Stormvogels wint van HBS Spannende strijd tussen Sparta en VS V Voetbal in Kennemerland Speeltuin „Vrij en blij" heropend Beverwijk Santpoort De snuifdoos van de Keizer MAANDAG 12 MEI 1947 IJMUIDER, COURANT Wedstrijd van gemiste kansen Stormvogels won tenslotte met 10, tnaar het had ook 50 kunnfen staan, ■alsAland de vele Hem gebóden kansen ingeschoten had. Maarhet eindresultaat had oolc 55 kunnen zijin of zo u wilt, 15, als.Van der Veglt c.s. zuiverder geschoten hadden. Inderdaad als er iets slecht verzorgd was deze mid dag, dan was het wel het schieten. Bij Stormvogels speelde Schoor! tenge volge van een onwillige -knie op halve - kracht en dit was een geduchte handicap voor de Vogels. Bovendien ontbrak voor de rust vooral in de achterhoede de nodige vechtlust, welke eigenschap tegen Haar lem juist tot het succes leidde. 'Het gevolg was, dat de Stormvogels^sypporters vaak hiih hart vast hielden. De voorhoede van HBS was met schieten- resoluut genoeg, geen ogenblik aarzelden Van der Vegt c.s., doch de juiste richting konden de Hagenaars niet vinden. En wat er nog op doel kwajn, belandde in de veilige'handen van Kraak, die er ditmaal weer uisteke- -kend het oog in had. en eenmaal, toen hij een vliegend schot slechts ten halve, ver mocht te stoppen door een snelle reflex op fraaie wijze een zeker doelpunt voor kwam. Eenmaal leek het er verdacht veel op, of een der Vogels de bal in het 'be ruchte gebied met de hand bewerkte, doch scheidsrechter Kahrels liet doorspélen. In de voorhoede van Stormvogels zette de Boer zowel vóór alsma'de rust de aan vallen op, welke rol ook Goedhart af en 'toe op zich nam. Voor de rust -kreeg voor al Venus de ballen vaak in goede positie toegespeeld, doch dé Jeugdige rechtsbui ten was tegen een back als Groen niet doortastend genoeg en ontwikkelde te weinig snelheid. Na de rust profiteerde men in Vogels-kringen van de vrijheid, welke Van Opbergen gegund werd. Deze speler bracht toen meermalen het HBS- doel in gevaar, na vóór de rust reeds met een fraaie kopbal uit een voorzet van Goedhart zijn club de leiding te hebben gegeven. De man, die in deze wedstrijd „de" kansen kreeg, was Aland, doch de- ovèrigens actieve Stormvogels-midvoor bracht het niet verder dan twee buiten spel-doelpunten en negeerde zeker wel vijf goede Jansen. Tot het 'einde .toe bleef de wedstrijd spannend. Hoewel Stormvogels de stand van 10, door het- zwartepunt op de" ver- diging te leggen, trachtte te consolideren, bleven .de aanvallen gevaarlijk. Maay ook;, v. d. Vëgt .c.s. zetten alles op alles, doch vooral Gjas en Snóeks zetten hun de voet cl wars en Kraak greep in-moeilijke geval len steeds resoluut in. Onder grote span ning kwam met 10 het einde. Tegels voor de speelplaats der Wilhelminaschool Burgemeester en Wethouders stellen de Raad voor te voldoen aan het verzoek van het hoofd der Wilhelminaschool, om een deel ter grootte van 100 m2 van de speel plaats, dat bestemd was als schooltuin en als zodanig niet meer wordt gebruikt, op te hogen en te betegelen. Het college vraagt hiervoor een crediet van 450, KIESCOLLEGE NED. HERV. KERK. Bij de Zondag gehouden verkiezingen van leden voor het kiescollege der Ned. Hérv. Kerk werden gekozen de heren W. C. M. Bakker, L. P. den Dunnen,- J. de Haan, ir. F. W. van Hattum, W. B. Klei- wegt en- ir. E; Voet. Een herstemming zal plaats hebben tus sen de heren J. W. cje Goey en W. Hart man. v - Het zilveren jubileum van „Velsen" gevierd Gisteren werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. S.V. „Velsen" ingeluid. Dés mor gens werd in de R.K. kerk èen H. Mis op gedragen, waarna in café „Zomerlust" een gemeenschappelijk ontbij t gebruikt werd. Onder dart ontbijt werden aan een achttal leden, die alle lief en leed in'deze 25 jaren met de vereniging hadden, meegemaakt, keurig in de clubkleuren uitgevoerde vaan tjes aangeboden. Na dit ontbijt volgde een Intieme recep tie (de eigenlijke receptie wordt 12 Juli a.s. aangehouden). Als eerste spreker voerde de heer A. Tabernalnamens „Jan van Dommelen" en de Winkeliersvereniging het woord. Voor het gemengde koor „Da Pacem" en de harddraverij-vereniging vertolkte de heer J. W. A. Westerhoven de gevoelens. Hij bood daarbij een voetbal aan. Namens de Kath. Arbeiders Bond werd een enve loppe met inhqud