IJmuider Courant Op Nijenrode Amerikaanse hulp aan Turkije enkel voor militair gebruik Amerikaanse wapenen naar Griekenland Het eerste Duitse ultimatum De IJmuider vloot trekt naar de haring 61e Jaargang No. 18631 Bureaux: Kennemerlaan '154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 13 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ™nq EEN HALF JAAR huisvest het S kasteel Nijenrode aan de Vecht, bij .„leien, nieuwe bewoners. Na hun m- f®bsn dat d'tvoerlg beschreven l0cht ne aan toegevoegd, want toen e!1 Prins Bernhard het Nederlands opende f.1!1*" tituUt VOor het Buitenland. werd gehesen aan de mast op het De» ïiïlein en de eerste 125 studenten met ïSSt1 nt"n en een vrij talrijk personeel de huishoudelijke dienst namen VÏÏ'JbeSt van hun tijdelijk tehuis. Het Weel dat in deze twintigste eeuw telkens de aandacht heeft getrokken door „harende gebeurtenissen binnen zijn „pzierö het n niet gebruikelijk is bij titelen kreeg een gans nieuwe, "f kersverse en moderne bestemming f zetel van het N.O.I.B. Bekende figuren aia zeici verteeenwoordi- jg bet' bedrijfsleven en vertegenwoOTdi- gers van officiële en semi-officiële instel- ïiagen hadden de schepping van dit^insö- „De tegenwoordige regeling der Dardanellenkwestie is de rechtvaardigste"aldus de Turkse president In een exclusief telegrafisch interview met United Press heeft de president van Turkije Ismet Inönu uitdrukkelijk verklaard, dat de door de Verenigde Staten aan Turkije te verlenen hulp enkel en uitsluitend zal worden gebruikt voor militaire doeleinden. De economische hulp, die Turkije nodig heeft, verwacht het te krijgen van de Wereld hulpbank van Bretton Woods. Inönu zeide tevens dat Turkije voornemens is, zijn betrekkingen met Griekenland zoveel mogelijk te verstevigen. Over het Dardanellen- vraagstuk zeide de president, dat hij de huidige toestand als de rechtvaardigste voor alle partijen beschouwt en dat het Turkse standpunt dienaangaande niet veranderd is sinds de laatste notawisseling in October 1946. tuil al in de bezettingstijd beraamd. Het jnoet in een korte opleidingstijd van twee jaar jongelui met eindexamen van HB.S.'en, Lycea en Gymnasia voorberei den voor de vervulling van taken in het buitenland. Die taken zijn heel verschillend: zij liggen op de gebieden van handel en in dustrie, verkeer, bankwezen, journalistiek, consulaire en diplomatieke dienst en het hötelbedryf. Grote zakenlieden, het de partement van Buitenlandse Zaken, de dagbladpers, de K.L.M. enzovoorts hebben zich daarom daadwerkelijk in het instituut geïnteresseerd. En het is in de vorm van een internaat gebracht om een blijvend contact tussen zijn discipelen te bevorde ren, Vele toekomstige vertegenwoordi gers van Nederland in het buitenland zul len gemeenschappelijke herinneringen hebben elkaar goed kennen, in vele geval len vrienden zijn, belangstelling voor el- kaars beroep hebben gekregen. Daar zit hetzelfde in dat een internationale instel ling als Rotary beheerst en een Rotarian kan hier niet nalaten er zijn voldoening over uit te spreken, dat dit grote, rustig voortwerkende streven aldus navolging ten bate van ons land en van onze jeugd vindt. Tegelijk wordt daarmee aan men sen, die het als „een vaag ideaal" hebben beschouwd bewezen hoezeer het de prac- tische werkelijkheid raakt. Figuren als Hesman en Plate b.v. hebben getoond dat te beseffen door zich met energie achter de schepping van het N.O.I.B. te zetten. Dezer dagen heb ik Nijenrode bezochtI en dit in ons land zo nieuwe en ongewone instituut, dat geen hogeschool is en even min een middelbare school, geen kost-j school maar wel een college, dat opleiding) voor de practijk vooropstelt en natuur-' lijk nog zoekende is naar de definitieve' vorm van zijn leerprogramma, wat beter j leren kennen. Ik heb gemerkt dat er een goede sfeer is, geladen met