal hét zijn tegen iemand'die ten aanzien van uw aanklacht een rein geweten heeft". De uitspraak is bepaèld op 23 Mei. (Voor bijzonderheden over'de behande ling der zaait voorzover die aan de slot zitting vooraf ging, verwijzen wij naar pa gina 5). Natuurramp na oorlogs- rampen Een der zwaarst door het oorlgsgëweld beschadigde gemeenten van ons land, ge legen langs de Bergse "Maas in het land van Heusden- en- Altena, dat voor een der de gedeelte geheel werd verwoest werd Zaterdagavond door een nieuwe ramp ge: troffen. Tydens een hevig onweer éloeg de bliksem op drie plaats ongeveer tegelijk in. Te Doéveren branddè de vrij nieuwe boerderij af. Te Heethen werd een slagerij een prooi der vlammen. Te Drongelen brandde de kapitale boerderij „De Oliepot" geheel uit. Hét comité „Gemene Best Grote Oost", samengesteld uit culturele en religieuze verenigingen uit de Minahassa, Timor en de Molukken (Persatoean Timoer -Besar) heeft zich met een request plus begelei dend schrijven tot de Koningin gewend. In het request beroept zich de Persa toean Timoer Besar op het in de Konink lijke rede van December 1942 uitgespro ken beginsel van vrijwilligheid. Het be klaagt zich er over, dat aan het Ambon- nese, Menadonese en Timorese volk de •gelegenheid om dat recht (d.i. 'het recht van vrije meningsuiting) onbelemmerd uit te oefenen 'door de Indische regering tot dusver onthouden is. De Persatoean geeft te kennen, o.a. met beroep op het Atlan tic Charter, „noch tot een repoeblik Indo nesia nooh tot een Indonesische federatie te willen behoren', maar te willen zijn. een gelijkwaardig deel van het 'rijk in* Europa binnen het Nederlandse rijksverband". Onomwonden wordt de vrees uitgespro ken, dat de organisatie van een Indone sische eenheidsstaat als voorgestaarrdoor de Lt.-Gouverneur-Generaal en de Com- rrvissie-Generaal op den duur over heersing door de „vreemde en vijandige Javanen (tot onvermijdelijk gevolg zou hebben". Het request tekent protest aan tegen liet feit, dat dóór de',Lt.-Gouverneur- Generaal en dé Commissie-Generaal, in lijnrechte strijd mét de boodschap van Uwe Majesteit van 7 December 1942, wel bewust wordt vooruitgelopen op de vrije raadpleging van Uwer Majesteits' Indische volkeren, waardoor het recht wordt mis kend van het Ambormese, Menadonese en Timorese volk, dat zeker door zijn lijden en .zijn. verzet en door zijn trouw en het voor Uwe' Majesteit vergoten bloed tijdens Het woord is aan. en na de Japanse, overheersing een onver vreemdbaar recht heeft verworven, dat zijn inzichten en zijn wil niet door Uwer Majesteits ambtenaren „worden terzijde geschoven". Het request beshiit dan met de woorden: .Concluderende, verzoeken ondergeteken den om de Molukken, de Minahassa .en Timor bun eigen status te geven, binnen het bestaande Koninkrijk der Nederlan den, in die zin, dat rij met een eigen, volksvertegenwoordiging en met door of vanwege de Koningin aangewezen eigen bestuurders, die aan de Koningin en hun volks vertegen woordig in g veran fc woordelij k zijn, direct aan Nederland verbonden blij ven, met de wens dat .-aan dè volks genoten dier gebieden het Nederlander schap zal wordeA verleend, hetgeen voor hun volk een grote eer zou zijn en de grootste voldoening zou geven". Als gij het leven al te ernstig opneemt, wat is er dan aan? Nederlanders als kolonisten naar Canada Het hoofd van de immigratie-afdeling van de „Canadian' Pacific Railway", Cress- well, heeft tegenover de Canadese Senaats commissie voor Immigratie verklaard, dat er thqns meer dan ooit kansenbiedende mogelijkheden zijn voor degenen, die zich in Canada willen vestigen, doch hoewel vele Nederlandse* boerenzonen deze. moge lijkheden graag willen benutten, zo zeide Cresswell, maakt het verbod van kapitaal- uitvoer uit Nederland voorlopig de immi gratie van een groot aantal Nederlandse boerengezinnen onmogelijk, tenzij er een regeling ter voorziening van dollarkapi taal voor vestigingsdoeleinden tegen een storting van guldens in Nederland kan worden getroffen. MINISTER MANSHOLT: Liefhebberij Het acteren van een liefhebberij gezelschap was een der bezoekers van een Venlose feestavond dermate on welgevallig, dat de acteur, die zeer realistisch de rol van Duitser vertolkte in het stuk' „Den vaderland ghetrouwe" met een mes vrij ernstig aan de pols werd gewond. Ook kleine landbouwbedrijven moeten kunnen ^concurreren De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening," de heer S. L. Mansbolt, heeft in een vergadering van de Partij van de Arbeid te Venhuizen, de vraagstuk ken besproken welke zich op landbouwge bied, voordoen.' „Er leven", zo zeide hij, „in het na-oorlogse Nederland een. mil- lioén mensen meen dan in de^dertiger ja ren. Niet zo heel veel mensen kunnen in de landbouw worden ingeschakeld. De po litiek vah de regering 'is er op gericht de' kleine bedrijven "ook in staat te stellen, te concurreren. Men zal zich in de toekomst ook meer op fruitteelt en tuinbouw moe ten toeleggen.