aangëboden. Dé heer Vrijhoef van K. Z. O. S., de'to neelvereniging, welke j ub ileum-rev üe voor het voetlicht zal brengen, beloofde dat zijn vereniging haar beste beentjq zou voor zetten. - 1 - De heer J. Stoop overhandigde het jubi- leumgesohenk'der supporters: De molen „de Sandhaes" in ziilver uitgevoerd. Dit prachtige geschenk zal de ^hoofdprijs vor men van een in Juli te houden toumooi. Nadat ook de Kath. Middenstandsorgani satie „acte de presence" had gegeven, com plimenteerde de heer Poncïn als voorzitter van dé K.V.P. afd. Velsen. Ook deze spre ker zegde een voetbal toe. De voorzitter van de voetbalafdeling der R.K.S.V.. „Velsen", de heer Strijbosch, dankte de sprekers en zeide verder o.a., dat men door de sport wilde trachten een ge- zonde volksgemeenschap tot stand te brengen. Spreker verheugde zich in de sa- menwerking "tussen- de R.K, organisaties, die hier' beide Vertegenwoordigd waren. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de supportersvereniging voor het mooie geschenk. De avonds werd in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost de'revue „Voor vrij? Draaien!" opgevoerd. De spanning, wellke tegenhet einde besloot een snelle ren met een goed doel- van deze wedstrijd ontstond, kon slechts punt, waardoor de stand 33 werd. een vergoeding zijn voor het, overigens Onder grote spanning verliep het ver-, maar matig aanwezige publiek. In het be- dere deel van deze wedstrijd,, doch hoewel gin was Sparta nog de aanvallende partn. b'eide doeien en in het bijzonder dat van Ei* werd in de Rotterdamse voorhoede Sparta nog menigmaal m*gevaar verkeer- evenwel zo hopeloos slecht gespeeld dat der); ijiWam er toch geen verandering in de de Velsense verdediging 'ongestraft menige uifcsla.g. fout kon maken. Sparta bleef lange tijd» sterker doch het was VSV die het eerste succes bbekte toen Sterk, die .weer een opvallend goede partij, speelde, bij een snelle uitval do bal in doel schoot. Direct daarop was -VSV nogmaals in de aanval. Er werd goed gespeeld. De bal ■ging van Voet, via Van -Eerden, Balvers, Sterk naar Van Onselen die hem doorgaf naar Van der Lugt. en deze besloot de fraaie combinatie door, een doelpunt (0—2). Met deze stand werd gewisseld. Daarna zagen we een fel aanvallend Sparta. Schaaper miste een bal en hierdoor kreeg Van Eede een kans, welke hij inschoot. De bal verdween Via de handen van Akker man in het doel.Even daarna miste -deze wéér, doch au ihad VSV wel zeer veel ge luk Er volgden enige aanvallen voor Sparta welke slechts een buitenspel doelpunt op leverden. Bij een 'voorzet v-an links kopte De Boer de' bal over de handen van Akkerman in het doel eh de stand was ge lijk (2—2).' Sparta na mzelfs de -leiding, dank zij zeer zwak spel van Schaaper, maar Sterk., CJ.M.V. gaf „voor elk wat wils De Ghr. Jongemarinenvereniging ,,'t Mos terdzaadje", die kort geleden haar 55-jarig bestaan herdacht, met een plechtig saanen zijn in de Ned. Hérvormde Kerk, had verle den week voor leden en vrienden een fees telijke herdenking 'georganiseerd met enige bonte avonden in Flora, onder het motto „elk wat wils". Beide avonden was de zaal geheel bezet en bet gebodene voldeed inderdaad aan het motto, al werd dat geheel met eigen leden uitgevoerd. Het was een cabaret-program- ma in optima forma. Uit de afdeling Beverwijk was de. man dolineclub „Die Össewa" te hulp gekomen, die onder leiding van de heer Steenkamp Hawaiian- en Krontjongliedjes tokkelde, hetgeen een zeer gewaardeerde afwisseling van het programma was. Vex-der waren er een conférencier en een duet-, gevormd door twee jongelui, die 'men ook op een andere 'plaats,, namelijk achter' de bestuurstafel, wel eens- aan het werk heeft kunnen zién. Korte schetsjes 'vulden het programma aan. Zo is het elfde lustrum op gepaste-wijze gevierd. - Bredase meisjes op stap Twee-minderjainge meisjes uit Breda ver voegden zich aan het hoofdbureau van Po lïtie om nachtverblijf. De politie verleende de jongedames gastvrijheid, maar waar schuwde tevens de politie te"Breda. De meisjes zijn daarop zo spoedig mogelijk naar de stad hunner inwoning terugge bracht. Nieuwe voorzitter van V.V. „Breesaap" In het clubgebouw „Watervliet" heeft de Voetbalvereniging „Breesaap" haar jaarvergadering gehouden,, onder leidin; van de heer W. C. van .Leusden. Een gunstig geluid werd gehoord van de penningmeester, die de toestand van de middelen gunstiger kon noepien dan het vorig jaar, toen die nogal te. wensen overliet. Het bestuursbeleid, dat ter sprake kwam, heèft langdurige discussies veroor- zaakt en.de gemoederen flink geroerd. Het bestuur onderging uitbreiding tot 'zeven leden, waarbij werden herkozen de'heren D. Grootendorst, J. de Greef en W. C. van Eeusden, ferwijl uit de leden», tot voor zitter werd gekozen de heer R. J. Velt- Jiuys, die tevens in de vacature voorzag. Verder wérden gekozen de heren W. F. Veneberg, R. Nooi en Strobbe. O.ok de- elftalcommissie werd uitge breid en bestaat tnans uit de heren A. Holleman, W. Nijhuis, Van Dijk, Frerlks, Eeekel en Stoffers. De trairting zal met kracht ter hand worden genomen en in samenwerking mét het bestuur door trai ner J. J. 'Thijssen worden geregeld. Jeugdschaakkamp H.O.S.C.—Noord Scharwoude Het was ongetwijfeld een aardige 'ge dachte om tér propagering van de schaak sport en ten behoeve van de ontwikke ling op dit terrein voor de jeugd een schaakkamp te organiseren', welke Zater- dagmiddag in het Statenhuis te Beverwijk is gehouden tussen. Jonge spelers uit de kringen van H.O.S.C.-en uit Nóord-Schar. woude. Vqor de jeugdige bezoekers was aan deze kamp nog een uitstapje verbonden. De wedstrijdleider, de héér C. J. Muidér, ontving de jonge gasten' en heeft, hen 'swerelds grootste- waterbouwwerk, de sluizen te IJmuiden laten bezichtigen waarover allen opgetogen waren. De heer P. A."Veldheer, voorzitter van H.O.S.C., verwelkomde de. Noordhollandse gasten, waaronder één meisje, -Maartje Vis. De secretaris van Noord-Scharwoude, de heer W. Kaan, bracht dank voor de ge legenheid tot deze jeugdkamp in het be long van de schaaksport en was vol lof over de prettige ontvangst. De Wedstrijd werd met 1210 door IH.O.S.C. gewonnen. „Cóncordia" ontmaskerde De wrekende God" De Toneelvereniging „Concordia" kwam Zaterdagavond in het .gelijknamige ge- bpuw -met een uitvoering van een geheel ander genre -toneelspel dan wij. van haar gewend zijn n.l. het detectivé spel in vier bedrijven„De wrekende God" van Ed. Veterman. Ondgr de aanwezigen bevond zich de heer W. F. Allan, oudste directeur van Vari Gelder Zonen. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer C. C. J. Bakker, be reidde de regisseur de heer L. W. Boeree de aanwezigen voor op hetgeen hun zou worden gebeden.' Ma'ar hij veimeldde niet, dat zijn mensen iets buitengewoons zou den-brengen, niet alleen- met betrekking tot dé manier waarop gespeeld werd, maar zeker'ook door het meer dan fraaie décor, de smaakvolle kleding én de lichteffecten, 'hetgeen alles „rijk" aandeed op. Highhills Castle. - „Dè wrekende God" berustte op een ge schiedenis, welke zich. in Afrika's rimboe afspeelt en waarbij door misdaad 't'gods beeld der kaffers naar Engeland'wy.s ver plaatst,, dat zich in genoemd'kasteel be vond. Tijdens een vriendenreunie gebeurt een 'moord - door middel van-dit beeld, waarvan Sir Robert Highhill eigenaar was geworden. Mr. Kingstone van Scotland Yard krijgt de oplossing van dit misdadig probleem te bewerkstelligen, waarin hij. mede door hulp van Maïhaffa, een uitste kend getypeerde intelligéhtè kaffer, 'na tal van verwikkelingen, slaagt. Buitengewoon vlot, voor de toeschou wers vaak te vlot, volgden, de gebeurte nissen elkander op. Dit was. in hoofdzaak te danken aan "Mr. Kingstone, die het ge hele stuk droeg en waarbij Sir Robert zich uitstekend aanpaste. Ook" de andere rollen genoten eèn uitstekende vertolking.. Al met al heeft de heer Boeree weer ge toond een goed regisseur te zijn. Dat in derdaad is meegeleefd, bewees het lang. dürig applaus,' na afloop waarvan de heer A. Wegman door Concordianen bij monde van de heer F. Brakenhoff werd gehul digd wegens zijn 25-jarig lidmaatschap der vereniging. De jubilaris werd 'een zil veren potlood als bewijs van erkentelijk heid aangeboden; zijn echtgenote kreeg een bloemenmand. Ook het publiek be toonde zijn .instemming met 4© gébrachte hulde.