activiteit en met die blijdschap, die de gemeenschap pelijke onderneming van het nieuwe ken-, merkt. Er heerst een frisse geest in het oude kasteel; de bezoeker voelt er zich meteen door gepakt. Er wordt hard ge werkt en er is een gretige belangstelling. Er wordt niet alleen aan geestelijke maar ook aan sportieve opleiding gewerkt, waarbij tevoren al bijzondere aandacht is geschonken aan de bevordering van karak tereigenschappen als volharding, fairness en saamhorigheidsgevoel door de sport. De docenten voor moderne talen zijn een Engelsman, een jonge Fransman die zijn studies aan de Sorbonne nog maar heel kort achter zich heeft, een Tsjech die Duits geeft. De sportleraar is ook een Engels man. Dat viertal bevordert natuurlijk het leggen van contact met het buitenland; op een dergelijk instituut moeten buiten landse docenten zijn. En het corps der stu denten heet de Nieuwe Compagnie van Verre, hetgeen een gelukkige vondst is. Er vaart een schip met volle zeilen op hun briefhoofd en er is een motto „Naersticfi ende cloeokmoedich" dat zich waardig aansluit bij de trotse spreuk op de toe gangspoort tot Nijenrode: „Cedo nulli" welke twee Latijnse woorden met de vier Hollandse „Ik wijk voor niemand" ver taald moeten worden. Het is waarlijk in deze geest, dat in deze tijd een instituut tot opleiding van onze komende vertegenwoordigers in het buitenland meer dan ooit bezield moet zijn. Want zij zullen geen gemakkelijke taak krijgen en Nederland zal hen en hun onderling begrip, hun vindingrijkheid en hun samenwerking hard nodig hebben. Wij moeten deze jongens niet zien als een groep gelukkige uitverkorenen, wier toe komst bij voorbaat verzekerd is, want zo zal het niet zijn. Zij krijgen hier een kans, maar zij zullen door hard werken en ini tiatief, door hun persoonlijke eigenschap pen, moeten bewijzen dat zij die waard zijn. Er zullen er zeker veel slagen; er zul len er ook falen in de strijd, zoals dat al- ija gaat als velen voor dezelfde onder neming worden geplaatst. Als zij eenmaal naar het buitenland gaan, zullen zij bij- ondere aandacht van hun werkgevers en j s ?er"eten, maar er zullen ook bijzon- eie eisen aan hen worden gesteld, waar- er!» n zuben moeten voldoen om te sla gen Een van hen zei mij: ik geloof dat voorP°sten van Nederlandse onder- mingsgeest zullen worden uitgezet, dat Sm »k en van ons de en het in- am zuilen verwachten, die ons tot voor *1 iK F* ?.dviseurs zullen maken lering een verstandige formu- i £?,ze_ *25 jongens vormen „het eerste w ,i,ii SePtember wordt dat tweede en len-m» nieuwe studenten aan- dïïï' Nijenrode dan 250 leden van len n!'We mpaST|ie van Verre zal tel- nmlevto»WTvdt ïet een nog drukker sa' een H0, f !c b aan het - middagmaal in het W;JKasteelzalen mee aangezeten en verskpif 't\/t aan een Engelse uni- MofW„L ar was t°ch weer anders. 6l2ï °ndanks Nijenrode. Een loud- RLVV™ nam het woord en een wt, st®i en onze gijzeling toen H ÈSnS die later versterkt werd Want i» - ron(fgeleid door het kasteel, en ondAi-KLj pIiamers deden de boven- S® in oÏÏT 20 denken aan B1°k IV' PWie v™ 1? Waren w« de °ude c°m" heugde i? m?? e? dlt ver- rv,des te meer in de Nieuwe De United Press-verslaggever vroeg Inönu, hoe het staat met het streven der Turkse regering tot ontwikkeling der de mocratische instellingen en hervorming der Turkse politieke structuur volgens de mocratische richtlijnen. Inönu zeide in ant woord hierop, dat de pogingen der regering in die richting „ernstig en welgemeend" zijn. De democratische evolutie zal haar koers vervolgen en een ideale vorm berei ken. Op de vraag of Turkije bereid zou zijn aan een andere mogendheid een basis af te staan bij de Dardenellen, antwoordde Inönu, dat de kwesties die de Turkse terri toriale integriteit betreffen, niet voor dis cussie in aanmerking komen. De Turkse president weidde vervolgens uit over