- Vroeger werden bananen en sinaasappelen geïmporteerd, doch nu dit 'bij de deviezenmoeilijkheden, waarmee we de eerste 15 jaar nog wel te kampen zul len hebben, op bescheiden voet gebeurt, blijft er een vraag naar fruit. Hongeroptocht in Hamburg. - Vrijdagdemonstreerden 120.000 arbeiders tegen de voedselschaarste in de Britse zóne. Zij |u oer den veelzeggende opschriften mee. Ook op het gebied van" de groenteteelt zijn er mogelijkheden. Duitsland was onze grootste-afnemer voor de oorlog. Nu moet naar andere markten worde» uitgezien- Verheugend noemde de minister h^t, dat in Brussel een basis gevonden is om tegen bepaalde minimumprijzen producten aan België te leveren- Uitvoerig besprak de heer Mansholt de plannen welke.in voorbereiding zijn om de kostprijs te verlagen, niet ten koste van tuinder, boer of arbeider, doch door bè- drijfsrationalisatie, verkaveling, egalisatie, betere afwatering en betere landbouw werktuigen. Vijffiën jaren zullen daarmee gemoeid zijn. Er zal geen subsidiepolitiek gevoerd worden, al zal het in de over gangstijd misschien'nog wel eens nodig zijn subsidie te verlenen in de vorm van het kunstmatig op peil houden van de prijzen. In de toekomst dient een goed grondge bruik gewaarborgd te zijn. Ten aanzien van het loon- en prijsvraagstuk deelde spreker mede, dat het in de bedoeling ligt ook dit jaar weer een bodem in de markt te leggen. Dodend projectiel in Velp, In de gemeente Velp worden de laatste tijd aanzienlijk hoeveelheden munitie tót ontploffing gebracht. Des avonds blijven I op het terrein van de ontploffingen nog enige mannen achter van de hulpverle ningsdienst uit Arnhem om een wakend oog te houden op de munitie. Een 'van hen heeft een projectiel opgeraapt, dat ont plofte en de man van het leven beroofde. Milliardén over de militaire balk Over de gehele wereld zijn bijna 19 mil- lioen man onder de wapenen veertig landen géven gezamenlijk 82.000.000.000 gulden per jaar uit aan bewapening, aldus Hanson Baldwin, de militaire deskundige van de New York Times. Ongeveer 25 milliard gulden worden per -jaar meer aan bewapening uitgegeven danvoor de oorlog..Bij deze bedragen is niet inbegrepen wat ten koste wordt ge legd aan de ontwikkeling-van de atoom bom, bacteriologische oorlögvoering raket projectielen 'en andere nieuwe wapens. West-Borneo autonoom Plechtigheid te Pontianak Tijdens een kleurrijke plechtigheid is heden te Pontianak het sta/tuut voor TjVést-Borneb ondertekend, waarbij West-Borneo als autonome staat met zelfbestuur wordt erkend. Onder aan wezigheid van de Nêdërlandse minis ter-president dr.- L. J. M. Begl en de In- donesische zelfbestuurders en adviseurs van West-Borneo ondertekenden luite- nant-Gouvernsur-Generaal dr.N Van Mook en de Commissie-generaal het document. Op een versconférentie verklaarde de sultan van Pontianak, Hamid o.m., dat het Amerikaanse kapitaal zich gewillig toont en zich interesseert, voor het vestigen, van grote industriële ondernemingen op .West- Borneo. Hij schatte het aantal aanhangers van dë republiek óp West-Borneo op onge veer een half percent van de bevolking. De sultan bevestigde het bericht, dat hij Soe- karno en Sjahrir had uitgenodigd tot het bijwonen van de plechtige ondertekening van het statuut voor West-Borneo, maar Economische impasse te Batavia De proclamatie van de Pasoendan op West-Java waarmede deze partij de onafhan kelijkheid van Soenda uitriep, ging gepaard met een grote betoging, die door duizen den werd bijgewoond. Een overzicht van de bijeenkomst te Bandoeng Een officieel Nederlands communiqué lieeft Zondag te Batavia bekend gemaakt, dat de Nederlandse voorstellen betreffende samenwerking op economisch gebied tussen de Nederlanders en de .republikeinen na onderhandelingen, die verschillende weken in beslag namen, door de republikeinse autoriteiten zün verworpen. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede dat de instelling van een centrale controle op de in- en uitvoer, onder leiding van een gecombineerd contröle-lichaam, benevens de stichting van, een gemeen schappelijk deviezenfonds ter. financiering van de import voor geheel Indonesië, door de Indonesische delegatie is verworpen. De Indonesische delegatie verklaarde zich niet bij machte deze schikking over geheel In donesië te aanvaarden. Een voorlopige re geling, waarbij ondernemingsproducten zo spoedig mogelijk ter beschikking zouden deelde melde, dat hij hierop geen antwoord komen, zonder voorafgaande oplossing van had ontvangen. Dure uitstapjes Een Bpssenaar van 63 jaar, die de Haar lemse luchthartigheid wel eens wilde toet sen, moest na een afspraakje ontdekken, dat hij van f 3.5550 beroofd was.' De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Verder werd in de nacht van Zondag óp Maandag een étalageruit in de Kam perstraat vernield door een luidruchtig gezelschap, dat kennelijk te diep in een ander en kleiner glas had gekeen. De po litie speurt, op aanwijzingen van toeval lige ooggetuigen, naar de glazeniers: Vacht werd te warm De Bloemendaalse politie heeft te Over- veen een juffrouw aangehouden, die in het bezit; was een .grote tas, waarin zich bij onderzoek een schapenvacht bleek -te bevinden. Op het bureau vertelde de juf frouw. dat zij deze in de Haarlemmermeer had gekocht. Een door de politie van die gemeente ingesteld onderzoek wees uit, dat de vacht van een frauduleuze slachting afkomstig was. De politie van de Haarlemmermeer heeft het onderhoek in handen genomen. 4e daaraan verbonden juridische proble men, was eveneens onaanvaardbaar voor de republikeinen. De republikeinse, tegen voorstellen negeerden de onvoorwaarde lijke erkenning van de. artikelen 14 en 15. van de overeenkomst van Linggadjati. De republikeinse houding heeft, volgens ge noemd communiqué, in Nederlandse krin gen grote ongerustheid en teleurstelling gewekt. Er wordt echter getracht een an dere oplossing te vinden. De -betreffende punten zijn, aldus een verklaring van prof- Schermerhorn.'te be schouwen als van vitaal belang voor de organisatie van een vruchtbare samenwer king en een practische uitwerking van het aceoord van Linggadjati. Prof. Schermer- horn sprak de hoop uit, dat terstond na de terugkeer der autoriteiten te Batavia de besprekingen in hoogste instantie voort- gang zouden kunnen viiMen. Uit andere welingelichte bron verneemt Aneta nog, dat jhet informele overleg op bepaalde punten heden te Batavia werd voortgezet. Aftreden van Acheson verwacht Volgens deWashin^tonse correspondent van de New York •Times zal Dean Acheson de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken om „economische rede nen" deze week aftreden. Volgens deze zegsman zullen in de ko mende twee maanden "verschillende voor aanstaande politieke adviseurs van het ministerie van. Buitenlandse Zaken af treden. De New York Times voegt er aan toe dat Acheson, wiens aftreden niet zal in gaan voor 1 Juli, zal worden opgevolgd door Robert Abercrombie Lovett, een New Yorkse bankier. Amerikaanse oorlogsschepen in Alexandria •Vier Amerikaanse oorlogsschepen van de Middellandse Zeevloot zijn Zaterdag middag. Alexandrië binnengelopen, ver welkomd door een salvo kanonschoten. De schepen, die zich op een onofficiële kruistocht bevinden, zullen hier tot Woensdag blijven, op welke dag zij op zee het overige deel van de vloot zullen ontmoeten voor een gemeenschappelijke oefentocht. WARM VOORJAARSWEER Verwachting, medegedeeld door hét K.N.M I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanhoudend warm voorjaarsweer met overdag tijdelijk zonneschijn, maar met voornamelijk in de namiddag, avonden nacht enkele verspreide buien met kans op onweer Des nachts weinig wind en hier en daar nevel of misfvorming Overdag meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Algemene vooruitzichten: Het is te ■verwachten, dat het voor .de tijd van het jaar zeer warme weer nog ten minste enkele dagen zal aanhouden, waarbij de kans op losse onweersbuien 'echter blijft bestaan. 13 Mei: Zon op 4.51-uur. onder 20.22 uur Maan op 2.44 uur. onder 11.24 uur (Laatste Kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1