- Vier buurtverenigingen Prinsen maakt drie doelpunten Voor beide partijen stond er eigenlijk niets op het spel en toch is Velsen—TOG een onprettige, te forse, vaak zelfé' „rau we" wedstrijd geworden. Het begon met het steeds irriterend inlopen van de mid- voor van T.O.G. op de doelman Van Vel sen. Daarbij moet gevoegd worden de te slappe leiding, 'hoewel we er onmiddellijk aan willen toevoegen, dab dit voor de spe lers. nooit aanleiding mag wezen tot han delingen, die niet door de beugel kunnen. Het jubilerende Velsen heeft tenslotte de wedstrijd verdiend gewonnen, hoewel dé eerste speelhelft er niét direct op wees, dat Bakkum c.s- aan het langste eind zou den trekken- De Santpoortse crack werd geducht bewaakt en Hi-rs en v. d. Pol brachtén er niet zoveel van terecht. TOG nam de leiding en de gelijkmaker zou voor de rust zeker niet .gekomen zijn, als de Amsterdamse defensie niet een handje ge holpen had. Na de rust werd van der pol vervangen door Prinsen.' Deze speler, die geruimen tijd er finaal „uit" was "en daaromreeds enkele keren niet was opgesteld,, zou, zo als achteraf bleek, nu zorgen voor Veisens overwinning. Hij ihaalcte nl. niet minder dan drie doelpunten en haar onze mening 'zelfs nog een vierde,hetgeen descheids rechter ontging. TOG bracht het in de tweede helft niet meer tot doelpunten, deels als gevolg van het onbeheerste spel der Amsterdammets, deels door dat de Velseri-verdediging met WJjker aan het hoofd een goéd geheél vormde. Zo won Velsen met 4—1. D.T.S.—Terrasvogels 10 De. Santpoortse Vogels probeerden het in deze wedstrijd 'eens met het stopperspil- systeem- en ondanks het' feit, dat de ont moeting tegen DTS verloren werd, mag de proef wel zo goed geslaagd heten, dat zij voor een herhaling vatbaar is., Kraak voelde zich op de stopper-plaats heel goed thuis en de vleugel-middenspelers Röbken en De Jong steunden de voorhoede uitste kend zonder hun verdedigende ta-ak te verwaarlozen. Dat de wedstrijd verloren werd moet op rekening- van de voorhoede geschreven worden, die of'slecht of in het geheel niet schoot. Als .verzachtende omstandigheid werken samen Devier in Velsen.Noord gevestigde buurtverenigingen Da Costa, Schulpen, Watervliet' en Wijkeroog. hebben besloten één algemene vereniging te stichten, ge naamd Vereniging „Velsen Noord Vooruit" (V.V.N.V.) Beslóten werd dat elke Buurtvereniging als afdeling van de nieuwe vereniging haar zelfstandigheid geheel zal behouden, doch dat acties, het algemeen' belang van Velsen-Noord. rakende, door de Vereniging ,Velsen-Noord Vooruit" behandeld zullen worden.. Dit ter vermijding van verbrok keling der acties, die ongetwijfeld zou op treden, indien iedere Buurtvereniging eigen initiatief zou aanwenden. Het voorlopig bestuur bestaat uit de voorzitters der vier Buurtverenigingen en is samengesteld uit de heren J. W. L. Scherpenhuizen, voorzitter, Duinvliet- straat 122,' telef. 3697 (Schulpen); W. Nieu- wenhuis (Watervliet), D. Jt Slotboom (Da Costa) en C. Stijnman (Wijkeroog), leden. Den Briel nogmaals ingenomen Zaterdagmiddag werd Den Briel vöor de zevende maal ingenomen^ Toen yoerde de Onderwijzers Toneelclub „Kennemer land" n.l. haar successtuk „De Inneming van Den Briél" in Beverwijk yoor de kin- derfen der hoogste leerjaren van de open bare scholen op. NEDERLANDS SCHIP AAN ZWEDEN VERKOCHT. Aan de Zweedse rederij Falkvik te Sol- vesbo'rg is. verkocht het aan de Nederland se regering in eigendom toebehorende 1368 bm.t. grote s.s. „Phila". Het schip zal worden omgedoopt in „Maud". J Velsen wil ook toetreden tot Borgstellingsfonds Nieuwe mogelijkheid van crediet-verlening Burgemeester en Wethouders stellen d< gemeenteraad voor, te besluiten toe te tre den tot de stichting „Borgstellingsfonds voor-Haarlem en Omliggende gemeenten" en 'met een bedrag van 1150 deel te ne men in het kapitaal dezer stichting.. Het Haarlems Borgstellingsfonds dat ge transformeerd zal worden in een „Borg stellingsfonds vodr Haarlem en Omstre ken" heeft er destijds op aangedrongen, de te Haarlem bestaande gemeentelijke bank van lening, welke onpersoonlijke eredie- ten verleent, uit te breiden met. een. geld- schietbahk, welke consumptieve en nood- credieten verleent onder borgstelling, waarbij dan in vele gevallen het fonds als borg zou kunnen optreden. Daardoor zou worden voorzien in de behoefte van velen, die thans zijn aangewezen op het kopen op afbetaling of geld lenen op zeer bezwa rende voorwaarden. Tevens zou daardoor worden bereikt, dat velen, die thans gelden^ opnemen öp onderpand, met alle daaraan verbonden bezwaren, in plaats daarvan een persoonlijk crediet kunnen verkrijgen. Burgemeester en -Wethouders wijzén er nog op dat bïj dé huidige economische si tuatie, die ons als een der gevolgen van de oorlog is achtergelaten, voor velen een ontstellend'grote behoefte'bestaat aan gel den voor de aanschaffing van kleding, dekking en huisraad. mag misschien gelden, dat de stevige DTS achtêrspelérs voor hun taak berekend wa ren. Vooral Goedhart en Meyer hadden weinig tegen hen in te brengen. 