de Turkse vriendschap met de Arabische landen. „Turkije wenst, altijd binnen het hand vest van de organisatie der Verenigde Vol ken, samen te werken met zijn Arabische buren, die sinds eeuwen een gemeenschap pelijk bestaan met de Turken gedeeld heb ben. De Turksche vriendschap voor de Arabische landen is onbetwistbaar. Het is de ernstigste wens van Turkije de vriend schappelijke betrekkingen met alle landen van de Arabische Liga, de erfgenamen van een der grootste beschavingen van de wereld, elke dag en op elk gebied uit te breiden", aldus Inönu. e van Verre, omdat die er logisch opmoest volgenop die tijd. Het Jit een van de beste dingen die er in «et leven te genieten zijn: de jeugd, zich tot haar komende taak, met Kracht en de lach die erbij horen. i*;aar geeft het oude Nijenrode met zijn euwe bewoners een der beelden van aaraan Nederland gelukkig - ook nu Opleiding door Brits personeel Naar het Italiaanse persbureau Ansa meldt, zijn twee Griekse schepen met Ame rikaanse tanks, pantserwagens, vracht auto's en ander Iegermateriaal aan boord, van Livomo naar Griekenland vertrokken. Naar officieel bekend gemaakt is, zal het Griekse leger verder door Brits personeel en volgens Britse methoden opgeleid wor den, ofschoon het aantal daarmede belaste Britse functionarissen, dat momenteel 1.400 bedraagt, in September met 75 pet. ver laagd zal zijn. Volgens welingelichte bron zal waarschijnlijk geen datum voor de vol tooiing van de opleiding van het Griekse leger bekend gemaakt worden. De Britse officieren en manschappen, die na Septem ber in Griekenland blijven, zullen de op leiding van het Griekse leger voltooien. Het Amerikaanse personeel, dat aan het Griekse leger is toegevoegd, zal voorna melijk belast zijn mét administratieve en economische taken. Chinese regering heeft met moeilijkheden te kampen Vakvereniging dreigt met stakingen De ernstigste economische crisis, die China ooit heeft doorgemaakt, culmineert] thans in een dreiging met algemene sta king en de vorming van een separatistische regering. Enige waarnemers te Sjanghai geloven, dat de Chinese regering gedwongen zal zijn nieuwe verzoeningspogingen bij de com munisten te ondernemen. Het wordt ook] als buitengewoon twijfelachtig beschouwd, of de regering het huidige grootscheepse offensief tegen de communisten meer dan zes maanden op deze wijze vol zal kunnen houden. Door de vakvereniging van industrie arbeiders is met een algemene staking enj vorming van een nieuwe regering in Sjanghai gedreigd, als heden om 12 uur geen gevolg is gegeven aan de volgende drie eisen: 1. Hernieuwd onderzoek naar de index cijfers voor het levensonderhoud; 2. Publicatie inzake het privé-vermogen der familie Tsjang Kai Sjek en enkele andere hooggeplaatste persoonlijkheden 3. Een aanzienlijke demobilisatie van het leger. De prij zencommissie van het kabinet heeft besloten de eerste eis in te willigen. Velen geloven niet, dat de vakvereniging haar dreigement zal uitvoeren. Koninklijke belangstelling voor Ypenburg Prinses en Prins hopen op Vrijdag 16 Mei de officiële heropening van het vlieg veld Ypenburg bij Den Haag bij te wonen. Prinses Juliana zal de rood-geel geblokte vlag hijsen, ten teken, dat Ypenburg weer in gebruik is genomen. De piloot van de Prins, Gerben Sonderman, zal met de reeds gearriveerde Backer Jungmann op de vliegfeesten van 1718 Mei een aantal de monstraties geven. De Prins bij de Marine. Prins Bernhard brengt thans in zijn functie van Inspecteur Generaal der Kon, Marine een reeks bezoeken aan Marine instellingen in den lande. Op Maandag 19 Mei verwacht men Z.K.H. in Den Helder, Donderdag 29 Mei staat het Marine Op komstcentrum Voorschoten op het pro gramma en diezelfde dag de Mijnen-Op- ruimdienst der Kon. Marine te Leiden. Op een desbetreffende vraag zeide de president, dat er geen moeilijkheden zijn