'Het doelpunt dat DTS de beide winst punten bracht, moet op rekening van Douma geschreven worden, die een zacht rollertje op onbegrijpelijke 'wijze liet gaan," Het was vooral ook 'daarom jammer, om dat hij overigens goed werk onder dé lat. verricht, had. I.E.V. met 21 geklopt Evenals vorige week" moest IEV op het Watervliet-terrein met invallers (o.a. voor doelman Van Tunen) het onderspit delyen, hoewel lang stand wérd gehouden. De gastheren begonnen onvolledig, moesten zich even inperken -en dit was voor de Haarlemmers aanleiding doortastend óp te treden. Voornamelijk ward op dé helft van IEV gespeéld, maar bij de gasten ontbrak ook het schot om de meerderheid' uit te drukken. De voorhoede van IEV miste elk verband. De Vogels leidden na 25 minuten uit een vrije trap van-de rechtsbinnen, waarbij de bal onder dé lat belandde. (0—1). Uit- een goede aanval "over rechts schoot Schavemakef tegen de bovenhoek van het houtwerk en de terugspringende bal kopte de toegelopen Schoor 1 in. (11). Na de hervatting speeldei IEV" met .een nieuwe middenvoor, die echter weinig presteerde. Aanvankelijk waren de Velse- naren sterker, maar de.Vogels werkten zich góed los. Er ontstond een vlugge par tij met vrij gelijkwaardige krachten. Schut ters- ontbraken aan beide zijden. Tenslotte zag de rechtsbinnen van de Haarlemmers zijn moeite beloond. Met een. diagonaal schot: .passeerde hij Harsveld. (1—2). Zoo kwam, ook het Qinde. E.H.S.—-V.V.B. 5—1 De gastheren namen direct het initiatief, hetgeen WB' zodanig van de wijs bracht, dat zelfs de verdediging niet in staat bleek zich te handhaven. Door een zeer gelukkig toeval ontstond door doelman Broekhuizen het eerste doelpunt voor EHS- Spoedig volgde. nummer twee, Hoen schoot het derde doelpunt ih eigen doel en de ach terstand werd zelfs 50. De tweede helft gaf een gehèel ander beèld. Nu waren de rollen omgekeerd- Een geweMig offensief werd ingezet "en ha een' kwartier doelpuntte invaller De Wit. (51). Het zafc,WB, mede door de stugge verdediging, van het teruggetrokken EHS •niet mee. Rakelings gingen deschoten langs of over het doel. Maar gedoelpunt werd niet meer, hoé wel de BreesaperS in deze periode wel een puntje hadden ver diend. Grote overwinning voor V.S.V..II Dat het zo'n grote VSV-overwinning zou worden. had.dë grootste VSV-optimist zeker niet durv-en dromen. Met de rust was de stónd nl. nog maar 21 in het voordeel van'VSV en betrekkelijk kort na de hervatting' werd doelman v,. d. Wint gepasseerd, zodat de. stand toen gelijk was (2-2), en men in'Stormvogels-kringen nog hoop had. Drie minutenlater echter maakte; de rechtsachter 'der Vogels een tactische fout. In plaats van de bal op zijn doelman terug, te spelen, trachtte hij tw.ee VSV'ers af te houden, wat mislukte en. 't was 32. Toen kwam VSV pas goed los. Seh'oone, Bouwens, de Graaf en Zwanenburg ble ken van het hout, waaruit men goede voet ballers snydt. Bliksemsnel flitste Bouwens c.s. een paar maal door de Stormvogels achterhoede en zagen kans doelman Rech- steiner, die zijn dag niet had en zeker een paar doelpunten had moeten voorkomen, nog viermaal te passeren, zodat roodwit met'7*—2 over blauw-wit zegevierde. In een der zalen van het Patronaatsge- bouw had Zaterdagmiddag de officiële heropening plaats van de speeltuin „Vrij en blij", die gelegen is aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost. De vele genodigden, onder wie ziqh. bevonden mevrouw Kwint— Wxersma met ha'ar beide kinderén, heren P.' Dijkstra, P. Waardenburg, ere voorzitter F. Strijbos, Pater rector, Pater Amatuis, afgevaardigden van de besturen „Jong Santpoort"/ „Santpoort", „In Vei lige -Haven" en vele tfud-medeweirkers, luisterden met belangstelling naar de, van, humor doorvlochten, openingsrede, die voorzitter