over vervolgde minderheden, omdat in Turkije „elke burger gelijke rechten ge niet, zonder onderscheid van godsdienst of ras". Inönu bracht tot uitdrukking, dat Turkije besloten is samen te werken met zijn buren op de Balkan en met alle andere landen voor het behoud van de wereld vrede. Nederlandse torpedojager bij Sibolga beschoten Mitrailleurs op de wal met scheepsgeschut bestookt Op de rede van Sibolga, op de kust van Sumatra, bij de baai van Tapa- noeli, is de Nederlandse torpedojager Banckert door mitrailleurvuur van de wal af beschoten. De torpedojager bracht het vuur tot zwijgen in een actie, die een uur duurde. Later werd' het vuur van de wal herhaald, waarop opnieuw een actie van de torpedojager volgde. In de stad werd een brand waargenomen. Men vreest dat het aan tal slachtoffers en de schade aanzien lijk zijn. Het incident ontstond toen de Banc kert een Brits schip onderzocht. Een republikeins marinevaartuig naderde en gaf geen gehoor aan het bevel tot stoppen, waarop de Banckert een waar schuwingsschot loste. Daarop kwam van de wal het mitrailleurvuur. Generaal Kruis op bezoek bij de soldaten in Indië. De chef van de Generale Staf inspecteert een compagnie op een der buitenposten. Acheson treedt af en gaat voor zich zelf zorgen Zoals volgens de New York Times ver wacht werd, is de Amerikaanse plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, afgetreden. President Truman heeft in zijn plaats benoemd de New Yorkse bankier Robert A. Lovett, oud-onderminister van Oorlog voor de luchtmacht. Acheson zal tot eind Juni in functie blijven. President Truman schreef in de brief, waarin hij het ontslag van Acheson aanvaardde: „Gij zijt het type van een efficiënt ambtenaar geweest, wiens af scheid een verlies voor het land zal be tekenen". De president herinnerde er aan, dat Acheson reeds meer dan twee jaren geleden het verlangen te kennen had ge geven om zich terug te trekken en dat hij slechts in functie was gebleven omdat de president het hem uitdrukkelijk verzocht had. Acheson, die 55 jaar is, kwam bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in 1941, toen Cordell Huil minister was. Door zijn werk gedurende de oorlog heeft hij de re putatie van een bekwaam bestuursambte naar gekregen. In Augustus 1945 werd Acheson onder minister van Buitenlandse Zaken. De laat ste tijd heeft hij grote activiteit ontplooid in het belang van Truman's plan tot hulp verlening aan Griekenland en Turkije. De reden van zijn aftreden is van per soonlijke financiële aard. Acheson ver wacht als advocaat meer te kunnen ver dienen dan als onder-minister. Tragische „eerste dag" van een nieuw vliegveld Tijdens de luchtdoop, die na afloop van de opening van het vliegveld te Keerber gen (tussen Leuven en Mechelen) plaats had, heeft zich een tragisch ongeluk voor gedaan, waarbij drie personen werden ge dood en twee zwaar gewond. Twee sport- toestellen vlogen op 200 m. hoogte tegen elkaar en stortten omlaag. Het ene toestel raakte onmiddellijk in brand, waardoor de piloot en twee passagiers in de vlam men omkwamen. Het andere toestel kwam enkele honderden meters verder in de weide terecht. De inzittenden, een dame passagier en de piloot werden zwaar ge wond. Frans-Tsjechisch verdrag Radio Praag meldt, dat volgens eeft semi-officieel bericht van het Tsjecho- Slowaaksche persbureau het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken de laatste hand legt aan het vriendschapsverdrag met Tsjecho-Slowakije, dat één dezer da gen zal worden getekend. VAN MOOK EN LIEFTINCK NAAR AMERIKA? Welingelichte kringen achten het niet: onmogelijk dat dr. van Mook op of kort na 20 Mei zich naar Amerika zal begeven voor het voeren van besprekingen over de financiële problemen van Nederlands-In- dïë. Het is in dit geval niet onwaarschijn lijk, dat dr. van Mook in New York mi nister Lieftinck