R. Graafsma uitsprak. De spreker legde er nadruk op, dat het belangrijke feit niet zozeer is, -het derde lustrum van de speeltuinvereniging, doch wel de hernieuwing van de 'tuin. Dat deze werkelijkheid is geworden, heeft men in eerste instantie te danken aan „Volksherstel", dat het speeltuinwerk ter hand heeft genomen. Deze stichting heeft het enorme bedrag van 4000 be schikbaar'gesteld; te verdelen onder zes speeltuinverenigingen. Dè heer Dijkstra, secretaris van de Centrale van Velser speelti^nen, is de brug geworden tussen Volksherstel én de tui nen. Een brug, die gemakkelijk begaan baar werd. De samenwerking van de speeltuinver enigingen met „Vrij en blij" is heel goed. Op Pater rector werd een beroep gedaan om medewerking in de toekomst. Eenkort overzicht van degebeurtenis sen volgde. Een woord van dank en waardering richtte de voorzitter tot' mevrouw Kwint, dié, toen bleek dat' de burgemeester door ambtsbezigheden wasverhinderd de offi ciële heropening te verrichten, spontaan had aangeboden zijn plaats in te nemen' met de woorden: „Hoe zou ik niet willen, het gaat om de jeygd vai^ Velsen"; De heer P. Waarden burg 'richtte hetwoord tot het ^bestuur namens het inmiddels geliquideerde „Volksherstel"' en sprak .zijn tevredenheid erover uit dat 'het doel was bereikt. De verwildering der jeugd in de oorlogsjaren is oorzaak gé worden van dit initiatief .van Volksherstel. EXCURSIE NAAR DE BOLLEN Een aantal leden.van de afdeling Velsen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde maakte Vrijdag j.l. een excur sie naar de bloembollénvelden van de heer Ant. Nijssen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het onder leiding van deze bij uitstek deskundige een leerzame namiddag werd. Wijziging hondenbelasting Burgemeester en wethouders, stellen een wijziging: voor van de Verordening op de heffing vöm een belasting op honden. Het college s,telt de volgende tarieven voor: j 4.voor elke hond, uitsluitend gehou den ,ten dienste van de landbouw of enig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van geboUwen en erven, indien door de leden van het gezin, waarin de hond. wordt ge houden, gezamenlijk een inkomen is geno ten- beneden f 4000 per jaar, over het aan het'belastingjaar voorafgaande kalender jaar; -f 8.voor elke hond van deze categorie, indien het hierb.oven genoemde inkomen f 4000 óf'meer bedraagt; f,8 voor elke hond, die niet valt onder, een dezer "tarieven, indien dopr de leden yan het gezin,- waarin de hond wordt ge houden, gezamenlijk, een inkomen is geno; ten beneden f 4000 per jaar, over het. aan het belastingjaar voorafgaande kalender- jaar; f 12 voor elke hónd indien het inkomen f 4000 of meer bedraagt. PROMOTIEWEDSTRIJDEN TAFEL TENNIS.' Dinsdagavond zullen in gebouw Con cordia belangrijke "tafeltenniswedstrijden wordexv gespeeld, dié voor belangstellen den ook toegankelijk zijn. Het betreft de ontmoeting om de pro motie tussen Rapidity 2 uit Beverwijk en Hotac 2 te Velsen, welke op neutraal terrein moet gespeéld worden. Daar beide téams aan elkander zijn'ge waagd belooft dit zeker spannend te wor den. SCHEEPVAART De heer P. Dijkstra sprak de h uit dat bestuur en medewerkers zullen r gen, doch drong tevens met klem er aan, dat de speeltuinverenigingen 0Q, 0 zullen doen voor de zedelijke opvnJ? der jongeren. Nadat het gezelschap de fleurige In deroptocht had gadegeslagen, die mi2' lerwijl door enkele straten van IJmu2 Oost wps getrokken, begaf het zich 2* 'het terrein, waar mevrouw Kwint, èvé u vóór 15 jaar burgemeester Ramfooruiet hvi gedaan, de driekleur hees en enkele wón den tot bestuur en ouderen sprak. Het Lunapark, dat enkele weken p ledert ter plaatse'werd gehouden lujl-" de - feestelijkheden van dit' lustrum in 7 worden voortgezet met revue-opvoeiW? en eindigen op 28 Mei met. een Ha.cf imnr Ho IfinHohon* on oo». avond dag voor de k-indefen* en een leden-donateurs. Te IJmuiden aangekomen 10' Mei aangekomen: T-ora Elise van Skiën, Boston T.rader van Yarmouth, Keileh-aven van Po-rt Gen-til, borden van Helsingborg, Storfors van Dieppe,. Ali van Halmstad, Hodder van Góole, Lofenc-o de Zava-la van Baltimore. 