zal ontmoeten, die dan rechtstreeks van Nederland naar New York gaat- Dilsseldorfse arbeiders eisen binnen tien dagen definitieve voedsel-toezeggingen, anders Na een stormachtige vergadering van drie uren hebben Düsseldorfse vakbondleiders, die alle arbeiders der stad vertegenwoordigen, een ultimatum overhandigd aan William Asbury, de Engelse zone-commissaris, waarin geëist werd dat binnen tien dagen defini tieve toezeggingen inzake de voedselvoorziening zouden worden gedaan. In het geval deze toezeggingen zouden uitblijven, zouden de vakbondleiders aftreden, waarna de Duitse administratieve autoriteiten dit voorbeeld zouden volgen. Ten aanzien van eventuele acties der arbeiders zeiden de vakbondleiders geen verantwoordelijkheid meer te kunnen nemen. Ruim 30 haringloggers vertrokken uit de Vissershoven rijk is. Laten degenen, die zich soms moe deloos voelen, dat maar eens bedenken. Hierin liggen steeds weer rijkdom en be lofte, -R.-P. Vandaag 13 Mei, de dag waarop de haringloggers mogen uitvaren is er veel drukte in onze haringdravens. In Scheve-' ningen, Vlaardingen en IJmuiden gaat de jacht op het belangrijkste product onzer Noordzeevisserij beginnen. Van Scheveningen zou'd'en er 60 vertrek ken, van Vlaardingen 26. En vanmorgen al vóór zes uur ratelden en puften in de Vissershaven op ruim 30 loggers de motoren. Al is IJmuiden dan geen belangrijke haringhaven, het is de voorhaven van Katwijk en die 30 loggers, die van hier uit voeren waren dan ook grotendeels Katwijkers. Slechts één Sche- venïnger en twee IJmuidenaren waren er onder. Op deze schone lentemorgen, met nog wat wazigheid over de kuststreek was er veel drukte aan beide zijden van de Vis sershaven. Van verschillende plaatsen in de haven zijn ze vertrokken, de vers geschil derde schepen met hun kloeke bemannin gen. Autobussen hadden de familieleden naar IJmuiden gebracht en toen de loggers kort achter elkaar van wal staken, was er een vrolijk gewuif over-en-weer. „Tot ziens Jaecob, goeie reis!" „Tot ziens Merie, hou je maar goed!" En zo voeren ze uit, op 'hoop van zegen, op hoop van een goede vangst. Zo hard hun motor hen er kon brengen varen ze naar de visserij om zo gauw mogelijk het net te kunnen schieten. Want al zijn de eerste dan niet altijd de beste, de duurste zijn het wel. Verleden jaar werd, men zal het zich nóg wel herinneren, grif een gul den voor een haring betaald. De eerste „Hollandse Nieuwe" zal dan ook niet lang meer weg blijven. Als we een week verder zijn kunnen we ze al ver wachten. Er vertrokken vandaag ongeveer 115 loggers naar zee. Maar dat is nog niet de hele vloot. Er liggen er nog, die worden klaar gemaakt en vermoedelijk zullen er nog 50 a 60 bij komen. Aangezien pekelharing een belangrijk exportartikel is, is d'eze dag een dag van nationale betekenis. En als de grote aanvoeren beginnen is er niet alleen werk voor de 2000 vissers, maar ook voor de duizenden arbeiders aan de wal. Ook Scheveningse vloot naar zee Begunstigd door prachtig weer en een rimpelloze zee is ook de Scheveningse ha ringvloot vanochtend uitgevaren, Tien mi nuten over zeven, bij 27 dm. water, stak de SCH 248, de „Prinses Margriet" haar neus buiten de pieren en zette vervolgens koers in Noordwestelijke richting. Met kor te tussenpozen verlieten de andere loggers de haven, telkens luide toegejuicht door de bevolking, die in een dikke rij op def havenhoofden stond. Zodra de schepen de buitenhaven be reikt hadden zetten zij de sirenes aan en klom de bemanning in het want om de achterblijvers een laatste vaarwel toe te zwaaien. Zo koos logger na logger het rui me sop. Duizenden Scheveningers en Ha genaars en ook vele buitenlanders waren naar de omgeving van de vissershaven ge trokken, om te genieten van het prachtige schouwspel der feestelijk versierde en hel der schoongemaakte en geverfde schepen, die in een lange rij de Noordzee op voeren. Het was reeds over half negen, toen de laatste logger de buitenhaven verliet en zich achter dc andere schaarde, op weg haar de visgronden. De reddingboot „Zeemanshoop" was eveneens uitgevaren, ditmaal niet om assistentie te verlenen, doch om de vertrekkenden een laatste groet op hun verre tocht te brengen. Reeds zeer vroeg heerste in de binnen havens een levendige drukte. De beman ningen van de haringloggers maakten de laatste toebereidselen voor de reis en de achterblijvende familieleden waren mee gekomen om afscheid te nemen. De Scheveningse jeugd, die vanochtend vrij had van school, was eveneens naar de haven gekomen, om vader en „grote broer" te zien vertrekken. De jacht op de haringscholen is begon nen en het zal niet lang meer duren of de „Hollandse nieuwe" komt in binnen- en buitenland haar vermaarde naam weer alle eer aandoen. Er rijden extra treinen op Hemelvaartsdag De Nederlandse Spoorwegen zullen op Hemelvaartsdag een aantal voortreinen laten lopen om aan het te verwachten drukke reizigersvervoer het hoofd te bie den. Tevens zal voor zover de materiaal positie dit toelaat getracht worden de vol gens de dienstregeling rijdende treinen naar behoefte te versterken. In de regel zal dit versterken geschieden door het bij plaatsen van rijtuigen, doch indien dit noodzakelijk is, zullen ook goederenwagens voor personenvervoer gebruikt moeten worden. Engels-Egyptische kwestie voor de Veiligheidsraad De Egyptische premier, Nokrasji Pasja, heeft heden in de kamer van afgevaardig den verklaard, dat de regering aan het eind van de behandeling door de algemene vergadering der UNO van de Palestijnse kwestie, de Egyptische aanklacht inzake het traineren der onderhandelingen over de herziening van het Engels-Egyptische verdrag, aan de Veiligheidsraad zal voor leggen. „Wij realiseren ons dat de Engelsen 1 diensten voor Duitsland verrichten en dat deze diensten betaald moeten worden, doch op het ogenblik is het van het uiterste be lang om de hongerende Duitsers te hulp te komen", zo werd in het ultimatum gezegd. Intussen heeft het college van burge meester en wethouders van Wuppertal ge waarschuwd dat het van nu af aan de gas-, water- en electriciteitsvoorziening niet meer kan garanderen, omdat bijna dertrig procent van de arbeiders wegens voedsel gebrek absent of ziek is. Het voedselbureau van dezelfde stad verklaarde dat de Wup- pertalers verleden week slechts 650 calo rieën per dag hebben gekregen het laag ste rantsoen dat ooit in de zóne uitgereikt is. Hier werd aan toegevoegd dat thans de situatie een weinig beter is, doch d'at het onmogelijk is om meer dan tussen de 850 en 870 calorieën te garanderen. De gemeen teraad heeft eveneens gedreigd, af te tre den als er geen onmiddellijke verandering komt. Uit een groot aantal andere Ruhr-steden wordt gemeld dat de communistische leden der gemeenteraden, na de partij-bijeen komst van Donderdag, het plan hebben tot soortgelijke maatregelen over te gaan. Honger-telegrammen De Duitse stedelijke autoriteiten in de provincie RijnlandWestfalen, gelegen in de Britse zóne van Duitsland, hebben de Britse minister voor Duitsland en Oosten rijk, lord Pakenham, telegrafisch mede gedeeld, dat zij zonder onmiddellijke hulp niet langer de verantwoordelijkheid op zicih kunnen nemen voor de ernstige hongertoe- standen in hun provincie. Terwijl de ochtendnevel nog over 't water hingvoeren de haringloggers uit. Twee Britse politiemannen in Jeruzalem vermoord Verzachting der veiligheids maatregelen uitgesteld Op een der drukste kruispunten in Je ruzalem hebben onbekend gebleven Joodse verzetslieden twee leden der Britse politie neergesohoten. Het eerste slachtoffer over leed onmiddellijk, het tweede is in de loop van de avond gestorven. Brigade-generaal Roberts heeft in een radio-rede bekend