10 Mei vertrókken: Odysseu-s naar Rot terdam, Aalsum naar Antwerpen, vestria - - -- naar Dublin. Danoe naar New. Castle (van gehad. De declamator Ad. van Gessel zal de hoogovens), Hedvig I naar.Einden, Jbost) deze bijeenkomst opluistereft met enkele De zon heeft zich bescheiden teruggetrok ken achter de voorhang der wolken schuift de grijze flarden voor haar waaf dikheid. Maar het is nu eenmaal voorjaar en dus zal zij niet de -gehele'dag jn af zondering kunnen doorbrengen. Benedaï scharrelt de harmónicaman door de straten en de tonen, die hij aan zijn versleten instrument ontlokt, zijn in overeenstem ming- met de weersgesteldheid, i Sane. Marijs is nü reeds van voren naar achteren-en-terug in alle bekekde en on. bekende toonzettingen afgedraaid en 'het financiële resultaat van deze muzikale matinée is maar pover. Net zal het eerzame eenmarisorkest harmonica, dan maar voor de rest van deze dag ip de. wilgen gaan hangen, of met luid gekrijt van hengsels zwaait een raam open daarmee doortocht?, verlenend aan het struiee hoofd van een dienstmaagden de bekende zilveren stem van alle dienst maagden tinkelt tegen de straatsteenen: „Jengel niet zo gruwelijk, kerel, me hart draait om in ma lijf". Waarmee het vrou- yweiijke auditorium te kennen geeft, niets van de in het Zuid-Afrikaanse volkslied verborgen schoonheden te begrijpen, De harmoniïst, zwaar gepiqueerd, tracht zijn gekwelde ziel te ontdoen van derzclver benauwenissen door. zijn balg tot het uiterste te rekken en, met alle bassen, open de tot klank gewprden- lucht weer door de straat' te jagen. Rang, het raam sluit zich. Wanneer de beledigde trekpianist;. nu temeer ontmoedigd, zijn "schreden defini tief huiswaarts wil wenden, komt aan de overkant een geopende deur de kleine figuur van een kind vertonen. Het tWeede stemmetje,.-waarbij vergeleken het geluid der dienstmaagd op slag tot blik 'degradeert, begeleidt een uitgestoken hand je, waarop een zinken munt vap veelbe lovende 'omvang. „Astublieft. meneer de muziekman. Omdat het zó mooi is". De schade in het oude hart van de muzi kant is volkomen hersteld, met fiere schre den loopt hij de straat uit, hautain-opblik- kend naar het raam, waaruit zo pas nog de slechtste recensie van zijn lange leven neerdaalde, niet langer denkend nu aan een terugtocht', maar .met frisse moed, aan vangend met de onvolprezen Sariè, die zi-ch góédmoedig"vermoorden laat. -Met een zwaai rukt -de zon haar gordij- nen weg en straalt opnieuw over de we reld: In de grotè lichtheid stapt een kleine figuur.' 'Meneer de muziekman, alstublieft! J. P. P. C. Hooft wordt, herdack op Seheijbeek De 21ste Mei a.s. zal het drie eeuwen ge leden zijn dat de dichter, geschiedschrijver, dramaturg, taalkundige, rechtsgeleerde en magistraat Pieter Comeliszoon Hooft over leed. Aan Hooft zijn voor Beverwijk en in het bijzon-der voor Scheybeeck herinne ringen verbonden. Hét Historisch Genoot schap Midden-Kènnemerland wil op be scheiden wijze aan dé nationale Hoof-t-her- denking deelnemen, door op de 'sterfdag een bijeenkomst op Scheybeeck te houden, waarvan het eerste gedeelte' gewijd is aan de figuur- van Hooft. In een inleiding zal burgemeester mr.'H. J. J. Scholtens als voorzitter van 'het Genootschap de relaties schetsen, welke Hooft met Beverwijk heeft naar Sundsvail. Michurin naar Hamburg, Surtè naar Londen, Edows G. Janeway naar New York, Fir-go naar Holms-tad, Plover naar Londen, Euterpe naar Halmstad, Eem- stroom naar Lond-en, Wilna naar Rotter dam. 1 11 Mei aangekomen: Tauris van Rotter dam, Mailand van Drammen, B-orgfred van Madeira (voor Zaandam), Marine Tra-der van Baltimore, K. Ha-djepateras van Balti more, Jobshaven van Afrika, Theseus van Limmig, Aspen van Antwerpen, Patria van Londen, Twenthe van Londen, Merwede van La Havre, Jamaica van Vestei-vik, 11 Mei vertrokken: Berkelstroom naar Huil, Bomma naar Oslo, Jacoba naar Delf zijl, N-ed, zeiljacht Asmara naar Torquay. TONEELVERENIGING „JAN.VAN DOMMELEN" Zaterdagavond gaf de toneelvereniging Jan van Dommelen" de eerste opvoering van „Toen de storm begon". Er was grote belangstelling.-- Donderdag a.s. 'gaat dit stuk voor de tweede maal. In ons nummer van Vrijdag komep wij op eèn en ander terug. voordrachten uit Hooft's werk; Belangstellenden, die als lid van het Ge nootschap willen toetreden,, kunnen zich opgeven bij de heer Van Unen, bode van het Stadhuis. pe Middelbaar Technische School te Dor drecht zal .met ingang van September een ai- deling openen voor „economische bedrijft- techniek". De Chr. Nationale Werkmansbonden de federatie .van Hervormde •Mannenvérenigingea heeft, met steun van de Génerale Synode der Ned. Herv. kerk, beslotèn een nieuwe organi satie van Hervormde mannen in hét leven te ■roepen, dii-e als naam zal dragen In dienst der kérk". Agenda voor MAANDAG 12 MEI Tlialia: 8. uur Mrs. Miniver. Rex, 8 uur: Voortvluchtig. De Pont', 8 uur: Tamara. Nijverheidsschool: 8 uur lezing Ds. J. Graaf van Haarlem (Ver. Vrijz.Herv.). FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson „Bve'j, riep zij plotseling heftig uit,- „ik ben eigenlijk even slecht tegen je geweest als Toby. Maar ik heb er erg spijt van- Geloof dat alsjeblieft van mij. üe heb spijt van alles!" En nadat zij vergeefse pogingen had ge daan om nog iets te zeggen, rende zij op eens de tuin door, het pad langs het huis op'en verdween. Oom Ben stond wat aar- zelender op. „Gaat u nu niet weg", zei Eve. „Hè toe". Oom Ben lette daar niet op. Hij dacht diep na. „Het spijt mij niet", gromde'hij. „Neen, het spijt me niet. Voor jou is het zo. het beste, Eve, Jij en Toby.... Neen" Hij raakte in hevigeverlegenheid en keerde zich af.' Toen Wendde hij zich nog eens tot haar. „Ik heb van de week een scheeps model voor je gemaakt", v.oegde -hij er aan toe. „Ik dacht," dat je dat wel aardig zoudt vinden. Ik zal het je sturen, als het ge schilderd is. Goedenmiddag allemaal". En hi-i slofte weg. Toen hij weg was,' zaten Eve en Dr.. Dermot Kinross lange tijd zwijgend bij een. Zij keken elkaar niet ;aan. Het was Eve, die het eerst sprak. „Is het waar, wat Je gisteren zei?" - „Waarover?" „Dat je morgen terug móet naar Lon den?" - „Ja, vandaag of morgen z;al ik wel terug moeten. De kwestie is maar: wat ben jij van plan te doen?" „He weet het •niet2.-_Derm'ot. Ik wou graag...." Hij viel haar in de rede. „Hoor nu eens, alsjeblieft niets meer .over die dankbaar heid en zo ,,Nu, daar hoef je' niet zo nijdig voor te doen!" „He ben helemaal niet nijdig- Ik probeer alleen maar om dat idee van dankbaarheid uit je hoofd te praten". „Waarom? Waarom heb je dit allemaal voor mij gedaan?" Derniot .nam het pakje met Maryland- sigaretten op. Hij bood het haar aan, maar zij schudde;, haar hoofd. Hij stak er "zelf een op. „Dat is een kinderachtig trucje", zei hij. „Je weet het heel goed; Op een goede dag, als'Je niet meer in zo'n zenuwachtige toe stand bent, dan praten we er misschien nog wel eens over. Intüsschen vraag ik je opnieuw, wat je van plan bent te gaan doen?" Eve haaldè haar schouders op. „Ik weet het niet. Ik heb er over ge-, dacht, mijn boeltje maar in te pakken en' „Dat kun je niet- doen", eer. poosje naar Nice of .Cannes te gaan". „Waarom niet?" „Omdat het onmogelijk is. Onze vriend Goron. had .volkomen gelijk met wat hij over je zei". „Zo! En wat zei hij dan wel over mij?" vroeg Eve strijdlustig,. „Hij zei, dat je een publiek gevaar bent en dat men nooit kan weten, in wat voor moeilijkheden je weer'kunt raken. Als je naar de Rivièra gaat, zal er wel weer een liefd op hem bent en, nü, dan begint het van voren af aan.-Neen, je kunt beter terug gaan naar Engeland. Niet dat ]e daar zonder gevaar zult zijn, maar daar kan ten minste een. oogje op. je houden". Eve overwoog dit. „Ik heb er natuurlijk over gedacht om naar Engelandte gaan". Zij hier haar ge- zicht- op- „Vertel me eensdenk ik een gebroken hart-heb om Ned Atwood- Dermot nam de sigaret uit zijn mono. Zijn ogen. wérden klein. Hij keek haar lan ge tijd aan' en sloeg toen met zijn vuist op de armleuning van zijn-stoel. „Dat is practische psychologie", zei hij. „Ik heb die knaap niet bepaald Vermoor Ik heb hem hoogstens-aangemoedigd dood te gaan. Als ik het niet had en hij was beter' geworden,- dan zou c guillotine het, kort maar krachtig, e®* daan hebben. Maar.die.kant van het ge val heb ik niet overwogen". Dermots gezicht betrok. „Toby Lawes", vervolgde hij, „h^ nooit iets voor. je betekend. Je was een zaam, en Je verveelde je en je wilde graag iemand hebben om op te steunen. Je moe diezelfde fout nóóit meer maken en laa of ander roofzuchtige manspersoon je pad j het maar aan mij over om te zorgen. kruisen en hij zal je inprenten, dat je ver- (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6