gemaakt, dat, indien de aanslag op de Britse politie-agenten niet geschied was, de veiligheidsmaatregelen in het voornaamste Joodse gedeelte van Je ruzalem verzacht zouden zijn. Het is thans noodzakelijk dit uit te stel len, zei hij en hij verklaarde verder, dat de soldaat buiten de politiek staat en wet en orde moet helpen handhaven. Daarbij komt de Brit tegenover hem onbekende mensen te staan en „onder die mensen zijn ban dieten, die elke gelegenheid te baat ne men om hem van het leven te beroven". Roberts zegde toe, dat hij alle klachten over het gedrag van de troepen te Jeruza lem zou laten onderzoeken. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland en gene raal sir Brian Robertson, de plaatsvervan gend militair commandant voor de Britse zóne hebben tezamen een telegram over de voedsel-situatie in Duitsland naar Washing ton gezonden, aldus heeft de Duitse nieuws dienst in de Amerikaanse zóne medege deeld. Het Britse kabinet zal heden noodmaat regelen voor de verzending van voedsel naar de Britse zóne in Duitsland bespreken. Lord Pakenham, minister voor Duitsland, bracht gisteren aan Bevin rapport uit over zijn inspectie-reis. Griekse guerilla-strijd laait weer op Joegoslaven betrokken bij overval op grenspost Gisteren werd opnieuw een uitbarsting gemeld van de burgeroorlog in Noord- Kreita, waar een honderd man sterke en met zware wapens uitgeruste guerrillatroep Vrijdag een overval heeft gedaan op Piera- petra. Elf Albanese politieke vluchtelingen en één gendarme wei-den gedood en voor de guerrilla's aftrokken, verbrandden zij een aantal winkels en plunderden een bank. Ook van de Grieks-Joegoslavische grens wordt guerrilla-activiteit gemeld en vol gens persberichten hebben guerrillastrij ders met steun van een peloton Joegoslavi sche soldaten bij het Presba-meer een gen- darmeriepost overvallen. Zij werden na een gevecht, dat de gehele nacht duurde, door Griekse versterkingen verdreven. Gisteren zijn te Serres in Macedonië drie guerrillastrijders, die ter dood waren ver- doordeeld, terechtgesteld. In Tricoala in Thessalië werden drie pei*sonen wegens het ronselen van guerrillastrijders ter dood veroordeeld. In Athene zijn drie leden van de ELAS ter dood veroordeeld wegens „misdaden begaan in September 1944". Het rapport-Markos. De commissie van onderzoek der UNO inzake Griekenland, die thans te Genève bijeen is, heeft het rapport van genWaal Maskos aan de Sovjet-Russische en Poolse leden van deze commissie, gepubliceerd. In het rapport, dat vierhonderd pagina's om vat, zet generaal Markos de historische re denen uiteen, die tot de burgeroorlog in Griekenland hebben geleid. In een aan hangsel legt Maskos er de nadruk op, dat zijn leger werd gevormd om het Griekse volk in staat te stellen, uitdrukking te ge ven aan zijn streven naar vrijheid en on« afhankelijkheid. Bon voor één ei In de bonnenlijst, welke morgen wordt bekendgemaakt, zal een bon voor één ei worden opgenomen. Deze bon aanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. Staat van beleg in Irak In Irak is de staat van beleg afgekon digd in verband met het feit, dat leden van de Koerdische Barzani-stam, die een jaar geleden tegen de Iraakse regering in op stand waren gekomen en daarna naar Per- zië vluchtten, in groten getale naar Irak terugkomen. nrnCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCrOOOOJOCOOOOOOOOOOOO': AANHOUDEND WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanhouden van het voor de tijd van het jaar zeer warme weer Overdag tijdelijk zonneschijn, maar in de na middag opnieuw vorming van ver spreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aan de kust echter in de namiddag op vele plaatsen invallen van een koele zeewind. 14 Mei: Zon op 4.49 uur. onder 20.24 uur Maan op w 3.03 uur, onder 12.37 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1